Angst voor groei recreatie beheerst discussie in raad Wisselvallig weer Bouw clubhuis/restaurant jachthaven Scharendijke Voortbestaan scholen Serooskerke en Noordwelle lijkt rooskleuriger Prinses Ireneschool afbreken Expositie in Hervormde kerk Burgh Braderie in Scharendijke PvdA en SGP/RPF-raadsleden stemmen niet in met hoofdlijnen rapport Herinrichting Brouwersdam en damaanzetten Uitslag onderzoek wordt pas volgende week officieel bekend ge maakt VRIJDAG 19 JULI 1991 NR 24983 5 Zowel de voormalige christelijke school als de huidige peuterspeelzaal worden gesloopt. (Archief foto). SCHARENDIJKE - De gemeente Middenschouwen investeert 175.000 gulden uit de pot promotie jacht haven in de bouw van een nieuw clubhuis annex res taurant in de jachthaven van Scharendijke. Het gaat om een project van de Watersport verenging Scharen dijke. Dat werd met unanieme stemmen besloten tij dens de raadsvergadering in het gemeentehuis te Scharendijke, donderdagavond. Reeds bij de aanleg van de jachthaven bij Scharendijke werd in het bestemmingsplan ruimte gereserveerd voor een horecavoorziening. Omdat er nog geen zicht was op mogelij ke exploitatieresultaten werd die tot nu toe niet gerealiseerd. Maar tijdens de gemeente raadsvergadering, gisteravond werd een plan gepresenteerd waarin een nieuw restaurant was opgenomen. Het betreft de bouw van een (achtkantig) multifunctioneel gebouw waarin een nieuw clubhuis voor de Watersport vereniging, een instructieruim te, een douche- en toiletgele genheid én een restaurant zou den komen. Het gebouw wordt gebouwd en beheert door een nieuw op te richten stichting die De Vaete heet. De totale bouwkosten bedragen bijna 1,2 miljoen gulden. Afgezien van het 'beginkapitaal' van 175.000 gulden dat de gemeente daar aan bijdraagt, betaalt Midden- schouwen ook jaarlijks 46.400 gulden voor de exploitatie van de sanitaire ruimten. „Een prachtig gebouw. Alleen wat kopen we er voor als het slecht zou gaan met de exploi tatie", aldus CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg. Zij waarschuwde ervoor dat de ge meente in dat geval niet voor de kosten mag opdraaien. Ook PvdA-raadslid G. A. M. Cobus- sen vond de geplande exploi- taitie wat optimistisch inge schat. „Wordt het plan wel ge dragen door de leden van de watersport verenging. Ik ben niet gerust op de afloop van dit project". Wethouder L. C. Hart stelde hen gerust door te benadruk ken dat er voor de gemeente geen enkel risico aan het pro ject zit. „Als er een exploitatie tekort zou komen is dat voor ri sico en rekening van de water sportvereniging". J. M. van Langeraad (VVD) verbaasde zich er over dat het clubhuis voor de duiksport dat men in dertijd wilde bouwen niet toe gankelijk mocht zijn voor ie dereen en dat van de water sportvereniging wel. „Ik maak er geen halszaak van, maar ik BURGH - In de hervormde kerk in Burgh is van maandag 22 juli tot en met vrijdag 9 augustus werk te zien van Het ty de Wette, Saskia Eggink en Dianne Bakker. Hetty de Wette exposeert acryl- en olieverfschilderijen. Van de hand van Saskia Eggink zijn er grafische vormen en etsen. Di anne Bakker laat een aantal houtdrukken en collages zien. De expositie is dagelijks, be halve op zondag, te zien tussen 10.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. BELGRADO - Het Joegoslavi sche leger zal zich geheel uit de republiek Slovenië terugtrek ken. Dit heeft het staatspresi- dium donderdag besloten, zo meldt de Sloveense televisie. zie het verschil niet". Hart wees hem er op dat indertijd bii het duikcentrum geen hore ca bestemming zat. De discus- sit eindigde met een unanieme beslissing waarmee de bouw kan worden gerealiseerd. G en bouw, maar afbraak in Ktrkwerve. De raad besloot unaniem om het oude gebouw van de Christelijke basisschool (waarin nu de OBS Prinses Ire ne zat die per 31 juli ophoudt te bestaan) af te laten breken. En eveneens het gebouw waarin nu de peuterspeelzaal De Schouwse Poeletj es is geves tigd. De peuterspeelzaal krijgt dan een nieuw onderkomen in het gebouw van de voormalige kleuterschool Piggelmee. De grond waarop nu het schoolge bouw van de Prinses Irene school staat wordt bestemd voor woningbouw. ATHENE - In de Griekse hoofdstad Athene is donder dagavond hevig slag geleverd tussen enkele duizenden stu denten en de oproerpolitie. SCHARENDIJKE - Zaterdag 27 juli wordt in Scharendijke een braderie gehoden. De orga nisatie is in handen van de Be langenvereniging Midden stand Scharendijke. De braderie wordt gehouden op Zwarte Plein, Dijkstraat en Dorpsstraat en begint om 10.00 uur. Naast de eigen midden stand draagt ook de jeugd van Scharendijke haar steentje bij middels een kinderrommel markt. Verder is een aantal stancwerkers present en wor den verschillende demonstra ties verzorgd. Blaasorkest Olé pi. Goes zorgt voor de muzika le omlijsting. Voor de kleintjes is er een springkussen. ZIER1KZEE- De tweede Toeristendag van Zierikzee was er een van wisselende weersomstandighe den. Het begon dinsdag allemaal met een sombere lucht, maar toen de zon na de middaglunch haar werk ging doen, liepen de terassen vol. Bijzonder veel belangstelling was er voor het poppenthea ter Kris Kras met het verhaal van Jan Klaassen. Tijdens de voorstelling liep het regelmatg vast voor de passanten. Soortgelijke problemendeden zich ook met regelmaat voor op de Mol. Komen de dinsdag is de derde editie van de Zierikzeese Toeristendag. (Foto: Joop van Houdt). ook moeten betalen voor het gebruik van de Brouwersdam. De mening van het SGP/RPF- raadslid Bolleman was heel wat minder genuanceerd, maar wel overduidelijk. „De recrea tie moet afgeremd worden. Maar de manier waarop het binnen onze gemeente gaat lijkt op steeds maar gasgeven. De verdiensten die daaraan vast zitten zijn maar voor en kelen". Hij stelde dat de bur gers met lede ogen aanzien dat de recreatie in de gemeente Middenschouwen zo belang rijk is. „Wie zegt ons dat er niet steeds meer toeristen bijko men wanneer de adviezen in het rapport Tferp worden opge volgd". Bolleman onderstreep te zijn woorden met een tegen stem. Het WD-raadslid J. M. van Langeraad vond het nog te vroeg voor een definitief stand punt. „We wachten op de ont wikkelingen die op tafel ko men. We kunnen.hier lang over praten, maar het is nooit moge lijk om alle mensen in Midden schouwen tevreden te stellen. Openbaarheid van bestuur is goed, maar het moet niet de spuigaten uitlopen". Burgemeester W. den Boer toonde zich gekwetst door de uitlatingen van Bolleman. „Ze zijn een klap in het gezicht van het van het college. Het gaat mij te ver als hier wordt ge steld dat de recreatie in de ge meente op de eerste plaats komt en de bevolking op de tweede". De burgemeester her innerde aan de dorpsplannen en verbeteringen van wegen die laatste jaren in gang zijn gezet. Nadat de diverse standpunten in verschillende bewoordingen werden herhaald werd de raadsvergadering geschorst omdat de CDA-fractie de raads leden op een lijn wilde krijgen om samen een amendement in te dienen. Dat lukte niet, maar het college wilde, na nog een schorsing, wel tegemoet komen aan de zes aanvullingen die het CDA op tafel legde. Men zal die in de besprekingen mee laten tellen. Cobussen en Bolleman bleven bij hun standpunt de hoofdlijnen van het rapport niet te steunen zodat het colle gevoorstel werd aangenomen met 5 stemmen voor en 2 tegen. seerde) school dan het beste zou kunnen staan. Inmiddels heeft staatssecreta ris Wallage het aantal uitzon deringen bij de berekening van de opheffingsnorm (het leerlin genaantal op grond waarvan i wordt bepaald of een school mag blijven of moet verdwij nen) uitgebreid. Wanneer het gemiddelde aantal leerlingen van alle openbare basisscholen in één gemeente samen tien zesde deel of meer is van de mi nimumnorm in die gemeente (in Westerschouwen 28), zouden de scholen in die gemeente die onder de minimumnorm zitu n toch mogen blijven bestaan. Omdat zowel de gemeente Wes terschouwen, het personeel van de betreffende basisscholen als leden van het Provinciaal Op- bouworgaan momenteel elk commentaar weigeren is niet duidelijk of de scholen vanwe ge deze nieuwe regeling allebei kunnen blijven bestaan. Men zegt niet op de zaak vooruit te willen lopen omdat de resulta ten van het onderzoek door het Opbouworgaan nog niet be kend zijn gemaakt aan de ge meenteraad van Westerschou wen. „Het betreft nog maar een concept-plan", aldus ge meente-ambtenaar W. Bitter. Nadat de raad is ingelicht wordt dinsdag 23 juli in het ge meentehuis te Haamstede een toelichting gegeven aan de pers. Uit reacties van mensen die dinsdagavond een van de bij eenkomsten in Serooskerke en Noordwelle bijwoonden blijkt dat uit het onderzoek door het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland geen duide lijke voorkeur voor vestiging van een basisschool in Seroos kerke of Noordwelle naar vo ren is gekomen. De prognoses voor beide scholen zouden goed zijn en het voortbestaan van beide scholen zou weer he lemaal open liggen. SCHARENDIJKE - „Voor ons geeft het rapport Terp te weinig garantie dat er straks geen nieuwe groepen recreanten naar de Brouwersdam komen. Wij zijn tegen maatregelen die een ongebreidelde groei van de recreatie kunnen veroor zaken". Het was niet nieuw dat het Middenschouwse PvdA-raadslid G. A. M. Co- bussen zijn reserves uitsprak ten aanzien van de recreatieve ontwikkelingen die zich aftekenen in de gemeente. Wel was het voor het eerst dat het PvdA-raadslid ook werkelijk tegen een voorstel stemde dat van doen had met de recreatieve ontwikkelingen in de toekomst. Ook het SGP/RPF-raadslid J. L. F. Bolleman stemde niet in en de CDA-fractie deed dat pas nadat het college van b en w had toegezegd een aantal aanvullende voorwaarden in acht te zullen nemen. Meer recreatie, oké, maar het moet niet te gek worden, zo is het gevoelen binnen de gemeenteraad van Middenschouwen. (Archieffoto). Aanleiding voor de discussie waarbij de angst voor verdere groei van de recreatie een be langrijke rol speelde was het rapport Terp. Een stuk dat ad viezen bevat over de wijze waarop men de problemen kan aanpakken die de huidige re creatie op de Brouwersdam met zich meebrengt. Dat zou onder meer moeten gebeuren door het creeëren van meer kampeervoorzieningen in de omgeving van de zuidelijke damaanzet, dus bij Scharendij ke. Hierdoor zouden onder an dere de illegale overnachtingen op de dam teruggedrongen kunnen worden. Tijdens de gemeenteraadsver gadering, donderdagavond in het gemeentehuis van Midden schouwen, stelde het college van burgemeester en wethou ders de raad voor om in grote lijnen accoord te gaan met het rapport. Hij benadrukte dat het nog slechts om adviezen gaat die verder uitgewerkt moeten worden. „Er komen nog de nodige hoorzittingen en informatiebijeenkomsten waarbij iedereen die dat wil zijn inbreng heeft". Geruststellende woorden die echter niet in staat waren de raad in slaap te sussen. „Wij hebben er behoefte aan om goe de afspraken te maken", aldus het CDA-raadslid P. W. Berre voets-Ringelberg. Afspraken die aanpassing van het rapport Terp op zes punten inhielden. Zo wilde het CDA dat uitbrei ding van de verblijfsrecreatie (campings) gekoppeld zou wor den aan de aanleg van een rondweg. Dat niet alleen de dam zelf maar ook de beide damaanzetten worden bekeken als zwaartepunten van recrea tie. Dat niet alleen Midden schouwen, maar ook de andere omliggende gemeenten de ver antwoordelijkheid op zich ne men voor de opvang van de re creanten op de Brouwersdam. Dat bij de plannen voldoende rekening wordt gehouden met verbetering van het landschap en dat niet wordt uitgesloten dat recreanten in de toekomst SEROOSKERKE/NOORDWELLE - De toekomst van de basisscholen in de dor pen Serooskerke en Noordwelle lijkt er weer wat rooskleuriger uit te zien dan enkele maanden geleden. Dat blijkt uit reacties op bijeenkomsten dinsdag avond in beide dorpen waarbij mensen van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland een toelichting gaven op het onderzoek dat zij de afgelopen twee maanden verrichtten. Daarbij werden in beide dorpen de omstandigheden onder de loep genomen die van belang zijn voor het voortbestaan van de scho len. Er lijken zich ontwikkelingen voor te doen waardoor de kans op voortbestaan van zowel basis school De Stove (archieffoto) als De Schelphoek groter wordt. Daarmee probeerden de onder zoekers uit te kienen of bij een mogelijke fusie van beide ba sisscholen het schoolga ^uw in Serooskerke of in Nooiuwelle zou moeten staan. Het voortbe staan van beide scholen afzon derlijk wordt bedreigde omdat zij beide minder dan 28 leerlin gen hebben; de basisnorm die in de gemeente Westerschou wen ?ldt. De onderwijsraad van A bestuur van Zeeland adviseerde daarom begin dit jaar de gemeente Westerschou wen dringend om beide scho len te fuseren. Op die manier zou er tenminste een kunnen blijven bestaan. Enkele maanden geleden zag het er nog naar uit dat een fu sie van beide scholen (en als ge volg daarvan het buiten ge bruik stellen van een van beide schoolgebouwen) inderdaad de enige oplossing zou zijn. Daar om gaf de gemeente Wester schouwen in april van dit jaar aan het Provinciaal Opbouw orgaan Stichting Zeeland de opdracht uit te zoeken in welke van de twee dorpen de (gefu-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5