'Voor Lubbers kiezen, terwijl je weet dat ie het niet doet' 'Als ik ruimte had zou ik complete kering én het werkeiland nabouwen' Nat maar geslaagd standwerkersconcours Groninger J. H. van Wering bouwde schaalmodel van deel Stormvloedkering Afsluiten Bezoekdag zeekadet- korps voor genodig den Vergadering Wester- schouwse commissie ABZ Leeuwarder gedeti neerden zetten acties voort Bosbrand in Zuid- Frankrijk lijkt tot staan gebracht 4 VRIJDAG 19 JULI 1991 NR 24983 3 NEELTJE JANS - Hardhout, multiplex, koper, piep schuim en volièregaas. Het is maar een kleine greep uit de materialen die J. H. van Wering uit het Gro ningse Haren heeft gebruikt voor zijn schaalmodel van een deel van de Stormvloedkering. Een werk stuk waar de Groninger naar schatting 600 uur mee zoet is geweest. 'Vervelend? Nee, integendeel. Ik vond het jammer dat het af was", aldus Van Wering. Zijn werkstuk is te bewonderen in het documenta tiecentrum van Delta Expo in het Topshuis op Neel- tje Jans. Van Wering bij zijn werkstuk: 'Jammer dat het klaar was'. (Foto: Joop van Houdt). ren. Een technisch hoogstand je", aldus de Groninger. Na die eerste kennismaking liet de Stormvloedkering hem niet meer los. „Ik denk dat we alle boeken die erover geschreven zijn in.huis hebben, en ook alle ansichtkaarten". Bij een van de talrijke bezoe ken aan de Stormvloedkering nam Van Wering de toen net uitgekomen bouwplaat van een pijler mee naar het vakan tie-adres. „Maar dat ding was zo lastig in elkaar te zetten. Dat karton deukte veel te mak kelijk in en toen ben ik op het idee gekomen zelf een stukje Stormvloedkering na te bou wen van hout". in staat om alle onderdelen van de Stormvloedkering minu tieus op te meten. Maar hij ging ervan uit dat als je een maal van één onderdeel de ma ten weet, iemand met gevoel voor maatvoering toch onge veer de juiste verhoudingen in kan weten te schatten. Elk vrij moment besteedde Van Wering aan de vervolma king van zijn schaalmodel. „Ik zat soms echt op mijn horloge te kijken. Dan moest ik bij voorbeeld nog even de cirkel zaag gebruiken en dan dacht ik 'Het kan nog wel, het is nog maar half elf'. Het werkstuk van Van Wering bewijst dat de hobbyist geen genoegen neemt ZIERIKZEE „Mevrouw, uw stofzuiger is net als Ruud Lubbers. Je kiest ervoor, terwijl je weet dat ie het niet goed doet". Met de ene grap na de andere weet standwerker Dirkzwager uit Amsterdam zijn publiek geboeid te houden voor zijn stoffen mondstuk. En met succes, want „niet voor 34,95, maar voor een tientje minder" weet hij zijn mondstukken goed te slijten. Ondanks de sombere weers omstandigheden hebben de standwerkers van de Zierik- zeese markt bewezen, dat deze markt op donderdagmiddag heel wat gezelliger kan zijn dan voorheen. Standwerkers horen op een markt, maar de ruimte is er niet voor in Zie- rikzee. En ook zonder standwerkers ontstaan er regelmatig ver keer sonveilige situaties in de Zierikzeese binnenstad. Wie zich met zijn of haar auto door de stad wringt op donderdag morgen- of middag heeft geluk als er niets of niemand geraakt wordt. Het sfeervolle karakter van de markt wordt door het verkeer teniet gedaan. De marktkooplieden (en de ge meente) voelen er niets voor om van lokatie te veranderen. Balie bijvoorbeeld, zoals tij dens de kermis. Uit ver keerstechnisch oogpunt zou dat goed zijn, maar het karak ter van de markt wordt inder daad aangetast. Maar draag dan de consequenties. Het weggedeelte voor restaurant Concordia kan best afgesloten worden. Dan zijn\de markt kooplieden tevreden en het winkelende publiek ongetwij feld ook. En dan een dagje per week. Dan is er tenminste ook plaats voor sfeerverhogende standwerkers. AvdW ZIERIKZEE - De officië le bezoekdag die op dinsdag 23 juli wordt ge houden aan boord van de schepen van de jeugd vereniging Zeekadet- korps Nederland is be doeld voor genodigden. Het zeekadetkorps houdt haar zomerkamp dit jaar van 20 tot 30 juli op het Grevelingenmeer. Men verblijft op het voormalig Koninklijk Jacht Piet Heijn en op acht korpsschepen. Via een bericht hierover in de Nieuwsbode van afge lopen maandag zou het publiek ten onrechte de indruk kunnen krijgen dat de officiële bezoek dag van het korps voor iedere belangstellende toegankelijk is. De bij eenkomst is echter al leen bedoeld voor geno digden. BURGH-HAAMSTEDE - De voorwaarden voor budgetsub sidie aan de VVV's in de ge meente Westerschouwen. Dat is een van de agendapunten die aan de orde komen tijdens de vergadering van de Wester- schouwse adviescommissie Al gemene en Bestuurlijke Za ken. De commissie komt op dinsdag 23 juli bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede om 16.45 uur. Op de agenda staat verder de oprichting van de stichting Werkgelegenheid Zeeland-Noord. De vergade ring is openbaar en kan dus door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. LEEUWARDEN - Vijftig gede tineerden in het Huis van Be waring in Leeuwarden zetten hun acties voort uit het protest tegen de in hun ogen slechte klwaliteit van het voedsel. De maaltijden gaan retour keu ken en de gedetineerden wei geren voor de tweede achter eenvolgende dag te werken. Dat heeft voorzitter G. Hen- sens van de gedetincerdcncom- missie vrijdag meegedeeld. De gedetineerden willen een verklaring van de directie dat het eten in het vervolg van een betere kwaliteit zal zijn. Het gezin Van Wering, nu voor het zesde jaar in successie op vakantie in de Schouwse West hoek, maakte in 1983 voor het eerst kennis met de Storm vloedkering. De kering was toen nog in aanbouw en Van Wering raakte diep onder de in druk van de omvang en het technisch vernuft van het gi gantische waterstaatswerk. ,,Ik heb foto's van zo'n pijler, met een mens ernaast. Dan zie je pas hoe gigantisch die din gen zijn". Hoogstandje Van Wering is nog steeds vol bewondering. „Het is voor mij echt één van de wereldwonde- Dirkzwager was één van de zes standwerkers, die donderdag hebben deelgenomen aan het standwerkersconcours in Zie- rikzee. Het concours werd geor ganiseerd door de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, afdeling standwer kers. De zes deelnemers waren alle zes op hun manier arties ten, die het publiek ondanks het troosteloze weer toch een lach op de mond konden tove ren. Over toveren gesproken de .Amsterdammer Haringman bracht in echt Amsterdams een kaartspel aan de man. Het grappige van de standwerkers is, dat ze de ene belediging na de andere kunnen uiten, ter wijl iedereen er om kan en wil lachen. „Nee, u drinkt zeker niet meneer? Het merk zit op uw neus", houdt Haringman iedere keer weer een man voor. De standwerkers (stand is een Van Wering, zelf timmerman van beroep, had niet meer dan een stapeltje foto's en wat teke ningen uit zijn boekenverzame ling over de Stormvloedkering toen hij aan het project begon. „Maar we zijn ook wel op een keer met een rolbandcentime- ter aan het meten geweest", al dus de modelbouwer. Perfectionist Uiteraard was Van Wering niet groep mensen, die door een marktkoopman in een stand ■gezet worden) deden donder dag hun uiterste best om hun waar aan de man/vrouw te brengen. Een oude bekende in Zierikzee is Bertus de Regt uit Middelburg. Hij was de enige deelnemer uit Zeeland. De Regt heeft al menig prijs in zijn zak gestoken met de komi sche verkoop van een keuken set (schaaf en dergelijke). Geduldig Ook donderdag wist hij zijn publiek te vermaken in (on danks zijn woonplaats) onver valst Rotterdams. Het is aardig om te zien hoe de standwerkers geduldig op 'hun prooi' wach ten. Als een collega-standwer ker het publiek om zich heen met half werk. „Het is een per fectionist", bevestigt echtgeno te C. van Wering. Wie een dergelijk schaalmodel natuurgetrouw wil maken moet inventief zijn. Hoe crea tief Van Wering te werk is ge gaan blijkt uit de manier waar op hij de grindworsten die aan de voet van de pijlers liggen in het klein heeft nagemaakt. „Ik heb wat muggegaas om een stokje gewonden en daarna dichtgesoldeerd". Donker zand Tal van andere details verra den dat het model van het stuk Stormvloedkering met liefde, geduld en vindingrijkheid is gemaakt. „Die bliksemaflei ders bovenop de pijlers bij voorbeeld heb ik gemaakt van stukjes volièregaas. Stukje uit knippen, drie pootjes naar be neden buigen en één naar bo ven en je hebt een bliksemaf leider zoals die ook op de echte peilers staat". Een ander detail betreft de vangrails. „Eerst had ik die van stukjes tochtstrip ge maakt, dat heb ik er toch weer afgehaald omdat het niet echt genoeg was. Ik heb de van grails nu nagemaakt met klei ne spijkertjes en koperdraad", aldus de enthousiaste model bouwer. Alles bij elkaar heeft hij zo'n 600 uur aan het schaal model gewerkt maar dat is, zo geeft hij zelf aan, niet meer dan een ruwe schatting. „Ik ben er zo'n drie a vier jaar gele den aan begonnen", aldus Van Wering. En de echte enthousi asteling telt zijn uren niet Van Werings oog voor detail blijkt ook uit het feit dat het model niet kaal en clean is maar 'aangekleed'. Om het landhoofd natuurgetrouw na te kunnen bootsen is donker zand van Neeltje Jans zelf gedolven en de pijlers van zijn schaalmo del zijn net als de echte pijlers begroeid met zeewier. „Dat geeft er gewoon wat meer kleur aan", aldus Van Wering. Zoon Martin wierp zich op de ver vaardiging van een minia- tuur-onderhoudskraan en ook op het schaalmodel van de Stormvloedkering is het druk verkeer. Meubelstuk Normaal gesproken siert het heeft, wacht de ander geduldig af. Op het juiste moment be gint hij echter zijn verhaal af te steken en slaagt er in de regel in om de groep (of anderen) over te nemen. Maar het trieste weer speelt de standwerkers niet in de kaart. Het verhaal moet wat sneller afgestoken worden en dat ter wijl de standwerkers liever eerst hun performance houden. Niet tot tevredenheid van alle aanschouwers, want soms moet er tot drie keer toe gevraagd worden om de prijs van het produkt. Datzelfde gebeurde bij J. Bos man uit Rotterdam, die de markt bezocht met speciale kookplaatjes, die aankoeken aan de pan onmogelijk moeten maken. Bosman speelde in op de aarzeling bij het publiek over de kwaliteit van het aan gebodene. Als een Duitser aan geeft twee kookplaatjes te wil len kopen voor twintig gulden („dat is vijf gulden korting me neer") reageert Bosman: „Een voor de caravan en een voor de boot zeker? Meneer u gaat nu de boot in!". Den Reijer toonde zich er een voorstander van om ruimte te creeëren voor standwerkers op de markt van Zierikzee, Burge meester en wethouders van de ze gemeente zouden tijdens een besloten vergadering echter niet hebben ingestemd met het afsluiten van de straat voor Concordia. „Maar", zo liet Den Reijer weten „wat de argumen ten van het college ook zijn, problemen zijn er om opgelost te worden". Teleurstelling Marktmeester G. de Massier maakte tijdens de prijsuitrei king nog van de gelegenheid gebruik om zijn teleurstelling uit te spreken over het feit, dat niemand van het gemeentebe stuur in de gelegenheid was ge weest het concours te bezoe ken. Hij zei daar wel begrip voor te hebben „maar het is toch jammer dat de wethouder van marktzaken niet hier kon zijn". Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs, die was uitge nodigd heeft in verband met een overvolle agenda verstek moeten laten gaan, maar heeft schaalmodel van de Storm vloedkering de huiskamer in huize Van Wering in Haren. Wat voor een ander een mooie vaas of een beeldje is is voor Van Wering het model van de Stormvloedkering. Toen het wandmeubel van de Van We rings aan vervanging toe was is bij de aankoop van een nieuwe niet alleen naar prijs en kwali teit gekeken, maar ook naar de mogelijkheden om het onge veer twee meter lange en circa 80 kilo zware werkstuk een plaatsje te bezorgen. Waard om te laten zien Eén van de mensen die de be zigheden van Van Wering met aandacht heeft gevolgd is T. Sluyter van Delta Expo en hij was het ook die Van Wering er toe bewogen heeft zijn werk stuk tijdelijk ter beschikking te stellen aan Delta Expo. „Ik heb al eerder schaalmodellen gezien, maar dit springt er echt uit", aldus Sluyter. „Dit is echt waard om aan iedereen te laten zien". De manier waarop de Van We rings het werkstuk uit het ver re Groningen helemaal naar Zeeland hebben vervoerd is een verhaal apart. Het schaal model werd achterop in de laadbak van een pick-up busje gezet in een grote houten kist. „Het leek wel een doodskist. Ik had er zelf ook wel in ge past", grapt Van Wering. Om te voorkomen dat door trillingen en schokken het werkstuk be schadigd zou worden kwam de kist op een opgepompt lucht bed te staan. „En dat werkte prima", aldus Van Wering. „Er is niets kapot gegaan". Rolletje vol De Stormvloedkoering blijft Van Wering boeien. Elke keer als hij in de buurt is wordt hij als door een soort magnetisme naar het bouwwerk getrokken. ,/Iben we hier naar toe kwa men gereden waren ze net met die onderhoudskraan bezig. Dat is ook zo'n prachtige ma chine. Ik heb er 36 foto's van ge maakt en toen was het rolletje vol", aldus Van Wering met iets van spijt in zijn stem dat hij geen ander filmrolletje op zak had. „Ach ja, ik ben gewoon hele maal gek op die Stormvloedke ring", geeft hij toe. Het liefst zou hij de Stormvloedkering nog eens zien tijdens een storm, bij voorkeur als het wa ter zo hoog staat dat de schui ven gesloten worden. „Maar om dan helemaal uit Gronin gen te moeten komen rijden met zo'n busje in de storm, dat gaat me dan toch weer iets te ver". medewerking voor een volgen de keer toegezegd. De standwerkers hadden tij dens de prijsuitreiking alle maal een mening over het feit, dat er voor hen geen ruimte was. B. de Regt bijvoorbeeld heeft banden met Zierikzee (zijn vader is er geboren). En daarom steekt het hem, dat er voor hem geen plaats is. „Nu er een concours is kan ik wel ko men. Ik doe dat met liefde, maar laat er wel m'n boterham in Middelburg voor liggen". En dan de uitslag. De eerste plaats was voor de Amster dammer de heer L. Haringman (spel kaarten). De tweede prijs ging naar B. de Regt (de keu- kenschaaf) en derde werd de heer Dirkzwager (mondstuk ken voor stofzuigers). De standwerker H. Bekkers kon door de jury niet worden be oordeeld, omdat hij zijn werk door het regenachtige weer niet kon doen. Bekkers werkt met autowas. Het is de bedoe ling, dat de organisator van het concours bij de gemeente aan de bel gaat trekken om over en kele weken weer enkele stand werkers (maar dan niet voor een wedstrijd) naar Zierikzee te halen. De gehele dag liepen er drie door de vereniging voor ambu lante handel uitgekozen juryle den rond, die onder leiding van de tot voorzitter gebombar deerde A. P. den Reijer (voor zitter Zierikzeese Onderne mers Centrale) tot een punten totaal kwamen. NIJMEGEN - Het recherche bijstandsteam (RBT) dat on derzoek doet naar de moord op de 18-jarige Mieke van Rosma len uit Culemborg heeft een 23- jarige man uit Ingen aangehou den op verdenking van deze moord. DEN HAAG - Verfafval van huishoudens, dat op dit mo ment wordt opgeslagen in Vlis- singen, zal vanaf begin vol gend jaar verwerkt worden in een speciale installatie op het industrieterrein Moerdijk. Dat heeft het ministerie van mi lieubeheer dinsdag bekendge maakt. Op dit moment is slechts één andere verwer kingsfabriek voor afval in be drijf. Verwachting t/m dinsdag 23 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid,temp. 21 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juli Zon op 05.43, onder 21.48 Maan op 17.01, onder 00.29 21 juli Zon op 05.44, onder 21.47 Maan op 18.08, onder 00.57 22 juli Zon op 05.45, onder 21.46 Maan op 18.07, onder 01.32 Volle Maan: 26 juli (20.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen weer warmer. Zaterdag voert een westelijke wind nog tamelijk koele lucht aan. Een enkele bui zou er dan nog kunnen ontstaan in het binnenland. Vanaf zondag stijgen de temperaturen. De 25 graden komt weer binnen handbereik. Maar het lijkt niet erg waarschijnlijk dat we de warmte lang kunnen vasthou den. Dinsdag kan een onweerssto ring vanuit Frankrijk het weer be dreigen en als de storing doorzet betekent dat rond het midden van de volgende week weer een faling van temperatuur. PERTUIS - Bij de bosbranden in de Zuidfranse regio Lubé- ron zijn sinds donderdag circa 700 hectare bos in vlammen opgegaan. Voorlopig lijkt de verspreiding van het vuur te zijn tegengehouden, zo is vrij dag gemeld. Advertentie ZIERIKZEESCHEE1 NIEUWSBODES*^ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nóg niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ..succes- jes" {t/m 4 regels) I 6.80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW V.l.n.r. de standwerkers Dirkszwager, De Regt en winnaar Haringman. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3