De Concertzaal te Zierikzee 'Een heel stevig plantje waar nog heel wat bloei in komt' DE HOEVE AAN DE LINGE Pony rijdt kind aan op strand Vrijwilligers Groei en Bloei brengen basisschoolleerlingen via Floralia-project liefde voor natuur bij Orgelconcert in Dreischor Garage Kerkwerve Concert Hervormde kerk in Burgh Optreden 'John Denver' Bassie Adriaan in De Schutse Subsidie Wester- schouwen voor kamer muziek Commissie openbare werken Wester schouwen Caisson ziekte 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OOSTERLAND - De oudste leerlingen van, op twee na, alle basisscholen op Schouwen-Duiveland heb ben de afgelopen maanden de zorg op zich genomen voor de stek van een Vlijtig Liesje. Een stek die zij kregen van vrijwilligers van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin- en Plantkunde Groei en Broei. De afdeling probeert met dit Floralia-project kinderen te be trekken bij alles wat groeit en bloeit in de natuur. In de loop van enkele jaren is het aantal basisscholen op Schouwen-Duiveland dat aan het project meedoet zo sterk gegroeid dat dit jaar bijna alle basisscholen er aan deelne men. Dat houdt in dat in het voorjaar twee vrijwilligers van Groei en Bloei op school ko men en aan de leerlingen van de oudste groep een stekje, een potje en bloemaarde uitreiken. Zij vertellen daarbij aan de kinderen hoe een plant groeit, wat hij daarvoor nodig heeft en wat er mis kan gaan. Samen met hun stek krijgen de leerlingen een waarnemings lij st mee naar huis waarop zij allerlei bijzonderheden note ren die zich tijdens de groei voordoen. Het aantal bladeren, de eerste bloemknop, de lengte en eventuele bladluizen. In de afgelopen week gingen de Groei en Bloei-leden opnieuw naar de scholen om de resulta ten te beoordelen. 'Ziet er heel goed uit' De scholen in de gemeente Dui- veland werden bezocht door de heer H. Schot en mevrouw J. W. Kik-de Jonge uit Bruinisse. ,,Dit ziet er heel goed uit, dit is een heel stevig plantje waar nog heel wat bloei in zit. Hij is alleen wat minder mooi van vorm. Je had hem een keer moeten draaien", zei Schot ter wijl de leerlingen van de oud ste groep van de Openbare ba sisschool de Oosterburcht aan dachtig luisterden. Een van de spannende elementen in het uitleg van de Groei en Bloeile- den was het aanwijzen van de mooiste plant. Het kind dat hem had opgekweekt kreeg im mers een heuse beker. In de Oosterburcht viel die eer te beurt aan Martijn Rutgers uit Oosterland. Bij de naastgelegen Christelij ke Ds. J. Bogermanschool kwa men de Groei en Bloeileden dit jaar voor het eerst. ,,Maar we zijn 'zeker van plan om voort aan jaarlijks deel te nemen aan het Floralia-project", aldus adjunct-directeur en groepslei der van groep 7, K. Keijman. ,,De kinderen krijgen door het project meer aandacht voor de natuur en worden gestimu leerd om zorgvuldig om te gaan met alles wat groeit en bloeit. Dat is ook een stukje opvoe ding". Van de 26 stekjes die op de Ds. J. Bogermanschool werden uit gereikt, groeiden er 20 onder de zorgen van de leerlingen op. Zes plantjes gingen dood. ,,Het plantje dat we dit jaar hebben gekozen was niet zo gemakke lijk om op te kweken. Het plantmateriaal was niet zo goed als we hadden verwacht, een beetje zwak. Maar zo gaat het in de natuur ook vaak. De zwakste plantjes overleven niet", aldus de heer Schot en mevrouw Kik. Zij vertelden dat ze de echte plantenliefhebbers in een leer- lingengroep er altijd direct uit kunnen halen. „Dat zijn de kinderen die geïnteresseerd zijn. Die een stekje precies be kijken". Volgens de Groei- en Bloeileden is het bekende ge zegde dat je tegen planten moet praten wel degelijk waar. „Als je tegen je planten praat bete kent dat dat je er aandacht voor hebt. Terwijl je praat, kijk je. Dan zie je of ze een nieuw blad krijgen of dat er luis op zit. En daar reageer je dan weer tap". Opvoedkundig Wanneer kinderen interesse krijgen in planten zullen ze volgens de heer Schot en me vrouw Kik niet zo snel geneigd zijn om via vandalisme het openbare groen te beschadi gen. Daarom betreuren ze het dat de gemeente Duiveland als enige op Schouwen-Duiveland het Floralia-project niet wil subsidiëren. „Hier in de ge meente wordt de bijdrage van een gulden per leerling (van de oudste groepen) betaald door de scholen zelf". Een heleboel vlijtige Liesjes in de Bogermanschool te Oosterland. (Foto: Joop van Houdt). Door MIEN VAN 'T SANT 31 Café 'Lingezight' heeft het die avond bij zonder druk. Het is of de stamgasten iets moeten afreageren van wat ze vanmiddag allemaal voorgeschoteld hebben gekregen. Ze hebben zich niet alleen in ruime mate te goed kunnen doen, maar ze hebben werke lijk paf gestaan van de opeens zo heel an ders aandoende hoeve. Er is in sommigen zelfs een zekere bewondering aan het groei en voor de vrouw die het meeste hiervan op haar naam heeft staan. Vroeger een scha duw op de achtergrond, ditmaal iemand, aan wie je niet onberoerd voorbij kon lo pen. O, vanzelfsprekend waren er ook boze tongen. Zoals de zoon van boer Langen, die bij zijn vader in het bedrijf was en als naaste buur alle verbeteringen maar met le de ogen aangezien had. 'Ze denkt zeker dat het geld niet op kan', zegt hij fel. 'Wat een kouwe drukte! Die protsramen! Om nog maar niet te spreken van de zo heel andere hal. Als die Van Drimmelen er niet bijtijds een stokje voor steekt, is 'Zon rond om' helemaal niet meer te herkennen. Ze is in staat het met louter goud te beplakken'. Boer Harmsen schiet in de lach. 'Met de naam van de hoeve is ze alvast begonnen. Maar ik moet zeggen: het is een mooi spul. Ik wou dat ik het achter zo voor elkaar had als zij'. 'Dat willen we allemaal wel, denk ik. Die poespas in het voorhuis doet me niet veel. Daar is mijn vrouw krek verrukt van. Maar zulke stallen en die dure machine Het is om van te likkebaarden'. De ouwe Langen schiet in een bulderende lach. 'Dat zou je van de bazin zelf ook kun nen zeggen. Ik weet niet of jullie het opge merkt hebben. Maar dat die architect en zij elkaar beter kennen dan wij samen denken, dat is zeker'. Nu schalt het gelach pas goed op. 'Die archi tect tippelt er niet in. Misschien dat zij het denkt, maar zo gek is hij niet. Hij schijnt trouwens van dat bureau weg te gaan'. 'En de bedrijfsleider? Wat denken jullie daarvan?" Opnieuw de stem van Langen junior. 'Dat die er stellig de langste tijd geweest is. Zo dra ze een andere kan krijgen, die niet zo op de centjes is, vliegt hij eruit. Of voor het zover komt, neemt hijzelf de benen'. 'Het zou het stomste zijn, dat ze doen kon, mensen. Dien de Jong kan nu wel goede sier maken, maar het moet betaald worden ook. Die dure auto, al die nieuwe meubelen, ga zo maar door'. 'Toch heeft ze het 'm maar gelapt. Een bru taal stukje na alles wat er jaren geleden voorgevallen is'. Leen Rijkers mengt zich ook even in het ge sprek. 'De heren een pint bier? Dan kunnen we klinken op een hoeve, die de naam 'Zon rondom' nu met ere draagt'. Het wordt ineens stil. Alleen de oude Lan gen zegt nog: 'Ik hoop dat ze het weet waar te maken. Tenslotte heb ik liever een wijf naast me, dat weer wat leven in de brouwe rij brengt dan een, die maar zit te kniezen als een zure tante, die de boot gemist heeft'. Alsof het afgesproken is, gaan de biergla zen omhoog. 'Op het welzijn van je sappige buurvrouw dan, Rien', klinkt het op. En met een knipoogje, de kant van Leen Rij kers uit: 'En op dat van je ogen. Pas maar op, dat die op den duur nuet scheel gaan kij ken'. De zomer is niet best dit jaar en de herfst zet zo mogelijk nog slechter in. In Dien dc Jong begint de onrust te varen. De verregende zomer heeft haar niet zo erg gedeerd. Ze had immers zoveel nieuw speel goed gekregen, dat ze zich toch wel kon ver maken. Na haar koninklijke ontvangst van de dorpsgenoten was ze weer snel in de ge meenschap opgenomen. Niet dat de vrou wen van dc andere boeren haar nu ineens trouw bezochten, maar ze was er weer echt een van hen. Ja, zoals ze het zichzelf ge dacht had, een, die er wezen mocht. Een, die je niet zo maar voorbij liep. (wordt vervolgd) DREISCHOR - Op donderdag 25 juli geeft organist Dirk Jansz. Zwart om 20.00 uur het vierde concert van dit seizoen. Het concert wordt gegeven op het orgel van de oude Her vormde Kerk te Dreischor. Het programma bestaat uit compo sites van Buxtehude, Pachel- bel, Bach, Handel, Guilmant, Reger en Bijster. Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 BURGH - In de kerk van de Hervormde Gemeente te Burgh vindt vandaag, donder dag 18 juli een dubbelconcert plaats. Een en ander begint om 20.00 uur. Aan het concert wordt medewerking verleend door dr. Clement en de sopraan Heieen Stroo. Dr. Albert Clement (Middel burg, (1962) studeerde orgel aan het Brabants Conservato rium te Tilburg, muziekweten schap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en theologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Als leerling van Bram Beek man behaalde hij in 1986 de on derwijsakte orgel en in 1988 het solistendiploma. Hij nam deel aan meester- en interpre tatiecursussen onder leiding van Ton Koopman, prof.dr. Ludger Lohmann (docent te Stuttgart) en prof. Wolfgang Rübsam (docent te Evanston, USA). In 1983 begon hij zijn studie muziekwetenschap, in 1987 cum laude afgesloten met het doctoraalexamen. In 1989 promoveerde hij te Utrecht, eveneens cum laude tot doctor in de letteren (vakgroep mu ziekwetenschap) op een proef schrift over composities van Johann Sebastian Bach. Door de Koninklijke Akademie van Wetenschappen werd hem ver volgens een aanstelling als akademie-onderzoeker toege kend. In deze hoedanigheid is hij thans verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht waar hij zich aan een omvang rijk musicologisch/theologisch Bach-onderzoek wijdt. Van zijn hand verschenen publika- ties over muziek uit de 17de en 18de eeuw, vooral over Bach. De sopraan Heieen Stroo stu deerde aan de Zeeuwse Mu ziekschool bij Titia Dijkstra. Momenteel volgt zij lessen bij Francine Fregeres (docente hoofdvak solozang aan het con servatorium te Arnhem). Haar repertoire omvat zowel liede ren als oratorium en opera. On langs vertolkte zij de rol van Dido in Dido and Aeneas van Purcell. Zij zong barokopera in Frankrijk; verder geeft ze lie- derenrecitals. ZIERIKZEE - In de Concert zaal te Zierikzee treedt zater dag 2 augustus 'John Denver' op. Het betreft hier overigens niet 'de echte', maar de Sound mix-winnaar John Adams, die optreedt als John Denver. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar via telefoon nummer 01110-15202. Op 2 augustus zijn kaarten vanaf M.00 uur verkrijgbaar aan dc Concertzaal. BURGH-HAAMSTEDE - Dc Lachspcktakelshow, dat is dc titel van de show die Bassie Adriaan vrijdag 2 augustus brengen in De Schutse in Burgh-Haamstcdc. Bassie Adriaan behoeven ei genlijk geen nadere introduc tie. Het duo is inmiddels be kend van televisie. De show in De Schutse begint om 19.00 uur. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij het VVV- kantoor in Haamstede. Vrijdag 19 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.39 uur De lange tocht, Australische tv-film. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Ja natuurlijk extra, natuurfilmserie. Afl.: World of birds (3). 18.33 uur Medeklinker, koor- en samenzang vanuit Ooster land (NH). 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Hollands welvaren, Patrick van Mil kijkt op Schip hol achter de schermen. 19.45 uur Puzzelkampioen, quiz. 20.16 uur De avontuurlijke zwerftocht van Natty Gann, Walt Disney-film. 21.56 uur Rondom tien: Agres sie in het verkeer, praatpro gramma. 22.40 Cop rock, Amerikaanse politieserie. 23.23 uur Opmaat, orgelwer ken van Pitsch en Bossi uitge voerd door Gijs van Schoonho ven. 23.39 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. Presentatie: Wubbo Ockels. Herh. 17.57 uur TROS Aktua in be drijf, informatieve serie over verschillende bedrijfstakken in Nederland. Vandaag: De kunststofindustrie. 18.39 uur De TV Dokter, medi sche tips. 18.40 uur Tik tak, Belgische kleuterserie. 18.51 uur De avonturen van de Black Stallion, jeugdserie. 19.20 uur Dear John, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 11. 19.43 uur TROS Poll de France. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Te land, ter zee en in de lucht, spel en sport gepre senteerd door Jack van Gelder. Vandaag: Met glans van de schans. 21.29 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 21.30 uur America funniest home video's, thuis-video's ge presenteerd door Bob Saget. 21.57 uur Allo allo, Engelse co medyserie. Afl. 2. 22.31 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 09.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.00 uur Studio sport, Tour de France: 13e etappe; E.K. Springruiters in La Baule; 75e Vierdaagse Nijmegen, recht streeks verslag van de intocht. 19.00 uur Journaal 19.15 uur Sesamstraat. 19.33 uur Studio sport, samen vatting Tour de France. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Met de prijs voor ogen, Amerikaanse documen taire serie. Afl. 2. 21.16 pur Zomerjazz bij de NOS: Pianolegenden, mu- ziekspecial rond legendarische jazzpianisten. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met o.a. Ge sprek met de minister-presi dent. 23.00 uur Roland Hassel, serie Zweedse misdaadfilms naar de boeken van Olov Svedelid. Afl. 5. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl: 140. 18.05 uur Samson. 18.10 uur Haydaze, 12-delige Australische jeugdserie. Afl. 7. 18.35 uur Tour '91, tourmagazi ne met ritverslag, interviews, studiogasten en eigen reporta ges van Jan Huyse. Presenta tie: Carl Huybrechts. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Sla je slag, spelpro- gramma gepresenteerd door Geert Hoste. 19.26 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Weekendfilm: Als het moet over lijken. Amerikaanse tv-film in twee delen uit 1978. Deel 1. 22.15 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. Aansl. Kwislijn. 22.55 uur Dame Edna. Dame Edna ontvangt Joan Rivers, Demis Roussos en Jeffrey Ar cher. 23.40 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. Afl.: Ties that bind. 00.25 uur Coda, Eddy van Vliet leest voor uit eigen werk. Van daag: Voor mijn ouders. BRT 2 13.00 uur Sport extra. Wielren nen: Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de 13e rit. 16.40 uur Jeugdolympiade, verslag van deze internationa le, sportieve jongerenontmoe ting die geplaatst werd i.h.k. van de Koningsfeesten 60/40 vanuit Heizei te Brussel. 19.00 uur Programma van de Socialistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Wereldoorlog II. De repressie, deel 4. 21.30 uur Abdijen der Lage Landen, 11-delige documentai re serie. Afl. 3: Bededictijnen (3), Dendermonde, Affligmen en Steenbrugge. BURGH-HAAMSTEDE - Zon der discussie of hoofdelijke stemming is de gemeenteraad van Westerschouwen gisteren, maandag, akkoord gegaan met het voorstel van het college 5000,- subsidie beschikbaar te stellen aan de Stichting Ka mermuziek Zeeland. De stichting organiseert een kamermuziek/estival op Schouwen-Duiveland en Tho- len. In de gemeente Wester schouwen worden concerten verzorgd in Renesse en Burgh- Haamstede. Het college vindt een en ander een welkome aan vulling op het activiteitenpak ket. BURGH-HAAMSTEDE - Van avond, donderdag 18 juli, ver gadert de commissie openbare werken van de gemeente Wes terschouwen. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergadering onder meer de nadere invulling van het Plan Malipaard. Het advies van de welstandscommissie ten aan zien van de plannen van archi tecten komt aan de orde. Tij dens de vergadering ook aan dacht voor de notitie gebruik gemeentegrond en reclamevoe ring. Het gaat hier om een concept-notitie waarin het te voeren beleid voor de komende jaren omschreven wordt. KATTENDIJKE - Dc Oostcr- schcldc-ocver in dc buurt van Kattcndijkc is ccn geliefde lo- katic voor dc duiksport, maar wie te snel weer naar boven stijgt, komt in liet ziekenhuis terecht. Dat ondervonden twee Belgi sche duikers die na een te snel le stijging van een diepte van 45 meter aanvallen kregen, die bekend staan als Caissonziek te. Ze werden in het Ooster- schelde ziekenhuis in Goes op genomen. BURGH-HAAMSTEDE - Het 6-jarige jongetje B. uit Goes moest in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes worden opge nomen nadat het kind op het strand van Westerschouwen werd aangereden door een po ny. Het ongeluk gebeurde woens dag om ongeveer 15.00 uur op het strand ter hoogte van paal 16. Het kind zou plotseling voorlangs een groep ruiters zijn gerend die in galop over het strand reden. Zij konden het kind niet meer ontwijken zodat het jongetje door een van de pony's werd geraakt. Hij liep daarbij inwendige verwon dingen op. Volgens de Rijkspo litie Schouwen-Duiveland is het (nog) niet verboden om met paarden over het strand te rij den, maar moeten de ruiters hun rijgedrag aanpassen aan de hoeveelheid mensen op het strand. Zij mogen de veiligheid niet in gevaar brengen. Advertentie zaterdag 20 juli 20.00 uur zondag 21 juli 20.00 uur maandag 22 juli 20.00 uur dinsdag 23 juli 20.00 uur zaterdag 27 juli 20.00 uur zondag 28 juli 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4