'Ik heb de schuur opgeruimd en alles in de chemobox geknikkerd' 'Wil van recreant om auto te laten staan duidelijk aanwezig' Tweedehandsmarkt in Haamstede Diamanten huwelijk op camping Chemoivagen maakt zijn eerste rondritten over Schouwen-Duiveland Uitkomst enquête recreatie-ondernemer J. Midavaine Hangcultures geen succes het GE5chEnhEnhuis Intrek glasaal steeds minder DONDERDAG 18 JULI 1991 NR 24982 3 ZIERIKZEE - Een lege wijnfles gevuld met oude frituurolie, gebruikte insuli- nespuiten, verouderde inktpatronen en heel veel spuitbussen, uitgeknepen lijm- tubes en potten met verharde of nog vloeibare verfresten. „Ik heb de schuur op geruimd en alles in de chemobox geknikkerd". Voor veel mensen werkte de komst van de chemowagen inspirerend op de schoonmaakdrift. Dat bleek uit opmerkingen die werden gemaakt bij het inleveren van de chemoboxen in de Zierikzeese wijk Malta. De afgelopen weken begon op Schouwen-Duiveland het ophalen van klein chemisch afval bij particulieren door middel van de chemo wagen. De meeste mensen reageerden enthousiast op het nieuwe initiatief en le verden voor de eerste keer hun chemobox in. P. Béye maakt de chemowagen leeg na afloop van zijn rondrit door de Zierikzeese wijk Malta. (Fo to: Joop van Houdt). 'Klein chemisch afval, houdt het apart. Voor u een kleine moeite, voor het milieu van groot belang. De chemowagen is nu in uw straat. Lever uw chemobox met klein chemisch afval in. Door scheiden vooraf voorkomen we moeilijkheden achteraf". Afgewisseld door een muziekje klinkt deze tekst keer op keer door de straten waar de chemowagen door rijdt. De mensen kijken door de gordijnen en een aantal van hen komt inderdaad naar bui ten om de chemobox in de wa gen te laten legen. ,,Van elke 100 chemoboxen die in Neder land zijn uitgedeeld worden er zo'n 15 a 20 aangeboden. Op Schouwen-Duiveland ligt dat getal eerder bij de 20 dan de 15", aldus chef buitendienst bij de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland, J. Stouten uit Kerkwerve, die voor de gele genheid meerijdt. De chemoboxen worden aange nomen door P. Beye uit Ooster- land, die ook de wagen be stuurt. Hij is een medewerker van de reinigingsdienst die een speciale opleiding volgde om het kleine chemisch afval op de juiste manier te kunnen uitsor- teren. Ook geeft hij voorlich ting aan mensen die bij de wa gen komen. ,,Leuk werk van wege het contact dat je hebt met de mensen die hun chemo box komen brengen. En je hebt ook het gevoel dat je idea listisch bezig bent. Tenslotte doen we dit om het milieu te bewaren voor onze kinderen". Enkele weken geleden reed de chemowagen voor het eerst rond in Bruinisse. en vervol gens in de gemeenten Midden- schouwen, Brouwershaven en Duiveland. Nu is de reinigings dienst voor het eerst in Zierik- zee bezig met het inzamelen van chemisch afval. „Daarna gaan we naar de gemeente Wes- terschouwen en vervolgens be ginnen we weer in Bruinisse", aldus Stouten. De chemowagen komt een keer per twee maan den bij iedereen in de straat. „Behalve in de polders. Die mensen moeten zelf even op bellen wanneer ze hun chemo box willen inleveren. Dan gaan we langs. Het zou veel te duur worden om ook steeds al die polderwegen langs te gaan". Een oudere mevrouw levert niet alleen haar chemobox in, maar ook nog een van de gele plastic zakken die door de rei nigingsdienst eerst werden uit gegeven om chemisch afval apart in te leveren. „Ik had nog een tasje, maar het is nu de laatste keer dat ik hem ge bruik". Ze is blij met de komst van de chemowagen. „Allés wat in mijn chemobox zit, gooi de ik vroeger in de rolemmer. Maar het zo is het veel beter. Het is allemaal niet nodig dat het milieu zo wordt vervuild. In de winkels neem ik ook geen plastic tasjes meer aan. Het is allemaal kolder, vroeger had den we die dingen ook niet". De inhoud van haar chemobox wordt door Beye snel en kun dig bekeken en vervolgens ge sorteerd. Hij heeft daarbij de keuze uit een vijftiental blau we tonnen en rolemmers waar in de verschillende soorten che misch afval gaan. Spuitbussen, kit- en lijmresten, inktafval, fotochemicaliën, logen, zuren, plantaardige vetten en olie, batterijen, medicijnen en cosmetica, bestrijdingsmidde len, verfresten, terpetine en thinnerresten, afgewerkte olie en oude accu's. Het heeft alle maal zijn eigen ton of rolem mer in de chemowagen. Voor de oude TL-lampen is een aparte lange bak aan de wand opge hangen. „Die zijn schadelijk vanwege het kwik en het gas dat erin zit". De tonnen waarin de lege spuitbussen en verfresten wor den gegooid, zijn het snelste vol. „Dat leveren de mensen het meeste ih, en medicijnen". Beye vindt in de chemoboxen ook nog wel eens iets dat hij niet kan thuisbrengen. Meestal betreft het dan een fles of pot met inhoud waarop geen etiket staat. „Dan vraag ik aan dege ne die de chemobox inleverde wat er in zit". Als die het ook niet weet gaat de pot of fles in de kist met onbekende stoffen. „Daarvan gaat een monster naar het laboratorium voor verdere analyse". Een meneer biedt aan de che mokar drie glazen flessen met inhoud aan, zonder chemobox. „Ik doe het maar even zo want het zijn maar een paar flessen". Maar daar zijn de mannen van de chemowagen het niet mee eens. „Die chemobox is er ook voor uw eigen veiligheid. Die flessen kunnen vallen en dan kunt u zelf ook verwondingen of schade oplopen". Omdat iedere auto in het ver keer, en dus ook de chemokar een aanrijding kan hebben, zijn alle tonnen en rolemmers klemvast bevestigd. Wanneer men niet stapvoets door de straten rijdt, maar een grotere afstand moet afleggen worden steeds alle deksels op de ton nen gedaan en geblokkeerd. „We moeten natuurlijk voorko men dat de hele boel door el kaar zou kunnen vallen". Een mevrouw die haar chemo box inlevert laat een kritische noot horen. „Hij is niet water dicht -hoor. Bij ons stond hij buiten en toen met die grote re genbuien stond hij bijna half vol met water. Ik heb alles er weer uit moeten halen en schoonmaken". Stouten legt haar uit dat de chemobox ook niet is bedoeld om buiten te zetten. „Ja, hij staat nu in het schuurtje". Een oudere mevrouw heeft een touwtje aan de sluiting van haar chemobox bevestigd. „Anders kan ik hem niet open- krijgen. Ik heb niet genoeg kracht in mijn handen. Maar met een touwtje eraan lukt het me wel. Dan kan ik hem open trekken". Volgens Stouten is uit enkele telefoontjes die bij de reinigingsdienst binnen kwamen gebleken dat meer oudere mensen moeite hebben met de sluiting. „Het is ook een handigheidje. Ze moeten even weten hoe het moet". Soms resulteert het moeizaam openmaken van de chemobox erin dat de plastic lipjes van de sluiting afbreken. „Dan krij gen ze hier aan de kar een an dere box. En we leggen natuur lijk uit hoe het wel moet". Stouten en Beye zijn er van overtuigd dat alleen al het huis-aan-huis uitreiken van chemoboxen en de chemowa gen met zijn geluidsinstallatie die door de straten rijdt, het milieubewustzijn van de men sen in de regio bevordert. „Men wordt er mee geconfronteerd dat men zelf wat kan doen om de milieuvervuiling terug te dringen". Wanneer de chemowagen alle straten van de Zierikzeese wijk Malta is doorgereden blijkt dat daar ruim 200 che moboxen zijn aangeboden. Want dat houdt Beye precies bij met een tellertje. „Geen slecht resultaat voor de eerste keer. Het zal nog wel toenemen wanneer de mensen èr aan ge wend zijn dat de chemowagen elke twee maanden langs komt". Op het terrein van de reini gingsdienst aan de Hoosjesweg te Serooskerke worden alle tonnen en rolemmers uit de wagen gehaald en tijdelijk op geslagen. „Als we voldoende voorraad hebben gaat het naar een bedrijf in Middelburg waar al het chemisch afval uit Zee land bijeen komt. Daar sor teert men de stoffen die voor hergebruik in aanmerking ko men, bijvoorbeeld accu's. Die worden vervoerd naar een be drijf in Arnhem waar het lood, het zuur en de kunststoffen er worden uitgehaald voor herge bruik. Ook kwikafval wordt gereed gemaakt voor herge bruik. De soorten chemisch af val waarbij dat niet mogelijk is, bijvoorbeeld verfresten, gaan naar gespecialiseerde be drijven waar ze met zeer hoge temperaturen worden ver brand. Dat is om er voor te zor gen dat er zo min mogelijk af valstoffen vrij komen. Che misch afval waarvoor nog geen goede verwerking is gevonden worden opgeslagen". Volgens Stouten was Schbu- wen-Duiveland duidelijk toe aan het apart inzamelen van chemisch afval. „Het aanbod van gele zakjes met chemisch afval werd steeds groter. De bak onder de vuilnisauto waar in ze werden ingegooid werd te klein. Die manier van inzame len is inmiddels ook verboden door de overheid". De vele po sitieve reacties aan de chemo wagen lijken zijn woorden te bevestigen. „Het is veel ge makkelijker zo. Nu kunnen we alle schadelijke stoffen bewust apart houden", is een veelge hoorde opmerking. BURGH-HAAMSTEDE - De wil om de bus of de fiets te nemen en de auto te laten staan is duidelijk aanwezig. Dat is de conclusie die recreatie-onderne mer J. Mid^aine trekt uit een door hem gehouden enquête. Midavaine stelde een vragenlijst op die hij aan de bezoekers van zijn trampoline-centrum voor legde. Doel van die enquête was om te weten te ko men wat de gemiddelde recreant weet van het be staan en de mogelijkheden van de Zomerbus en Mi- davaines eigen auto-reductieplan. De uitkomsten zijn verrassend. Zaterdag 20 juli Midavaine kwam op het idee voor het houden van de enquê te omdat hij naar eigen zeggen regelmatig Zomerbussen langs zag rijden die niet bepaald sterk bezet waren. Hij is zich af gaan vragen wat mogelijker wijs de oorzaak daarvan zou kunnen zijn. Zo'n 170 recrean ten hebben tot nu toe de vra genlijst ingevuld. Onbekend Uit de enquête blijkt dat van de 170 ondervraagden slechts drie al gebruik hebben ge maakt van de Zomerbus. Dit terwijl 102 van de 170 de vraag of ze afweten van het bestaan van de Zomerbus met ja beant woorden. Volgens Midavaine speelt hier een gebrek aan pu bliciteit buiten Zeeland mee. „De landelijke dagbladen, uit gezonderd degene met de grootste oplage, hebben het nieuws over de start van de Zo merbus niet meegenomen", al dus Midavaine. Hij stelt dat er wat betreft de voorlichting kennelijk nog flink aan de weg getimmerd dient te worden. Overigens is Midavaine niet pessimistisch over de toekomst van de Zo merbus. „Mits de VW's en de recreatie-ondernemers reeds bij het veelal in het voorjaar toesturen van de huurbevesti- gingen informatie meezenden over de Zomerbus". Midavaine doet de suggestie om recreanten een kennisma- kings-proefrittenkaart toe te sturen. Uit de antwoorden op de enquête-vragen blijkt vol gens Midavaine verder dat re creanten wel iets, maar niet veel van het Zomerbusproject weten. Van de 170 ondervraag den hebben 127 bij aankomst op hun vakantieadres in de Westhoek geen informatie ge kregen over de Zomerbus. Opstapplaatsen Ook blijkt onduidelijkheid te bestaan over bijvoorbeeld de opstapplaatsen en de dienstre geling van de Zomerbus. Hon derdenvijf van de 170 geënquê teerden heeft geen idee waar ze op de bus kunnen stappen en nog meer (142) weten niet welk lijnnummer de Zomerbus heeft. •Wel blijkt men aardig door te hebben waar de Zomerbus voor dient. De vraag 'Wat is volgens u de bedoeling van de Zomer bus' levert antwoorden op als beter voor het milieu, autoge bruik terugdringen en zonder parkeerproblemen naar het strand. Daarentegen weet men bijvoorbeeld weer niet waar men moet zijn voor een kaartje voor de Zomerbus. Op de vraag of men bereid zou zijn tijdens de vakantie de auto op het vakantieadres te laten als er mogelijkheden zijn voor gratis vervoer naar en van het strand antwoordt een meerder heid met ja. Achtentwintig van de 170 ondervraagden blijkt niet bereid om de auto te laten staan. Autoreductieplan Uit de door Midavaine gehou den enquête blijkt ook dat de bekendheid van diens eigen geesteskind, het Auto-reduc tieplan, te wensen overlaat. Van de 170 geënquêteerden zeg gen slechts 27 op de hoogte te zijn van het plan en haar doel stelling. GROUW - De hele dag hebben mensen van Ballast Nedam en Smit Thk woensdag gewerkt om een aquaduct in het Prinses Margrietkanaal bij Grouw op zijn plaats te brengen. NIJMEGEN - Het recherche bijstandsteam (RBT) dat on derzoek doet naar de moord op de 18-jarige Mieke van Rosma len uit Culemborg heeft een 23- jarige man uit Ingen aangehou den op verdenking van deze moord. BRUINISSE - De experimen ten met het kweken van mos sen in hangcultuur, waarbij men mosselen in de Noord- Grevelingen in netten laat op groeien blijkt vooralsnog geen onverdeeld succes. De mosselen zijn voorspoedig gegroeid en kunnen worden ge oogst, maar de gele schelp blijkt uiterst broos en de zee pokken hebben toegeslagen. De mosselen zijn geheel met zeepokken overdekt wat geen inbreuk doet op de kwaliteit, maar een onogelijk aanzien geeft en dat gecombineerd met de broze schelp waardoor het moeilijk wordt de pokken te verwijderen, maken het pro- dukt praktisch onverkoopbaar. HAAMSTEDE - Wie op zoek is naar goedkope meubelen of huishoudelijke gebruiksvoor werpen en niet te veel geld in de knip heeft doet er goed aan zaterdag 20 juli een bezoek te brengen aan Haamstede. Van 8.30 tot ongeveer 16.00 uur wordt op de Ring in Haamste de een tweedehands markt ge houden. Het aanbod van tweedehands spullen en 'rommel' is volgens de organisatoren dit jaar bij zonder groot. „We hebben lang zamerhand meer ruimte nodig dan we krijgen", aldus M. A. van der Maas, één van de men sen van de organisatie. De or ganisatie van de tweedehands- en rommelmarkt is in handen van de Hervormde kerk Haam stede. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. Naast rommel en tweedehands spullen zijn er diverse attrac ties zaterdag op de Ring. Zo wordt er een enveloppenloterij gehouden, worden er panne koeken verkocht en draait het Rad van Avontuur. Advertentie Fa. W J Goudzwaard 4 Zn Noordstraat 31-37 4328 AK Burgh-Haamstede Tel 01115-1331 Fax 01115-1910 speelgoed voor binnen en buiten huishoudelijke artikelen luxe artikelen en souvernirs boeken en tijdschriften binnen- en buitenlandse kranten kantoorbenodigdheden fotocopieên fax-service fotoservice Afd tuinmeubelen Noordstraat 39 PERMANENTE TUINMEUBELSHOW met vele bekende merken zoals Kurz. Hartman. Ailibert. Capisa, Summerset, groot assortiment kampeerartikelen. schommels en glijbanen Verwachting Vm maandag 22 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juli Zon op 05.41, onder 21.49 Maan op 15.49, onder 00.08 Volle Maan: 26 juli (20.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende twee dagen nog wisselvallig weer. Morgen, vrijdag, is het wisselend bewolkt en vallen er enkele buien. Vannacht daalt het kwik tot om streeks 13 graden en morgenmid dag blijft de temperatuur beneden de 20 graden. De zuidwestenwind is boven land matig en aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krach tig. Zaterdag kan er nog een bui val len, maar vanaf zondag blijft het droog en begint de temperatuur aan een opmars. Zondag wordt het 20 graden, maar op dinsdag kan bij veel zon de zomerse waarde van 25 graden gehaald worden. BRUINISSE - Sinds 1938 wordt jaarlijks de intrek van glasaal bij de sluizen van Den Oever gemeten. Vooral in de periode 1960/1965 kwam er enorm veel glasaal naar bin nen, nadien minderde het en de laatste jaren, vooral na 1980 wordt de intrek steeds minder. Ook in 1991 is de intrek weer minder dan vorig jaar. Glasaal is de jonge paling in een vroeg stadium, als ze nog doorzichtig is, in het voorjaar, uit de Noordzee naar binnen komt, om zoet water op te zoe ken. Vroeger gebeurde dat on belemmerd na de afsluiting van de Zuiderzee en de afslui ting van de zeegaten in het Del tagebied, moet de glasaal via de sluizen naar binnen. Mede ten gevolge van het koude weer kwam de trek laat op gang en bedragen de gevangen hoeveel heden voor controle maar 30% van vorig jaar. ZIERIKZEESCHEESj INIEUWSBODEÜI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag Vm vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkranl maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11,30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (Vm 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RENESSE - De familie Havelaar uit Dordrecht vierde haar diamanten bruiloft. Met een leeftijd van respectievelijk 84 en 82 jaar oud, bezoekt het echtpaar dat zestig jaar geleden in het huwelijk trad, nog regelmatig de omgeving van Schouwen-Duiveland en dan vooral Renesse om daar van de welig tierende natuur en de rust te genieten. Al vanaf I960 verblijft het echtpaar ieder jaar in de zomermaanden op camping De Witte Boulevard van de familie Verseput te Renesse. De eerste jaren gebeurde dit in een tenthuisje maar de afgelopen vijfentwintig jaar heef t het onafscheidelijke duo, de luxe van een riante caravan te mogen genieten. Zolang de gezondheid het hun toestaat, willen ze nog wel een aantal jaren van het mooie Schouwen-Duiveland genieten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3