Groningse studente komt voor vakantiewerk naar Zierikzee JL deurloo intermeubel Rabobanken bundelen krachten voor assurantie-bemiddeling Saskia Klaasen met vriendinnen werkzaam in Concordia Verbetering service en deskundigheid 7-0 it Hangcultures nog geen succes Weinig mosselen Concert Hervormde kerk in Haamstede Hartelijk gefeliciteerd Fl FOTO VERSCHOORE NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 17 JULI 1991 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Hanngvlietplein 4. Zienkzee Tel 01110-12946/12854 s Maandags gesloten Donderdagavond koopavond ZIERIKZEE - Wie heeft het niet gedaan, zodra de zomervakantie begint een baan zoeken in de horeca. Op een camping, in een restaurant, alles waar werk is wordt afgebeld. Maar steeds vaker moeten bedrijven zelf op zoek naar vakan tiewerkers. En dat is niet altijd makkelijk. Vandaar dat soms wordt uitgeweken met advertenties naar andere provincies. Zo ook door Restaurant Concordia uit Zierikzee. Deze plaatste in samenwerking met het arbeidsbureau in Groningen een advertentie aldaar en kreeg daarop enkele reacties. Eén van de personen die reageerde was Saskia Klaasen uit Appelscha, Friesland. Zij werd aangenomen en is nu alweer voor het tweede jaar in Zierikzee als vakantiewerker. Saskia Klaasen is twintig jaar. Tben zij vorig jaar klaar was met haar studie VWO besloot zij om, totdat haar vervolgop leiding startte, te gaan werken. Ze wist niet precies waar ze wilde gaan werken, maar wel dat het in de horeca moest zijn. Haar vervolgopleiding zou na melijk de Hogere Hotel School worden dus de horeca leek een goede voorbereiding. ,,Tben zag ik op een gegeven moment een advertentie in een krant staan. Daarin werden serveersters en bedienden gevraagd in Zee land. Verder stond er niets. Daar heb ik toen op gereageerd en dat bleek hier te zijn", zo vertelt Saskia Klaasen. ,,Het bleek dat mevrouw Evertse, de eigenaresse van Concordia, in samenwerking met het ar beidsbureau bij mij in de buurt deze advertentie had geplaatst. Ze hadden mensen nodig en toen duidelijk werd dat in de provincies Groningen en Lim burg de meeste werkloosheid was werd daar een advertentie geplaatst". Uitdag-ing ,,Ik heb toen gesolliciteerd en werd gevraagd voor een ge sprek en kreeg gelijk de baan. Samen met nog twee meisjes en een jongen". Dit was alle maal in 1990. Een hele stap om tijdens de vakantie zover van huis te gaan werken. ,,Ik zag het wel als een uitdaging. Ik wist dat bij ons in Appelscha en in de buurt geen werk te vinden was dus dat ik toch wel ergens op kamers moest om een baan te vinden. Waarom dan niet in Zeeland, dacht ik", zo vertelt de studente. Het huisvestingsprobleem werd verholpen door haar ba zin in Zierikzee. ,,We mochten tijdens de periode dat we in Concordia werkten in het huis van onze bazin wonen. Zij ging toen op haar boot wonen en zo hoefden we geen kamers te zoe ken, maar konden in haar huis met gebruik van alle mogelijk heden", aldus Saskia Klaasen. Afgelopen jaar heeft Saskia haar 'vakantiebaan' uitgebreid tot december. Haar vervolgop leiding, de Hogere Hotel School in Maastricht startte namelijk iri februari van dit jaar. Toen haar eerste semester enkele weken geleden eindigde wist ze al waar ze deze zomer zou doorbrengen. Werken in Restaurant Concordia. Ook de twee andere meisjes zijn weer teruggekomen naar Zierikzee en deze keer is er nog een meis je bijgekomen. De jongen is af gehaakt. Drie van de meisjes wonen weer in het huis van hun bazin, Saskia niet. „Ikzelf woon in het huis van de ouders van mijn vriend. Ik heb hier .vorig jaar mijn vriend ontmoet en ik woon nu samen met hem bij zijn ouders", zo vertelt Saskia. Haar vriend werkt deze zomer ook in het Zierikzeese restau rant. Ook als ze geen vriend had gehad in Zierikzee was ze wel naar de stad teruggekomen deze zomer. „Ik heb best een vriendenkring opgebouwd in de vorige periode dat ik hier werkte. Als je zo samen werkt en -woont in hetzelfde huis ga je vaak ook samen uit na het werk. En dan leer je mensen kennen", legt Saskia uit. Stugge* houding De Friese studente vertelt dat ze in het begin even moest wen nen aan de mensen hier. „Maar na verloop van tijd leer je je klanten steeds beter kennen. Je krijgt een soort vaste klan tenkring. Mensen reageren na verloop van tijd steeds vrien delijker. Je krijgt dan te horen: „We dachten altijd dat Gronin gers stug waren, maar dat valt reuze mee", maar ja, wij dach ten altijd dat Zeeuwen stug wa ren en dat blijkt ook niet zo te zijn", vertelt Saskia lachend. De reactie van de mensen op de Saskia Klaasen uit Groningen die voor het tweede jaar in Zierikzee komt werk,en tijdens haar zomervakantie. (Foto: Marijke Fol- kertsma). bediening hangt volgens Saska vaak samen met de weersge steldheid. „Ja, het klinkt gek, maar het is wel zo. Als de zon schijnt kunnen de mensen veel meer hebben. Bij slecht weer zijn de klanten veel vaker knorrig", zo verklaart de stu dente. Wachten De klanten kunnen volgens Saskia ook wel eens knorrig zijn als ze moeten wachten op hun bestelling. „Dit is nu een maal een restaurant dat goed wordt bezocht en we lopen met een bepaald aantal mensen in de bediening. Mensen zien soms niet in dat je hard loopt om iedereen tevreden te stel len. Erg lang hoeven ze niet te wachten. En daarbij is het wel zo dat ze zodra ze hun maaltijd voor zich hebben staan het ge daan is met de knorrigheid". Saskia heeft het best naar haar zin in Zierikzee. „Na het wer ken gaan we meestal uit. We maken afspraken met klanten die hier elke avond komen en op die manier leer je hen ook op een andere wijze kennen. Zo bouw je je vriendenkring op", aldus Saskia. Uitbuiting: De twintigjarige studente is erg tevreden met haar baan in Zierikzee. Op de vraag of het klopt dat veel vakantiewerkers worden uitgebuit antwoordt ze: „Ik weet van sommige va kantiewerkers dat ze enorm lange dagen moeten maken en hun overuren slecht betaald krijgen; mijn vriend had vorig jaar ook zo'n baan. Ikzelf heb het op dat punt heel goed ge troffen. Ik heb het geluk dat mijn bazin, mevrouw Evertse, geld wil investeren in goed per soneel en dadr staat dan tegen over dat het personeel goed jvgrk aflevert". „Er is bij Concordia absoluut geen sprake van uitbuiting, we werken in wisseldiensten. Dat betekent dat we soms een dag dienst lopen of soms 's avonds moeten werken. Als het zo is dat we een week veel overuren maken dan krijgen we de week erop een dag extra vrij. We kunnen nog genoeg van onze vakantie genieten", aldus een enthousiaste Saskia, die haar antwoord onderstreept met de gezonde kleur die ze tijdens haar vrije dagen op het strand heeft opgedaan. „Daar staat natuurlijk wel tegenover dat je tijdens de dagen dat je werkt moet laten zien dat je het kunt, maar dat lijkt me niet meer dan normaal, toch?" ZIERIKZEE - De drie Rabobanken op Schouwen- Duiveland zijn op het gebied van de verzekeringen nauwer gaan samenwerken. De drie assurantie bemiddelaars, die voorheen elk in hun eigen Rabo- vestiging actief waren, zitten sinds enige tijd bij el kaar in Zierikzee. Maar de cliënten kunnen nog steeds terecht bij één van dé tien Rabo-vestigingen, die Schouwen-Duiveland rijk is. band geschapen worden, die noodzakelijk is. Immers, met het verzekeren van de cliënt komen veel persoonlijke gege vens boven water. De verzekeringscliënten wor den in eerste instantie gehol pen door de medewerkers op de plaatselijke kantoren. Daar mee is het persoonlijk contact gelegd, want de medewerkers kennen de cliënten en anders om. Indien daar behoefte aan bestaat, zoekt een van de drie bemiddelaars direct contact met de cliënt om verzekeringen op de bank of bij de aanvrager thuis door te spreken. Op de bank in Zierikzee zijn verder nog Renée Snoei en Be linda van Moort-Fikkers actief voor de verzekeringsafdeling. Zij verzorgen - zoals de bank in een onlangs verspreide folder laat weten - alles tot in de punt jes. Kortom, de Rabobank heeft haar assurantie-taak geprofes sionaliseerd. Met eventuele vragen hierover kunnen de (aankomende) cliënten altijd terecht bij één van de tien vestigingen in Zierikzee, Nieu- werkerk, Oosterland, Bruinis- se, Zonnemaire, Dreischor, Brouwershaven, Scharendijke, Renesse of Burgh-Haamstede. Verzekeringen nemen een steeds belangrijkere plaats in bij de bank. In veel gevallen zijn ze verbonden met het bankwezen. Te denken valt bij voorbeeld aan het afsluiten van een levensverzekering bij een hypotheek. Veel mensen vinden het prettig dergelijke zaken bij één instantie onder te brengen en de bank is daarbij een logische keuze. In dat opzicht is het een service van de bank om ook assuran tiebemiddeling te ontwikkelen tot een serieus onderdeel van de bedrijfsvoering. Maar de sa menwerking tussen de drie be middelaars (Jan Holleman, Rudy de Maayer en projectlei der Jos Bil) heeft meer voorde len. Automatisering Zo werkt het efficiënter, mede dankzij een geïntegreerd auto matiseringssysteem. Met één druk op de knop kunnen de be nodigde gegevens van de cliënt opgevraagd worden. Dat kan in de diverse kantoren. Hier door kan de cliënt wachten op een op maat gesneden advies. En een ander belangrijk voor deel van de samenwerking is, dat de drie assurantie-bemid delaars meer mogelijkheden krijgen om zich op bepaald ter rein te specialiseren. De basis kennis bezitten ze vanzelfspre kend al geruime tijd. Maar het vergt extra inspanningen om zich te kunnen specialiseren op het terrein van bijvoorbeeld landbouw en visserij, pensioe nen of het midden- en kleinbe drijf. De assurantie- bemiddelaar moet weten waar over hij of zij praat. Direct zal de cliënt weinig mer ken van de samenwerking tus sen de drie zelfstandig opere rende Rabobanken. Op de di verse kantoren blijft de relatie beheerder het aanspreekpunt van de cliënten. En zo moet dat ook blijven volgens de Rabo- filosofie. Persoonlijk Ondanks het feit, dat de Rabo bank een grote organisatie is (op Schouwen-Duiveland wer ken er zo'n tachtig mensen full time) proberen de assurantie- bemiddelaars de contacten met de cliënten zo persoonlijk mo gelijk te houden. Op die ma nier kan er een vertrouwens- V.l.n.r.: Jan Holleman, Jos Bil en Rudy de Maayer DEN HAAG: Van 18 tot en met 21 juli wordt op het Plein in Den Haag het Colored Exotical gehouden. Dit is een kunst- en nijverheidsmarkt met produk- ten uit Afrika, Azië en Zuid- Amerika. Er zijn artikelen te koop als poppen, boeken, mu ziekinstrumenten en kleding. Voor meer informatie: 070- 3977760. BRUINISSE - De experimen ten met het kweken van mos sen in hangcultuur, waarbij men mosselen in de Noord- Grevelingen in netten laat op groeien blijkt vooralsnog geen onverdeeld succes. De mosselen zijn voorspoedig gegroeid en kunnen worden ge oogst, maar de gele schelp blijkt uiterst broos en de zee pokken hebben toegeslagen. De mosselen zijn geheel met zeepokken overdekt wat geen inbreuk doet op de kwaliteit, maar een onogelijk aanzien geeft en dat gecombineerd met de broze schelp waardoor het moeilijk wordt de pokken te verwijderen, maken het pro- dukt praktisch onverkoopbaar. BRUINISSE - In het Belgische plaatsje Assenenede vlak over de grens met Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn de Zeeuwse mosse len, waarmee anders het mos selseizoen wordt geopend, ver vangen door import mosselen uit Ierland. De Belgen die het wachten op de Zeeuwse mosselen zat wa ren, verklaarden dat de Ierse mosselen wel klein zijn maar vol vis zitten. Deze week arri veren in Zeeuwsch-Vlaanderen ook Franse mosselen. De restauranthouders hebben ton nen omzetschade nu de Zeeuw se mossel een maand later dan gewoonlijk op de markt ver schijnt. De opening van het mosselseizoen heeft jaarlijks een grote invasie van mossel eters in Zeeuwsch-Vlaanderen tot gevolg. Nu de mosselvoorraden in Ne derland uiterst klein zijn geeft import van buitenlandse mos selen natuurlijk weinig in vloed op de gehele gang van za ken over een jaar gerekend. Maar als straks de toestand weer normaal is zal de penetra tie op de markten die anders door Nederland werden be diend zeker schadelijk blijken te zijn. EDE: Op vrijdag 19 juli wordt in het centrum van Ede de voorronde gehouden voor de Hot Dog Race. Tijdens deze race leidt de baas op bevel de hond langs allerlei obstakels. In de pauze is er een honde show. Op 2 en 16 augustus wor den ook voorrondes gehouden en op 27 augustus is de finale van deze Hot Dog Race. De race begint alle dagen om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Voor meer informatie: 08380-14444. HAAMSTEDE - In de kerk van de Hervormde Gemeente te Haamstede vindt donderdag 18 juli een dubbelconcert plaats. Een en ander begint om 20.00 uur. Aan het concert wordt medewerking verleend door dr. Clement en de sopraan Heieen Stroo. Dr. Albert Clement (Middel burg, (1962) studeerde orgel aan het Brabants Conservato rium te Tilburg, muziekweten schap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en theologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Als leerling van Bram Beek man behaalde hij in 1986 de on derwijsakte orgel en in 1988 het solistendiploma. Hij naam deel aan meester- en interpre tatiecursussen onder leiding van Ton Koopman, prof.dr. Ludger Lohmann (docent te Stuttgart) en prof. Wolfgang Rübsam (docent te Evanston, USA). In 1983 begon hij zijn studie muziekwetenschap, in 1987 cum laude afgesloten met het doctoraalexamen. In 1989 promoveerde hij te Utrecht, eveneens cum laude tot doctor in de letteren (vakgroep muzie kwetenschap) op een proef schrift over composities van Johann Sebastian Bach. Door de Koninklijke Akademie van Wetenschappen werd hem ver volgens een aanstelling als akademie-onderzoeker toege kend. In deze hoedanigheid is hij thans verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht waar hij zich aan een omvang rijk musicologisch/theologisch Bach-onderzoek wijdt. Van zijn hand verschenen publika- ties over muziek uit de 17 de en 18de eeuw, vooral over Bach. De sopraan Heieen Stroo stu deerde aan de Zeeuwse Mu ziekschool bij Titia Dijkstra. Momenteel volgt zij lessen bij Francine Fregeres (docente hoofdvak solozang aan het con servatorium te Arnhem). Haar repertoire omvat zowel liede ren als oratorium en opera. On langs vertolkte zij de rol van Dido in Dido and Aeneas van Purcell. Zij zong barokopera in Frankrijk; verder geeft ze lie- derenrecitals. ARNHEM: Van 21 tot en met 31 juli wordt de Ome Joop's Tour weer gereden. De start is bij de Rijnhal in Arnhem. Ongeveer 170 jongens en meisjes in de leeftijd van 10 tot en met 14 jaar fietsen tien dagen door Nederland, van Arnhem naar Bocholt, Deventer, Ermelo, Hilversum, Tiel, Kaatsheuvel, Oss, Boxmeer en het eindpunt Arnhem. Tijdens deze Ome Joop's Tour wordt getracht de sfeer van de Tour de France zo veel mogelijk te benaderen. Voor meer informatie: 085- 451153. Advertentie Wonen met een kast van Pastoe Behr Molteni Castelijn Banz Bord Hennie de Jong Montana Advertentie met jullie 45-jarig huwelijk Pa en Ma Verwijs-den Boer. Jullie kinderen en kleinkinderen. Advertentie FOTO KLAAR PW KL m fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vriidag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met dc Zierikzce- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48.— wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: .Telefoon Plaats: Handtekening. De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie. antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1