Betaald parkeren opnieuw ter discussie in Westerschouwse raad Nieuwe kap voor molen De Korenbloem te Zonnemaire Geitenkeuring aan Zandweg Sirjansland Wat dacht u van Fischbacher of Jab? Juist! Zonnemaire!! Naar aanleiding van brief van ondernemers Inbraak in auto's N ijlganzen in Sirjansland Buitenwerk molen bijna geheel gerestaureerd Diefstal surfspullen 4 7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 16 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24981 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een aantal ondernemers vindt het tarief voor betaald parkeren in de Westhoek te hoog. Archieffo to BURGH-HAAMSTEDE - De brief waarin een aantal ondernemers uit de gemeente Westerscliouwen om parkeerruimte voor hun personeel vragen is niet ge heel zonder resultaat gebleven. ,,We hebben een deel van het parkeerterrein afgezet ten behoeve van die bedrijven", deelde wethouder ir. C. W. Veerhoek gis teren, mee tijdens de gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. Hij tekende daar meteen bij aan dat dat niet vanwege die brief was maar 'om gedoe te voorkomen'. Een en ander kwam ter sprake bij de behandeling van de ingekomen stukken. Op die lijst prijkten onder meer twee brieven van een drietal ondernemers uit Wes- terschouwen. In de ene brief vragen zij de gemeente op het parkeerterrein De Rotonde, waar betaald parkeren geldt, een plaatsje vrij te maken voor de auto's van hun personeelsle den. Daarbij wordt verwezen naar een collega-ondernemer voor wie volgens het drietal al een stukje parkeerterrein is ge reserveerd. „Aangezien het ons niet is toegestaan daar mede gebruik van te maken verzoe ken wij u in aanmerking te ko men voor een soortgelijke voorziening", aldus de drie on dernemers. Hoog tarief In de tweede brief protesteren de drie ondernemers tegen wat zij noemen een 'absurd hoog' tarief voor het betaald parke ren. „Voor het bedrag van ƒ1,- per uur kan men meer ver wachten dan een slagboom die automatisch open en dicht gaat", aldus de ondernemers. Verder pleiten zij in hun brief voor het hanteren van een gere duceerd tarief in voor- en na- Volgens de ondernemers wor den de verblijfsrecreanten door het betaald parkeren dub bel gepakt. Zij moeten immers ook al toeristenbelasting beta len. Daar staat volgens de on dernemers te weinig tegenover. „In het voor- en naseizoen is er geen reddingsbrigade op het strand". De reacties vanuit de raad op de brieven van de ondernemers liepen uiteen, zo bleek gisteren tijdens de gemeenteraadsver gadering. PvdA-vertegenwoor diger J. C. Hendrikse stelde al lereerst vast dat het zijns in ziens niet de taak van de ge meente is om voor parkeergele genheid voor personeel van on dernemers te zorgen. „In Rotterdam moet je als onder nemer eerst parkeergelegen heid kopen om een zaak te kun nen beginnen", aldus Hendrik- Beetje laat VVD-woordvoerder A. M. Ver- seput reageerde op het com mentaar van de ondernemers met de opmerking dat zij in fei te een beetje laat komen met hun kritiek. „Het betaald par keren is eerder uitgebreid aan de orde geweest", aldus Verse- put. Hij tekende daar meteen bij aan wel begrip te hebben voor het standpunt van de on dernemers in kwestie. De constatering van de onder nemers dat de verblijfsre- creant dubbel gepakt zou wor den wees Verseput van de hand. „Het zal hen misschien bewegen eerder de fiets te pak ken. Dat is beter voor hun por- tomonnee en ook nog eens be ter voor het milieu", aldus de liberaal. Veipeput wilde van Veerhoek ,*et.en of er inder daad sprake is van overlast door 'illegaal parkeren' op we gen in de onmiddellijke nabij heid van het parkeerterrein bij De Rotonde: CDA-woordvoerder A. J. Pad mos zag zich door Hendrikse en Verseput het gras voor de voeten weggemaaid. Hij sloot zich volmondig aan bij hun op merkingen. Wethouder Veer hoek bleek zich eveneens te kunnen vinden in de woorden vaii Verseput en Hendrikse. „Deze zaak is al veel eerder aan de orde geweest en er is lang en breed over gepraat", al dus de wethouder. Bevoorrading Op vragen uit de raad of het klopte dat een van de onderne mers reeds een stukje parkeer terrein in gebruik heeft gekre gen antwoordde Veerhoek be vestigend. „Maar het gaat in feite om de bevoorrading van dat bedrijf. Anders zouden de vrachtwagens steeds langs de slagboom moeten en u snapt dat dat heel onhandig is". Op de vraag van Verseput met betrekking tot mogelijke over last van verkeerd geparkeerd staande auto's antwoordde de wethouder met de opmerking dat er inderdaad wel wat auto's staan waar ze niet mogen staan. „Maar dan praat ik niet over grote aantallen. Ik ben zelf wezen kijken en toen ston den er een stuk of acht ver keerd geparkeerd". Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college om bijna 30.000,- uit te trekken voor de laatste fase van het bouwrijp maken van uitbreidingsplan 't Lage Burgh. Het gaat daarbij om het vervangen van noodbestrating door definitieve bestrating, ri oleringswerkzaamheden en het dempen van een sloot. Wel wat commentaar kwam er op het voorstel van het college om 3780,- uit te trekken voor de aanschaf van een rookgasge nerator ten behoeve van de brandweer. Een rookgasgene rator is een machine die in combinatie met brandsimula- toren wordt gebruikt om zo realistisch mogelijk een brand- of hulpverleningsongeval te en sceneren. Eigenlijk was het de bedoeling dat een dergelijke machine pas in 1992 aange schaft zou worden. Het com mentaar van PvdA-voorman J. G. Hendrikse: „Dat hebben we al eerder gezien, dat er bij de brandweer nogal wat gescho ven wordt. Ik zou dat toch graag anders willen zién". DEN HAAG - Verfafval van huishoudens, dat op dit mo ment wordt opgeslagen in Vlis- singen, zal vanaf begin vol gend jaar verwerkt worden in een speciale installatie op het industrieterrein Moerdijk. Dat heeft het ministerie van mi lieubeheer dinsdag bekendge maakt. Op dit moment is slechts één andere verwer kingsfabriek voor afval in be drijf. BRUINISSE/NIEUWER- KERK - In Bruinisse en in Nieuwerkerk werd ingebroken in een auto. In Bruinisse waren de inbre kers actief aan de Hageweg waar de auto van E. J. K. uit het Duitse Meppen stond ge parkeerd. In de nacht van za terdag op zondag braken zij het voertuig open en stalen er een autoradio en twee zeehengels uit. In Nieuwerkerk was het dievengilde actief in de nacht van maandag op dinsdag. De auto van R. de B. uit Duiveland die stond geparkeerd in de Zee asterstraat werd opengebro ken. Er werd niets weggeno men uit het voertuig. SIRJANSLAND - Bij het Dijk- watcr te Sirjansland zijn deze week drie zogenaamde Nijl- ganzen gesignaleerd. Geen bij zonderheid, want leden van de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland hebben er in de achterliggende periode al en kele tientallen gesignaleerd. Maar wel een opmerkelijk be zoek. De Nijlgans bevindt zich normaliter rond de Nijl in Egypte. Maar een aantal Nijl- ganzen is ontsnapt uit Europe se collecties en heeft een vrij vliegende populatie gevormd. Dc dieren blijven in Neder land. De vrij agressieve gans komt - opmerkelijk genoeg - ook veel in de Randstad voor. ZONNEMAIRE - De restauratie van de molen De Korenbloem te Zonnemaire onderging gisteren, maandag, één van de spectaculairste onderdelen van zijn restauratie. De molen werd van een nieuwe kap voorzien. Met een kraan werd de kap op de molen ge plaatst. De oude molenkap was bijna totaal verrot en werd in augustus '90 van de molen afgehaald. De molenkap werd in de afge lopen periode door een molen maker in Heerhugowaard ge restaureerd. De kap werd enke le weken geleden weer naar Zonnemaire gebracht en werd naast de molen in elkaar gezet. Gisteren om ongeveer 17.45 uur was het moeilijkste karwei van de restauratie van de molen achter de rug; de gerestaureer de kap was geplaatst en prijkt nu trots op de molen. Ook de buitenloop van de molen is in middels vernieuwd. Op de wie ken na is de buitenkant van de molen volledig gerestaureerd. De firma Poland uit Heerhugo waard en timmerbedrijf Jan van der Velde uit Dreischor kunnen zich nu met het inte rieur van de molen gaan bezig houden. Een dringende zaak want volgens hoofd dienst ge meentewerken ing. J. H. M. Beek is er een groot deel van het interieur verrot: „De molen staat al tijden te verpieteren, zeker al zestien jaar. Door het lekke dak dat er op zit, is een groot deel van het houtwerk van het interieur verrot", aldus Beek. Maalvaardig Direct nadat de kap er vorig jaar afgehaald werd is het gat weer dichtgemaakt zodat het binnenwerk van het monument niet verder weg kon rotten on der invloed van weer en wind. Na dit plaatsen van de nieuwe kap, kunnen de wieken er weer aan geplaatst worden (vlak na de bouwvak) en kunnen molen bouwer Poland en timmerbe drijf Van der Velde zich bezig gaan houden met het maken van een nieuwe vloer en nieu we zolders. Het is de bedoeling dat de molen weer daadwerke lijk gebruikt gaat worden. „Niet professioneel uiteraard maar de molen wordt weer draai- en maalvaardig en gaat in de toekomst weer meel pro duceren", aldus Beek. Ook is er al een molenaar voor de molen gevonden. De heer D. A. Haak uit Nieuwerkerk gaat, samen met zijn zoon, de molen behe ren. In de eerste plaats heeft de ge meente de molen gekocht om hem te behouden. Door de ge meente is ongeveer een half miljoen voor aankoop en res tauratie uitgetrokken; Beek denkt dit bedrag niet te over schrijden. De molen Koren bloem is één van de drie mo lens die de gemeente Brou wershaven rijk is en de enige die draaivaardig zal zijn. Voor de molen wordt een parkeer- terreintje aangelegd want de molen krijgt ook een toeristi sche functie en is dus in de toe komst ook te bezichtigen door het publiek. De restauratie van de molen is door financiële en organisatorische problemen enige tijd uitgesteld; aanvan kelijk was het de bedoeling de molen in de zomer gerestau reerd te hebben terwijl de wie ken er nu nog opgezet moeten worden en het interieur van de molen nog vernieuwd moet worden. Kosten De totale kosten van de restau ratie van de molen bedragen zo'n 450.000 gulden. Daarvan wordt 70 procent, 313.000 gul den door het rijk betaald; Mo numentenzorg. Een kwart van het totaalbedrag, 122.000 gul den, wordt terugbetaald door het provinciaal bestuur van Zeeland en vijf procent, 22.000 gulden, door de eigenaar van het monument, de gemeente Brouwershaven. De restaura tieplannen namen vaste vor men aan nadat de gemeente de molen kon kopen van de vorige eigenaar, makelaar P. Korsten- broek. De kap kan erop. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Térwijl M. C. aan het surfen was, werd een aantal surfartikelen dat bij zijn auto lag gestolen. De diefstal vond maandag om ongeveer 13.15 uur plaats op de Brouwersdam bij Scharendij- ke. Naast de auto van M, C. lag een surfplank, een zeil en een mast die werden weggenomen. Menigeen verbeeldt zich een dierenvriend te zijn, omdat hij een ge vangen vogel onderhoudt. Fliegende Blatter Perioden met zon HET WEER Eerst nog vrij veel bewolking, in de loop van de dag flinke zonnige perioden. Droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 13, middagtem- peratuur ongeveer 21 graden Wind westelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. VISSERiJDAGEN In Bruinisse wordt hard gewerkt aan de voorbereidin gen voor de Visserijdagen. BUS Na een zwakke start begint de Strandexpres in de be langstelling te komen. TEELT De zuidkust van Schouwen is geschikt voor de teelt van zeekraal en lamsoor. TENNIS Cees Stouten verslaat favoriet Schoneman tijdens ten nistoernooi. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zaterdag 20 juli SIRJANSLAND - De vereniging De Drie Eilanden (Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland) houdt zaterdag 20 juli een geitenkeuring op camping 't Hoogezand aan de Zandweg 4 te Sirjansland. De keuring is van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Aan de keuring wórdt deelge nomen door 64 geiten. De leden streven allen naar een goede geit middels fokken. De keus van de bok bijvoorbeeld kan de kwaliteit van de geit aanzien lijk verbeteren. En natuurlijk zijn de leden allemaal verkocht aan het aanhankelijke, nieuws gierige en ook intelligente dier. Tijdens de keuring worden vier rassen aan een keuring onder worpen: de Nederlandse witte geit, de Nederlandse bonte geit, de Tbggenburger en de Nubische geit. De laatste twee rassen vinden hun oorsprong in het buitenland. Tijdens de keuring is er ook een stand van de vereniging en kan er kaas gekocht worden. Tévens kan het gewicht van een kalkoen geraden worden. Deze keuze lijkt opmerkelijk, maar heeft wel een doel. 's Morgens namelijk worden de op gezond heid geteste geiten gekeurd, 's middags de overigen. Het ra den van het gewicht van een geit, houdt een risico in. Het dier zou (gezond of niet) de ge hele dag bij beide groepen De geit is een nieuwsgierig diertje.... (Archieffoto). staan. Dat vindt de vereniging onverantwoord. Vandaar ook de betrekkelijk lange pauze tussen de onderdelen. De toegang tot de keuring is gratis en de bezoekers kunnen ook meteen een bezoekje aan de braderie brengen. Overi gens, wie het gewicht van de kalkoen raadt, wint een bood schappenmand. 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag ai het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zicrikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,—'wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zicrikzeê

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1