'Musiceren staat voorop maar de gezelligheid is even belangrijk' H Leerlingen Theo Thijssenschool presenteren kleurrijke musical Zomerkamp zeekadet- korps Nederland De ene matras is de andere niet! Ontdek dat in ZonnemaireU Dreischorse muziekvereniging Crescendo bestaat 90 jaar Parkeer- ontheffings- beleid Directeur Goedhart niet blij met nieuwe verkeerssituatie Calandweg ..Ml In i^s. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V MAANDAG 15 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24980 WAARIN OPGENOMEN Dl" ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DREISCHOR - Donderdagavond oefent de muziek in het dorpshuis. Dat weet ie dere inwoner van Dreischor. Bij een zilveren of gouden bruiloft brengt Crescen do een serenade aan huis en met Koninginnedag is het optreden van de fanfare een vaststaand onderdeel van het programma. De muziekvereniging Crescendo is een begrip in Dreischor. Dit jaar is het precies 90 jaar geleden dat Crescendo werd opgericht. Daarom zijn er dit jaar extra veel concerten in het pittoreske ringdorp. En in november wordt een reünie gehouden voor alle mensen die ooit als lid of op een andere wijze bij de muziekvereniging waren of zijn betrokken. De harmonie Crescendo op een foto die dateert van vóór 1940. met el- Een van hen is Riet van der YVeijde-Smits. Dertig jaar gele den speelde zij voor het eerst klarinet in Crescendo en in middels is zij al weer vijf jaar voorzitter. De klarinet werd achtereenvolgens ingewisseld voor een alt-sax, een tenor-sax en een sopraan-sax die ze nu bespeelt. Maar het plezier waarmee dat gebeurt is nog al tijd even groot. „Musiceren staat voorop bij Crescendo, maar gezelligheid is bijna net zo belangrijk. Het met elkaar meeleven, het onderlinge con tact is volgens mij een essen tieel onderdeel van een mu ziekvereniging. Je bent er voor elkaar. Muziek maken in een vereniging is een collectief ge beuren, je bent samen bezig met musiceren. Voor het resul taat is de een niet belangrijker dan de ander. Je werkt samen en dat komt ook tot uitdruk king in de manier waarop je binnen de vereniging kaar omgaat". De muziekvereniging Crescen do omvat een fanfare bestaan de uit 30 muzikanten en vijf leerlingen. Een drumband, die na een jaar te hebben stilgele gen in september weer van start gaat. En een blokfluit- groep waarmee voorzitster Van der Weijde jonge kinderen ple zier wil laten krijgen in het maken van muziek. „Natuur lijk hoop ik dat ze daardoor zin krijgen om lid te worden van Crescendo. Want we moeten als bestuur zorgen voor een regel matige aanvoer van jonge mu zikanten. Dat komt omdat er vooral in die groep veel ver loop is wanneer jongeren van de middelbare school komen en gaan studeren". Om alle jongeren die zich als lid aanmelden te kunnen oplei den heeft de muziekvereniging momenteel zelfs een eigen le raar. „Omdat er niet voldoende uren aan de muziekschool be schikbaar zijn". Behalve jeug dige muzikanten, haalt de mu ziekvereniging ook nieuwe vol wassen leden met open armen binnen. „We zitten te azen op mensen die al kunnen spelen, maar we willen ze niet afpik ken van andere verenigingen hoor". Naast gezelligheid speelt het muzikale niveau van Crescen do een belangrijke rol. Vol trots meldt de voorzitster dat de muziekvereniging al sinds 1978 wordt geleid door ge schoolde dirigenten. En de re sultaten spreken voor zich. In 1988 waren de resultaten bij deelname aan een KNF- concours zo goed dat men nu mag uitkomen in de afdeling Uitmuntendheid, de op een na hoogste afdeling waarin een muziekgezelschap in Neder land kan spelen. Het hangt vol gens Riet van der Weijde van dirigent Johan de Witte af of men volgend jaar inderdaad in die klasse zal uitkomen bij een KNF-concours. „Er is inmid dels nogal wat verloop van mu zikanten geweest". Uit een boekje dat speciaal ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan werd uitgegeven blijkt dat Crescendo op een april 1901 werd opgericht als harmonie. Onder leiding van direc teur-dirigent Johan Theeuwis werd in de twintiger en derti gerjaren deelgenomen aan ver schillende concoursen die wer den georganiseerd door de Schouwse bond. Na de Tweede Wereldoorlog kampte men met gebrek aan instrumentarium en muzikanten. Een kleine kern van leden pakte de op bouw van het korps echter energiek aan zodat de vereni ging bij het vijftigjarig be staan in 1951 weer normaal functioneerde. Via allerlei ac ties kon men in 1961 voor het eerst in uniform optreden. In 1974 werd de drumband van het muziekkorps opgericht en in 1976 werd Crescendo omge vormd van een harmonie tot een fanfarekorps. Een korps dat sinds augustus 1990 onder leiding staat van Johan de Wit te uit het Zeeuws-Vlaamse Sluiskil. Een dirigent ëlie vol gens de voorzitster zeer geliefd is vanwege zijn muzikale kwa liteiten en zijn persoonlijk heid. Natuurlijk ;ijVi in de geschie denis van 'het muziekgezel schap de nodige anekdotes ver weven. De huidige secretaris van Crescendo, C. J. van Dix- hoorn weet daar alles van. Bij voorbeeld die keer, vele jaren geleden, toen men optrad bij een muziekdag in Bruinisse. Een van de muzikanten had de gelegenheid aangegrepen om even een familiebezoekje af te leggen in Bruinisse. Toen hij bij de muziektent kwam en zijn muziekmap opensloeg om te kunnen spelen, bleek dat hij de leesmap voor zich had. In de haast had hij in de huiskamer van zijn familie misgegrepen. En de belevenissen van de to neelgroep van Crescendo. Een groepje muzikanten en vrijwil ligers die jaarlijks bij de uit voering een toneelstuk opvoer den. Bij een bepaald stuk werd een triangel gebruikt om het slaan van een klok tot leven te brengen. Er ontstond paniek achter het toneel toen het mu ziekinstrument plotseling spoorloos bleek te zijn. Tbt Cor van Dixhoorn op het toneel tot de ontdekking kwam dat het slaginstrument aan de gulp van zijn broek hing waar het in de haast van het omkleden was terecht gekomen. „Zie dan maar weer tot bedaren te ko men voor je weer op moet", al dus gastspeler Anton Verjaal. Al die anecdotes en andere her inneringen komen ongetwij feld aan de orde tijdens de reü nie die op/16 november wordt gehouden in het dorpshuis. Dan wordt ook een tentoonstel ling ingericht van oude foto's en andere attributen van het muziekgezëlschap. Ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan vindt dit jaar nog een aantal extra muzikale optredens plaats. Behalve tijdens de Vlasdag op zaterdag 17 augus tus is Crescendo ook te horen eind augustus tijdens een con cert van alle vier de muziek korpsen uit de gemeente Brou wershaven. Aan het evenement gaat een lampionoptocht voor af. Op zaterdag 2 november wordt een solistenconcours ge houden voor leden van Cres cendo, op 16 november is de reünie en op zaterdag 13 de cember wordt het jubileumjaar afgesloten met een kwisavond voor de vier muziekkorpsen uit de gemeente Brouwersha ven. KATWIJK - Aan de vooravond van de grote verhuizing naar een nieuw onderkomen, geeft de Nederlandse Smalspoor Stichting het publiek in de dui nen bij Katwijk de gelegenheid te genieten van demonstraties met smalspoortreinen. Op 20 en 27 juli, 3, 10, 17, 24 en 31 augustus en 7 en 14 september rijden de treinen elk heel uur tussen tien uur 's ochtends^en vijf uur 's middags. Vertrek punt is de Vrieze Wei in de Kat- wijkse Zuid-duinem ZIERIKZEE - Een bespreking inzake het te voeren parkeer- ontheffingsbeleid. Dat meldt de agenda van de Zierikzeese adviescommissie voor algeme ne en bestuurlijke zaken. De commissie komt op dinsdag 16 juli bijeen in het stadhuis in een vergadering die door iede re belangstellende kan worden gevolgd vanaf de publieke tri bune. Aanvang 17.30 uur. ZIERIKZEE - Negentien leerlingen van de Zierik zeese Openbare Basis School Theo Thijssen namen vrijdagavond met de opvoering van een kleurrijke musical afscheid van hun basisschooltijd. De direc teur van de school, J. I. Goedhart gaf bij het uitrei ken van de getuigschriften uiting aan zijn ongerust heid over de nieuwe verkeerssituatie aan de Caland weg te Zierikzee waaraan het schoolgebouw ligt. Wege de musical 'Een huwe lijksreis met hindernissen' in. Het verhaal van een pasge trouwd stel (gespeeld door de leerlingen Johan Jan van den Ouden en Anette Kooman) dat via een reis in een luchtballon kennis maakt met allerlei ver schillende landen. Ze komen terecht in Spanje, bij de Eski mo's op de Noordpool en wan neer de ballon in het water valt, zelfs onder de zeespiegel in het rijk van Neptunus. Ook belanden ze in een griezelig bos en op het Marktplein van het dorpje Boemel jé waar het standbeeld van Napoleon tot leven komt. De vele kleurrijke kleding en de decors' die bij de musical werden gebruikt werden ge maakt door een aantal ouders en leerkrachten. Francois Ver- vaat uit Middelburg zorgde voor een professionele belich ting die de sfeer van de musical nog versterkte. De liedjes wer den geschreven door de beide leerkrachten die het stuk met de kinderen instudeerden. De musical zelf werd gemaakt door een leerkracht uit Middel burg. Behalve getuigschriften wer den tijdens de afscheidsavond ook EHBO-diploma's uitge reikt aan de scheidende leer lingen. Zij namen deel aan de jeügd EHBO-cursus die werd verzorgd door de dames Boot en Den Haan van de Zierikzee se Rode Kruisafdeling. De di ploma's werden uitgereikt door H. Bontekoe uit Ooster- land. Tenslotte liet groepslei der C. Polderman dia's zien van het schoolkamp. Zoals bekend is momenteel een proefperiode bezig waarbij de verkeersrichting op de Scheepstimmerdijk is veran derd. Men mag deze straat nog uitsluitend vanaf de Gracht- weg inrijden en niet meer van af de Calandweg. Dat houdt in dat meer weggebruikers via de Calandweg naar het centrum van Zierikzee rijden. Een gang van zaken die volgens Goed hart duidelijk is te merken bij het gebouw van de Theo Thijs senschool dat aan de Caland weg staat. „Wij hebben de indruk dat de hoeveelheid verkeer die langs de school rijdt enorm is toege nomen. Dat is gevaarlijk voor de leerlingen die na schooltijd de Calandweg moeten overste ken en het levert ook veel ge luidshinder op tijdens de les sen. Vooral wanneer zo'n zware truck met oplegger of een bus langskomt moeten leerkrach ten die iets aan het uitleggen zijn even stoppen met praten omdat zc zich niet meer ver staanbaar kunnen maken". Goedhart vertelde dat vanuit school brieven zijn gestuurd naar de gemeente Zierikzee waarin tegen de overlast wordt geprotesteerd. „Vólgende week worden vanuit het provinciaal bestuur metingen verricht naar de hoeveelheid verkeer. We hopen maar dat men daar door tot de conclusie zal komen dat het zo niet kan. De Caland weg ligt midden in een woon wijk en is daarom geen weg die geschikt is voor doorgaand ver keer". Goedhart sprak tot ongeveer honderd belangstellenden die naar de gemeenschapsruimte van de school kwamen ter gele genheid van de afscheidsavond van de 19 leerlingen van groep 8 die de school gaan verlaten. Deze kinderen studeerden de afgelopen weken onder leiding van de groepsleidsters Jacque line Schipper en Petra van der Naam Adres Postcode Tblefoon Een spelmoment uit de musical. (Foto: Marijke Folkertsma). Muziek spreekt bovenal de taal der vertroosting. Jonathan Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimum temperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Overwegend matig zuid westelijke wind. o 3 MOSSELEN In restaurant de Drie Morianen worden morgen de eerste Zeeuwse mosselen gepresenteerd. 4 JUBILEUM Leerlingen en medewerkers van de Beatrixschool hebben hun schoonmaakster in het zonnetje gezet. 6 TENNIS Het elfde Mosseltoernooi van de Bru-Tèn beleefde een gezellig maar nat einde. 7 KOGELSTOTEN Veterane Jannie Schot van atletiekvereniging Delta Sport is Neerfands beste met de kogel. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Tussen 20 en 30 juli vindt op het Gre- velingenmeer het jaarlijks terugkerende zomer kamp plaats van het Zeekadetkorps Nederland. Naast de driehonderd Nederlandse kinderen neemt er ook een vijftiental zeekadetten uit België. Cana da en Zweden aan het zomerkamp deel. Het Zeekadetkorps Nederland •is een jeugdvereniging op semi- militaire basis. De vereniging is in analogie van ons omrin gende landen 35 jaar geleden opgericht door een samenwer kingsverband van de Konink lijke Marine en de Koopvaar dij. De doelstelling van de ver eniging is de jeugd op zeer ge richte wijze de weg naar zee te wijzen in haar ruimste vorm. De organisatie is opgedeeld in vijftien regionale korpsen on der een landelijk hoofdbe stuur. Het totale ledenbestand bedraagt ongeveer 500 kinde ren. De meeste korpsen be schikken over varende korps schepen met eigen accommoda tie. De korpsschepen variëren in grootte van een noordzeekot- ter via oude betonningsvaar- tuigen tot in bruikleen afgesta ne mijnenvegers van de Ko ninklijke Marine. De huisvesting van alle deelne mers is aan boord van hun ei gen schepen. Het aantal vaar tuigen bestaat uit: het voorma lig koninklijk jacht Piet Heijn, acht korpsschepen, twaalf tweemast sloepen in bruikleen van de Koninklijke Marine en circa vijftien stalen Beenhak ker-vletten van de diverse korpsen. Een officiële bezoekdag wordt op 23 juli gehouden. Het water transport om de gasten op te halen en over te zetten vertrekt om 10.00 uur vanaf de passan tensteiger van de haven in Brouwershaven. Het program ma is om ongeveer 17.30 uur af gelopen. GASSELTE - Bij drie pluim- veemesterijbedrijven in Dren the zijn afgelopen donderdag bijna honderdduizend slacht- kuikens ten gevolge van de ho ge temperaturen gestikt. Dat heeft de landelijke inspectie dienst zaterdag bekendge maakt. De inspectiedienst heeft het hoofdbestuur van de Dierenbescherming op de hoogte gesteld van de mas- sasterfte onder de kuikens. Volgens landelijk inspecteur W. Koedijk van de Dierenbe scherming zal deze organisatie bij het ministerie van land bouw gaan aandringen op wet telijke eisen ten aanzien van de inrichting en ventilatie van pluimveeschuren. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Maandag- Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveiand bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Plaats: Handtekening: Dc ingevulde ondertekende hou. met wettig bef ruilmiddel. in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar. Zierikzeesehe Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1