Marktkooplieden willen deel markt graag afgesloten zien Gemeente Duiveland moet broekriem flink aanhalen: belastingen omhoog (Vraag dus eerst naar onzeVakantieservice.) Gemeente Zierikzee komt volgende week bijeen Vergadering commissie grond- en pachtzaken Commissie jeugd in Zierikzee Parkeeront- heffingen- beleid ter discussie Commissie financiën met mitsen en maren achter voorjaarsnota 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Straks bent u verder van huis. Alle gangbare valuta Pluscard: grenzeloos betaalgemak Reisverzekeringen Tijdens uw vakantie wilt u ontspannen en genieten. Ce- lijk hebt u. Maar mogen wij u voor uw vertrek één advies geven? Zorg ervoor dat alles goed is geregeld en verzekerd! Anders bent u straks letterlijk verder van huis. Bezoek ons kantoor dus ruim voor uw vertrekdatum en maak gebruik van onze complete Vakantieservice. Dat is uw garantie voor een onbe zorgde vakantie. Eurochequepas cheques Reischeques: veilig "geld" Kluisloketten De Nutsspaarbank doet meer als u op vakantie gaat. Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 01110-14051 Advertentie Verschil ZIERIKZEE - Iedere donderdag is het een drukte van belang in het centrum van Zierikzee. Dan is het namelijk marktdag. Vaste inwoners en in het zomerseizoen ook nog eens vele toeristen brengen die dag een bezoek aan de stad, iets wat in combinatie met de markt nogal eens voor gevaarlijke verkeerssituaties zorgt aan de zuidzijde van de markt en voor restaurant Concordia. De vaste marktlie den zouden graag zien dat deze delen tijdens de markt voor verkeer worden af gesloten. bezig met de voorbereidingen voor het standwerkersconcours van volgende week donderdag, 18 juli. Volgende week wordt er een standwerkersconcours gehouden. Tijdens deze dag wordt het hele marktplein ook afgesloten voor verkeer. We kunnen dan goed zien wat voor effect het oplevert", zo zegt Vleghels. als marktkoopman je stand aan de kant van het verkeer te hebben. Neem nu de bloemen en plantenhandelaar, Cor van Brouwershaven, die precies op de draai zit met zijn planten. Het is al menig keer gebeurd dat een auto de planten raakte als hij passeerde. Hij kan daar om bijna zijn waar niet uitstal len", zo vertelt Piet Dekker. Volgens beide marktcommis- sieleden hebben zowel restau rant Concordia als de politie hun medewerking toegezegd en gaan zij akkoord met het af sluiten van dat marktdeel ge durende de marktdag. Volgens Dekker zou de afsluiting er voor zorgen dat de mensen makkelijker en vrijer over de markt heen lopen. Volgens bakker Vogel is het niet zo dat er door het verkeer minder mensen naar de markt komen. ,,Ik denk dat de mensen die er moeten zijn toch wel komen, maar het is inderdaad wel vei liger", zo zegt hij. Zomermaanden Het gaat de mannen voorname lijk om de maanden juni, juli, augustus en september, de zo genaamde zomermaanden. „Als het zou lukken om de markt, voortaan geheel voor het verkeer af te sluiten zou dat mooi zijn, maar we hopen nu voorlopig op die specifieke maanden", aldus C. L. Vleg hels. Deze marktkoopman komt al zo'n vierendertig jaar iedere marktdag naar Zierik zee. Eerst zeven jaar samen met zijn vader en alweer zo'n zeven entwintig jaar als zelfstandige. Momenteel is- Vleghels druk BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 17 juli vergadert de commissie grond- en pachtza ken van de gemeente Wester- schouwen. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis te Burgh-IIaam- stede en begint om 19.30 uur. Op dc agenda van de commis sievergadering onder meer de verkoop van een perceel grond. Het gaat om het laatste perceel in bestemmingsplan 't Lage Burgh. Ook de grondaankoop met betrekking tot de bouw van een nieuw wijkgebouw komt aan de orde. De stukken liggen een half uur voor aan vang van de vergadering ter in zage. De bezoekers van de Zierikzeese weekmarkt ondervinden veel hinder van het verkeer: Op het parkeerterrein aan het Havenplein staan iedere don derdag zo'n vierenzestig kra men, waar zo'n vijfendertig marktkraamexploitanten hun waar te koop aanbieden. Voor al de kooplieden aan de rand, groente- en fruithandel Piet Dekker, bloemen- en planten handelaar Cor van Brouwers haven en brood- en bankethan- del B. Vogel ondervinden tij dens de marktdag, van 09.00 tot 16.00 uur grote hinder van het verkeer dat tussen de win kelende mensen door probeert te komen. Om vooral in het zo merseizoen van dit probleem af te zijn hebben ze bij markt meester G. P. de Masier een verzoek ingediend om tijdens de markt dit verkeer alleen de kant van De Beuze langs te la ten rijden, zodat er wel verkeer dóór het centrum mogelijk is, maar dat niet kan stoppen om boodschappen te doen op de markt en daardoor voor nog grotere opstoppingen zorgt zo als vaak gebeurt. Marktkoopman Piet Dekker uit Goes, éen van de mensen die telkens te maken krijgt met opdringerige automobilisten legt uit waarom hij en andere marktkooplieden graag zou den zien dat de markt op don derdag maar van één kant te passeren is. „Er lopen hier, vooral in het seizoen, veel ge zinnen over de markt. De klei ne kinderen letten niet op en lopen zo het terrein van de markt af. Als daar net een auto langs komt ligt zo'n kind eron der". „In plaatsen als Goes en Ter- neuzen is het marktplein op de marktdag gewoon afgesloten, met paaltjes en hekken. Dat zouden we hier ook graag zien. Daarbij komt ook nog dat wan neer dat zou lukken we daar enkele standwerkers neer zou den kunnen zetten", aldus de marktkoopman, die al zo'n dertig jaar deel uitmaakt van de vaste kern marktkooplie den van Zierikzee. Marktcommissie Tesamen met C. L. Vleghels maakt Piet Dekker deel uit van de marktcommissie die de ze plannen graag binnen korte tijd verwezenlijkt zou zien. „Het is bijna niet te doen om Vleghels maakt duidelijk dat er wel een verschil is tussen marktkooplieden en standhou ders. „Marktkooplieden heb ben een vaste standplaats en standhouders hebben hun waar gewoon ergens neergezet. Wel op een speciale plaats, maar niet op een kraam". „Zie rikzee moet per 15 kramen éen standwerker toelaten, maar op het moment is er helemaal geen ruimte voor deze men sen", gaat Dekker verder. Vleghels hoopt dat de gemeen te Zierikzee positief zal beslui ten als het verzoek tot afslui ten in de raad wordt behan deld. „Ze willen Zierikzee pro moten, maar willen er eigén- lijk weinig voor doen. Tijdens een Tberistendag wordt de markt wel afgesloten voor ver keer, maar voor de vaste week markt kan dat niet. We beho ren met deze markt tot de top 10 van Nederland, daar moet wel wat aan gedaan worden willen we dat zo houden", al dus Vleghels. In behandeling Uit een reactie van de gemeen te blijkt dat er wel aan gewerkt wordt om het marktplein op donderdag af te zetten. Marko Does, medewerker afdeling Welzijn en onder meer belast met marktzaken zegt het vol gende: „Volgende week wordt het verzoek om de markt af te zetten behandeld in de raads vergadering. Tot dan toe valt er weinig over te zeggen. De marktmeester heeft zelf het verzoek ingediend. Ik begrijp het wel dat de marktkooplie den het graag afgesloten zou den zien, maar er spelen ook nog andere zaken mee als de bevoorradingsmogelijkheden van de winkels die daar zijn", aldus Marko Does. „Maar er wordt in ieder geval door de raad over gesproken". ZIERIKZEE - De Zierikzeese adviescommissie voor het jeugd- en jongerenwerk verga dert donderdag 18 juli om 19.30 uur in het stadhuis te Zierik zee. De vergadering is zoals ge bruikelijk openbaar toeganke lijk. Centraal staat jongerencen trum Brogum. De commissie gaat het afgelopen seizoen van het centrum onder de loep ne men. Dat is vorig jaar afge sproken bij het verstrekken van de subsidie. Daarnaast wil het centrum graag 3850 gulden uittrekken voor een nieuwe lichtinstallatie. Ook vraagt de Scouting Zierik zee om geld. De scouts willen 7500 gulden hebben voor de aanschaf van spel- en kampeer middelen. Burgemeester en wethouders willen graag van de commissie weten hoe zij er over denkt. ZIERIKZEE - Het te voeren ontheffingenbeleid met be trekking tot het betaald par keren in Zierikzee staat ter discussie tijdens dc vergade ring van dc commissie algeme ne en bestuurlijke zaken van de gemeente Zierikzee. Dc vergadering wordt gehou den in het stadhuis en begint om 17.30 uur. Nu men al enige tijd ervaring heeft kunnen op doen met het betaald parkeren dringt de noodzaak tol hel voe ren van een ontheffingenbeleid zich steeds meer op. Men denkt dan met name aan ontheffin gen voor bedrijven die in het centrum werkzaamheden moe ten verrichten. Alvorens tot in voering van een ontheffingen systeem over te gaan wil het college graag het oordeel van de commissie ABZ vernemen. kwam alleen commentaar op onderdelen van de voorjaars nota. PvdA-woordvoerder A. J. C. Melieste vatte de bezuini gingsvoorstellen van het colle ge samen als 'een rechts conser vatieve oplossing'. „Het voor- zieningenpeil gaat naar bene den en de belastingdruk gaat omhoog. Dat is een ouderwetse manier om tekorten terug te draaien", aldus de sociaal democraat. Melieste stelde vervolgens dat zijns inziens eerst maar eens gekeken moet worden of er niet bezuinigd kan worden om het bestuursapparaat. „Ik heb het idee dat daar nauwelijks naar gekeken is". VVD-woord voer ster G. van den Ouden-Zwart liet een heel ander geluid ho ren. Zij stelde bij herhaling dat aan het verhogen van de be lastingdruk in haar ogen niet te ontkomen valt. Voor wat betreft mevrouw Van den Ouden-Zwart dient men wel voorzichtig te zijn met eventueel snoeien op de subsi die aan de Stichting Welzijn Ouderen. Tbgen de verhogin gen van de belastingen voerde de liberale geen bezwaren aan. „We hebben in zeven jaar geen belastingverhogingen doorge voerd. We ontkomen er nu ge woon niet aan", aldus Van den Ouden-Zwart. CDA-vertegenwoordiger M. A. Klaassen-Meijer sloot zich aan bij het betoog van Van den Ouden-Zwart. Ook zij sprak haar reserves uit met betrek king tot mogelijke bezuiniging op de subsidies aan Stichting Welzijn Ouderen en Stichting Jeugd. Burgemeester A. Bergs- hoeff stelde in een eerste reac tie op het commentaar vanuit de commissie dat de subsidies aan beide stichtingen voorals nog gewoon in de begroting worden opgenomen. „Er is nog niets geschrapt", aldus Bergs- hoeff. „We willen het als colle ge alleen ter discussie stellen". Bergshocff stelde in reactie op de kritiek van Melieste dat in de begroting van de gemeente zeer weinig rek zit. Aan bezui nigingen op het bestuursappa raat is, zo benadrukte Bergs- hoeff, niet voorbij gegaan. „Er stond eigenlijk een uitbreiding van het gemeentepersoncel op stapel maar die hebben we nu achterwege gelaten", aldus de burgemeester. Toeristenbelasting Ook de toeristenbelasting dient volgens het college ver hoogd te worden en wel van 45 naar 55 cent per overnachting. Dat zou volgens berekeningen van de gemeente jaarlijks een meeropbrengst van 20.500,- te zien geven. Ook een verhoging van de woonforensenbelasting staat op stapel. Deze belasting zou verhoogd kunnen worden van 205,- naar 250,- en dat zou jaarlijks 5500,- meer in het laatje brengen. voor sportvelden en sportge bouwen. De huurprijs die nu gevraagd wordt is volgens het college erg laag en kan derhal ve best wat opgeschroefd wor den. Het college stelt voor de tarieven met tien procent te verhogen. Dat zou een meerop brengst van 500,- per jaar te zien geven. Ouderenwerk Concrete voorstellen tot bezui nigingen op jeugd- en jongeren werk en ouderenwerk worden in de voorjaarsnota nog niet ge lanceerd. Wel stelt het college dat de jaarlijkse bijdrage van de gemeente aan de Stichting Welzijn Ouderen onder de loep genomen dient te worden. „Wij achten een goed onderzoek naar het nut van de te betalen bijdrage op zijn plaats. Naar onze mening zal getracht moe ten worden fors te bezuinigen", aldus het college. Het college plaatst ook zo haar vraagtekens bij het nut van de gemeentelijke subsidie aan de Stichting Jeugd. De gemeente betaalt nu jaarlijks 25.505,-. „Wij vragen ons af of dit in een redelijke verhouding staat tot het gebruik dat inwoners van onze gemeente van de diensten van deze stichting maken", al dus het college. Welke kant het voor wat betreft het college uit mag gaan blijkt uit de slotop merking: „Wij zijn van mening dat de stichting opgeheven kan worden". Van de kant van de commissie Verder noemt het college nog een aantal punten waar bezui nigd cq meer geld binnenge haald kan worden. Een meer derheid van het college wil de subsidiëring van sportvereni gingen aanpassen. Nu worden nog vaste bedragen gehanteerd maar als het aan dc college- meerderheid ligt komt er naast een vast bedrag een subsidie op basis van het aantal leden van een sportvereniging. Het gaat hier overigens per saldo niet Ken meerderheid van het enllegc wil de subsidie aan sportverenigingen afhankelijk stellen van het aantal leden min de vereniging in kwestie. (Archieffoto). NIETJWERKERK - De gemeente Duiveland moet de eerstkomende jaren de broekriem fors aanhalen. Dat blijkt uit de Voorjaarsnota 1991 die gisteren, donderdag, voorgelegd werd aan de commissie fi nanciën van de gemeente. Met de nodige mitsen en maren schaarde de commissie zich achter de nota en de daarin verwoorde beleidsvoornemens. „Hier ont kom je niet aan", was het commentaar van VVD- commissielid G. van den Ouden-Zwart. Als er niets ondernomen wordt dreigen er, zo stelt het college, in de tóekomst flinke tekorten. Tér dekking van de dreigende tekorten en om de voorzienin gen op peil te kunnen houden stelt het college voor om de ge meentelijke belastingen te ver hogen. De onroerend goedbe- lasting zou gedurende drie jaar steeds met twee procent ver hoogd kunnen worden en de andere gemeentelijke belastin gen zouden met drie procent omhoog geschroefd kunnen worden. om een verlaging van de subsi dies. Het college wil dat deze operatie 'budgettair neutrèal' verloopt. Met andere woorden: het mag de gemeente niet meer kosten, maar het hoeft de ge meente ook geen geld op te le veren. Anders is het gesteld met de huur die de gemeente vraagt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4