'U kunt niet verwachten dat ik met een rolband op zak loop' Hitte drukt bezoekersaantal bij eerste Ring Promotiondag Geen kostwinnerseis meer in Wet Werkloosheidsvoorziening Voor het eerst geen poppenkastvoorstellingen Wist u dat? Geen radio, wel een zaklamp Diefstal uit auto Diefstal dure geluids installatie Inbraak op klaarlichte dag Verkeer Sint Domusstraat half uur geblokkeerd door geparkeerde auto Inbraken in auto's VRIJDAG 12 JULI 1991 NR 24979 Het warme weer lokte maar weinig mensen naar Haamstede. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De poppenkast met Jan Klaassen en Katrijn ontbrak voor het eerst sinds ve le jaren, maar verder leek de opzet van de Ring Pro motiondag in het centrum van Burgh-Haamstede als vanouds. Een groot aantal braderiekramen met han delaren van buiten, enkele middenstanders en ver enigingen die een kraam bevolkten, kinderrommel markt, levende muziek en attracties voor de kinde ren. Wist u dat de ge schotsverho ging van het waterschap door de gezworenen en de dijkgraaf eerst moet worden voorgelegd aan de hoofdingelanden? Weet u eigenlijk wat geschot is, een hoofdingeland, een gezworene, een dijkgraafWeet u ei genlijk, dat u zelf ingeland bent? Heeft u enig idee, wat er zich achter het monumentale Waterschapspand aan het Har venpark te Zierikzee afspeelt? Heeft u weieens een stem uit gebracht voor een hoofdinge land? Niemand hoeft het erg te vin den als bovenstaande vragen met nee beantwoord worden. Het gros van de mensen heeft er geen notie van en dat is be grijpelijk. Het waterschap is een organisatie, die de meeste inwoners niet aanspreekt. En dat heeft het waterschap ook wel een beetje aan zichzelf te danken, watit een prijs voor de meest publieksvriendelijke overheidsinstelling zal het wa terschap niet krijgen. Een lan delijk gegeven overigens. Daarin moet nu verandering gaan komen, vindt het water schap. Er wordt zestig mille uitgetrokken voor het maken van onder meer een videofilm. Het waterschap gaat de pro motionele baan op en dat is een goede zaak. Noodzakelijk zelfs. Want het waterschap re gelt meer dan wij allemaal denken. Denk eens aan het duinonderhoud, denk eens aan het wegenbeheer. Dat is een zaak van iedereen. Een zaak, die niet de gemeenteraad re gelt, maar het waterschap. Het is te hopen, dat de videoband na een enthousiaste ontvangst niet in een stoffige lade be landt, maar daadwerkelijk ge bruikt gaat worden. Het wa terschap verdient dat....en haar ingelanden (u dus) nog meer. AvdW Gisteren, donderdag, ging de bekende braderie, die deze zo mer weer vijf keer wordt ge houden, van start. De hitte drukte een belangrijk stempel op de eerste Ring Promotion dag van dit seizoen. Aan de ma gere hoeveelheid bezoekers in det straten was te merken dat de'meeste vakantiegangers én dorpsbewoners bij een buiten temperatuur, die opliep tot bij na 30 graden, de voorkeur ga ven aan het strand of een scha duwrijk plekje in de tuin. Ook de kinderrommelmarkt werd slechts bevolkt door een paar kinderen. Maar dat kwam vooral ook omdat de schoolva kanties in Zeeland nog niet zijn begonnen. Een voordeeltje voor de bijna tien-jarige Nico- laas Vos uit de Noordoostpol der. Jaarlijks logeert hij bij zijn oma in Haamstede en sa men met haar doet hij mee aan de rommelmarkt. Op zijn kleedje trekt vooral een bonte verzameling droogbloemen de aandacht. „Vrouwenmantels, allerlei zaaddozen, bieslook bloemetje en tarwe. „Die heb ben we zelf geplukt en ge droogd. Ze worden goed ver kocht hoor". De moeder van Tim de Jonge, naast een kleedje verderop, is minder tevreden. „Nu kom ik hier al 17 jaar in mijn stacara van op de camping en mijn zoon doet al vijf jaar mee aan de kinderrommelmarkt. Dat vind hij leuk en hij verdient er een hele zomer zijn eigen zak geld mee want ik heb niet zo'n groot inkomen. En nu zou het ineens niet meer mogen omdat we niet in Haamstede wonen. Alleen kinderen uit Haamste de krijgen een pasje. Die man van de organisatie heeft al drie keer gedreigd met de politie als we niet weggaan. Ik vind het schandalig". Suikerspinnen Voor kinderen uit en buiten Haamstede waren de suiker spinnen die namens de Onder nemersvereniging Burgh- Haamstede gratis werden ver strekt. En ook konden jeugdi ge bezoekers van de Ring Pro motiondag zich gratis laten schminken of springen op een luchtkasteel. „Turtles zijn fa voriet. Ze willen ineens alle maal als schildpad worden ge schminkt", aldus Marianne Polderman van Westerschou- wen Actief, de organisatie die deze zomer voor het eerst de Ring Promotiondag (en vele andere evenementen) organi seerde. Zij vertelde dat tijdens de vol gende Ring Promotiondagen misschien ook weer de traditi onele poppenkastvoorstellin gen plaatsvinden. „Men kon nu geen poppenspelers vinden, maar een collega van mij wil het misschien wel doen". Ondanks de tropische tempe raturen werd in de kraam van het Interkerkelijk Kerkkoor net zo ijverig pannekoeken ge bakken als in vorige jaren. En hoewel men vanwege het 50- jarig bestaan van het koor pas in het nieuw is gestoken, was de opbrengst van het baksel nog steeds voor het kleding- fonds. „We sparen nu voor een reserve want als er nieuwe le den komen moeten die toch ook de koorkleding hebben", aldus zangeres en secretaresse Miep Spee. Een van die nieuw komers is Adriaan Krijger uit Haamstede, die het koor gaat dirigeren omdat de huidige di- rigente M. Bliek daarmee stopt. „Meneer, u lijkt zo'n dynami sche man, zo'n sterke persoon lijkheid en u mag niet eens een broek kopen van uw vrouw. Ik zou de hele tent verbouwen als ik u was". Mevrouw C. Bonte koe uit Rotterdam had spraak water genoeg om de bezoekers die langs haar kraam liepen over te halen tot het kopen van een korte broek of sportschoe nen. „Ik zit hier op camping Duinoord en ik vind het heer lijk om af en toe op de markt te staan". Zij hoefde niet echt te leuren want vooral de korte broeken, gebatikte shorts lie pen goed. Bezoekers die vanuit de zinde rende hitte buiten even het pit toreske en" koele kerkgebouw op de Ring binnenliepen trof fen daar een expositie aan van schilderijen met bijbelse voor stellingen gemaakt door Je roen Braat uit Haamstede. De drie kerkgenootschappen uit Haamstede: de Hervormde'ge meente, de Gereformeerde Kerk en de Christelijke Gere formeerde Kerk Haamstede zorgden ook voor een middag- pauzedienst, een boekentafel waar men kon rondneuzen en de kinderen konden deelna men aan een tekenwedtrijd. De eerstvolgende donderdagen van dit zomerseizoen vindt in het centrum van Haamstede opnieuw een Ring Promotion dag plaats. ZIERIKZEE - Sinds kort is de nieuwe wet gelijke be handeling Wet Werkloosheidsvoorziening (WVV) van kracht. De belangrijkste verandering hierin is dat getrouwde vrouwen niet langer aan de kostwin nerseis hoeven te voldoen. In het verleden was dat wel het geval. Daardoor kunnen vrouwen die in het verleden om deze reden geen WWV-uitkering kre gen, nu toch nog recht hebben op WWV. Een gehuwde vrouw die voor 23 december 1984 een WWV- uitkering werd geweigerd van wege deze kostwinnerseis of die toen geen aanvraag heeft ingediend omdat men toen niet aan de kostwinnerseis vol deed, kan (opnieuw) een aan vraag indienen bij de Interge meentelijke Sociale Dienst. Overigens geldt deze regeling voor iedereen die meent, om welke reden dan ook, nog recht te hebben op een WWV- uitkering. Dat moet dan wel voor 1 januari 1992 gedaan worden. In het verleden kende de Wet Werkloosheidsvoorziening een kostwinnerseis. Gehuwde vrouwen die volgens de regels van de WWV geen kost winster waren, kregen geen WWV- uitkering. Er werd een verge lijking gemaakt tussen het in komen van de vrouw en dat van haar echtgenoot. Een vrouw was pas kostwinster als haar inkomsten minstens een bepaald percentage van het in komen van de man bedroeg. Gelijk Deze kostwinnerseis werd al leen maar gesteld aan getrouw de vrouwen. Dat was niet in overeenstemming met de re gels van de Europese Gemeen schap. Want mannen en vrou wen moeten op een gelijke wij ze behandeld worden. Een re geling die voor een man geldt, geldt ook voor een vrouw. En omgekeerd. De wet werd aan gepast. Vanaf 23 december 1984 werd de kostwinnerseis niet langer aan getrouwde vrouwen gesteld. Maar de vrouwen die voor die datum werkloos wa ren geworden, hadden nog steeds geen recht op een WWV- uitkering. Ook dat is nu veran derd. Volgens de nieuwe wet kunnen vrouwen die voor 23 december 1984 geen WWV kre gen door de kostwinnerseis, nu toch nog voor een WWV- uitkering in aanmerking ko men. Zij moeten dan wel vol doen aan de normale voor waarden voor een WWV- uitkering, bijvoorbeeld werk loos zijn en beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. Voor het aanvragen van een WWV-uitkering kunnen inwo ners van Schouwen-Duiveland terecht bij de Intergemeentelij ke Sociale Dienst aan de Oude Haven 54 te Zierikzee. Deze on derzoekt of men daarvoor in aanmerking komt. Geen ge makkelijk onderzoek want het gaat om zaken die zich lang ge leden hebben afgespeeld. Niet al het bewijsmateriaal is nog te vinden. Veel instanties bewa^ ren allerlei documenten niet langer dan vijf jaar. Het onder zoek kan vergemakkelijkt worden door zelf alles op te sporen wat met de werkloos heid te maken heeft en dat mee te nemen: arbeidsovereen komst, ontslagbrief, loon- strookjes, correspondentie met de bedrijfsvereniging. Indien er twijfels bestaan over het in aanmerking komen voor de uitkering, ,dan kan er contact opgenomen met de Interge meentelijke Sociale Dienst (01110 - 14654). De aanvraag moet worden in gediend voor 1 januari 1992. Daarna is het te laat. Deze aan- vraagtermijn is ook belangrijk yoor mensen die tijdens een lo pende WWV-uitkering als zelf standige zijn gaan werken en daarna geen uitkering meer kregen. Als zij opnieuw werk loos worden, kunnen zij nog recht hebben op dat gedeelte van de WWV dat nog niet is uit gekeerd. Ook zij moeten voor 1 januari 1992 een aanvraag in dienen. Voor meer informatie is de brochure over de verande ringen in de Wet Werkloos heidsvoorziening: „Geen kost winnerseis meer in de Wet Werkloosheidsvoorziening". De brochure is uitgegeven door het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid en is verkrijgbaar bij de ISD (01110 - 14654) of bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid, afdeling Informatie (070 - 3334455). SCHARENDIJKE - Tussen woensdagmorgen en donder dagmorgen werd aan het Ba ken te Scharendijke de auto van D. M. uit Antwerpen open gebroken. Daarbij legden de dieven een niet gebruikelijke voorkeur aan de dag. Zij lieten de auto radio ongemoeid, maar gingen er vandoor met een zaklan taarn. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag tussen 13.00 en 16.00 uur werd ingebroken in de auto van P. P. uit Zevenbergen. Zijn auto stond geparkeerd bij een camping aan de Jonge Jan Boeijesweg. De dieven gingen er vandoor met een autoradio plus bijbehorende anti-diefstal slede. BURGH-HAAMSTEDE - Een autoradio, een versterker en twee boxen ter waarde van on geveer 2.500 gulden. Die wer den gestolen uit een auto die stond geparkeerd aan de Strandweg te Haamstede. De diefstal vond plaats op klaarlichte dag, donderdag tussen 13.30 en 16.30 uur. De be nadeelde was F. B. uit Breda. BRUINISSE - De heer R. D. uit Den Haag was niet blij toen hij tot de ontdekking kwam dat zijn auto op klaarlichte dag werd opengebroken. Dat gebeurde donderdag nabij het strand aan de Grevelingen- dam bij Bruinisse. Tbrwijl R. D. aan het recreëren was bra ken dieven zijn auto open en gingen er vandoor met een por temonnee met inhoud en een koffer met kleding. ZIERIKZEE - „Ik dacht dat ik daar mocht parkeren. Er was geen bord, geen gele streep en ik stond niet voor een uitrit", aldus mevrouw P. H. K. uit Burgh- Haamstede. Desondanks werd het verkeer in de Sint Domusstraat te Zierikzee, waar ze in december 1990 haar auto neerzette, ruim een half uui lang geblok keerd. Toen liet de politie haar auto wegslepen en tijdens de zitting van het kan tongerecht, donderdag in Zierikzee, moest mevrouw K. zich verantwoorden voor haar parkeergedrag. Kantonrechter mr W. F. van So- linge wees haar er op dat ze aan de zuidzijde van de straat stond geparkeerd op een zoda nige wijze dat het vrachtver keer er niet meer door kon. „U moet toch altijd een doorgang van zo'n drie vier meter vrij houden". Dat vond mevrouw K. iets te gedetailleerd uitge drukt. „U kunt niet van mij verwachten dat ik met een rol band op zak loop om dat uit te meten. De auto's konden er langs en ik wist niet dat het vrachtverkeer er ook langs moest". Officier van justitie mr A. de Lange wees haar er op dat het ook de brandweerauto had kunnen zijn die er langs had gemoeten. Hij achtte de Burgh- Haamsteedse schuldig aan de overtreding. Omdat zij in de cember al 170 gulden betaalde vanwege de kosten voor het wegslepen van haar auto vond hij het niet nodig daar nog een extra boete bij te eisen. De kan tonrechter vonniste conform: schuldig zonder oplegging van straf. „Ik wilde om half zeven thuis zijn en daarom reed ik wat har der", aldus de heer J. P. van S. uit Herkingen. Wat harder was met een vaart van 150 kilome- ter per uur over de Rijksweg N- 59 tussen Zierikzee en Bruinis se. Een weg waar een maxi mum snelheid van 100 kilome ter per uur geldt. De kanton rechter tilde daar extra zwaar aan omdat uit de computer van justitie bleek dat Van S. drie keer eerder werd bekeurd van wege te hard rijden of het ver oorzaken van gevaarlijke si tuaties op de weg. „We kunnen u zo langzamer hand aanduiden als een wegpi- raat. Daarom moet u maar eens merken dat het beestje begint te bijten". Hij legde de Herkin- ger een boete op van 650 gulden plus de waarschuwing dat hem een ontzegging van de rijbe voegdheid boven het hoofd hangt wanneer hij nog eens wordt betrapt. Ook voor M. P. uit Goes was de boete niet mis. 500 gulden of tien dagen hechtenis. In april 1991 reed de Goesenaar met een vaart van 118 kilometer per uur over de Zeelanbrug terwijl daar een maximum snelheid geldt van 70 kilometer per uur. De overtreding werd vastge steld via de snelheidsmeter van een motoragent die achter hem reed. „Een foto is een goed bewijs, maar dit vind ik raar. Als die man een hekel aan me heeft kan hij wel zeggen dat ik nog veel harder heb gereden". Kantonrechter Van Solinge was onverbiddelijk. Hij hield er bij zijn vonnis rekening mee dat P. al eens eerder werd be trapt op te hard rijden. En dat was ook het geval met de heer M. L. van de W. uit Delft die met zijn motorfiets 164 kilometer per uur reed over de Rijksweg in de gemeente Middenschouwen. De Delftse student werd twee keer eerder 'betrapt'. De officier van justi- Kantonrechter mr. W. F. van Solinge: 'Altijd een doorgang van drie h vier meter vrij houden'. tie eiste daarom 750 gulden boete plus een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid. Vanwege het geringe in komen van de student werd het boetebedrag gereduceerd tot 500 gulden. Plekske „Alle campings waren vol, ner gens een plekske te vinden. Daarom bleven we maar staan. Vorige jaren mocht je overal je caravan neerzetten op de dam". In sappig Brabants probeerde de heer M. uit Roosendaal aan nemelijk te maken waarom hij op 21 juli 1990 bij de Schelp- hoek werd betrapt als illegale recreant. Hij kreeg niet veel begrip. „Als je midden in het seizoen op de bonnefooi naar Zeeland komt weet je dat er geen plaats meer is", aldus Van Solinge. Hij legde een boete op van 60 gulden. „Daar heeft u nog geluk mee, want de boete bedragen voor illegaal recreë ren in dit jaar zijn veel hoger geworden". „Ik dacht ik ga een beetje op het water. Het heeft maar een half uurke geduurd. Tben heb ik mijn jet-ski weer in de kabi net gezet en ik ben hier nooit meer terug geweest". W. C. uit Brussel kwam op de motor naar Zierikzee om meneer de kantonrechter van zijn gelijk te overtuigen. Tben hij na het half uurtje varen op de Grcve- lingen bij Bruinisse met zijn jet-ski naar de kant kwam om dat de benzine op was, werd hij aangehouden door de waterpo- litie omdat zijn voertuig in Ne derland niet was geregistreerd als snelle motorboot. „Awel, ik wist niet dat dat moest hè. Ik hoop niet dat ik hier een zware boete ga krijgen". Dat was in derdaad niet het geval want de kantonrechter hield het bij een waarschuwing. Hij vonniste schuldig zonder oplegging van straf. Verwachting t/m dinsdag 16 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuidw. 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli Zon op 05.34, onder 21.56 Maan op 07.44, onder 22.44 14 juli Zon op 05.35, onder 21.55 Maan op 09.13, onder 23.03 15 juli Zon op 05.36, onder 21.54 Maan op 10.38, onder 23.19 Eerste Kwartier: 18 juli (17.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen gematigd zomerweer. Perioden met zon worden afgewisseld door nu en dan een bui en de middag- temperatuur ligt rond de 22 graden. Dinsdag kan de temperatuur weer even de zomerse waarde van 26 graden bereiken. Morgen, zaterdag, begint de dag nog met nu en dan zon, maar in de middag neemt de bewolking verder toe en valt er af en toe regen. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 12 graden en morgen middag wordt het een graad of 22. De zuidwestenwind is matig, maar aan de kust af en toe krachtig. De tijdelijke weersverslechtering wordt veroorzaakt door een storing, die nu nog op de Atlantische Oceaan ligt en morgenoverdag ons land pas seert. RENESSE - De heren J. H. uit Leek en H. K. uit het Duitse Trier moesten vaststellen dat was ingebroken in hun auto's die stonden geparkeerd aan de Laone te Renesse. De inbraak in de auto van J. H. vond plaats tussen dinsdag on geveer 18.00 uur en donderdag 11.00 uur. De dieven gingen er vandoor met een aantal eigen domspapieren van J. H. De auto van de Duitser werd open gebroken tussen woensdag 23.00 uur en donderdag 9.00 uur. Uit dit voertuig werd een autoradio/CD-speler gestolen, zes CD's en een fotocamera met ingebouwde flitser. ZIERlKZEESCHEJff NIEUWSBODE (si Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenmèn Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3