Zeeuwse buurtschappen moeten verdwijnen Onweersbuien bezorgen brandweer handenvol werk Zestiende North Sea Jazz-festival warm van start waterstanden 's Avonds op het strand Raad van Waterstaat verwerpt kritiek op dijkversterkingen WEEKENDSERVICEÖIENST DEURLOO B.V. Wereld winkeltonijn dolfijn- vriendelijk Sloop loodsen- steiger opgeschort Smogfase in Zeeland Stichtings normen nieuwe scholen verhoogd i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT - Onweersbuien hebben in de nacht van donderdag op vrijdag veel overlast en schade veroor zaakt. In Utrecht en omgeving kreeg de brandweer in de regio 29 meldingen van blikseminslagen, waar van 14 in de gemeente Utrecht zelf. Niet overal brak brand uit, maar de inslagschade was vaak aanzien lijk. vlammen opging. Er deden zich bij deze branden geen per soonlijke ongelukken voor. Zo werd in Utrecht de zolder van een huis vernield. Het energiebedrijf moest zeven keer uitrukken in verband met gesmolten meetkasten. Verder raakten alarminstallaties van bedrijven van slag: de politie kreeg 40 loze meldingen. Om vier uur in de ochtend brandde in de wijk Overvecht een deel van een opvangtehuis voor minderjarigen af. De tien kin deren en een begeleider sliepen in een ander deel van het ge bouw. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. De politie vermoedt overigens dat het in dit geval om brandstich ting gaat, aangezien tien minu ten later vlak om de hoek brand uitbrak in een licht schacht van een flat en om vijf uur een iets verderop gelegen school voor een groot deel uit brandde. Veertig uitrukken De brandweerkorpsen in de provincie Groningen moesten in de nacht van donderdag op vrijdag in totaal veertig keer uitrukken in verband met het hevige onweer, meldt comman dant J. H. Haken van het Gro ninger korps. De gehele pro vincie werd redelijk zwaar door het onweer getroffen. In Bedum sloeg de bliksem in in. een opslagloods van DOMO. De loods, waarin melkproduk- ten liggen opgeslagen, werd ge heel in de as gelegd. De schade bedraagt zeker enkele tonnen. In Midwolda vloog een woon huis in brand, terwijl in Wehe den Hoorn een boerderij in Op de snelweg tussen Haren en Glimmen verloor een taxi chauffeur de macht over het stuur en belandde met twee in zittenden in de sloot. Een pas sagier raakte zwaar gewond. Volgens Haken heeft het on weer verder overlast veroor zaakt doordat alarminstalla ties spontaan in werking tra den. Ook heeft de brandweer de handen vol gehad aan het verwijderen van bomen, die op de rijbaan waren gevallen. Veel schade De zware onweersbuien heb ben ook in Noord-Holland rela tief veel schade aangericht, zo hebben woordvoerders van de politie en van de Nederlandse Spoorwegen meegedeeld. De bliksem trof tenminste vijf wo ningen en boerderijen. Een boerderij in Schagerbrug brandde volledig af. Bij een boerderij in Schoorl en een wo ning in Den Oever kon de plaatselijke brandweer de brand beperken. In Schagen en Purmerend werden da^.en van woningen door de bliksem be schadigd. Door elektrische in ductie en inslagen traden in de gehele regio tientallen alarm installaties in werking. Thl van spoorwegovergangen raakten buiten werking. Volgens de Ne derlandse Spoorwegen zal vrij dag worden vastgesteld of er installaties ernstig zijn bescha digd. DEN HAA»G - In het Congres gebouw in Den Haag is don derdag het zestiende North Sea Jazz-festival van start ge gaan. Op veertien podia zullen gedurende vier avonden meer dan duizend artiesten optre den. Vaak wordt gezegd dat de tota le jazz op de wereld zou zijn uitgeroeid, als er een bom op het gebouw zou vallen. Ner gens ter wereld spelen zoveel jazz-artiesten binnen enkele dagen in één pand. Nadat het festival was geopend, kwam de sfeer er in de veertien zalen on der de brandende zon al snel in. Benny Carters' Swing Ame rica trio beet het spits af in de Prins Willem Alexanderzaal. The Gospel Harmoneers moch ten buiten het Tuinpaviljoen inwijden. De Paulus Potter- zaal werd donderdag door jazz zangeressen beheerst. Adrien- ne West, Linda Hopkins, Mar va Wright en Lavern Baker la ten horen dat niet alleen man nen de jazz beheersen. Opmerkelijk Opmerkelijke optredens was donderdagavond van het Art Porter Quartet en de 72 jaar ou de violist Johnny Frigo bege leid door pianist Joe Vito, die beiden voor het eerst in Europa optreden en vier dagen lang op h»t North Sea Jazz-festival te horen waren. De echte groothe den waren donderdagavond Herbie Hancock met zijn kwar tet, blues-gigant Robert Cray die de Statenhal tot aan de nok toe laat vollopen en Shirley Horn met haar trio. Het festi val werd overigens woensdag avond al gestart met een gala concert met Monty Alexander met big-band, the godfather of soul James Brown en pianist Oscar Peterson, hetgeen1 een kermerkend festival-tafereel van lange rijen wachtenden en enige files veroorzaakte. Ande re grootheden die dit weekein de het North Sea Jazz-festival zullen opluisteren zijn de good- old John Lee Hooker, Ornette Coleman, Dizzy Gillespie met Miriam Makeba, Santana met Salif Keita. Miles Davis, Cleo Laine en de corpulente Etta Ja mes, die vorige jaren slechts met haar heupen hoefde te wie gen om de zaal plat te krijgen. De Nederlandse jazz-artiesten laten zich ook dit jaar niet on betuigd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 juli 05.30 184 11.25 - 134 17.55 162 24.00 - 168 14 juli 06.20 187 12.25 - 130 18.45 162 - 15 juli 07.10 186 00.50 - 173 19.25 161 13.15 - 127 13 juli 03.35 198 09.50 - 141 16.00 175 22.20 - 174 14 juli 04.20 203 10.35 -133 16.50 175 23.05 -175 15 juli 05.05 200 11.20 - 127 17.35 172 23.55 - 174 13 juli 06.00 197 11.20 - 143 18.20 177 23.50 -175 14 juli 06.45 203 12.15 - 137 19.05 179 - 15 juli 07.30 203 00.45 - 177 19.50 179 13.05 - 132 13 juli 05.25 208 11.30 -150 17.50 189 24.00 - 182 14 juli 06.15 211 12.20 - 144 18.40 189 - 15 juli 07.00 209 00.55 - 185 19.20 187 13.10 - 140 WEMELD/NGE Springtij 14 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 FOTO JOOP VAN HOUDT TERNEUZEN - Tussen Terneuzen en Sas van Gent in Zeeuwsch-Vlaanderen moet in de toekomst een aan tal buurtschappen geheel of gedeeltelijk verdwijnen ten behoeve van de groei van industrie. In totaal gaat het zeker om zo'n 130 woningen, mogelijk enke le tientallen meer. De stuurgroep Gebiedsgerichte Benadering Kanaalzone, waar in diverse overheden, bedrijfs leven en milieufederaties zit ting hebben, heeft hiertoe don derdag besloten. Boerengat met zo'n tachtig woningen, en Koegors met zeven huizen moe ten geheel van de kaart ver dwijnen. In de Axelse Sassing moeten naar schatting veertig huiseigenaren andere woon ruimte zoeken. De stuurgroep besloot verder ZIERIKZEE - Tonijn verkocht door de Wereldwinkels en af komstig van de Kaap Verdi- sche Eilanden is volgens Greenpeace nu nog de enige in ons land verkrijgbare tonijn, die op een 'dolfijnvriendelijke' wijze is gevangen. Greenpeace voert actie tegen de grootscha lige visvangst, die catastrofale gevolgen heeft voor dolfijnen. Dolfijnen en tonijnen zwem men vaak bij elkaar in de zee en oceaan. Door deze 'vriend schap' raken de dolfijnen onbe doeld bij de vangst van tonijn gevangen in de netten. Ze kun nen niet boven water komen om adem te halen en stikken. Elk jaar sterven zo minstens honderdduizend dolfijnen, zegt Greenpeace. De milieu organisatie voert daarom actie tegen grootschalige visbedrij- ven, die met drijfnetten de zee over een breedte van wel 45 ki lometer leegplunderen. In de Verenigde Staten werpt de actie van Greenpeace vruch ten af. Grote firma's, die tonijn inblikken en verkopen zijn flink geschrokken van de cam pagne. Enkele bedrijven heb ben beloofd alleen nog tonijn in te kopen, doe 'dolfin-safe' is gevangen. Nederland speelt in de Wereld wijde actie van Greenpeace een bescheiden rol. Tonijn is in ons land niet bijster populair. Bo vendien wordt de soort (goed kope) tonijn die Nederlanders eten vaak niet op omstreden wijze gevangen. Niettemin doet ons land mee aan de cam pagne. Greenpeace wil niet het risico lopen dat Nederland een dumpplaats wordt voor tonijn, die men aan de andere kant van de Atlantische Oceaan niet langer blieft. Consumenten die uitsluitend tonijn willen eten die met res pect voor de natuur is gevan gen, krijgen van Greenpeace het advies blikjes tonijn te ko pen in de Wereldwinkels. Die tonijn, geïmporteerd door de Stichting Idcclo Import, is bij de Kaap Verdische Eilanden op een kleinschalige manier aan boord gehaald. tot concentratie van de zwart- goedsector (kolen en dergelij ke) in Sluiskil-Noord. Dat zou ontruiming van nog enkele tientallen woningen in de Pier- sepolderstraat noodzakelijk maken. De rest j/an de woonge meenschap Sluiskil, waarvoor eerder afbraakplannen beston den, blijft behouden. De ko mende maanden zal discussie over de financiering van het project gevoerd worden. Gede puteerde A. M. Dek zei hierbij te rekenen op rijk, provincie, gemeenten, bedrijfsleven en mogelijk ook de EG. Alleen de ontruiming van Boerengat zou al zo'n 80 miljoen gulden kos ten. Wethouder J. van Rooi jen van Terneuzen zei te verwachten dat de ontruiming van de ge bieden in de naaste toekomst vanzelf op gang zal komen. „Mensen zien niets meer in on derhoud aan hun woning met het huidige toekomstbeeld en zullen al snel gaan uitzien naar andere woonruimte", aldus Van Rooijen. Dé gemeente Ifer- neuzen had enkele jaren gele den volgens hem al deze erva ring met de sloop van de wijk Sluiskil-Oost. Onderzoek Het donderdag overeengeko men plan van aanpak is het re sultaat van enkele jaren over leg en onderzoek naar onder meer overlast van geluid, luchtvervuiling, stank en een analyse van risico's van be drijfsongevallen voor de woon gebieden. Uitgangspunt was ontwikkeling van de ruimtelij ke visie voor het industriege bied waarbij aandacht voor een goede woon- en milieukwa liteit en economische ontwik kelingsmogelijkheden voor be drijven. Verwezenlijking van het hele plan, waarin naast sloop van de buurtschappen onder meer een aantal gebie den zijn aangewezen voor in dustriële ontwikkeling, natuur en nieuwbouw, zal tien tot twintig jaar duren. Het project in Zeeuwsch-Vlaanderen werd bij de aanvang in 1988 door het ministerie van VROM be schouwd als een proefproject waarmee landelijk ervaring kon worden opgedaan. Inmid dels zijn ook in andere gebie den gebiedsgerichte projecten gestart. VLISSINGEN - Het lood- sensteiger in Vlisingen, waar van de sloop vorige week al was begonnen en waarvan een wethouder van Vlissingen vo rige week bij hoog en bij laag beweerde dat het besluit om te slopen niet meer was terug te draaien wordt opgeschort. De gemeente Vlissingen neemt de steiger van het Directoraat- Generaal voor Maritieme en Scheepvaartzaken over. DGSM betaalt daarvoor een afkoop som. De Stichting Behoud Loodsensteiger kan nu aan de slag om fondsen te werven, waaruit de reparatiekosten aan de steiger zullen kunnen worden betaald. Dat die onderhouds- en reparatie kosten drie miljoen gulden zpuden bedragen, wil er bij niemand in. Voor het gebruik van de steiger wil men een re tributie heffen. Verder gaat men aankloppen bij al diege nen, die de laatste weken heb ben verklaard dat de beeldbe palende steiger moest blijven. Waarschijnlijk wil het rijk de gehele Koopmanshaven afsto ten, dus ook de steiger en de enthousiast geworden wethou der mevrouw L. Poppe-de Looff wil dan de gehele haven in oude luister herstellen. ZIERIKZEE - Voor Zeeland is voor donderdag aan het eind van de morgen smogfase 1 in gesteld. De kans dat de uur- waarde van 180 microgram ozon per kubieke meter lucht wordt overschreden, is volgens het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) 70 procent. In smogfase 1 worden geen spe ciale maatregelen getroffen. Mensen die gevoelig zijn voor luchtverontreiniging door smog (risicogroepen) kunnen irritatie ondervinden van ogen, neus en keel. Zij kunnen de hinder beperken door zwa re, langdurige inspanning in de buitenlucht te vermijden tus sen twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds. In die perio de is het ozongehalte door gaans het hoogst. Tot de risicogroepen worden gerekend mensen die in de middaguren buitenshuis lang durig zware inspanningen ver richten, zoals buitenarbeiders en sporters; mensen die van na ture sterker op ozon reageren dan gemiddeld gebruikelijk is (ongeveer tien procent van de bevolking); mensen met aan doeningen aan het hart of de luchtwegen. Verwacht wordt dat smogfase 1 vandaag, vrij dag, weer kan worden opgehe ven. Het laat zich aanzien dat de wind dan naar het zuid westen draait en dat het koeler wordt. Bovendien wordt de kans op regen op 70 procent ge schat. DEN HAAG - De stichtings normen voor zowel het open- baar- als het bijzonder onder wijs worden volgend jaar ver hoogd tot een minimum van 200 leerlingen. Met een wets voorstel van die strekking van staatssecretaris Wallage (on derwijs) heeft het kabinet don derdag ingestemd. DEN HAAG - De Raad van de Waterstaat vindt dat er geen enkele reden is voor kritiek op de plannen om de rivierdijken te versterken. Dat blijkt uit de bevindingen van de raad naar aanleiding van een werkbezoek aan het bovenrivierengebied. Deze be vindingen zijn donderdag door minister Maij van verkeer en waterstaat naar de Tweede Kamer ge stuurd. De kritiek op dijkversterkin gen spitst zich toe op twee pun ten. Enerzijds wordt de nood zaak van de dijkversterkingen betwist. Volgens amateur historicus Bervaes kwamen overtromingen van de rivieren tot dusver alleen voor door het optreden van ijsdammen. Het versterken van de dijken zou daar niets aan kunnen verhel pen. Andere critici zijn van me ning dat de dijkversterkingen een ernstige aantasting van het cultuurlandschap zullen bete kenen. Buiten kijf De Raad van de Waterstaat ver werpt beide redeneringen. De noodzaak van dc dijkverster kingen staat voor het adviesor gaan „buiten kijf". Verder is het van mening dat de voorge nomen inpassing van de ver sterkingen in de landschappe lijke en stedelijke gebieden en de dorpsarchitectuur „maat schappelijk aanvaardbaar" is. De raad prijst ook de procedu re rond de dijkversterkingen. De mogelijkheid tot inspraak voor alle betrokken partijen is „welhaast maximaal". De dijk versterkingen hadden oor spronkelijk nog voor het einde van deze eeuw gereed moeten zijn, maar er is enkele keren vertraging opgetreden. Maij heeft de Kamer beloofd dat in 2004 97 procent van de rivier dijken op deltahoogte zal zijn. De Kamer ging akkoord met het uitstel. Nieuwe vertragin gen zijn echter alleen aan vaardbaar als technische, pro cedurele, planologische of or ganisatorische problemen de oorzaak vormen. T/m 20 juli Burgh-Haamstede Bewaerschole. Expositie schil derijen Hetty de Wette. Maan dag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur. Tijdens Ring Promotieda- gen. 10.00-12.00 uur. Van 15 tot en met 27 juli Zierikzee Expositie Allerlei. De Een hoorn. Dagelijks behalve zon dags van 10.30 tot 16.30 uur. Tot en met 27 juli Burgh-Haamstede Expositie J. Berman bij Gale rie Geluk, Zeesterweegje. Za terdag van 11.00-16.00 uur en na afspraak. Tot en met 24 augustus Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Juli, augustus en september Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Zaterdag 13 juli Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mêêtje. Van 9.00 tot 15.00 uur. Concert Nut en Uitspanning. Voor Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Keuring voertuigen zeep kistenrace. Zwarte Plein. 14.00 uur. Zondag 14 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Voor de Lichtboei. 11.45 uur. Maandag 15 juli Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Toeristendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Kees van Eersel. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Woensdag 17 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Havenplein. 14.30 uur. Serooskerke Schoolavond. Dorpshuis. 19.30 uur. Renesse Zomeravondconcert. Snaren spel. Hervormde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Commissie bezwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 18 juli Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 20 juli Burgh-Haamstede Grote rommelmarkt ten bate van Nederlandse Hervormde Kerk. Op de Ring. Vanaf 8.30 Zondag 21 juli Renesse ^12.00-14.00 uur, 15.00-17.00 uur strandspelen. Strandpaviljoen De Loze Visser. Maandag 22 juli Renesse 10.00-16.00 uur springkasteel met kinderspelen. Strandpa viljoen De Schorpioen. 12.00- 17.00 uur zeekajakken. Strand paviljoen De Zwaluw. 17.00- 21.00 uur spelspektakel met o.a. springkasteel. Schelpen terrein. Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. OTTIO-T6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2