32h£ Gemeente Bruinisse krijgt schade claim van 2,5 miljoen aan de broek §2 'Nooit gehoord dat je daarvoor bij de kantonrechter moet komen' TAXA TIE? Afscheid Ireneschool Civielrechtelijke procedure én kort geding als stok achter de deur Kantonrechter beboet Nieuwerkerkse voor bumperkleven voor isolerend ondertapijt naar Zonnemaire? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 12 JULI 1991 147ë JAARGANG NR 24979 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het bedrijf van P. A. Zuidgeest voor de reconstructie van de Nieuwstraat, een bloeiend bedrijf vol gens raadsman G. E. Karei. (Archieffoto). BRUINISSE - De gemeente Bruinisse kan een schadeclaim van in totaal 2,5 mil joen gulden verwachten. De schadeclaim vloeit voort uit een geschil tussen de gemeente en oud-garagehouder P. A. Zuidgeest. Zuidgeest stelt de gemeente aansprakelijk voor de ondergang van zijn garagebedrijf en eist schadeloosstel ling. Mr. G. E. Karei van advokatenkantoor Karei Maas Mastboom uit Middel- harnis, raadsman van Zuidgeest, verwacht dat de gemeente in overleg treedt met Zuidgeest om te proberen een oplossing te vinden waarin alle partijen zich kunnen vinden. Mochten de partijen niet tot een vergelijk komen dan wordt een civielrechtelijke procedure gestart en, in afwachting van de uitkomst van die procedure, een kort geding tegen de gemeente Bruinisse aangespannen met als inzet een voorschot op de te betalen schadeclaim. Het geschil tussen Zuidgeest en de gemeente Bruinisse stamt uit 1987. In dat jaar wer den plannen gelanceerd voor de reconstructie, van het cen trum. Onderdeel van die recon structie was het aanpakken van de Nieuwstraat, de straat waarin het garagebedrijf van Zuidgeest gevestigd was. Gevolgen In de plannen werd ervan uit gegaan dat de Nieuwstraat ver smald zou worden en dat er éénrichtingsverkeer richting centrum ingesteld zou worden. In een brief stelde de Konink lijke Nederlandse Onderne mers Vereniging (KNOV) de on dernemers, dus ook Zuidgeest, op de hoogte van de plannen. Zuidgeest liet meteen al weten weinig heil te zien in de plan nen. Mr. Karei: ,,Hij heeft meteen brieven verstuurd. Niet alleen naar het college, maar naar al le raadsleden. Hij was bang dat die versmalling én dat één richtingsverkeer ernstige scha de toe zou brengen aan zijn be drijf". De reactie van de ge meente Bruinisse op het pro test van Zuidgeest is volgens mr. Karei minimaal geweest. ,,Er werd nauwelijks op gerea geerd", aldus de raadsman. Een gesprek tussen Zuidgeesl en het toenmalig college van b en w leverde ook weinig con creets op. Zuidgeest gaf het echter niet op en stapte naar Raad van State in een poging om het raadsbesluit tot recon structie van de Nieuwstraat ge schorst te krijgen. Die poging strandde. Wel zou toen volgens mr. Karei van de kant van de gemeente (mondeling) toege zegd zijn dat schade die boven het normale ondernemersrisi co uit zou stijgen door de ge meente betaald zou worden. Die toezegging is nooit hard ge maakt volgens mr. Karei. Schade De plannen van de gemeente werden doorgezet, de protesten van Zuidgeest ten spijt. „Vanaf het moment dat ze met de werkzaamheden begonnen liep de omzet van het bedrijf van Zuidgeest terug", aldus mr. Ka- rel. Hij stelt dat een belangrijk deel, ongeveer 50 procent, van de omzet van de garage kwam uit de verkoop van brandstof. „Veel recreanten kwamen bij Zuidgeest tanken", aldus mr. Karei. Dat tanken werd vol gens Zuidgeest ernstig belem merd door de versmalling van de straat. De straat was im mers zo smal geworden dat een auto aan de pomp de doorgang voor het overige verkeer zou versperren. De gevolgen voor Zuidgeest, zo blijkt uit het re laas van mr. Karei, bleven niet uit. De omzet van het bedrijf daalde volgens cijfers van mr. Karei in de eerste negen maan den van 1988, na de reconstruc tie, met 47,5 procent. Het gevolg van die omzetda ling, grotendeels veroorzaakt door een forse terugloop van de verkoop van brandstof, was dat de leverancier van de brandstof, Shell in dit geval, aan Zuidgeest liet weten dat men er niet langer heil in zag nog brandstof aan de garage te blijven leveren. Dat was in de cember 1987. Twee door Zuid geest ingeschakelde onafhan kelijke adviesbureaus kwa men tot dezelfde conclusie; zo kan het niet verder. Extra automerk Hun advies aan het adres van Zuidgeest was om, in een po ging om te overleven, de verlie zen proberen te compenseren door naast Daihatsu, FSO Po- lonez en Skoda nog een vierde automerk te gaan verkopen. Dat had het Spaanse Seat moe ten worden. De bank gooide echter roet in het eten. Mr. Ka- rel: „Alles was geregeld, alles was klaar en toen kwam er een brief van de bank waarin alle kredieten aan Zuidgeest wer den ingetrokken". Doordat de xïikomsten uit de garage steeds verder teruglie pen kon Zuidgeest niet langer aan zijn financiële verplichtin gen voldoen en zag hij zich, zo stelt mr. Karei, in december 1988 genoodzaakt de garage te sluiten. Het onroerend bezit ging over in handen van de bank die het later weer door zou verkopen. „Zuidgeest is op dat moment in elkaar geklapt' stelt mr. Karei. „Hij werd voor De Nieuwstraat na de reconstructie; een stuk smaller. Te smal, zei Zuidgeest toen al. (Archieffoto). 80 procent afgekeurd en kreeg last van hartklachten". Desondanks gaf de garagehou der de strijd tegen de gemeente niet op. Vorig jaar maakte hij het geschil met de gemeente aanhangig bij Raad van State. De uitspraak werd onlangs be kend en die laat aan duidelijk heid niets te wensen over. De gemeente heeft, zo stelt men in het vonnis, onvoldoende reke ning gehouden met de belan gen van Zuidgeest. De gemeen te kan volgens het vonnis der halve onbehoorlijk bestuur verweten worden. En dat kan in de zienswijze van mr. Karei maar op één manier uitgelegd worden: „De gemeente heeft onrechtmatig gehandeld". Schadeberekening De uitspraak van Raad van State wordt door de raadsman van Zuidgeest gezien als een uitstekende basis om, zonodig, verder te procederen. Er is in middels ook een berekening gemaakt van de schade die Zuidgeest sinds 1987 geleden heeft. Cijfers tonen volgens mr. Karei aan dat de daling van de omzet van de garage van Zuid geest niet, zoals wel beweerd wordt, te wijten is aan slecht management. „De cijfers tonen aan dat het bedrijf van 1983 tot 1986 zeer stabiel was. Als er dan in 1987 (na de reconstructie van de Nieuwstraat, red.) een omzetdaling van 10 procent op treedt en in de eerste negen maanden van 1988 een omzet daling van 47,5 procent, dan geeft dat te denken", aldus mr. Karei. Uitgaande van de bedrijfsre sultaten in de periode voor de reconstructie is een berekening gemaakt van de schade. Vol gens mr. Karei is de uitkomst van dat rekensommetje bijna 1,2 miljoen gulden. „Daar komt bij dat de schade door de gedwongen verkoop van het onroerend goed en het verlies aan goodwill zo'n 800.000,- bedraagt. Dan zit je al aan bij na twee miljoen gulden", aldus de raadsman. „Daar komen de kosten van de rechtsgang nog eens bij en een vergoeding voor de schade aan de persoon Zuid geest. En dan komen wij uit op een vordering van 2,5 miljoen gulden". Mr. Karei gaat er vooralsnog vanuit dat de gemeente eieren voor haar geld kiest en zal pro beren om tot een vergelijk met Zuidgeest te komen. Mocht men onverhoopt niet tot een voor alle partijen aanvaardba re oplossing komen dan wordt een civielrechtelijke procedure gestart met als inzet de schade claim a 2,5 miljoen. Mocht het tot een rechtsgeding komen dan schat mr. Karei de kansen van zijn cliënt hoog in. „Ik denk dat Zuidgeest heel sterk staat. De uitspraak van' de Raad van State is wat dat be treft natuurlijk zeer belang rijk". ZIERIKZEE - „Natuurlijk is het wel een beetje gevaarlijk. Maar ik ben heel ver baasd dat je daarvoor bij de kantonrechter voor moet komen. Daar heb ik nog nooit van gehoord". Mevrouw F. O. uit Nieuwerkerk was vooral verbaasd over de aandacht die tijdens de zitting van het kantongerecht, donderdag in Zierik- zee, werd besteed aan haar overtreding die door mr Van Solinge werd omschre ven als bumperkleven. Op 21 maart 1991 reed me vrouw O. met een personenau to over de Rijksweg N-59 tus sen Bruinisse en Zierikzee. Met een snelheid van 80 kilometer per uur bleef zij keurig onder de maximum snelheid. Daar om piekerde zij niet over de motoragent van de verkeerspo litie die een poos schuin achter haar bleef rijden. Haar verba zing was dan ook groot toen ze werd aangehouden en een be keuring kreeg omdat ze over een afstand van drie kilometer te dicht achter de auto voor haar zou hebben gereden. „Ik was me van geen kwaad bewust. Ik reed achter een Duitser die steeds 100 reed en toen opeens 80 ging rijden". De automobiliste zei ook te be twijfelen of de motoragent wel goed had kunnen zien welke af stand tussen haar en haar voor ganger zat. Officier van justi tie mr A. de Lange twijfelde daar helemaal niet aan. „Als sen ervaren iemand als een vachtmeester van de rijkspoli tie het over een afstand van v ijf a zes meter heeft klopt dat. Le Rijksweg N-59 is een levens- gtvaarlijke weg waar veel on gelukken gebeuren. Die wor den vaak veroorzaakt doordat te weinig afstand wordt gehou den. Het is daarom goed dat stringent wordt gecontroleerd op bumperkleven". Hij eiste een boete van 100 gulden of twee dagen vervangende hech tenis en de kantonrechter von niste conform. „Je kunt misschien goed auto rijden als je geen rijbewijs hebt, maar dat wil niet zeggen dat je ook verkeersveilig kunt rijden", zei officier van justitie mr de Lange tegen A. A. V. uit Burgh. V. werd op 20 juni 1990 door de politie betrapt op auto rijden zonder rijbewijs. „Ik was gewoon fout", gaf de Burgh-Haamsteedenaar toe. Hij kreeg een boete van 195 gulden of vier dagen vervan gende hechtenis. „We lagen voor anker tussen twee boeien tegen de gele lijn aan die het verboden gebied markeert, maar niet in het ver boden gebied zelf. Als dat wel zo was zou het toch een koud kunstje zijn geweest om snel aan de goede kant van de lijn te gaan liggen toen we de water politie zagen aankomen". De heer J. K. uit Haamstede zou volgens de waterpolitie in ver boden gebied in de Hammen hebben gevaren. Maar zijn ver haal klonk de kantonrechter zo geloofwaardig in de oren dat hij besloot de zaak aan te hou den om de waterpolitie te kun nen horen. „Ik heb geen tien seconden in mijn dossiers gekeken, hoog stens drie seconden'1, aldus de heer A. B. B. uit Prinsenbeek. De Brabander kwam voor om dat hij tijdens het rijden over de Rijksweg N-59 tussen Zie rikzee en Nieuwerkerk een dossier op het stuur van zijn auto legde en daarin gekeken zou hebben. Motoragent J. C. uit Goes stelde vast dat B. dat gedurende ongeveer 10 secon den deed en daardoor onveilig reed. „Ik ontken dat ik tien se conden heb gekeken. Het wa ren er hoogstens drie", aldus de Brabander. Maar de kanton rechter hechtte het meeste ge loof aan het proces-verbaal en de verklaring die de motor agent nog eens onder ede afleg de en legde B. een boete van 100 gulden of twee dagen op. De heer P. uit Zierikzee kreeg een boete van in totaal 240 gul den. Hij reed op een bromfiets die zodanig was opgevoerd dat hij werd aangemerkt als een motor. „De cylinderinhoud was 68,3 cc terwijl dat maar 49.9 cc mag zijn", aldus Van So linge. Een deel van de boete werd gegeven omdat P. een pas sagier meenam die geen helm ophad. Ongeluk is alleen dan een schande als het aan eigen schuld te wij ten is. Phaedrus Af er> toe regen HET WEER In de ochtend nog nu en dan zon, daarna veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middag tempera tuur ongeveer 22 graden. Zuid westenwind, matig, kracht 3d 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. l: BUURTSCHAPPEN Een aantal Zeeuwse buurtschappen zou moeten ver dwijnen. RINGPROMOTION De hitte gisteren, donderdag, drukte het bezoekers aantal van de eerste Ring Promotiondag. MARKT Marktkooplieden willen deel Havenplein graag afge sloten zien. WIELRENNEN Amateur-wielrenner Erwin Gerards uit Zierikzee volgt zware trainingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's KERKWERVE - Woensdag 17 juli wordt de bevolking van Kerkwerve in staat gesteld af scheid te nemen van het perso neel van de Prinses Irene school. In dorpshuis 't Zuudèn- de wordt een afscheidsavond gehouden. Deze begint om 19.00 uur. De school moet sluiten omdat men niet kan voldoen aan de door de overReid gestelde nor men met betrekking tot' het aantal leerlingen. De af scheidsavond begint om 19.00 uur voor ouders en kinderen die nu op de school zitten. De kinderen vertellen over hun tijd op de school en er worden ook enkele liedjes gezongen. Vanaf ongeveer 20.30 uur zijn oud-leerlingen en verdere be langstellenden welkom om af scheid te nemen van het school- personeel. Op de laatste schooldag, vrijdag, is er pop penkast en barbecue. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONOSniTTEN 8RUIDSAUT0 VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER 1 KLEINBUSROLSTOELVERVOER 'n Zoinerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Maandag- Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zicrikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48 willen wij de Zierikzeeschc Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie. antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1