Eerste Toeristendag: druk én beregezellig Totaalproject over Zuid- Amerika op 't Kofschip Diefstal sieraden uit woning College wil f 175.000,- beschikbaar stellen Bouw clubhuis WSV Scharendijke vergt investering 1,1 miljoen Nieuwe huizen gereed Diefstal uit auto's Leerlingen van basisschool maken kenjiis met Zuidamerikaanse cultuur „Niet steeds meer, wel beter DONDERDAG 11 JULI 1991 NR 24978 Verwachting t/m maandag 15 juli ZIERIKZEESCHEia NIEUWSBODEÏÜ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uut): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht zuidw. 4 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 24 graden Windkracht zuidw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 juli Zon op 05.33, onder 21.57 Maan op 06.13, onder 22.21 Eerste Kwartier: 18 juli (17.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Even wordt het wat min der warm. In de nacht van donder dag op vrijdag brengen onweersbui en de aanvoer op gang van koelere Oceaanlucht. In het komend week end kan de temperatuur tot iets bo ven de 20 graden terugzakken. In middels is dan alweer bij de Franse westkust de opbouw begonnen van een hogedrukgebied. Begin volgen de week kiest het positie boven Oost Europa. Daarmee is een nieu we warmtegolf gegarandeerd. In hoeverre een onweersstoring aan de flank van het hogedrukbied in de loop van de volgende week weer een kans krijgt valt nu nog niet te zeggen. UTRECHT - Streekvervoer Ne derland, de overkoepelende or ganisatie van streekvervoerbe- drijven, stelt een onderzoek in naar de Stichting Regio Perso- nenvervoerdienst in Amster dam. NOORDWELLE - Tijdens af wezigheid van de bewoners werden uit een woning in Noordwelle sieraden gestolen. De diefstal vond plaats in de nacht van maandag op dinsdag in de woning van mevrouw V. uit Noordwelle. De dief kwam binnen door middel van braak, doorzocht de woning en nam uit de slaapkamer een aantal sieraden mee waarvan de pre cieze waarde niet bekend is. De dag na de nacht waarin de in braak plaatsvond werd in Noordwelle de heer M. uit Ou denbosch aangehouden op ver denking van de diefstal. Hij wordt op het politiebureau te Zierikzee verhoord. toeven in het hart van Zierik zee. Die andere opzet werd ook door de Zierikzeese burge meester in zijn welkomst woord genoemd. Hij omschreef het als ,,niet steeds meer, maar wel beter". Ook hoopte hij dat de mensen Zierikzee in grote drommen zouden bezoeken. Burgemeester Asselbergs liet niet na om het snel toenemend aantal toehoorders te wijzen op het historische karakter van zijn stad. Niet alleen vanwege het winkelbestand en de hore ca is Zierikzee een bezoek waard, maar ook de ambiance van het monumentenstadje no digt uit tot een bezoek. Burgemeester Asselbergs advi seerde dan ook om als de be schikbare tijd het toe zou laten ook eens een bezoek te brengen aan de musea, om te zien wat zich daar achter de fraaie ge vels bevindt. Asselbergs hield zijn openingstoespraak kort en met de aankondiging van een wervelende modeshow van bad- en vrijetijdskleding was de officiële opening van de Zie rikzeese Toeristendagen anno 1991 een feit. De grote festivalwagen waarop burgemeester Asselbergs de of ficiële opening had verricht trok de gehele dag overigens veel bekijks. Vanaf dit podium op het Havenplein voltrok zich tot 's middags laat een bont vakantie-, sport- en vrijetijd- festival met korte modeshows, zang en dans. Kortom een flit send geheel. De toeschouwers - en dat waren er zeker 's mid dags heel wat - werden via en kele geluksspelletjes bij de show betrokken en wie wat meer over de recreatiemoge lijkheden en bezienswaardig heden op Schouwen-Duiveland wilde weten behoefde slechts een paar passen te lopen naar de Promotiebus Schouwen- Duiveland, die in tegenstelling tot voorgaande jaren nu ook een plaatsje op het Havenplein had gevonden. Druk was het ook in de Lange Nobelstraat, de Schuithaven en de Sint Domusstraat waar met name de niet Zierikzeese kooplui een plaatsje hadden gekregen. Wat minder hectisch ging het eraan toe aan het be- Een kangoeroe van Kinderboerderij de Punt maakt kennis met een jonge bezoeker van de Toeristendag. (Foto: Joop van Houdt). gin van de Poststraat. Doordat hier geen kramen waren neer gezet bleef er voldoende straat ruimte over om een vlotte door stroming van al die bezoekers te garanderen. Eerste Weegje Op de hoek Eerste Weegje/ Laan van Saint Hilaire verliep die doorstroming van het auto verkeer bij tijd en wijle wat problematisch. Ofschoon de. parkeerterreinen aan het Eer ste Weegje waren opengesteld maakte een aantal automobi listen toch nog gebruik van de berm om hun heilige koe te parkeren. Dit zorgde af en toe voor een kleine opstopping, die zich ook weer vanzelf oploste. Waar het deze keer nog niet zo druk was was de Balie. Tradi tiegetrouw het domein van het prille handelsvolkje. Doordat de zomervakantie nog niet is begonnen en een aantal gele genheidshandelaartjes school plicht diende te vervullen stak de animo voor de kinderrom melmarkt wat magertjes af bij de drukte elders in de stad. Wel trokken de ideële instellingen, zoals onder meer het Rode Kruis, Amnesty International, de VBOK en de Dierenbescher ming, die met hun kraampjes een plaatsje aan de voet van de Dikke Toren hadden gevonden de nodige belangstelling. Rijen dik stond het 's morgens ook op de Mol waar plaatsgenoot Mario de goochelaar heel wat meer uit zijn hoed toverde dan alleen maar een konijn. Al met al konden de organisatoren na vijven opgelucht adem halen. De eerste Toeristendag nieuwe stijl was goed en vooral prettig verlopen en dat biedt perspec tief voor de nog komende vier dolle dinsdagen. SCHARENDIJKE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt draagt de gemeente 175.000,- bij aan de bouw van een club huis voor watersportvereniging Scharendijke aan de jachthaven bij Scharendijke. Alles bij elkaar is met de bouw van het clubhuis een bedrag van bijna 1,2 miljoen gulden gemoeid. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van don derdag 18 juli. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Scharendijke en begint om 19.30 uur. Bij de aanleg van de jachtha- ven was in het bestemmings plan al rekening gehouden met de mogelijke realisering van een horecavoorziening. Toen was er echter nog onvoldoende zicht op de exploitatieresulta ten van de jachthaven en werd ZIERIKZEE - Deze week komt aan de Manhuisstraat in Zie rikzee de bouw gereed van twee huurwoningen die zijn gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging Beter Wonen. In de woningen is beneden een woonkamer en een vertrek dat als eet- of slaapkamer kan wor den ingericht. De tussenwand 4can op eenvoudige wijze wor den weggehaald waardoor een ruime woonkamer van 37 vier kante meter ontstaat. Op de verdieping zijn twee slaapka mers en een tweede toilet. Doordat de doucheruimte be neden is, zijn de woningen ge schikt voor bewoning door ou deren. De woningen zijn tevens aanpasbaar. Dat wil zeggen dat ze op voorhand toegankelijk zijn voor rolstoelgebruikers en goed aangepast kunnen wor den aan eventuele handicaps van toekomstige bewoners. Een van de woningen wordt in gebruik genomen door de stichting Gezinsvervangend Tbhuis Schouwen-Duiveland (Schouwenoord). Drie perso nen uit Schouwenoord kunnen daardoor zelfstandiger wonen dan tot nu toe mogelijk was. De nieuwe woningen werden gebouwd door bouwbedrijf Boogert'uit Oosterland en ont worpen door architektenbu- reau Kraamer en partners uit Schuddebeurs. afgezien van direct realiseren van een dergelijke voorzie ning. Huren Door een ruimte te huren bij de Directrice van openbare basis school 't Kofschip, Van An- raad, kwam voor het eerst op het idee een project over Zuid- Amerika te doen, toen ze in contact kwam met Carlos, een Zuidamerikaanse muzikant. Carlos vertelde over de school- concerten die hij al meer ge daan had, en het leek Van An- raad wel leuk om hem ook eens op 't Kofschip te laten optre den. Dit mondde uit in een vijf wekend durend totaalproject met als afsluiting een optreden van de Zuidamerikaanse mu ziek makende Carlos en Rober to. met Carlos op gitaar en Ro berto op Zuidamerikaanse harp. Zintuigen Het project was vooral bedoeld om de kinderen te laten voelen toenmalige jachtwerf Zaad- noorddijk, nu jachtwerf De Grevelingen, kon toch voorlo pig worden voldaan aan de be hoefte aan faciliteiten. In de praktijk blijkt het gebruik van deze ruimte toch niet helemaal zonder problemen. Vandaar dat het bestuur van de water sportvereniging Scharendijke inmiddels plannen heeft ont wikkeld voor de bouw van een nieuwe accommodatie. Eind 1989 kregen de plannen van de vereniging duidelijk vorm. Er ligt nu een ontwerp van een gebouw waarin een clubhuis annex restaurant, een instructieruimte en douche- en toiletgelegenheid zijn opgeno men. In het ontwerp wordt uit gegaan van een achtkantig ge-* bouw. wat het is om in dit totaal an dere deel van de wereld te le ven. „Kennis hebben de kinde ren wel uit boeken en werk stukken, maar om nu eens echt kennis te maken met deze cul tuur via de zintuigen, dat is toch heel wat anders", aldus di rectrice Van Anraad. Vandaar dus dat gedurende de vijf we ken weefwerken werden ge maakt, potten werden gebak ken in een veldoven en een op treden van Carlos en Roberto werd gegeven. Een veel direc ter contact dan uit boeken le ren. De afronding van het pro ject, het optreden van het duo, werd 's middags voor de kleu ters gehouden (groep één en twee) en 's avonds voor de groe pen drie tot en met acht. Bij zo wel kleuters als ouderen werd het optreden bijgewoond in ge zelschap van de ouders. Uit de reacties van de kinderen Het restaurant is op de tweede verdieping gesitueerd en biedt uitzicht op de Grevelingen, de jachthaven en het parkeerter rein aan'de Buutlaan. Het ge bouw wordt gerealiseerd in op dracht van een nog op te rich ten stichting De Vaete. Deze stichting zou dan de clubac commodatie en de toilet- en douche-eenheden aan de water sportvereniging verhuren. Het horeca-gedeelte zou dan kun nen worden verpacht. Voorzieningen De exploitatie van het gebouw komt zoals gemeld terecht bij het bestuur van de op te richten stichting. Huur, waterverbruik en energielasten van de sani taire voorzieningen komen ten' laste van de jachthavenexploi tatie. Het college zegt groot be lang te hechten aan de bouw van het clubhuis annex restau rant. „Het is van belang, zo wordt aangevoerd, dat de jachthaven beschikt over een goed voorzie- bleek wel dat het project ge slaagd gevonden werd. Ook Van Anraad vindt het project erg geslaagd en zeker voor her haling, dan een ander land, ningenniveau", aldus het colle ge. Men constateert dat met de realisering van toilet- en dou chefaciliteiten tevens voorzien wordt inleen behoefte. Voor wat betreft het restaurant stelt het college dat dit een open baar karakter dient te hebben. „Aangezien wij aan dit karak ter grote waarde hechten is dit in ondererfpachtakte extra be nadrukt", aldus het college. Exploitatie van het clubhuis annex restaurant komt niet voor rekening van de gemeen te. Het bedrag van 175.000,- dat het college beschikbaar wil stellen kan gedekt worden uit de reserve promotie jachtha ven. DEN HAAG - Na Amsterdam heeft Den Haag nu ook een co mité van illegale arbeiders dat strijdt voor werk- en verblijfs vergunningen: het Komitee Il legale Arbeiders in de bollen en glastuinbouw. Zaterdag 13 juli wil het comité 's avonds in het Haagse Vennepark»een de monstratie houden. vatbaar: „Het project is erg ge varieerd, vele aspecten zijn be licht waaronder ook een stukje problematiek". Deze confron tatie met de problemen waar Zuid-Amerika voor staat, zoals ontbossing, werd echter niet meteen te extreem gesteld, vol gens Van Anraad worden de kinderen daar nog genoeg mee geconfronteerd. „Het is beter de kinderen eerst kennis te la ten maken met de cultuur van Zuid-Amerika en dan vooral met de primaire dingen zoals levensbehoeften; later zullen ze nog genoeg over de aldaar heersende problemen te horen krijgen. AMSTERDAM - Een 21-jarige Duitse toerist heeft deze week in Amsterdam bij een vecht partij een gebroken rug opge- lopen waardoor een dwarslae sie is ontstaan. Omdat de man twee keer weigerde voor een toiletbezoek te betalen in café De Bulldog op het Leidseplein liep hij flinke klappen op na dat de toiletjuffrouw twee por tiers om „hulp had gevraagd". BROUWERSHAVEN/BRUI- NISSE - In de nacht van maan dag op dinsdag werd in Brou wershaven en in Bruinisse een auto opengebroken. Uit de auto van de heer P. uit Schoten die stond geparkeerd bij de jachthaven te Brouwers haven werd een autoradio plus boxen gestolen. Uit de auto van een Duitse toerist, de heer W., werd een autoradio gesto len. Zijn auto stond gepar keerd aan de Hageweg in Brui nisse. Het project werd wel onderbro ken door het gewone school werk. Er ontstaat dan volgens Van Anraad een groeiend ge beuren; de kinderen zien de dingen waar ze mee bezig zijn, zoals weefwerken, gestaag groeien. Van Anraad noemt het project een gezellige knusse be zigheid waar de kinderen ook iets van geleerd hebben. „Aan gezien ik ook mensen ken uit Zuid-Afrika is misschien vol gend jaar dit land wel aan de beurt voor een project. Het wachten is alleen nog op de subsidie voor het afgelopen proj^pt; door vakanties is dit enige tijd verlaat. leerlingen van 't Kofschip sloten een Zuidamerikaans project af. Foto Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Naast het gewone dagelijkse school werk, hebben de kinderen van openbare basisschool 't Kofschip te Zierikzee zich de afgelopen vijf weken beziggehouden met een project over Zuid-Amerika. Gedurende deze vijf weken werd er door de groepen één tot en met acht soms op dezelfde en soms op ver schillende wijze kennis gemaakt met vele facetten van de Zuidamerikaanse cultuur. Gezellige drukte op het Havenplein. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Niet steeds meer, maar wel beter". Met deze woorden omschreef burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs dinsdagmorgen kort maar krachtig de nieuwe opzet van de Zierikzeese Toeristendagen. Een opzet waarmee het comité Toeristendagen van Zierikzee Aktief erin geslaagd blijkt te zijn om de neveneffecten van een massaal bezochte Toeristen dag tot een minimum te beperken. De eerste Toe ristendag dit jaar was dan ook behoorlijk druk en tegelijkertijd ook gezellig voor zowel vakantiegan ger als Zierikzeeënaar. Was het in voorgaande jaren zo dat de derde en vierde Toe ristendag de grootste drukte kenden, deze keer was het tij dens de eerste Dolle Dinsdag al raak. De donkere wolken 's morgens en het wat frisse windje maakten dinsdag een bezoek aan Zierikzee tot een ideale vrijetijdsbesteding. Nog voordat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs de Toeristen dagen 1991 officieel had ge opend vanaf de grote festival wagen op het Havenplein, heerste er in de sipalle straten van de Zierikzeese binnenstad al een gezellige bedrijvigheid. Door een andere opzet te kie zen met onder meer minder kramen voor kooplui van bui ten Zierikzee en een concentra tie van terrassen op het Haven plein kon de massa bezoekers zonder problemen worden op gevangen en was het met alle drukte zonder meer gezellig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3