'Streven naar één grote scholengemeenschap' Meeste draaiuren in de regio voor molen De Hoop in Zierikzee h-2i\9 H. van Dam nieuwe directeur Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland Zakkenroller actief tijdens Toeristendag Schoorsteen brandje in Renesse Draaipremie voor Zeeuwse molens Vakantiegangers zorgen voor verkeersdrukte ERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 DONDERDAG 11 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24978 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1B89 ZIERIKZEE - Vlak voor hij 25 jaar in het onderwijs werkzaam is, met ingang van 1 augustus is H. van Dam uit Zierikzee benoemd tot directeur van de Scho lengemeenschap Schouwen-Duiveland. De school die in 1986 onstond door een fusie van de LTO (Lagere Technisch Onderwijs) en de LHNO en MHNO (Lager en Middelbaar Huishoud en Nijverheids Onderwijs) ofwel de technische school en de huishoudschool. Voor Van Dam is het de tweede keer dat hij een direc teursfunctie gaat bekleden. Tot de fusie was hij directeur van de Prinses Julia- naschool voor LHNO en MHNO. Daarna werkte hij als adjunct-directeur van de nieuwe scholengemeenschap. Uit een gesprek met Van Dam blijkt dat hij er niet mee zou zitten zijn directeursfunctie opnieuw te verliezen ten gunste van verde re samenwerking tussen de middelbare scholen in de regio. ,,Ik denk dat we er naar moeten streven om hier op het eiland op den duur één grotere scholenge meenschap te krijgen die wordt bestuurd door de gemeenten". Directeur Van Dam. (Foto: Joop van Houdt). Dat houdt in dat de nieuwe di recteur meer samenwerking wil met de Rijks Scholen Ge meenschap Professor Zeeman die op een steenworp afstand van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland aan het Hatfieldpark staat. De derde middelbare school in Zierik zee, de Christelijke Scholenge meenschap voor MAVO en LHNO, moet immers over drie jaar worden gesloten. Die samenwerking is volgens Van Dam vooral gewenst met het oog op de basisvorming die binnenkort wordt ingevoerd op alle middelbare scholen in Ne derland. Dat houdt in dat de leerlingen in de eerste twee jaar van hun middelbare oplei ding meer verschillende vak ken krijgen. Onder meer ver zorging, techniek en meer ta len. Dit ongeacht de soort mid delbare opleiding die ze vol gen. ,,De basisvorming is in de praktijk gemakkelijker te rea liseren wanneer we gebruik kunnen maken van eikaars fa ciliteiten. Onze school is meer ingericht op de vakken verzor ging en techniek en op de RSG heeft men weer meer facilitei ten voor talenonderwijs". Volgens Van Dam is het ook ge makkelijker om nieuwe dingen te realiseren wanneer beide scholen bestuurd zouden wor den vanuit een centraal or gaan. Zoals bekend wordt de RSG Professor Zeeman op 1 ja nuari 1992 door de rijksover heid overgedragen aan de zes gemeenten op Schouwen-Dui veland die de school dan gaan besturen. De Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland wordt bestuurd door een stich ting waarin vooral bedrijven uit de regio zijn vertegenwoor digd. ,,De stichting zou de school op den duur ook moeten overdragen aan de gemeenten. Maar dat is natuurlijk toe komstmuziek, iets waarnaar we moeten streven". Van Dam werd 47 jaar geleden geboren in Oegstgeest nabij Leiden. Na zijn opleiding was hij steeds werkzaam in het on derwijs. In 1979 kwam hij van uit Den Haag (waar hij als schooldekaan op een vakschool werkte) met zijn gezin naar Zierikzee waar hij was be noemd als directeur van de Prinses Julianaschool. „Ja, dat vond ik heel leuk. Een direc teursfunctie betekent een stuk eigen verantwoordelijkheid voor wat er binnen een school gebeurt. Samen met je colle ga's kun je richting geven aan de wijze waarop aan het onder wijs vorm wordt gegeven". Een uitdaging waarvoor Van Dam vanaf 1 augustus op nieuw komt te staan. De rijks overheid heeft daarbij ook een belangrijke vinger in de pap. Bijvoorbeeld, door dé verande ringen die mén wil doorvoeren in het voorbereidend beroeps onderwijs. Dat houdt in dat in plaats van afstudeerrichtingen op school een aantal afdelin gen moet worden ingevoerd waaruit leerlingen kunnen kie- In de technische afdeling van de school (de LTO) is dat al het geval. Die omvat momenteel vijf afdelingen: mechanische techniek, elektrotechniek, bouwtechniek consumptieve techniek en motorvoertuig techniek. De afdeling motor- tecniek zal naar verwachting verdwijnen omdat er niet ge noeg belangstelling voor is. De afdeling consumptieve tech niek wordt onderdeel van de dienstverlenende opleidingen. Met name in die afdeling van de school, de LHNO en MHNO, moet het voorbereidend be roepsonderwijs nog opnieuw vorm krijgen. Momenteel werkt men daar nog met afstu deerrichtingen. Maar het is de bedoeling dat de dienstverle nende opleidingen straks drie afdelingen gaat omvatten: con sumptieve techniek, verzor ging en verkooppraktijk. Op die laatste afdeling heeft de school nog slechts een optie. „We hopen dat de minister toe stemming geeft. Ook al omdat die opleiding met het opheffen van de Christelijke Scholenge meenschap dreigt te verdwij nen op Schouwen-Duiveland". Van Dam is er van overtuigd dat zijn school een belangrijke regionale functie heeft op Schouwen-Duiveland. „Straks zijn we de enige school waar technische en dienstverlenende opleidingen kunnen worden gevolgd. En dat zijn precies de opleidingen die mensen ge schikt maken voor banen bij bedrijven op Schouwen-Duive land". Van Dam is van mening dat de vraag naar aankomende vak mensen steeds groter zal wor den. „De bedrijven staan er voor in de rij. We worden steeds vaker benaderd door on dernemingen die vragen of we nog vakmensen hebben die net zijn afgestudeerd". De nieuwe directeur is er dan ook van overtuigd dat vakmanschap in de toekomst- ook financieel be ter gewaardeerd zal worden. „Omdat de vraag steeds groter wordt en het aanbod minder zal de wal op den duur het schip keren". Hoewel hij zelf nog niet eerder een school heeft geleid die ook technische afdelingen omvat is hij niet bang voor die verant woordelijkheid. „In geen enke le onderneming vind je een di recteur die van alle facetten van het bedrijf verstand heeft. Een directeur is vooral bezig met de grote lijnen, het mana gement. Hij moet voorwaar denscheppend bezig zijn. Ik ga daarbij uit van adviezen van de vakdocenten. Zij zijn de spe cialisten". Vanaf 1 augustus kan Van Dam zijn grote lijnen gaan uitzetten. Dan krijgt hij de verantwoor delijkheid over ruim 290 leer lingen en 20 docenten. Aan staande vrijdag wordt via een besloten bijeenkomst op school afscheid genomen van oud directeur C. Wagensveld. Hij is benoemd tot directeur van de Interconfessionele scholenge meenschap De Rijswijk te Rijs wijk. Van Dam ziet zijn nieuwe functie helemaal zitten. „Eerst ga ik nog met vakantie en dan vol er tegenaan". ROTTERDAM - Een delegatie van de vervoersbond CNV is donderdagmorgen toch aan het overleg begonnen over een cao bij de sjorbedrijven in de Rot terdamse haven. Een woord voerder van de bond heeft dit bevestigd. Woensdagavond was nog onduidelijk of de vervoers bond CNV aan de cao-onder handelingen zou deelnemen. ZIERIKZEE - Uit een aangifte die bij de politie binnen kwam bleek dat tijdens de eerste Toe ristendag in Zierikzee een zak kenroller actief is geweest. Mevrouw M. uit Oosterbeek kwam tot de ontdekking dat op straat haar portemonnee was gestolen. De politie waar schuwt ervoor dat grote groe pen mensen op straat het favo riete werkterrein voor zakken rollers zijn. RENESSE - De bluseenhcid Renesse van de brandweer Westerschouwen moest dins dagmiddag in actie komen vanwege een schoorsteen brandje aan de Lijstcrweg te Renesse. De brand werd veroorzaakt door een vogelnest dat zich in de schoorsteen bevond van de recreatiewoning van de familie H. uit Renesse. De vuurhaard werd door de brandweer on schadelijk gemaakt door het vegen van de schoorsteen met speciaal daarvoor geschikte apparatuur. ZIERIKZEE - Van alle molens op Schouwen-Duive land draaien de wieken van molen De Hoop in Zie rikzee het vaakst. Dat blijkt uit een overzicht van de draaipremie die de provincie Zeeland ter beschik king stelt voor Zeeuwse molens. Over 1990 werden 817.230 omwentelingen van de wieken van De Hoop geregistreerd. Over geheel Zeeland bezien maakten de wieken van de molen in Biggekerke veruit de meeste omwentelingen: 1.144.117. omwentelingen van de wieken geregistreèrd. Daarmee vol doet de molen nog net aan de criteria. Bedragen beneden 50,- worden in het kader van de draaipremie niet uitge keerd. Onder die norm bleef de naam loze molen van Oosterland. De wieken van die molen maakten in 1990 5235 omwentelingen en daarmee zou men qua draai premie niet hoger komen dan 18,-. Van de overige molens op Schouwen-Duiveland zijn geen draaigegevens bekend. Zij zijn niet voorzien van een omwente lingenteller. Absolute kam pioen, in negatieve zin, was in 1990 de molen Aeolus in We- meldinge. De teller registreer de vier omwentelingen van de wieken. De draaipremie werd in Zee land in 1987 geïntroduceerd. De regeling is bedoeld ter sti mulering van de bedrijfstijd van de molens in de provincie. Van cfe 79 molens die Zeeland rijk is zijn inmiddels 57 molens voorzien van een teller die het aantal omwentelingen van de wieken registreert. Op Schouwen-Duiveland zijn ze ven molens voorzien van een omwentelingenteller. Daling In de afgelopen jaren, zo blijkt uit een persbericht van de pro vincie, is steeds sprake geweest van een stijging van het aantal draaiuren van de Zeeuwse mo lens. In 1987 werd ruim 26.000,- uitgekeerd in het ka der van de draaipremie. In 1988 steeg dat bedrag tot ruim 28.000,-. ,Een forse stijging valt te con stateren in 1989 ten opzichte van 1988: een draaipremie van ruim 36.000,-. In 1990 hebben de molens weer wat minder ge draaid. De draaipremie kostte de provincie over dat jaar in to taal 33.333,-. Zoals al aan gestipt maakten de wieken van de molen van Biggekerke in dat jaar de meeste omwentelin gen. Op Schouwen-Duiveland is De Hoop qua draaiuren kampioen met 817.230 onwentelingen. Op de tweede plaats komt met 436.467 omwentelingen de mo len Windlust in Brouwersha ven. Vertaald in geld gaat het in het laatste geval om een draaipremie van 1455,-. De overige molens op Schouwen- Duiveland van wie het aantal omwentelingen van de wieken worden geregistreerd hebben aanmerkelijk minder ge draaid. Den Haas De wieken van molen Den Haas op het Bolwerk in Zierik zee maakten in 1990 138.632 omwentelingen hetgeen neer komt op een draaipremie van 463,-. De teller van molen De Graanhalm in Haamstede re gistreerde in 1990 31.927 om wentelingen. Een draaipremie van 107,-. De wieken van molen 't Hert in Ellemeet maakten in 1990 27.375 omwentelingen. In geld vertaald betekent dat een draaipremie van 92,-. Voor wat betreft de naamloze molen in Nieuwerkerk werden 17.787 Bij het onderwijs is het hoogste gebod: werk met alle macht tegen versnippering van aandacht. Goethe Onweer HET WEER In de nacht en ochtend enkele regen- of onweersbuien. In de loop van de dag zonnige perioden. Mini mumtemperatuur rond 16 graden, middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Matige zuidwestenwind, windkracht 4. o VERKEERSVEILIGHEID De verkeersveiligheid in Zeeland is volgens een on derzoek onder de maat. TOERISTENDAG De eerste Toeristendag in Zierikzee was druk en ge zellig. CONTACT Zwakzinnige kinderen en basisschoolleerlingen leren elkaar kennen. TENNIS LTC Zierikzee maakt zich op voor het Dikke Torentoer- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DEN HAAG - Het komend weekeinde wordt op de wegen naar het oosten en zuiden van het land extra verkeer verwacht. De drukte houdt verband met het begin van de bouwvakanties in het noorden van het land. De wieken uan De Hoop in Zierikzee maakten in 1990 817.230 om wentelingen. (Archieffoto). De ANWB en de politie ver wachten dat niet alleen vrij dagmiddag, maar ook vrijdag avond en zaterdagochtend veel vakantieverkeer zich op de we gén zal bevinden. Tbt grote ver tragingen zal het waarschijn lijk niet komen. Als mogelijke knelpunten worden de wegen in de omgeving van Eindhoven en Breda genoemd (A2, A16, A58 en A67) en de routes van en naar de Zeeuwse kust. Op de routes in het buitenland zal het echter een stuk drukker zijn. In Duitsland wordt het komend weekeinde topdrukte verwacht als gevolg van de va kanties in Baden Wuerttem- berg en bij de Volkswagenfa brieken. Ook de grote aantal len buitenlandse toeristen die naar het zuiden afreizen dra gen bij tot het grote verkeers aanbod. Grensposten Op de autosnelwegen en bij de belangrijke grensposten rich ting Oostenrijk en Zwitserland moet rekening worden gehou den met ernstige vertragingen. Ook op de wegen A2 tussen Hannover en Berlijn en de A4 in de richting van Dresden wordt dit weekeinde veel ver keer verwacht. In België wordt rekening gehouden met ver keersdrukte vanaf vanmorgen, donderdagochtend, (nationale feestdag) op de doorgaande we gen richting kust en Ardennen. De meeste problemen zullen zich voordoen op de E17 Ant werpen richting Gent, de E40 Brussel richting Oostende en de E411 Brussel richting Luxemburg. Op zondag is er extra drukte op de doorgaande routes richting grote steden vanwege het terugkerend wee kendverkeer. Frankrijk rekent dit weekeinde op 4 miljoen mensen die met vakantie gaan of het weekeinde vieren. Zater dag is er op de grote wegen naar het zuiden en westen van het land grote kans op filevor ming en vertraging. Knelpun ten dit weekeinde zijn de A6 tussen Macon en Lyon, de A7/A9 tussen Montpellier en Narbonne en de omgeving van Rennes, Nantes en Bordeaux. In Normandië gaat het om de RN12 en RN138 ter hoogte van Alencon en tenslotte de A31 en de A36. De nationale feestdag 14 juli valt dit jaar op een zon dag en zal daarom niet tot ex tra drukte leiden. Zondag wordt zelfs aanbevolen als de meest gunstige reisdag. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Maandag» Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzce- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Tblefoon Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie. antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1