WEEKEND RECEPT Gratis taxatie op op tweede antiek beurs te Domburg Straks op vakantie; denk aan de reisapotheek CD-recensie Tips om goed gewapend de zon in te gaan tijdens de vakantie Expo over onderwijs in verleden in Ouddorps museum Doerak wil graag leiding Gezond van lijf en leden terug Hou hei hoofdkoeJ...èh u op zonneudlfani/ejaaé! Gourgette-gehaktspiezen WOENSDAG 10 JULI 1991 13 Tijdens de beurs kan men munten gratis later taxeren. 12, 13 en 14 juli DOMBURG - Het is voor de tweede keer deze zomer dat er in dorpshuis Schuttershof te Domburg een an tiekbeurs wordt georganiseerd. De belangstelling voor deze antiekbeurs is dan ook bijzonder groot. Er is een zeer gevarieerd aanbod van kwalitatief zeer goed antiek. De beurs wordt gehouden op vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 juli. Het is op de zaterdag dat men bij Vromans Antiek uit Koude- kérke eigen spulletjes gratis kan laten taxeren, en wanneer beide partijen het eens zijn eventueel zou kunnen verko pen. Zo kan men geheel vrij blijvend te weten komen of dat men in het bezit is van een leuk stukje antiek of dat het 'kitsch' is. Uiteraard is er ook een ruim aanbod antiek dat ter verkoop woedt aangeboden. Stuivertje Er is een vijftiental klein- goedstands aanwezig waar de meest uiteenlopende artikelen zijn". Dit kan variëren van zil veren gebruiksartikelen tot kristallen glazen en karaffen en;veel Europees, Japans en Chinees porselein. Speciaal op deze beurs is Royal Coins uit Lienden aanwezig met haar grote collectie mun ten. De collectie omvat circa 40.000 munten vanaf 1300 tot en met de nieuwste 50 gulden munten waaronder de duurste stuiver van Nederland. In 1848 zijn bij wijze van proef 100 stuivertjes geslagen met de af beelding van koning Willem II, nog voordat dit stuivertje in grote oplage geslagen kon wor den stierf koning Willem II. Dit stuivertje is niet te koop en heeft een verzekerde waarde van 10 duizend gulden! Ook een brons dubbeltje uit 1843 waar maar 1 exemplaar van is gesla gen is niet te koop maar wel te zien bij Royal Coins. Daarnaast heeft Royal Coins een groot aantal prachtige an tieke krissen die te zien en te koop zijn. Tijdens de beursda- gen zal Lykele Palmbergen sr., directeur van Royal Coins ge heel gratis munten op echtheid onderzoeken en gratis taxeren. Natuurlijk zijn ook de meu belstands niet vergeten. Er staan diverse prachtige kasten, eethoeken en tafels ter verkoop aangeboden uit verschillende periodes en stijlen. Ook Theo Kuyper uit Kaats heuvel zal deze beurs weer ko men opluisteren met een grote collectie schilderijen van oude en moderne meesters. Daar naast veel sieraden, koper werk en een collectie tin van antiquair Smit uit Rotterdam. De beurs is geopend: vrijdag 12 juli van 16.00-21.00 uur; zater dag 13 juli van 11.00-18.00 uur; zondag 13 juli van 11.00-18.00 uur. AMSTERDAM - In de Amster damse Hortus Botanicus wordt op 20 en 21 juli een tentoonstel ling van vleesetende planten gehouden. Vleesetende planten is een benaming voor ongeveer 550 plantensoorten die voe dingsstoffen uit het dierenrijk betrekken. De Hortus is ge opend van 11.00 tot 17.00 uur. WASHINGTON - Het Ameri kaanse Nuclear Control Insti tute (NCI) in Washington heeft via een petitie protest aangete kend tegen het voornemen van de Amerikaanse regering om ruim 38 kilogram hoog verrijkt uranium aan de EG- kemreactor in Petten te leve ren. ZlÉRIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland te Zierik- zee zit Doerak op een goed tehuis te wachten. Doerak is een Boe- renfox reu. wit gekleurd met bruin en zwart. Hij is negen maan den jong. Doerak is een leuke hond. die nogal eigenwijs is en veel leiding nodig heeft. Een strenge hand zou hem geen kwaad doen. Met kinderen en andere honden kan Doerak goed opschieten. biaar met katten heeft hij liever niets te maken. Wie belangstel ling heeft voor Doerak kan bellen met het dierenasiel: tel. 01110- 17013, of even langsgaan bij het asiel aan de Zandweg. Van de katjes die vorige week in deze rubriek stonden, is er een ge plaatst: het cyperse katje. De zwarte zit er nog en kan afgehaald worden bij de Kattenopvang in Nieuwerkerk, tel. 01114-1583. (Fo to: Joop van Houdt). ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De zomervakantie staat alweer voor de deur. Iedereen wenst natuurlijk veel voorpret, en, als het zover is, heel goed weer en een lekker warm zomerzonnetje! Dat men maar ge zond van lijf en leden mag terugkomen! Daar heeft men misschien niet altijd helemaal zelf de hand in, maar men kan natuurlijk op z'n minst een aantal voorzorgen in acht nemen. beschermingsfactor. Een ande re tip: wees geen 'zunige' Ne derlander, maar breng het be schermingsmiddel minstens drie keer per dag op en doe dat steevast nadat men gezwom men heeft, want in het water is de verbranding op de huid des te sterker. Ook valt te denken aan watervaste zonbescher- nestraling helemaal 'blok keert'. Een sunblocker is ook een uitkomst voor wie erg dun in z'n haren zit of kaal is, want dan is de zon volstrekt ongena dig. Mensen die onverhoopt een pijnlijke, knalrode huid aan de zon overhouden, kun nen ter bestrijding van de pijn en het branderige gevoel het best hun toevlucht nemen tot een zalf of gel waarop staat dat het tegen lichte verbrandingen helpt. Goed gewapend Citroensap op de huid werkt wel verkoelend, maar draagt niets bij tot herstel van het Met name als men van plan is Zuid-Europa of een ander, ver weg gelegen subtropische of zelfs tropische bestemming op te zoeken is het verstandig zich daarop goed voor te bereiden. Het overbruggen van een grote afstand (hoeveel uur aan één stuk wil men eigenlijk gaan rijden?), maar ook een ander klimaat, ander voedsel en an dere eetgewoonten, een afwij kend levenstempo kunnen na melijk, als men daar onvol doende rekening mee houdt, roet in het eten gooien. Pretbedervers Als de gezondheid ons lief is moeten wij de nodige zelfdisci pline in acht nemen en ons aan gepast gedragen. Daarnaast moeten wij een aantal hulp middelen tot onze beschikking hebben, die soelaas kunnen bieden als wij onverhoopt - ver weg van huis - te maken krij gen met vakantie-pretbeder- vers. Bijvoorbeeld: overmatige zon, reisziekte, darmklachten, misselijkheid, hoofdpijn, sla peloosheid, insectebeten, ver stopping en noem maar op. Of is men alweer vergeten dat men daarvan ook wel eens be hoorlijk wat hinder heeft on dervonden? Maar enfin, laten wij ons nu even concentreren op een goede zonbescherming. Want' een gewaarschuwd Zon, in combinatie met strand en zee, is en blijft de grootste zomerse trekpleister. Toch is er vooral in warmere landen, met name rond de Middellandse Zee, voorzichtigheid geboden met de zon. Datzelfde geldt trouwens voor de bergen. Onze Hollandse huid is niet veel ge wend en dat maant tot voor zichtigheid. Kijk maar naar de lokale bewoners in landen als Zuid-Frankrijk, Spanje en Ita lië: die zoeken overdag nauwe lijks of niet de zon op, maar blijven in de schaduw. Overmatig En dat terwijl zij veel meer dan wij aan de zon en de hitte ge wend zijn! Overmatig zonnen leidt gemakkelijk tot totale ontwrichting van ons lichaam. Gevolgen: zonnesteek en mis selijkheid, maar ook een uitge droogde, veelal pijnlijke huid, waar je dagen lang narigheid van ondervindt. Veel mensen beseffen niet dat een regelma tige overdosis aan ultra violette straling van de zon - die de huid namelijk doet uit drogen - de kans op huidkan ker aanmerkelijk verhoogt. Welke lessen zijn er in dit op zicht te leren? Ten eerste: be scherm de huid meteen met een goed zonbeschermingsmiddel. Dat wil zeggen: een middel met een hoge beschermingsfactor, tenminste 9 a 10. Elke drogist levert een groot programma aan gerenommeerde merkarti kelen die aan deze eis voldoen. Voor de goede orde: hetzelfde middel waarop in Amerika bij voorbeeld beschermingsfactor 30 staat vermeld, heeft meestal in Europa een lagere factor, bij voorbeeld 20. Maar dat terzij de. Vergeet ook de neus en lip pen niet - want die zijn nu een maal erg kwetsbaar. Als een mummie Ook hiervoor bestaan speciale middelen - met dezelfde hoge mingsmiddelen. Wijsheid is ook om direct na aankomst in zo'n warm land niet meteen urenlang als een mummie - zonder noemenswaardige be weging - te gaan zonnen. Dat kan de vakantie namelijk hele maal bederven. Ga de eerste zonnedag niet langer dan één, hooguit anderhalf uur in de zon, als die nog niet (of niet meer) zo hoog aan de hemel staat en voer dit eventueel ge leidelijk aan op. Een andere wenk: blijf net als de lokale bevolking uit de zon tussen half elf 's ochtends en drie uur 's middags. Gebruik aan het eind van de dag, na het douchen, een goede after-sun om de huid te ontspannen. Dat koelt bovendien lekker af. Nog een tip voor mensen met een extreem gevoelige huid: ge bruik een zogenaamde sun blocker, die inderdaad de zon- vochtgehalte van de huid. Nog meer tips in voorraad: Denk ook om de ogen: bescherm ze door een goede zonnebril mee te nemen en die ook inderdaad veelvuldig te dragen. Mocht men bang zijn dat dit ten koste gaat van een fraai gebruind aangezicht, dan kan men tij dens het zonnen gebruik ma ken van speciale beschermende oogdoppen, die tevens voorko men dat men van dat overvloe dig felle licht duizelig wordt. Als men straks goed voorbe reid - men mag ook zeggen: goed gewapend - wil beginnen aan de vakantie in warmere, zonnige streken, schroom dan niet tevoren de drogist te raad plegen. Hij kan uitstekend ad viseren over veilig zonnen en beschikt over een bijzonder uitgebreid programma be schermingsmiddelen tegen de subtropische en tropische zon. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Op zomervakantie gaan is een hele onderneming, die flink wat voorbe reiding vraagt. In veel gezinnen worden uitgebreide lijstjes gemaakt met spulletjes die beslist niet mo gen worden vergeten. Van A tot Z wordt alles keurig afgekruist en ingepakt. Reis- en waardepapieren, paspoorten, fototoestellen, zonnebrillen, niets mag aan de aandacht ontsnappen. En toch, altijd zijn we wel weer iets vergeten. Tbt grote erger nis ter plekke. Wat in ieder ge val niet mag worden vergeten is een goede, complete reisapo theek. Want het kan best eens voorkomen dat een van de kin deren in de brandnetels valt en als men dan geen pijnstillende crème bij de hand heeft kan dat vervelend zijn. Of wanneer men door muggen en andere in secten wordt lastiggevallen zonder crème tegen de jeuk bij de hanb. Of in geval van wa genziekte kan een pilletje te gen wagenziekte ook van pas komen. Wie goed gemutst op zomerva kantie gaat, wil vanzelfspre kend liever niet stilstaan bij al lerlei ongemakken en verve lende dingen, die tijdens de va kantie roet in het eten zouden kunnen gooien. Begrijpelijk. Maar als je dan eenmaal, ver weg van huis, te maken krijgt met onverhoopte problemen en probleempjes aan lijf en leden, kun,je maar beter op alles voorbereid zijn. Ook op de on gewoon warme zon, met name in zuidelijke vakantielanden en in de bergen. In het stan daardpakket van noodzakelij ke 'meenemers' - de reisapo theek - horen don ook zeker goede zonbeschermingsmidde- len (bij voorkeur met een hoge beschermingsfactor, minstens 9 a 10) en after sun produkten. Ook de veel voorkomende rei- zigersdiarrce vraagt speciale aandacht. Dat rijstewater, thee met beschuit (maar hoe zeg je 'beschuit' in het Frans of Spaans?) en andere huismid deltjes tegen de lastige gevol gen zoudcen helpen, wordt we tenschappelijk ernstig betwij feld. Preparaten Beter kan men een modern ge neesmiddel in de reisapotheek meenemen, dat de genezing ook werkelijk aanmerkelijk versnelt. Elke drogist weet pre cies welke preparaten aan die eis voldoen. Ér kunnen meer vervelende zaken om de hoek komen kijken. Slapeloosheid. Hoofdpijn. Kiespijn. Koorts. Nervositeit. Niet teveel aan denken, hoor, maar men moet er natuurlijk niet op blindva ren dat dat zijn en de zijnen niet kan overkomen. Een goede reisapotheek moet evenwichtig zijn samengesteld: beter wat te veel meenemen dan te weinig, want in het bui tenland is lang niet alles te krijgen. De Nederlandse dro gisten weten uit ervaring pre cies wat nodig is en velen heb ben een kant-en-klare checklist beschikbaar. Daarop staat - be halve de al genoemde midde len - bijvoorbeeld ook een pro baat middel tegen verstopping. Op de lijst staan ook pleisters, steriel verbandgaas, watten, de broodnodige verbandschaar en allerlei alledaagse zaken, zoals deodorant, tissues, een kam metje en ga zo maar door. Onmisbaar Onmisbaar zijn uiteraard goe de pijnstillers, die meestal ook koortswerende eigenschappen hebben. Het is evenmin een lol letje als men niets bij de hand zou hebben tegen brandwon den, jeuk, insectebeten en ste ken (denk aan bosrijke gebie den). Veel voorkomende 'aanslagen' op het lichaam zijn ook schijn baar onbeduidende schaaf- wondjes en schrammen, die weer infecties met zich mee kunnen brengen. Daarom is het zeker de moeite waard een reinigende en desinfecterende crème, -poeder of -spray mee te nemen. Spierpijn zou 'extra-sportieve' vakantiegangers kunnen op breken en dan kunnen allerlei balsems, vaak ook homeopa thische, uitkomst bieden. En vergeet zoals gezegd deze keer niet de beruchte wagenziekte, want die kan de reisplanning danig in de war sturen. Als men daar zélf geen last van heeft, dan misschien wèl de medepassagiers. Ook daarop weet dc drogist raad, want er bestaan diverse uitstekende preparaten om wagenziekte te voorkomen. Goede reis ge wenst en... gezond weer terug! Een reisapotheek, onmisbaar op vakantie. BONN - Het aantal Oostduit sers dat werkt in Wcst- Duitsland. is dramatisch geste gen. Dit heeft het federaal ar beidsbureau maandag ver klaard. De permanente emi gratie is echter afgenomen. In vijf maanden, van november 1990 tot maart 1991, is het aan tal 'Ossies' dat heen en weer pendelt met vijftig procent gestegen. AIDALAI MECANO/BMG ARIOLA - Een tijdje geleden stond er op de derde plaats in de hitparade een single geti teld Hijo De La Luna. Deze plaat was afkomstig van de Spaanse groep Mecano. Op zich opmerkelijk want uit Span je komen er zelden popgroepen. Deze groep zit aan de top in Spanje en begint langzaam door te breken in andere lan den. Onlangs is hun zesde CD uitgekomen bij Ariola te we ten Aidalai. Alle nummers klinken gewoon vlot maar^dat Spaans blijft even wennen, 't Nuimmer El Peon Del Rey De Negras heeft zo'n typisch songfestivalgeluid en in El Fallo Positivo is heel creatief met tempowisselingen gewerkt, hierin heeft de stem van de zangers wel iets weg van het krachtige stemgeluid van Gloria Estefan. Terwijl in El Uno, El Dos, El Tres haar stem weer veel zwakker klinkt. Erg mooi is 1917, een instrumentaal nummer met een opzwe pend ritme veroorzaakt door violen, schitterend gewoon. Ook enkele nummers in Rockstijl te weten El Lago Artifici al en Dalai Lama. Verder veel rustige nummers zoals El 7 Septiembre, Naturaleza en Tu. Natuurlijk één echte Spaan se opname Una Rosa es Una Rosa met dat typische Spaanse gitaargeluid. Ook al zijn we de Spaanse taal niet allemaal meester, de emoties in de nummers worden duidelijk overgebracht door de zangeres en stijl van spelen. Aidalai is best de moeite waard om eens, te beluisteren. Cinderella OUDDORP - In het museum Ouddorps Raad- en Pol derhuis in Ouddorp is een tentoonstelling te zien over het onderwijs in vroeger tijden. De expositie is ingericht in samenwerking met het Nationaal On derwijsmuseum in Rotterdam. In de voormalige raadzaal van het gebouw is een ouderwets schoolklasje ingericht met ou de schoolbankjes, een lesse naar, telborden en een klassi kale leesplank van de methode Hoogeveen. Aan de wanden hangen de bekende wandpla ten. De inktpotjes zijn gevuld en de kroontjespennen liggen klaar. Realistisch Al met al is op die manier een zeer realistisch beeld van een nostalgische schoolklas ont staan. Wie wil kan het ouder wetse dik-en-dun schrift beoe fenen. Verder zijn in de vitri nes oude schoolspulletjes als leesplankjes, griffeldozen, sponzedozen en houten school tassen te bewonderen. Op de tafels liggen handwerk- spulletjes en oude leermetho des. Daaronder een aantal lees boekjes waarin gebladerd mag worden. Wie de oude schools feer nog eens wil proeven doet er goed aan de expositie met een bezoek te vereren. De ten toonstelling is te zien tot 1 sep tember. Het museum is" dage lijks toegankelijk van 10.00- 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op zondag is het museum gesloten. HARDERWIJK - Maandag is in het Veluws Museum in Har derwijk de expositie - Oude dracht, nieuwe dracht ge opend. Deze tentoonstelling over klederdracht op de Noordwest-Veluwe duurf tot 15 september. Basisbereiding grillen: Grillapparatuur, in welke vorm dan ook, goed voor verwarmen (gas, elektra of de barbecue). Kruid het vlees, maar zout het niet, want dat gebeurt achteraf. Plaats het vlees op of tus sen de grill. Keer het voor al niet te vlug. In eerste instantie plakt het vlees vast maar het laat later vanzelf los. Afhankelijk van de vlees soort wordt hoogte en/of temperatuur en tijdsduur bepaald. U heeft nodig voor 4 perso nen: 200 gram biefstuk in dob belsteentjes 200 gram rundergehakt 1 courgette 200 gram champignons sap van 1 citroen zout peper paprikapoeder 1 rode paprika olie Maak de courgettes, dc champignons en de papri ka schoon. Snijd de cour gettes in plakken van ca 2 cm. Besprenkel de cour gettes en de champignons met het citroensap om 7 bruin worden te voorko men. Maak het gehakt aan met zout, peper, paprika poeder en een paar drup peltjes worchestersaus. Vorm er kleine balletjes van. Snijd de paprika in blokjes van 2 bij 2 cm. Rijg de gehaktballetjes, de paprika, de biefstuk, de courgettes en de champig nons om en om aan houten of metalen spiezen. Ver warm de grill voor en grill de spiezen onder regelma tig draaien in ca. 10 minu ten goudbruin. Bestrooi ze met een beetje zout en ser veer ze zodra ze klaar zijn. Geef er chilisaus of toma tenketchup bij. Tip: U kunt de spiezen eventueel afwisselen met geblancheerde stukjes run derlever omwikkeld met spek of bacon. Voedingswaarde per por tie: Energie: 910 kJ (220 kcal) Eiwit: 24 gram Vet: 10 gram Koolhydraten: 7 gram V/A 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 13