Sier- en klederdrachtpoppen, keramiek en batik op zijde Redders opvarenden Johanna Cornelia beloond voor actie DAS-Zierikzee overhandigt leerlingen hun diploma's Tentoonstelling Allerlei van 15 tot en met 27 juli in De Eenhoorn Onbevangen School sportdag voor kanker bestrijding Schoon maakster jubileert Uitzaaiing schelpen in Grevelingen Maandag avondzang met sopraan Margje Bras penning Honderden doden bij over stromingen in China 'Ouderwetse reddingvan op de Bollen gelopen schoener Permanente educatie steeds belangrijker DINSDAG 9 JULI 1991 NR 24977 3 ZIERIKZEE - Allerlei' is de titel van de tentoonstel ling die van 15 tot en met 27 juli te zien is in De Een hoorn te Zierikzee. Allerlei omvat sier- en kleder drachtpoppen, keramiek, beelden en gouaches van Emmy A. Trouw uit Renesse en stoffen en kle dingstukken van gebatikte zijde gemaakt door Els van Baarle uit Dreischor. Bij het schrijven van deze co lumn worden net de eerste kraampjes opgezet in de bin nenstad van Zierikzee. De win keliers richten voorzichtig hun stands in. kortom de eerste Toeristendag staat weer voor de deur in Zierikzee. Het nu dinsdagmorgen 08.00 uur) nog vredige Zierikzee zal vanmid dag ongetwijfeld weer druk bevolkt zijn. De organisatie heeft gekozen vooreen nieuwe opzet. Minder eten. meer cultuur. Het is de vraag of dat allemaal gaat luk ken. Als organisatie heb je grip op de ondernemers die zich aanmelden. Maar er zijn er ook, die zich ongevraagd een plaatsje toe-eigenen. Wat hebben die te koop? Het is te hopen, dat de Toe- ristendagen nieuwe stijl wat gezelliger worden voor zowel de inwoners als de recreanten. De afgelopen jaren werd het teveel een eetfestijn, dat auto matisch tot gevolg had dat Zie rikzee tegen de avond in een lokale vuilnisbelt veranderde. En het gekke was, dat er maar weinig ondernemers tevreden waren over de meer-omzet. Er moest meer personeel ingezet worden, er waren veel meer voorbereidingen en de winst bleef uit. Het is te hopen daar naast. dat de Toeristendag Zie rikzee ook in de avonduren een vervolg krijgt. Na een enorme drukte in de middag, sterft Zierikzee rond vijf uur weer uit. Waarom niet - mits goed weer - het Havenplein omtoveren in een sfeervol ter ras. Dat geeft de restaurant bedrijven ook de kans om een graantje mee te pikken van de toeristendagen. Dan maar een hamburgerstand minder over dag. Maar, zoals gezegd, de eerste Toeristendag moet nog beginnen. 'We' staan er nog on bevangen tegenover, dus hou den we goede moed. AvdW De Koninklijke Zuid-Holland- sche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS) voert het beheer DEN HAAG - Ruim driekwart van de dienstplichtigen is te vreden over hun Defensiekaart Openbaar Vervoer. SCHARENDIJKE - De Hel- cherseeschool uit Scharendij- ke stelt de opbrengst van haar onlangs gehouden jaarlijkse schoolsportdag ter beschik king aan de Nederlandse Kan kerbestrijding. Tevoren waren de leerlingen elk in hun eigen wijk met inte kenlijsten langs de deur ge weest. Op die lijsten werd inge vuld hoeveel geld er per meter balgooien werd ingezet. Tij dens de Schoolsportdag deden de leerlingen hun uiterste best om bij het balgooien zo ver mo gelijk te komen. Sommige haalden een afstand van 25 me ter. Eindresultaat was een be drag van 1062,15 voor de Kan kerbestrijding. ZIERIKZEE Vrijdag 12 juli wordt op de Beatrixschool in Zierikzee stilgestaan bij het 25-jarig jubileum van school- schoonmaakstcr R. Verbeek. De schoolleiding wil dit jubi leum niet ongemerkt voorbij laten gaan en heeft voor de vrijdagmiddag een jubileum viering gepland. Deze begint om 15.00 uur. Emmy Trouw woont sinds vier jaar in Renesse en exposeerde al diverse keren op Schouwen- Duiveland. Voor Els van Baar le is het de eerste keer dat ze op deze manier met haar werk naar buiten komt. „Els en ik hebben elkaar toevallig ont moet en vervolgens waarde ring voor eikaars werk gekre gen. We gaan nu regelmatig sa men naar poppenbeurzen en het leek ons leuk om ook sa men te exposeren". Een andere aanleiding voor de expositie is een nieuwe dimen sie in het werk van Emmy Trouw. De vroegere reclamete- kenares werd gefascineerd door Zeeuwse klederdrachten. „Het is zo mooi en boeiend als je ziet hoe dat allemaal werd gemaakt. Vaak alleen gedra peerd en met een paar steekjes of enkele spelden vastgezet. De mensen maakten optimaal ge bruik van stoffen zonder er wat van af te knippen". De kunstenares werd zo ge boeid door die klederdracht dat zij de afgelopen periode een aantal sierpoppen maakte in de Schouwse en de Walcher- se dracht. Daarbij is ze zeer perfectionistisch en ambachte lijk bezig. „Ik ben een priege- laar. Het moet ergens op lijken. Ik wil iets maken waar mensen wat aan te zien hebben". Dat houdt in dat Emmy Trouw over een aantal fondsen. Eén daarvan is het derde fonds Ro bin en dat fonds is bedoeld om de redders die betrokken wa- Die diploma-uitreiking werd niet in het nieuwe onderkomen van de DAS aan het Jannewek- ken maar in de aula van de christelijke scholengemeen schap gehouden. Dit omdat de vroegere Prinses Juliana- school, waar de DAS sinds het begin van dit jaar is gehuisvest geen aula heeft. Er moesten tij dens deze bijeenkomst heel wat „papiertjes" worden uit gereikt. Twee cursisten, Ma- riëlle Peeters en Willy de Oude, die overigens niet aanwezig kon zijn, ontvingen een volle dig diploma en ruim veertig andere cursisten werden door conrectrix Van Leeuwen voor zien van een felbegeerd deel certificaat voor één of meerde re vakken op HAVO- en MAVO- niveau. Voordat de geslaagden hun pa piertje in ontvangst mochten nemen wees mevrouw Van Leeuwen nog eens op de gele verde prestaties. Het vraagt immers nogal wat van de cur sisten om naast alle dagelijkse bezigheden iedere week weer naar school te gaan en daarbij ook nog het nodige huiswerk meekrijgen. „Het geeft voldoe ning wanneer je zo'n periode niet alleen de poppenkoppen en lijven zelf maakt, maar ook de kleding tot in de kleinste details en van originele stof fen. In elke pop steekt zij vele uren. „Eerst denk ik er over na hoe de pop er tot in details uit moet komen te zien". Daarvoor leest Emmy Trouw onder meer in boeken en bekijkt de oude klederdrachten. Vervolgens verzamelt zij alle stofjes en materialen die ze nodig heeft en dan begint het priegelwerk. Sieraden worden precies nage maakt van gouddraad, knoop jes op de kleding van klei en schoentjes van leer. Bekende De andere sierpoppen van Em my Trouw zijn vooral figuren uit de periode van 1800 tot 1930. Ook maakt zij op verzoek bekende figuren uit de tegen woordige tijd. „Dat gebeurt vooral ter gelegenheid van een feest of een afscheid". Behalve sierpoppen exposeert de kun stenares ook een aantal kera miek borstbeelden van figuren in klederdracht en fantasie beelden van dieren. Ze zijn uit gevoerd in chamotteklei en niet gekleurd. „Ik vind ze neu traal het mooiste. Het gaat ten slotte om de vorm". Verder is tijdens de expositie een aantal gouaches te zien waarbij ook weer details een hoofdrol spe ren bij de meest gevaarlijke redding van het jaar te belo nen. Zakenman Emile Robin was een Franse zakenman die leefde van 1819 tot 1915. Hij was vice-president van de Franse Reddingsmaat schappij. Zijn nalatenschap be stond onder meer uit zeven fondsen. Tot nu toe heeft de be manning van reddingsstation Burghsluis drie keer een belo ning uit het fonds gekregen. In 1897 werd men beloond voor een redding waarbij 17 mensen werden gered. Een jaar later viel de redders uit Burghsluis kunt afsluiten met een exa men. Tegelijkertijd moet je wel beseffen dat je er daarmee nog niet bent. Kennis moet onder houden worden" aldus de con rectrix, die hiermee wees op het belang van permanente educatie. Steeds belangrijker Naast het bieden van een twee de kans aan volwassenen - een functie die het volwassenenon derwijs van oudsher al heeft - wordt die permanente educatie in Zierikzee steeds belangrij ker. De tijd van de inhaalma noeuvres is volgens mevrouw Van Leeuwen dan ook defini tief voorbij. Cursisten nemen tegenwoordig vaak minder vakken tegelijk maar kiezen voor een langere studietijd met minder vakken. Werkloosheid Daarnaast zou het volwasse nenonderwijs ook een bijdrage kunnen leveren aan de oplos sing van het werkloosheidspro bleem. Werkloosheid wordt len. Afbeeldingen van een kin derschoentje, een pantoffel en figuren die opgebouwd lijken te zijn uit geschilderde stukjes kant. Allerlei omvat ook een aantal kaarten en miniatuur olieverfschilderingen met viooltjes als onderwerp. De andere exposante Els van opnieuw de eer van een uitke ring uit het derde fonds Robin te beurt. Ditmaal voor de red ding van 17 opvarenden van de Gustaaf Gizang, een schip dat vastgelopen was op De Ban- jaard. In 1935 kwamen de redders in actie ter hoogte van de Woeste Mevrouw J. L. Niemantsver- driet-Leenheer reikte de belo ningen uit aan de bemanning van de Koningin Beatrix. immers in toenemende mate beschouwd als een scholings probleem. Hoe breder de basis in het algemeen voortgezet on derwijs is des te gemakkelij ker kan hij of zij worden bij- of hergeschoold. Ook heeft de DAS in Zierikzee enkele korte opleidingscursussen (verkoop techniek en een administratie ve sector) verzorgd. Baarle batikte zijden stoffen en maakte daarvan kleding stukken. Op Allerlei zijn jacks, blouses, sjawls en bro ches te zien, in verschillende kleuren en motieven. Els van Baarle heeft in Dreischor een atelier aan huis waar zij haar werk maakt en geeft ook les in het toepassen van de techniek batik op zijde. De expositie in De Eenhoorn is van 15 tot en met 27 juli dage lijks te zien van 10.30 tot 16.30 uur. Emmy Trouw is daarbij steeds aanwezig om bezoekers te informeren en Els van Baar le is ook een groot aantal dagen in de Eenhoorn. Zondags is de expositie gesloten. Hoeve. In een Zuid-Wester storm redde men drie mensen. Na 55 jaar onlangs dus de vier de keer dat de redders van Burhgsluis beloond werden voor hun werk en wel voor hun redding van de opvarenden van de Johanna Cornelia vorig jaar mei. Hotelschool De opvarenden van de twee mast schoener vorig jaar waren 14 leerlingen van de Hotel school Den Haag en een lid van het college van bestuur van de school. Daar zonder tussen komst van de Koningin Bea trix de opvarenden van de schoener volgens de'KZHMRS waarschijnlijk een wisse dood tegemoet waren gegaan heeft het bestuur van de red dingsmaatschappij besloten de redders te belonen. Die belo ning, een bedrag van f 250,- per man, werd onlangs in Hotel Bom uitgereikt aan de redders. Zij kregen het geldbedrag uit handen van mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Zij is agent van de KZHMRS. De bijeenkomst in de aula be perkte zich niet uitsluitend tot het uitreiken van de diploma's en certificaten. Ook werd af scheid genomen van mevrouw Ingrid Struik-van Leeuwen, docente Frans. Haar verhui zing naar Oranjewoud wordt door iedereen betreurd. „Frans bij de DAS in Zierikzee was Frans bij Ingrid van Leeuwen" aldus mevrouw Van Leeuwen. Het feit dat dat Frans de laat ste jaren gezelschap heeft ge kregen van Spaans is de DAS in Zierikzee bijna „fataal" ge worden. Tijdens een excursie naar Barcelona ontmoette de scheidende lerares haar huidi ge echtgenoot. Haar afscheid was voor haar „pupillen" re- BRUINISSE - De laatste we ken varen kotters van de oestercombinatie Vervoex uit Yerseke de Grevelingen op ge laden met mosselschelpen die in het Grevelingenmeer wor den uitgezaaid. De schelpen hebben tot doel het oester- broed dat in de maanden juli en augustus door de moeder- oesters wordt afgescheiden op te vangen. Het op de schelpen opgevangen larvenbestand groeit als alles normaal verloopt tot jonge zaaioestertjes uit. De schelpen waarop ze zich gevestigd heb ben wordt dan opgevist. De Vervoexcombinatie bestaat uit een aantal oesterhandela ren uit Yerseke, die de oesters in het Grevelingenmeer select- ren. De nog gezonde exempla ren worden jn de handel ge bracht, de zieke oesters worden vernietigd. Men geeft terecht hoog op van de grote oestersterfte als gevolg van de besmetting met het virus Bön- namia Ostrea, maar men heeft blijkbaar toch nog moed op het voortbestaan van de Zeeuwse platte oesters waarvan men nu het broed weer gaat opvangen. HAAMSTEDE - Maandag 22 juli wordt in de Gereformeer de kerk in Haamstede een zangavond in de reeks maan dagavondzang gehouden. Aan de zangavond wordt meege werkt door sopraan Margje Braspenning en organist Bert Kruis. Het geheel staat onder leiding van Jan van den Driest. Margje Braspenning woont in Rozen burg erf zingt al vanaf haar kin derjaren. Sinds 1981 studeert zij solozang bij de bekende Rotterdamse zangpedagoge Jo Bollekamp. Regelmatig werkt zij mee aan muziek- en concert avonden. In Haamstede zingt zij onder meer Father we thank you for the night en de aria He shall feed his flocks uit het ora torium The Messiah van Georg Friedrich Handel. Bert Kruis speelt onder meer The arrival of the queen of Sheba van Han del en de Marche Triomphale van N. Lemmens. De maanda gavondzang begint om 19.30 uur. DELFT - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag in de Delftse TU-wijk een PTT-kastje opengebroken en twee PTT-kabels doorge zaagd. Een derde kabel werd half doorgezaagd. De PTT denkt twee dagen npdig te heb ben om de schade te herstellen. Circa drieduizend aansluitin gen in de Delftse TU-wijk zit ten zolang zonder telefoon. den om haar „met een Franse slag" te bedanken voor haar in zet. Ook de andere groepen na men, na het officiële gedeelte op ludieke wijze afscheid van hun docent. Behalve Ingrid Struik-van Leeuwen werden ook Janny Blaauw en Janny Schiettekat- te in het zonnetje gezet. Janny Blaauw was, zo bleek uit de woorden van de conrectrix een voorbeeld van permanente educatie. Sinds eind juni heeft ze immers een lesbevoegdheid voor het geven van basiseduca tie. De inzet en hulpvaardig heid van het echtpaar Janny en Jan Schiettekatte werd be loond met een envelop met in houd. Verwachting t/m zaterdag 13 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht zuido. 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht west 4 Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht west 3 ZON* EN MAANSTANDEN 10 juli Zon op 05.31, onder 21.58 Maan op 03.27, onder 21.07 11 juli Zon op 05.32, onder 21.57 Maan op 04.45, onder 21.50 Nieuwe Maan: 11 juli (21.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt weer zonnig en warm zomerweer. Dit hebben we te danken aan een hogedrukgebied dat nu nog boven west-Frankrijk ligt. Dit hoog trekt morgen, woensdag, over ons land naar het noordoosten. De wind draait overdag naar ooste lijke richtingen en voert opnieuw weer warmere lucht aan. Bij redelijk wat zon loopt de middagtempera- tuur uiteen van 22 graden in het noordwesten tot 26 graden in het zuidoosten van het land. Donder dag wordt het nog warmer. Op veel plaatsen stijgt het kwik in het bin nenland tot 30 graden. Vrijdag neemt de kans op onweer tijdelijk toe, waarna de middagtemperatuur op een niveau van 23 graden komt te liggen. BEIJING - Bij overstromingen als gevolg van zware regenval zijn volgens officiële cijfers in verscheidene Chinese provin cies ten minste 900 mensen om het leven gekomen en duizen den gewond geraakt. Tijdens een spoedzitting van de rege ring in Beijing werd maandag gewaarschuwd voor het gevaar van nieuwe overstromingen in het oosten van China. Militai re en para-militaire eenheden zijn ingezet om dammen te ver sterken. Volgens voorlopige cijfers zijn ongeveer 700.000 huizen in gestort of gedeeltelijk ver nield. ZIERlKZEESCHEfSa nieuwsbodeH Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag. donderdag en vrijdag. Inievertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Geheel in Franse stijl, dus mét baguette en alpino-pet namen de cursisten Frans afscheid van hun lerares Ingrid Struik-van Leeuwen. Emmy A, Trouw bezig met één van haar poppen. (Foto: Joop van Houdt). BURGHSLUIS - Zes bemanningsleden van red dingsboot Koningin Beatrix kregen onlangs uit han den van oud-burgemeester mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer een beloning voor hun redding vo rig jaar van de opvarenden van de Johanna Cornelia. Deze tweemast'schoener liep vorig jaar op de Bollen van het Nieuw Zand. Ofschoon de redding op zich niet speciaal gevaarlijk was werd deze in het red dingsrapport getypeerd als 'een ouderwetse red ding'. De mensen die de redding uitvoerden waren I. Breen, M. K. Overheeke, P. Koppenaal, K. Muste, P. Strayer en L. Scheers. Zij kregen elk een beloning van 250,-. ZIERIKZEE - Naast het bieden van een tweede kans neemt de permanente educatie een steeds belangrij kere plaats in binnen het volwassenenonderwijs. Tot deze conclusie kwam mevrouw D. M. C. van Leeu wen-Verschoor, conrectrix van de Dag- en Avond school voor volwassenen in Zierikzee vrijdag tijdens de jaarlijkse diploma-uitreiking. Vrijdag Zaterdag I A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3