Toeristische omzet bedroeg vorig jaar 33 miljard gulden De nieuwe Opel Astra: Een Europese auto Uitstel dreigt voor omleiding rijksweg-58 Ruim helft Molukkers tekent renovatie contract Lunetten Surfen bij Afsluitdijk mag alleen in de zomer VVD: 2.000 banen in gevaar bij grenspompen Raad van State: Buiten akkers is mest afval Onderzoek naar overvallers Van Goghmuseum op dood spoor Campagne VVN voor rust tijdens vakantierit 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LEIDSCHENDAM - In 1990 heeft de toeristische sec tor in Nederland 33 miljard gulden omgezet. Het aantal binnenlandse vakanties naderde de tien mil joen, terwijl het aantal buitenlanders dat ons land bezocht met 12 procent toenam tot 5,8 miljoen, waar van 1,8 miljoen uit Duitsland. Dit meldt het Neder lands Bureau voor Toerisme in het jaarverslag over 1990 dat dinsdag is verschenen. Burgemeesters Etlen-Leur en Breda ETTEN-LEUR - Rijkswaterstaat is van plan de om leiding van rijksweg-58 ten zuiden van Etten-Leur en de aanpassing van het knooppunt Princeville ten westen van Breda opnieuw uit te stellen. Dat zeggen de burgemeesters van Etten-Leur en Breda. Volgens het NBT was 1990 een bijzonder jaar voor het toe risme en heeft het belangrijk bijgedragen aan de bewustwor ding van het economisch be lang van het toerisme". Drie factoren hebben hiertoe bijge dragen: de verschijning van de regeringsnota „Ondernemen in toerisme", het Europees Jaar van het iberisme en het Van Goghjaar. Onderzoek Het NBT publiceert in het jaar verslag de resultaten van een onderzoek naar het effect van de Van Goghtentoonstellingen in het Vincent van Goghmu- seum in Amsterdam en het Ook de restauratie van de bij de roóf beschadigde schilderij en is even gestaakt „in verband met urgentere zaken". Volgens directeur R. de Leeuw is men in het museum nu druk met de voorbereidingen voor de grote RIJSWIJK/VUGHT - Ruim de helft van de bewoners van het Molukse woonoord Lunetten in Vught heeft het contract voor de renovatie van het kamp ondertekend. Maandag waren er 58 van de 107 contrac ten binnen,aldus een woord voerder van de gemeente Vught. Dit lijkt vooralsnog te weinig om de renovatie te laten door gaan. Volgens het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) zal er dinsdag of woensdag een bestuurlijk overleg plaatshebben over de kwestie. Het ministerie en de gemeente zullen dan hun standpunt bepalen. Er werden maandag nog wel meer onder tekeningen verwacht, omdat er vrijdag nog mensen hadden ge beld die niet wisten hoe en wanneer het contract moest zijn ingevuld. „Zolang er nog geen beslissing is tel ik alles wat nog binnenkomt mee,", al dus de woordvoerder van de ge meente Vught. Zeker is echter dat de organisatie Panitia Per- soalan Lunetten niet tevreden is over de wijze waarop de huur voor de gerenoveerde wonin gen berekend is. Medestanders van deze organisatie zouden dan ook niet hebben getekend. De achterban van de kampraad zou dat wel hebben gedaan. Kröller-Müllermuseum in Ot- terlo. Beide tentoonstellingen trokken zo'n 1.250.000 bezoe kers, van wie bijna 70 procent uit het buitenland kwam. De grote meerderheid van alle be zoekers uit de Europese landen kwam vorig jaar speciaal voor Van Gogh naar Nederland. Voor velen was het een eerste kennismaking met ons land. Dit gold met name voor de Ita lianen (73 procent) en de Span jaarden (69 procent). De Span jaarden heben gemiddeld per dag het meeste besteed in Ne derland (per persoon 247 gul den), gevolgd door de Amerika nen (206 gulden) en de Italia nen (189 gulden). De Belgen (120 gulden) en de Fransen (117 gulden) gaven gemiddeld per tentoonstelling van aan winsten over de laatste vijf jaar. De meeste van de twintig doeken hangen weer in het mu seum. Alleen Korenveld met kraaien en Stilleven met bijbel vergen een uitgebreidere be handeling. De restauratie van deze twee doeken wordt, aldus De Leeuw, in de herfst hervat. De diefstal uit het Van Gogh- museum op 14 april was de grootste kunstroof sedert de Tweede Wereldoorlog. In totaal was de buit zeker 1 miljard gul den waard. De schilderijen werden vrij snel na de overval aangetroffen in een auto op het parkeerterrein bij het Amstel- station in Amsterdam. Van de overvallers werd geen spoor aangetroffen. Het is nog steeds niet duidelijk hoe de daders er in zijn geslaagd om ongezien het museum binnen te dringen. De bewakers van de Verenigde Nacht Veiligheidsdienst (VNV) valt, zo is gebleken uit het on derzoek, strafrechtelijk niets te verwijten. DEN HAAG - In de natuurge bieden rond de Afsluitdijk in de Friese gemeente Wunsera- diel, waar veel vogels fourage- ren en broeden, mag buiten de zomer niet worden gesurfd. Watersport is in deze gebieden alleen nog toegestaan tussen 15 juni en 1 september. Dat heeft Raad van State maandag bekend gemaakt. Zowel de landschapsorganisa tie „It Fryske Gea" en de Frie se Milieuraad tekenden be zwaar aan tegen het bestem mingsplan waarin de gemeente Wunsóradiel het surfen gedu rende het hele jaar had toe gestaan. De Raad van State geeft nu beide organisaties ge lijk. dag het minst uit. Tachtig pro cent van de buitenlandse toe risten sliep in hotels. De mees te overnachtingen werden ge boekt in Amsterdam, gevolgd door steden elders in Noord- Holland en Zuid-Holland. Media belangrijk Op de vraag aan de buitenland se bezoekers op welke wijze ze hadden kennisgenomen van de Van Gogh-activiteiten in Ne derland, blijken de media met kop en schouder (75 procent) uit te steken boven andere mo gelijkheden als brochures en reisgidsen. Artikelen in kran ten en tijdschriften waren ver uit de voornaamste bron van informatie, gevolgd door uit zendingen op radio en televi sie. Het NBT is van mening dat de uitkomsten van het onder zoek het belang van grootscha lige evenementen onderstre pen. Eind dit jaar wordt in Am sterdam een grote Rembrandt- tentoonstelling gehouden en volgend jaar staat de Floriade bij Zoetermeer als toeristen trekker op het programma. DEN HAAG - Bij de benzine pompen langs de Nederlandse grens staan op korte termijn 2.000 banen op de tocht. Minis ter Andriessen van economi sche zaken moet met de betref fende Kamers van Koophandel en instituten voor het midden- en kleinbedrijf SOS-teams op zetten om deze ondernemers te begeleiden. Dit schrijft het VVD-kamerlid Van Erp in vragen aan minister Andriessen. Volgens Van Erp staat het voortbestaan van 600 tankstations aan de Neder landse grens op de tocht. Dit is een direct gevolg van de ac cijnsverhoging van vorige week. Want dan worden de nieuwe fa brieken in het Duitse Eisenach en het Hongaarse Szentgott- hard in gebruik genomen. Er is dan een produktiecapaciteit van zo'n 800.000 Astra's per jaar. Daarmee wordt de Astra het sleutelmodel in de Opel- modellenlijn; zelfs vóór de Vec- tra, die toch ook in zeer grote aantallen wordt gebouwd. De Astra zal overigens met de meest moderne fabricage-ap- paratuur - en bijzonder milieu vriendelijk - worden geprodu ceerd. Zo wordt een uiterst schone lastechniek met lasers toegepast en gebruiken de di verse fabrieken een nieuwe ge neratie persen. De produktie zal volgens het beproefde teamwerk-concept plaatsvih- den. Het ontwerp en de ontwikke ling van de Astra waren er op gericht een auto te creëren die WASHINGTON - Het Ameri kaanse Nuclear Control Insti tute (NCI) in Washington heeft via een petitie protest aangete kend tegen het voornemen van de Amerikaanse regering om ruim 38 kilogram hoog verrijkt uranium aan de EG- kernreactor in Petten te leve ren. Het NCI staat op het standpunt dat de levering van hoog-verrijkt uranium voor wetenschappelijke en commer ciële doeleinden het gevaar met zich meebrengt dat dit ma teriaal voor militaire doelein den gebruikt wordt als het in verkeerde handen valt. DEN HAAG - Dierlijke mest die niet wordt gebruikt voor verbetering van akkers is agrarisch afval en valt onder de provinciale afvalstoffen wet. Bewerking van mest, zo als het gebruik van pluimvee mest als grondstof voor cham- pignoncompost, is pas toe gestaan na een milieu-effect rapportage (MER). Tot deze conclusie komt de Raad van State.in een maandag bekend gemaakte uitspraak. De uitspraak zet een punt ach ter het conflict tussen de Bra bantse milieufederatie en VRÓM, het ministerie voor mi lieubeheer. Onderwerp van conflict is het mestverwer- kingsbedrijf Legro in het Bra bantse Asten. VROM dient het bedrijf alsnog tot een MER te verplichten, aldus de uit spraak maandag. Volgens de Raad van State moet dierlijke mest, voor zover niet ter be mesting op het land gebracht of bewaard, als agrarisch afval in de zin van de afvalstoffen wet worden beschouwd. De uit spraak kan gevolgen hebben voor andere mestbewerkende bedrijven. Het werken zonder provinciale vergunningen maakt een bedrijf in feite ille gaal, maar het aanvragen van een dergelijke vergunning (in clusief een dure milieu-effect- rapportage) betekent een lange procedure met onzekere uit komst. Veel provinciebesturen leggen dergelijke bedrijven steeds strengere normen op. voldoet aan de zware eisen die tot nu toe eerder voor luxe mid denklassers als de Vèctra gol den. Er is ruim vijf jaar aan de nieuwe Astra gewerkt. Robert J. Eaton, president van General Motors Europa: „De Astra biedt de best mogelijke technieken, met de nadruk op veiligheid, comfort en functio naliteit." „Het is een automobiel die nu al voldoet aan de eisen die we aan het toekomstige wegver keer zullen gaan stellen. Hij is bijzonder ruim, comfortabel en biedt door zijn grote glasop pervlakken in alle richtingen een uitstekend zicht. Zijn geïn tegreerde veiligheidssysteem en de beschikbare technische opties zijn in deze klasse uniek te noemen. De Astra speelt bij voorbeeld in op de toenemende lichaamslengte van de Europe se man en vrouw." De dienst probeerde vorig jaar ook al een uitstel te krijgen, maar toen stak minister Maij van verkeer en waterstaat daar in een brief aan beide gemeen ten een stokje voor. Zij garan deerde dat de knelpunten in de oost-westroute door West- Brabant tussen 1992 en 1997 op gelost zouden worden. Aanwijzingen In een nieuwe brief dringen de burgemeesters M. van de Ven en E. Nijpels daarop opnieuw aan. Zij hebben aanwijzingen dat Rijkswaterstaat probeert een verbetering van de twee Volgens Veilig Verkeer Neder land heeft onderzoek in de Ver enigde. Staten en Duitsland aangetoond dat op sommige lange vakantietrajecten bij 45 procent van de ongevallen oververmoeidheid van de be stuurder de ongevalsoorzaak was. Deze oververmoeidheid, die vaak het gevolg is van te lang achter elkaar autorijden of het rijden van acht uur per dag, uit zich door onder meer een verminderd waarnemings- en reactievermogen, te weinig afstand houden, slingeren en irritatie. „Vooral in het buiten- „De Astra geeft aan dat het Ge neral Motors ernst is met de be scherming van ons milieu, zo wel door het terugdringen van de emissie van de auto's als door een strikt recycling-be- leid en extra aandacht voor de kwaliteit van de produktiepro- cessen." De carrosserie De Astra is een totaal nieuwe auto. En dat geldt zeker voor zijn ultramoderne carrosserie- ontwerp. Daarbij werd op de corrosiegevoelige plaatsen ge bruik gemaakt van verzinkt staal. Twee keer zo veel zelfs als in de Kadett het geval was. Uitgangspunt bij het ontwerp van de Astra was een optimaal gebruik van de ruimte. De wie len kwamen verder uit elkaar te staan, zonder dat de auto overigens veel breder werd dan zijn voorganger. Dat laatste om praktische redenen. De passa giers zitten in de Astra wat ho ger en meer overeind dan in de Kadett. Gelijktijdig is de dak lijn verhoogd. Ook de stuurkolom werd enigszins omhoog gebracht. In de praktijk levert dat zowel een comfortabeler zithouding als aanzienlijk meer beenruim te op. Maar er wordt in de Astra niet alleen voortreffelijk met de al beschikbare ruimte omgesprongen, de interieur- maten zijn ook flink vergroot. Onder meer door de voorruit (75 mm) verder naar voren te schuiven en een wat steiler en grootste verkeersknelpunten in West-Brabant op te schorten omdat de dienst geld te kort komt. Burgemeester Van de Ven noemt verder uitstel be stuurlijk onaanvaardbaar Voor het verkeer in West- Brabant zal dit uitstel de sastreuze gevolgen hebben, me nen de burgemeesters. De A-58 loopt door de bebouwde kom van Etten-Leur en het knoop punt Princeville zorgt regelma tig voor files. Eind vorig jaar vond bij dit knooppunt in dich te mist nog een kettingbotsing plaats die aan 8 mensen het le ven kostte en waarbij enkele tientallen verkeersdeelnemers gewond raakten. land, waar nieuwe indrukken, andere verkeersregels en af wijkende wegmarkering en be wegwijzering optimale aan dacht van de automobilist vra gen, kan dit levensgevaarlijke situaties opleveren", aldus VVN. AMSTELVEEN - De bezetting van de vliegtuigen van de KLM is in juni en gedurende de eer ste drie maanden van het op 1 april begonnen boekjaar vrij wel niet gewijzigd. (150 mm) verder naar achteren geplaatste achterruit toe te passen. De smalle raamlijsten en achterstijlen zorgen boven dien voor een optmaal zicht rondom. De achterruit werd laag doorgetrokken. De Astra bracht tijdens zijn ontwikkeling meer dan 2000 uur in de windtunnel door. Ook in dat opzicht is de nieuwe Opel in de ware zin van het woord een Europese auto. Er werd gebruik gemaakt van windtunnels in Stuttgart, Tu rijn, Nederland (DNW) en Zwitserland. Om de aërodynamische moge lijkheden van de toch al zeer gunstig gevormde carrosserie extra uit te buiten, werd beslo ten de voor- en achterruit in één vlak met de carrosserie te monteren. Dat zorgt er overi gens ook voor dat de carrosse rie aanzienlijk minder rij- windgeluiden produceert. Ook de zijruiten zijn vrijwel vlak met de stijlen aangebracht. Het hoogteverschil meet nog maar 3,5 mm, tegen 9 mm bij de Kadett. Dubbele afdichtrub- bers op de deuren verbeteren het geluidscom'fort nog extra. Op alle hatchback-versies is een kleine dakspoiler gemon teerd. Die verhoogt de stabili teit, vooral bij zijwind, en zorgt voor aanzienlijk meer wieldruk bij hogere snelheden. Gelijktijdig helpt de gerichte luchtstroming mee om de ach terruit beter schoon te houden. De resultaten van al dat detail werk mogen er beslist zijn. De Astra is in zijn klasse op meer dere gebieden toonaangevend te noemen. Hij is 34 mm langer. 8 mm breder en 26 mm hoger dan de Kadett. De wielbasis bleef ongeveer gelijk, maar de spoorbreedten namen flink toe: voor met 30 mm en achter met 23 mm. Zoals gezegd was het optimaal benutten van de beschikbare interieurruimnte een hoofd doel. De nieuwe zithouding, de extra ruimte en het lichte inte rieur - mede door de grote glas oppervlakken - zorgen er voor dat lange reizen minder ver moeiend zijn. De Astra werd naar de nieuwste ergonomi sche inzichten ontworpen. Dat verbeterde comfort is bij het instappen dan ook onmiddel lijk merkbaar. Voor- en achter- passagiers zitten veel verder uit elkaar. Het stelbereik van de voorstoelen is aanzienlijk vergroot (bij de hatchback 68 mm) en de beenruimte achterin doet eerder aan een veel grote re auto denken. Er is dan ook voor 50 mm extra knicruimte gezorgd. Daarmee speelt Opel in op de toenemende lengte van de Europese mens. Ook wat dat betreft is de Astra klaar voor de toekomst. Dealer op Schou- wen-Duiveland is Akkerdaas in Noordgouwe. T/m 20 juli Burgh-Haamstede Bewaerschole. Expositie schil derijen Hetty de Wette. Maan dag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur. Tijdens Ring Promotieda- gen. 10.00-12.00 uur. Van 15 tot en met 27 juli Zierikzee Expositie Allerlei. De Een hoorn. Dagelijks behalve zon dags van 10.30 tot 16.30 uur. Tot en met 27 juli Burgh-Haamstede Expositie J. Berman bij Gale rie Geluk, Zeesterweegje. Za terdag van 11.00-16.00 uur en na afspraak. Tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Tot en met 24 augustus Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Juli, augustus en september Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Dinsdag 9 juli Zierikzee Toeristendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Cees van de Slik. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Woensdag 10 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Havenplein. 14.30 uur. Commissie openbare werken en milieu. Stadhuis. 19.30 uur. Renesse Zomeravondconcert. Koor klanken. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 11 juli Zierikzee Commissie welzijnsbeleid. In stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie welzijnsbeleid in gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Lingerieverkoping. Bogerman- school. 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 13 juli Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mêêtje. Van 9.00 tot 15.00 uur. Scharendijke Keuring voertuigen zeep kistenrace. Zwarte Plein. 14.00 uur. Zondag 14 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Voor de Lichtboei. 11.45 uur. Maandag 15 juli Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Tberistendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Kees van Eersel. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Woensdag 17 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Havenplein. 14.30 uur. Renesse Zomeravondconcert. Snaren spel. Hervormde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Commissie bezwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 18 juli Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel lljdro-mcteocenlrum Zeeland l.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Dal urn Hoogwater Laagwatcr lijd stand tijd stand 10 juli 02.25 150 08.35 - 147 15.05 152 21.05 - 146 11 juli 03.35 164 09.35 - 144 16.05 157 22.05 - 154 10 juli 01.05 156 07.25 - 146 13.30 158 19.50 - 148 II juli 01.55 173 08.15 - 148 14.25 166 20.40 - 160 10 juli 02.15 163 08.40 - 157 14.50 162 21.10 - 157 II juli 03.15 171 09.35 -154 16.10 161 22.00 - 165 10 juli 02.35, 172 08.45 162 15.10 175 21.10 - 162 11 juli 03.40 188 09.45 160 16.10 182 22.10 - 171 WEMELDfNGE Springtij 14 juli Actuele informatie over afwijkingen Ofi-91122353 De Opel Astra 95i 16V. AMSTERDAM - Het onderzoek naar de roofoverval die op 14 april werd gepleegd op het Van Goghmu seum in Amsterdam is voorlopig stopgezet. Het 30 man sterke rechercheteam is op een dood spoor ge raakt. Volgens een woordvoerster van de politie zijn alle binnengekomen tips onderzocht en heeft dat geen bruikbare sporen opgeleverd. NOORDGOUWE - De nieuwe Opel Astra is in de wa re zin van het woord een Europese auto. Hij wordt dan ook geïntroduceerd op een moment dat er hard wordt gewerkt aan de éénwording van die Europese markt. De Astra is ontworpen door GM's Technisch Ontwikkelings Centrum in Rüsselsheim, Duitsland. Hij zal gelijktijdig in vijf landen in produktie gaan: België (Antwerpen), Duitsland (Bochum), Portugal (Azambuja), Spanje (Saragossa) en het Verenigd Ko ninkrijk (Ellesmere Port). Tegen het eind van vol gend jaar, wanneer de éénwording van de Europese markt dus voor de deur staat, worden dat zelfs zeven produktielokaties. HILVERSUM - „Twee uur rijden, één kwartier rust". Met dit advies voert Veilig Verkeer Nederland een campagne om vakantiegangers te bewegen tij dens lange autoritten voldoende rustpauzes in te las sen. Het advies staat op 300 afficheborden van VVN en de attentieborden van Rijkswaterstaat in de grensstreken. Dit heeft VVN dinsdag bekendge maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2