§2 Werkgelegenheidsbeleid komt stapje dichter bij Zierikzee maakt zich op voor eerste Toeristendag f) Oprichting van nieuwe stichting JÉt? gtOBM A Utv. AOW is UJts Harley Davidson motor voor de politie Milieuvliicht »rr O 3 3 7 Tasjesdief aangehouden Onder invloed op de weg Inbraak in zes auto's it ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24977 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 h U VA\ri(),„ Ten einde ongewenste horeca-ontwikkelingen tegen te gaan wil de gemeente Zierikzee net zoals Enschede een horecadiffercntiatie invoeren. In dat nieuwe systeem blijft wel ruimte over voor ter rassen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De Zierikzeese commissie ruimtelijke ordening en industrie krijgt als 't even kan in sep tember een voorstel voorgelegd, waarin de oprich ting van een stichting wordt bepleit die tot taak heeft een regionaal werkgelegenheidsbeleid op te zetten en uit te voeren. Deze mededeling deed burge meester mr J. J.P. M. Asselbergs maandagavond tij dens een vergadering van deze commissie. De mogelijke oprichting van deze nieuwe regionaal opere rende stichting is een uitvloei sel van het rapport Zeeland Noord: ontsloten en in ontwik keling dat vorig jaar mei door de Intergemeentelijke Sociale Dienst werd gepresenteerd. In dit rapport wordt een aantal aanbevelingen gedaan om tot een werkgelegenheidsbeleid in de regio Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland te komen. Zo wordt voor het opzetten van een regionaal werkgelegen heidsbeleid de oprichting van een regionale organisatie be pleitten ook wordt in het rap port aangeraden om de contac ten tussen bedrijven met ves^i- gingsplannen in de regio en de gemeenten via één vast aan spreekpunt (één loket functie) zo kort en efficiënt mogelijk te houden. Meerdere keren werd door ver schillende Zierikzeese raadsle den naar de stand van zaken bij de uitwerking van deze aan bevelingen gevraagd. Maandag kon burgemeester Asselbergs de commissieleden (M. R. de Jong-van Loo (PvdA), C. Lege- maate (CDA), W. F. Sprengel- meijer (SGP/RPF/GPV) en J. J. Geleijnse (VVD) mededelen dat er (wat) schot in de zaak zit. Stichting Als alles volgens plan verloopt en de zeven gemeenten (de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten en Sint Philipsland) niet terugdeinzen voor de fi nanciële gevolgen zal in het voorjaar van '92 een onafhan kelijke stichting aan de slag gaan met het verder uitwerken van een regionaal werkgele genheidsbeleid. Deze stichting staat los van de gemeenten, maar deze zullen evenals in stanties als Kamer van Koop handel en Arbeidsbureau wel in het bestuur van de stichting vertegenwoordigd zijn. De zeven gemeenten hebben in eerste instantie positief hierop gereageerd. Dat de oprichting van zo'n regionale werkgele- genheidsstichting financiële consequenties heeft verbloem de Asselbergs niet. Per jaar moet hiervoor toch al gauw 165.000 gulden worden uitge trokken. Aanvankelijk zou dat een gemeentelijke bijdrage van vijf gulden per inwoner beteke- Omdat het hier een voor Zeeuwse begrippen uniek pro ject betreft wil de provincie drie jaar lang twee ton bijdra gen. Dit op voorwaarde dat de zeven gemeenten in het gebied meedoen. Dit betekent dat de gemeentelijke bijdrage die eer ste drie jaar kan worden terug gebracht tot een kleine drie gulden per inwoner. De commissie reageerde ver heugd over dit nieuwtje van de voorzitter en - zo stelde me vrouw De Jong-Van Loo - is de gemeente het gezien alle aan dacht een beetje verplicht hier voor geld beschikbaar te stel len. De regionale aanpak om tot een werkgelegenheidsbe leid te komen werd bovendien ook door de andere commissie leden bepleit. Horeca Positief was de commissie ook over het voorstel om in het be grip horeca-bestemming gra daties aan te brengen. Momen teel biedt een horeca-bestem ming op een pand velerlei vari atiemogelijkheden, variërende van eetcafé tot hotel en disco. Door het hanteren van een pun tensysteem waarvoor volgens burgemeester Asselbergs ob jectieve toetsingscriteria wor den gehanteerd kan een diffe rentiatie in de horeca-bestem ming worden aangebracht. Ho recabedrijven die gezien de aard van de activiteiten voor hun omgeving wat meer over last op kunnen leveren, hebben een hoger puntentotaal dan een relatief weinig overlast veroor zakend horecabedrijf. Enschedese systeem Dit differentiatie-systeem, dat bekend staat als het Enschede se systeem biedt het gemeente bestuur de mogelijkheid om ongewenste horeca-ontwikke lingen tegen te gaan. Welis waar biedt de hinderwet mo menteel enige mogelijkheid om hinder tegen te gaan, maar de reikwijdte van deze wetge ving is beperkt. Wordt het nieuwe systeem ingevoerd dan moet een ondernemer die bij voorbeeld een disco wil starten in een vroeger hotel of café een wijziging van het bestem mingsplan zien te realiseren, hetgeen niet eenvoudig is. Sprengelmeijer knikte evenals de andere commissieleden wel iswaar instemmend maar had graag gezien dat het college nog wat verder zou gaan. Daar mee bedoelde de vertegenwoor diger van klein rechts het bui ten de stadsmuren brengen van discotheken. Is in een pand een disco gevestigd dan kan een nieuwe eigenaar in dat pand zonder meer opnieuw een disco beginnen en wordt de buurt hier altijd mee geconfronteerd, was de filosofie van Sprengel meijer. Burgemeester Asselbergs vond dat deze opmerking niet ter za ke doende was omdat het een bestaande situatie betreft. ,,Het gaat erom om niet meer van deze tenten te krijgen" al dus de commissievoorzitter. Voor VVD-voorman Geleijnse kwam de zaak wat verrassend over. De liberaal vroeg zich af of het geven van punten aan een horeca-lokatie wel moge lijk is, het ene cafe is immers het andere niet, aldus Geleijn se. De vraag van christendemo craat Legemaate of zo'n sy steem wettelijk haalbaar is beantwoordde Asselbergs be vestigend door erop te wijzen dat dit systeem onderdeel vormt van een bestemmings plan-procedure en dat het sy steem gebaseerd is op objectie ve criteria. Poortambacht Minder vragen leverde de twee de (gedeeltelijke) herziening van de eerste uitwerking van het bestemmingsplan Poort ambacht 8 op. In het kort komt deze herziening neer op het •plannen van tien HAT-wonin gen (vijf boven en vijf beneden woningen) voor kleine huis houdens (ouderen en jongeren). Hierdoor wordt het totaal ge plande aantal woningen bij de Speelmansplaat van 22 op 25 gebracht. Deze uitbreiding moet worden gerealiseerd door een woonblok in twee woonla gen te verdelen. Door het bijstellen van de dakhelling etc moet worden voorkomen dat het uitzicht voor de over buren" niet wordt beperkt. Ge zien de behoefte aan vooral wat kleinere woningen en de geko zen oplossing had de commis sie geen enkel bezwaar tegen deze herziene opzet van Poort- ambacht 8. DEN HAAG - Een voor sloop bestemde kerk in de Spoor- wijk in Den Haag is dinsdag ochtend door brand verwoest. Twintig woningen en een op vangcentrum in de directe om geving moesten vanwege de enorme hitte worden ont ruimd. De Haagse brandweer vermoedt dat de brand is aan gestoken. ZIERIKZEE - Als een van de eerste rijkspolitiekorpsen in Nederland krijgt de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland deze week de beschikking over een Harley Davidson motor. Het voertuig wordt ingezet voor de surveillance op Schou wen-Duiveland. De politie krijgt de motor omdat het ge bied waar men moet surveille ren vrij groot is en de door gaande wegen in de zomer zo druk zijn dat men er met een auto moeilijk doorheen kan. ZIERIKZEE - Afgelopen zater dag werd door de politie een milieuvlucht gehouden boven Schouwen-Duiveland. Met een helikopter van de Rijksluchtvaartdienst voerde men een controle uit op over tredingen van de milieuwet. Men constateerde daarbij een illegale opslag van autowrak ken en een aantal brandplaat- sen van huisvuil. Ook werd naar aanleiding van de vlucht een aantal mensen van het wa ter gehaald die op de Ooster schelde voor het strandje bij Ouwerkerk met jetski's aan het varen waren. ZIERIKZEE - Vanmorgen (dinsdag) zo rond negenen. In het centrum van Zierikzee heerst een voor Zierik zeese begrippen ongewone bedrijvigheid. In de stra ten stallen winkeliers en kooplui van buiten vol fris se moed hun koopwaar uit en op het Havenplein wordt de laatste hand gelegd aan de terrassen, het podium en de verschillende kermisattracties. Nog tweeëneenhalf uur en dan gaan de Zierikzeese Toe- ristendagen nieuwe stijl officieel van start. Dat het er dit jaar wat anders aan toe zal gaan dan in voor gaande jaren blijkt al tijdens een eerste verkenning 's mor gens vroeg. Het Havenplein wordt niet alleen in beslag ge nomen door enkele kermisat tracties en de grote festivalwa gen, maar ook door verschil lende terrassen. Waarde bezoe kers van de in totaal vijf Tbe- ristendagen voorgaande jaren met hun smikkelhapjes en drankjes door de smalle straat jes slenterden, concentreert het culinaire gebeuren zich nu vooral op de terrassen die veel al maar zeker niet alleen op het Havenplein zijn uitgezet. Daar kan men in alle rust genieten van z'n bakje frites met of van zijn koffie of kouwe klets, al naar gelang de weersomstan digheden. Wat evenzeer opvalt is het in vergelijking met voorgaande jaren beperktere aantal kra men. Waren er vorig jaar nog zestig kramen gereserveerd voor niet Zierikzeese kooplui, dit jaar zijn er voor hen nog dertig kramen vrijgehouden. Deze kramen voor kooplui van buiten Zierikzee zijn geconcen treerd in de Lange Nobelstraat, de Schuithaven en ih de Sint Domusstraat. De Poststraat, waar men vorig jaar soms enig elleboogwerk moest verrichten om nog enige voortgang te kun nen maken biedt nu een veel ruimere aanblik. Alleen de de taillisten uit de Poststraat heb ben een plaatsje op straat ge kregen. Dit alles moet ervoor zorgen dat er voldoende bewe gingsvrijheid voor de bezoe kers van de Zierikzeese dinsda gen overblijft. Bij het oude Ondanks deze door de commis sie Toeristendagen van Zierik zee Aktief aangebrachte veran deringen is er toch veel bij het oude gebleven. Het Havenplein als toneel van de wat grotere evenementen, de altijd levendi ge kunstmarkt op het terrein voor de Nieuwe Kerk en de kin derrommelmarkt op de Balie (waarvoor een pasje nodig is) vormen een vaste prik in het programma voor de Zierikzee se Toeristendagen. De jeugdige handelaartjes op de Balie moe ten hun domein dit jaar overi gens wel delen met vertegen woordigers van ideële organi saties die daar nu een stek heb ben gekregen. Voorgaande ja ren waren die ideële organisa ties vooral te vinden aan het Havenpark. Nog voordat de eerste Zierik zeese Tberistendag officieel van start is gegaan, hebben de organisatoren hun eerste suc ces al binnen. Het wat bewolk te weer is ideaal voor een be zoek aan deze dolle Zierikzeese dinsdag. Naar verwacht zullen dan ook heel wat vakantiegan gers in de loop van de dag Zie rikzee aandoen. - V Een Zierikzeese horcca-ondernemer legt de laatste hand aan zijn eetkraam op het Havenplein. (Fo to: Joop van Houdt). Schaars bezoek vermeerdert de vriendschap Arabisch spreekwoord Overwegend zonnig HET WEER Overwegend zonnig. Minimumtem peratuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Naar oostelijke richtingen draaiende wind, zwak tot matig. TOERISTISCH In de toeristenbranche is 33 miljard gulden omgezet. i EXPOSITIE In De Eenhoorn is werfc te zien van kunstenares Em my A. Trouw. REDDERS In Haamstede zijn de redders van Burghsluis beloond. MOSSELTOERNOOI In Bruinisse is het Mosseltoernooi in volle gang. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ASSEN - Aan de 26e Drentse rijwielvierdaagse die dinsdag van start gaat doen dit jaar 28.000 fietsers in alle leeftijden mee. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft de heer V. uit Oude-Tonge aange houden. Hij is verantwoorde lijk voor een van de tasjesro ven die de afgelopen weken plaatsvonden in Zierikzee. Dat bleek tijdens het verhoor dat in het pplit jebureau plaats vond. V. werti na zijn bekente nis ingesloten in het politiebu reau. Het onderzoek wordt voortgezet omdat het mogelijk is dat V. nog meer op zijn kerf stok heeft. BRUINISSE/SCHARENDIJ- KE - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in zes personenauto's. Alle auto's waren van Duitse toeristen. De schade door braak en diefstal bedraagt vele duizenden gul dens. De meeste inbraken vonden plaats in Bruinisse. Aan de Mo lenweg werden de auto's van de Duitsers K. en T. opengebro ken en aan de Hageweg de auto's van N., B. en H., allen uit Duitsland. Uit alle auto's werd vrij dure geluidsappara tuur gestolen. Dat gebeurde ook uit de auto van H. die stond geparkeerd aan het Ba ken te Scharendijke. Uit dat voertuig namen de dieven ook vier brillen mee. BURGH-HAAMSTEDE Maandagmorgen werd de heer Z. uit Zierikzee aangehouden omdat hij in een auto reed ter wijl hij onder invloed verkeer de van alcohol. De Zierikzeeënaar reed om on geveer 9.00 uur over de Krayen- steinweg op een zodanige ma nier dat het de aandacht trok van surveillerende politiemen sen. Toen zij Z. aanhielden voor controle bleek hij teveel te heb ben gedronken om nog een auto te mogen besturen. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt en een tijdelijk rij verbod opgelegd. DEN HAAG - Ruim driekwart van de dienstplichtigen is te vreden over hun Defensiekaart Openbaar Vervoër. BONN - Het aantal Oostduit sers dat werkt in West- Duitsland, is dramatisch geste gen. Dit heeft het federaal ar beidsbureau maandag ver klaard. De permanente emi gratie is echter afgenomen. In vijf maanden, van november 1990 tot maart 1991, is het aan tal 'Ossies' dat heen en weer pendelt met vijftig procent gestegen. Meer dan 300.000 Oostduitsers reizen nu dage lijks naar hun werk in het eco nomisch bloeiende West- Duitsland. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Maandag- Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zicrikzee- sehe Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Tblefoon Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie. antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1