Geslaagde Brouwse Dag Etsen-expositie in de Eenhoorn DE HOEVE AAN DE LINGE Geslaagd concert van Zeeuws Vocaal Ensemble dit biedt de beeldbuis Geslaagden van de Zeeuwse Muziekschool Bouwkunst moet blijven bestaan Optimaal gebruik van akoestiek kerkgebouw 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dirigent Jaap Knuist zet ,,z'n" muzikanten aan tot een welluidende daad. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Aan de Zeeuwse Muziekschool te Zie- rikzee zijn 71 leerlingen geslaagd voor diverse oplei dingen. Onder hen 17 leden van muziekverenigin gen. BROUWERSHAVEN - Begonnen met stralend weer en gestopt onder nog steeds redelijke weersomstan digheden heeft Brouwershaven zaterdag wederom een Brouwse Dag beleefd. Aan het concept was niets veranderd; braderie en muziek gaan prima samen. De traditionele Muziek Play In trok ook dit jaar veel belang stellenden. Evenals voorgaan de jaren veel bekende gezich ten, maar ook laten zich steeds weer nieuwe mensen zien. Mensen, die gezamenlijk in de open lucht twee keer stevig re peteren, om vervolgens om 16.00 uur een behoorlijk con cert af te leveren. Dat vergt van zowel dirigent Jaap Knuist als muzikanten met name door het warme weer een hele prestatie, maar de waardering was er. Niet iedereen toog naar de tent voor het stadhuis. Velen be zochten de braderie. Brouwers haven heeft altijd een gezellige Brouwse Dag, waar zowel het Tot 14 juli Anna Reinders is in 1946 gebo ren in Schaesberg (L) en was aanvankelijk werkzaam in het onderwijs. Na ruim vijftien jaar lesgeven, volgde ze de tweejarige kaderopleiding voor Creatieve Expressie in Dworp (bij Brussel) om vervol gens naar de kunstacademie in Breda te gaan. Daar studeerde ze in 1989 af in grafiek en teke nen. Anna Reinders over haar werk: „Tekenen en grafieken wisse len elkaar voortdurend af en vullen elkaar aan. Ik werk snel en impulsief, schrijf als het wa- verenigingsleven als de mid denstand een steentje toe bij dragen. Ook onbekenden laten zich zien. Zoals bijvoorbeeld een clowneske toetsenist. Zijn vrouwelijke partner zit terwijl hij speelt relaxed in het zonne tje en roept via de microfoon ondefinieerbare kreten als oeh en ah. Voor haar en de organist zit een oudere man in een rolstoel, die kinderen probeert aan te spre ken met een pluche aap in de hand. Uiteindelijke doel is een gulden in een pet. Maar het merendeel van de deelnemers aan de markt heeft een produkt aan te bieden. De een bakt poffertjes, de andere re de beelden neer die zich te kenend als een stroom aandie nen. Grafiek, het etsen, is daarentegen een trager proces, hetgeen me afremt maar tege lijkertijd door het ambachte lijk bezig zijn, een zekere rust verschaft". En verder: ,,De combinatie van beiden maakt, dat ik bij het et sen de snelheid van lijnvoering van het tekenen wil benaderen en tegelijkertijd de extra's wil benutten die eigen zijn aan het etsen, zoals bijvoorbeeld de korrelig aangevreten of zeer scherpe lijntjes, de aquatint, verkoopt met enorm succes zonnebrillen. En natuurlijk vloeit het gerstenat rijkelijk. Veel belangstelling bestond er voor de pruttelende machines vanuit divers particulier bezit. De brandstoflucht vermengde zich met de zoete lucht van de braderie en het ronkende ge luid bracht gevoelens van nostalgie op. Naast een vrij be kende groene Unimog stond een fascinerende melkmachi ne. Vooral het mannelijk bezoe- kersdeel van de Brouwse Dag wist zich in deze hoek wel te vermaken. De organisatie van de Brouwse Dag mag niet ontevreden zijn over de toeloop. Dat was mede te danken aan het wat afzak kende weer na 'de middag- lunch. Het was voor veel men sen net geen strandweer meer. Want de ervaring leert, dat snikhete dagen geen braderie- dagen zijn. de vernis mou, de aangevreten zinkplaat, de fluwelige droge naaldlijn enzovoort". Het thema in haar werk is de mens. Anna Reinders werkt al tijd figuratief en wil haar ver haal kwijt over de wijze waar op ze haar omgeving ervaart. ,,Het gaat er dan ook steeds om dat ik wijzen van weergeven, vooral lijnen en composities, dus vorm vindt die aansluit bij wat ik wil zeggen". TILBURG - De Akademie voor Bouwkunst in Tilburg inoet blijven bestaan. Dat schrijven het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, de colleges van b en w van de vijf grote steden in deze provincie en de colleges van bestuur van de Brabantse hogescholen en uni-* versiteiten aan minister Rit- zen van onderwijs en weten schappen. Geslaagd zijn: A-getuigschrift (3e jaar): accordeon: Tim Broer, Sirjans- land; J. Kodde, Noordgouwe; Willeke Schot, Zierikzee. Blokfluit: Valesca Barczuk en Amanda de Glopper, Zierikzee; Jeroen Neijenhuis, Brouwers haven. Dwarsfluit: Marjolein Bolle- man en Miriam Kristalijn, Kerkwerve; Andrea Deurloo en Brenda Niese, Bruinisse; Daniëlle Hanse, Renesse; Jan- neke Kloet, Jonathan Lekker- kerk, Nelske van der Veer, Wie- teke van der Veer en Leonie Verkaart, Zierikzee; Jolanda Lamper, Oosterland; Ellen Vaane, Scharendijke. Gitaar: Nanou Baart, Lennert de Graaf, Freek Grootenboer, Annette Kooman en Marieke Schot, Zierikzee; Anne van de Vate, Ouwerkerk. Klarinet: mw. J. Been, Brou wershaven; Kirsten Schiewold, Nieuwerkerk. Orgel: Ingrid Lookman, Zie rikzee. Piano: Saskia van Breen, Kerkwerve; Simone van Keu len en Barbara Vink, Nieuwer kerk; Kwok-jan Yuen en mw. E. v. d. Zwan, Zierikzee. Saxofoon: Arjan Klompe, Noordgouwe; Suzanne Lim burg, Zierikzee. Viool: Eke Buis, Zierikzee; Leonie Leij dekkers, Nieuwer kerk. B-getuigschrift (5e jaar): Blokfluit: Anne-Marie Joppe, Krista Verkaart en Esther Wal raven, Zierikzee. Dwarsfluit: Wilmer Klooster- ziek, Nieuwerkerk; Ivo Soe- ters, Zierikzee. Gitaar: Kristiaan Donker en Catrineke Stoutjesdijk, Zierik zee. ZIERIKZEE Orgelconcert tijdens Toeristendag Tijdens de eerste Toeristendag, op dinsdag 9 juli, vindt in de Grote of Nieuwe Kerk te Zieri- kee het eerste van een serie or gelconcerten plaats die deze zo mer wekelijks in het gebouw worden gehouden. Het concert wordt verzorgd door Cees van der Slik. Hij is organist in Krimpen aan den Lek en stu deerde orgel en koordirectie aan het Haags Conservato rium. Het programma omvat de volgende nummers: Varia ties op O God van hemel, zee en aard van J. Bonefaas. Koraal- voorspel O Mensch, bewein dein Sunde gross van J. S. Bach. Concerto nummer 6 in Bes van G. F. Handel. Choral III van C. Franck, Benedictus van A. Rowley. Finale Sym- phonie 1. Het concert begint om 16.00 uur, duurt ongeveer drie kwartier en de toegang is gratis. Tijdens het evenement wordt een collecte gehouden voor de restauratie van het uit 1848 daterende Kam en Van der Meulen orgel in de kerk. HAAMSTEDE ZWN De busmaatschappij Zuidwest- Nederland (ZWN) neemt 6 sep tember haar nieuwe accommo datie in Haamstede in gebruik. Oud-gedeputeerde en afscheid nemend commissaris van de ZWN, J. D. de Voogd verricht om 15.45 uur de officiële ope ning. De markt vraagt de ZWN flexibel in te spelen op nieuwe vervoersstromen en wijzigende rei zigei's wen sen. Daarom is het nodig over comfortabel mate rieel te beschikken en een mo derne stalling. Daarom heeft de ZWN de oude stalling in Burgh verlaten. Expositie Jeroen Braat exposeert gedu rende de zes Ringpromotieda- gen in de Hervormde kerk van Haamstede. De officiële ope ning van de expositie is woens dag 10 juli om 20.00 uur in de kerk zelf. Dc opening wordt verricht door ds A. Jobsen uit Zierikzee. RENESSE Geslaagd Gert-Jan de Glopper uit Renes se is aan dc Middelbare Land en Tuinbouwschool in Breda geslaagd voor het eindexamen. Hij deed de richtingen aanleg en onderhoud en commerciële economie. KERKWERVE Fietstocht De Vereniging van Kampeer- Orgel; Dianne den Boer, Kerk werve. Saxofoon: Hans Doeleman en Ruben Maes, Zierikzee. Slagwerk: Roel v. d. Berg, Nieuwerkerk. Trompet: Rienk van Dijke, Zie rikzee. Viool: Janneke van Dijke en Mieke v. d. Hoek, Zierikzee. C-getuigschrift (7e jaar): Blokfluit: Anne Schouls, Zie rikzee. D-getuigschrift (9e jaar): Blokfluit: Paula de Vos, Zierik zee. Dwarsfluit: Astrid Schouls, Zierikzee. Piano: Nancy Matthijsse, Kerkwerve. Diplima's volgens de landelij ke normen van de Opleiding le den van amateur blaasor- kesten: Apollo, Brouwershaven: Ar thur Sevestre, slagwerk A. Crescendo, Dreischor: mw. A. Klumper, hoorn A. Kunst en Eer, Zierikzee: Deb bie Bakker, klarinet A; J. Bil, hoorn A; mw. A. Besling, trom pet B; J. Mosselman, tuba B; Pascale v. d. Wekken, dwars fluit B; mw. I. Zwart, klarinet B; Theo van der Poel, trompet C. Luctor et Emergo, Renesse: Er- win de Bil en Patricia van Bregt, bugel A. Nut en Uitspanning, Zonne- maire: Lennert Goemans, slag werk B. Oefening en Uitspanning, Nieuwerkerk: Sytze Stins, cor net A. Oosterlands Fanfare: A. Stout jesdijk, cornet A; Edmond Ver hoef f, trompet A. Witte van Haemstede: Pieter Kuzee, bugel B; Niels Overbee- ke, althoorn B. boeren (Vekabo) op Schouwen- Duiveland heeft voor maandag 29 juli een fietstocht op het pro gramma staan. Het gaat om een route van ongeveer tien ki lometer, waaraan door ieder een kan worden deelgenomen. De startplaats is de Ring in Kerkwerve om 19.00 uur. De groep fietst vanaf de Ring via de Weelweg en de Heuvelsweg langs de diverse landbouwge wassen, waarna via de Thayers- weg een bezoek gebracht wordt aan de molen van de familie Hage. Vervolgens gaat de route verder via de Bootsweg langs de Flaauwersinlaag (broed plaats voor veel vogelsoorten). Via de provinciale weg wordt koers gezet naar de Verseputse- weg, waar de koffie klaar staat op een mini-camping, waar te vens vee bezichtigd kan wor den. De deelname is gratis. Bezwaar De Arob-commissie uit gede puteerde staten van Zeeland hoort dinsdag 16 juli om 10.00 uur H. Meijer uit Kerkwerve en het gemeentebestuur van Middenschouwen. Meijer pro beert al geruime tijd - met steun van de gemeente - een zalmrokerij te beginnen aan de Arkelweg te Kerkwerve. Maar gedeputeerde staten willen daar niet aan. Vandaar dat gs er een stokje voor gestoken hebben. Een stokje, waartegen Meijer en de gemeente bezwaar hebben aangetekend. Oud papier ophalen Op zaterdag 13 juli halen leden Bijna elke kerk heeft een goe de akoestiek vanwege zijn ste nen vloer en hoge, meestal hou ten zoldering; de Nederlandse Hervormde kerk van Noord gouwe heeft beide, maar haar kleine afmetingen voegen daar een extra dimensie aan toe. Het Zeeuws Vocaal Ensemble maakte daar goed gebruik van, door soms een deel van het koor naar achteren te plaatsen. Bij een gezang uit de 15e eeuw getiteld Nun laube, Lindlein. laube was het bijna een 'vondst' de sopranen achterin het middenschip van het kerk- Dinsdag 9 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Streetwise, Engelse jeugdserie. 18.01 uur VARA's kindermenu met om: 18.01 uur De tovenaar van Oz, tekenfilmserie. 18.24 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Lieverdjes, pilot afle vering van een Amerikaanse comedyserie. 20.07 uur Rondje Europa, een bekend VARA-gezicht en een collega maken opnames op hun favoriete plek in Europa. 20.38 uur Ieder z'n deel, come dyserie. 20.56 uur Tien voor taal, spel- programma. 21.40 uur Bankroet, Engelse se rie. 22.32 uur Impact: Een zee van vuiligheid, documentaire over de vervuiling van de Middel landse zee. 23.25 uur Natuurmoment 23.30 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Santa Barbara, serie. 16.45 uur The big valley, serie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur Captain Planet, te kenfilmserie. 18.15 uur Zorro, Amerikaanse serie. 18.30 uur The edge and beyond, spectaculaire sporten en stunts. 18.45 uur Countdown, poppro gramma. 19.25 uur Veronica sport. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Murphy's law, Ame rikaanse serie. 21.25 uur Summer rental, Ame rikaanse speelfilm. 22.50 uur The Yellow river, Chi nese natuurserie. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 15.00 uur Studio Sport, Tour de France: 4e etappe Dijon-Reims. 19.00 uur Journaal 19.15 uur Sesamstraat 19.33 uur Studio sport, met sa menvatting Tbur de France. van de sportvereniging WIK oud papier op in de kernen Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Men begint om 9.30 uur rond te rijden. Inwo ners van voorgenoemde kernen wordt verzocht voor die tijd hun oud papier en karton ge bundeld aan de stoeprand ge reed te zetten. ZONNEMAIRE Oud papier Muziekvereniging Nut en Uit spanning haalt morgen, dins dag 9 juli, weer oud papier op in Zonnemaire. Verzoek is om het vanaf 18.30 uur gebundeld gereed te zetten. NOORDGOUWE Collecte De geldinzameling ten bate van het Epilepsiefonds heeft in Noordgouwe 189,90 gulden op geleverd. De organisatie be dankt een ieder, die hieraan een steentje heeft bijgedragen. je te plaatsen, waarbij het leek alsof de klanken meer diepte kregen. Sonate IV in D van Georg Frie- drich Handel werd solistisch gebracht door dirigent Kees van Eersel op het kerkorgel en Karin Haak uit Nieuwerkerk op viool. Kees van Eersel wist het kerkorgel vlot te bespelen- zonder gl te veel echo, hetgeen erg mooi klonk. Ook Karin Haaks vioolspel klonk voor treffelijk; het publiek was er, getuige het applaus, duidelijk van onder de indruk. Opvallend bij het solistenwcrk 20.00 uur Journaal. 20.20 uur De bezetting, docu mentaire serie over Nederland in bezettingstijd. Afl. 7. Herh. 21.10 uur De schatten van Or- say, culturele serie. Afl. 1. 21.54 uur De verhalenvertel lers, serie verhalen uit alle we relddelen. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie. 23.00 uur Klassieke mechanica II, les 23. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 130. 18.05 uur Samson. 18.10 uur Black Beauty, Britse jeugdserie. 18.35 uur Tour '91, tourmagazi ne met ritverslag, interviews, studiogasten en eigen repörta- ges van Jan Huyse. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Sla je slag, spelpro- gramma. 19.26 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Ruth Rendell- mysteries, Britse serie naar de verhalen van Ruth Rendell. 20.55 uur Margriet, praatshow. 22.15 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur Windy City, Ameri kaanse speelfilm. 00.40 uur Coda, Hymn tot Egypt, van A. Coeck. Uitge voerd door Gino Herman, gi taar. BRT 2 15.40 uur Sport extra, Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de 4e rit Dijon- Reims. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.30 uur Nieuws en sport 20.00 uur Programma van de Christen Democratische Om roep. 20.25 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat ge plant, afl. 2: De kolonisatie (1908-1958). OOSTERLAND Verkoping In de Bogermanschool aan de Weelstraat te Oosterland vindt op donderdag 11 juli een linge rieverkoping plaats ten bate van Adullam, de stichting die zich inzet voor de gehandicap tenzorg. De verkoping vindt plaats van 19.30 tot 21.00 uur. JERUZALEM - De Israëlische regering is niet van plan haar troepen uit de door Israël ge creëerde „veiligheidszone" in Zuid-Libanon terug te trekken. Vertrek van de Israëlische manschappen is pas aan de or de als andere buitenlandse mo gendheden eveneens hun troe pen terugtrekken. Dat heeft de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, David Levy, zondag verklaard. MANAMA - Achttien generaals en hoge legerofficieren in Irak zijn in juni om het leven ge bracht omdat zij een complot zouden hebben gesmeed tegen president Saddam Husayn. was dat dirigent Van Eersel tel kens zijn muziekstandaard moest meenemen vanaf het 'podium' naar boven, waar zich het orgel bevindt, maar dat stoorde in het totaal niet, het tekende zelfs een beetje de sfeer van gemoedelijkheid en eenvoud. Eenvoud zoals ze be hoort bij een dergelijk optre den in oen prachtige entourage van het kleine Noordgouwse kerkje. Ook het a capella-werk van de koorleden klonk erg mooi en het publiek was er zeer tevre den mee. Voor koorleden en musici had het wat minder mooi weer mogen zijn, dan was er zeker meer publick geweest en dat verdiende het Zeeuws Vocaal Ensemble ook. Maar voor die twee kinderen, die in een rubberbootje rondjes om het kerkje voeren, kon het weer niet mooi genoeg zijn. Door MIEN VAN 'T SANT 25 'Kinderen? Want dan is zoiets dubbel erg'. 'Gelukkig niet! Maar enfin! Ik ben nog jong genoeg om als ik wil een nieuw leven te be ginnen. Voor het moment heb ik mijn troost in hard werken gevonden. Vrijheid heeft er gens ook zijn voordelen'. 'Alleen het verdrijft niet de eenzaam heid'. 'Daar heb ik zo geen last van. Ik ga in mijn werk op. En in de mij schaars toegeme ten vrije tijd biedt een stad al gauw genoeg'. Ze zucht hoorbaar. 'Een stad wèl, ja. In een dorp wordt al je doen en laten direct ge volgd en onder de loep genomen. Ikzelf lijd wèl erg onder de eenzaamheid'. Het antwoord, dat ze had willen forceren, blijft alsnog uit. In plaats daarvan zegt hij: 'Maar op een boerderij zult u ook uw werk wel hebben. En met zoveel beesten om je heen voel je jezelf dunkt me nooit helemóól alleen'. Een kort lachje. 'Beesten blijven beesten. Aanspraak heb je er niet aan'. 'Maar uw zoon dan?' Ze haalt haar schouders op. 'Nu heb ik hem nog. Maar voor hoelang? Nu hij zijn brom mer gekregen heeft, trekt hij 's avonds ook weer vaak naar de stad. Hij heeft daar zijn vrinden, wat wil je?' 'U zoudt de uwe in het dorp kunnen zoeken'. Haar ogen staan ineens zo triest, dat het hem wel opvallen 'moet. Dan zegt ze: 'De vrinden van mijn overleden man zijn niet mijn vrinden. Worden het niet ook'. 'Hoezo niet?' 'Misschien wel mijn eigen schuld', zegt ze, zich naar hem overbuigend. 'Ik ben nooit echt boerin geweest. Werken op de boerderij hoefde ik vanzelfsprekend niet. Maar ik ben ook in het andere te kort geschoten. Ik 'U bent ook geen boerin naar de geest. Dat bedoelt u, niet?' Ze kijkt hem verrast aan. Dan komt ineens weer het weerloze in haar blik. 'Het is moei lijk, mijnheer Van Nagel. Als weduwe word je al naar een ander hoekje verwezen. Vrou wen, van wie de mannen nog leven, vragen je praktisch niet meer. Zo kom je nooit meer eens tot een serieus gesprek. U weet niet half hoeveel behoefte ik daaraan heb. Een gesprek met een man is toch altijd heel an ders, flitsender zou ik haast zeggen dan ie mand van je eigen sekse'. Hij geeft haar een tikje op haar hand. 'Dan vandaag dit alles maar uitbuiten', zegt hij opbeurend. 'Wat denkt u ervan? Zullen we dan nu naar het meubelcentrum rijden?' En haar galant haar handschoenen aanrei kend: 'Wie weet hoeveel troost u straks al heeft door de sfeer, die uw kamers zullen ademen. Misschien komt het andere dan ook nog wel'. Het is maar goed, dat de jonge architect bij haar inkopen aanwezig is. Dien weet in de veelheid allang geen weg meer. Er is zoveel, dat ze mooi vindt, maar ze mist de gave om datgene eruit te kiezen, dat bij haar kamers zal passen. Veel geduld kan ze ook niet op brengen. Het liefst zou ze alles meteen laten opladen, zodat het vanavond al in haar ka mers kon prijken. Voor een crèmekleurige kaptafel bezwijkt ze al direct, als ze op het tabouretje voor de spiegel neervalt. Net wat ze zich in haar stoutste dromen gedacht heeft. Een driedelige spiegel en wel zes laat jes, waarin ze haar toiletspullen zal kunnen wegbergen. Ze wil ook niets anders meer zien. Zelfs niet, als mijnheer Van Nagel er haar op attent maakt, dat de kwaliteit niet zo denderend is en dat ze veel beter een wat minder besmettelijkcr kleur kan kiezen. Dit moet het zijn en niets anders. Ze heeft ineens ook geen zin meer nog lan ger rond te kijken. Het betekent alleen maar dc kans lopen nog iets te ontdekken dat haar weer onzeker zal maken. Ze moet ook een beetje aan haar budget denken. Voorlopig mag ze er niet bovenuit gaan. Of mógen? Zoveel macht heeft de bedrijfslei der nu nog net niet. Maar ze kent zichzelf goed. tenminste in dit opzicht. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Tot 14 juli is er in de Eenhoorn te Zie rikzee een expositie van Anna Reinders. De tentoon stelling is te bezoeken van maandag tot en met za terdag van 10.00-18.00 uur. NOORDGOUWE - Het prachtige weer vrijdagavond was er waarschijnlijk de oorzaak van dat slechts eenentwintig mensen het mooie kerkje van Noord gouwe bezochten voor een concert van het Zeeuws Vocaal Ensemble. Het ensemble speelde er niet min der om. Dirigent en solist Kees van Eersel wist zeer zeker een sfeertje te creëren, dat bij het publiek in goede aarde viel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4