Westerschouwen bereid om Anywave 1991 te steunen Grote belangstelling voor afscheid PTT-er F. Eekman Ondernemers rond Rotonde niet blij met verhoging* van tarieven Dinsdag eerste Toeristendag Eerder negatief standpunt achterhaald In voorsorteercentrum Zierikee Dagjestoe risten zorgen voor lange files Betreft betaald parkeren in Westenschouwen Pas op 2 augustus mosselen Twee doden bij ongeluk Benoeming MAANDAG 8 JULI 1991 NR 24976 3 PTT-direeteur Welleman (links) speldt de heer Eekman de gouden speld op terwijl diens vrouw daarvan getuige is. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Na een periode van ruim zesendertig jaar heeft Freek P. Eekman zaterdagmiddag af scheid genomen van de PTT. Dat gebeurde onder grote belangstelling in de kantine van het voorsor teercentrum aan het Haringvlietplein te Zierikzee. Eekman is nu VUT-er en gaat nu met zijn vrouw van de rust genieten. Kaarten blijven belangrijk voor de oud-PTT-chefalleen nu geen ansichten, maar speel kaarten, want bridgen en klaverjassen spreken hem zeer aan. Tijdens de feestelijke af scheidsbijeenkomst werd Eek man in eerste instantie toe gesproken door de directeur van het bestuurscentrum Goes, C. Welleman. Deze ging nog- eens in het kort in op de carriè re van Eekman, die in 1955 bij de Post kwam. Via Goes be landde Eekman ruim twintig jaar geleden in Zierikzee. ,,En de Schouwse lucht is je prima bevallen, want je bent er nog steeds'!, aldus Welleman. Welleman roemde Eekman om zijn sociale instelling, waar mee hij veel problemen wist op te lossen. ,,Ik ben ervan over tuigd, dat de PTT aan jou een goed en gemotiveerd medewer ker heeft gehad", aldus de di recteur. Welleman liet zich overigens nog kritisch uit over de VUT- regeling in het algemeen, zon der Eekman daar persoonlijk op aan te spreken. Er wordt wat Welleman betreft wat te gemakkelijk gebruik gemaakt van de VUT-regeling. Op die manier verliezen bedrijven vaak snel veel ervaring. Na zijn toespraak speldde hij Eek man de gouden PTT-speld op zijn jasje. Namens de personeelsvereni ging werd Eekman kort toe gesproken door R. Willemse. Volgens Willemse staat Eek man op zijn werk beter bekend als 'onze vader'. ,,Een jubilaris is een goede of slechte vent, die bij zijn afscheid toch altijd een pluim krijgt opgestoken. Maar voor de personeelsvereniging ben je een duizendpoot ge- BURGH-HAAMSTEDE - Anders dan collega- gemeenten in de regio zijn burgemeester en wethou ders van Westerschouwen bereid om het popfestival Anywave in Zierikzee wél financieel te ondersteu nen. De stelregel 'het heeft geen gemeentelijk ka rakter' is wat het gemeentebestuur betreft achter haald. De gemeenteraad komt maandag 15 juli om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede weest. Of, ik geel' je er vijfhon derd, de andere vijfhonderd zijn voor je vrouw". Bij het ge ven van een cadeau grapte Wil lemse, dat hij niet precies wist of Eekman een bon of een haarstukje zou krijgen. Als laatste sprak J. Kouijzer namens het attentiefonds. Die kwam tot verrassing van Eek man met een vierladenkast, verpakt in bebloed verband. Aan Eekman om uit de lade zijn cadeau (geld) te halen. Kouijzer herinnerde met deze kast aan de verhuisdrift van Eekman, die laatstgenoemde een behoorlijke beenwond had opgeleverd. Maar hij kon de grap wel waarderen. Pruik Tenslotte was het aan Eekman om nog even te reageren op de sprekers, die hem voorgingen. Hij lijkt iets te hebben met haarstukjes. Collega's hadden hem ooit eens voor de grap ano niem een pruik toegestuurd. Door een slimme zet van Eek man werden de afzenders hem al snel bekend. En naar de dure pruik konden ze fluiten. Na Eekman's woorden werd hem een receptie aéngeboden. Andere gemeenten in de regio wimpelen een subsidieverzoek van jongerencentrum Brogum in Zierikzee meestal om die re den af. Ook de Westerschouwse gemeenteraad heeft om die re den eerder nee gezegd. Maar volgens het college van b en w bezoeken veel jongeren uit haar gemeente het festival, waar (beginnende) bands de kans krijgen zich aan een groot publiek te presenteren. De commissies financiën en welzijn hebben beide een posi tief advies uitgebracht. Mede gelet daarop vragen b en w de gemeente om ruim 830 gulden over te maken naar de reke ning van jongerencentrum Bro gum. Dat is vijftien cent per in woner. Streekarchief Verder wil de gemeente ruim 3200 gulden uittrekken voor het Streekarchivariaat. De ar chivaris heeft gevraagd per twee weken een halve dag meer te mogen werken om in Wester schouwen een verantwoord ar chiefbeheer te kunnen voeren. Momenteel werkt het archief anderhalve dag per twee we ken. Door een toevloed van ter bewaring aangeboden oude ar chieven is een knelpunt ont staan in de verwerking (orde ning, inventarisering en op schoning). ,,Het is een goede gang van za ken, dat vele verenigingen, in stanties en kerken hun archief ter bewaring aanbieden. Op de ze wijze vindt een goed beheer plaats van belangrijk en histo risch materiaal dat voor nu en later raadpleegbaar is. De ter bewaring ontvangen archieven en foto's geven een uniek beeld van de plaatselijke situaties", schrijven burgemeester en wet houders in hun voorstel aan de gemeenteraad. Om te voorkomen, dat er een structurele achterstand gaat ontstaan, is het noodzakelijk om gehoor te geven aan het ver zoek van het archivariaat. Maar de gemeente heeft hot geld niet gereserveerd in haar begroting voor dit jaar. Van daar dat nu een beroep gedaan moet worden op de zogenaam de post onvoorzien. Volgend jaar kan het bedrag in de be groting worden opgenomen. Conflict Verder staat het slepende con flict tussen St. van den Hoek en A. R. Verseput (beiden Re- nesse) op de agenda van de ge meenteraad. Verseput is enige maanden geleden van het per ceel aan de Zeedistel weg gezet. Middels een menselijke blok kade hoopte Verseput de grond te kunnen behouden. Grond, die hij indertijd van de ge meente kocht. Maar aan de voorwaarde, dat erop gebouwd moest gaan worden, had Verse put niet voldaan. Zijn buurman, Van den Hoek, wilde de grond ook graag ko pen, omdat hij vreest dat Ver seput de grond anders een re creatieve bestemming zal ge ven. In de januari-vergadering besloot de gemeenteraad al de grond te verkopen aan Van den Hoek. Ook met de voorwaarde, dat er gebouwd moest gaan worden. 4 Maar Verseput is inmiddels naar de rechter gestapt om zich de grond alsnog te kunnen toe eigenen. Het gaat om een per ceel van 740 vierkante meter. Als de rechter bepaalt dat het perceel alsnog naar Verseput moet, dan wil de gemeente ge vrijwaard zijn van een schade vergoeding. En die voorwaarde ziet de ''gemeente nu alsnog graag opgenomen in het koop contract, dat samen met Van den Hoek is opgesteld. Ook wordt nogeens benadrukt, dat er binnen twee jaar een woning voor permanente bewoning is gebouwd. Die termijn gaat in op het moment, dat de rechter bepaald heeft dat Verseput geen aanspraak op de grond kan maken. DRIEBERGEN Dagjestoe risten die dit weekeinde met hun auto het strand en recrea tiepiassen opzochten, hebben zondagavond voor grote druk te op de Nederlandse wegen gezorgd. Door het mooie weer keerden met name de dagjestoeristen die zondag of het weekeinde in de provincie Zeeland hadden doorgebracht, laat huiswaarts. Omstreeks tien uur zondag avond waren er in Zuidwest- Nederland (bij Breda en Rot terdam, verkeer vanuit Zee land) nog aanzienlijke files. Drie kwartier later was er op de N59 (Zierikzee -Rotterdam) nog een file van 4 kilometer. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen was het zondag erg druk aan de Nederlandse stranden en de re creatiewateren. De drukte leid de echter niet tot ernstige onge vallen. Wel kreeg de rijkspoli tie een groot aantal meldingen van overlast veroorzaakt door speedboten. Ook deden zich op het water enkele ongevallen voor, waarbij twee mensen ge wond raakten. In Lith raakte een man gewond omdat een jet skiër over zijn voet reed en in Uithoorn ontstond een aanva ring tussen twee jachten. Daar bij viel een persoon overboord, die vervolgens met zijn voet in een schroef van een van de bei de boten terecht kwam. Het tweede vakantieweekeinde leidde op de luchthaven Schip hol nauwelijks tot vertragin gen. Zaterdag en zondag ver trokken in totaal 72 charters naar verschillende vakantie bestemmingen. Daarvan had den in totaal 11 een vertraging van langer dan een uur. WESTENSCHOUWEN - De verhoging van de par keertarieven op het parkeerterrein Rotonde te Westenschouwen is de horeca-ondernemers in de buurt in het verkeerde keelgat geschoten. In een brief aan de gemeente Westerschouwen spreken de ondernemers van een 'absurd hoog tarief'. Niet alleen op het Havenplein, maar ook elders in de binnenstad van Zierikzee is er dinsdag 9 juli van alles te beleven. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De Toeristendagen '91 komen eraan. Dinsdag 9 juli gaat de serie van vijf dolle dinsdagen officieel van start. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs zal hiervoor om 11.45 uur vanaf de grote festival-wagen) het officiële startsein geven. De horeca-ondernemers vrezen een omzetbeperking. Met in gang van mei van dit jaar is de gemeente een gulden per uur gaan rekenen van 09.00-22.00 uur. In 1990 was dit tarief vijf tig cent en van 09.00-18.00 uur. Enerzijds dus een tariefsverho ging, anderzijds verlenging van de betaaltijd. ,,Het tarief dat nu berekend wordt, lijkt ons niet erg toerist-vriendelijk, maar ook lijkt het ons de bewoners van de panden aan de Steenweg, Irisweg, Hoge Hilleweg en di verse aangrenzende wegen da- ZIERIKZEE/BR UINISSE Zoals gemeld is de aanvoer van mosselen wederom uitgesteld. Nu is bekend geworden, dat de aanvang van het seizoen ge dwongen doorgeschoven is naar vrijdag 2 augustus. Dat betekent dus, dat restau rants tot die datum geen verse Zeeuwse mosselen kunnen pre senteren. De reden van de ver traging is gelegen in het feit, dat de groei en de kwaliteit van de mosselen nog verre van optimaal is. Uit deze week ontvangen mon sters kon weliswaar enige vooruitgang worden geconsta teerd, maar de kwaliteit is nog niet van dien aard dat het ver antwoord zou zijn om deze mosselen nu al op de markt te brengen. Ongetwijfeld een domper voor de organisatie van de Bruse Visserijdagen, die het nu zonder verse Zeeuw se mosselen moet stellen. nig overlast te bezorgen", aldus de ondernemers in hun schrij ven. De aangrenzende wegen worden nu als parkeerplaats gebruikt om te voorkomen, dat er een gulden betaald moet worden. Een neven-effect, dat de gemeente zelf ook aleens ge signaleerd had. Bereid Volgens de ondernemers langs de parkeerplaats zijn toeristen en eigen inwoners best bereid om iets te betalen voor een par keergelegenheid zeker als de ze voorzieningen heeft". De on dernemers noemen in dit ver band een toiletgebouw, dou ches en telefooncellen. Maar het moet wat hen betreft wel binnen de perken blijven. ,,Want voor een bedrag van een gulden per uur kan men wel meer verwachten dan een slag boom, die automatisch (indien in orde zijnde) open en dicht gaat. Bovendien, waarom kan er in het voor- en naseizoen geen gereduceerd tarief gel den?". Volgens de ondernemers worden de toeristen dubbel ge pakt, omdat voor overnachtin gen ook de gebruikelijke toe ristenbelasting betaald moet worden. Als de gemeente vasthoudt aan het nieuwe tarief, dan hopen de ondernemers op meer voor zieningen. ,,Er zou bijvoor beeld in het voor- en naseizoen een (EHBO)-wacht geïnstal leerd kunnen worden, die di rect een oogje in het zeil kan houden bij de geparkeerde auto's en de aanwezige toiletge- bouwen. Het overwegen waard?". Dezelfde ondernemers (pavil joens de Zandsnor, de Schaar en de Rotonde) leggen de ge meente in een ander schrijven nog een „nijpend probleem" voor. Het betaald parkeren maakt het voor de perso neelsleden moeilijk om hun auto te parkeren. Betaald par keren kost de mensen snel tien gulden per dag. De ondernemers willen graag een eigen parkeerplaats, waar voor geen tarief geldt. ,,Dat dit mogelijk is blijkt uit het feit, dat één onzer collega's, overi gens tot onze grote verbazing, een geheel eigen parkeerter rein tot zijn beschikking heeft gekregen. Aangezien het ons niet toegestaan is daar mede gebruik van te maken, verzoe ken wij u ons in aanmerking te laten komen voor een soortge lijke voorziening voor ten minste achttien auto's". „Gezien de snelle verwezenlij king van het eerder genoemde privé-parkeerterrein van onze collega, zien wij dan een toe zegging in deze binnen korte tijd tegemoet. Vooral met het oog op het komende (lees: hui: dige - red.) seizoen. De gemeen teraad krijgt de beide brieven voor zich tijdens de raadsver gadering van maandag 15 juli (gemeentehuis Burgh-Haam- stede, aanvang 19.30 uur). HOOGEZAND - Bij een aanrij ding op de kruissing tussen de Kielsterachtcrwcg en de VVil- dcrvanckstcrweg in Hooge- zand zijn in de nacht van zater dag op zondag twee doden ge vallen. Het betreft het echtpaar De V. uit Veendam, van wie de man 73 jaar oud was. Het echtpaar De V. reed op de Wilde- vancksterweg in de richting van Veendam en wilde de Kielsterachtcrwcg oversteken. Daarbij verleenden ze geen voorrang aan het echtpaar K. uit Sappemeer (56 en 53 jaar oud) en er ontstond een aanrij ding. Het echtpaar K. raakte zwaar gewond. Tijdens deze eerste Toeristen dag die om 10.00 uur begint zal de vakantie alle aandacht krij gen. Vanaf 11.00 uur wordt im mers een vakantie, sport- en vrijetijdfestival afgewerkt op hot Havenplcin. Deze sfiow, die non stop wordt gepresenteerd, bestaat uit modcflitsen, optre dens van artiesten en een spe ciale Festival live band. Toe schouwers kunnen hun geluk beproeven met enkele spelle tjes die in hot programma zijn opgenomen. Het Havenplcin. waar de pro motiebus Schouwen- Duivcland en enkele kermisat tracties een plaatsje krijgen, zal bovendien voor een deel ook als terras worden ge bruikt. De Balie wordt tradi tiegetrouw vrijgemaakt voor de kinderen die met de vor- 'koop van allerlei overblijfse len van de voorjaarsschoon maak een extra zakcentje wil len verdienen. Kunstliefhebbers vinden el kaar weer op het terrein voor de Nieuwe Kerk, dat vijf we ken lang de (bescheiden) allure van een place du Tcrtre zal heb ben. In de Nieuwe Kerk zelf geeft Cecs van Slik dinsdag een orgelconcert (45 minuten). Dit begint om 16.00 uur. De handelaren en standwerkers zullen als vanouds in het Ha venkwartier en aan de Schuit haven en Lange .Nobelstraat een plaatsje krijgen. Theater Poppentheater Rob-Hotty, in middels uitgegroeid tot een vast onderdeel van de Zierik- zeese Tberistendagcn, is ook dinsdag weer aan het werk te zien. Tussen 11.00 en 14.00 uur vertoont Rob-Hetty op ver schillende lokaties in do stad zijn theaterkunsten voor jong én oud. Goochelarticst Mario Priemis uit Zierikzee zal de be zoekers van deze eerste Tbe- ristendag bovendien nog enke le fraaie staaltjes van de goo chelkunst voorschotelen en ook kunnen kinderen zich la ten met behulp van schmink een ander gezicht laten aanme ten. Muziek ontbreekt deze eerste dolle dinsdag evenmin. Daar voor zorgen de muzikanten van ensemble Alteklein en het draaiorgel Alanti (Poststraat). Het exacte dagprogramma wordt via grote borden aange kondigd. Wie wil weten wat er voor de vijf Tberistendagcn op het programma staat kan bij de VVV aan het Havenpark, de promotiebus Schouwen-Duive- land en bij de parkeerterreinen een algemeen programma krij gen. Evenals voorheen worden aan het Eerste Wecgje enkele par keerterreinen tijdelijk open gesteld. Vanaf die terreinen, die door borden worden aange geven kan men met de paarden tram naar het centrum worden vervoerd. Deze paardentram stopt bij de Balie en het post kantoor. Wie het drukke stads gewoel wil ontvluchten kan met een traditioneel zeilschip of een rondvaartboot van rede rij Den Brecjen een tochtje over de Oostcrschelde maken. De afvaarten zijn: 10.30 en 14.00 uur (rondvaartboot) en 13.00 uur (zeilschip). Verwachting t/m vrijdag 12 juli. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht variabel 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht zuido. 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli Zon op 05.30, onder 21.59 Maan op 02.27, onder 20.09 Nieuwe Maan: 11 juli (21.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Achter een zone met on weersbuien stroomde vanochtend al wat minder warme lucht ons land binnen. Een ander koufront, samen hangend met een depressie bij Ier land trekt de komende nacht van zuidwest naar noordoost over het land. Mogelijk gaat dit gepaard met wat regen of enkele buien. Achter dit tweede front stroomt morgen nog iets koelere lucht naar ons land. Na een nacht met een minimum van een graad of 14, worden daarin maxima van rond 22 graden ge haald. Bij Noordwest-Spanje vormt zich een hoog, dat in onze richting gaat bewegen. Morgen brengt dit in de loop van de dag al weer perioden met zon, op woensdag wordt de kern van dit hoog dicht bij ons land verwacht. Dan wordt het een fraaie en niet al te hete zomerdag. SCHARENDIJKE - De heren C. H. Overweel uit Middelhar- nis en A. B. van der Reest uit Goes staan op de nominatie om te worden benoemd als ambtenaar burgerlijke stand in de gemeente Middenschou- wen. Zij zijn de opvolgers van de he ren L. J. Dorst en J. Donker die in verband met benoeming el ders ontslag hebben gevraagd als ambtenaar burgerlijke stand. Zoals bekend is een ambtenaar van de burgerlijke stand bevoegd om huwelijken te sluiten. De benoemingen ko men aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering die donderdag 18 juli plaatsvindt in het gemeentehuis te Scha- rendijke. Tijdens de vergade ring wordt A. B. van der Reest ook benoemd als loco-secreta ris. ZIERIKZEESCHEfi NIEUWSBODES Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succes- jes" (t/m 4 regels) I 6,80 Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3