Van den Broek: Succes missie moet nog blijken LAATSTE NIEUWS 'Overheid doet kermis exploitanten tekort' Nog even goedkoop tanken Onderwijsbonden blijven tegen akkoord opheffing Gedetineerden maken sterke drank zelf waterstanden Ferme politieke toezeggingen Zuid-Afrika mag deel nemen aan WK Maatschappelijk werker: Nederlanders gewond bij busongeluk Peiling: D66 keldert 5 zetels Aalsmeer tegen rijksbijdrage 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - Minister Van den Broek (buiten landse zaken) vindt het nog te vroeg 0111 te zeggen of de derde missie van de EG-trojka naar Joegoslavië een succes is geworden. Bij terugkeer uit Brioni, ver klaarde hij dat „nog moet blijken" of de missie ge slaagd is. Van den Broek is samen met zijn Luxem burgse en Portugese collega's Poos en De Deus Pin- heiro, in Joegoslavië geweest. De drie ministers hebben „fer me politieke toezeggingen" ge kregen van leden van het presi dium en van de regeringen van de federatie, Slovenië en Kroa tië. De toezeggingen moeten nog door de parlementen wor den goedgekeurd. De Europese Gemeenschap is bereid mede werking te verlenen bij de on derhandelingen over het zelf beschikkingsrecht van Slove nië, die op 1 augustus moeten beginnen. Maar 'die medewer king is volgens Van den Broek „volstrekt afhankelijk van het nakomen van de gemaakte af spraken." De trojka heeft in een docu ment, dat zij de Joegoslavische leiders heeft voorgelegd, „ge probeerd de pijn zo goed moge lijk te verdelen," aldus minis ter Van den Broek. Voor Slovenië is het pijnlijk dat het wordt gevraagd het fe derale leger „dat in feite dooi de Sloveense eenheden was verslagen", zijn grensposten weer te laten bezetten. Voor de federale autoriteiten is het moeilijk te verteren dat het douanerechten, die de federa tie norn\aal heeft, nu op een ge meenschappelijke rekening moeten worden gestort. Opnieuw De afgelopen dagen is „telkens en opnieuw gebleken dat het staakt het vuren, waarvoor de EG eerder voorstellen had ge daan, onder enorme druk stond". Iedere keer dreigde de vrede „zeer gewelddadig te worden verstoord," aldus Van den Broek. De onderhandelin gen, die zestien uur hebben ge duurd, „dreigden telkens vast te lopen in verstarde tegenstel lingen, die uitsluitend en al leen worden gevoed door vaak zeer persoonlijke ervaringen. De bijeenkomst vertoonde hiel en daar diep dramatische trek ken," beschreef Van den Broek de gesprekken. Iedereen was zich ervan bewust dat het alter natief voor onderhandelingen „weinig minder dan een bur geroorlog" zou zijn, maar ook de „machteloosheid om de haatgevoelens te overwinnen en tot een zakelijk gesprek te komen" was duidelijk voel baar. Komende dinsdag vertrekt een groep deskundigen naar Joe goslavië die de komst moet voorbereiden van de CVSE- waarnemers die toezicht zullen houden op de naleving van de afspraken over een wa penstilstand. De politieke leiders waarmee de trojka heeft gesproken, heb ben toegezegd de gemaakte af spraken „met kracht" te zullen verdedigen. „Het resultaat zul len wij dezer dagen wel zien", voorspelde Van den Broek. „Als het staakt het vuren stand houdt en als de afspra ken onverminderd worden na gekomen" zal de Europese Ge meenschap, als zij daarom wordt gevraagd, deskundig heid beschikbaar stellen voor de onderhandelingen over Slo- veens zelfbeschikkingsrecht. Oplossen Minister Van den Broek dacht daarbij aan het oplossen van juridische-, economische-, fi nanciële- en handelsproble men. Het idee dat deze onder handelingen kunnen leiden tot totale onafhankelijkheid van Slovenië, is door iedereen aan vaard. Maar de federale leiders verzetten zich er volgens Van den Broek „terecht" tegen dat de Slovenen zich eenzijdig on afhankelijk verklaren en de rest van Joegoslavië met de ge volgen van deze breuk laten zitten. De minister vergeleek het pro ces met een echtscheiding „die zeer zorgvuldig moet worden afgehandeld", maar noemde een scheiding van tafel en bed „zeer wel denkbaar". DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP LONDEN - De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft gemeld dat Zuid- Afrika op tijd tot de organisa tie mag terugkeren om volgen de maand deel te nemen aan de wereldtitelstrijd in Tokyo. Primo Nebiolo, voorzitter van de IAAF, zei dat Zuid-Afrika na de afschaffing van de apart heidspolitiek aan alle voor waarden heeft voldaan. De de finitieve beslissing kan pas op het IAAF-congres in Tokyo val len, dat enkele dagen voor het begin van het WK wordt gehou den. Zuid-Afrika werd in 1976 door IAAF als lid geschrapt. „De Zuidafrikaanse atletiekor- ganisatie is in de postitie om te vragen om opnieuw toe te tre den", aldus Nebiolo. Hij ba seerde zich op het rapport, dat een delegatie van de IAAF on langs na een bezoek aan het land opstelde. „Als het verzoek is ingediend, zal het onmiddel lijk in behandeling worden ge nomen", aldus de voorzitter. Sportofficials uit Zuid-Afrika zullen volgende week bij het IOC-congres in Lausanne plei ten voor een rentree van het land op Olympisch niveau. NIJMEGEN - „De overheid doet de kermisexploi tanten tekort door de financiering van het maat schappelijk werk voor deze beroepsgroep stop te zet ten". Dat vindt L. van der Zee, de enige maatschap pelijk werker in Nederland op dit terrein. Vorige week kreeg hij als een donderslag bij heldere hemel te horen dat staatssecretaris Simons van WVC van plan is zijn functie op te heffen. Speci fieke hulp voor kermisexploi tanten is volgens Van der Zee een bittere noodzaak. „Plaat selijke instellingen zijn niet of onvoldoende uitgerust voor de specifieke problemen van deze beroepsgroep. Haar leef-, woon- en werkomstandigheden zijn bijzonder". Gemeentelijke instellingen kunnen geen gecoördineerd be leid opstellen, aldus de hulp verlener. „De aantallen ker misexploitanten per instelling zijn te laag om er die aandacht aan te geven die nodig is om de problemen aan te kunnen". Van der Zee oefent zijn functie nu bijna veertien jaar uit. De professionele hulpverlening aan kermisexploitanten wordt sinds 1971 door het rijk gesub sidieerd. De hulpverlening komt voort uit de pastorale zorg en kreeg na de oorlog een professioneel karakter. De kermisexploitan ten komen bij Van der Zee met tal van vragen. Sommigen van hen slagen er niet in een vaste, eigen standplaats te krijgen, die nodig is voor de winter maanden en voor de tijden dat er geen werk is. Ondernemers „Het zijn ondernemers en ze willen een vast adres om tele fonisch en schriftelijk bereik baar te zijn". Af en toe moet Van der Zee bij gemeenten zijn veren opzetten om hen zo ver te krijgen kermislieden een plaats te bieden. Soms moet hij hiervoor zelfs naar de provin cie of naar de Raad van State. De maatschappelijk werker wordt ook gevraagd advies te geven voor het onderwijs aan kinderen. „Is het voor een ker- misgezin aan te raden de kin deren achter te laten, in een in ternaat, of ze bij de rijdende school aan te melden". De rij dende school is een overheids voorziening voor kermisex ploitanten, op basisschool niveau. Zijn er bij een groep kermisex ploitanten zeven kinderen of méér die onderwijs willen vol gen via deze voorziening, dan komt die er, aldus Van der Zee. Van der Zee, die zijn doelgroep „ongelooflijk fijn" noemt, be middelt ook van tijd tot tijd voor kermisexploitanten bij gemeenten voor een overbrug gingskrediet, wanneer zij zelf volgens Van der Zee op hun aanvraag ten onrechte bot heb ben gevangen. Indien nodig gaat Van der Zee tegen een bepaalde beslissing in beroep. Ook helpt hij bij het aanvragen van starterskapi- taal voor de exploitanten. „En dan zijn er altijd de emotionele problemen, bij het gemis van een vaste verblijfplaats, bij ziekte en overlijden, de relatie moeilijkheden enzovoort". In middels wordt er protest tegen de beslissing van WVC aange tekend door de Nederlandse Kermisbond, de rijdende scho len en door andere organisaties die actief zijn op dit terrein. Vakantie Van der Zee verdenkt staatsse cretaris Simons ervan, juist nu op het Binnenhof de vakantie begint, zulke bezuinigings plannen nog even aan te kondi gen. Tot nu toe gaat het voorlo pig om een „vooraankondiging bezuinigingen", waarin staat dat na de derde dinsdag in sep tember definitief bericht volgt. „Als er niets gebeurt, wordt de functie geschrapt. Maar de overheid spaart er nog geen ton mee uit", aldus Van der Zee. „Het gaat alleen om loon kosten, het werkgeversaandeel en een onkostenvergoeding". DEN HAAG De onderwijsvakbonden en de ouderorganisatie VOO blijven tegen de plan nen van staatssecretaris Wallage (onderwijs) om ruim 1000 van de 8400 basisscholen in ons land op te heffen. De overige ouderorganisa ties en de organisaties van schoolbesturen kunnen wel leven met de plannen, zo is gebleken uit overleg tussen de onderwijsorganisaties en Wallage. De onderwijs vakorganisaties en de VOO, de Vereniging voor Open baar Onderwijs, stapten eind mei al uit het overleg over de plannen van Walla ge. Die wil grotere basisscho len realiseren. Een deel van de opbrengst van de schaal vergrotingsoperatie (zo'n 75 miljoen gulden) blijft bin nen het basisonderwijs om de kwaliteit van het onder wijs te verbeteren. Bij de bepaling welke scholen dicht moeten, wordt geke ken naar de zogenaamde „Kerlingdichtheid", het aantal 4- tot 12-jarigen per vierkante meter. Wallage slaagde er eind mei in een akkoord te bereiken met de meeste onderwijsor ganisaties over zijn plan nen. De bonden geven ech ter niet hun fiat, omdat ze geen afspraken met Wallage kunnen maken over toe komstige bezuinigingen in het onderwijs. De VOO stapte in mei ook uit het overleg, omdat volgens de organisatie de sluiting van de basisscholen onevenre dig veel openbare scholen raakt. De overige organisaties, zo als de Besturenraad PCO en de VNG, zijn in principe wel akkoord met de plan nen voor de schaalvergro ting in het basisonderwijs. Wel wachten ze nog op goe de afspraken met Wallage over de tekorten bij mate riële uitgaven voor het ba sisonderwijs. De onderwijs organisaties zijn ook ak koord met een nauwere sa menwerking tussen het spe ciaal onderwijs en het ba sisonderwijs om de groei in het speciaal onderwijs te rug te dringen. De organisa ties hebben wel laten weten zo hun twijfels te hebben over de resulaten van de plannen, die voortkomen uit de nota „Weer Samen naar School". Ze vinden het in ieder geval van belang om snel met de samenwerking te beginnen, zodat besturen, ouders en personeel weten waar ze aan toe zijn. ZUTPHEN - Doe vruchtensap, brood en suiker in een plastic colafles en laat hem een flink tijdje gisten. Dat is het recept dat gedetineerden in het Zut- phense huis van bewaring re gelmatig toepassen. Op die manier krijgen ze een alcohol houdende drank van ongeveer 12 procent. Volgens het hoofd van het be heer van het huis van bewa ring, de heer Grevering, is de afgelopen jaren enkele keren een fles van dit kwalijk rieken de vocht in beslag genomen. Gedetineerden kunnen de drank eenvoudig zelf maken omdat ze de gebruikte ingre diënten bij de plaatselijke win kel kunnen bestellen. De fles is gemakkelijk in de cel te ver stoppen zodat de bewakers het niet zo snel in de gaten hebben. Verboden blijft het echter. Tijden en standen volgens getijdetafel llydro-mcteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 juli 01.15 138 07.30 148 14.00 147 20.00 - 137 ROOMPOT BUITEN 9 juli 00.05 139 06.25 - 143 12.35 149 18.55 - 133 BRUINISSE 9 juli 01.20 153 07.30 156 13.55 160 20.05 145 WEMELDINGE 9 juli 01.25 158 07.35 - 161 14.05 167 20.10 - 151 Springtij 14 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZIERIKZEE - Autobezitters gingen afgelopen vrijdag massaal naar de diverse benzinepompen in de omgeving om hun voertuig nog even vol te tanken met goedkope bezine. Zaterdag steeg de prijs van super benzine met 31 cent tot ruim boven de twee gulden. De loodvrije benzine werd 22 cent duurder en kost nu ongeveer f 1,90. De prijs van diesel steeg met 8,4 cent. Alleen de LPG bleef even duur en wordt wellicht nog iets goedkoper. Daar staat tegenover dat de wegenbelasting van voer tuigen die op diesel of LPG rijden flink wordt verhoogd. Bij geen van de benzinestations op Schouwen-Duiveland leverde de grote stroom tankers problemen op. Men had de belangstelling verwacht en er daarom voor gezorgd dat alle tanks vol waren. Bij een aantal benzinestations werd de voorraad in de loop van de dag nog eens aangevuld. Gemiddeld kreeg men ongeveer drie keer zoveel klanten dan anders en soms moesten die even in de rij staan. DEN HAAG - Vijf passagiers van een Nederlandse dubbel deksbus zijn zondagmorgen vroeg gewond geraakt bij een verkeersongeval in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfa- len. Volgens een woordvoerder van de Duitse verkeerspolitie heeft de chauffeur een scherpe bocht van de rijksweg A57 tus sen Keulen en Krefeld te snel genomen. De bus raakte van de weg en sloeg om. De vijf inzittenden hebben volgens de Duitse poli tie min of meer ernstige ver wondingen opgelopen. De Ne derlandse chauffeur is per heli kopter overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Düs- seldorf. De bus raakte bij het ongeval total loss. De bus van de firma HAVI uit het Overijs selse Rijssen, was op de terug weg van een vakantiependel naar Italië en raakte bij het on geval total loss. Aangezien net de eerste lich ting vakantiegangers was afge leverd, reed de dubbeldekker met slechts vijf mensen terug naar Nederland. Volgens woordvoerder K. R. Brinks van HAVI zijn drie directiele den van de busonderneming onmiddellijk naar Duitsland afgereisd om zich van de situa tie op de hoogte te stellen. Noch de Duitse politie, noch HAVI kon zondagmorgen me dedelingen doen omtrent de identiteit van de gewonden. DEN HAAG - De hardloper D66 verliest tempo. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden zou deze partij 25 ka merzetels halen. Dit leert het jongste vertrouwelijke verkie- zingsonderzoek van bureau In ter/View. Een maand geleden (6 juni) stond D66 nog op'30 zetels in de peiling. De 25 zetels zijn overi gens nog riant vergeleken met de werkelijke 12 zetels die D66 nu in het parlement bezet. De coalitiepartijen CDA en PvdA krabbelen op ten opzichte van de cijfers van 6 juni. In de jongste poll staan zij respectie velijk op 50 en 34,5 zetels. In de 6 juni-cijfers van Inter/View kelderde het CDA van de 54 (echte kamerzetels) naar tussen de 44 en 45 zetels. De PvdA stond op een verlies van 17 en hield 32 van de huidige 49 ze tels over. De coalitie zou toen zelfs niet meer resten dan een nipte meerderheid van 77 ze tels. Dat aantal is in de jongste en quête 84,5 zetels geworden. De VVD blijft stabiel en scoort 24 zetels (huidig zetelaantal: 22); op 6 juni waren dat er tussen de 24 en 25 zetels. Groen Links haalt in de laatste enquête 7 ze tels (huidig zetelaantal: 6). Een maand geleden scoorde Groen Links in de Inter/Viewpeiling nog 8 zetels. Klein-rechts haalt in de enquête 6 zetels en de ove rige partijen 3. AMSTERDAM - De gemeente Aalsmeer heeft bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State bezwaar gemaakt tegen een subsidie van 6,6 miljoen gulden van het ministerie van VROM voor de aanleg van een proefdraaiplaats bij Schiphol- Oost. Een woordvoerder van de gemeente heeft dat maan dag bekendgemaakt. De gemeente vreest dat bezwa ren tegen een binnenkort vast te stellen geluidszonering ter zijde zullen worden geschoven voorzover die betrekking heb ben op de proefdraaiplaats om dat die dan „een vast gegeven" zal zijn. Door dc gang van za ken dreigt de formele geluids zonering straks „als mosterd na de maaltijd te komen", al dus de woordvoerder. Dc wettelijke rechtsbescher ming voor belanghebbenden dreigt daardoor buiten spel te worden gezet. De gemeente vindt dat onaanvaardbaar. De nieuwe proefdraaiplaats zal nadelige gevolgen hebben voor een deel van de gemeente Aalsmeer. Gemeentelijke uit breidingsplannen zouden er door worden gefrustreerd. De minister van VROM heeft de gefneente laten weten dat hij het beroepschrift aan de afde ling rechtspraak om de subsi diebeschikking te vernietigen, tevens zal beschouwen als een aan hem gericht bezwaar schrift. T/m 20 juli Burgh-Haamstede Bewaerschole. Expositie schil derijen Hetty de Wette. Maan dag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur. Tijdens Ring Promotieda- gen. 10.00-12.00 uur. Tot en met 27 juli Burgh-Haamstede Expositie J. Berman bij Gale rie Geluk, Zeesterweegje. Za terdag van 11.00-16.00 uur en na afspraak. Tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Tot en met 24 augustus Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Juli, augustus en september Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Maandag 8 juli Zierikzee Commissie ruimtelijke orde ning en industrie. Stadhuis. 20.00 uur. Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 9 juli Zierikzee Toeristendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Cees van de Slik. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Woensdag 10 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Havenplein. 14.30 uur. Commissie openbare werken en milieu. Stadhuis. 19.30 uur. Renesse Zomeravondconcert. Koor klanken. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 11 juli - Zierikzee Commissie welzijnsbeleid. In stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie welzijnsbeleid in gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Lingerieverkoping. Bogerman- school. 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 13 juli Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mêêtje. Van 9.00 tot 15.00 uur. Scharendijke Keuring voertuigen zeep kistenrace. Zwarte Plein. 14.00 uur. Zondag 14 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Voor de Lichtboei. 11.45 uur. Maandag 15 juli Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Tberistendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Kees van Eersel. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Woensdag 17 juli Zierikzee Opcnluchtsamenkomst Leger des Heils. Havenplein. 14.30 uur. Renesse Zomeravondconcert. Snaren spel. Hervormde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Commissie bezwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2