Deltaweek 1991 voor Zierikzee zonnig en gezellig verlopen Actie Tankslag moet de vele olietanks in regio weghalen Geen noemenswaardige incidenten deze keer Alleen in Zierikzee al 125 tanks in de grond Diefstal boot lijkt opgelost Poging tot inbraak in SRV-wagen Ongeval met letsel Motorrijder gewond bij aanrijding 4 6 'Verblijfsrecreatie moet stoppen bij de Helleweg' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24976 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Hoewel de Oosterschelde de afgelopen drie dagen het strijdtoneel geweest is van de Deltaweek, is het grote zeilevenement ook Zierikzee zelf niet onopgemerkt voorbij gegaan. Het stralende weer lokte veel mensen naar Zierik zee, die tot in de kleine uurtjes op straat bivakkeerden. Maar tot noemenswaar dige problemen is het niet gekomen. dacht iets verlegd. Wie zater dagavond in Zierikzee was, werd geconfronteerd met lo pend surveillerende politie mensen. En dat werkt - zo leert de ervaring - preventief. En zo is de Deltaweek voor Zie rikzee redelijk rustig verlopen. De sfeer zat er vrijdagavond al in. Zaterdagmiddag werd de Deltaweek officieel geopend door de Zierikzeese gedepu teerde L. Nederhoed-Zijlstra, die vanaf een schip (het kleine aantal) toehoorders een goed zeilevenement toewenste. Ne- derhoed nam de honneurs waar van haar collega-gedeputeerde G. de Vries-Hommes, die door ziekte verstek moest laten gaan. Erg tevreden J. Brongers (Auberge Mari time) laat desgevraagd namens de vier ondernemers weten ,,erg tevreden" te zijn over het verloop van de dagen. Ook hem waren geen uitspattingen bekend, of het moet de bloem bak van zijn zaak zijn, die in eens ontvreemd bleek. Maar de havenmeester bracht hem de bak de volgende morgen terug en dat typeert misschien een beetje de sfeer van de Delta week 1991. In het verleden gingen de zei lers pas dinsdagmorgen weg uit Zierikzee. Deze keer is door de organisatie het wedstrijd schema aangepast, waardoor de zeilers maandagmorgen al vertrokken. Brongers heeft daar geen problemen mee. Ge durende drie dagen moeten de medewerkers van de horeca bedrijven topdagen 'draaien' en een vierde dag kan zeer be lastend werken. Daarnaast is het zo, dat de bedrijven ook in het verleden de omzet in het weekend maakten en niet zo zeer meer op maandag. Brongers merkt verder op, dat opvallend veel inwoners van Zierikzee zelf naar de festivi teiten op 't Luitje en de Nieuwe Haven zijn gekomen. Ieder jaar nodigen de ondernemers de in woners van Zierikzee nadruk kelijk uit in een brief. Maar een brief alleen is in het verle den niet voldoende gebleken. Een overdosis aan zon doet blijkbaar wonderen. De Deltaweek kenmerkte zich door een gezellige drukte aan 't Luitje. (Foto: Joop van Houdt). Bij de rijkspolitie is slechts een enkele melding binnenge- RomenT Zö"zou"e? een vechtpar tijtje zijn, maar bij aankomst bleek dit euvel al verholpen. Toch heeft het in de diverse horeca-gelegenheden inciden teel tot wat spanningen geleid. Problemen waren er wel met de verkeersoverlast in met na me de Hoofdpoortstraat. Het verkeer heeft er met name za terdag enkele keren vastgeze ten door fout geparkeerde wa gens. Er is een groot aantal parkeerbonnen uitgeschreven en negen wagens zijn er wegge sleept door Jan de Jonge. Zon dagmorgen stonden er nog drie voertuigen op het terrein van de politie in Zierikzee. De eige naren bevonden zich waar schijnlijk nog op het water. Er lijken dit jaar minder ver nielingen aan auto's gepleegd. Hier en daar was er een anten ne afgebroken of was een voer tuig licht bekrast. In de Lange St Janstraat was vrijdagnacht een fles bier kapot geslagen op een personenwagen. Wel heb ben groepen jongeren in de nachtelijke uren voor geluids overlast gezorgd, door luid keels door de straten te gaan. Maar volgens de politie zijn er geen serieuze meldingen bin nengekomen. Gezelligheid Het was voornamelijk gezellig heid troef aan de haven van Zierikzee. De vier gezamenlij ke ondernemers (Auberge Ma ritime, de Gekroonde Suiker biet, Chinees-restaurant Lotus en stadscafé de Banjaard) had den 't Luitje wederom uitgeko zen om hun tenten op te slaan. Daar speelden 's middags en 's avonds de Keesjes, die sfeer- verhogende klanken over de haven 'strooiden'. Door het warme weer speelden de meeste activiteiten zich in de open lucht af. Vrijdagavond bijvoorbeeld was het opmerke lijk stil in Renesse. De politie vermoedt.dat het zomerse weer zich te abrupt heeft aange meld. In de nacht van zaterdag op zondag was het gezellig druk in de badplaats en deden zich weinig problemen voor. Er werden wel vier processen- verbaal uitgedeeld voor het in het openbaar doen van de klei ne behoefte. Ook werden er in Renesse drie Rotterdammers aangehouden (R. van G., J. K. en D. A. S.). Het drietal werd aan de Zeeanemoonweg gesig naleerd in een gestolen wagen uit Den Haag. Het drietal had verdovende middelen bij zich. De rust in Renesse kwam de politie overigens goed uit. Want speciaal voor de Delta week had de politie haar aan- De baldadigheid bleef beperkt. Wel zal de eigenaar van deze auto minder tevreden zijn over de Deltaweek. Onbekenden sloegen er een fles bier op kapot. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Er liggen verspreid over heel Schou- wen-Duiveland nog veel oude olietanks onder de grond. De kans op bodemverontreiniging door lek kende tanks is groot. De gemeenten op Schouwen- Duiveland zijn voornemens hieraan in samenwer king met de eigenaren een einde te maken. Met an dere woorden: actie Tankslag staat voor de deur. De werkgroep milieuhygiëne Schouwen-Duiveland heeft de zes gemeenten in het kader van de Wet Bodembescherming geadviseerd een (hernieuwde) actie Thnkslag uit te voeren. Het gaat om veel tanks. Alleen Zierikzee telt er bijvoorbeeld al zo'n 125. De Zierikzeese commissie fi nanciën gaat er donderdag 11 juli over praten in het stadhuis (aanvang 19.30 uur). Want aan het verwijderen van de olie tanks hangt vanzelfsprekend een prijskaartje. Het onschade lijk maken van de tanks door een erkend bedrijf kost onge veer 900 gulden (inclusief BTW), de tankeigenaar dient de kosten zelf te betalen. Maar de werkgroep voorziet, dat zonder een gemeentelijke bijdrage weinig olietank-eige naren op eigen initiatief een bedrijf in de arm zullen nemen om de tank onschadelijk te ma ken. Vandaar dat de werkgroep voorstelt om de gemeenten.250 gulden maximaal per tank bij te dragen. Voor Zierikzee gaat het dan om een totaalbedrag van 31.250 gulden. Het verwij deren van alle tanks in Zierik zee kost zo'n 112.000 gulden. Eenduidige aanpak De ambtelijke werkgroep staat een regionale, eenduidige aan pak voor op basis van het door Buro Milieu-management in opdracht van vrom samenge stelde draaiboek. Burgemees ter en wethouders spreken zich in het begeleidend schrijven bij de agenda nog nergens over uit. Ze willen eerst de commis sieleden horen. De commissieleden gaan ook praten over de financiële con sequenties voor de gemeente bij het verhogen van de vergoe dingen voor de vrijwillige brandweer. Die vergoedingen waren al niet hoog, maar door ingrijpende belastingregels houdt de hulpverlener steeds minder over aan zijn inspan ningen. De brandweer heeft de gemeente gevraagd om het ver goedingenstelsel van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten te hanteren. Dat betekent niet alleen een verhoging van de vergoeding, maar ook een andere opbouw. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs heeft de brandweer tijdens haar jubileumviering al laten weten in te zijn voor verhoging van de vergoeding. De overige collegeleden den ken er net zo over. Maar uitein delijk neemt de gemeenteraad het besluit. Alvorens de raad zover is wil het college eerst de mening van de commissie fi nanciën horen. Sporthal Het bestuur van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Dui veland heeft de gemeente in een brief van juni jongstleden gevraagd een gemeentegaran tie af te geven voor een af te sluiten vaste geldlening van 900.000 gulden. Die lening is nodig in verband met de ge maakte kosten voor de bouw van de tweede sporthal. De hal is gebouwd met zogenaamd kort geld (rekening courant), maar uiteindelijk moet er toch een lening afgesloten worden. DEN HAAG - Het kabinet stemt in met een wetsvoorstel van minister Andricssen (eco nomische zaken), waarin eisen zijn opgenomen voor de wette lijke controle van jaarrekenin gen. ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft de in Den Bosch woon achtige A. P. aangehouden, die ervan wordt verdacht in juni een boot met trailer ter waarde van zo'n 40.000 gulden te heb ben ontvreemd uit Brouwers haven. P. werd in Den Bosch gesigna leerd toen hij probeerde chas sisnummers weg te vijlen. P. heeft overigens niet bekend. De politie onderzoekt P's be trokkenheid bij andere boot diefstallen uit de achterliggen de periode. Vrouwe justitia had met P. overigens nog een ap peltje te schillen. Momenteel zit hij in het Huis van Bewa ring voor een periode van ruim twee maanden. ZIERIKZEE - Dc politic heeft vrijdagnacht omstreeks 03.00 uur twee Zierikzceënarcn op heterdaad betrapt bij een po ging een diefstal tc plegen uit dc SRV-wagen van M. van der S. uit de Krcpelstaat te Zicrik- Hct tweetal - F. van P. en M. C. P. B. den H. - hebben inmiddels bekend. Den H. is naar huis ge stuurd. Dc minderjarige Van P. zit nog vast en wordt voorge leid aan de officier van justitie. Dc inbraak werd door een oplettende buurtbewoner ge signaleerd. HAAMSTEDE - De bromfiet ser A. A. V. uit Haamstede heeft vrijdag letsel opgelopen bij een ongeval op de kruising Vroonweg-Kloosterweg te Haamstede. V. reed over de Kloosterweg en werd geschept door D. J. B. uit Ede, die hem voorrang had moeten geven. De bromfietser werd ter plaatse behandeld voor enkele schaafwonden en gekneusde knieën. BURGH-HAAMSTEDE - De heer A. uit Middelburg moest door een huisarts worden be handeld vanwege verwondin gen die hij opliep bij een aan rijding van zijn motorfiets en een personenauto, zondag in Haamstede. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.00 uur op de Krayen- steinweg. De motorrijder reed in de richting van dc Storm vloedkering. Op de T-kruising van de Krayensteinweg met de weg die naar de Punt loopt kwam de heer C. uit Bertom met zijn personenauto de Kray ensteinweg oprijden en zou daarbij geen voorrang hebben gegeven aan de motorrijder. Die kon de auto niet meer ont wijken en raakte het voertuig in de flank. De botsing kwam zo hard aan dat beide voertui gen behoorlijk werden bescha digd. A. liep verwondingen op die door een huisarts werden behandeld. Zeevaarders gaan om de wereld heen en niet er in. Marryat Noy wat koeler HET WEER Vannacht half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Overdag droog en in de loop van de dag flinke pe rioden met zon. Minimumtempera tuuromstreeks 14 graden. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Matige zuidwestelijke wind. r ANYWAVE De gemeente Westerschouwen wil toch het Anywave festival steunen. TARIEFSVERHOGING De ondernemers rondom de Rotonde Westenschou- wen zijn niet blij met de verhoging van de parkeerta rieven. BROUWSE DAG De belangstelling van de muziekbraderie Brouwse Dag was groot. GOUDEN MEDAILLES Afvaardiging van Delta Sport behaalde 7 gouden me dailles tijdens Zeeuwse atletiek-kampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Burgemeester en wethouders Middenschouwen: SCHARENDIJKE - De ontwikkelingen op het ge bied van de verblijfsrecreatie in de gemeente Wes terschouwen mogen niet verder gaan dan de Helle- weg. Dat-vinden burgemeester en, wethouders van buurgemeente Middenschouwen. Tijdens de raadsvergadering die op donderdag 18 juli plaats vindt in het gemeentehuis te Scharendijke stellen zij de raad van Middenschouwen voor dat standpunt nog eens expliciet uit te spreken. Aan leiding hiervan is het rapport Herinrichting Brouwersdam en Damaanzetten. Een rapport dat door het bureau Tarp werd uitgebracht en is bedoeld als advies voor de projectgroep Brouwersdam. Deze door de provincie ingestelde groep pro beert meer inzicht verkrijgen in het recreatieve gebruik van de Brouwersdam en het moge lijke effect daarvan op het om liggende gebied. Via het rapport geeft bureau Terp aan hoe de inrichting van het gebied kan worden verbe terd. Zo adviseert men onder meer om de meeste recreatie op de Brouwersdam zelf en niet meer aan de damaanzetten te laten plaatsvinden. De zuide lijke damaanzet (bij Scharen dijke) zou bestemd moeten worden als gebied voor ver blijfsrecreatie die direct in re latie staat tot het gebruik van de Brouwersdam. Om een der gelijke ontwikkeling mogelijk te maken zou een herinrichting van het landschap moeten plaatsvinden. Het Middenschouwse college van b en w ziet een dergelijke ontwikkeling nog niet zo zit ten. Daarom stelt men de raad voor om een meer terughou dend standpunt in te nemen. Men wil liever prioriteit geven aan sanering en kwaliteitsver betering van de huidige recrea tieve voorzieningen om daar mee de huidige problemen die het gebruik van de Brouwers dam met zich meebrengt op te lossen. Men zet verder vraagtekens bij de herinrichting van het land schap die het bureau Tarp voor stelt. ,,Wij vragen ons af of de aanleg van nieuwe kampeer terreinen of de uitbreiding van bestaande kampeerterreinen moet plaatsvinden in de om vang die in het rapport wordt aangegeven". Het college stelt daarbij dat de ontwikkelingen wat haar betreft niet verder mogen gaan dan de Helleweg. 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met dc Zierikzec- schc Nieuwsbode.' Bon voor zomcrlang leesplezier JA. voor f 48,— willen wij de Zierikzeeselie Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Telefoon Plaats: Handtekening: Dc ingevulde ondertekende I ion, "iri wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zirrikzcrsrhc Nieuwsbode, abon nementenadministratie. antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1