§2 Bonte knaagkever in houten gewelf van kerk Dreischor Plan Stolpweg wordt toch aan deskundige voorgelegd Maritiem museum heet haar 10.000e bezoeker al welkom TAXA TIE? 326S> Niet meer knallen aub Aanvoer mosselen vertraagd 8 Westerschouwse subsidie voor Stichting Kamermuziek A. RIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 5 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24975 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'Die beesten vliegen instinctief naar gebouwen waarin oud eikehout zit DREISCHOR - Bij inspectie van het houten gewelf in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor is vastgesteld dat de eikehouten dragende spantbal- ken op diverse plaatsen zijn aangevreten door de bonte knaagkever. Een klein beestje dat het hout van binnenuit aanvreet en dat te herkennen is aan gaten in het hout die veel groter zijn dan die van de houtworm. Naar verwachting is ongeveer 40.000 gul den nodig oni de knaagkever te bestrijden en het hout in dakgewelf, toren en het praalgraf preventief te behandelen tegen houtworm. Het was bij controle van het hout in de kerk op houtworm dat ook sporen van de bonte knaagkever werden aangetrof fen. ,,Dat er normale hout worm in de balken zat wisten we al lang. Maar we zijn er wel van geschrokken dat die kever ook bij ons in de kerk zat. Nie mand weet waar die beestjes vandaan zijn gekomen, maar ze schijnen op het hele eiland aanwezig te zijn. Ze vliegen in stinctief naar geWouwen waar in oud eikehout is verwerkt. Dat is zachter dan nieuw eiken en dat schijnen ze lekker te vinden", aldus de 60-jarige F. Roggeband uit Dreischor. Hij is scriba van de kerkvoog dij van de Nederlandse Her vormde Kerk Dreischor. De in stantie die verantwoordelijk is voor het uit de dertiende eeuw daterende pittoreske kerkje midden op de Ring van Drei schor. Het normale onderhoud zoals schilderwerk en kleine reparaties wordt verricht door enkele van de 300 doopleden en 120 belijdende leden die het kerkgenootschap telt. Voor grote karweien vraagt men subsidie bij de diverse overhe den. De toren van de kerk en het praalgraf van Pieter Mogge in het kerkgebouw zijn eigen dom van de gemeente Brou wershaven. In 1959 werd het houten gewelf, waartegen de indigoblauw ge schilderde hemel bovenin de kerk is bevestigd, bijna hele maal vernieuwd. Bijna hele maal want de dragende spant- balken bleven in de kap constructie zitten. En het is dat oude eikehout dat de bonte knaagkevers hebben uitgeko zen als nieuw onderkomen. Dat werd ongeveer een maand geleden ontdekt door de firma Van Liere uit Goes die het hou ten dakgewelf op verzoek van de kerkvoogdij onderzocht op houtworm. ,,Bij het aanbren gen van de nieuwe balken in 1959 is gelijk het hele dakge welf behandeld om te voorko men dat er houtworm in zou komen. Dat geeft een bescher ming van ongeveer 30 jaar. Van daar dat we dachten dat de be handeling weer eens herhaald zou moeten worden", aldus de heer Roggeband. Volgens de deskundigen die de inspectie uitvoerden is de aan tasting door de bonte knaagke- De bonte knaagkever richt schade aan in de kerk van Dreischor. (Foto: Joop van Houdt). ver niet zover gevorderd dat de draagbalken als verloren moe ten worden beschouwd. ,,Ze zitten nog maar op sommige plaatsen in het hout". Een be handeling waarbij in het oude eikehout stiften worden aange bracht die een geur versprei den waar de kevers niet tegen kunnen zou de aftakeling van de balken kunnen stopzetten. ,,Door zo'n behandeling zou den de balken nog wel zo'n 40 jaar goed kunnen blijven". Samen met een nieuwe preven tieve behandeling tegen hout worm zou de bestrijding van de bonte knaagkever 26.000 gul den gaan kosten. Daar komt nog een behandeling tegen houtworm bij van het hout in de toren en het praalgraf van Pieter Mogge die beide eigen dom zijn van de gemeente Brouwershaven. Geplande kos ten ongeveer 14.000 gulden. Natuurlijk kan de kleine kerk gemeenschap in Dreischor zul ke grote bedragen niet opbren gen. Daarom heeft de kerk voogdij contact opgenomen met een overkoepelend kerke lijk orgaan, de synode. Die neemt dan de taak op zich om bij de rijksoverhied (Monu mentenzorg) en de provinciale overheid subsidie aan te vra gen voor de werkzaamheden die moeten gebeuren. De kerk voogdij uit Dreischor zelf heeft contact gezocht met de gemeen te Brouwershaven om een fi nanciële bijdrage te krijgen. ,,De burgemesster weet er al van en hij toonde begrip. De aanvraag is nu in behandeling bij de gemeente", aldus Rogge band. Hij hoopt dat een en an der zo voorspoedig zal verlo pen dat de bestrijdingswerk zaamheden nog in het najaar van 1991 kunnen beginnen. ,,De kerk zal dan een paar we ken gesloten moeten worden. Want al het hout moet eerst worden gereinigd voor men het kan behandelen". Burgemeester Bergshoeff: Wellicht komt er toch een ander plan NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van bur gemeester en wethouders heeft besloten om de maatregelen die men wil nemen om de verkeersvei ligheid op de Stolpweg te Nieuwerkerk te verbete ren toch eerst nog eens voor te leggen aan een des kundige. „Wellicht is dat aanleiding om alsnog met een ander plan te komen", aldus burgemeester A. Bergshoeff tijdens de gemeenteraadsvergadering donderdagavond in het gemeentehuis te Nieuwer kerk. Hij deed deze mededeling naar aanleiding van een vraag van G. van den Ouden-Zwart (VVD). Zij was verbaasd dat het plan Stolpweg niet op de agenda van deze laatste raads vergadering voor het zomerre ces stond. In de adviescommis sie algemene zaken waarin het plan enkele weken geleden werd besproken adviseerden de commissieleden unaniem om het plan dat werd voorge steld toe te passen. Het plan omvatte het aanbren gen van twee versmallingen in de Stolpweg door middel van verplaatsbare blokken en het aanbrengen van ribbels in het wegdek van de Stolpweg vlak voor de bebouwde kom van het dorp. De bewoners van het ge bied waren niet tevreden met het plan omdat zij daarbij on voldoende inspraak zouden hebben gehad, omdat geen ver- keersdeskundige was inge schakeld en omdat het leek als of de gemeente steeds minder geld wilde investeren in het verkeersveilig maken van de Stolpweg. alsnog ingeschakeld. Burge meester Bergshoeff vertelde tijdens de raadsvergadering dat dat de reden was dat het uitvoeren van de verkeersrem- mende maatregelen nog even is uitgesteld. De definitieve be slissing kan dus op zijn vroegst worden genomen tijdens de eerstvolgende gemeenteraads vergadering die eind augustus is gepland. De gemeenteraadsvergadering werd donderdag in recordtem po afgehandeld. Over alle on derwerpen op een na kon met een hamerklap en zonder dis cussie worden beslist. Gepraat werd er wel over de voorgestel de tariefsverhoging voor het gemeentelijk zwembad Dol fijn. Met name PvdA-raadslid A. J. C. Melieste zag de verho ging niet zitten. ,,Wat heeft dat voor zin nu het jaarlijkse te kort waarmee het zwembad draait de laatste jaren tot de helft is terug gebracht. ,,Als we het zwembad willen behouden moeten we de mensen niet af schrikken met financiële ver hogingen". hem er op dat het jaarlijkse te kort, dat de gemeente met ge meenschapsgeld moet aanvul len, nog steeds zo'n 90.000 gul den per jaar is. ,,Dat is een aan zienlijke aanslag op de finan ciële middelen van de gemeen te". Hij wees er verder op dat de tarieven al een groot aantal jaren niet zijn aangepast aan de inflatie (het minder waard worden van geld). Melieste rekende voor dat de tariefsverhoging zo'n 6000 gul den per jaar meer opbrengst zou geven. „Dat is maar een ge ring verschil. Als het niet strikt noodzakelijk is verhoog dan de tarieven niet". De ande re fracties in de Duivelandse gemeenteraad zagen de zin van de tariefsverhoging wel in want zij stemden zonder op merkingen in met het voorstel. Ook de PvdA-fractie ging on danks haar tegenwerpingen akkoord. Via een hamerklap ging de Duivelandse raad unaniem ak koord met deelname aan een gemeenschappelijke regeling waarmee de RSG Professor Zeeman bestuurd wordt als die school door de rijksoverheid wordt overgdragen naar ge meentelijk bestuur. Ook neemt Duiveland deel aan het conve nant sociale vernieuwing, een plan waarmee de Rijksover heid de positie wil verbeteren van mensen in de gemeente die een achterstand hebben opge lopen of dreigen op te lopen. Ook werd beslist deel te nemen aan een van de maatregelen die daaruit voortvloeien: de stich ting Banenpool en het jeugd werkgarantieplan. Maatrege len waarmee men werkloze jongeren en langdurig werklo zen aan een baan wil helpen. Duiveland stelde een eenmali ge bijdrage van 549 gulden be schikbaar voor het oprichten van een herinneringscentrum aan het kamp Westerbork in Drente en ruim 1000 gulden voor het vervangen van meubi lair van de openbare basis school Oosterburcht te Ooster- land. ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland gaat hard optreden tegen knalappa raten die gedurende de nacht in werking zijn. Wie zo'n knal apparaat wil plaatsen heeft hiervoor een vergunning van de gemeente nodig. Consta teert de politie dat een derge lijk apparaat 's nachts in wer king is, dan zal dit in beslag worden genomen! BRUINISSE - Zeer tegen de zin van de mosselkwekers die met de aanvoer willen begin nen, heeft de Vereniging De Mosselhandel te Yerseke beslo ten de opening van het mossel seizoen opnieuw uit te stellen, nu tot 3 augustus. Het is ondui delijk of de Visserijdagen van Bruinisse het hierdoor zonder of met minder mosselen moe ten stellen. Vader en dochter uit Colijnsplaat Die verkeersdeskundige is nu Burgemeester Bergshoeff wees Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIOSAUTO VOLGAUTO'S GROEPSVERVOER KlElNBUS ROLSTOELVERVOER ZIERIKZEE - Een maand eerder dan vorig jaar heeft het Maritiem museum in Zierikzee haar 10.000e be zoeker verwelkomd. Dat gebeurde donderdagmid dag om 14.55 uur. G. A. de Waard en zijn dochter Be linda uit Colijnsplaat werden door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs speciaal welkom geheten. De heer De Waard was op aan raden van zijn dochter meege gaan naar Zierikzee. De Waard is een enthousiast schilder van schepen en komt in het Mari tiem museum dus volledig aan zijn trekken. Doordat hij va kantie heeft, kon hij er gemak kelijk een middag voor uit trekken. Het was voor hem de eerste keer. Zijn dochter is ooit met haar school langs geweést en was daardoor enthousiast geworden voor het museum. Sinds haar komst is er overi gens weer heel wat bijgeko men. Asselbergs zei verheugd te zijn, dat er deze keer iemand uit Zeeland als 10.000e bezoe- Het is niet altijd met zekerheid te zeggen, waarom de belang stelling voor een museum de ene keer groter of kleiner is dan anders. Maar het slechte weer van de afgelopen periode speelt zonder twijfel een rol. Strandweer, bleef tot donder dag uit en dat nodigt uit om eens een museum aan de bin nenkant te bekijken. Maar donderdagmiddag was het ideaal strandweer. Het kwik steeg in de thermometer tot zo'n graad of zesentwintig en dat had tot gevolg, dat As selbergs geruime tijd moest wachten alvorens het museum haar 10.000e 'klant' binnen zag wandelen. ker kwam binnenwandelen. In voorgaande jaren waren het mensen van elders (zelfs Duits land). De eerste burger kan zich nog wel herinneren, dat er een oud-Zierikzeeënaar in de 'prijzen' was gevallen. „En dat is natuurlijk ook erg leuk", al dus Asselbergs. Het Maritiem museum is de ge hele zomer geopend. Twee jaar geleden is met succes gestart met de openstelling op zondag. Dat blijkt aan te slaan. Op de zondagen zijn er veel mensen in Zierikzee, maar de ontspan ningsmogelijkheden beperken zich tot een minimum. Wie het museum met een bezoek wil vereren, kan er dagelijks te recht van 10.00-17.00 uur. Op zondag is het museum geopend van 12.00-17.00 uur. Maar, de 10.000e bezoeker is geweest, dus op bloemen, onderzetters, een pennenset en een schrijf- bloc hoeft niemand meer te re kenen. Elk wijsgerig onderzoek eindigt met een verbijsterende onzeker heid. Uit het Arabisch Warm HET WEER Het is vandaag wederom een war me dag en ook zaterdag zal de zon volop schijnen. De tempera tuur schommelt door de zee- invloed rond de 27 graden. Van avond en morgenavond mogelijk een (onweers)bui. 1* HUURWONINGEN Op Schouwen-Duiveland neemt de vraag naar huur woningen sterk toe. VIDEOBAND Het waterschap trekt zestigduizend gulden uit voor het maken van een videofilm. CONCERT Jaap van Zweden trekt maar liefst vijfhonderd mensen naar de Nieuwe Kerk. BOKSEN Boksers uit Bruinisse zijn op weg naar het Zuidhol lands kampioenschap. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Westerschouwen ligt wordt 5000,- beschikbaar gesteld aan de Stichting Kamer muziek Zeeland. Dit ten behoeve van het organiseren van kamerconcerten. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 15 juli. De vergadering wordt gehouden in het gemeente huis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. De Stichting Kamermuziek Zeeland verzorgt dit seizoen twee concerten in de gemeente Westerschouwen. Eén in Renes- se en één in Haamstede. „Ons college is van mening dat deze concerten een welkome bijdra ge leveren aan het activiteiten pakket in de nazomer. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel om een krediet van bijna 30 mille beschikbaar te stellen voor de laatste fase van het bouwrijp maken van uit breidingsplan 't Lage Burgh. Voor de aanschaf van een rook gasgenerator dient een bedrag van 3780,- op tafel gelegd te worden. De brandweer wil het apparaat gebruiken tijdens brandweerwedstrijden en pers luchtoefeningen. Een rookge- nerator is een rookmachine die in combinatie met brandsimu- latoren wordt gebruikt om een zo realistisch mogelijk brand- of hulpverleningsgeval te en sceneren. Ook aan de orde komt het voor stel van het college om geen medewerking te verlenen aan de bouw van een tweede dienstwoning op de Molenhoe ve in Renesse. Een op het park staande zomerwoning zou dan omgebouwd moeten worden. Volgens het college, daarin ge steund door de directeur Land bouw, Natuur en Openluchtre creatie, rechtvaardigt de om vang van het bedrijf de bouw van een tweede dienstwoning niet. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al hef nieuws van Schouwen-Duiveland bij u fhuis mei de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— willen wij de Zierikzeeschc Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Tblefoon Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naarZicrikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1