Kinderen uit Tsjernobyl gearriveerd in Ellemeet DE HOEVE AAN DE LINGE i Vrouw „De ramp met de kernreactor is voor hen een obsessie Binnenstad Zierikzee afgesloten Wisseling school directeuren Commissie financiën Duiveland Tentoon stelling Zierikzee Publikatie over het werk van Rothuizen overhandigd De onfatsoenlijke vrouw te zien in Concertzaal 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ELLEMEET - De groep kinderen uit Tsjernobyl die eigenlijk vorige week al aan had moeten komen, is inmiddels gearriveerd. Door problemen met de visa moest de reis een week uitgesteld worden. De kinde ren komen in Ellemeet van een rustige (en gezonde) tijd genieten die ze door de problemen met de kern reactor, wat in de streek rond Tsjernobyl tot een ob sessie is geworden, goed kunnen gebruiken. De gastheer en gastvrouw, Gerd Meyer en Monica Stern- per, beheren de kampeerboer derij waar de 49 kinderen (één is er ziek thuis gebleven) ver blijven. Voorheen woonden ze echter in het Ruhrgebied in Duitsland. Deze scheiding van vaderland en woonplaats zorg de voor de nodige onduidelijk heid bij de Russische overheid en het gevolg was een uitstel van een week. Dit betekent dat het broodnodige verblijf in El lemeet met een week wordt ge reduceerd. De groep bestaat volledig uit kinderen van elf tot dertien jaar en komen allen uit het gebied rondom Tsjerno byl en Tsjernobyl zelf. Volgens beheerder Gerd Meyer is aan de kinderen uiterlijk niets te zien maar de gevolgen van de ramp met de kernreactor zijn toch duidelijk aanwezig: de kinderen zijn namelijk bij het minste of geringste doodop. Les pauzes ,,Op de school in de omgeving rondom Tsjernobyl duurt een lesuur maar twintig minuten, de kinderen kunnen zich abso luut niet langer achter elkaar concentreren; uit bittere nood zaak moeten er dan ook tussen elke twintig minuten les pau zes ingelast worden", aldus Meyer. Obsessie De kinderen zijn door de be heerders van de kampeerboer derij uitgenodigd. Het verblijf is samen met de beheerders ge organiseerd door de kerken- kring Oberhausen. Door de Russische overheid wordt de reis tot aan Berlijn betaald, de rest moet door de kerkenkring zelf betaald worden; binnen de kerkenkring wordt er dan ook driftig gecollecteerd om het geld bij elkaar te krijgen dat aan het verblijf verbonden is. Beheerster Stemper vindt het heel belangrijk dat de kinde ren eens een tijdje hun gedach ten ergens anders op kunnen richten: ,,De ramp met de kern reactor is zo ongeveer een ob sessie geworden voor de bevol king rond Tsjernobyl", aldus Stemper. Om de kinderen vol ledig te laten genezen is een verblijf van een jaar in Neder land in combinatie met de no dige medicijnen nog niet ge noeg, vindt Meyer, maar direct voegt hij eraan toe dat ook de psychologische kant van de zaak gezien moet worden: ,,Ze kunnen zich hier verstrooien en bovendien doet het hen goed te merken dat er ook in het Westen aan hen gedacht wordt", aldus Meyer. De kinderen zetten grote ogen op en slaken kreten van verba zing als ze vanaf de duinen de uitgestrekte zee zien liggen; zo iets is voor hen compleet nieuw. Het is dan ook niet gek dat er gedurende de resterende twee weken veel activiteiten op en rond het water plaatsvin den. Er wordt een tocht over het Grevelingenmeer gehouden en elke dag wordt er aan het strand gewandeld. De mensen reagëren volgens de beheerders heel vriendelijk als ze weten dat het gaat om kinderen die uit Tsjernobyl komen; de ZWN heeft de kinderen 'gratis ver voer aangeboden en ook de be volking zelf is heel gastvrij en biedt veel uitnodigingen aan. Het is vooral belangrijk dat de kinderen de situatie thuis even van zich af kunnen zetten: „Ve len hebben vriendjes, vrien dinnetjes en familie die ernstig ziek zijn, en dat houdt hen na tuurlijk erg bezig", aldus Mey er. Volgens Meyer kunnen de men sen niet weg omdat de financië le situatie dat niet toelaat. Het is dus een goede zaak dat de mensen in ieder geval een tijd je de dingen die hen dagelijks bezighouden kunnen vergeten. Meyer vindt het uitnodigen van de kinderen ook een zaak van de vrede. Als de kinderen uitgenodigd waren om naar een ander deel van de Sovjet unie te komen was dat heel an ders geweest. „Het is belang rijk dat de kinderen weten dat er ook in het Westen aan hen gedacht wordt, dat brengt Oost en West weer iets dichter bij el kaar". De kinderen uit Tsjernobyl vermaken zich prima op Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt). Door MIEN VAN 'T SANT 23 Haar reputatie is er in de afgelopen maan den beslist op vooruit gegaan. Iedereen weet onderhand wel dat ze met de bedrijfs leider op gespannen voet staat. Al behartigt hij de belangen van het bedrijf dan nog zo goed, hij is er niet een van de hunnen. Zo'n stugge uit Twente, die als hij het met twee woorden af kan, er vast geen drie zal ge bruiken. Nooit zie je hem in 'Lingezight', nooit zal hij eens een joviaal praatje ma ken. Om helemaal niet te spreken over het stilzwijgen, dat hij bewaart, waar het om 'Zon rondom' gaat. Als hij voor zichzelf wat nodig heeft, is het alleen maar goed als het uit de stad komt. Liefst nog niet eens uit de dichtstbijzijnde; nee, dure spullen, waar mee niemand of het moeten een paar jonge lui zijn, die in Utrecht studeren, zich in het dorp zullen vertonen. 'Hij kon beter chef in een modezaak zijn', oordeelt de vrouw van Rien Langen. 'Echt zo'n dikdoener, die ons met die opzichtige spullen en zijn fratsen tracht te imponeren'. Noch de man in kwestie noch de boerin van 'Zon rondom' weet dat er in het begin wel anders over hen beiden gepraat is. Toen ook Dien de Jong het dorp als het ware op zijn kop probeerde te zetten door de aanschaf van die opzichtige auto en dat zo kort na de door van haar man toen ze zich begon op te dirken als een jonge meid, wat werd er toen geroddeld? Dat ze het alleen maar deed om met die Van Drimmelen aan te pappen. O, het zou de dorpsbewoners. Dien de Jong kennende, niets verwonderen of ze deed zo mal om die vent de kop hol te bren gen. Je wist van die stille ook net niks af. Misschien zat hij wel behoorlijk in zijn slappe was, werkt hij hier alleen maar in de hoop. dat Arie straks niets van het hele spul zou willen weten. Maar Dien had blijkbaar haar afkeer van het doen en laten van haar bedrijfsleider niet onder stoelen of banken gestoken. Nu wist men heus wel beter en zonder dat ze het besefte, was dit een punt in haar voor deel geweest. Zelf liet ze trouwens ook niet al te veel los over wat er op de hoeve zoal plaats vond. Het zou heus wel hard nodig zijn. Ouwe Bertus was er nooit een van royaal afschui ven geweest. Al kon je zijn vrouw dan aller minst vrijpleiten in verband met wat er in het verleden voorgevallen was, je zou het zelf maar bij zo'n krentenweger moeten uit houden. Niet alleen een krentenweger, ook een dictator, als het om het heil van 'Zon rondom' ging. Maar slecht geboerd had hij stellig niet. Dat bleek nu wel. Een legertje werklui had zich op de hoeve gestort, was nu al bijna een maand aan het werk. Niet alleen achter, maar ook in het woongedeel te. Het zou er inhakken. Maar als je eerlijk was, moest je Dien wel gelijk geven, dat ze, betrekkelijk jong als ze nog was, niet haar verdere leven tussen de spullen van stellig een geslacht terug wilde slijten. Nou ja! Ze sloeg inderdaad behoorlijk wat naar de andere kant door. Dat ze zich een auto aanschafte, allicht. Maar waarom moest het nu juist zo'n opzichtig geval zijn? Je kon er met zijn vieren niet eens behoor lijk in zitten. En dan die kleren! Rotterdam had wèl zijn invloed op haar uitgeoefend. Had ze dan altijd al een gat in haar hand ge had? Had Bertus haar daarom zo kort ge houden? De tijd zal het leren, was het een parig oordeel van de dorpsbewoners. In ie der geval: het gaf weer eens stof tot praten in de saaie wintermaanden, waarin het werk voor een deel stil lag en men meer dan in vooijaar en zomer tijd had om in de kroeg te zitten. Vanuit de verte ziet ze al een gedaante op de afgesproken plaats staan. Dichterbij geko men herkent ze Koert van Nagel haast niet. Het ribfluwelen jasje, waarin ze hem al niet anders kent, heeft hij vervangen door een donker pak. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - In verband met de Toeristendagen wordt een gedeelte van het stadscentrum van Zierikzee de eerstvolgende weken op dinsdag afgesloten voor auto's, motoren, fietsen en bromfietsen. De afsluiting geldt van 8.00 tot 18.00 uur. De Tberistendagen zijn dit jaar op dinsdag 9, 16, 23 en 30 juli en op 6 augustus. ZIERIKZEE - De directeur van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland C. Wa- gensveld gaat met ingang van het nieuwe schooljaar de school verlaten. Zijn opvolger is H. van Dam. Wagensveld is benoemd tot di recteur van de Interconfessio nele Scholengemeenschap De Rijswijk te Rijswijk in Zuid- Holland. Zijn opvolger H. van Dam is de voormalige direc teur van de school voor LHNO Prinses Juliana. Sinds de fusie van die school met de techni sche school is hij plaatsvervan gend directeur van de Scholen gemeenschap* Schou wen-Duiveland. Als gevolg van de wisseling van directeuren is P. G. Verschure benoemd tot adjunct-directeur van de school. NIEUWERKERK - In het ge meentehuis te Nieuwerkerk komt de commissie financiën en onderwijs op donderdag 11 juli bijeen. De vergadering is openbaar toegankelijk en be gint om 16.30 uur. Tijdens de vergadering komt de voorjaarsnota voor 1991 ter sprake. Ook de gemeentereke ning van 1990 komt ter tafel. Eventueel verder voorkomen de zaken kunnen ook behan deld worden. UTRECHT - De spoorwegpoli tie is er opnieuw in geslaagd een aantal jongeren aan te hou den dat ervan wordt verdacht NS-eigendommen met graffiti te hebben „versierd". In totaal zijn in en rond Arnhem negen verdachten - in leeftijd varië rend van 14 tot 21 jaar - in de kladden gegrepen, zo deelde NS donderdag mee. ZIERIKZEE - Vanaf vandaag, donderdag, is in de Noordha venpoort in Zierikzee te zien de fototentoonstelling 3 x 30. De tentoonstelling is onder deel van het project Fotografie 1991 - het culturele uitwisse lingsprogramma 1991 van de provincies Oost- en West- Vlaanderen in België en de Ne derlandse provincie Zeeland. Per provincie wordt werk in zwart-wit getoond van dertig amateurfotografen. Van Zeeuwse zijde nemen deel J. Bakker, Th. de Feijter, W. Kooi man, D. Sekuts en J. Smeenk uit Axel, H. Bruin, J. Lange- raar, J. Louwerse, C. Polder man, A. de Ridder, A. Visser en A. Walraven uit Vlissingen, J. Capello, F. Edens en L. Katten- winkel uit Goes, A. van Santen uit Zaamslag en J. Wolfert uit Tbrneuzen. De geëxposeerde foto's zijn ge kozen uit honderd inzendingen per provincie van aldaar actie ve foto- en diaclubs en vereni gingen. De beroepsfotografen Jean Godecharle uit West- Vlaanderen en Wim Riemens uit Zeeland hebben de selectie gemaakt. Een begeleidende ca talogus met inleidingen op het werk per provincie is op de ten toonstelling te koop. De Zeeuwse inleiding is van de hand van Nico Out. 3 x 30 is tot 29 juli te zien in de Noordhavenpoort. De ope ningstijden zijn dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Begin augustus verhuist de tentoonstelling naar de Grote Kerk in Veere, waar zij van 8 tot 29 augustus is te zien. In september begint het laatste onderdeel van Fotografie 1991: een tentoonstelling in het Zeeuws Museum in Middel burg van werk van de beroeps- fotografen Dirk Braeckman, Oost-Vlaanderen, Jean Goede- charle, West-Vlaanderen en Wim Riemens. Zeeland. Na Middelburg reist de tentoon stelling naar Westfalen (Duits land). Aalst, Kortrijk en Brug ge (België). Vrijdag 5 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.31 uur Kerkepad, toeristi sche route langs Nederlandse kerken. Herh. 15.56 uur De sprekende pop (Not quite human), Ameri kaanse tv-film uit 1987 van Ste ven Hilliard Stern. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Ja natuurlijk extra, natuurfilmserie. Afl.: World of birds(!). 18.28 uur Medeklinker, muziek bij de Eigentijdse Jeugd in Dil- beek. 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Zicht op zee, serie over de relatie tussen de mens en de zee. 19.46 uur Puzzelkampioen, quiz. 20.12 uur Ma Rock Roll (Rock and roll mom), Disney- film van Michael Schultz. 21.48 uur Spiegels, gevarieerd magazine. Presentatie: Karin de Groot en Joël Batenburg. 22.28 uur In de voetsporen van Mozart, de Lambach symfo- nien van L. en W. A. Mozart uit gevoerd door de Virtuosi de Praga o.l.v. Roy Goodman. 23.12 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. Presentatie: Wubbo Ockels. Herh. 18.00 uur TROS Aktua in be drijf, informatieve serie over verschillende bedrijfstakken in Nederland. 18.46 uur De TV Dokter, medi sche tips. 18.47 uur Tik tak, kinderserie. 18.55 uur De avonturen van de Black Stallion, jeugdserie. 19.20 uur Muziek uit Belfleur, compilatie van de muziek uit dit middagmagazine. 19.30 uur Dear John, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 9. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Te land, ter zee en in de lucht, sportief amusement vanuit Weesp. Afl. 1: Freewhee len. Presentatie: Jack van Gel der. 21.21 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 21.22 uur America funniest home video's, gepresenteerd door Bob Saget. 21.46' uur Allo allo, Engelse co medyserie. Afl. 13 (slot). 22.14 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.10 uur Studio sport, NK zwemmen. 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 14.00 uur Studio sport, met het Wimbledon tennistoernooi. 19.00 uur Journaal 19.15 uur Sesamstraat 19.33 uur Studio sport, met een samenvatting van het Wimble don tennistoernooi. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Met de prijs voor ogen, Amerikaanse documen taire serie. Afl. 1. 21.15 uur Jazz herinneringen, muziekserie over de grote ster ren uit de jazz. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met o.a. Ge sprek met de minister-presi dent. 23.20 uur Roland Hassel, serie Zweedse misdaadfilms naar de boeken van Olov Svedelid. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 126. 18.05 uur Plons. Afl. Plons en het lammetje. 18.10 uur Haydaze, 12-delige Australische jeugdserie. Afl. 5. 18.35 uur Mooi en meedogen loos (The bold and the beauti ful). Amerikaanse serie. Afl. 215. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Sla je slag, spelpro- gramma gepresenteerd door Geert Hoste. 19.26 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Weekendfilm: Slui pend gevaar (C.A.T. Squad), Amerikaanse tv-film van Wil liam Friedkin. 22.05 uur Intermezzo. 22.20 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur Dame Edna (Night on Mount Edna), Dame Edna Eve- rage ontvangt de volgende gas ten: Charlton Heston, Gina Lollobrigida, Mel Gibson en Julio Iglesias. 23.40 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. Afl.: The luck. 00.25 uur Coda, Eddy van Vliet leest voor uit eigen werk. Van daag: Ik vraag niet meer. BRT 2 19.00 uur Programma van de Liberale Radio- en TV- Omroep. 19.25 uur Mededelingen en pro- gra m m a-o verzi ch t 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De goden uit het oos ten, documentaire serie over Oosterse godsdiensten. 20.50 uur Concert 1. Lyrische suite voor strijkorkest, Berg. 2. Sigurd Jorsalfar, suite opus 56, Grieg. Uitgevoerd door het RTSI orkest o.l.v. Yuri Ahrono- vitch. 21.35 uur Abdijen der Lage Landen. 11-delige documentai re. Afl. 1. Benedictijnen: Doe- tinchem-Oosterhout MIDDELBURG - Het eerste exemplaar van de publi katie Welsaamgevoegd en Welgebouwd: het werk van architect Arend Rothuizen (1906 - 1990) door de auteur J. J. de Koning werd op de Dag van de Archi tectuur (maandag 1 juli) aangeboden aan mevrouw N. Rothuizen-de Vlieger. De publikatie is het zesde nummer van de Zeeuwse katernen. De Middelburgse architect ir. A. Rothuizen heeft, een belang rijke stempel op de Zeeuwse bouwkunst gedrukt. Meer dan dertig jaar lang bepaalden zijn gebouwen het gezicht van vele Zeeuwse steden en dorpen. Het boek begint met een biografi sche schets van Rothuizen. Het daaropvolgende hoofdstuk gaat in op het architectonische klimaat waarin hij zijn werk zaamheden verrichtte. Vervol gens komt aan de hand van een -groot aantal hoogtepunten het werk zelf aan de orde. Het tota le oeuvre, dat meer dan 1200 werknummers omvat, is te ver delen in vier hoofdgroepen: het vroeg-moderne werk (1929 - 1938; onder meer de Gerefor meerde kerk te Oost-Souburg), het romantische werk (1938 - 1942; ondermeer het gemeente huis van Sint Annaland), het moderne werk (1942 - 1958; on der meer het complex van de PZEM-centrale te Vlissingen) en het functionalistische werk (1958 -1969; onder meer het VU- Ziekenhuis te Amsterdam). Het laatste hoofdstuk plaatst het werk van Rothuizen in het brede kader van de architec tuurontwikkeling. Het boek telt 52 pagina's en is rijk voor zien van illustraties. De pro vincie Zeeland en het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft verleenden financiële bijdragen. Tentoonstelling Gelijktijdig met de overhandi ging van het eerste exemplaar van de publikatie, opent de Zeeuwse Bibliotheek een ten toonstelling onder dezelfde ti tel (Welsaamgevoegd en Welge bouwd: het werk van Arend BRUSSEL - Nederland wil nog voor het eind van het jaar be reiken dat de artikel 223 van het EEG-verdrag, waarin de fensiematerieel wordt uitge zonderd van de EG-regels van vrije concurrentie, ongedaan wordt gemaakt. Die hoop dat dit lukt is volgens staatssecre taris Van Voorst tot Voorst van defensie toegenomen, na de mi nistersbijeenkomst van de IEPG, waarin dertien Europe se landen hun beleid op het ge bied van defensiematerieel coördineren, woensdag in Brussel. Rothuizen (1906 - 1990). Deze is tot en met 31 augustus te be zichtigen in de ruimte naast de aula. De tentoonstelling geeft aan de hand van foto's, teke ningen, documenten, maquet tes en andere voorwerpen een goede indruk van het werk van Rothuizen. De Zeeuwse katernen versche nen tot en met 1990 onder auspiciën van het Zeeuws Kun stenaarscentrum. Met ingang van het zesde nummer is de se rie een uitgave van de Zeeuwse Museumstichting. Het redac tiesecretariaat berust bij het bureau provinciaal museum consulent. Boekhandel Fanoy verzorgt de distributie. In de serie Zeeuwse katernen ver schijnen als vanouds kunst historische opstellen en stu dies over de kunst en het kunstenaarsleven in Zeeland. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 6 juli 20.00 uur m zondag 7 juli 20.00 uur IDE ZIERIKZEE - Een eerzame echtgenote van een gevange nispsychiater die zich ontpopt als een vrouw die een avon tuurtje niet uit de weg gaat. Daar komt in het kort het sce nario van de film De onfat soenlijke vrouw op neer. Deze film van regisseur Ben Ver- bong is in het weekeinde van 6 en 7 juli te zien in de Zierikzee- se Concertzaal. De dertigjarige Emilia, echtge note van de gevangenispsychia ter Charles en moeder van een zesjarig dochtertje, Anna gehe ten denkt te weten wat houden van betekent. Zij houdt van man en kind en leidt een rustig, beschermd bestaan. Dat verandert wanneer ze na het overlijden van haar moeder kennismaakt met Leon, de nieuwe bewoner van haar moe ders huis. Aanvankelijk verzet ze zich te gen de aantrekkingskracht van de onvoorspelbare Leon. Uit eindelijk echter bezwijkt ze voor zijn charmes. Een affaire is onvermijdelijk. Het begint allemaal als een spel maar ge leidelijk aan wordt het alle maal serieuzer. Door het spel element is Emilia in staat zich aan haar lustgevoel en verbor gen fantasieën over te geven, terwijl ze thuis bij man en kin deren haar oude rol van eerza me echtgenote en toegewijde moeder vervult. Het normale leven van Emilia wordt meer en meer een wach ten op de volgende ontmoeting met Leon. Dochtertje Anna die als kind over een goede intuïtie beschikt, wendt zich meer en meer van haar moeder af en echtgenoot Charles ziet ver bijsterd toe welke gedaantever wisseling zijn vrouw onder gaat. Het vredige gezinsleven wordt dan ook volledig aange tast. Op het moment dat Emilia het tijd vindt om een punt achter haar affaire met Leon te zetten, wil Leon haar niet meer laten gaan. In een laatste confronta tie met hem blijkt Emilia haar grenzen definitief te hebben verlegd. Houden van, is een ge- vole dat Emilia bekend is. Ze houdt immers nog steeds van Charles en Anna Maar dat er meer is zal ze nooit ontkennen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4