De heer Eekman verlaat de PTT Hevige regenval bezorgt brandweer een hele avond handen vol pompwerk Werkgroep ontwikkelingssamenwerking Bruinisse timmert stevig aan de weg Geen meldingen bij politie binnengekomen Eerste project steun aan kinderziekenhuis in Roemenië Vergadering Zierikzeese commissie ruimtelijke ordening en industrie Vergadering Zierikzeese commissie openbare werken t Diefstal portemonnee Radar controle Serooskerke Bespreking welzijn- subsidies Garage Kerkwerve APK /~ns3L. 1 Duivelandse commissie behandelt subsidie verzoeken DONDERDAG 4 JULI 1991 NR 24974 3 ZIERIKZEE - De hevige regenval, die zich dinsdag avond tussen zes en acht uur 's avonds ook over Schouwen-Duiveland stortte, heelt op de diverse lo- katies voor de nodige overlast gezorgd. Op sommige plaatsen stond het water zo'n vijl a zés centimeter hoog in de huiskamer. In Zierikzee moest de vrijwil lige brandweer zo'n twaall 'adresjes' al. In Zeeland werd het neerslag gemiddelde voor de hele maand juli in nog geen twee dagen bereikt. En dat was voor Schouwen-Duiveland met na me in Zierikzee te merken. Van de openbare gebouwen hadden sporthal Onderdak en het Zweedse Rode Kruis Zieken huis het meeste te kampen met de hevige regenval. Ook een fa briekshal van de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv aan het industrieterrein aan de Zuidhoek stond blank. In alle gevallen moest de brandweer uitrukken. Volgens onder-commandant M. van der Schee heeft de brand weer al haar voertuigen moe ten inzetten. Hiervoor waren zo'n zestien hulpverleners no dig. In de meeste gevallen bleek, dat de riolering de hevi ge regenval niet aan kon. Met name in straten als de Molen straat en de Venkelstraat (bei de liggen in een kom - red) had den de bewoners veel water schade. Maar in veel gevallen kon de brandweer wegblijven, hoewel er toch waterschade ontstaan was. Ook in het vlakkere Poortambacht (nieuwbouw Zierikzee) liepen diverse wc's over. Volgens Van der Schee kan dit met een behoorlijke kracht gepaard gaan. Stroomstoringen De waterschade heeft in enkele gevallen ook geleid tot stroomstoringen. Bij de Delta Nutsbedrijven was echter nie mand aanwezig voor commen taar. Desalniettemin is be kend, dat de regenval in enkele gevallen huishoudens geduren de geruime tijd zonder stroom heeft gezet. Bij de rijkspolitie zijn geen meldingen binnengekomen. Een woordvoerder laat desge vraagd weten, dat de regenval weinig overlast voor bijvoor beeld het verkeer heeft opgele verd. Anders was het in janua ri 1990 met de enorme storm. Toen veroorzaakte de enorme storm veel verkeersoverlast en moesten de nodige wegen afge sloten worden door de politie. Een probleem, dat zich bij he vige regenval zelden of nooit voordoet. Zoals gezegd, waren het met name de rioleringen die de wa tervloed niet aankonden. Di recteur gemeentewerken in Zierikzee, D. D. J. van der Poel, laat desgevraagd weten dat de rioleringen niet berekend zijn op dergelijke omstandigheden. De rioleringen voldoen echter ruimschoots aan de gestelde ei sen, maar problemen zoals in Zierikzee deden zich op tal van plaatsen voor dinsdagavond. Brandweerlieden pompen één (Foto: Joop van Houdt). Klachten Toch kwamen er met name dinsdagavond en woensdag morgen enige klachten binnen bij gemeentewerken. ,,Dat is altijd jammer natuurlijk, maar je kunt er niets aan doen", aldus Van der Poel. In de Venkelstraat bijvoorbeeld hebben de aanwonenden te ma ken met een 'zak' in de straat. Dan komt het water van twee kanten, maar op het moment dat de regen stopt, is het bin nen de kortste keren weer weg. van de kelders leeg in Zierikzee. Bij officiële waarnemingen is hier en daar in Zeeland 35 mm neerslag gemeten. J. H. Grau- enkamp (Lange Blokweg Zie rikzee) zegt echter 66 mm neer slag te hebben gemeten. In de 49 jaar dat hij in Zierikzee woont, heeft hij dit nooit mee gemaakt. Ook niet tijdens de hevige regenbuien van enige jaren geleden. Bij Grauenkamp en mensen bij hem in de buurt waren de tui nen overstroomd. Inmiddels is het water weer verdwenen. BRUINISSE - „Voor ons is het ook een sprong in het diepe". Dat zegt mevrouw L. Roukema, lid van de werkgroep ontwikkelingssamenwerking. Na een pe riode van hard werken achter de schermen treedt de werkgroep voor het eerst naar buiten tijdens de Bru- se Visserijdagen. Aan de bezoekers wordt aandacht gevraagd voor het eerste project van de werkgroep: steun aan het opzetten van een kinderziekenhuis in het Roemeense plaatsje Galati. De werkgroep wordt financieel en ambtelijk ondersteund door de ge meente Bruinisse. ZIERIKZEE - Vijftien eenge zinswoningen in rijen en tien kleine woningen in gestapelde bouw. Om die te kunnen reali seren in Poortambacht wil de gemeente Zierikzee het be stemmingsplan Poortambacht 8 veranderen. Een plan waarover de Zierik zeese commissie ruimtelijke ordening en industrie tijdens een openbare vergadering op maandag 8 juli in het stadhuis te Zierikzee advies uitbrengt. De agenda van de openbare vergadering omvat ook het concept voor een planherzie-, ning van de bestemmingsplan nen van de stad. Hiermee wil men het beleid waarbij men uitgaat van een horecastop in de binnenstad vertalen naar de juridisch planologische rege ling voor de horeca. De vergadering waarbij die al les wordt besproken kan door iedere belangstellende worden gevolgd vanaf de publieke tri bune. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - Het aanbrengen van openbare verlichting bij bejaardencentrum Borren- damme. Dat is een van de on derwerpen die wordt bespro ken tijdens de openbare verga dering van de Zierikzeese com missie voor openbare werken en milieu. De commissie komt bijeen op woensdag 10 juli in het stad huis te Zierikzee. Het aanbren gen van extra verlichting bij drie blokken bejaardenwonin gen bij Borrendamme zou ruim 5000 gulden kosten. Op de agenda staat verder de actie tankslag. Een actie waarmee men via een subsidie van 250 gulden particulieren, die bij hun huis nog een een olietank in de grond hebben, wil stimu leren deze onschadelijk te la ten maken. Op die manier wil men voorkomen dat de bodem wordt verontreinigd door lek kende tanks. Tenslotte wordt de havenverordening Zierikzee in de commissie aan een nader onderzoek onderworpen. De vergadering kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Aanvang 19.30 uur. In de toelichting op de begro ting voor 1991 werd door het college al aangekondigd dat werk gemaakt zou worden van ontwikkelingssamenwerking. Men heeft er in het oude vis sersdorp geen gras over laten groeien. Een werkgroep werd samengesteld en die is enthou siast aan de slag gegaan. Particulier initiatief ,,Er is van alle kanten heel po sitief op gereageerd", stelt bur gemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Zowel door vereni gingen, kerken als particulie ren". Vogelaar benadrukt dat de gemeente niet meer doet dan het particulier initiatief ondersteunen. ,,Dus wij zijn bijzonder blij met deze werk groep". Mevrouw H. W. Dorrestein- Leeuwestein, voorzitter van de werkgroep, somt op welke.ver- enigingen en instanties verte- Vervolg van pag. 1 evenals de vorming van het bestuurcentrum in Goes, enke le jaren later. Die samenvoe ging van de PTT-kantoren Zie rikzee en Goes betekende voor Eekman het einde van zijn functie als assistent-directeur, omdat de directeursfunctie in Zierikzee werd geschrapt. Het betekende tevens ook het einde van het Zierikzeese PTT-kan- toor als hoofdkantoor. Postverkeer In plaats van assistent-direc teur fungeerde Eekman na die vorming van het bestuurscen trum als chef postverkeer. Meer en meer werd binnen de PTT een splitsing tussen loket diensten en postverkeer door gevoerd. Als chef postverkeer moest Eekman onder ook het dienstrooster van de medewer- genwoordigd zijn: de vrouwen verenigingen van Hervormde en Gereformeerde Kerk, de vrouwenverneiging van de NCVB, alle plaatselijke ker ken, de Gereformeerde zen ding, Woord Daad en een aantal particulieren. Uitgangspunt voor de werk groep is het inhoud geven aan ontwikkelingssamenwerking. Daarbij moet de nadruk liggen op het informeren en, in het verlengde daarvan, bewust maken van de Bruse bevolking van de problemen in de ont wikkelingslanden en andere probleemgebieden. Onder ont wikkelingssamenwerking ver staat de werkgroep het op weg helpen van ontwikkelingslan den naar zelfstandigheid en het verbeteren van de leefom standigheden. Uitgangspunt daarbij is dat de ontwikke lingslanden niet afhankelijk worden gemaakt van de Wes terse wereld, maar op termijn op eigen benen kunnen staan. kers opstellen. Met alle verlof- en atv-dagen een hele klus, ze ker waneer die vrije dagen nog eens samenvielen met een pe riode met veel zieken. „Met overleg en door overwerk pro beerden we dat altijd op te los sen" aldus Eekman. Bovendien kreeg de post ploeg in de va kantieperiode nog eens ver sterking van een aantal hulp krachten om zo de werkdruk wat te temperen. Een verandering die wellicht het meest in het oog springt is de privatisering van de poste rijen in 1989 geweest. Na meer dan dertig jaar rijksambtenaar te zijn geweest werd Eekman nu werknemer in de particulie re sector en kreeg hij in 1989 zijn eerste kerstpakket. ,,De privatisering vergt een wat an dere opstelling van je, 't is alle maal wat harder en rationeler geworden, luidt Eekmans oor deel. De gemeente Bruinisse steunt de werkgroep in haar werk door middel van een financiële bijdrage van, op dit moment, 1500,- per jaar. Ook verleent de gemeente ambtelijke bij stand. Men stelt bijvoorbeeld gratis een ruimte in het ge meentehuis beschikbaar voor vergaderingen van de commis si e en er kan gebruik gemaakt worden van onder meer ko- pieer-faciliteiten. De werkgroep beslist zelf aan welke projecten zij haar steun verleent. De projecten moeten wel aan een aantal voorwaar den voldoen. Ze moeten gericht zijn op de kwetsbaarste bevol kingsgroepen en het mag ook niet zo zijn dat het project in kwestie andere hulp-initiatie ven doorkruist. Vooralsnog komt de nadruk van het werk van de werkgroep te liggen bij concrete steun aan een project. Het eerste project dat aangepakt wordt is hulp bij het opzetten van een kin derziekenhuis in Galati in Roe menië. Het gaat hier om een al lopend project van Dorkas Hulp Internationaal. Het pro ject wordt ook gesteund door het protestants ziekenhuis in Drachten. Zij verzorgden onder meer een transport met medi sche apparatuur. Boeken en bloemen Zoals al aangestipt treedt de werkgroep tijdens de Bruse Die privatisering - hoe ingrij pend ook - had niet direct in vloed op de werkzaamheden van de PTT-ers. Het afschaffen van de tweede postbestelling in de middaguren en de invoe ring van de voorsortering in Zierikzee, die ooit nog in de Graanbeurs gebeurde, hadden wat dat betreft meer gevolgen voor het werk. ,,Dat voorsorte ren betekende een uitbreiding van het werk, omdat alle post voor Schouwen-Duiveland vanaf dat moment in Zierikzee moest worden gesorteerd naar dorp/kern en wijk". Inmiddels is ook de functie van chef postverkeer in Zierikzee ten gevolge van een reorganisa tie opgeheven en staat Eekman na 38 dienstjaren aan de voor avond van de VUT. Een nieuwe episode in zijn leven waarin geen plaats zal zijn voor verve ling. Tuinieren en knutselen, het secretariaat van de PTT personeelsvereniging en zijn werkzaamheden als club/wed strijdleider van de Bridgeclub Zierikzee zullen voor een goed gevulde dag zorgen, daar is Eekman niet bang voor. In af wachting van die VUT neemt de vroegere assistent-direc- Visserijdagen, om precies te zijn op de laatste visserijdag, zaterdag 20 juli, voor het eerst naar buiten. Voorzitter me vrouw Dorrestein-Leeuwe- stein: „Er komt in ieder geval een boekenstand en we gaan waarschijnlijk ook bloemen en komkommers verkopen". Men probeert de kinderen bij het project te betrekken via een spelletje. Collectanten op laatste Visserijdag Bezoekers van de laatste Visse rijdag in Bruinisse lopen die zaterdag ook een gerede kans om collectanten van de werk groep tegen het lijf te lopen. Opbrengst van collecte en de revenuen uit de verkoop van bloemen en komkommers gaat uiteraard naar het Dorkas- project in Roemenië. Op termijn wil de werkgroep naast financiële steun aan pro jecten ook werken aan de be wustwording van de plaatselij ke bevolking. Mevrouw Rouke ma: „We willen ook iets op scholen gaan doen, gastlessen verzorgen of iets dergelijks. Maar dit jaar kan dat niet. De schoolprogramma's zitten al helemaal volgeboekt". Voor volgend jaar heeft de werk groep ook een project op stapel staan. Men gaat dan aan de slag ten bate van waterputten in Haïti. Ook dit is weer een project van Woord en Daad. teur/chef postverkeer nu reeds afscheid van alle collega's, vrienden en bekenden. Dit ge beurt zaterdag 6 juli tijdens een receptie, die tussen 15.00 en 17.00 uur in de kantine van het Voorsorteercentrum wordt ge houden. 'Een gebeurtenis tij dens welke Eekman en zijn echtgenote vele bekenden en oud-collega's hopen te ontmoe ten. AMSTERDAM - De manifesta tie Amsterdam-Venetië, die in het najaar van 1990 zo indruk wekkend begon met de ten toonstelling van de „Vendute- schilders" in het Rijksmuseum in Amsterdam, eindigt deze zo mer met een tentoonstelling in het Koninklijk Paleis op de Dam. WOMMELS - In het gebied tus sen de Noordwaard en de Af sluitdijk op het IJsselmeer mag alleen nog gesurfd worden tussen 15 juni en 1 september. Zo luidt de uitspraak van de Raad van State, die daarmee de Friese natuurbeschermingsor ganisatie It Fryske Gca en De Friese Milieuraad in het gelijk stelt. A ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Oude Haven te Zierik zee is dinsdagmiddag tussen 12.00 en 15.00 uur een porte monnee ontvreemd. In de geldbuidël bevond zich slechts veertig gulden. Wel heeft de dief drie bankpasjes meegenomen. Benadeelde is mevrouw E. R. uit Zierikzee. SEROOSKERKE - Bij een ra darcontrole aan de Seroosker- keweg te Serooskerke heeft de rijkspolitie dinsdagmiddag 21 snelheidsovertredingen gecon stateerd. Er werd gecontroleerd tussen 15.45 uur en 18.00 uur. De hoogst gemeten snelheid be droeg 123 kilometer per uur. Het totaal aantal gecontroleer de voertuigen bedroeg 895. ZIERIKZEE - In totaal zes sub sidieverzoeken worden bespro ken tijdens een openbare ver gadering van de Zierikzeese adviescommissie voor het wel zijnsbeleid. De vergadering is op donderdag 11 juli om 19.30 uur in het stadhuis te Zierik zee. De bespreking betreft subsi dieverzoeken van de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland, de werk groep Vrouw en Geloof Schou wen-Duiveland, de stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland, de obs 't Kofschip, het Regionaal Educatief Cen trum en voor het Bejaarden Alarmeringssysteem Zeeland (BAZ). De vergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Advertentie keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Drukte in de Zierikzeese Molenstraat door de hevige regenval. (Foto: Joop van Houdt). Verwachting t/m maandag 8 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Middagtemp. 27 graden Windkracht zuido. 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 05.26, onder 22.01 Maan op 00.34, onder 14.48 Laatste Kwartier: 5 juli (04.50) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven Scandinavië en een depressie boven Zuidwest-Frankrijk houden bij ons de wind in de oosthoek en daar mee gaat de aanvoer van warme lucht de komende vierentwintig uur onverminderd voort. Vannacht daalt het kwik tot 16 graden en zeer lokaal komt het nog tot een onweersbui, morgen heeft de zon weer de over hand maar's middags neemt de kans op een regen- of onweersbui toe, vooral in de zuidelijke helft van het land. De oostelijke wind is meest matig, maar in de kustgebieden af en toe krachtig en de middagtempera- tuur komt weer dicht bij de 30 gra den. NIEUWERKERK - Tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk brengt de Duivelandse com missie voor het welzijnsbeleid advies uit over subsidie-aan vragen van bijna 50 instellin gen. De subsidie-aanvragen betref fen vooral regionale stichtin gen en verenigingen en instel lingen uit de gemeente Duive- land zelf. Onder meer de mu ziekverenigingen, zangvereni gingen, toneelverenigipgeQ,.de culturele verenigingen en vier ouderensosen. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. ZIERIKZEESCHEOj NIEUWSBODE Éi Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3