Gemeente Bruinisse beraadt zich op mogelijke gevolgen Kroonbesluit F. P. Eekman sluit PTT-tijd zaterdag 6 juli voorgoed af Q 3 J Open School ouderen OPEN DAG K2tQoe»C7 Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? Jazeker!! Oud-garagehouder P. A. Zuidgeest in het gelijk gesteld J Ruim twintig jaar PTT-chef in Zierikzee 7 Schietvereniging Schouwen-Duiveland y32fc^ ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 4 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24974 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O LO BRUINISSE - „We willen als college eerst juridisch advies inwinnen. Ik ga nu niet op de zaken vooruit lopen". Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse drukt zich uiterst voorzichtig uit als hem gevraagd wordt naar een reactie op het feit dat de Raad van State oud-garagehouder P. A. Zuidgeest in het gelijk heeft gesteld en de gemeente Bruinisse beticht van onbehoorlijk bestuur. Volgens berichten zou Zuidgeest overwegen een for se schadeclaim in te dienen bij de gemeente. Het zou gaan om een bedrag van enkele miljoenen guldens. De voormalige garage van Zuidgeest, nu het onderkomen van Van Gilst Kevers. (Foto: Joop van Houdt). Het conflict tussen Zuidgeest en de gemeente Bruinisse is ontstaan" in "1587. in dat "jaar werd in het kader van de herin richting van het Bruse centrum de Nieuwstraat drastisch aan gepakt. De rijbaan van de straat werd versmald en afge paald. De voetgangers kregen meer ruimte, maar de automo bilisten moesten wat ruimte in leveren. Bovendien werd één richtingsverkeer ingesteld. Omzetdaling Het merendeel van de bewo ners van de Nieuwstraat ervoer de reconstructie als een verbe tering. Zo niet Zuidgeest. Van meet af aan verzette de garage houder "zich tegen dé"plannen. Hij bestookte de gemeente met brieven waarin hij zijn bezwa ren tegen de reconstructie van de Nieuwstraat uiteenzette. Die reconstructie zou volgens Zuidgeest ten koste gaan van zijn bedrijf. Zuidgeest sprak indertijd de verwachting uit dat recon structie van de Nieuwstraat voor zijn bedrijf een sterke om zetdaling tot gevolg zou heb ben. Als gevolg van de versmal ling van de rijbaan, zo voerde Zuidgeest aan, zouden automo bilisten minder snel geneigd zijn bij zijn garage te komen tanken en ook het instellen van éénrichtingsverkeer in de straat zou de klandizie geen goed doen volgens Zuidgeest. Geen gehoor De garagehouder vond bij de gemeente Bruinisse weinig ge hoor voor zijn bezwaren. Men stelde in reactie op de pessi mistische toekomstverwach ting van Zuidgeest dat het alle maal wel mee zou vallen. De plannen voor reconstructie werden doorgezet, ondanks het aanhoudende protest van Zuid geest. Hij kondigde toen al aan dat hij zich niet neer^oujeggenbij de situatie.^iS aar zijn zeggen als gevolg van de reconstructie van de Nieuwstraat doekte Zuidgeest zijn garage op. De schuldvraag was voor Zuid geest duidelijk: de gemeente Bruinisse had volgens hem on voldoende rekening gehouden met zijn belangen. Onbehoorlijk bestuur Zuidgeest stapte naar de rech ter en nu, enkele jaren later, is hij onlangs door de Raad van State in het gelijk gesteld. Vol gens de Raad van State kan de gemeente Bruinisse onbehoor lijk bestuur verweten worden en dient de gemeente de Nieuwstraat weer in oude staat te herstellen. Zuidgeest over weegt nu een schadeclaim in te dienen bij de gemeente Brui nisse. Gesproken wordt van een schadeclaim van enkele miljoenen guldens. Uitzonderlijk Mr. A. Minderhoud van advo- katenkantoor Adriaanse van der Weel uit Middelburg, de raadsman van de gemeente Bruinisse in deze zaak om schrijft het vonnis van de Raad van State als 'een uitzonderlijk besluit'. In dé regel, zo legt hij uit, gaat het algemeen belang voor het individueel belang. Als er door bepaalde verkeers maatregelen particulieren in hun belang geschaad worden kan daar een schadeloosstel ling tegenover staan, maar dat is geen wet van meden en per zen. Raad van State stelt in het von nis dat de door de gemeente ge nomen verkeersmaatregel als normaal en in het algemeen be lang kan worden betiteld. Des ondanks, zo stelt Raad van Sta te, is er in dit geval sprake van schade aan individuele belan gen. Het individu in kwestie, Zuidgeest, heeft volgens Raad van State voldoende alterna tieven aangedragen. De ge meente is daar echter niet op ingegaan. Mr. Minderhoud, een beetje verbaasd over de commotie rond de kwestie, stelt dat de uitspraak van Raad van State in feite niets meer of minder is dan het vernietigen van een raadsbesluit. ,,Die schade claim ligt er nog niet", aldus Minderhoud. Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat het ook een beetje vreemd over komt dat de gemeente een ver keersmaatregel terug zou moe- 'tön'draaien ten gunste van een bedrijf dat niet meer bestaat. Het pand waarin garage Zuid geest destijds gevestigd was is na een aantal jaren leeg te heb ben gestaan verkocht. Vragen Mr. Minderhoud sluit niet uit dat er pas over geruime tijd meer duidelijkheid zal zijn over het conflict tussen de ge meente Bruinisse en Zuid geest. „We zijn er nog lang niet. Er zijn nog veel te veel vragen", aldus de raadsman. ZIERIKZEE - De man van de PTT. Zo zullen vele Schouwen-Duivelanders zich F. P. Eekman uit Zierikzee herinneren. Twintig jaar lang vervulde hij immers op het Zierikzeese postkantoor, dat tot 1987 het hoofdpostkantoor voor de regio was, een leidinggevende functie. Aan die PTT-periode komt nu definitief een eind. Zaterdag 6 juli neemt Eekman tijdens een receptie in het PTT-voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein af scheid van collega's, vrienden en bekenden. Met dit afscheid sluit Eekman dan definitief het hoofdstuk PTT af. Een lang en tegelijker tijd ook boeiend hoofdstuk, want vanaf 1959 toen hij „in de armen van Tante Pos" beland de tot circa 1991 was hij immers nauw verbonden met het post wezen in Zeeland en was hij ge tuige van een aantal ingrijpen de veranderingen, zoals bij voorbeeld de privatisering van de posterijen in 1989. 't Zag er aanvankelijk niet naar uit dat de jonge Eekman zich als een pur sang postman zou ontwikkelen. Een eerste sollicitatie bij de PTT in Ter- neuzen, zijn oude woonplaats had geen succes. Er was voor de ambitieuze jongeling die graag hogerop wilde geen plaats. Die plaats was wel beschikbaar toen Eekman na zijn militaire diensttijd opnieuw een sollici tatiepoging waagde. Met in gang van september 1955 kon hij als loketbediende aan de slag bij de PTT. Trapje hoger Hij zou er maar kort blijven. Na een opleiding voor kantoor ambtenaar die hij in zijn vrije tijd volgde klom Eekman een trapje hoger op de PTT-carriè reladder. DaarvocfT moest hij echter wel naar Goes verhui zen. Naast het loketwerk dat hij ook daar vanwege de vele contacten met plezier verricht te moest hij nu ook bureau diensten en onregelmatige (ex- peditie)diensten gaan draaien. Menige zondag- en zaterdag avond en -nacht is Eekman daar samen met anderen aan het werk geweest om ervoor te zorgen dat de post keurig op tijd werd besteld of verzonden. Hoe afwisselend deze werk zaamheden ook mochten zijn Eekman wilde toch graag nog hogerop komen. Dit door in zijn vrije uren de voortgezette opleiding voor kantoor-ambte naar te volgen. Een tweejarige studie waarvoor hij in 1959 slaagde en dat hem een promo tie tot employé eerste klasse opleverde. In de praktijk bete kende dat geen ingrijpende verandering van zijn werk zaamheden, alleen moest hij wat meer bureaudiensten draaien. Zierikzee Tbt 1970 zou Eekman een ver trouwd gezicht in Goes blijven. Zaterdag sluit F. P. Eekman zijn PTT-periode definitief af met een receptie in het voorsorteercen- trum aan het Haringvlietplein. (Foto: Joop van Houdt). De mogelijkheid om in Zierik zee te worden benoemd als assistent-directeur deed hem en zijn gezin besluiten om de Ganzestad te verruilen voor het Stoepeschieters-stadje. Een plaats die hij oppervlakkig kende doordat hij hier 'n enke le keer als vervanger had ge werkt en omdat hier enkele fa milieleden woonden. Aanvan kelijk was het gezien de carriè re-aspiraties van Eekman de bedoeling om hier slechts een paar jaar te blijven. Het zou den er uiteindelijk twintig worden. Twintig dienstjaren wel te verstaan. Een functie op een groter postbureau in de Randstad trok hem niet zo en omdat ook vrouw en kinderen het hier prima naar hun zin hadden bleef en blijft het gezin Eekman in Zierikzee. Afwisseling Als assistent-directeur van een PTT-kantoor dat als hoofdkan toor voor de regio fungeerde had Eekman niet te klagen over afwisseling in zijn werk. Het postvervoer, de loket diensten, personeelszaken, ma terieel en soms ook klachten kwamen op zijn bureau te recht. En ook fungeerde de assistent-directeur nu en dan als praatpaal voor een PTT-er met (privé)p roblemen. Een vast onderdeel van zijn werk zaamheden vormde het inven tariseren van brievenbussen en zegelautomaten die tijdens de jaarwisseling vernield waren. Daarmee begon Eekman het nieuwe jaar steevast. Veranderingen In al die jaren heeft PTT-man Eekman heel wat collega's zien gaan en komen en ook was hij getuige van veranderingen die soms diep insneden in het le ven en werken van de PTT-ers. Het nieuwe voorsort eercen trum aan het Haringvlietplein dat eind '83 gereed kwam was zo'n ingrijpende gebeurtenis, vervolg pagina 3 De overwinnaar heeft steeds 't recht aan zijn zijde. Voltaire Zomers HET WEER Flinke perioden met zon, in de mid dag en avond mogelijk een regen- of onweersbui. Minimumtempera tuur 16 graden, middagtemperatuur van 24 graden op de Wadden tot te gen de 30 plaatselijk in het binnen land. Oostelijke wind, matig. i: WOLKBREUK De hevige regenval van afgelopen dinsdag bezorgde de brandweer veel werk. KINDERZIEKENHUIS De Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse wil een kinderziekenhuis in Roemenië steunen. RUSSISCHE KINDEREN In Ellemeet is een groep kinderen uit het Russische Tsjernobyl op vakantie. SINGELLOOP Rian van de Broeke uit Vlissingen won de Singelloop die in Zierikzee werd gehouden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Er komt zeker een Open School voor ouderen in Zierikzee. Dat is de conclusie die het REC trekt na de informatie-ochtend vorige week. De tweede week van september zal de eerste Open Schoolgroep van start gaan in het gebouw aan het Jannewekken 19 in Zierikzee. De belangstelling voor de Open School blijkt voldoende te zijn om te.beginnen met een gTVtxal? "on r* ri caven zich al op. De'Open School voor ouderen (55 plus) gaat actuele thema's behandelen, terwijl ook het vak Nederlands de aandacht krijgt. Deelnemers kunnen daarnaast ook nog kie zen voor Engels. Deelnemers uit Goes vertelden op de informatie-ochtend en thousiast over hun bevindin gen in het Goese. De thema's worden in onderling overleg vastgesteld en op een originele wijze behandeld. Lezingen, ex cursies, zelfonderzoek, film, video en uitwisseling van erva ringen zijn werkvormen die el kaar afwisselen. Bang dat het te moeilijk is, hoeft men niet te zijn, want de lessen zijn juist bedoeld voor mensen die vroe ger geen opleiding hebben kunnen volgen. De kosten be dragen 100,— voor een heel jaar. Voor dit bedrag kan men gratis ook het vak Engels vol gen. Verwarring Sünige verwarring was er op de bijeenkomst, doordat folders, bedoeld voor Heinkenszand, per abuis in Zierikzee zijn be zorgd. Het REC moet zich in Schouwen-Duiveland beper ken tot de activiteiten die ho ren tot dfr-basiseducatie. In Zie rikzee zijn dat naast de Open School, de Bruggroep (opstap naar vervolgopleidingen), En gels, Algemene Ontwikkeling, Nederlands (beter lezen en schrijven) en Nederlands voor buitenlanders. In Renesse is er een groep Alge mene Ontwikkeling, in Brui nisse en Brouwershaven zijn er cursussen Engels/Nederlands. Wie kinderoppas nodig heeft, kan daarvoor een vergoeding krijgen. Op dinsdag 3 september houdt het REC een open avond voor alle belangstellenden. Inlich tingen: REC, telefoon 01110- 17687. Advertentie Zie advertentie elders in dit blad. 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1