Autostallingsproject op camping Westenschouwen RUIMT OP! 'Geen twee dingen zijn hetzelfde en dat is voor mij 't leuke van antiek' VERTON mm mm deurloo intermeubel JL Maandagavondzang in de Gereformeerde kerk Haamstede SCHOENEN Auto op stal op Noordzeecamping Duinoord Scouting Bruinisse krijgt bijdrage van Jantje Beton Orgelconcert 'n Knap staaltje van opruimen!! F' wm kl d' Antiekschuur: een uit de hand gelopen hobby Orgelconcert van Bram Beekman Verkoping/ rommelmarkt •3,2.^8 UWSBODE G 3 JULI 1991 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Hanngvlietplein 4 Zienluee Tel 01110-12946/12854. s Maandags gesloten Donderdagavond voopat/oi.n WESTENSCHOUWEN - Onlangs heeft de directie van Noordzeecamping Duinoord een project op gestart met als doel het terugbrengen van het auto gebruik op Schouwen-Duiveland. Van hogerhand wordt hard gewerkt 0111 via allerlei wegen te werken aan deze vermindering van het autogebruik door Zeeuwse zomergasten. Op particuliere basis ver leent Noordzeecamping Duinoord zijn medewerking aan dit project. De directie kan dit doen omdat zij in het bezit is van twee loodsen die voor de stalling van de auto's gebruikt kan worden. project is het enorme parkeer probleem c.q. parkeerruimte tekort waarmee het met vele campings rijke gebied ge teisterd wordt. Een fors deel van de aanwezige parkeer plaatsen zijn bovendien on langs allemaal omgevormd tot betaalde parkeerplaatsen. Veel wagens staan slordig op en om de opritten van de campings. Dit heeft tot gevolg dat de opritten moeilijk te bereiken zijn, een dergelijke concentra tie betekent bovendien een be paalde gezichtsvervuiling voor het rijk beboste duingebied. Het project moet dus wel suc cesvol worden. „Als het goed loopt kunnen we altijd de vijf gulden korting nog schrappen om het geheel wat af te zwak ken. Misschien dat de vonk Deze loodsen, gelegen bij Burghsluis, worden in de win ter gebruikt voor stalling van caravans. In de zomer is het overgrote deel van de loodsen echter onbenut: deze ruimte kan mooi opgevuld worden met de auto's van de Schouwse zomergasten. Met deze moge lijkheid in het achterhoofd werd het idee geboren om een dergelijk project, in een groter kader passend, te beginnen. Reeds in het vroege voorjaar is men begonnen om de klanten die voor het hoogseizoen wensten te reserveren, deze stallingsmogelijkheden aan te bieden. Om dit te stimuleren wordt zelfs een korting gebo den van vijf gulden per over nachting; een lucratief project is het dus niet, het gaat er de directie van de camping alleen om een steentje aan dit ozonlaag-vriendelijke project bij te dragen. Vele gasten hebben al enthou siast gereageerd en verlenen graag hun medewerking aan dit particuliere initiatief. Men beschikt niet over de capaciteit om alle toeristen van een ver blijfplaats voor hun auto te v/oorzien; op de camping bevin den zich circa driehonderd staanplaatsen, de loodsen bie den daarentegen slechts ruimte aan tweehonderd auto's. Bo vendien zijn nog niet alle cara vans van stal gehaald. Men is dus nog voorzichtig met de pro motie van de stalling. Voor het vervoer camping-loods heeft de camping vijf leenfietsen aan geschaft. Deze fietsen worden uitsluitend voor dit doeleinde uitgeleepd. Een andere achterliggende re den voor het opstarten van het De initiatiefnemers van het autostallingsproject: H. H. Elschot en W. J. van den Berge (rechts). (Fo to: Joop van Houdt).. zelfs overslaat en dat andere campings ook dergelijke pro jecten opstarten", aldus assis tent-bedrijfsleider Willem van den Berge. Duwtje Het is overigens niet zo dat de auto voor een bepaalde periode opgeborgen is en niet gebruikt mag worden. Als men de auto nodig heeft, moet er even con tact opgenomen worden met de beheerder van de loods en kan de auto opgehaald worden. Zo als gezegd is het idee geboren vanuit het gebrek aan parkeer gelegenheid in de buurt van de campings. Volgens Van den Berge kunnen de toeristen het zelf nog niet opbrengen om de auto te laten staan; de mensen hebben een duwtje nodig en daar zorgt de camping-directie voor door het project aan de man te brengen als er gereser veerd wordt door de toeristen. Zomerbus Van den Berge geeft toe dat het. project opgestart is in een gun stige periode, namelijk hetzelf de seizoen dat de ZWN in sa menwerking met Carlier Tours te Middelburg een zomerbus in gaat zetten. Deze zomerbus gaat langs de campings naar het strand. Naast Noordzee camping Duinoord bevindt zich een ZWN- en een Zomer bus Zeeland-halte; voor de gas ten van de camping wordt het zodoende nog aantrekkelijker om van deze mogelijkheid ge bruik te maken. De camping heeft zich ook bereid verklaard kaarten voor de Zomerbus te verkopen. Een tweede manier dus waarop de camping milieu vriendelijk bezig is. Veertig gasten maken per week al ge bruik van de stallings-facilitei- ten. BRUINISSE - Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, stelt een bijdrage van zesduizend gulden beschikbaar aan de stichting Scoutcentrum Bruinisse. Het geld was bestemd voor de bouw van een blokhut, club huis, voor de Bruse Scouting. Deze werd echter enkele maan den terug al neergezet in één dag tijd door Angela Groot- huyzen. Dit in verband met haar programma De Uitda ging. Hoewel de stichting Scou ting Bruinisse het Nationaal Jeugd Fonds wel heeft laten weten dat de hut er al staat heeft zij het bedrag van zesdui- HARDERWIJK - Maandag is in het Veluws Museum in Har derwijk de expositie Oude dracht, nieuwe dracht ge opend. Deze tentoonstelling over klederdracht op de Noordwest-Veluwe duurt tot 15 september. DREISCHOR - De orgelist Dirk Jansz Zwart is in de maanden juli en augustus we kelijks te beluisteren in Drei- schor. In dit Schouwen-Duivelandse dorp bespeelt Zwart het orgel van de Hervormde kerk. Deze orgelbespelingen beginnen om 20.00 uur. zend gulden toch toegekend ge kregen. De moeite waard Het Nationaal Jeugd Fonds steunt jaarlijks enkele honder den projecten voor de jeugd. Voor kinderboerderijen, jeugd- gebouwen, speeltuinen en speelvoorzieningen, speelothe- ken, jeugdcircussen, peuter speelzalen en kindervakantie kampen. Voor initiatieven van het jeugdvrijwilligerswerk die de moeite waard zijn. Dat kan dankzij de opbrengst van de nationale jeugdcollecte, de jaarlijkse actie van Jantje Beton. Onder het motto Nu geen speelplek, straks geen toekomst gaat op 3 november de 24e nationale jeugdcollecte van start. Het geld dat Scou ting Bruinisse eerst moet uit geven voordat zij het krijgt van Jantje Beton wordt gebruikt voor de afwerking van het clubhuis. Met haar 'dagwerk' heeft Angela Groothuyzen na melijk alleen het grove werk aan het clubhuis kunnen doen. De zesduizend gulden wordt nu gebruikt voor een hek, luiken en andere soorten van afwer king. Verder wordt een deel van het geld gebruikt voor de startkosten van de twee nieu we welpengroepen. Advertentie Advertentie FOTO KLAAR H winkelt' fotografie'video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 ZIERJKZEE - Een uit de hand gelopen hobby, zo be titelt Sjaak Douw uit Zierikzee de winkel in antiek en curiosa die hij samen met zijn vrouw Liesbeth Douw-Bil heeft opgezet. „Het leuke van antiek is dat het zo veelzijdig is. Er zijn geen twee dingen het zelfde", aldus Douw. Voorlopig gaat de winkeldeur aan de Paardenstraat in Zierikzee alleen op donder dagavond, vrijdagmiddag en zaterdag open. Zater dag is d' Antiekschuur, zoals het echtpaar Douw de winkel heeft gedoopt, voor het eerst open. Toen Douw een tijdje geleden de schuur bij zijn huis kocht kon hij nog niet bevroeden dat die schuur vol antiek en curio sa zou komen te staan. Eigen lijk was de schuur alleen be doeld als garage en opslag ruimte. „Maar toen hebben we een auto weggedaan en hadden we opeens veel te veel ruimte", aldus Douw. „En toen kwamen we op het idee om een winkel te beginnen". Liefhebberij Sjaak en Liesbeth Douw zijn beiden liefhebbers van antiek én grenen meubelen. Met dat laatste is het eigenlijk alle maal begonnen. „Het leek ons wel leuk om oude grenen meu belen te kopen en die dan hele maal zelf op te knappen". Dat bleek in de praktijk echter een bijzonder tijdrovend karwei. Grenen meubelen werden vroe ger vaak geschilderd. Wie het blanke hout terug wil moet de verf, die er vaak in meerdere lagen opzit, voorzichtig af krabben en dat is een secuur karwei. „We kopen nu alles ge loogd, maar we doen kleine re paraties aan de meubelen die we inkopen zelf", aldus Douw. Van het een kwam het ander. „Eerst wilden we alleen gre nen meubelen gaan verkopen, maar een meubelstuk komt ge woon veel beter tot z'n recht als het een beetje aangekleed wordt", aldus Douw. Het echt paar ging de boer op om op an tiekbeurzen een en ander bij elkaar te vergaren: olielampen en klokken maar ook klein spul als glaswerk, aardewerk en andere antieke huishoude lijke gebruiksvoorwerpen, zo als onderzetters en dienbladen. Steeds kritischer Tussen de aankoop van het eer ste grenen meubelstuk en de collectie die nu in de schuur staat te pronken hebben Sjaak en Liesbeth Douw zo'n beetje heel Nederland afgestruind. „Je schrikt je soms rot van de prijzen die ze durven vragen op zo'n veiling", aldus Liesbeth Douw. „Maar je komt gaande weg wel steeds meer over an tiek te weten en je leert door te kijken en te vergelijken ook goed inschatten wat een be paald stuk waard is". Belangrijk voor de waarde van antiek is de staat waarin het verkeert. „Je wordt steeds kri tischer", aldus Liesbeth Douw. „In het begin neem je sommige beschadigingen voor lief, maar nu zoek je door tot je iets ziet dat echt helemaal gaaf is". In de collectie van d' Antiek schuur zoals gemeld ook ver schillende klokken. Een aantal van die klokken weigerde aan vankelijk te lopen. Sjaak Douw: „Vaak is het een kleinigheidje als een klok niet loopt. Het is in veel gevallen Een blik in het interieur van d' Antiekschuur. (Foto: Joop van Houdt). een kwestie van goed schoon maken en oliën en de klok loopt weer. „Je moet er specia le klokken-olie voor gebrui ken". Zeer gecharmeerd is Sjaak Douw van antieke olielampen en elektrische lampen uit de twintiger en dertiger jaren. In d' Antiekschuur hangen ver schillende fraaie exemplaren. Vooral in dit genre wordt nogal eens nep-antiek aangeboden. „Tbch kun je vrij makkelijk zien of zo'n lamp echt is of niet. Bij een olielamp moet het be vestigingspunt van het roet- vangertje van koper zijn. Als het ander materiaal is is het vrijwel zeker nep-antiek. Kenmerk van echt antiek is verder dat het handgemaakt is en dat houdt in dat er van alles maar één exemplaar bestaat. Die ene lamp is nooit exact het zelfde als de andere en als het wel zo is dan is de kans groot dat men met namaak van doen heeft. Houten kasten uit een bepaalde periode bevatten geen spijkers. Als die er wel in zitten is ermee geknoied. En zo zijn er een heleboel wegen om te weten te komen of iets echt antiek is of niet. Pronkstuk, hoewel het niet het duurste stuk uit de winkel is, is voor Sjaak Douw een oude toonbank-koffiemolen. Een ap paraat dat men vroeger vaak in kruidenierswinkels aantrof. „Hoe oud die precies is weet ik niet, maar het is wel een uniek exemplaar". In d' Antiek schuur is niet louter antiek te zien. Er is ook wat plaats inge ruimd voor curiosa. Hobby Voorlopig is d' Antiekschuur voor Sjaak en Liesbeth Douw geen hoofdmiddel van bestaan. In het dagelijks leven gaat Sjaak Douw door het leven als onderwijzer en zijn echtgenote is wijkverpleegkundige. „Voor ons blijft de winkel voorlopig in de hobbysfeer. We zien wel hoe het loopt. We willen wel proberen om in de vakantietijd wat vaker open te zijn dan al leen op donderdagavond, vrij dagmiddag en zaterdag. Wie eens een kijkje wil nemen in het gezamenlijke project van Sjaak en Liesbeth Douw kan dat zaterdag 6 juli doen vanaf 10.00 uur. d' Antiekschuur an tiek en curiosa is gevestigd in het pand Paardenstraat 8. BURGH-HAAIVISTEDE - In de Gereformeerde kerk te Haam stede wordt deze zomer gedu rende zeven achtereenvolgen de maandagen onder de titel Maandagavondzang een pro gramma van samenzang en or gelspel gepresenteerd. De eer ste bijeenkomst is op maandag 8 juli, de laatste op maandag 19 augustus. Alle Maandagavondzang-bij eenkomsten worden geleid door Jan van den Driest. Aan de eerste bijeenkomst op AMSTERDAM - In de Amster damse Hortus Botanicus wordt op 20 en 21 juli een tentoonstel ling van vleesetende planten gehouden. Vleesetende planten is een benaming voor ongeveer 550 plantensoorten die voe dingsstoffen uit het dierenrijk betrekken. De Hortus is ge opend van 11.00 tot 17.00 uur. VROUWENPOLDER - De be kende Middelburgse organist Bram Beekman geeft op 8 juli een concert op het orgel in de Gereformeerde kerk te Vrou wenpolder. Bram Beekman studeerde aan het Brabants Conservatorium te Tilburg bij Louis Toebosch en nadien bij Anton Heiier in Wenen. In 1975 behaalde hij de Prix d'Excel- lence. Hij was prijswinnaar van orgelconeoursen in Brugge in 1973 en in 1975 in Bologna. Naast vele concerten in West- Europa en voor de Nederlandse radio-omroep verzorgde hij di verse plaatopnamen. Zo ver scheen onlangs een eerste CD- opname met werken van Bach. Het ligt in de bedoeling om in de komende jaren het gehele oeuvre van Bach op CD uit te brengen. Voor Omroep Zeeland verzorgde Bram Beekman het muzikale gedeelte van de serie uitzendingen „De kerk in het midden" over historische ker ken en orgels in Zeeland. Beek man is docent hoofdvak orgel en improvisatie aan het Bra bants Conservatorium te Til burg en organist van de Sint Jacobskerk te Vlissingen. Het programma vermeldt de volgende werken: Tbccata en fuga d-moll van Bach, Koraal- voorspel Ich ruf zu dir, Herr Je- su Christ en Concerto C-dur, beide van Bach, Twee trio's opus 47 van Reger, Cantilene van Rheinberger en Suite Goti- que van Boëlmann. Een programma met zeer be kende orgelwerken dat wordt gespeeld op het in 1981 ge restaureerde en uitgebreide or gel van Proper dat eind vorige eeuw werd gebouwd. maandag 8 juli werken de bari ton Karei Bogerd en de jon gensalt Maarten Bogerd mee. Op maandag 15 juli bespeelt Frans van Tilburg het orgel van de kerk tijdens de bijeen komst. Maandag 22 juli komt de sopraan Margje Braspen ning naar Haamstede om me dewerking te verlenen aan de Maandagavondzang. Bert Kruis bespeelt tijdens die bij eenkomst het orgel. Dat doet hij ook tijdens de Maandaga vondzang van 29 juli. Op 5 augustus verleent het trom petspel van Leo Torn en het or gelspel van Harry Hamer een bijzondere sfeer aan de bijeen komst en op maandag 12 augustus speelt Yvonne Dorr- Jonker hobo in de Gerefor meerde kerk. Harry Hamer be speelt dan weer het orgel. Aan de laatste bijeenkomst op maandag 19 augustus wordt medewerking verleend door Costel Puscoiu die panfluit speelt, Bert Kruis op piano en Frans van Tilburg op orgel Alle Maandagavondzang-bij eenkomsten zijn gratis toegan kelijk en beginnen om 20.00 uur. KERKWERVE - In Kerkwerve wordt zaterdag 6 juli een ver koping annex rommelmarkt gehouden ten bate van het or gelfonds van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Kerk werve. Deze rommelmarkt wordt van af 9.00 uur gehouden in de Boj- trixstraat en duurt tot 16.00 uur. Behalve de gebruikelijke artikelen die men op een rom melmarkt vindt kan men er ook groenten en bloemen, zelf gemaakte advocaat en cake en handwerken kopen. Naast de verkoop van deze en nog vele andere artikelen kunnen kin deren hun hart ophalen met spelletjes zoals spijkerblok, prikblok en bussen gooien en - hoe kan het ook anders - ook de grabbelton zal een plaatsje op deze zaterdag-markt krijgen. Advertentie 'n Zomerlang 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwcn-Duivcland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie. antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1