Akkoord over afvoeren vervuilde grond in zicht Bezoek uit Namestovo! VVV Zeeland werft mensen gidsencursus Zomeravondconcert succes Wederom gevarieerd programma tijdens de Bruse Visserijdagen Bruinisse en Israël Kermis, feesttent, vlootshow, stuntvliegen Raad achter krediet voor bouwrijp maken voormalig bedrijfsterrein Gröëhléer Zeeland krijgt nieuwe Business Guide Wieler wedstrijd afgelast na dodelijk ongeval DINSDAG 2 JULI 1991 NR 24973 rachutisten voert vervolgens vanaf 20.00 uur een huivering wekkende show op. Een onder deel van hun show is het zoge naamde Parachutisten Lotto spel waarbij de parachutisten vanaf een hoogte van 1300 me ter de zwaartekracht tarten om een precisie-landing te maken op genummerde panelen op het havenplateau. De veelvoudige Nederlands Kampioen Bert Huizinga voert met zijn Pitt's Special vliegtuigje vanaf 20.30 uur vele loopings en andere stunt-figuren moeiteloos maar klamme handen veroorzakend op. Vanaf 20.00 uur treedt het Delta Combo op in de feesttent waarbij de toegang weer gratis is. 's Zaterdags wordt de braderie weer vanaf 10.30 uur voortge zet. Op het havenplateau wordt het college. Het is de bedoeling dat op het voormalige be drijfsterrein vijf woningen verrijzen. Straatnamen Geen enkele moeite had de ge meenteraad met het voorstel van het college de namen van een aantal straten in bestem mingsplan Poortambacht 9 vast te stellen. Zo krijgt het verlengde van de Sloestraat de naam Oosterscheldestraat. Twee straten die aan die Oosterscheldestraat liggen krijgen de namen Kievitstraat en Gruttostraat. Ook werd be sloten de naam Venkel te wijzi gen in Venkelstraat. Niets dan lof van de kant van de gemeenteraad over het voor stel van het college om een ge meenschappelijke regeling te treffen in verband met de over name door de gemeente van RSG Professor Zeeman. „Uit stekend dat het allemaal zo snel is geregeld", aldus PvdA- woordvoerder G. Brand. Loftrompet SGP/ RPF/GPV-woord voerder W. F. Sprengelmeijer sloot zich daar volmondig bij aan evenals VVD-voorman J. J. Geleijnse. Wethouder onderwijs J. Groen (PvdA) liet de lof gelaten over zich heen komen. Zelf stak hij de loftrompet over het ministe rie van onderwijs. „We katten weieens op het ministerie, maar deze keer is er heel goed gewerkt", aldus de wethouder. BRUINISSE - In het jongste nummer van het blad Christe nen voor Israël komt duidelijk tot uiting dat de betrokken heid van Bruinisse met Israël groot is. In de eerste plaats om dat door de Israëlische minis ter van volksgezondheid, Eliud Olmert, een onderscheiding is uitgereikt aan het echtpaar Eijmert en Bep Batenburg uit Bruinisse. Dit echtpaar is Rotterdammer van origine maar woont al en kele jaren in Bru aan de Dorps weg. Zij-waren in Israël toen de Golfoorlog uitbrak. Zij werk ten als vrijwilligers in het Kfar Shaul ziekenhuis in Jeruza lem. Een inrichting waar oor logsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog worden ver pleegd. Mensen die in concen tratiekampen zijn geweest en daarvan nog steeds de sporen dragen. Zij hielpen patiënten gasmaskers opzetten en de oud-timmerman Batenburg verrichtte er veel timmerwerk. Visserijdagen vermaken njet de vele kermisattracties die staan opgesteld in het centrum van Bruinisse. Ook de traditio nele barbecue, die zich op het parkeerterrein achter de Rabo bank bevindt, ontbreekt dit jaar niet. Behalve in de feest tent, bestaat er ook in café restaurant Storm gelegenheid tot een dansje. In café Petit kan er van een drive-in show geno ten worden. In restaurant De Meeuw treedt op zaterdagmid dag omstreeks 15.30 uur de boerenkapel Een stuitje Leut op. In de periode van vrijdagmid dag 12 juli tot en met vrijdag ochtend 19 juli ontvangt men bij alle ondernemers bij aan koop van 25 gulden of een veel voud daarvan, een stempel op een speciaal daarvoor bestemd biljet. Tbt vrijdagmiddag 17.00 uur kan men dit biljet inleve ren bij het VVV-kantoor, waar men voor elk stempel een lot krijgt. Vier prijzen van vijftig gulden worden vrijdagavond uitgereikt. De para's springen dan de winnende nummers op een speciaal tableau bij elkaar. Cursus gaat in september van start ZIERIKZEE - De provinciale VVV Zeeland is op zoek naar mensen die zich via een speciale gidsen cursus willen laten opleiden tot VVV-gids. Het is de bedoeling dat zij daarna worden ingezet bij de bege leiding van dagtochten, excursies en openstellingen van monumenten. Volgens de dienstencoördina- tor van de VVV Zeeland Teun van Elsacker gaat het om vrij willigerswerk waarvoor een bescheiden vergoeding wordt betaald. Hij vertelde dat de VVV daarbij vooral denkt aan vrouwen die geen kostwinner zijn maar die toch graag wat willen bijverdienen. In 1988 startte in Zeeuws- Vlaanderen voor het eerst een twee-jarige cursus waarmee geïnteresseerde personen wer den opgeleid tot gids. Het on geveer dertig personen tellen de gidsenteam dat daaruit voortkwam werd ingezet voor de begeleiding van allerlei eve nementen in Zeeuws-Vlaande- ren. Uit de positieve reacties bleek dat er een markt was voor deze vorm van dienstver lening. Omdat ook in Noord- en Mid den Zeeland tal van interessan- •te cultuur-historische dorpen, steden en landschappen zijn die vragen om begeleiding door een gidsenteam heeft de provinciale WV het initiatief genomen om ook voor dit ge bied een regionaal gidsenteam op te zetten. Men is van mening dat hier door het imago van Zeeland kan worden verbreed en de sei zoensverlenging kan worden gestimuleerd. „Zeker wanneer het aanbod van gidsenteams zich richt op de steeds groter wordende groep van senioren. Deze recreanten zijn niet ge bonden aan de zomerperiode en zijn dikwijls geïnteresseerd in zaken van cultuur-histori sche aard en landschappelijk schoon". De cursus start in september en wordt gehouden in een van de zalen van hotel Tferminus in Goes. Ze omvat een uitvoerig aanbod van theoretische en praktische kennis over het pro- dukt Noord- en Midden-Zee land, maar ook over het onder werp Gidsenkunde. De cursus omvat 30 colleges, 12 excursies ofwel praktijkoefeningen en de bestudering en presentatie van een zelf gekozen onder werp. Belangstellenden kun nen voor nadere informatie of opgave telefoneren: 01180- 33000. BRUINISSE - Ondanks de bekende tegenslagen die zich de afgelopen tijd in de mosselteelt hebben af gespeeld, gaan de traditionele Visserijdagen in Bruinisse op 18, 19 en 20 juli toch gewoon door. Een Miss Visserijdagen, feesttent, bedrijfspresentatie, markt, kermis, vlootshow, en een show stuntvliegen zijn nog maar enkele elementen waaruit de drie bruisende Visserijdagen dit jaar weer bestaan. De eerste mosselen komen echter pas op 19 juli in de handel; op 18 juli moet Bruinisse het dus, op de tra ditionele bak mosselen die de burgemeester tijdens de opening aangeboden krijgt na, zonder mosselen stellen. In aanwezigheid van Miss Vis serijdagen 1991 vindt op don derdag 18 juli in de muziektent de officiële opening van de drie bruisende dagen plaats. De opening wordt verricht door burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Na deze opening die om 14.00 uur gepland staat, kan jong en oud vijf uur lang genieten van Willy Wight's Nostalgische Minitheater, wel ke staat opgesteld in de Oude straat. In een sprookjesachtige ambiance kan men getuige zijn van een feestelijk kinderpro gramma, met voor de aller kleinsten tweemaal een span nend avontuur in de poppen kast, een demonstratie met een levensgrote Guillotine en het doorzagen van een dame uit het publiek. Films Vanaf 20.00 uur die donderdag wordt in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat een drietal visse rij films vertoond. Onder de ti tel Zeg ken jij de Mosselman, kan men kennismaken met de vangstmethoden van vroeger en nu. Ook kan men, als men de voorkeur geeft aan het wa gen van een dansje, vanaf 20.00 uur terecht in de Feesttent die, zoals voorgaande jaren, staat opgesteld op het parkeerter rein voor de Veldmarkt op de hoek Nieuwstraat/Dreef. De Flintstones vermaken de men sen die avond. De toegang is gratis. Vrijdag 19 juli wordt de brade rie in de Oudestraat, Korte-, en Lange Ring om 10.30 uur ge opend. Onder de naam „Voor heen Tbos van den Heuvel-trio" worden de bezoekers van de braderie door een veertien- koppig straatorkest enkele uren lang aangenaam bezigge houden. Vanaf 14.00 uur kan er kennis gemaakt worden met de bekende Tros Popformule Drive-in Show: The Milkhouse Disco. Gedurende vier uren lang kan er in aanwezigheid van tenminste één bekende Tros deejay van deze drive-in show genoten worden. Tfevens wordt men door een dansteam aangespoord om mee te doen aan één van de vijf niet al te strenge danswedstrijden waar bij er fraaie prijzen te winnen vallen. De drive-in show speelt zich af in de nabijheid van de kermis. Uitgebreid Ook 's avonds biedt deze visserij-vrijdag een uitgebreid programma. Om 19.00 uur treedt majorettenvereniging Apollonia uit Brouwershaven als voorprogramma op voor de uit veertig vrouwelijke leden bestaande Dio all girl band uit Dordrecht. Deze dames trakte ren de aanwezigen op een kwartier durende show met be kende muziek. Een viertal pa vanaf 11.00 uur voor de vijfde keer alweer een maritieme be drijfspresentatie gehouden. Oude en nieuwe maritieme am bachten worden dan naast de bedrijven met hun produkten, getoond. Het looporkest Tivoli Band gaat vanaf 12.00 uur door het dorp. Niet weg te denken uit het programma van de Vis serijdagen is de vlootshow. Vanaf 13.30 uur wordt er inge scheept op de Bruse vissers vloot. Ook hierbij kan er gratis meegevaren worden. Om 14.00 uur varen de.^phepen af vanuit de Bruse vissershaven. Bij te rugkomst van de vloot om 15.30 uur wordt men door de Zeeuwse Volksdansgroep Wala- cra opgewacht die een show van een uur in originele kle derdracht weggeeft. Ook deze avond wordt besloten met een dansavond in de feesttent met wederom muziek van de Flintstones. De aanvang hier bij is 20.00 uur en de toegang is gratis. Kermis Voorts kan men zich tijdens de De Bruse Visserijdagen staan weer voor de deur. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat de gemeente Zierikzee de vervuilde grond die vrijkomt bij het bouwrijp maken van het voormalige bedrijfsterrein van schroot- en metaalhandel Groenleer mag storten op de vuilstortplaats Midden-Zeeland. Dat deelde wethouder P. de Rijke (CDA) gisteren, maandag, mee tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee in antwoord op vragen van VVD- raadslid J. J. Geleijnse. Volgens De Rijke is een ak koord over de vervuilde grond in zicht. Hij zei te verwachten dat nog dit jaar een intentie verklaring opgesteld zal wor den waarin een en ander nader omschreven staat. Een en an der kwam ter sprake tijdens de behandeling van het voorstel van het college van b en w om voor het bouwrijp maken van het voormalige bedrijfsterrein een bedrag van 210.890,- be schikbaar te stellen. Woningbouw Het is de bedoeling dat op het voormalige terrein van de fir ma Groenleer op termijn wo ningen gebouwd gaan worden. Nu de verplaatsing van de schroot- en metaalhandel naar het industrieterrein Zuidhoek inmiddels zijn beslag heeft ge kregen is het gewenst dat het voormalige bedrijfsterrein, na de sanering van de bodem, bouwrijp wordt gemaakt. Alles bij elkaar is voor ver plaatsing van bedrijf, aankoop van grond en opstallen, sloop- kosten en het bouwrijp maken van de grond een bedrag van bijna 1,2 miljoen gulden nodig. Eerder stelde de raad echter al zeven ton beschikbaar voor de operatie en kan er uit verschil lende reserves geput worden. Uiteindelijke uitkomst van al dat rekenwerk is dat nog een bedrag van 210.890,- nodig is voor het karwei. Zonder dis cussie of hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad unaniem akkoord met het voorstel van BURGH-HAAMSTEDE - De Tsjechische delegatie uit Namestovo, waarmee de gemeente Wester- schouwen hechte banden wil aanknopen, is in Burgh-H aamstede aangekomen voor een werkbe zoek van vier dagen. Vandaag, dinsdag, wordt onder meer een bezoek gebracht aan aannemer Strayer en bakkerij Hogenaar. Woensdag staat onder meer het Ambachtencentrum in Goes op het programma en donderdag wordt een landbouwbedrijf aangedaan. De Tsjechen hebben een druk programma voorgeschoteld gekregen voor de komende dagen. (Foto Joop van Houdt). DEN HAAG - De Tweede Ka mer is niet erg te spreken over de. daadkracht van.de regering bij de, aanpak van de winkel- criminaliteit. Zowel de rege ringspartijen CDA en PvdA, als de oppositiepartij VVD hadden kritiek op het Plan van Aanpak van de ministers An- driessen (economische zaken), Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Kosto (justi tie). UTRECHT - Een groot deel van de in Nederland studerende vluchtelingen heeft gekozen voor een studie die van nut kan zijn bij terugkeer naaf het land van herkomst. Dat blijkt uit het jaarverslag 1989-1990 van de Stichting voor Vluchteling- Studenten UAF. Vluchtelingen kiezen twee keer zo vaak een technische opleiding dan hun Nederlandse mede-studenten. Zij kiezen eveneens twee keer zo vaak voor een studie op het gebied van de gezondheids zorg. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk te Zierikzee vond een zomeravondconcert plaats van het Voornes Da meskoor uit Brielle en de Koninklijke Zangvereeni ging Rotte's Mannenkoor uit Rotterdam. Werken van onder andere Franck, Fauré, Bach, Smetana, en Da Palestrina werden door beide koren gezongen af gewisseld door intermezzo's van organist Jacques van den Dool. De koren werden geleid door René Verhoeff, vaste dirigent van beide koren. Het Voornes Dameskoor is opgericht op 21 september 1961 eh bestaat dit jaar-dus dertig jaar. Het koor vervult niet alleen een culture le functie op het eiland Voorne- Putten maar ook daarbuiten. Kort geleden werd het koor nog geroemd tijdens een con cert in de Notre Dame te Parijs. Op 11 maart 1991 bestond de Koninklijke Zangvereeniging Rotte's Mannenkoor precies 137 jaar; daarmee is dit koor de oudste culturele vereniging van Rotterdam. Het koor mag één van de toon aangevende mannenkoren van Nederland genoemd worden en heeft zich ook een internatio nale reputatie weten te verwer ven. Sfeer De opkomst van het publiek was boven verwachting: zo'n tweehonderd mensen bezoch ten het concert in de Nieuwe Kerk. De sfeer was volgens de secretaris van beide koren, C. H. de Groot buitengewoon. Het publiek gaf aan het eind van het twee uur durende concert een staande ovatie. Volgens De Groot hebben de koren dan ook heel goed gezongen. Eerst was het Voornes Dames koor aan de beurt en de Ko ninklijke Zangvereeniging Rotte's Mannenkoor vulde de rest van de avond. Het slot nummer werd door beide ko ren tezamen gezongen. Reacties Ook de reacties van de koren zijn meer dan tevreden te noe men. Tbvredenheid over de sfeer, de accommodatie en over het tochtje over de Oosterschel- de aan welke de koren 's mid dags deelnamen. De Groot vindt een dergelijk project ze ker voor herhaling vatbaar. „Misschien dan een andere lo- katie of een ander koor; we hebben goede contacten 'met het Zeeuws Mannenkoor. Mis schien dat we met hen iets kun nen organiseren", aldus De Groot. ZIERIKZEE - Een dezer dagen gaat de tweede versie van de Business Guide voor de Delta in druk. De Business Guide is een bijna 200 pagina's tellend naslagwerk voor de handel, in dustrie en dienstverlening in de provincie. In de gids geven onderneme- ningen een overzicht van be schikbare technologie, produk ten en diensten voor bedrijven. Ook nuttige instellingen als de Kamers van Koophandel en het Innovatie Centrum hebben een plaats in de gids. De tweede uitgave van de Busi ness Guide is in grote lijnen ge lijk aan de eerste die verscheen in 1989. Nieuw in de uitgave 91/92 is de opname van een lijst met adressen van toeleveran ciers in Zeeland, die omstreeks 1.000 namen van bedrijven om vat. Nieuw is ook de formule die de gids meer geschikt maakt voor het reeds gevestig de bedrijfsleven. De eerste ver sie had meer oog voor mogelij ke buitenlandse investeerdei's. Veel van de ruimte die destijds werd ingenomen door informa tie voor deze kleine lezers groep is nu vervangen door cij fers en feiten over de Zeeuwse of Zuidnederlandse economie. Omdt de Business Guide de enige gids is waarin op deze schaal dergelijke cijfers voor Zeeuwse beslissers worden sa mengevat mikt de uitgever op een langduriger gebruik, uit gestreken over 1 of 2 jaar. De muzikale ontmoeting in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). KRUININGEN - In het Zeeuw se Kruiningcn is zaterdag avond een amateurwielerron de afgelast in verband met het verongelukken van een bege leidende motorrijder. Dit heeft de politie zondag meegedeeld. De 25-jarige C. Blok uit Krui- ningen begon bij het begelei den van het peloton even na acht uur door onbekende oor- I zaak plotseling met zijn motor te schommelen, aldus een woordvoerder van de rijkspoli tie in Middelburg. De motor botste met hoge snelheid tegen een auto die langs de rijbaan in de parkeervakken stond. Het slachtoffer is onderweg naar het ziekenhuis overleden. Na het voorval werd de wielerron: de voortijdig gestaakt. DEN HAAG - Staatssecretaris Simons verwacht nog steeds dat de stijging van de kosten voor medicijnen door het ge neesmiddelenvergoedings systeem (GVS) kan worden te ruggebracht van de 10 a 11 pro cent per jaar nu tot 4 procent. Op den duur betekent dat een besparing van tussen de 700 miljoen en 1,1 miljard gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5