'We zijn het hele jaar door spullen aan het inzamelen' Expositie Janko Berman in galerie Lenny Geluk Circus Renz komt naar Scharendijke en Renesse Kinderen Tsjernobyl krijgen geen visa Zierikzees toren uurwerk naar Utrechts museum Rommelmarkt ISH-kerk brengt f 6500,- in het laatje En terecht! Kunstenaar zoekt naar oervormen in de natuur In tweede week van juli DINSDAG 2 JULI 1991 NR 24973 3 ZIERIKZEE - Het oude toren uurwerk van de Zuidhaven poort wordt door de gemeente Zierikzee geschonken aan het Utrechts museum Van Speel klok tot Pierement. Dat werd gisteren, maandag, besloten tijdens de gemeenteraadsver gadering in het stadhuis. Het uurwerk in kwestie is tij dens de restauratie van de Zuidhavenpoort uit dit gebouw verwijderd. In plaats daarvan werd het oude uurwerk uit de Stadhuistoren in de poort geïnstalleerd. Het overtollig geworden uurwerk uit de Zuid havenpoort kwam op de zolder van de poort te liggen. Roestvorming Met het uurwerk gebeurt ver der niets, het ligt daar feitelijk weg te roesten en dat is zonde, zo moet ongeveer de gedachten- gang van het college van b en w zijn geweest. Onderzoek leerde dat restauratie van het uur werk een kostbaar karwei zou zijn. Men zou daar naar schat ting toch zo'n 50.000 a 60.000 gulden voor uit moeten trek ken. „Het is daarom zinvol voor de ze objecten een bestemming te vinden", aldus het college. Het nationaal museum Van Speel klok tot Pierement werd bena derd en daar bleek men wel oren te hebben naar het uur werk. Men blijkt ook bereid het uurwerk te restaureren. Voorwaarde is dan wel dat het uurwerk eigendom wordt van het museum en niet, zoals het college aanvankelijk wilde, in bruikleen aan het museum wordt afgestaan. Met die voor waarde ging de gemeenteraad gisteren unaniem akkoord. DELFT - Dertig studenten van de Technische Universiteit Delft brengen in september een bezoek aan de ruimtevaar tindustrie van de Sovjetunië. Van alles was in de schuur van Van der Velde aan de Zuiddijk een breed assortiment. Het middengedeelte van de schuur werd in beslag genomen door een grote hoeveelheid meube len, variërend van keukenstoe len tot complete bankstellen, wandmeubelen, keukentafels en dergelijke. Vrijwilligerswerk Op de vraag hoe men er steeds weer in slaagt om een schuur te vullen met de meest uiteenlo pende 'rommel' antwoordt Overbeeke: „Ik weet het niet. Het komt werkelijk overal van daan. Niet alleen uit Dreischor, maar ook van de rest van Schouwen-Duiveland. We zijn het hele jaar door bezig met het inzamelen van spullen". Het grote voordeel van het hou den van een rommelmarkt bin nen is dat de organisatoren in alle rust de rommelmarkt in kunnen richten. „We zijn maan dag al begonnen met inrich ten", aldus Bodbijl. Men hoeft daarbij nooit echt te zoeken naar vrijwilligers die mee wil len helpen met het opbouwen. „Dat gaat altijd spontaan", al dus Overbeeke. Naast de rommelmarkt wor den meer activiteiten ont plooid om het onderhoud aan het kerkgebouw te kunnen be kostigen. In de kerk worden muziek- en zangavonden ge houden waarbij men zich ge steund weet door dirigent Jaap Knuist en de Stichting Musi Voca. Pendelaars Behalve in Dreischor werd za terdag ook in Zonnemaire een grote rommelmarkt gehouden. „Concurrentie, nee hoor. Er zijn mensen die heen en weer pendelen tussn ons en Zonne maire", aldus Overbeeke. Bod bijl vult aan: „Er zijn er ook die eerst 's ochtends hier naar toe komen en dan later op de dag nog weer terug komen. Dan hebben ze iets moois ge zien dat ze willen hebben, maar ze vinden het te duur. Dan wachten ze tot het eind van de dag in de hoop dat ze het dan goedkoper kunnen krij gen". DEN HAAG - Erkenning van Slovenië en Kroatië als onaf hankelijk staten is nu niet aan de orde, en het spreken daar over is niet opportuun. AMSTERDAM - Wat de Oscars zijn voor de filmwereld, moe ten nieuwe export-awards wor den voor het Nederlandse be drijfsleven. Bedrijven worden genomineerd en de winnaars worden bekend gemaakt tij dens een feestelijke televisie avond. Dit initiatief van de Stichting Nederland Expor teert werd maandag bekendge maakt in Amsterdam. Een breed assortiment in Dreischor. (Foto: Joop van Houdt). De twee Zierikzeese wethou ders Van Gastel (VVD) en De Rijke (CDA) zijn terecht terug gefloten door de PvdA-fractie in de gemeenteraad. De twee wethouders hadden een beden kelijk 'meerderheidsstand punt' bedongen in het college. Een standpunt, dat de beide wethouders de enige twee in woners van Zierikzee zijn met een ontheffing voor het parke ren. Het is onbegrijpelijk, dat Van Gastel en De Rijke gepro beerd hebben die ontheffing in hun zak te steken. Juist met zo'n gevoelig onderwerp als het betaald parkeren. Iedereen moet eraan wennen. Zoveel mensen hebben hun auto conti nue nodig. Zoveel mensen heb ben hun werk in de binnenstad van Zierikzee. Iedereen draagt zijn steentje bij aan het ontlasten van de binnenstad. Maar de wethou ders zouden hiervan vrijge steld worden? Terecht dus, dat de PvdA-frac tie dit op de spits gedreven heeft in de gemeenteraadsver gadering. En teleurstellend, dat de beide wethouders ivelis- ivaar met pijn akkoord gaan met het terugdraaien, maar niet politiek sportief genoeg zijn om hier zelf iets over te zeggen. Het was de burgemees ter die na de nodige discussies meedeelde, dat het voltallige college de ontheffing alsnog wilde afwijzen. AvdW DREISCHOR - De zaterdag gehouden rommelmarkt in Dreischor heeft in totaal een bedrag van 6500,- opgebracht. De opbrengst komt ten goede aan het onderhoud van het kerkgebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk in Dreischor. „Met alleen zo'n rom melmarkt ben je er niet. Onderhoud van een kerk kost gewoon handenvol geld", aldus J. L. Overbeeke. Hij was één van de dertig vrijwilligers die zich inzet te voor het welslagen van de rommelmarkt. De rommelmarkt van de Ne- derlandse Hervormde Kerk in Dreischor is één van de weinige rommelmarkten in de regio die al sinds jaar en dag binnen ge houden wordt. „Vroeger werd de rommelmarkt altijd in de Cebeco-loodsen gehouden. Het is voor het eerst dat we nu hier aan de Zuiddijk zitten", aldus J. L. Bodbijl. Drukte Bij nadering van de schuren van de familie Van der Velde wordt al snel duidelijk dat daar iets te doen is. Links en recht staan auto's in de berm geparkeerd ex^Jfeewel volgens de organisatoren de grootste drukte achter de rug is struint een behoorlijk aantal mensen de diverse kraampjes in de schuur af. „Er is al ontzettend veel weg. Als je iets moois wilt moet je er vroeg bij zijn", aldus Bodbijl. „Tben we vanochtend de deu ren openmaakten stond er al zo'n man of veertig te wach ten". Klanten, allemaal op jacht naar nou net dat stoeltje wat men nog zo goed kan ge bruiken of het glaswerk dat dringend aangevuld moet wor den. BURGH-HAAMSTEDE - „De wijze waarop natuur, strand, zee en zon samenkomen, geven een extra di mensie aan de geëxposeerde kunstwerken. Het is hier een plaats waar mensen naar toe komen om de jachtige wereld te ontvluchten om tot rust te komen en van zon, zee en strand te genieten". Met deze woorden opende gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra de expositie van kunstenaar Janko Berman. ELLEMEET - De groep kinderen uit het Russische Tsjernobyl die deze week in Ellemeet had moeten ar riveren voor een vakantie van drie weken is nog niet aangekomen. Door problemen met het verstrekken van de visa door de Russische regering kon de reis naar het Westen nog niet worden ingezet. Tot en met 27 juli zijn vijftig re cente werken van deze kunste naar in Galerie Geluk in Burgh-Haamstede te bewonde ren. Elke zaterdag tussen 11.00 uur en 16.00 uur of via een tele fonische afspraak is de zomer- expositie geopend. Alle wer ken zijn bovendien te koop. Berman heeft van 1974 tot 1977 de academie voor beeldende kunsten, afdeling beeldhou wen, in Rotterdam gevolgd. Van 1977 tot 1981 vervolgde hij zijn studie beeldhouwen aan de Rijksacademie in Amster dam. Vanaf 1982 heeft Berman een tiental exposities op zijn naam staan: van de Prix de Ro me in 1981 tot aan een expositie in Galerie Novanta Nove aan de Keizersgracht in Amster dam in 1990. Een vijftal op drachten heeft Berman de afge lopen acht jaar ook met succes volbracht: een bronzen reliëf van het reptielenhuis voor Ar- tis, een bronzen sculptuur voor rosarium Wilhelminapark Utrecht, een bronzen sculptuur voor de Ludgerschool in Utrecht, een bronzen sculptuur Chris Karelse voor Burgh- Haamstede en een bronzen sculptuur Houdt Vaart voor de gemeente Haarlem. Werken van Berman zijn te zien in de collecties van de Ge meente Amsterdam, de NMB- bank, De Nederlandsche Bank en kunsthandel M. L. de Boer in Amsterdam. Zijn recente werk is nu in Galerie Lenny Geluk aan Zeesterweegje 6 in Burgh-Haamstede te zien. Zijn studiereizen in 1980 naar Ke nya en in 1986 naar Ecuador hebben Berman voor zijn wer ken de nodige inspiratie opge leverd. In zijn werk is Berman volgens Nederhoed-Zijlstra al tijd op zoek naar oervormen; dit is duidelijk in zijn werk te rug te vinden. Berman pro beert volgens haar in harmonie te komen met de natuur; hij ge bruikt harmonie als basis voor zijn werk. Volgens Nederhoed-Zijlstra een goede zaak, „Harmonie is iets wat we immers allemaal zoeken". Oervormen De oervormen van de natuur zijn duidelijk herkenbaar in de sculpturen van Berman. De thema's van zijn werken heb ben betrekking op het harmo niemodel. Berman zoekt naar overeenkomsten die in de schepping te vinden zijn. „Jan ko zoekt naar éénheid, naar een zuivere vorm van reinheid, dit is herkenbaar in zijn werk; thema's als vrienschap, zoeken naar éénheid en harmonie la ten zichzelf gemakkelijk terug vinden. Het is alsof de ziel van de kunstenaar in het werk ge graveerd is", aldus Nederhoed- Zijlstra. Volgens haar zijn er geen woorden nodig om de kunstwerken toe te lichten. Sterker nog, ze noemt elk woord aan de werken besteed, teveel: Janko heeft als het ware gezegd „Ik heb geen woorden nodig, kijk er maar gewoon naar". Communicatie Berman communiceert via zijn werken. Een communicatie waar veel moed voor nodig is volgens Nederhoed-Zijlstra. De kunstenaar heeft zich bloot gegeven. „En daar zijn wij ook naar op zoek", aldus Neder hoed-Zijlstra. Met de woorden „Het is ook een kunst te ver staan om zorgvuldig met de werken van Berman om te gaan" verklaarde Nederhoed- Zijlstra de expositie vervol gens voor geopend. De groep van vijftig kinderen zou drie weken verblijven in een kampeerboerderij in het Schouwen-Duivelandse Elle meet om daar van een rustige en gezonde tijd te genieten. Het verblijf is georganiseerd door de kerkenkring Oberhausen en de beheerster van de kampeer boerderij. Volgens vrijwil ligster van de kampeerboerde rij, J. G. Eickenboom-Heitla- ger kwam bij het kantoor van de kerkenkring Oberhausen op het laatste moment het bericht binnen dat er aan de kinderen geen visa verleend waren. Vöor Eickenboom is het een raadsel waarom de visa niet verleend zijn. Of het één en ander ver band houdt met politieke rede nen is ook onduidelijk. Door de kerkenkring Oberhau sen is inmiddels contact opge nomen met de Russische, Ne derlandse en Duitse overheid. Eickenboom hoopt dan ook dat de visa alsnog verstrekt wor den en dat de groep kinderen alsnog van een verblijf op de kampeerboerderij kan genie ten. „Die kinderen hebben de ramp met de kernreactor vijf jaar geleden van dichtbij mee gemaakt, dus die kunnen zo'n vakantie goed gebruiken", al dus Eickenboom. AMSTERDAM - De sectie op het zondag in het Amster- dasme Vondepark gevonden stoffelijk overschot van een on bekende baby heeft maandag niets opgeleverd. AMSTERDAM - De KLM- vlucht naar Belgrado doet op dinsdag Zagreb niet aan. Het vliegveld is er gesloten. De lijnvlucht Amsterdam-Zagreb- Belgrado die voor in de middag zou vertrekken, gaat nu recht streeks naar Belgrado. SCHARENDIJKE/RENESSE - Het vermaarde Duitse circus B. Renz uit Berlijn komt binnenkort naar Schouwen-Duiveland. Maandag 8 en dinsdag 9 juli is het gezelschap in Scharendijke. Renesse krijgt woensdag 10 en donderdag 11 juli twee voorstellin gen gepresenteerd. In Scharendijke is het circus te zien bij de Putmeet en in Renesse aan de Roelands- weg. In alle gevallen begint het circus om 19.00 uur. Het Berlijnse circus bestaat bijna honderdvijftig jaar. De oprichter is de in 1814 in Bruch- sal geboren ErnstRenz, één van de negen kinderen uit een gezin van artiesten die reizen de langs kermissen en jaar markten trachtte een karige boterham te verdienen. Als elf jarige komt de meest begaafde Ernst in de leer bij het circus Gymnasticus in het Prater te Wenen. Na daar onderricht te zijn in de paardenkunst, ging hij in 1829 naar het kleine circus Briloff én bracht het daar zo ver dat hii in z'n eentie biina een ee- heel nieuw programma kon vullen met eigen nummers. In 1842 trouwde hij met de Neder landse Antonetta Aelmans. Als het jaar daarop zijn baas Bri loff overlijdt, neemt hij het be drijfje over en weet het te ont wikkelen tot het grootste cir cus van Duitsland. Tben Ernst Renz in 1982 over leed ging de leiding over naar zijn zoon Franz. Na het begin van de Eerste Wereldoorlog werd het stil rondom de fami lie. De naam kwam weer terug toen de UFA Filmmaatschap pij de speelfilm Circus Renz met in de hoofdrol René Delt- jes en Angelika Hauf draaide. Het duurde echter tot 1948 toen de huidige senior directeur weer op reis ging met de onder neming. Korte tijd later trouw de hij met zijn Theresia, de vrouw die hem na 39 jaar nog trouw terzijde staat en als Ma ma Renz de vraagbaak en toe verlaat is van de hele circusge meenschap. Programma Circus Renz nu is een onderne ming met een feestelijk geva rieerd programma, waarin alle facetten van de circuskunst een plaats hebben gevonden. Een ere-plaats is nog steeds inge ruimd voor de vijf paarden- nummers. Maar ook talrijke andere diersoorten, zoals poe ma's, luipaarden, leeuwen, tij gers, duiven en Indische olifan ten geven acte de présence. Verder is er een fakir, een tra- peziste, een koordanseres, Wie zei dat leeuwen niets te leren is? grondacrobaten en clowns. Al les wordt gebracht in een vro lijk gekleurde vier masten tel lende tent. Natuurlijk zijn de tijden veranderd. Het circus kan niet zonder een lichtaggre- gaat, een brandweerwagen en blusapparatuur, maar de nostalgie is gebleven. Bezoe kers worden daardoor gegre pen op het moment, dat de mu ziek inzet. Verwachting t/m zaterdag 6 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70 Kans op neerslag 10% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht oost 4 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 50% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli Zon op 05.24, onder 22.02 Maan op 00.03, onder 12.17 4 juli Zon op 05.25, onder 22.02 Maan op 00.19, onder 1331 Laatste Kwartier: 5 juli (04.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zomerweer zet de ko mende dagen door. Een depressie boven Zuid-Engeland, die vooral in de hogere luchtlagen goed is ont wikkelt, trekt langzaam zuidwaarts naar de Golf van Biscaje. Gelijktijdig neemt een hogedrukgebied boven Zuid-Scandinavië in betekenis toe. Regen- en onweersbuien, samen hangend met de genoemde depres sie trekken vannacht en morgen vanuit Frankrijk noordwaarts en kunnen vooral in het zuidwesten van ons land het weer nog beïnvloe den. Doordat de wind oost wordt stroomt echter uit Duitsland gelei delijk drogere lucht naar onze om geving. Het wordt daarom geleide lijk zonniger. Daarbij kan het kwik op woensdagmiddag tot zo'n 27 gra den oplopen. Voor het zover is kun nen de komende nacht bij weinig wind nog enkele mistbanken ont staan. Het warme weer houdt tot en met vrijdag aan. ARNHEM - De Recherche dienst Betalingsverkeer, een heid Arnhem, heeft dinsdag morgen in samenwerking met minstens negen politiekorspen op elf lokaties in negen ver schillenden gemeenten huis zoeking gedaan. De huiszoe kingen vonden plaats in ver band met een onderzoek naar een op grote schaal gepleegde hypotheekfraude, aldus de re cherchedienst dinsdagmorgen. BREDA - Het Hoogheemraad schap West-Brabant heeft maandag in Baarle-Nassau twee kalvermesters aangehou den die via een illegale, aan sluiting gier hebben geloosd op het rioleringsysteem. Als ge volg van deze jarenlange ille gale gierlozingen zijn de zuive ringsinstallaties in Baarle- Nassau, Alphen, Riel en Chaam overbelast geraakt. ZIERJKZEESCHEKffi NIEUWSBODE IHI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes ses" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3