Van een Kever op de meet tot een kwart eeuw Ronde van Bruinisse Monique Schipper kwalificeert zich voor jeugd-EK Griekenland MAANDAG 1 JULI 1991 MR 24972 Grote successen voor Delta Sport-equipe tijdens Nederlandse kampioenschappen ZIERIKZEE - Monique Schipper, Werner Lodewijk en Renate van de Hoek van atletiekvereniging Delta Sport hebben tijdens de Nederlandse atletiek- kampioenschappen voor junioren in Alphen aan den Rijn drie gouden, een zilveren en twee bronzen me dailles gewonnen. Een grote oogst van de Delta Sport-equipe die voor hun vereniging geschiedenis schreef tijdens de NK die vrijdag, zaterdag en zon dag onder grote publieke belangstelling werden ge houden. Monique Schipper: ,,Het belangrijkste was dat ik moest ont spannen, zowel tijdens de training als tijdens de wedstrijd". (Ar chieffoto). De 16-jarige Monique Schipper zal het afgelopen weekend ze ker lang blijven heugen. Met een formidable discusworp van 51 meter en 16 centimeter kwa lificeerde zij zich voor de jeugd-EK die wordt gehouden van 8 tot en met 11 augustus in het Griekse Thessaloniki. ,,Ik heb van de week veel gepraat met Esther Goedhart (haar trainster). Ik had de hoop wat laten varen om de A-limiet van 49 meter nog te halen. Het ging al weken slecht *en ik kwam niet verder dan die 47 meter", schetste Schipper na afloop. ,,Het belangrijkste was dat ik moest ontspannen, zowel op de training als op de wedstrijd. Nou, dat is mij dankzij Esther toch goed gelukt". Het verhel derende gesprek tussen Schip per en haar trainster Esther Goedhart had zeker zijn uit werking. Hoewel de eerste worp op de NK ongeldig was en daardoor de tweede worp zonder draai op 45 meter land de was de discuswerpster al ze ker van de Nederlandse titel. Maar op dat moment was de jacht geopend op de A-limiet voor de EK. ,,Op dat moment kreeg ik het gevoel, nu of nooit. Zeker toen ik met de derde worp 47 meter en 22 centimeter haalde wist ik dat het mij zou lukken". De vierde worp was dan ook raak. In een schitterende explosieve discusdraai smeet Schipper de een kilo wegende discus naar 51 meter en 16 centimeter. Van af dat moment ontstond er een spontaan feestje rond de dis- cusring op de atletiekbaan in Alphen. .Eindelijk", zuchtte Schipper, die gelijktijdig de zware last van haar schouders voelde glijden. De vijfde worp belandde in het net en de zesde worp toonde Schipper opnieuw haar getalenteerde atletische vermogen door voor de tweede keer de A-limietgrens te passe ren met 49 meter en 24 centime ter. Schipper mag namens de KNAU deelnemen aan de ■jeugd-EK in Griekenland. De Delta Sport-atlete nam tij dens de prijsuitreiking dan ook glunderend de gouden me daille in ontvangst. Inmiddels was het de tweede keer die dag dat zij op de hoogste trede mocht staan van het erepo dium. Want in dq morgenuren was zij ook Nederlands kam pioen geworden op het ko gelstoten met een afstand van 13 meter en 64 centimeter. De derde gouden medaille kwam in handen van Werner Lodewijk uit Zierikzee. De 18- jarige kogelslingeraar wist in een spannende finale de num mer twee van Nederland Jo- chem de Bruin uit Breda te ver slaan. Hoewel Lodewijk al in de eerste worp de winnende af stand van 44 meter en 18 centi meter liet noteren was De Bruin op jacht gegaan met al les of niets om Lodewijk van de troon te stoten. Mar met veel ongeldige worpen van de atleet uit Breda bleef Lodewijk in het zadel zitten en kon vol trots de gouden medaille in ontvangst nemen. ,,Het was echt span nend tot de laatste worp. Maar- ik slingerde constant dezelfde afstand, dat kan je zien aan mijn prima serie. Maar kijk, ik heb het gered en alleen de eer ste plaats telt", aldus een dol gelukkige Lodewijk. De Zie- rikzeese atleet had dan ook de meeste rechten op de eerste plaats. Afgelopen week zette hij met 47 meter de beste Ne derlandse seizoenprestatie neer. ,,Ja, natuurlijk ben je dan de beste. Maar op een wed strijd als de NK moet je altijd maar weer afwachten hoe het afloopt. Ik had het geluk dat de eerste worp gelijk goed was, de concurrentie heeft als het ware steeds achter de feiten aan gelopen", schetste Lode wijk na afloop van de wed strijd. Renate van de Hoek uit Oud- Beijerland maar lid van atle tiekvereniging Delta Sport completeerde de successen van de Delta Sport-equipe. Een zil veren en twee bronzen medail les was de oogst van de meer kampster, een pupil van trainster Joke Winkelman. Op het hinkstapspringen miste de 16-jarige Van de Hoek op een centimeter de Nederlandse ti tel. Met een sprong, de laatste poging, van 11 meter was de B- junior de nummer twee van Nederlands De meest ogende prestatie was wel de 100 meter horden van de sterke atlete. Nadat ze in de serie al een knappe tijd realiseerde van 15.21 liep ze in de finale naar een uitstekende derde plaats in 14.98. Dat betekende niet al leen een verrassende bronzen medaille maar ook nog eens de beste prestatie aller tijden in Zeeland voor B-junioren. Bren- da van Essen uit Middelburg liep acht jaar geleden een handgeklokte tijd van 14.9. Maar de elektronische tijd van 14.98 is scherper dan de tijd van Van Essen. Vrijdagavond behaalde Renate van de Hoek als een bronzen medaille op de 300 meter horden in 45.50. Ook hier was Van de Hoek de snelste Zeeuwse aller tijden. Tijdens de NK in Alphen kwam Van de Hoek ook nog uit op het verspringen waar zij 10e werd met 5 meter en 33 centim- ter. Harold Blom uit Zierikzee behaalde een vijfde plaats bij het kogelslingeren voor B- junioren. De 16-jarige atleet kwam tot een afstand van 25 meter en 68 centimeter. BRUINISSE - De oudste wielerronde van Schouwen-Duiveiand viert op 25 juli aanstaande haar vijfentwintigjarig-jubileum. Een kwart eeuw nadat de wereldberoemde Zeeuwse klepper van weleer, Kees Priem, als eerste officiële winnaar kon worden genoteerd, raast wederom over een drietal weken een peloton coureurs door de straten van Bruinisse. Het organisatie-comité gaat er nog altijd prat op dat 'hun' criterium nooit renners heeft betaald om in het vissersdorp te komen rijden. Al die jaren is met een minimaal budget gewerkt, maar kon toch voor een volwaardige koers worden gezorgd met vele bekende renners. Zelfs nu vanwege het jubileum enige extra festiviteiten worden gehouden, is de organisatie geenszins van plan hiervoor veel meer extra geld uit te trekken: ,,We smeren zelf de broodjes om geld uit te sparen, dus dan gaan we geen 1000 gulden uitgeven of zo aan een bekende renner om bijvoorbeeld het startschot te geven. Dat geld geven we dan nog liever aan de renners", aldus Wim van Kooten, voorzitter van het comité. De Wielerronde van Bruinisse had in 1971 de primeur van de dameswielerronde op Schouwen-Duiveiand. Bella Hage gaat hier, voor haar later bekend geworden zuster Keetie Hage, als eerste onder de meet. Al jaren voordat op 12 augus tus 1967 de eerste officiële wielerronde werd gehouden, waren er reeds zogenaamde 'wilde rondes' geweest in Bruinisse. Op Koninginneda gen was het gebruikelijk een koers te houden door de Bru- se 'oude nieuwbouw'. Op ini tiatief van de Bruse betonfa- brikarrt en wielerfanaat J. Griep kwam op genoemde da tum evenwel de eerste via de KNWU georganiseerde ronde in Bruinisse. Traditie Met ondersteuning van onder andere de bekende Bruse ren ner Chris de Jonge groeide de Wielerronde van Bruinisse uit tot een jaarlijks terugke rende traditie. En een veilige traditie overigens. Tijdens al die 24 edities is op het par cours te Bruinisse nog nooit een ernstig ongeval gebeurd. De nu 45-jarige Chris de Jon ge herinnert zich maar al te goed hoe het er echter soms aan toeging bij de eerdere 'wilde koersen'. ,,Ik weet. nog toen reed Maar ten Verspoor met zijn Kever tje voor de kopgroep uit. Eén keer lag Kees Jumelet op kop en sprintte hij op de eind streep af. Maar Maarten Ver spoor stopte met zijn auto precies op die streep. Kees zag dat te laat en klapte er bo venop en viel zo over de auto heen", vertelt de. robuuste oud-renner, die tot en met 1972 ook zelf heeft meegere den in Bru. Eerste comité Het eerste wielereomité be stond uit de heren Wim Kik, Jan van Oeveren en wacht meester Bruggeman. Later ging deze organisatie samen met de Stichting Festivitei ten. om vervolgens nu sinds drie jaar wederom als zelf standig comité zorg te dragen voor de wielerronde. Prijskaartje Het grootste verschil met toen en heden is volgens de nu 64-jarige Wim Kik, het prijskaartje dat momenteel aan een wielerronde hangt. Vroeger kwam je met 2000 gulden een eind", weet de vroegere dorpskapper. ,,En nu ben je tussen de 5000 en 6000 gulden kwijt, maar dan moet je het nog 'zuunig' aan doen", haakt Wim van Kooten (35) daarop in. Vooral de kosteloz^nmedewer- king van een enorme groep mensen, die de zogenaamde werkploeg vormen, zorgt er voor dat het comité met een relatief klein budget kan werken. Van Kooten: ,,Dat is je kracht, zo'n werkploeg. Het is dan ook een ploeg die denk ik al tien jaar hetzelfde is. Ze regelen alles, vaak zon der dat je het ze hoeft te vra gen. In bijvoorbeeld Renesse en Haamstede hebben ze door gebrek aan zulke piensen geen ronde meer". De organisatie gaat er tevens prat op dat in al die jaren nooit en te nimmer startgeld is betaald. Tbch wisten ook renners van naam elk jaar op nieuw de weg naar het Zeeuwse mosseldorp te vin den. Tijden de eerste ronde in 1967 was het de toen nog maar 22-jarige Kees Priem die na een solo-vlucht van 50 kilometer de eerste officiële winnaar werd. De bloemen en felicitaties voor hem kwa men toen van de eerste ronde miss, Ineke Jumelet. Piet Kuis Maar ook coureurs als Piet Kuis (ooit Nederlands ama teurkampioen), Aad van de Hoek, Jan Raas, Wim de Waal, Johan Lammerts, Rudi Libregts en Gaby Minneboo, zijn namen die bij het wieler publiek voor de nodige her kenning zorgen. Ook die ren ners gaven de afgelopen 25 jaar acte de presence in Brui nisse. Vrijwillig Mede omdat zovelen geheel vrijwillig bijdragen aan de totstandkoming van de wie lerronde, komt het meeste geld ten goede aan de ren ners. Hierdoor kan er in Brui nisse altijd goed verdiend worden door de pedaleurs. Naast het financiële aspect worden de coureurs evenwel ook aangetrokken door de al tijd gezellige sfeer in Bruinis se en het fraaie parcours, waarop in al die jaren nog nooit enig ernstig incident heeft plaatsgevonden. „Om in Bruinisse goed te kunnen rijden moet je een echte renner zijn. Je rijdt hier door de polder, over de dijk en door het centrum. Het is een mooi maar lastig par cours", weet Chris de Jonge. Het parcours heeft in de loop der tijd wel enige veranderin gen ondergaan, maar is in grote lijnen toch weinig ge wijzigd. Gevaarlijk Vorig jaar kwam vanuit be volking en horeca het verzoek om de ronde dwars door het centrum te leiden, waaraan prompt gehoor werd gegeven. Momenteel is door de renova tie van onder meer het Kerk plein dit traject veel te ge vaarlijk geworden voor de renners. Vandaar dat tijdens de 25e Ronde van Bruinisse wordt gereden door: Dorps weg, Hagenlaan, Deestraat, Steinstraat, Boomdijk, Mo lenweg, Dorpsweg. .Vorig jaar was het parcours nog net acceptabel, maar nu is het veel te gevaarlijk. Als er ongelukken gebeuren moet je je realiseren dat de renners niet meer terugkomen, en dat is natuurlijk niet de bedoe ling", vertelt Corrie de Jonge, die haar man Chris destijds heeft vervangen in het comi té, en vervolgend, ,,maar de mensen begrijpen dat ook best wel hoor". Een traditie bij de Ronde van Bru is tevens dat slechts de burgemeester het startschot 'mag' geven. ,,We doen niet met minder", aldus Chris de Jonge. ,,Dat is ook zoiets leuks", vertelt echtgenote Corrie, ..burgemeester Hek man heeft het natuurlijk ja ren gedaan, en hij deed het al tijd heel graag. De dag van de wielerronde was de enige dag dat hij me tutoyeerde". Ingerold Evenals de man die al jaren de penningen beheert voor het criterium in Bruinisse, te weten Teun Zalm, heeft ook één van de eerste comité leden, Wim Kik, nooit zelf ge fietst. „Griep was toen een klant van mijen heeft mij ei genlijk helemaal gek ge maakt met zijn verhalen. Zo ben ik er toentertijd inge rold", weet oud-kapper Kik. Ook een fanaat, die elk jaar opnieuw allerlei hand en spandiensten verricht op de jurywagen, is de nu 71-jarige Renessenaar Joop de Wit, die overigens deze week voor de tiende keer persoonlijk en ter plekke de Ibur de France gaat volgen. „Deze keer gaat mijn elfjarige kleinzoon mee", vertelt De Wit niet zon der trots. Als sportverslaggever van de ze krant heeft De Wit jaren lang ook beroepshalve de Bruse wielerronde gevolgd en bijgewoond. Als echte fietsliefhebber (ondanks zijn leeftijd zit hij zomers per dag soms nog 150 kilometer tus sen de wielen) heeft hij alle gegevens met betrekking tot het oudste Schouwen-Duive- landse criterium nog altijd ergens in een stoffige la lig gen. Zodoende kon hij pro bleemloos alle winnaars van de afgelopen 24 jaar opsom men. Als eerste winnaar staat te boek Kees Priem, die won op 12 augustus 1976. Ook in 1972 kwam Priem als eerste over de meet. In die tussenliggen de jaren kwamen op het hoog ste schavotje: Van Dorst (1968), Theo van Poecke (1969), en tweemaal Wim de Waal (1970/1971). Tijdens de tweede koers in 1968 gelukte het overigens Zierikzeeënaar Wim Evertse een derde plaats te bemachtigen, net achter Konings. De winnaars vanaf 1973 tot heden waren: Ad van Over- veld (1973), Toine Verheezen (1974), Ad Prinsen (1975/1976), Johnny Konings (1977), Wim Jeremiasse (1978), de Noor Mort Saether (1979), Toon van der Steen (1980), Chris Holle-, mans (1981), Krijn Sint Nico- laas (1982), opnieuw Toon van der Steen (1983), Rainier Val- kensburg (1984), Anjo van Loon (1985), en nogmaals Toon van der Steen (1986), an dermaal Anjo van Loon (1987), Fred van Son (1988), Rini Ihk (1989) en Niels El- zakker (1990). Jubileumprogramma Vanwege de 25e Wielerronde van Bruinisse is voor 25 juli aanstaande een speciaal jubi leumprogramma samenge steld. Dit bestaat uit: 13.00 uur Dikke banden wedstrijd voor de jeugd van 6 t/m 11 jaar 13.30 uur Dikke banden wedstrijd voor de jeugd van 12 t/m 16 jaar 14.00 uur JCoppelwedstrijd vqpr boven de 16 jaar; een soort estafette waarbij twee renners om beurten een ronde rijden 16.30 uur Wielerronde voor B- amateurs over 60 kilometer 18.30 uur Wielerronde voor A- amateurs over 100 kilometer Twee microfonisten Tijden de wedstrijden voor de jeugd zijn er twee microfo nisten aanwezig, te weten de plaatselijk bekende Maarten Bruynes en Aart de Zeeuw. Tevens zorgt een gezellige dweilband voor de vrolijke noot. Na de amateurronde is in café Storm de mogelijk heid onder het genot van een drankje en live-muziek na te praten, cq. de beentjes van de vloer te brengen. Voorzitter Wim van Kooten („Ik ben geen voorzitter, we doen het met zijn allen") is er op 25 juli voor de eerste keer niet bij als renner. „Ik heb te weinig kilometers gemaakt de laatste tijd. Het is wel jammer, want rijden in je ei gen dorp heeft altijd iets bij zonders. Zo weet ik nog goed dat ze ooit het materiaalhok van de Bruse Boys hebben opengebroken en met kalk op de Boomdijk hadden ge strooid 'Hup van K'. Er was zoveel kalk gebruikt dat toen het peloton eroverheen reed je zowat stikte van al die kalk die opwaaide", lacht Van Koo ten. Daarmee is tevens de be trokkenheid van de Bruse be volking met 'hun' ronde uit gelegd. Op naar het volgende jubileum dan maar! Kees Priem (l) wist in 1967 de allereerste officiële Wielerronde van Bruinisse op zijn naam te brengen. In 1972 herhaalde hij deze prestatie. Ineke Jumelet (r) trad op als eerste rondemiss.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7