Duizendste bejaardenalarm aangesloten in Haamstede 'Je moet steeds iets zoeken om klanten aan je te binden' Mevrouw C. S. de Casembroot: 'Ais er wat gebeurt heb je iets in huis ivaarop je kunt vertrouwen''^ Wegpiraat opgepakt Fietsen dieven- gepakt Inbraak in loods Zomer- alcohol- campagne Auto beschadigd bij aanrijding Acht inbraken in auto's Opbrengst rommelmarkt Nut en Uitspanning boven verwachting Aanrijding bij Den Osse MAANDAG 1 JULI 1991 NR 24972 3 BURGH-HAAMSTEDE - ,,Het is altijd gemakkelijk en het geeft een rustig ge voel", aldus de 77-jarige mevrouw J. M. P. Lodders-Langeweg uit Burgh-Haam- stede. Twee weken geleden kwam zij vanuit Prinsenbeek in de gemeente Wester- schouwen wonen en daarbij vroeg haar dochter een aansluiting aan op het Be jaarden (en gehandicapten) Alarm Zeeland. „Ik woon nu bij mijn dochter in de buurt en als er wat opdoet is ze via het alarm snel bij me". Mevrouw Lodders bleek precies de duizendste in Zeeland te zijn die werd aangesloten op het Be jaarden Alarm Zeeland. Daarom werd het apparaat haar tijdens een officiële en feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis te Haamstede aangeboden door de echtgeno te van de vroegere Commissa ris van de Koningin in Zeeland mevrouw baronesse C. S. de Casembroot-van der Feltz. Ook het bestuur van de stichting Bejaarden Alarm Zeeland (BAZ), de vrijwilligers die er aan meewerken en de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning die de aansluitingen op Schouwen-Duiveland verzorgt, waren vertegenwoordigd. Een bejaardenalarm bestaat uit een apparaat dat onder het telefoontoestel wordt gemon teerd en een kleine zender die een oudere of gehandicapte al tijd bij zich draagt tussen de kleding. Wanneer men hulp no dig heeft drukt men op de knop SEROOSKERKE - Na een ach tervolging haalde de politie vrijdagavond een wegpiraat van de weg. L. uit Aken kwam na de wilde rit over Schouwen- Duiveland in Serooskerke zon der benzine té staan. De politie werd door de Wegen wacht opmerkzaam gemaakt op het gevaarlijke weggedrag van de Duitser. Bij de rotonde in Zierikzee probeerde men de automobilist tot stoppen te dwingen maar deze negeerde het stopteken en reed door in de richting van Renesse. Zoals gemeld kwam L. in Seroosker ke zonder benzine te staan en kon in de kraag gevat worden. Voorzover bekend bij de politie heeft de man geen ongelukken veroorzaakt. Na overleg met de officier van justitie werd de auto van de wegpiraat in beslag genomen. Tegen betaling van 1500,- mocht de man zijn voertuig weer meenemen. Hem wacht nog een proces-verbaal wegens rijden onder invloed en het in gevaar brengen van het overige verkeer. De politie roept iedereen die de auto, een grijze Volkswagen Golf met Duits kenteken, tus sen 20.00 en 21.00 uur heeft zien rijden tussen Oude-Tonge en Serooskerke om contact op te nemen met de politie. die daarop zit. Via de telefoon gaat daardoor een signaal uit naar de BAZ-centrale die is ge vestigd in het bejaardenoord Ter Mantelinge in Domburg. Van daaruit wordt een van de drie vrijwilligers gewaar schuwd die in de buurt van de oudere wonen. Meestal zijn dat kinderen of buren van de oude re. Die gaan dan kijken wat er aan de hand is. In 1983 ging de stichting BAZ (Bejaarden (en gehandicapten) Alarm Zeeland) van start met 7 abonnees in heel de provincie en afgelopen week werd dus de duizendste aansluiting gereali seerd. Op Schouwen-Duive land zijn ongeveer 140 mensen aangesloten op het alarmsy steem. Dat zijn vooral alleen wonende ouderen. Door de sub sidies van alle gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn de kosten die een oudere voor de voorziening betaalt nog geen vijf gulden per week. „Het is goed wanneer men bij tijds zegt de beschikking te willen hebben over het alarm. Het kan een heel geruststellen de factor zijn", aldus de voor zitter van de stichting BAZ, H. A. van Maldegem. Hij vertelde dat het regelmatig voorkomt dat ouderen vanuit een zieken huis sneller naar huis mogen omdat het alarm ook een stuk bewaking betekent. Hij benadrukte dat de Stich ting Bejaardenalarm Zeeland draait op vrijwilligers. De mensen in het bejaardenoord Ter Mantelinge die bij een alarmmelding de vrijwilligers waarschuwen die naar de oude re gaan kijken. De mensen van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening en het gecoör dineerd ouderenwerk die via voorlichting voor veel aanslui tingen zorgen en de vrijwili- gers die de adminstratie doen, de apparatuur aansluiten en die bereid zijn naar een oudere te gaan wanneer er alarm is geslagen. „Alleen al die laatste groep omvat in Zeeland 3000 men sen", aldus Van Maldegem. Hij benadrukte dat het een groot goed is dat zoveel mensen be- 2*eid zijn om een medemens te helpen. Een van die eerste mensen in Zeeland die op het bejaardenalarm werd aan gesloten was mevrouw De Ca sembroot. „Ik heb het nog nooit nodig gehad. Maar ik ben veel alleen en er zijn momen ten dat je kunt vallen". Me vrouw De Casembroot belicht te de apparatuur als een van de mogelijkheden voor ouderen om zolang mogelijk zelfstan dig in hun eigen huis te blijven wonen. Zij overhandigde het apparaat aan de duizendste abonnee mevrouw Lodders „We zijn op een leeftijd dat we hulp nodig kunnen hebben en die ook moeten willen aanvaar den. Ik hoop dat u het apparaat nooit nodig zult hebben. Maar het kan gebeuren. Dan "heb je wat in huis waarop je kunt ver trouwen". De directeur van de Federatie Maatscahppelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland, J. H. M. van der Veer benadrukte dat het alarmeringssysteem een re latief goedkope mogelijkheid is om ouderen zo lang mogelijk thuis te kunnen laten wonen. Hij eerde alle vrijwilligers die aan het systeem meewerken door bloemen te overhandigen aan de drie mensen die zich be reid hebben verklaard om naar mevrouw Lodders te gaan wan neer zij hulp nodig heeft. En aan P. Wolters uit Zierikzee die bij de aansluitingen op Schou wen-Duiveland de apparatuur onder het telefoontoestel mon teert. Tbnslotte feliciteerde de burge meester van Westerschouwen, H. Tees mevrouw Lodders met haar 'nieuwe huisknecht'. Hij vertelde in zijn vorige gemeen te in Groningen een van de vrijwilligers te zijn geweest die in geval van nood naar de overbuurman ging. „Vooral 's nachts kan zo'n apparaat een geruststellend gevoel zijn". De burgemeester benadrukte dat niet altijd een geval van uiter ste nood aanleiding hoeft te zijn voor een druk op de alarmknop. „Het kan ook best een gewoon zomergriepje zijn waarvoor men aandacht en me dicijnen nodig heeft". Volgens Tfees moeten de gemeenten het zo lang mogelijk zelfstandig houden van ouderen stimule ren. „Daarom blijven we aan het bejaardenalarm meewer ken. We hopen binnen korte tijd de 1500e abonnee te kun nen begroeten". SCHARENDIJKE - Dankzij de oplettendheid van een cam pinghouder in Scharendijke kon de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag drie fiet sendieven in de kraag vatten. Eerst werd B. A. uit Zevenber gen aangehouden. Later wer den nog twee van zijn kornui ten in de kraag gevat. De jon gens zijn op schoolkamp. NIEUWERKERK - Bij een in braak in een loods aan de Rijksweg te Nieuwerkerk zijn twee buitenboordmotoren en een aantal gereedschappen meegenomen. De diefstal vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag in de loods van H. O. uit Nieu werkerk. Nadat de dieven het gebouw waren binnengedron gen braken zij een boot open die daar lag gestald en namen daaruit twee buitenboordmo toren mee. Tevens nam men een garagekrik, een schakelpa neel, een ankerlijn van 50 me ter en een 12 volts accu mee. H. O. meldde de diefstal zondag. ZIERIKZEE - Evenals in voor gaande jaren wordt ook dit jaar de zomer-alcoholcam- pagne, nu onder de slogan Rij Alcohol Vrij, gehouden. De campagne richt zich primair op de kwetsbare doelgroep jongeren tot 26 jaar. Waar mo gelijk worden ook de overige weggebruikers echter bena derd. Met deze actie wordt be oogd het verder terugdringen van het gebruik van alcohol in het verkeer. Om het publiek nader te infor meren over deze actie wordt op donderdag 4 juli in het stad huis te Veere een persbijeen komst/start alcoholcampagne „Rij Alcohol Vrij" belegd. In het kader van de actie wordt een Alcohol krant uitgegeven. Het eerste exemplaar wordt op 4 juli aan de voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland, gedeputeerde J. I. Hennekeij uitgereikt. Tij dens de bijeenkomst maakt de voorzitter van het ROVZ resul taten bekend van de landelijke enquête Periodiek Regionaal Onderzoek Verkeersveiligheid 1990. De enquête, die onder ruim 8000 personen gehouden werd, bestond uit vragen over allerlei op de verkeersdeelna- me van de respondenten be trekking hebbende zaken. Voor Zeeland bieden de uitkomsten interessante aanknopingspun ten voor de aanpak van de ver keersonveiligheid. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding zondag raakte de auto van mevrouw J. W. uit Zierik zee beschadigd. Er raakte nie mand gewond. Het ongeluk gebeurde op de kruising Havenpark-Kraan plein toen P. S. uit Aalsmeer linksaf wilde slaan richting Havenpark. Op dat moment kwam mevrouw J. W. uit Zie rikzee vanuit de richting Noordhavenpoort. De auto van S. liep geen schade op. ZIERIKZEE/BRUINISSE/ RENESSE - In het afgelopen weekend is het dievengilde zeer actief geweest. In acht auto's werd ingebroken. Zes keer waren in Zierikzee ge parkeerd staande auto's het doelwit, maar ook in Bruinisse en Renesse was het raak. Ont vreemd werden radio-cassette- spelers en luidsprekers. In Nieuwerkerk werd ingebroken in een op het parkeerterrein aan de Stolpweg geparkeerd staande vrachtwagen. Gesto len werd een aantal dozen met spijkerbroeken. Benadeelde is R. J. uit Duiveland. De omvang van de schade is niet bekend. ZIERIKZEE - De dag waarop je met elkaar in het huwelijksbootje stapt is sowieso al een gedenk waardige dag. Dat was het vrijdag dan ook voor dansleraar Onno Kramer en zijn bruid Miranda Deurloo. Het kersverse echtpaar werd na de huwelijksvoltrekking in het stadhuis van Zierikzee opgewacht door de jongste leerlingen van Dansschool Kramer. Zij stonden met erebogen klaar bij de uitgang. Een swingende start van het huwelijk (Foto: Marijke Folkertsma). ZONNEMAIRE - Voorzitter St. Duinhouwer van mu ziekvereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire kijkt om verschillende redenen met veel genoegen terug op de afgelopen zaterdag in Zonnemaire ge houden rommelmarkt. Niet alleen bleek de op brengst ver boven verwachting, maar daar bovenop werd Duinhouwer zelf ook winnaar van de eerste prijs van de grote verloting: een midweekarrange ment in een vakantiepark. ,,Ik wordt al beticht van corruptie, maar het is toch echt puur toeval", aldus Duinhouwer. De rommelmarkt bracht een bedrag van bijna 12.000,- op. „We hadden eigenlijk maar op zo'n 7000,- gerekend, dus we zijn zeer tevreden". „Blijft u in de buurt. Neem nog een drankje want we gaan zo weer verder met het Rad van Avontuur en we hebben nog fantastische prijzen". De op roep van de spreekstalmeester van het Rad van Avontuur za terdag was niet aan dovemans oren gericht. Menigeen profi teerde van het fraaie weer en plofte met een pilsje in de hand neer op één van de ter verkoop aangeboden comfortabele fau teuils. Goede gewoonte Nut en Uitspanning houdt niet elk jaar een dergelijk groots opgezette rommelmarkt, maar als men het doet wordt alles uit de kast gehaald om zoveel mo gelijk klanten te trekken. „We zijn dit jaar in februari al be gonnen met het ophalen van «nullen voor de rommelmarkt. We hebben daarvoor oproepen in de krant gezet en dat blijkt bijzonder goed te werken", al dus Duinhouwer. Elektrische apparatuur Hoe goed bleek zaterdag. Al lereerst was er de stand met elektrische apparatuur, varië rend van completere stereo installaties tot vrieskisten, koelkasten en televisies. Bij de kraam was een ware vidi-wall opgetrokken van tweedehands televisies. De verkopers heb ben één van de toestellen inge schakeld en tussen de commer ciële werkzaamheden door pro beert men de TT in Assen te volgen. Barbecue Wat verderop staat de barbecue opgesteld en ook dit onderdeel blijkt een klantenbinder eerste klas. Duinhouwer: „We probe ren altijd van alles te doen om de klanten aan ons te binden. De barbecue tijdens de rom melmarkt is een soort traditie geworden. Het is mij opgeval len dat het dit jaar vanaf van ochtend steeds goed heeft gelo pen. Anders had je tussen de middag nogal eens een tijdje weinig klanten, maar dat is dit jaar helemaal niet geweest". Ballengooitent Het Rad van Avontuur draait op volle toeren en wat verderop wordt een geheel nieuwe toe passing van de rolemmer gede monstreerd. Twee rolemmers zijn onderling met elkaar ver bonden door een erop vastge sjorde plank en daarmeë is een prima basis gecreëerd voor de ballengooitent. De weergoden zijn de bezoe kers en organisatoren van de rommelmarkt gunstig gezind en daar wordt volop van gepro fiteerd. Behoorlijk wat inwo ners van Zonnemaire hebben zich in een stoeltje op de stoep geïnstalleerd om de bezoe kersstroom aan zich voorbij te zien trekken. In de voorraad meubelen is een •flinke bres geslagen, maar des alniettemin is er in de middag uren nog volop keus. Op een compleet keukenblok prijkt een briefje verkocht en ook voor het aanrechtblad met dub bele spoelbak blijkt inmiddels een koper gevonden te zijn. Het ligbad staat op de stoep nog op een nieuwe eigenaar te wach ten. De mensen van Nut en Uit spanning hebben het niet gela ten bij alleen persberichte^. Zij zijn ook de boer op gegaan om reclame te maken voor de rommelmarkt. Duinhouwer: „Het wilde niet zo vlotten met de verkoop van de loten voor de grote loterij. Tben zijn we met de boerenkapel De Grutte- pikkers een aantal campings in de Westhoek afgegaan om mu ziek te maken én loten te ver kopen". „Dat werkte bijzonder goed", aldus Duinhouwer. „In een paar uur hebben we 1200 loten verkocht". Duinhouwer is zeer te spreken over de medewer king van de middenstand. „Wij hebben vijfenzeventig bedrij ven aangeschreven met de vraag om prijzen beschikbaar te stellen voor het Rad van Avontuur en de loterij. Ik ge loof dat er maar een stuk of vijf waren die niet mee wilden doen", aldus Duinhouwer. De opbrengst van de rommel markt is bedoeld voor de aan schaf van nieuwe instrumen ten. „De tenorgroep is aan ver vanging toe", aldus Duinhou wer. „En je staat versteld wat die instrumenten kosten. We krijgen wel subsidie van de ge meente maar daar kom je er ge woon niet mee". «j.'mui.uüMHiiii 111 HUI— WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht noordo. 3 Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 juli Zon op 05.24, onder 22.03 Maan op onder 11.05 Laatste Kwartier: 5 juli (04.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Achter een front, samen hangend met een depressie ten noordwesten van Ierland stroomde vandaag zachte en vochtige lucht naar ons land. Hierin komt veel be wolking voor. Ook het komende et maal blijft een front van deze de pressie dicht in de buurt van ons land. Er blijft daardoor veel bewol king aanwezig. Van tijd tot tijd kan daaruit ook nog een bui vallen. Het minimum blijft in de vochtige lucht met zo'n 13 graden aan de hoge kant. Op maandagmiddag varieren de temperaturen in ons land van 16 graden aan zee tot 20 graden in de zuidelijke provincies. De wind neemt morgen tot zwak af. AMSTERDAM - Procureur-ge neraal J. Vermeulen heeft bij het gerechtshof in Amsterdam tegen drie mannen celstraffen tot twaalf jaar en terbeschik kingstelling geëist wegens een zeer gewelddadige berovig waarbij het slachtoffer het le ven liet. De verdachten hebben volgens de procureur op 23 augustus vorig jaar in Houten W. Swaak zeer ernstig toegeta keld met messen en vastgebon den met stropdassen. DEN OSSE - Twee auto's raak ten zondag beschadigd bij een aanrijding op het terrein van Jachthaven Den Osse. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen V. L. uit Beek vanuit parkeer stand achteruit reed. Hij had daarbij de auto van J. L. uit Brouwershaven over het hoofd gezien en kon een aanrijding niet meer voorkomen. ZIERIKZEESCHEjKB NIEUWSBODE ia Uitgever B.V. Drukkerij v/h Laken man Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) 45,00; per jaar 1 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3