Manifestatie Schouws. Spel in teken van mode en architectuur Winnaars ideeënprijsvraag jonge architecten gehuldigd Stichting overweegt juridische stappen ,Mode is in zekere zin een spiegel van de maatschappij Hema voert statiegeld in op plastic tas Kiezers ook welkom bij eerste zitting nieuwbouw Kamer „Half Den Bosch" wakker van house-party Joop van den Ende wil Circus theater kopen Parkpop haalt het half miljoen niet 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Mode en architectuur: die twee feno menen stonden zaterdag centraal tijdens de culture le manifestatie van Schouws.Spel in de Noordhaven poort in Zierikzee. Onder het motto 'Een kijkje ach ter de schermen van' vertelden mode-ontwerpster Ineke Legemaate uit Zierikzee en architect Willem Kort uit Burgh-Haamstede over hun beroep. De be langstelling voor de culturele manifestatie was ma- tig. De Stichting Schouws.Spel timmert nu zo'n twee jaar aan de weg. Men heeft zich tot doel gesteld om de contacten tussen kunstenaars uit verschillende disciplines te bevorderen. Om dat doel te bereiken organi seert men onder meer culturele manifestaties op Schouwen- Duiveland. Die manifestaties zijn ook toegankelijk voor niet-kunstenaars. Uitgebreid Schouws.Spel wil graag verte genwoordigers van zoveel mo gelijk disciplines in haar gele deren. ,,De discipline mode is nieuw voor ons", aldus Jacques de Coninck van Schouws.Spel, samen met grafisch ontwerper Cees van de Wetering één van de drijvende krachten achter de stichting. Eerder organiseerde de Stich ting culturele manifestaties in onder meer Slot Moermond in Renesse. Deze keer had men ge kozen voor de Noordhaven poort die voor deze gelegen heid fraai aangekleed was door fotografe Marijke Folkertsma. Een fraaie lokatie, zij het wat nioeilijk toegankelijk voor mensen die minder goed ter been zijn. Zoals al aangestipt was het voor de eerste keer in het be staan van Schouws.Spel dat tijdens een culturele mani festatie de schijnwerpwerpers werden gericht op mode. Mode ontwerpster Ineke Legemaate vertelt dat zij wel wat aarzelde voordat zij beloofde en plein public een en ander over haar werjc te vertellen. Mevrouw Legemaate voerde haar toehoorders allereerst mee naar het prille begin van een mode-ontwerp. ,,Het be gint allemaal bij een bepaald thema. Dat kan bijvoorbeeld een film zijn, maar ook een be paalde kleur of een bepaalde tijd". De mode-ontwerpster gaat met dat thema aan de slag. Eerste vereiste is dat men zich verdiept in het thema, de sfeer ervan proeft. Ineke Legemaate doet dat mid dels het maken van collages. Als het thema bijvoorbeeld de dertiger jaren betreft probeert zij de sfeer van die tijd weer te geven in die collages. Plaatjes van auto's uit die tijd, indruk ken van het straatbeeld en de mensen die daar deel van uit maken. Ook de doelgroep, de groep mensen voor wie de te ontwer pen kleding bedoeld is, wordt in beeld bebracht. Vervolgens worden de stoffen en kleuren die bij het thema passen op een rijtje gezet en zo groeit het ont werp steeds verder. De styling- studies groeien tot werkteke ningen die uiteindelijk weer tot een compleet ontwerp lei den. Inspiratie Mode-ontwerpers putten hun inspiratie uit verschillende bronnen. ,,In het algemeen kun je zeggen dat op dit moment sprake is van een hang naar avontuur. Tegenover onze high tech maatschappij wordt de bo- hémiën geplaatst". Als voor beeld noemt mevrouw Lege maate de film Out of Africa die een rijke inspiratiebron bleek voor de mode-ontwerpers. ,,Het oriëntale, het oosterse, wordt heel belangrijk in de mode", aldus de mode-ont werpster. De veel vormen ver hullende oversized kleding heeft afgedaan. De vormen van de vrouwen mogen weer gezien en zelfs geaccentueerd worden. ,,De emancipatie heeft haar be slag gehad en de vrouw mag weer gezien worden", legt me vrouw Legemaate uit. Models in haar ogen duidelijk een spiegel van de maatschap pij. Een mode-ontwerper vindt zijn of haar inspiratie niet al leen uit film maar ook uit ob servaties van mensen en hoe zij zich kleden en gedragen. ,,In de confectie is het in feite zo dat het aanbod de vraag bepaalt", aldus mevrouw Legemaate. Feeling De fabrikant brengt een be paalde lijn kleding op de markt. De collectie vindt zijn weg naar de winkels en het pu bliek gaat met de mode mee en Mode-ontwerpster Ineke Legemaate. (Foto: Joop van Houdt). koopt de nieuwe kleding. In de haute-couture werkt het an dei's. „Ik krijg gewoon op drachten van een klant om iets te ontwepen. Dan is de uitda ging om erachter te komen wat de klant precies wil. Dat is een kwestie van aanvoelen en van ervaring", aldus mevrouw Le gemaate. Eenvoudige kleding Zelf gaat haar voorkeur uit naar eenvoudige kleding met een strakke belijning. ,,Ik hou zelf niet zo van ruches en frum- meltjes, maar bij bepaalde klanten staat dat gewoon goed. Dat moet je leren inschatten". Eerder werkte zij in opdracht van toonaangevende ontwer pers als Edgar Vos en Max Heijmans. Daar is zij mee ge stopt. Hoewel vandaag de dag ook de man veel aandacht besteedt aan zijn uiterlijk is het volgens pievrouw Legemaate dat man nen nog steeds wat huiverig zijn voor de mode. „Mannen zijn in het algemeen wat ban ger dan vrouwen om bepaalde kleding te dragen". Eigen huis Architect Willem Kort probeer de in zijn lezing het publiek daar zoveel mogelijk bij te be trekken. Dat deed hij onder meer middels de opdracht aan het publiek om zich te probe ren voor te stellen dat een huis via een folder aangeschaft zou moeten worden. Verder kwam in zijn lezing de vraag aan de orde of je als architect in een oude stad als bijvoorbeeld Zie rikzee wel of niet klassieke met moderne architectuur mag mengen. „Een oude stad hoeft geen openluchtmuseum te zijn. Wat dat betreft is de architect een soort advocaat die bemid delt tussen vormgeving ën de regels die bijvoorbeeld een ge meente in haar hoofd heeft". ARNHEM - De Stichting Japanse Ereschulden, die een schadevergoeding van Japan eist voor 75.000 Ne derlanders die in Jappenkampen hebben gezeten, heeft een gerenommeerd advocatenbureau in de arm genomen om te kijken of er juridische stappen tegen de Nederlandse regering kunnen worden genomen. Stichting Japanse Ereschul den, zou zich al geïnteresseerd hebben getoond voor deze ma nifestatie. Zeven Engelse parle mentariërs zullen volgens La- pré de kwestie van de schade claims bij premier - Kaifu aan de orde stellen bij zijn bezoek aan Engeland op 15 en 16 juli. Dat maakte de voorzitter van de Stichting, S. A. Lapré, zater dag in Arnhem bekend tijdens de reünie van het Comité Birma-Siam Spoorweg. Al eer der stapte de Stichting Japanse Ereschulden naar de Verenige Naties om Japan aan te klagen. Minister van den Broek van Buitenlandse Zaken maakte onlangs bekend geen ruimte te zien voor verdere claims aan Japan wegens eerder gesloten overeenkomsten. Conventies Maar volgens de Stichting ne geert de minister daarbij inter nationale conventies, zoals de Geneefse conventies van 1949. Daarin staat dat een partij die een verdrag heeft gesloten, zich niet kan onttrekken aan de compensatieplicht betreffende bedreven grove st^iendingen van de mensenrechten. Volgens Lapré staat het ook vrijwel vast, dat de Japanse premier Kaifu op 18, 19 en 20 juli Neder land zal bezoeken. Hij riep de leden op tot een massale waardige manifestatie tijdens het bezoek van Kaifu. Een Japanse tv-ploeg die eer der opnamen maakte van de Birma-Siam Tijdens de reünie van het Co mité Birma-Siam Spoorweg werden kransen gelegd bij het Birma Gedenkteken. De reü nisten van het Birma-Siam co mité maakten ooit deel uit van spoorwegwerkers aan de be ruchte Birma-Siam spoorlijn. Van mei 1942 tot augustus 1945 werkten de krijgsgevangenen onder mensonterende omstan digeheden aan de 415 kilome ter lange spoorlijn langs de Ri ver Kwai. Ook werd tijdens de reünie in het Koninklijk Mili tair Tehuis Bronbeek afscheid genomen van de commandant van Bronbeek. Brigade-gene raal R. Boekholt. Zijn opvol ger, kolonel G. A. Geerts deel de het Comitée Birma Siam spoorweg mee dat de jaarlijkse reünie vanzelfsprekend op Bronbeek kan blijven. Tijden en standen volgens gctijdctafel Hydrn-mcteoccntruni Zeeland t.o.v. NAP batum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 juli 07.50 157 01.40 - 166 19.50 141 13.45 - 120 ROOMPOT BUITEN 2 juli 06.10 156 00.10 - 157 18.25 139 12.20 - 113 BRUINISSE 2 juli 08.05 168 01.35 - 171 i 20.00 147 13.45 - 127 WEMELDINOE 2 juli 07.45 177 01.40 176 19.55 161 13.45 - 132 Doodtij: 7 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-01122353 AMSTERDAM - Klanten bij de Hema kunnen vanaf 1 juli aan de kassa een statiegeld boodschappentas kopen. Voor de stevige plastic tas dient een gulden te worden neergeteld. Als de tas versleten is, kan hij worden ingeleverd. Het statie geld wordt dan geretourneerd, zo heeft de firma vrijdag be kendgemaakt. In het onlangs tussen het be drijfsleven en de overheid ge sloten convenant over de ver pakkingen is afgesproken dat in de toekomst in winkels geen gratis plastic draagtassen meer mogen worden uitgedeeld. De statiegeld-tas van de Hema gaat nog een stapje verder. De firma zegt de ingeleverde tas, die voor 85 procent bestaat uit hergebruikt polyethyleen en 15 procent nieuw polyethyleen, weer tot grondstof te zullen verwerken. DEN HAAG - Een representa tieve groep kiezers uit alle la gen van de bevolking krijgt een uitnodiging om op 28 april 1992 de eerste vergadering van de Tweede Kamer in de nieuw bouw aan de Haagse Hofsingel bij te wonen. Met deze woor den heeft kamervoorzitter Deetman het parlementaire jaar donderdagnacht besloten. De kamerleden en hun mede werkers nemen na de Kerstva kantie in januari al enkele ver gaderzalen en een restaurant in de nieuwbouw in gebruik. Na de officiële ingebruikneming van de grote vergaderruimte eind april, volgt een week vol feestelijkheden, waarvoor en kele duizenden mensen een uit nodiging ontvangen. In het ka der van de grote verhuizing van de Tweede Kamer zal Te- leac een speciale cursus voor de televisie ontwerpen over parle ment en politiek, zo zei Deet man tot grote hilariteit van de 149 andere kamerleden. Van de Binnenhof-bewoners verhuist de parlementaire pers als eer ste. Zij gaat volgende maand over naar de Perstoren* op de hoek van het Spui en de Lange Poten, die de Kamer speciaal voor haar heeft laten bouwen. DEN BOSCH - Bij de politie van Den Bosch zijn in de nacht van zaterdag op zondag tientallen klachten binnengekomen van inwoners uit vooral het zuiden van de stad over lawaai afkomstig van een illegale house-party, die de hele nacht heeft geduurd. Half Den Bosch kan er wel wakker van hebben gelegen, bevestigde een woordvoerder van de gemeentepoli tie zondag. „Net buiten het centrum was het zelfs te horen." De party, die bezocht werd door 400 tot 500 man uit het hele land, vond plaats even buiten de stads grenzen in het Gruyterbos, ook wel Sterrebos. Zaterdagmid dag hadden vier organisatoren geprobeerd een leegstaand ge bouw van de PTT in Den Bosch te „kraken" voor de house party. Ze waren bezig de ruimte in te richten met een bar. De ge meentepolitie heeft hen er uit gezet omdat de eigenaar, de PTT, hiervoor geen toestem ming had gegeven. De oproep voor het feest was landelijk verspreid, aldus de politie. Omstreeks middernacht verza melde een groep van 75 tot 100 feestgangers zich op het station van Den Bosch en trok met auto's en taxi's richting Gruy terbos, aldus de politiewoord voerder. Dat valt buiten het bereik van de gemeentepolitie. Vlak na één uur begon de party daar. In een weiland speelde een band, die werd begeleid door claxo- nerende auto's. De rijkspolitie van St. Michielsgestel heeft de party gedoogd en de bezoekers (uiteindelijk 400 a 500 man) ge maand het aantal decibels te beperken. Om circa 6 uur esca leerde de zaak weer, aldus de woordvoerder van de rijkspoli tie. Bij controle van de politie werd een zijspiegel van een politie-auto afgetrokken. De politie heeft een aantal ver dachten aangehouden en na verhoor weer heengezonden, aldus de woordvoerder. Vanuit St. Michielsgestel kwamen slechts enkele klachten, want de wind stond richting Den Bosch, aldus de woordvoerder. Ook bij de rijkspolitie Den Bosch zijn klachten binnenge komen. DEN HAAG - Televisie- en theaterproducent Joop van den Ende wil het Circusthea ter in Scheveningen kopen. Sinds enige maanden worden daarover onderhandelingen gevoerd tussen Van den Ende en de exploitanten. Het perso neel van het Circustheater is vorige week van de plannen op de hoogte gesteld. Het Circustheater wordt geëx ploiteerd door Nationale Ne derlanden Vastgoed en de ge meente Den Haag. Het theater heeft li700 plaatsen en lijdt jaarlijks een verlies van ruim twee en een half miljoen gul den. Van december tot halver wege volgend jaar wordt het theater door Van den Ende ge huurd voor Les Miserables. De producent kijkt al geruime tijd uit naar een eigen theater waar produkties maanden achtereen kunnen blijven draaien. Eer der zat hij met de gemeente Den Haag om de tafel om een musicaltheater aan het Spui te realiseren. Dat zou echter zijn afgeketst op te hoge grond- kosten. Ook in Amsterdam deed hij pogingen een eigen amusementstheater te starten. De plannen van Van den Ende met het Circustheater liggen geheel in de lijn van de wensen die de gemeente Den Haag be gin dit jaar in haar nota Grote* Zalen aan het theater stelde. Van den Ende wil het theater niet alleen overnemen, maar tevens verbouwen en uitbrei den met een theatercafé, kan toorruimte en foyer. DEN HAAG - Parkpop Den Haag heeft de voorspelde half miljoen bezoekers zondag niet gehaald. Het grootste gratis popfestival in Europa had evenals vele andere evenemen ten de afgelopen weken last van het weer. Volgens de orga nisatie kwamen ongeveer 400.000 mensen op de twaalf groepen af, „Wij zijn tevreden", aldus een woordvoerster van de organi satie, de stichting Toerisme Den Haag. „Met dit weer is het toch altijd maar de vraag hoe veel mensen komen. Het is ten slotte een vrijblijvende ge beurtenis." De duizenden men sen kregen in elk geval een zeer gevarieerd programma voorge schoteld. Van de vertrouwde blues van John Mayall tot de enthousiaste muziek van Mano Negra. De laatste groep groeide uit tot één van de hoogtepunten. De zangeres van de groep Kaoma, die voor zonnige klanken moest zorgen, zal zich Parkpop nog lang herinneren. Ze ging na enkele minuten al door haar enkel. Ze maakte haar optre den wel af maar werd na afloop direct naar het ziekenhuis ver voerd. Parkpop was frisjes, maar gaf het vertrouwde beeld: een gigantisch veld, om ringd door kraampjes en be volkt door duizenden muziek liefhebbers die dit jaar de plaatselijke dienst Stadsbe heer eigenlijk dankbaar had den moeten zijn. Deze liet na melijk het grondwaterpeil te gen de gewoonte in 30 centime ter zakken waardoor het veld niet definitief in een modder poel veranderde. Parkpop verliep zonder noe menswaardige incidenten. De politie verrichtte één arresta tie. Een man die enkele vrou wen lastig viel werd ingere kend. AMSTERDAM - Minister D'Ancona van WVC heeft zondag in het Berlage Instituut in Amsterdam de vijf prijswinnaars en vijf eervolle vermeldingen be kendgemaakt voor de Nederlandse lokaties van Eu ro Pan 2. Voor deze tweede ideeënprijs voor jonge Europese architec ten werden voor de vier Neder landse lokaties Apeldoorn, Breda, Nijmegen en Zaanstad 158 ontwerpen ontvangen, waarvan meer dan de helft uit het buitenland. EuroPan is een federatie van elf Europese lan den die tegelijkertijd in eigen land een prijsvraag uitschrij ven, gebaseerd op een gemeen schappelijk thema. Doel is het stimuleren en be vorderen van een internationa le uitwisseling van ideeën op het gebied van architectuur en stedebouw. In heel Europa werden voor de tweede Euro Pan 1500 ontwerpen ontvan gen, een verdubbeling ten op zichte van EuroPan 1. De vijf prijswinnaars, die elk een bedrag van 8.000 Ecu (ruim 18.000 gulden) ontvangen, zijn Dick van Gameren en Bjarne Mastenbroek uit Delft voor de lokatie De Hessenberg in Nij megen, Winfried van Zeeland uit Amsterdam voor dezelfde lokatie, Thnia Concko (samen met Pierre Gautier) uit Parijs voor de lokatie Zaanwerf in Zaanstad, Gerard MacCreanor en Richard Lavington (samen met Koen Steemers) uit Lon den voor dezelfde lokatie en Endry van Velzen (samen met Pieter van Wesemael en Wilma Keizer) uit Delft voor de loka tie Steenakker in Breda. Eervol De eervolle vermeldingen, waaraan een bedrag van 3.000 Ecu (bijna 7.000 gulden) is ver bonden, gaan naar Annie Mie Depuydt (samen met Bradley Kligerman) uit Parijs voor de lokatie Welgelegen/Kanaalzo ne in Apeldoorn en Albert Blaumoser en Thomas Winkler uit Starnberg (Duitsland) voor de lokatie Zaanwerf in Zaan stad. Voor dezelfde lokatie werden in deze categorie Piet Grouls uit Delft, Ruben Picado Fer nandez en Enrique Delgado Camara uit Madrid en Louis Bendix Becker. Michael Christcnsen en Peer Tbglgaard Jeppesen uit Kopenhagen on derscheiden. Tot en met 27 juli Burgh-Haamstede Expositie J Berman bij Gale rie Geluk, Zeesterweegje. Za terdag van 11.00-16.00 uur en na afspraak. Tot en met 6 juli Bruinisse Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Zaete. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Tot en met 24 augustus Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Juli, augustus en september Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Maandag 1 juli Zierikzee Raadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 3 juli Renesse Zomeravondconcert. Renesse Ouverture. Hervormde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Informatiebijeenkomst be stemmingsplan bungalowpark De Bout. De Putmeet. 20.00 Donderdag 4 juli Zierikzee Concert Zeeuws Orkest met Jaap van Zweden. Grote Kerk. 20.00 uur. Renesse Koor- en samenzangmanifesta- tie. Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 5 juli Noordgouwe Zeeuws Vocaal Ensemble. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 6 juli Kerkwerve Bazar/rommelmarkt. Beatrix- straat. Van 9.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag met muziek play- in. Marktplein en rondom Ou de Haven. Van 10.00 tot 18.00 uur. Dreischor Schuurfeest PJZ. Schuur Zuid- dijk 4. Vanaf 21.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt. Bij de Neder landse Hervormde kerk. 9.30 tot 17.00 uur. Zondag 7 juli Burgh-Haamstede Koffieconcert mannenkoor Concordia. Delta In Hotel. 11.45 uur. Renesse Mannenkoor Concordia. De Ark. 10.00 uur. Maandag 8 juli Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 9 juli Zierikzee Tberistendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Cees van de Slik. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Woensdag 10 juli Zierikzee Openluchtsamenkomst Leger des Heils. Havenplein. 14.30 uur. Renesse Zomeravondconcert. Koor klanken. Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 13 juli Ellemect Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mèêtjc. Van 9.00 tot 15.00 uur. Scharendijke Keuring voertuigen zeep kistenrace. Zwarte Plein. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2