Provinciale VVV ijvert voor gidsenopleiding Zierikzeeënaartje geveld Dorpsgemeenschap wil af van drempels voor woningzoekenden Cursus voor Noord- en Midden-Zeeland Paaltjes Twee Vutters in provincie Zeeland Lobby kandidaat organi satoren verder aan banden Eis sociale gebondenheid niet in belang van leefbaarheid van onze kern Seksuele moraal in Neder land sinds 1981 nauwelijks veranderd DINSDAG 18 JUNI 1991 NR 24965 3 ZIERIKZEE - Een tweejarige gidsencursus met als vervolg hierop een provinciale gidsendienst kan het imago van Zeeland van zon-, zee- en strandprovincie verbreden en kan daarmee ook bijdragen aan sei zoensverlenging. Daarnaast speelt ook de toenemen de vraag naar goed opgeleide en georganiseerde gid sen een rol bij het initiatief van de Provinciale VVV om voor de regio Noord- en Midden-Zeeland tot een gidsencursus en daarop aansluitend een provinciale gidsendienst te komen. Deze gidsendienst zou, zo stelt de Provinciale VVV zich voor, een aanvulling kunnen betekenen op de reeds bestaande gidsen- teams in Middelburg, Yerseke en Zierikzee. Menig automobilist heeft met zijn of haar wagen al tegen een van de Zierikzeeënaartjes in Zierikzee gezeten. Zierikzee is voor toeristen en recreanten een weinig eenvoudige omge ving om te rijden. Ook de ei gen inwoners stuiten nogal- eens letterlijk op obstakels in de binnenstad. Met de komst van de Zierikzeeënaartjes is dat alleen maar toegenomen. Ook de soms smalle steegjes, die vaak toch voor verkeer toegankelijk zijn, blijken voor sommige bestuurders ware hindernissen. Deze week nog reed een vrachtwagen zich vast op de kruising Hoge Mo lenstraat-Schuithaven. Heel vervelend - zeker als bij dergelijke aanrijdingen met onpersoonlijke zaken als een gevel of paaltje - de automobi listen doorrijden. Maar ja, Zie rikzee is nu éénmaal zo en de paaltjes hebben het voor de voetganger heel wat aantrek kelijker (lees veiliger) ge maakt. En dat is eigenlijk wel prima zo. Dan maar wat voor zichtiger de bocht om of met wat meer beleid je auto parke ren. AvdW MIDDELBURG - De heren C. W. Janse en L. A. Wisse, hoofd en waarnemend hoofd van het bureau gemeentefinanciën van de afdeling financiën van de provincie hebben, door ge bruikmaking van de regeling tot vervroegde uittreding, de provinciale dienst verlaten. De heer Janse trad in 1946 in provinciale dienst, de heer Wis se in 1948. Tijdens een afscheidsbijeen komst in het provinciehuis heeft hoofd. dr. S. Knigge van de afdeling financiën de kwali teiten van de beide functiona rissen geroemd. In de loopbaan van de heren Janse en Wisse is het toezicht van de provincie op de gemeentelijke financiën vooral veranderd van controle vooraf naar controle achteraf. Ook de mate van politieke be moeienis van provinciezijde met het gemeentelijke finan ciële beleid werd daardoor minder. Voor de toekomst zei de heer Knigge te voorzien dat de eenwording van Europa on der meer zal moeten leiden tot harmonisatie op het terrein van het financiële overheids toezicht. Helemaal nieuw is die gidsen cursus niet. De Stichting Pro motie Zeeuwsch Vlaanderen begon drie jaar geleden reeds met een tweejarige opleiding voor gidsen, gevolgd door het opzetten van een gidsenteam. In verschillende plaatsen in Noord- en Midden-Zeeland (Middelburg, Yerseke en Zie rikzee) zijn weliswaar gidsen actief, maar een regionaal gid senteam ontbreekt echter in deze contreien en dat terwijl de vraag naar dienstverlening door gidsen toeneemt. Datgene wat Noord- en Mid den-Zeeland toeristisch-recrea- tief te bieden heeft, is dusda nig gevarieerd dat het kunnen beschikken over een gidsen team volgens de provinciale VW gewenst is. Met name op de Bevelanden, Tholen en op Walcheren wordt het ontbre ken van zo'n gidsenteam als ge mis ervaren, terwijl er de laat ste jaren juist sprake is van een groeiende behoefte aan een goed opgeleid en georgani seerd gidsenteam in Noord- en Midden Zeeland, is de ervaring van de Provinciale VVV. Voordeel Een ander voordeel dat de Pro vinciale VVV ziet in het instel len van zo'n gidsendienst heeft te maken met het imago van Zeeland als zon-,zee- en strand provincie. Door het inzetten van gidsen kan dit wat beperk te imago worden verbreed en kan tevens een bijdrage wor den geleverd aan seizoensver lenging, door bij voorbeeld het aanbod enigszins af te stem men op de groeiende groep se nioren, die niet gebonden is aan de zomerperiode. Daar het voor Walcheren, de Bevelanden, Tholen en Schou- wen-Duiveland niet haalbaar is gebleken om ieder afzonder lijk zo'n gidsencursus te orga niseren bepleit de Provinciale VW één gidsencursus voor Noord- en Midden-Zeeland. Niet alleen vanwege prakti sche redenen maar ook gezien de overeenkomsten tussen deze regio's. Twee jaar Wat deze cursus betreft denkt de Provinciale VW aan een goed onderbouwde en breed opgezette opleiding die zo'n twee jaar gaat duren en waarin naast de inhoudelijke kennis ook aandacht wordt besteed aan de praktische kant van het gidsen. Het lesprogramma voor deze nieuwe cursus, die volgens opzet in september be gint, bevat onderwerpen als het Zeeuwse landschap/natuur in Zeeland, de geschiedenis van Zeeland, de economie en de cultuur van Zeeland en Zee land culinair. Ook wordt aan dacht besteed aan de verschil lende gemeenten in Noord- en Midden-Zeeland en staat ook gidsenkunde op het program ma. Dit lesprogramma gaat volgens opzet uit van dertig colleges en twaalf excursies cq practijkoefeningen. Daarnaast dienen de cursisten ook een stukje zelfwerkzaamheid aan de dag te leggen in de vorm van de bestudering en presentatie van een zelf gekozen onder werp. Hobby Bij de opzet van deze voor Noord- en Midden-Zeeland nieuwe gidsencursus is de Pro vinciale WV uitgegaan van dertig tot veertig personen. De ze deelnemers denkt de Provin ciale VVV te recruteren uit de groep herintredende vrouwen, vitale VUT-ters en mensen met een parttime baan die het op treden als gids als een vorm van hobby beschouwen. Het optreden als gids moet dan ook niet worden gezien als een re guliere baan. Van de cursisten wordt een ruime algemene ont wikkeling en goede contactue le eigenschappen verwacht. Ook moeten zij over voldoende vrije tijd beschikken om zoveel mogelijk beschikbaar te kun nen zijn op de gevraagde tijd stippen. Werving In de maanden juli en augustus begint de Provinciale VVV met de werving en selectie van de aspirant gidsen. Bij deze selec tie kan de Provinciale WV re kenen op de medewerking van de gewestelijke arbeidsbu reaus Goes en Middelburg. Diegenen die nu reeds als VVV- gids in Zierikzee, Middelburg, Yerseke en Zeeuwsch- Vlaanderen optreden kunnen ook een uitnodiging voor deze cursus verwachten. Gidsendienst •Behalve deze breed opgezette gidsencursus wil de Provincia le VW ook komen tot de oprichting van een gidsen dienst. Deze zal zich bezig moe ten houden met het inzetten van gidsen en het uitbreiden cq toegankelijk maken van het toeristisch produkt in Zeeland, dat meer inhoudt dan zon-, zee en strand alleen. Hierover moet met reeds bestaande gid- senteams, waaronder dat in Zierikzee en wellicht ook met gidsen van andere organisaties overleg worden gevoerd. Deze gidsendienst krijgt in de opzet van de Provinciale WV ook een taak toebedeeld bij het toegankelijk maken van het „produkt". Momenteel is er in 't Zeeuwse nog een aantal at tracties en monumenten met een beperkte openstelling. In dit hiaat zou kunnen worden voorzien door begeleid groeps bezoek. Aan deze opzet zit ui teraard ook een prijskaartje. De Provinciale VW heeft be rekend dat de gidsencursus zo'n 36.000 gulden gaat kosten. De deelnemers (uitgegaan is van vijfendertig cursisten die elk vierhonderd gulden moe ten bijdragen) zullen samen zo'n 14.000 gulden bijeen moe ten brengen. Van de tweeën twintig gemeenten in Noord en Midden-Zeeland wordt aan een bijdrage van 350 gulden per ge meente gedacht, terwijl de Pro vinciale VW 'uit het Tberis- tisch Recreatief Fonds van de provincie een bijdrage van 14.300 gulden hoopt te ontvan gen. BIRMINGHAM - Het Interna tionaal Olympisch Comité heeft aangekondigd de lobby van kandidaat-organisatoren verder aan banden te leggen. Het IOC is wars van de talloze dure cadeaus voor zijn leden in de periode voorafgaande aan de verkiezing. In 1986 werden de IOC-leden overladen met geschenken, on der meer van Amsterdam. Voorzitter Juan Antonio Sama ranch verzette zich daar vijf jaar geleden persoonlijk tegen. Bepaald werd dat presentjes een totaalbedrag van 400 dollar niet mochten overschrijden. De kandidaten voor de zo merspelen in 1996 en de win terspelen in 1998 hebben zich daar niet aan gehouden. De IOC-leden kregen verschillen de reizen met aansluitende va kanties aangeboden, waarvoor ook de familieleden waren uit genodigd. Vorige week werden in Birmingham allerlei dure geschenken bij de hotelkamers afgeleverd. Daar circuleerden vele geruch ten over. ZIERIKZEE - De hoek Schuithaven/Hoge Molenêtraat blijkt voor sommige weggebruikers onover komelijke problemen op te leveren. Nadat eerst een stukje van de gevel van de op dit hoekje geves tigde kledingzaak aan gruzelementen was gereden kreeg ook een Zierikzeeënaartje op de hoek het hard te verduren. Hoe hard en onverzettelijk ook, het Zierikzeeënaartje werd door het verkeersge weld geveld en ging ter plekke plat. (Foto: Marijke Folkertsma). NOORDWELLE - „Als er al eisen aan nieuwe inwoners gesteld zouden moeten worden dan zouden die wat ons betreft luiden: gezellig en actief". Dat schrijft de Dorpsgemeenschap Noordwelle in een brief aan de gemeente Westerschou- wen. De dorpsgemeenschap wil af van de eis dat potentiële nieuwe inwoners van het dorp sociale en/of economische binding met Noordwelle moeten hebben om daar een huis te mogen kopen of huren. Noordwelle is een dorp dat bij na 300 inwoners telt. „Voor de leefbaarheid van de kern moe ten zoveel mogelijk activitei ten en voorzieningen blijven. Daarom is een (beperkte) groei van Noordwelle noodzakelijk", zo stelt de dorpsgemeenschap in de brief aan de gemeente. Er moeten dus meer mensen komen wonen en dat is alleen mogelijk als aan een aantal ei sen voldaan wordt. Om een huis te bouwen of te huren moet men sociaal of economi sche gebonden zijn aan Schouwen-Duiveland. Die re gel wordt zowel door woning bouwvereniging Beter Wonen gehanteerd als door de ge meente Westerschouwen. En juist die regel is de Dorps gemeenschap Noordwelle een doorn in het oog. „Omdat nog steeds potentiële inwoners af gewezen worden vragen wij u bij deze de eis voor sociale en economische gebondenheid op te heffen voor Noordwelle", al dus de brief van de dorpsge meenschap. „Deze eis is niet in het belang van de leefbaarheid van onze kern". Volgens de dorpsgemeenschap is het geen enkel probleem om de regel te schrappen. „Vaak zien we dat mensen die zich tij delijk op Noordwelle vestigen daar later ook 'definitief' wil len blijven wonen", stelt de dorpsgemeenschap. Zij kop pelt daar de opmerking aan vast dat als er een huis leeg komt te staan daar altijd meer dan voldoende belangstelling voor is. Leefbaarheid De dorpsgemeenschap bena drukt in haar brief aan de ge meente dat een bescheiden groei van het aantal inwoners belangrijk is voor de leefbaar heid in een kleine kern als Noordwelle. Anders, zo luidt de gedachte, verdwijnen op lange termijn bepaalde voor zieningen. „Het is absoluut noodzakelijk dat die dingen die de mensen bij elkaar bren gen blijven bestaan". .li Veel activiteitemin Noordwelle hebben volgens' de dorpsge meenschap eigenlijk een te smal draagvlak): om voort te kunnen blijvem bestaan. „Al leen omdat het dorp nu buiten gewoon veel actievelingen telt kunnen een ouderensoos, een toneelvereniging, een eigen Oranjefeest en dergelijke blij ven bestaan". Een aantal zaken loopt al ern stig gevaar, zo geeft de dorps gemeenschap in haar brief aan de gemeente aan. „Een dorps winkel is (nog) niet levensvat baar en het voortbestaan van de school wordt ernstig be dreigd", aldus de dorpsge meenschap. „Kortom: een voorstander van de leefbaar heid is ook een voorstander van meer inwoners. Waar die inwoners vandaan komen of werken is niet van belang. Het gaat niet om arbeidsplaatsen maar om sociaal-maatschappe lijke functies", aldus de dorps gemeenschap. Voorrang Drs. L. A. Tange van Woning bouwvereniging Beter Wonen stelt in reactie op hetgeen -de dorpsgemeenschap in haar brief aan de gemeente aan kaart dat de woningbouwver eniging de regel in kwestie strikt hanteert. „Het gaat ons erom dat mensen die binding hebben met Schouwen-Duive land voorrang krijgen als ze hier een woning zoeken". Tange tekent daar meteen bij aan dat dat zeker niet wil zeg gen dat mensen die geen bin ding met het voormalige eiland hebben helemaal geen kans maken op een woning. Voorop staat, zo legt hij uit, dat leeg stand van woning zoveel moge lijk voorkomen wordt. „In Noordwelle is op dit moment weer vraag naar woningen, maar er is ook een tijdje een overschot aan woningen ge weest en wij laten woningen natuurlijk niet moedwillig leeg staan". Bij het toewijzen van wonin gen gaat Beter Wonen als volgt te werk: allereerst wordt geke ken hoeveel kandidaten er voor een bepaalde woning zijn. Aan de potentiële huurders worden vervolgens pünten toegekend. Wie de meeste punten heeft maakt de meeste kans een wo ning toegewezen te krijgen. De lijsten, waarop de kandida ten en hun urgentiepunten, worden vervolgens voorgelegd aan de woonruimte-adviescom missie. In die commissie zijn alle gemeenten van Schouwen- Duiveland vertegenwoordigd. Die buigt zich over de aanvra gen en kijkt wat haalbaar is en brengt vervolgens advies uit aan het bestuur van de woning bouwvereniging. Die beslist uiteindelijk over de toewij zing. In de regel volgt het be stuur van de woningbouwver eniging het advies van de woonruimte-adviescommissie Rekbaar Het begrip sociale gebonden heid is, zo blijkt uit de uitleg van Tange, een rekbaar begrip. Men hoeft niet per definitie al op Schouwen-Duiveland te wo nen om in aanmerking te ko men voor een ander huis. Thnge legt uit dat bijvoorbeeld ie mand die getrouwd is met een van Schouwen-Duiveland af komstige partner voldoet aan de norm sociale binding. Mensen die geboren werden op Schouwen-Duiveland, later verhuisden naar bijvoorbeeld de Randstad en nu weer terug willen naar hun geboortegrond voldoen eveneens aan de eisen. Vooral die laatste groep is, zo stelt Thnge, de laatste jaren groeiende, maar volgens hem kan in het algemeen gesteld worden dat het aantal woning zoekenden dat een sociale dan wel economische binding heeft is toegenomen. „En die mensen krijgen bij het zoeken naar een woning voorrang boven de mensen die geen sociale of eco nomische binding met Schou wen-Duiveland hebben". De brief van de Dorpsgemeen schap Noordwelle staat op de lijst van ingekomen stukken die tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Wester schouwen op maandag 24 juni aan de orde wordt gesteld. Het college stelt de raad voor de brief ter nadere bestudering in handen van b en w te stellen. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Dorpsgemeenschap: Eisen niet in belang van leefbaarheid in onze kern. (Archieffoto). Verwachting t/m zaterdag 22 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw.3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuidw. 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni. Zon op 05.18, onder 22.03 Maan op 14.17, onder 01.13 20 juni. Zon op 05.18, onder 22.03 Maan op 15.33, onder 01.28 Eerste Kwartier: 19 juni (06.19) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Aan het buiige en voor de tijd van het jaar veel te koude weer komt ook het komende etmaal nog geen einde. Boven de Noordzee ligt nog steeds een lagedrukgebied, dat vooral in de hogere luchtlagen goed is ontwikkeld. Dit laag is gevuld met koude en onstabiele lucht, waarin zich al bij een geringe verwarming van het aardoppervlak gemakkelijk buien kunnen ontwikkelen soms zelfs met onweer. Het Noordzeelaag ondergaat vanuit Schotland op woensdag weer enige versterking. Vannacht kunnen tijdens enkele op klaringen bij zo'n graad of 8 hier en daar mistbanken ontstaan. Overdag is het half tot zwaar bewolkt en gaan op veel plaatsen buien vallen. War mer dan 15 graden wordt het op woensdagmiddag niet. De zuid westenwind is zwak tot matig. Na woensdag neemt de buiigheid wat af en wordt het iets minder koud. AMSTERDAM - De seksuele moraal in Nederland is sinds 1981 nauwelijks veranderd. Onder invloed van aids is er geen sprake van meer behou dende opvattingen over seksu aliteit onder de Nederlanders. Dit blijkt uit een onderzoek waarvan de resultaten maan dag in de RAI in Amsterdam zijn gepresenteerd. ZIERlKZEESCHEiSS NIEUWSBODE SÉ!» Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezereservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inievertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3