LAATSTE NIEUWS Aantal gewapende overvallen vorig jaar sterk gestegen waterstanden Gewijzigd voorstel voor toeslagen diesel en LPG Ter Beek geeft nog geen groen licht voor verder bezuinigen Veiligheid bewoners rivierdijken voorop' Raad van State stelt Reimerswaal in het gelijk Steeds vaker benzinestations en winkels doelwit Kamer bezorgd over gezond heidsproblemen minderheden Boudewijn krijgt Orde van de Kouseband België past maximum snelheden aan Artsen zonder Grenzen helpt bij opvang vluchtelingen op Filipijnen Record aantal bezwaar schriften tegen uitbreiding luchthaven Afronding debat over defensienota 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Het aantal gewapende overvallen in de CRI melding van een steeds ons land is vorig jaar sterk gestegen. Met name ben- J'f1" zinestations en winkels, zijn steeds vaker het doel wit van een gewapende overval. Het aantal mensen dat bij een overval om het leven kwam daalde van elf in 1989 naar negen, maar het aantal gewonden liep daarentegen sterk op: van 95 in '89 tot 127 vorig jaar. DEN HAAG - In de Tweede Kamer bestaat grote zorg over de gezondheidssituatie bij allochtonen en de problemen die zij ondervinden bij hun zoektocht naar goede medische zorg. Als gevolg van onder meer taal- en cultuurproblemen krijgen veel alloch tonen niet de medische zorg die ze eigenlijk nodig hebben, zo brachten Kamerleden van CDA, PvdA en D66 maandag naar voren tijdens een Kamerdebat over het minderhedenbeleid. VEENDAM - De gemeente Veendam ontkent dat aan de aanhouding van twee asielzoe kers met een nieuwe mountain bike vorige week maandag een speciaal opsporingsbeleid ten aanzien van buitenlanders ten grondslag ligt'. LONDEN (DPA/ANP) - Ko ning Boudewijn van België is maandag opgenomen in de Or de van de Kouseband. De eer van de prestigieuze Britse ver sierselen viel de Belgische vorst op het Londense kasteel Windsor ten deel. De ceremo nie werd geleid door koningin Elisabeth II van Groot- Brittannië. Koningin Beatrix, die vorig jaar in de Orde van de Kouse band werd opgenomen, was niet bij de ceremonie aanwezig. Ook de Britse kroonprins Charles, jongste lid van de Kouseband, moest wegens rug klachten verstek laten gaan. De Orde van de Kouseband werd in 1348 ingesteld door Eduard III van Engeland. Het zacht blauwe ordelint wordt te genwoordig hoofdzakelijk aan monarchen toegekend. BRUSSEL - De maximum snelheid binnen de bebouwde kom in België wordt op 1 ja nuari 1992 verlaagd van 60 naar 50 kilometer per uur. Ook de maximumsnelheid op ex preswegen of vierbaanswegen zonder middenberm gaat om laag van 120 naar 90 kilometer per uur, maar wanneer is nog niet afgesproken. De verlaging van de snelheid binnen de bebouwde kom zou al op 1 oktober a.s ingaan maar om regering en gemeenten meer tijd te geven voor de noodzakelijke maatregelen is de datum verschoven, zo zei de Vlaamse verkeersminister Jo- han Sauwens maandag na overleg met collega's van de na tionale en andere deelregerin- gen. Die besloten verder een werkgroep op te richten die gaat bekijken of „carpoolers" van een aparte rijstrook ge bruik mogen maken, zoals taxi's en bussen dat nu al kun nen. Dan moeten er minstens drie inzittenden zijn, terwijl blijkens studies dat nu er ge middeld 1,2 tot 1,5 zijn. De regeringsfracties willen hun voorstel nu laten ingaan per 16 september. Tot die tijd zouden de bedragen uit het wetsontwerp van het kabinet' moeten gelden, dat op 1 juli van kracht moet worden. De bedragen waarmee de wegen belasting voor LPG- en diesel auto's omhoog gaat blijven de zelfde als in het oorspronkelij ke amendement. Uitgaande Dat staat in het jaarverslag van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) over 1990, dat dinsdag is gepresenteerd. Uit het jaarverslag van de CRI blijkt dat ondankj het toege nomen aantal overvallen de to tale buit nagenoeg hetzelfde is gebleven: 27,2 miljoen gulden vorig jaar tegen 26,5 miljoen gulden in 1989. Dat komt om dat meer overvallen misluk ten, vooral door verscherpte veiligheidsmaatregelen. Het aantal overvallen dat strandde in een poging steeg in 1990 met ruim de helft tot bijna 400. Het aantal overvallen op banken, geldtransporten en postkanto ren bleef nagenoeg gelijk, maar vooral benzinestations (een stijging van 47 procent) en winkels (plus 54 procent) ken den een stijgende populariteit bij overvallers. Extra beveiliging Ondanks inspanningen van po- De gemeente Reimerswaal liet enkele weken geleden de aan leg van een LPG-leiding door haar grondgebied onder drei ging van politiedwang stilleg gen. Deltan voerde de directie over de werken, omdat gelijktijdig een zoetwaterleiding ten be hoeve van de fruitteelt en indu strie wordt aangelegd. Rei merswaal was het echter niet eens met de strengere normen voor LPG-leidingen, die de provincie uitwerkte voor het externe veiligheidsbeleid. van personenauto's van 900 ki lo gaat de toeslag voor wagens op diesel met 425 gulden om hoog en op LPG met 245 gul den. Het wetsvoorstel van het beoogde een verhoging van de toeslagen met respectievelijk 300 en 395 gulden. De Kamer stemt dinsdag over het wets ontwerp en de daarbij inge diende wijzigingsvoorstellen. litie en justitie om overvallen te voorkomen en extra beveili gingsmaatregelen van het be drijfsleven blijkt er een con stante aanwas van jongeren te zijn die zich op het overval lerspad wagen. Het métier kent een vaste kern beoefe naars. Van de overvallers die worden aangehouden blijkt on geveer 70 procent al eerder een overval te hebben gepleegd. Volgens de CRI blijken Italia nen behoorlijk actief bij over vallen in Nederland. Het aan tal overvallen dat wordt opge lost blijft achter bij de stijging van het totale aantal overval len. Omdat nog niet alle onder zoeken naar overvallen in 1990 zijn afgerond kan de CRI nog geen definitief percentage op helderingen geven. Maar eind december was 21 procent van de overvallen opgelost, tegen 29 procent in december gemid deld in de afgelopen jaren. De laatste jaren schommelt het uiteindelijke oplossingsper centage rond de 37. Ook in dit jaarverslag maakt De veiligheidszone zou als ge volg hiervan aan weerszijden van de leiding honderd en de toetsingszone vijfhonderd me ter worden. Het structuursche ma van de landelijke overheid geeft hiervoor normen van res pectievelijk honderd en hon derdtwintig meter aan. Rei merswaal voerde aan toch al ingeklemd en doorsneden te zijn door verkeers- en waterwe gen. De leidingstraat zou nog meer onzekerheid en planolo gische beperkingen met zich mee brengen. structuurschema Deltan en Eurogas dienden bij de Raad van State een schor- singsverzoek in tegen het ver bod van Reimerswaal, maar de Raad stelde vorige week de Zeeuwse gemeente in het ge lijk. Een woordvoerder van de provincie bevestigde maandag middag dat is afgestapt van de eigen berekeningsfactor en dat nu, mede vanwege de economi sche gevolgen, de eisen uit het structuurschema zullen wor den gehanteerde. „Dat wil ze ker niet zeggen dat we de vei ligheid niet serieus nemen", al dus de woordvoerder. ROTTERDAM - Zeeschepen die zich in de Rotterdamse haven milieuvriendelijk gedragen, kunnen een 'Groene Kikker' verdienen. Naast een vignet op de scheepsromp, wordt goed gedrag ook beloond met tarief voordelen of tijdwinst door een bevoorrechte afhandeling. AMSTERDAM - Artsen zonder Grenzen (AzG) start een nood hulpprogramma op de Filipij nen voor de opvang van men sen die na de uitbarsting van de vulkaan Pinatubo zijn ge vlucht of geëvacueerd. Dat heeft AzG maandag bekendge maakt. Het gaat om een pro gramma voor onderdak, medi sche zorg en de aanleg van water- en sanitaire voorzienin gen. Het hulpprogramma, waar voor drie medewerkers van AzG worden ingezet, speelt zich af aan de westelijke kust zone tussen de steden Olonga- po en Botolan, en in de stad Malolos, die op 60 km van de vulkaan verwijderd ligt. Het AzG-team zal nog deze week worden uitgebreid met een arts en een technisch medewerker. de CRI melding van een steeds groter wordende aandacht van de Colombiaanse drugskartels voor West-Europa. Vorig jaar drong de CRI al aan op de in voering van een visumplicht voor Colombianen, een maat regel die in oktober vorig jaar van kracht werd. Volgens de CRI worden geregeld grote par tijen Colombiaanse cocaine verborgen in legale scheeps- vrachten. Via Westeuropese zeehavens als Rotterdam, Ant werpen en Bremerhaven wordt de cocaïne Europa ingevoerd. Zo stuitte de Nederlandse poli tie vorig jaar in IJmuiden op een partij van ruim 2600 kilo cocaïne. Ook de inbeslaggeno- men hoeveelheid hasj steeg vo rig jaar sterk van ruim 14.000 kilo tot ruim 90.000 kilo. Dat komt vooral omdat politie en justitie meer aandacht aan de "invoer van en groothandel in softdrugs zijn gaan besteden. De enorme winsten die in deze branche gemaakt werden en de daaruit voortvloeiende vrees voor „maatschappelijke onder mijning en corruptie" waren daar de reden voor. Volgens de CRI moet de drugshandel in Europees verband krachtig worden aangepakt. De slechte economische situatie en de toe nemende werkloosheid onder jongeren in Oost-Europa be vorderen de groei van het aan tal gebruikers daar. MAASTRICHT - Voor het ver strijken van de termijn waar binnen bezwaarschriften kon den worden ingediend tegen de aanleg van de omstreden oost west-baan op de luchthaven Maastricht in Beek zijn bij de provinciale commissie ruim 25.000 schriftelijke protesten binnengekomen. Althans officieus, zo liet een woordvoerder van de commis sie bezwaarschriften maandag middag weten. Het officiële aantal zal pas over enige tijd bekend zijn. Wel staat reeds nu vast dat nooit eerder zo veel be zwaarschriften tegen de uit breiding van een vliegveld zijn binnengekomen als nu. Onge veer de helft is afkomstig van de actiegroep „Boze Moeders". De Belgische grensgemeenten, die grote overlast duchten van uitbreiding van het vliegveld in Beek, zijn goed voor circa 5.000 bezwaarschriften. Het meest omvangrijke protest is afkomstig van de vereniging „Geen uitbreiding vliegveld Beek", die al jarenlang ageert tegen de geluidsoverlast van de luchthaven Maastricht. Haar bezwaarschrift beslaat meer dan 200 pagina's. „De nota op zich is al een ver antwoorde bezuiniging op de fensie", aldus Tbr Beek. „Het financiële jasje is het resultaat van een zorgvuldige afweging binnen het kabinet." Pogingen van de VVD en D66 om volstrekte duidelijkheid van de bewindsman te krijgen over zijn interpretatie van de wen sen van de PvdA - die nadruk kelijk de mogelijkheid van verdere bezuinigingen open wil laten - strandden op de op merking van de minister dat hij de nota wenst uit te voeren maar dat met hem over de pre cieze invulling t'e praten is. Kabinetsbreuk Of de bewindsman daarmee vasthoudt aan het financiële kader van zijn nota tot in ieder geval 1994, werd niet uitgespro ken. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken, die tijdens de start van het debat een week geleden nog fors van de toren blies dat bezuinigin- CDA-woordvoerster Laning- Boersema constateerde gebrek aan interesse, gebrek aan des kundigheid en gebrek aan in zet van met name artsen. Uit onderzoek is volgens haar ge bleken dat, waar de stand- daardpraktijk van een huis arts 2250 mensen omvat, bij een populatie van overwegend buitenlanders een praktijk van maximaal 1600 mensen het maximaal haalbare blijkt. Aparte behandelcircuits voor allochtonen vindt het CDA uit den boze. Veel meer moet ge tracht worden medici te scho len in hun omgang met alloch tonen, aldus Laning. PvdA-Kamerlid Achttienribbe- FFD'er P. Blauw: Leden van de vaste Kamercom missie en enkele Gelderse Sta tenleden maakten maandag een tocht langs Gelderse dijk verzwaringsprojecten langs de Waal. Direct bij aankomst in Geldermalsen werd de groep opgewacht door enkele actie voerders uit Neerijnen en Gel dermalsen. Om te illustreren dat zij monddood zijn geweest bij de inspraak rondom de dijkverzwaring, hadden de ac tievoerders met zwart plastic hun mond afgeplakt. De actie voerders hekelden de ondemo cratische aanpak in Gelder land. Volgens hen hebben be woners aan rivierdijken in an dere provincies veel meer zeg genschap gekregen. Verwoestingen De actievoerders vinden dat de natuur op sommige plaatsen is verwoest door de dijkverzwa ring en dat teveel dijkwonin gen moesten worden gesloopt. Blauw bestrijdt deze mening. Naar zijn oordeel heeft men in Gelderland juist veel aandacht besteed aan de inspraak procedure en is de kritiek die de actievoerders met name heb ben op het polderdistrict niet gen wel eens tot een kabinets breuk zouden kunnen leiden, hield zich opvallend rustig. Hij had •alleen bedoeld te zeggen dat nu geen voorschot genomen kan worden op bezuinigingen na 1994. Van den Broek reageerde in de spaarzame tijd die hij aan het woord was, nog wel op de op merkingen van PvdA-fractie- woordvoerder Wöltgens, afge lopen zaterdag in de Meervaart in Amsterdam. Wöltgens had het over een „solovlucht" van de bewindsman die hem wel eèns achter de horizon van het kabinet zou kunnen brengen. Volgens Wöltgens moest de mo gelijkheid van verdere bezuini gingen op defensie openblij ven. Afweergeschut Van den Broek: „Ik ben wel wat afweergeschut tegengeko men boven de Meervaart, maar ben veilig geland in het kabi net. De opmerkingen van de Buijs vindt ook dat artsen veel meer deskundigheid in de be handeling van allochtonen moet worden bijgebracht via bijscholingsprogramma's. Groenman (D66) opperde zelfs de mogelijkheid deze bijscho ling een verplicht karakter te geven nu huisartsen het op vrijwillige basis te vaak laten afweten. Achttienribbe en La ning vinden het tevens van be lang dat allochtone vrouwen veel beter voorgelicht moeten worden over de mogelijkheden ongewenste zwangerschappen te voorkomen. Laning wees er op dat in deze groep relatief veel abortussen voorkomen. terecht. Ook zou er aan de landschappelijke inpassing de nodige zorg zijn besteed. Vol gens commissielid J. T. van den Berg (SGP) is het goed dat re gionale organen toezien op de uitvoering van de dijkverzwa ringsprojecten. Wel moet vol gens Van den Berg zeer binnen kort binnen de Kamercommis sie herziening van de subsidie regeling aan de orde worden gesteld, want door de vele in spraakprocedures (sommigen ervan lopen al vanaf 1974) en de daaraan gekoppelde veran deringen komen met name de waterschappen voor financiële problemen te staan. Daardoor laat de uitvoering van de dijk verzwaring nog langer op zich wachten. De Gelderse rivier dijken zouden aanvankelijk in 1998 op hoogte moeten zijn ge bracht. Vierhonderd kilometer rivierdijk, waaronder een groot aantal urgente dijkvak ken, moet nog worden verbe terd. Nu is het streven in 2004 97% van de rivierdijken op het veiligheidsniveau te brengen. Bij berekening van het veilig heidsniveau gaat men uit van een mogelijke dijkdoorbraak van eens in de 1250 jaar. In to taal is nu in Gelderland 172 ki lometer rivierdijk verbeterd. PvdA-fractievoorzitter begrijp ik zodat hij zich aan de ge maakte afspraken wil houden. Tbr Beek las de opmerkingen van de Kamer zo dat hij nu kan beginnen met de uitvoering van zijn nota waar het gaat om herstructurering en verklei ning van de krijgsmacht. Die opmerking van Ter Beek was aanleiding voor PvdA-woord- voerder Vós, gesteund door het CDA, om in derde termijn nog een motie in te dienen waarin de bewindsman in feite onder curatele zou worden gesteld voor investeringsuitgaven bo ven de 25 miljoen gulden. De tekst van de motie werd echter op verzoek van de staatssecre taris van defensie aangepast. In plaats van dat het departe ment de Kamer om „toestem ming" moet vragen wordt er nu gesproken van een beoorde ling van de zijde van de Kamer. De boer op Tbr Beek stemde wel voluit in met een motie van PvdA en CDA om te streven naar volle dige uitruiling van taken en in ternationale samenwerking. Hij zou daarvoor „de boer op gaan", maar waarschuwde de Kamer tegelijkertijd daarvan niet te hoge verwachtingen te koesteren. Hele maand juni Burgh-Haamstede Schilderijenexpositie De Tien Geboden. De Burght. Tijdens kantooruren. Tot en met 22 juni Zierikzee Tbntoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Burgh-Haamstede Foto-tentoonstelling Betty Everaers. De Bewaerschole. Van maandag tot zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van 25 juni tot en met 6 juli Bruinisse Tbntoonstelling leven en werk Annie. M. G. Schmidt. Biblio theek De Zaete. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 26 juli Burgh-Haamstede Tbntoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Schutse. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Dinsdag 18 juni Renesse Seniorenreis. Vertrek vanaf dorpshuis. 8.00 uur. Nieuwerkerk Commissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkander. Hervormd Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 19 juni Zierikzee Open dag volwassenenonder wijs DAS. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. 9.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adul- lam. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 20 juni Zierikzee Fietstocht (naar Brouwersha ven) voor 55-plussers. Vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.15 uur. Commissie Internationale uit wisseling. Stadhuis. 16.30 uur. Commissie ABZ. In stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën en onderwijs. Gemeente huis. 16.30 uur. Zaterdag 22 juni Haamstede Israël-avond ten bate van het Shaare Zedekziekenhuis te Je ruzalem. Kerkgebouw Neder landse Hervormde Kerk. 19.00 uur. Oosterland Braderie/mini rommelmarkt ten bate van Oosterlands Fan fare. CTV-loods van de Abee- lestraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 23 juni Zierikzee Interkerkelijke dienst De zo mer is nabij. Rooms Katholie ke kerk. 17.00 uur. Scharendijke Opening Marina Port Zélande. Kabbelaarsbank. 18-00 uur. Maandag 24 juni Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Rouw, Ring 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee Excursie Slikken Flakkee van Ned. Bond van Plattelands vrouwen (afdeling Schouwen). Vertrek ZWN. 13.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 juni 09.55 161 03.35 -175 22.10 135 16.00 -125 20 juni 10.50 151 04.25 -168 23.05 128 17.00 -122 ROOMPOT BUITEN 19 juni 08.30 162 02.05 -169 20.50 132 14.45 -117 20 juni 09.25 149 03.05 -161 21.55 124 15.50 - 113 BRUINISSE 19 juni 10.00 176 03.35 -180 22.20 148 16.00 -132 20 juni 10.55 164 04.30 -173 23.15 140 16.55 -128 WEMELDINGE 19 juni 09.55 181 03.40 - 187 22.10 155 16.05 - 137 20 juni 10.50 170 04.30 -180 23.15 146 17.00 -134 Doodtij: 21 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MIDDELBURG - De provincie Zeeland ziet af van aanzienlijke verruiming van veiligheidszones langs leidingstraten. Een geschil tussen de Delta Nutsbe drijven (Deltan) en Eurogas in Vlissingen enerzijds en de gemeente Reimerswaal anderzijds is hiermee opgelost. DEN HAAG - CDA en PvdA hebben maandag een nieuw voorstel ingediend om de toeslagen in de mo torrijtuigenbelasting voor diesel en LPG op een an dere wijze te verhogen dan het kabinet wil. Op die manier denken zij het kabinet dit jaar te behoeden voor een financiële strop van 30 miljoen gulden. Vanwege dat nadeel had staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) vorige week nog grote moeite met de plannen van CDA en PvdA. DEN HAAG - Minister Ter Beek van defensie heeft maandag tijdens de afronding van het debat over de Defensienota de centrale vraAg of er nog verdere be zuinigingen mogelijk zijn op zijn departement in het midden gelaten. Volgens de bewindsman „ligt het doel van de nota vast, maar kan de route worden aangepast". GELDERMALSEN - De veiligheid van bewoners aan rivierdijken moet voorop staan. Zwakke dijk- tracé's met een doorbraakkans van eens in de 60 a 70 jaar moeten niet door een inspraakprocedure van twintig jaar nog verder achteruit gaan. Dat zei maandag de waarnemend voorzitter van de vaste Kamercommissie van verkeer en waterstaat, de heer P. Blauw (VVD). DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2