Rijks Scholen Gemeenschap wordt Regionale Scholen Gemeenschap Werk van Hedi Bogaers te zien in De Eenhoorn Vlissingen krijgt alsnog licentie ssman RSG Professor Zeeman met ingang van een januari 1992 onder gemeentelijk bestuur Antieke tractoren te kijk in Kerkwerve Grevelingen- schap op stap Het leven als inspiratiebron Buien 3 7 OVERVALLEN UITBREIDING GIDSENTEAMS BINDING CONCOURS HIPPIQUE Informatie avond over plan De Bout 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Ook voor een ver stelbare Auping- bodem naar Zonnemaire? Jazeker!! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 18 JUNI 1991 147e JAARGANG NR 24965 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - In 1968, bij het invoeren van de Mammoetwet, werden het gemeen telijk lyceum en de openbare ULO in Zierikzee samengevoegd tot de Rijks Scho len Gemeenschap Professor Zeeman. Een school voor Mavo, Havo en Atheneum die (vanaf dat moment) rechtstreeks werd bestuurd door de rijksoverheid en die onder meer werd gebruikt als voorbeeldscliool. Het gemiddelde bedrag dat voor de 54 rijksscholen in Nederland werd besteed, was voor het rijk uitgangspunt voor de financiële bijdrage die men aan gemeentelijke en bijzondere scholen gaf. Enkele jaren geleden begon het rijk in het kader van de bezuinigingen te decentraliseren; haar scholen over te dragen aan de gemeentelijke overheden. In januari 1992 wordt ook de Rijks Scholen Gemeenschap Professor Zeeman een gemeentelijk instituut, de Regionale Scholen Gemeenschap Professor Zeeman. Een verandering die inhoudt dat de school voortaan wordt bestuurd door de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Men doet dat via een gemeen schappelijke regeling waarin van elke gemeente een verte genwoordiger zit die deskun dig is op het gebied van onder wijs. Het nieuwe schoolbe stuur. Dit bestuur wordt gead viseerd door de rector van de RSG, R. Soesman en een verte genwoordiger van het onder wijs administratie kantoor, dat de administratieve werkzaam heden van de school op zich gaat nemen. Sinds september 1986, toen in het stadhuis de eerste circulai re van het ministerie van on derwijs in de bus viel waarin sprake was van overdracht van de rijksscholen aan de gemeen ten, is L. J. Lagendijk uit Zie rikzee bezig met het plan. Als chef van de afdeling Welzijn (waaronder ook onderwijs valt) voerde hij namens de ge meente Zierikzee overleg met de directie van de RSG en de De Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman wordt door het gemeenten op Schouwen-Dui- rijk overgedragen naar de gemeenten op Schouwen-Duiveland. veland om de operatie voor te (Archieffoto). bereiden. „Die eerste circulaire kwam als een donderslag bij heldere hemel en aanvankelijk stond de gemeente Zierikzee en later ook de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland niet te trappelen om het bestuur en daarmee de verantwoordelijk heid voor de RSG over te ne men. Men was bang voor moge lijke financiële consequen ties", herinnert Lagendijk zich. Die houding veranderde toen bleek dat het weigeren van de verantwoordelijkheid zou be tekenen dat de school gesloten zou worden en vooral toen dui delijk werd dat de financiën die men daarvoor van het rijk ontvangt toereikend zijn om de school op de huidige manier voort te zetten. Omdat Zierikzee de kleinste gemeente in Nederland was waaraan het rijk een school wilde overdragen en op de RSG leerlingen zitten die uit alle kernen op Schouwen-Duive land komen, zijn in 1988 de vijf andere gemeenten benaderd om deel te nemen aan het be stuur. Een verzoek dat deze we ken zijn finale krijgt doordat de diverse gemeenteraden er definitief over beslissen. Uit vooroverleg is al gebleken dat die beslissingen zeer waar schijnlijk positief uitvallen. Via overleg dat Lagendijk het afgelopen jaar wekelijks had met de rector van de RSG, Soesman is ook de school in middels klaar voor de over dracht. Hoewel het plan voor de over dracht is geboren uit bezuini gingsoverwegingen van het rijk, kunnen er volgens Lagen dijk toch belangrijke voorde len aan zitten. „Doordat het bestuur in handen van de ge meenten komt vallen er voor de school veel tussenstations weg. Men hoeft geen contact meer op te nemen met Den Haag wanneer men wat wil vragen, maar men kan hier in de regio terecht. Die lijn wordt dus veel korter". Een ander voordeel is volgens Lagendijk dat door het nieuwe school bestuur sneller kan worden in gespeeld op regionale ontwik kelingen. „Ze weten wat er speelt op het eiland en kunnen dat meewegen in de wijze waarop ze de school besturen". Natuurlijk zit er aan de hele overdracht van rijksschool naar regionale school veel werk vast. Vooral op het orga nisatorische vlak. Zo moeten al het personeel, 56 leraren en an der onderwijs-ondersteunend personeel, opnieuw in dienst worden genomen en dan van de gemeente. Het huishoudelijk reglement, de directie-statuten en andere regelingen die op school van toepassing zijn moe ten opnieuw worden vastge steld. De bedoeling is om daarbij de zelfde lijn aan te houden die ook nu op school van toepas sing is. „Ik denk dat voor lera ren en leerlingen het hele over gangsproces in de praktijk ge ruisloos zal verlopen". Lagen dijk verwacht ook niet dat het nieuwe schoolbestuur de eerste tijd rigoreuze veranderingen zal doorvoeren. „Het eerste jaar is een oriënterende fase". Zelfs de afkorting van de naam van de school blijft hetzelfde. „We hebben gekozen voor Re gionale Scholen Gemeenschap in plaats van Gemeentelijke Scholen Gemeenschap omdat die afkorting RSG zo is inge burgerd". Aan de onderteke ning van de overdrachtsove reenkomst in januari 1992 zal volgens Lagendijk zeker een officieel tintje worden gege ven- „We hebben staatssecreta ris Wallage uitgenodigd om daarvoor naar Zierikzee te ko men". ZOELEN - De vrouw, die zon dagmorgen langs een sloot in Zoelen werd gevonden, blijkt de achttienjarige Wilhelmina Cornelia (Mieke) van Rosma len uit Culemborg te zijn. KERKWERVE - Zaterdag 22 juni wordt op het bedrijf van C. bij de Vaate aan de Boots- weg in Kerkwerve een open dag antieke tractoren en stati onaire motoren gehouden. Deze open dag wordt georgani seerd in samenwerking met de Oude Tractoren en Motoren Vereniging. Vanaf 9.30 uur stel len ongeveer 40 leden van die vereniging hun pronkstukken op het demonstratieterrein aan de Bootsweg op. Te zien zijn on der meer stationaire motoren van Lister en tractoren van Munktell en Massey Harris. Om 11.00 uur wordt een rondrit gemaakt door dè gemeente Middenschouwen. Het publiek kan vanaf 13.00 uur terecht. De leden van de Oude Tractoren en Motoren Vereniging verzorgen demonstraties met het aanwe zige materiaal. GOEDEREEDE - Vrijdag vijf juli gaat de Raad van Bestuur van Natuur- en recreatieschap De Grevelingen op excursie. Voorafgaand aan de excursie wordt vergaderd in het ge meentehuis in Goedereede. Die vergadering begint om 10.30 uur. Het vertrek naar het Be zoekerscentrum Grevelingen staat gepland voor 12.00 uur. De boot vertrekt vanaf het be zoekerscentrum om 12.15 uur. Aperitief en lunch worden aan boord gebruikt. Omstreeks 13.30 uur arriveert het gezel schap op de Slikken van Flak- kee waar het fietspad geopend zal worden. Vanaf de slikken voert de tocht verder naar de Grevelingendam waar men een kijkje zal nemen bij de werk zaamheden in verband met de aanleg van een fiets/voetbrug bij de Grevelingensluis. Om streeks 17.00 uur keert men weer terug naar Goedereede waar het diner gebruikt wordt. ZIERIKZEE - Aspects of Life. 't Is een korte maar te gelijkertijd ook veelzeggende titel die beeldend kunstenaar Hedi Bogaers uit Zierikzee heeft gege ven aan haar expositie olieverfschilderijen en bron zen beelden, die tot en met zaterdag 29 juni in gale rie De Eenhoorn aan het Havenpark in Zierikzee te zien is. Mensen, hun stemmingen en karaktereigenschappen blij ken een onuitputtelijke bron van inspiratie te zijn voor de beeldend kunstenares uit de Weststraat. Niet alleen haar bronzen beelden maar ook haar vrij recente olieverfschil derijen die in De Eenhoorn te zien zijn getuigen van die inte resse voor mensen, hun beleve nissen en stemmingen. Hedi Bogaers die haar werkzaamhe den als beeldhouwster vooral de laatste paar jaar meer af wisselt met schilderen is geen beeldend kunstenaar die zich terugtrekt in een zelf gecreëerd ..wereldje, zoals sommige van haar kunstbroeders en -zusters dat weieens willen doen. Inte gendeel zelfs, de kunstenares staat met beide benen in de maatschapppij en voelt zich zeer betrokken bij datgene wat zich om haar heen afspeelt. Daaraan ontleent zij haar in spiratie. Recht/onrecht Die sociale betrokkenheid uit zich in haar werk vooral in het verwerken van de uitersten recht en onrecht. De mens wordt enerzijds afgebeeld als slachtoffer maar anderzijds ook als een actief handelend wezen dat zelf iets kan doen aan die situatie van onrecht. Uit dat laatste spreekt het rots vaste vertrouwen van de Zie- rikzeese kunstenares in een be tere toekomst. Dat onwankel bare vertrouwen wordt gevoed door het geloof dat in haar le ven een belangrijke rol speelt. Heel treffend worden uitersten van menselijk handelen ver werkt in het drieluik Survival, een werk in rood dat bij bin nenkomst gelijk in het oog springt. Nog niet eens zozeer vanwege de heldere kleur, maar meer nog door de beeld kracht van de afgebeelde vrou wen. Het verhaal achter de drie verschillende houdingen van de afgebeelde figuren van eerst ontzetting en afschuw tot ac ceptatie en tenslotte verweer, komt juist door die eenvoudige vormen goed tot zijn recht. Die sobere vormen - soms zijn al leen de contouren van de mens weergegeven - geven het veelal figuratieve werk van de Zierik- zeese een eigen en vooral ook origineel karakter, dat in de lichte ruimte van De Eenhoorn goed tot zijn recht komt. Hedi Bogaers, die tot nu toe slechts een keer eerder in Zie rikzee exposeerde is dan ook zeer tevreden met het tijdelijke onderkomen van haar werk in De Eenhoorn. Naast figuratief werk bestaat de expositie ook uit meer abstracte afbeeldingen, zoals het werk Doortocht dat weer- Hedi Bogaers voor haar drieluik Survival. (Foto: Marijke Folkertsma). gegeven is in zogenaamde zee- kleuren met witte vlakken. Of schoon de kleur rood regelma tig in het tentoongestelde werk van Hedi Bogaers terugkomt heeft zij geen uitgesproken voorkeur voor deze kleur. Bij haar kleurkeuze- laat zij zich meer leiden door het onder werp dat zij uit of af wil beel den. En ook al heeft Hedi Bo gaers een voorkeur voor beeld houwen, de aard van het onder werp is uiteindelijk bepalend voor haar keuze voor beeld houwwerk of een afbeelding in het platte vlak. Beelden Behalve haar zelden tentoon gestelde schilderwerken bevat de expositie in De Eenhoorn dan ook bronzen beelden die soms als serie zijn opgesteld. Opmerkelijk treffend in ge laatsuitdrukkingen zijn het beeld Mooi Mens en de vier hoofden waaruit verschillende karaktertrekken, zoals onder meer zelfbewustzijn, het lief lijke en inschikkelijke en het beschouwelijke zijn uitge beeld. Handreiking De combinatie bronzen beel den, waaronder ook de sculp tuur Strijd en Overwinning (opm. red.: een beeld dat door het Astma Fonds vorig jaar als onderscheiding werd uitge reikt aan de Groningse hoogle raar Orie) en schilderijen ma ken de expositie van Hedi Bo gaers tot een boeiend geheel. Tfe meer omdat de bezoeker door aandachtig kijken zelf tot en interpretatie van het werk kan komen. Bogaers wil immers niemand haar „boodschap" opleggen, maar wel hoopt ze al tijd dat een ander door haar af beelding wordt geraakt. Komt de inhoud van het werk niet of onvoldoende over bij de toe schouwer dan is de beeldend kunstenares altijd bereid om een en ander toe te lichten, zo dat de betekenis wat duidelij ker wordt. Het werk van Hedi Bogaers, dat eerder ook te zien was in De Bewaerschole en in De Burght in Burgh-Haamste- de, in Bruinisse en in 's-Gra- venhage, is tot en met zaterdag 29 juni te zien in De Eenhoorn in Zierikzee en wel dagelijks (met uitzondering van zondag 23 juni) tussen 12.30 en 17.00 uur. In de morgenuren is de ex positie na telefonische af spraak te bezichtigen (tel. 01110-14472). Levensbeschouwing betekent in de eerste ptaats: mensbeschou wing. dr. J. H. Gunning wz. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral P overdag buien. Vannacht enkele mistbanken. Minimumtemperatuur ongeveer 8 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 15 graden. Zwak ke tot matige wind, rond kracht 3, tussen zuid en west. Het aantal gewapende overvallen in Nederland is vo rig jaar sterk gestegen. De provinciale VW wil via een speciale cursus het gid- senteam in Zierikzee uitbreiden. Nieuwe inwoners van Noordwelle zouden geen sociale of economische binding met dorp hoeven te hebben. Er was veel belangstelling voor deelname aan het con cours hippique in Bruinisse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZEIST - De VC Vlissingen komt volgend seizoen toch uit in de competitie van het betaald voetbal. Op 2 mei deelde het bestuur be taald voetbal van de KNVB de Zeeuwse eerste-divisieclub mee geen licentie meer te zul len verstrekken voor het sei- zoén 1991-1992, een besluit waartegen VC Vlissingen in be roep ging. Maandagavond besloot de com missie van beroep licentieza ken het bestuursbesluit te wij zigen. Op grond van een ac countantsrapport oordeelde men dat de nieuwe door Vlis singen ingediende begroting voldoende onderbouwd is. De commissie was overigens van mening dat het bestuur des tijds volkomen juist heeft ge handeld op basis van de toen ter beschikking staande gege vens. Destijds kon Vlissingen de cij fers niet onderbouwen. Inmid dels is de club hierin, naar de mening van de commissie van beroep licentiezaken, volledig geslaagd. SCHARENDIJKE - In het ge meentehuis van Middenschou wen in Scharendijke ligt het ontwerp-bestemmingsplan bungalowpark De Bout ter in zage. Woensdag 3 juli wordt in gemeenschapsruimte De Put- meet in Scharendijke een in formatie-avond over het be stemmingsplan gehouden. Tijdens deze bijeenkomst wordt een toelichting gegeven op het ontwerp en is er voor ie dereen gelegenheid om vragen te stellen. De bijeenkomst in De Putmeet begint om 20.00 uur. UTRECHT - Het pleidooi van PvdA-leider Kok om het mini mumloon en de uitkeringen in de toekomst te individualise ren is de FNV-jongeren in het verkeerde keelgat geschoten. Individualisering komt vol gens de jongeren neer op een verlaging. Advertentie KONSTRUKTEURS 4- INSTALLATEURS DAKBEDEKKING GOTEN IN ZINK OF KOPER TEL. 01110-12647 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon -Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1