Woninginrichting buiten Matste groep landmacht- militairen terug in Nederland Twee café-overvallers gearresteerd Veel automobilisten raken rijbewijs kwijt Zoons aangehouden op verdenking doodslag vader Pomp bediende zwaar gewond bij overval Schipbreuk op het Grevelingen- meer - Olielekkage na botsing Russische sloop- onderzeeër met sleper Piloot vergeet landings gestel; vliegtuigje total loss KLM mijdt Manila wegens aswolken uit vulkaan Pinatubo SCHIPHOL - „De humanitaire opdracht in Irak is tot een goed einde gebracht. Wij hebben laten zien, dat als het moet wij snel ergens kunnen zijn en als hét k&n wij ook weer snel weg kunnen zijn." Dat zei generaal P. Huysman zondag op Schiphol ter verwel koming Van de laatste grote groep van 165 militairen van het 11 Geniehulpbataljon van de Koninklijke Landmacht. De militairen keerden zondag in Nederland terug van hun missie in Noord-Irak, waar zij hulp hebben geboden aan de Kurdisché vluchtelingen. Na aankomst op de luchthaven vertrok de groep richting We- zep waar de hereniging met de familie plaatsvond. De groep dienstplichtige en beroepsmili- tairenheeft geholpen bij de op bouw van drie vluchtelingen kampen in de omgeving van Zakho. Het geneeskundig per soneel heeft onder meer in zie kenhuizen in Zakho en Batufa. gewerkt. Goed geslaagd De commandant van het 11 Ge niehulpbataljon, luitenant kolonel M. Urlings, noemde de opdracht wonderbaarlijk goed geslaagd. Volgens hem is aan LEIDEN - De Leidse politie heeft zondag twee man nen van respectievelijk 30 en 32 jaar aangehouden d(ie ervan worden v.erdacht hun 64-jarige vader te hebben doodgeslagen. Aanleiding was volgens een woordvoerder van de politie het feit dat het slachtof fer incest zou hebben gepleegd met drie (kleinkin deren van respectievelijk vier, vijf en negen jaar. De politie vond de man" in de nacht van zaterdag op zondag bij toeyaiS in Zijn woonwagen aan het Trekvaartplein in Lei den.'Toon de.politie op het kamp verscheen was er bij de Wagen van .het slachtoffer een oploop, aldus de politiewoord voerder. Nadat de surveillance- ploegbij dei wagen poolshoogte ging nemeiï. vonden ze de man bloedend op; de vloer van zijn woonwagen. Hij werd direct daarop naar; een Leids zieken huis' overgebracht, waar hij la ter aan inwendig letsel over leed. 3 Ontucht o Vorige week .kwam er bij de Leidse politie al een melding binnen dat het slachtoffer on tucht zou hebben gepleegd met een vierjarig kleinkind. De man,I,werd daarop aangehou den;: zhaar later in de week wfendsBij-echter ,weer vrijgela- tjuv.ttaidat de aanklacht werd ingetrokken, aldus de politie. Wel werden uit voorzorg drie vuurwapens van hem in beslag genomen. De man had voor de ze wapens overigens een ver gunning, omdat hij lid was van een schietvereniging. Nadat hij jvas vrijgelaten werd hem vol- v y gens de politie aangeraden el ders onderdak te zoeken en zich voorlopig niet meer op het woonwagenkamp te laten zien. Na de vrijlating van de man, ontstond er volgens de politie op het woonwagenkamp een gespannen situatie. De ruiten van zijn wagen werden inge gooid en er kwamen meldingen dat hij nog vuurwapens in be zit zou hebben. Huiszoeking door de politie leverde echter alleen een aantal scherpe pa tronen op. Deze werden in be slag genomen. Niet gewacht De politie kreeg donderdag van familie te horen dat de 64- jarige man met nog twee kin deren uit dezelfde familie on tucht zou hebben gepleegd. De familie werd daarop het advies gegeven hiervan schriftelijk aangifte te doen, zodat na het wèekeinde de politie tot aan houding over zou kunnen gaan. „Kennelijk is de familie nu al zelf tot handelen overgegaan", aldus een woordvoerder van de Leidse politie. Een recherche team verhoort momenteel een aantal familieleden van het slachtoffer om zo meer duide lijkheid in de zaak te krijgen. .AMERSFOORT - Het speciale opsporingsteam van de politie dat een reeks overvallen op café's en kof fieshops onderzoekt, houdt twee mannen uit Rotter dam gevangen die tot nu toe één overval hebben be ltend. pe twee overvallers werden vrijdag door de Rotterdamse politie, samen met twee ande ren, aangehouden. Dat gebeur de kort na een gewapende over val tip '%en koffieshop in Rot- Terdöm West. Dit heeft het ■opsporingsteam zondag be kend gemaakt. Het speciale team, dat vanuit Amersfoort opereèrt.'is vorige week maan dag geformeerd nadat in diver ge plaatsen in Nederland ver- .gelijkbére overvallen waren 'gepleegd. In Rotterdam, Amersfoort, Utrecht en Breda werden café-eigenaren en kof fieshophouders met vuurwa pens bedreigd en beroofd van 'hun dagopbrengst. Vluchtauto Vrijdag was een koffieshop- houder-. aan de Rotterdamse Rosier Faassenstraat het :slachtoffer. Niet lang na de be roving wist de Rotterdamse po litie de vluchtauto aan te hou den. Daar zaten vier Rotter dammers in die allen aan het speciale team werden overgele verd. In de auto werden een riot-gun en een revolver of pistool gevonden. Inmiddels zijn twee mannen, een 22- jarige en een 26-jarige Rotter dammer, door het team op vrije voeten gesteld. De andere twee, een 20-jarige en een 24- jarige Rotterdammer, hebben de jongste overval in Rotter dam inmiddels bekend. Eén van hen wordt in verband gebracht met de overval op een koffieshop in Amersfoort op 21 mei waarbij een riot-gun werd gebruikt. Onderzoek leidde al naar Rotterdam. Hét in Rotter dam gevonden wapen is naar het gerechtelijk laboratorium gebracht om te onderzoeken of het ook in Amersfoort is ge bruikt. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP ;ZIERTKZEE '.ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE 'i Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 juni 09.00 171 02.45 -178 21.15 141 15.15 -129 18 juni 07.25 175 01.10 -173 19.55 142 13.35 -122 18 juni 09.15 187 02.45 -183 21.30 156 15.10 -135 18 juni 09.00 193 02.50 - 190 21.20 163 15.15 - 141 jDoodtij: 21 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 circa 55.000 Kurdisché vluchte lingen eerste hulp verleend. De humanitaire taak van de Ne derlanders wordt nu overgeno men door de Verenigde Naties. Het is de eerste keer dat zo'n grote groep dienstplichtige mi litairen op korte termijn een dergelijke operatie heeft uitge voerd. Nederland is bovendien het enige land dat niet uitslui tend met beroepsmilitairen werkt. Dat is goed bevallen, al dus Urlings. „De Nederlandse dienstplichtige toont initiatief en spreekt zijn talen", aldus de commandant. Urlings zei dat de manschappen de ellende, vooral in het begin, goed heb ben verwerkt. Het is merk waardig dat iedereen daar zo snel aan went. Maar, als je de eerste keer een stervend kind in je handen houdt dan huil je natuurlijk. Eventuele proble men konden in groepsgesprek ken onder leiding van een ge dragswetenschapper worden uitgepraat. De militairen hebben gemid deld zeven weken in Noord- Irak doorgebracht. De vierhon derd Nederlandse mariniers die ook naar Noord-Irak zijn uitgezonden, blijven daar nog. UTRECHT - Bij een gewapen de overval op een pompstation in Utrecht is zaterdagavond een 27-jarige pompbediende zwaar gewond geraakt. De overvallers schoten een paar keer op de man omdat ze niet geloofden dat hij maar een paar honderd gulden in kas had. Hij is enkele keren ge raakt, maar is na een operatie buiten levensgevaar. De over vallers zijn voortvluchtig, al dus een woordvoerster van de Utrechtse politie. De politie kwalificeerde de overvallers niet alleen als laf hartig maar ook als redelijk dom. „Iedereen zou toch lang zamerhand moeten weten dat er bij benzinestations nauwe lijks iets te halen valt", aldus de woordvoerster. Vorige maand vonden er kort na el kaar twee overvallen plaats op pompstations in Maarsbergen en Best. De twee pompbedien den kwamen daarbij om het le ven. De vermoedelijke daders van die overvallen zijn inmid dels gepakt. Ook in Best en Maarsbergen was de buit ge ring. ZIERIKZEE - Al is dan het ge weld van het water door de aanleg van de Brouwersdam, die de Grevelingen in een meer veranderde, ten opzichte van vroeger getemd, dat het er nog geducht spoken kan ondervon den de beroepspalingvissers Cees en Ben Schot, met hun opstapper Jaap Kramer. In de nabijheid van het vogelei land Hompelvoet, waren deze met hun zeven meter lange po lyester boot met hulpmotor aan het fuiken lichten en halen toen rukwinden de golven opstuwden en de boot water maakte. Twee hoge golven beslechtten de ongelijke strijd. De boot kantelde en zonk met aan boord dertig fuiken en de opvarenden moesten wadend en zwemmend de honderden meters verder liggende Bru 3, het moederschip zien te berei ken. Het eiland Hompelvoet wordt in de zomermaanden bewaakt en de vogelwachter had geluk kig het ongeluk zien gebeuren. Een passerend vaartuig werd door middel van een zender ge waarschuwd en kon drenkelin gen oppikken. Men kon ook de omgeslagen boot nog op sleep touw nemen en bij de Bru 3 af leveren. De twee buitenboord motoren waren defect geraakt, het vistuig lag op de bodem van het Grevelingenmeer en ook had men op de Bru 3 droge kleuren aangetrokken, voor deze dag vond men het wel ge noeg en werd de thuishaven op gezocht, de boot kan onderwijl worden recht gezet. DEN HAAG - Op de Neder landse televisie verschijnen steeds vaker politieberichten, uitgezonden na de avondjour naals van zeven en acht uur. Volgens een overzicht van een Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) werden er in 1989 23 uitgezonden en in 1990 31. y,y,. i, v.--:.:--.' BRUINISSE - Hoewel hun huis al helemaal was ingericht, werden Leonard Kastelein en Hanneke de Jong vrijdag geconfronteerd met een groot aantal kasten dat zodanig rondom het huis was ge plaatst dat alle toegangsdeuren waren geblokeerd. In de tuin was een zitje gemaakt met een tafel en stoelen. De 23 jarige Leonard Kastelein uit Bruinisse en de 22-jarige Hanneke de Jong uit Oos- terland traden vrijdagmiddag in Bruinisse in het huwelijk. De woninginginrichting in de tuin van hun huis bleek een grap van collega's van Leonard die als stoffeerder bij Duivelands Meubelhuis werkt. ,,Het was een verschrikkelijke bende. Maar gelukkig hadden ze alleen buiten wat gedaan", aldus de nieuwe mevrouw Kastelein. Haar vader ontdekte de kasteriblokkade het eerst. ,,Hij had aan de achterkant al een opening gemaakt, zodat we daar het huis binnènkonden. De voorkant moesten we zelf doen". Aan de zijkant van de woning staat nu een hoeveelheid oud meubilair op geslagen. ,,Dat gaat naar het grof vuil Het is allemaal vochtig en vies van de de regen". DEN HAAG - Nederland moet af van de onderhandelings- en consensus-cultuur die het mi lieubeleid nog steeds ken merkt. Scherpere regelgeving met duidelijke sancties kan op bedrijven een „vernieuwend" effect hebben. Daarmee kan het nadeel van Nederland, gro te milieuproblemen in een klein land, omgebogen worden tot „kans om Europa in te trek ken". Dat schrijft E. J. Tuinin- ga in het economenblad ESB. DEN HELDER - Een Russische onderzeeboot die was aange kocht door drie particulieren uit Den Helder, is zondagmor gen vroeg op de Waddenzee tij dens stormachtig weer door de romp van zijn sleepboot gesla gen. De eveneens Russische sleepboot raakte lek en ver liest olie. Dit heeft de kust wacht op Terschelling bekend gemaakt. Twee schepen van Rijkswater staat ruimen de vrij dunne olie op. Zij krijgen assistentie van het speciale olieruimende schip Smal Agt. Door de wind richting en het opkomende hoogwater wordt volgens de kustwacht het eiland Griend door een olievlek bedreigd. De Nederlandse sleepboot Noord gat heeft de onderzeeboot over genomen en probeert deze in Den Helder onder te brengen. Op de aankoop van de circa een miljoen gulden kostende on derzeeboot blijkt geen zegen te rusten. Door zw^ar weer werd de aflevering van de boot vele weken vertraagd. De afgelopen week moest de Russische sle per zijn sleep op de Vliestroom bij Terschelling in de luwte houden totdat beter weer de doorvaart naar Den Helder mogelijk zou maken. Bij in spectie van de onderzeeër bleek vrijdag trouwens dat het niet ging om een in 1965 ge bouwd schip van de Foxtrot klasse, zoals de kopers veron derstelden, maar een slooprij- pe boot van de Zulu-klasse uit 1952. De Heldernaren zullen het schip nu weigeren. Zij wil len de Russiche verkoopmaat schappij wegens contractbreuk juridisch aangespreken. Hirsch Ballin: UTRECHT - Minister Hirsch Ballin (justitie) ver wacht dat elk jaar tenminste vijftienduizend auto mobilisten hun rijbewijs kwijtraken als gevolg van rijden onder invloed of andere onveilig rijgedrag. Tot nu toe worden jaarlijks zo'n duizend rijbewijzen ingevorderd in verband met rijden onder invloed. De minister zei dit zaterdag in Utrecht in een toespraak tot de ledenvergadering van Veilig Verkeer Nederland. Hij wees erop dat het parlement inmid dels heeft ingestemd met een wetswijziging, waardoor het invorderen van het rijbewijs is vergemakkelijkt. Eerder dit jaar noemde minis ter Maij (verkeer en water staat) een aantal van tiendui zend rijbewijzen dat naar ver wachting als gevolg van de nieuwe wettelijke regeling zal worden ingenomen. Hirsch Ballin somde in zijn toespraak nog een aantal maatregelen op, waarmee de regering poogt de handhaving van de verkeersre gels te verbeteren. Zo wees hij op de fiscalisering van de par keerboete en op de Wet Mulder, de administratiefrechtelijke afdoening van verkeersovertre dingen. ROTTERDAM - De auto zoveel mogelijk de binnenstad uit, mede door een streng parkeer beleid. Een veel belangrijker rol voor het openbaar vervoer. Een betere bereikbaarheid van de haven door intensieve verbe tering van de spoorverbindin gen. Dat is de kern van het verkeer- en vervoerbeleid dat de gemeente Rotterdam de ko mende jaren voorstaat. SCHIPHOL '- Een klein pro pellervliegtuigje van het type Beachcraft is zondagmiddag rond twee uur bij de landing op Schiphol-Oost totaal ver nield. De 37-jarige piloot ver gat voor de landing het wielstel van het toestel naar buiten te klappen. Behalve de piloot had het toe stel, dat in de Verenigde Staten staat geregistreerd, twee pas sagiers aan boord die op Schip hol zouden uitstappen om met een lijnvlucht verder te vlie gen. Het toestel was opgeste gen vanaf een vliegveld bij het Belgische Grimbergen. AMSTELVEEN/SCHIPHOL - De KLM heeft zondagmiddag besloten op de vluchten naar en van Kuala Lumpur die zon dag respectievelijk maandag uitgevoerd worden de tussen landing in Manila te laten ver vallen. Dit besluit is, aldus de woordvoerster van de KLM, genomen omdat de omgeving van Manila te gevaarlijk is we gens de aswolken die uit de vulkaan Pinatubo komen. Op het vliegveld van Manila zou een aslaag van enkele cen timeters liggen. Die aslaag en de orkaan die over de Filipij- nen trekt zijn voor de KLM ook redenen de Filipijnse hoofd stad te mijden. Voor de vlucht naar Kuala Lumpur die zon dagmiddag om 14.10 uur ver trok, hadden ongeveer 150 mensen geboekt die naar Mani la wilden. Volgens de KLM- woordvoerster moeten die nu naar andere mogelijkheden zoeken om hun bestemming te bereiken. De volgende vlucht van de KLM naar Manila is volgende week zondag. Hele maand juni Burgh-Haamstede Schilderijenexpositie De Tien Geboden. De Burght. Tijdens kantooruren. Tot en met 22 juni Zierikzee Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Burgh-Haamstede Foto-tentoonstelling Betty Everaers. De Bewaerschole. Van maandag tot zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van 25 juni tot en met 6 juli Bruinisse Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Zaete. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 26 juli Burgh-Haamstede Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Schutse. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Dinsdag 18 juni Renesse Seniorenreis. Vertrek vanaf dorpshuis. 8.00 uur. Nieuwerkerk Commissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkander. Hervormd Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 19 juni Zierikzee Open dag volwassenenonder wijs DAS. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. 9.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adul- lam. Kerkzaal Gereformeerde. Gemeente in Nederland aan de Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 20 juni Zierikzee Fietstocht (naar Brouwersha ven) voor 55-plussers. Vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.15 uur. Commissie Internationale uit wisseling. Stadhuis. 16.30 uur. Commissie ABZ. In stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën en onderwijs. Gemeente huis. 16.30 uur. Zaterdag 22 juni Haamstede Israël-avond ten bate van het Shaare Zedekziekenhuis te Je ruzalem. Kerkgebouw Neder landse Hervormde Kerk. 19.00 uur. Oosterland Braderie/mini rommelmarkt ten bate van Oosterlands Fan fare. CTV-loods van de Abee- lestraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 23 juni Zierikzee Interkerkelijke dienst De zo mer-is nabij. Rooms Katholie ke kerk. 17.00 uur. Maandag 24 juni - Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee Excursie Slikken Flakkee van Ned. Bond van Plattelands vrouwen (afdeling Schouwen). Vertrek ZWN. 13.00 uur. Donderdag 27 juni Zierikzee FMV-spreekuur in De Pater noster (elke laatste donderdag van de maand). Van 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 29 juni Haamstede Openlucht-concert Koninklij ke muziekvereniging Witte van Haemstede. Haeskenshof. 16.30 uur. Zonnemaire Ophalen tweedehands spullen rommelmarkt. In dorp en om geving. Vanaf 9.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2