'Het leek wel of ze me in de fuik wilden laten lopen' Zierikzee; over de meesterzet van de advocaat mr A. J. F. Fokker Brandweerproject op School met de Bijbel in Nieuwerkerk Proefvaart leverde boete op Rondrit door het dorp Magistraat bracht levendigheid in oude vissersplaats VRIJDAG 14 JUNI 1991 NR 24963 5 S'lSBfe' ZIERIKZEE - „Waar die politieboot vandaan kwam weet ik niet. Hij was er plotseling terwijl in heel de Grevelingen geen boot was te bekennen". G. F. uit Herkingen was nog ontdaan over de ervaringen die hij opdeed tijdens een proef vaart op de Grevelingen met een pasgekochte snelle motorboot. Als onaangena me verrassing achteraf werd hem tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee een boete opgelegd van 125 gulden of drie dagen vervangende hechte nis. De brandweer wordt uitgezwaaid. (Foto Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Ongeduldig wachtende kinde ren, ouders met fototoestellen, een regelend optre dende adjunct-directeur en een brandweerwagen zijn slechts enkele ingrediënten waaruit gisteren, donderdag, de opvallende schooldag voor de lagere groepen van de Nieuwerkerkse School met de Bijbel bestond. Op 19 juni 1990 ging G. F. bij Bruinisse de Grevelingen op voor een proefvaart met een tweedehands motorboot die hij ongeveer een maand daarvoor had gekocht. ,,Ik had de boot eerst opgeknapt en vaarde niet zachtjes, want als ik een proef vaart maak doe ik het goed", aldus G. F. Maar de Rijkspolitie te Water die de Herkinger op het water aanhield voor controle had daar een ander idee over. Zij stelden vast dat de boot niet op naam van G. Fi was geregi streerd en vonden in de boot een aalfuik terwijl de Herkin ger geen vergunning had om met dergelijk vistuig te vissen. „Ik wist helemaal niet dat zo'n registratie verplicht was en die aalfuik was bij de koop inbe grepen. Samen met een zwem vest en wat hengels die nog in- ZIERIKZEE Eindexamenuitslagen De eindexamenuitslagen van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland zijn bin nen. Afdeling LTO Bouwtechniek: A-B diploma.' Barry de Bruine, Oosterland. B-C diploma: Robbie van Oost, Renesse. C-D diploma: Jeremy Harms, Brouwershaven; Frank van Oe- veren, Ouwerkerk; Marcel Lou- werse, Scharendijke. Cdnsumptieve Techniek: A-B diploma: Miranda van Dijk, Brouwershaven; Huibert den Dikken, Gerard Hilleman, Bruinisse; Peter Brussé, Burgh-Haamstede; Martine Bolkenbaas, Dreischor; Jessica Stouten, Oosterland. B-C diploma: André Goud zwaard, Burgh-Haamstede; Dennis Beenen, Nieuwerkerk; Marcel de Bil, Renesse. Elektrotechniek: A-B diploma' Arjan Lentjes, Brouwershaven. B-C diploma: Robert-Jan Han- se, Brouwershaven; Dennis Kok, Renesse; Ramses Makati- ta, Zierikzee. C-D diploma: Don van Nieu- wenhuize, Burgh-Haamstede; Johan Vaane, Scharendijke; Arend Bandsma, Harold Blom, Emiel Huijer, Zierikzee. 1 leerling afgewezen. Mechanisch Techniek: A-B di ploma: Kor Klink, Bruinisse; Michel de Glopper, Burgh- Haamstede. B-C diploma: Johnny Roks, Nieuwerkerk; Pascal Tournier, Serooskerke. C-D diploma: Leon Lampert, Brouwershaven; Ingmar Cop- poolse, Pieter de Keijzer, Brui nisse. 2 leerlingen afgewezen. Motorvoertuigentechniek: A-B diploma: Michel Stouten, Oos terland. B-C diploma: Remco Vreugden- hil, Nieuwerkerk. C-diploma: Marco Hanse, Mar co Krijger, Zierikzee. 2 leerlingen afgewezen Profielverbetering: B-niveau: André Smalheer, Bruinisse. C-niveau: Robert Smalheer, Bruinisse. Herprofilering: B, C/D diplo ma.' Jeroen van Gelder, Brui nisse; Nathalie de Vlieger, Burgh-Haamstede; Cees van As, Noordgouwe; Marcel Ber- revoets, Noordwelle; Michel Janse, Niels Parlevliet, Zierik zee. i 2 leerlingen afgewezen. Verzorgende beroepen: A-B di ploma: Monique Pipping, Drei schor; Linda Kooijman, Nieu werkerk; Mirella van den Ber ge, Oosterland. B-C diploma: Natasja Sale- mink, Claudia van de Spek, Bruinisse; Astrid de Bruine, Nieuwerkerk; Angelique den Boer, Oosterland; Ferry de Boer, Ronny Noordhoek, Huê Phan Thi, Sandra Schultz, Sas- kia Verton, Bianca Viergever, Zierikzee. C-D diploma: Andrea van den Berge, Daniëlle Priemis, Brui nisse; Mirella Hanson, Noord welle; Tiny Matthijsse, Chantal de boot lagen. Ik weet niet eens hoe je met zo'n ding moet vis sen. Het leek wel of ze het op me hadden gemunt". Dat be twijfelde kantonrechter H. Bruin. Hij eiste geen boete voor de fuik, maar verklaarde het vistuig wel verbeurd. Voor het niet geregistreerd staan kreeg G. F. een boete van 125 gulden. ,,Ik heb niet op de snel heidsmeter gekeken. Ik was me aan het afreageren omdat ik ruzie had gehad", aldus A. J. de O. uit Brouwershaven. Op 4 oktober 1990 stelde de politie vast dat hij in de Julianastraat te Zierikzee met een vaart van 120 kilometer per uur op een motorfiets reed terwijl de- maximumsnelheid daar ter plaatse 50 kilometer is. Enkele minuten later werd A. J. de O. opnieuw betrapt toen hij op het Havenpark en Havenplein Voorbeytel, Nieuwerkerk; Co- rina van Dienst, Claudia Prooy, Luciënne Verschure, Cindy van Vliet, Zierikzee. Voorlopig afgewezen en her examen: 3 leerlingen. ZIERIKZEE Boottocht Ruim 320 ouderen gingen woensdagmorgen tussen 9.30 en 10.00 uur aan boord van de Stad Zierikzee voor een vaar tocht over de Oosterschelde en het Veerse Meer. Deze tocht was een initiatief van de Evene mentencommissie van de Zie- rikzeese ANBO-afdeling. De weergoden waren de ouderen niet helemaal welgezind maar de stemming zat er al snel in dankzij de vrolijke muziek en zang. Onder het genot van kof fie met gebak voeren de boot- gasten over de Oosterschelde richting sluisje van Kats. Een maal op het Veerse Meer aange komen werd het diner opge diend. De ouderen lieten dit zich goed smaken, 't Enige dat beter kon was het weer, want ook toen de Schouwen-Duive- landse senioren in Veere aan wal gingen ging de zon schuil achter een dikke wolkendeken. Voor de senioren was dat overi gens nog geen reden tot klagen, ze genoten van het fraaie stads gezicht dat Veere biedt. De te rugreis verliep eveneens vlek keloos zodat de stemming tot het laatste moment goed bleef. Namens de ouderen sprak J. van de Noord een dankwoord waarmee hij tevens de wens uitte dat het niet bij deze ene boottocht zal blijven. Ook hoopte hij op een verdere groei van de ANBO. Gezamenlijk de schouders eronder en dan moet het lukken om binnen korte tijd door te groeien naar 200.000 leden, was het parool van ANBO-man Van de Noord. Collecte De collecte voor het Neder landse Rode Kruis heeft in Zie rikzee 6082,20 opgebracht. De organisatoren van de collecte zeggen hiervoor gevers en col lectanten hartelijk dank. NBvP naar slikken Flakkee De afdeling Schouwen van de NBvP sluit het seizoen af met een excursie naar het natuurge bied De slikken van Flakkee op dinsdagmiddag 25 juni. De excursie wordt geleid door de heer Kok die onder meer ver telt over het doel en het nut van de beweiding van de slikken en platen door heckrunderen, fjordenpaarden en schapen. Het vertrek naar Flakkee is ge pland om 13.00 uur vanaf het ZWN-station in Zierikzee. Met het jaarlijks reisje, dat dit keer naar Arnhem voerde, gingen 37 leden mee. In Meteren werd koffie gedronken. De boottocht van de Westerbouwing ging vanwege te geringe belangstel ling niet door. Men bezocht daarna het openluchtmuseum en dineerde op de terugreis in Montfoort. NOORDWELLE Musical Voor een enthousiast publiek midden in Zierikzee 80 kilome ter péi' uur reed. „Als je problemen hebt stap je niet op een motor om het af te reageren", aldus kantonrechter mr Bruin. Officier van justitie mr F. D. van Heijningen wees de Brouwenaar er op dat het bij dergelijke snelheden heel moeilijk is om een motor onder controle te houden wanneer bijvoorbeeld plotseling een voetganger de weg oversteekt. Hij eiste een geldboete van 500 gulden of tien dagen hechtenis. „Ik vertrouwde er op dat mijn ex-vrouw de verzekeringspre mie van de auto zou betalen. Dat was zelfs op papier vastge legd", aldus S. A. G. uit Zierik zee, die de betreffende papie ren bij zich had. Maar toen de auto op 14 december 1989 in Zierikzee werd gecontroleerd bleek het voertuig niet verze kerd te zijn. Rekening houdend van ongeveer 80 belangstellen den voerden de leerlingen van de openbare basisschool De Stove uit Noordwelle een musi cal op in het dorpshuis. Cen traal in het verhaal stond het deelnemen aan een scholenspel voor televisie door De Stove. Daarbij moesten de leerlingen laten zien wat ze konden. Dat deden ze met een zanggroep, een reclamespot voor De Stove, een modeshow, een acroba- tenstuntteam, een quiz en een zelfgemaakt lied. Vanzelfspre kend won De Stove de televi siewedstrijd. Als prijs kregen ze zes weken zomervakantie. De musical werd afgelsloten met een enthousiast vakantie lied. De leerlingen werden met een staande ovatie beloond voor hun inspanningen. De musical werd ingestudeerd on der leiding van het leerkrach tenteam J. Siemerink, M. Frankhuizen en E. Kolm. NIEUWERKERK Avond in Indonesië De afdeling Duiveland van de NBvP (Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen) heeft het seizoen afgesloten met een avond in het teken van Indone sië. De avond werd geheel ver zorgd door de eigen leden. Zij maakten op het podium van het Nieuwerkerkse dorpshuis een decor dat uitzicht bood over de sawa's van Java. Na de opening door presidente L. E. de Jonge-van 't Hoff, vertelde mevrouw J. Geelhoed een boei end reisverhaal dat ze verdui delijkte met dia's. Een ander lid van de afdeling, N. van de Bruinhorst declameerde een gedicht en vertelde een volks verhaal uit Indonesië. In de pauze konden de leden vele soorten handenarbeid uit Indo nesië bekijken. Onder meer ge batikte sarongs, zilver- en houtsnijwerk, wajangpoppen, zwaarden en plak- en fotoboe ken. De families Staal en Van Eunen zorgden voor Indonesi sche lekkernijen en het zang koor van de plattelandsvrou wenbond zong Crontjong mu ziek. Onder meer de liedjes Pa- tokaan en Ajoen, ajoen. Via een samenspraak wisselden de in Indonesië opgegroeide leden M. Staal en B. Valette herinne ringen aan dat land en nieuw tjes uit. De bijeenkomst werd besloten met een Indonesisch afscheidsliedje dat door alle le den werd meegezongen. De ac tiviteiten van de afdeling Dui veland liggen nu stil tot na de zomervakantie. Verkoping Op woendag 19 juni wordt in de zaal van de kerk van de Ge reformeerde Gemeente in Ne derland een verkoping gehou den. De opbrengst van het eve nement is bestemd voor de stichting Adullam die zich be zig houdt met gehandicapten zorg. Tijdens de verkoping wordt lingerie, keukentextiel en nachtkleding verkocht. Van 19.30 tot 21.00 uur in de Stati onstraat te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Braderie Oosterlands Fanfare Op zaterdag 22 juni wordt in de CTV-loods aan de Van de Abee- lestraat te Oosterland een bra derie en mini-rommelmarkt gehouden die wordt georgani- met de bijzondere omstandig heden die S A. G. kon aanto nen vonniste kantonrechter mr Bruin een boete Van 200 gulden of vier dagdn vervangende hechtenis. „Ik stond er maar even om wat af te geven en ik kreeg een bon, terwijl een .heleboel Duitse auto's die er veel' langer ston den niet werden bekeurd". J. A. M. G. kwam speciaal vanuit zijn woonplaats Roosendaal naar het kantongerecht in Zie rikzee om te vertellen dat hij dat niet eerlijk vond. Het hielp weinig. De officier van justitie stelde dat Duitsers klagen dat de Nederlanders, nooit bekeu ringen krijgen en zij wel en eiste 50 gulden. Kantonrechter Bruin vonniste conform. Vrijspraak vanwege een foutje van het parket was er voor R. P. uit Haamstede. Hij sprong op de Hogezoom te Renesse ach terop bij een vriend op een brommer en werd vervolgens bekeurd omdat hij geen brom fietshelm ophad. Maar in de papieren van justitie werd R. P. omschreven als de bestuur der van de bromfiets. „En dat was ook volgens het proces verbaal van de politie niet het geval. Dus wordt u vrijgespro ken", aldus de officier van justitie. seerd door leden van de mu ziekvereniging Oosterlands Fanfare. Het evenement is van 10.00 tot 17.00 uur en omvat een groot aantal kramen waar al lerlei goederep te koop worden aangeboden. Oosterlands Fan fare zorgt zelf voor een aantal spelletjes zoals roosschieten, 21-spel en goalschieten. Ook zijn lekkernijen te koop. De op brengst van het evenement komt ten goede aan de muziek vereniging. i i ROME (DPA) - De Italiaanse kustwacht heeft in de nacht van donderdag op vrijdag ne gen Albanese vluchtelingen, die in problemen waren geko men op de Adriatische Zee, ge red. Recreatievaart was in zijn da gen een onbekend fenomeen, waar niemand van gehoord had. Een plattelandsgemeente in Zeeland kende landbouw en veeteelt als bron van bestaan. Was zo'n plaats gelegen aan het water dan kwam daarbij ook de handel en de visserij. Maar voor Zierikzee was dat in die dagen niet echt weggelegd. Als geen ander wist deze man hoe het vroeger was geweest, maar in de jaren 1870-1900 was het wel Rotterdam dat zich uit breidde. Zierikzee lag stil te dromen aan de oevers van de Oosterschelde. Fokker schreef enkele ge schiedkundige werken over de oude tijd (de Middeleeuwen) toen er wel eén zeer bloeiend leven langs de "Nieuwe en Oude Haven was mets schepen die vis en zout aan- en uitvoeren. Toen hij zich ontwikkeld had tot ma gistraat van de oude stempel, als voorzitter van het Water schap Schouwen, sloeg hij zijn slag. De geschiedenis is bekend. In 1912 liet hij eeh aantal vissers uit Zeeuws Vlaanderen en Tho- len overkomen. Hij gaf ze uit stekende gronden in pacht om mosselen te telen en bracht le ven in de haven. Een meester zet, want de nazaten van de eer ste van elders naar Zierikzee gekomen vissers werden ge respecteerde tiurgers van de stad. De families Schot, wier bakermat in jTiolen lag, de fa milies Bleijehberg, Praet en Kouijzer uit dè vissersgemeen ten in Zeeuws Vlaanderen langs de BelgSche grens. ■ogi Inzicht ut tsn Maar de levendigheid, die de mosselschepep'in de haven van Zierikzee brachten, was slechts een lichte afschaduwing van wat vroeger was. Behalve uit de boeken van Fokker, krijgt men een inzicht van de activi- tEV Vorige week is de School met de Bijbel begonnen met een project over de brandweer. Voor de kleinere kinderen, de groepen één tot en met vier, stond er donderdag een rondrit door Nieuwerkerk op het pro gramma. De rondrit duurde zo'n tien minuten en de brand weer zou zeven keer rondrijden om alle kinderen een keer mee te laten rijden. Sensatie Het project duurt twee weken en alle groepen zijn onafgebro ken aan het project bezig. „Ie dereen werkt op zijn eigen ma nier aan het project mee", al dus adjunct-directeur J. van Sluis. Als onderdeel van dit project werd de brandweer om teiten van de inwoners van Zie rikzee, zoals die zijn beschre ven in een in 1980 geschreven scriptie van Chr. van de Mei- racker. Hij diepte veel zaken uit het verleden op. Oudere lezers herinneren zich ongetwijfeld nog het met ani mo gevierde 900-jarig bestaan van Zierikzee. Floris de vijfde verleende de burgers van Zie rikzee in 1290 het recht om tol te vestigen in het gebied. In 1305 gebood men dat iedereen, die beoosten de Schelde een be roep ging uitoefenen, verplicht was dat binnen de wallen van Zierikzee te doen. In 1323 kwam Zierikzee bewesten de Schelde definitief bij Holland en in 1326 huurde Willëm de derde acht hulken en 132 vis sersvaartuigen om koningin Isabella en haar gevolg vanuit Zierikzee naar Engeland te brengen. En deze vissersvaar tuigen visten zeer waarschijn lijk allemaal op de haring. Voor het vangen van de haring werd gelet op de paaitijd en Sint Jan (21 juni) was voor de haringvangst een belangrijke datum. Want dan was de Noordzee-haring op z'n best en ging men uit op vangst. Voor de levendige handel (export) van gekaakte en ingezouten haring (en andere vis) was veel zout nodig. Nu komen in de grond binnen en buiten de dijken van Schouwen veenlagen voor, die soms blootspoelen, maar die haar medewerking gevraagd. De kleineren konden nu ook eens zien hoe het interieur van een brandweerwagen eruit ziet en de sensatie beleven een keer met de brandweer mee te rij den. Jaarlijks voert de School met de Bijbel een project uit dat in formatief is en waarover vol doende informatie te vinden is. Dit jaar viel de aandacht op de brandweer. Uit de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg werd een hele kist met dia's, naslag werken, boeken, folders en werkmateriaal overgebracht. Gedurende twee weken (tot eind volgende week) zijn alle groepen met de verwerking van dit materiaal bezig. De la gere groepen tekenen, knip- kunnen worden gedolven. Deze 'derriebonken' werden in de zon gedroogd, daarna verbrand en het zout bleef achter. Zowel de zouthandel als de visserij droegen ertoe bij, dat Zierik zee in de Middeleeuwen een bloeiende stad werd. De Zierikzeeënaren visten ook op kabeljauw. De teveel gevan gen vis werd van de kop ont daan en natuurlijk ook gezou ten. Deze verkregen 'zoute vis' (in Zeeland indertijd gegeten met nieuwe aardappelen en peentjes) werd een gewild export-artikel. De labberdaan, zoals het in de handel werd ge noemd, kreeg een uitgebreid exportgebied. Niet iedere beurs kon de duur dere kabeljauw betalen en in plaats van kabeljauw kwam bij de gewone man de schelvis op tafel. Schelvis kan in vol wassen staat een meter lang worden. Dan weegt de vis on geveer twaalf kilo. Een schel vis kan - als het niet gevangen wordt - zo'n twintig jaar wor den. Allerlei visssoorten werden verhandeld op de Zierikzeese Vismarkt en vanuit Zierikzee geëxporteerd naar de diverse landen. Wie in de Zierikzeese archieven speurt, ontdekt hoe veel haring er bijvoorbeeld via de Tol van Yersekeroord ver handeld werd. Ook in de Mid deleeuwen was er al een soort haringrace. De binnenkomen de haringschepen deden hun pen, plakken en kleden brand weerpoppen aan. De hogere groepen schrijven onder meer artikels, mapjes. Aan het eind van het project wordt zelfs een speciale school krant aan dit onderwerp ge wijd. Kijkje Ook zijn de groepen zeven en acht dinsdagmiddag een kijkje gaan nemen in het brandweer museum in Hellevoetsluis. Gis teren, toen de groepen één tot en met vier, met sirenes en zwaailichten Nieuwerkerk 'on veilig' maakten, waren de groepen vijf tot en met acht de brandweerkazerne in Ooster land aan het bewonderen. „Al les in het teken van de brand weer dus", verklaart Van Sluis voldaan. Woensdagavond, 19 juni, wordt er in de school een kijkavond gehouden waarbij de ouders kunnen bezichtigen waar de kinderen zich de afge lopen dagen mee bezig gehou den hebben en wat er uiteinde lijk uit hun vingers is geko men. vangst over aan de zogenaam de ventjagers, die de haring uit Zeeland (Zierikzee) naar de ste den in Holland brachten. Had den ze tegenwind, dan laadden ze een deel van hun lading in een rijtuig. Langs stranden en sluipwegen ging het dan op de stad af, die ze van haring moes ten voorzien. Wie het eerst in zo'n stad arriveerde werd rijk beloond en de prijs, die men voor de eerste haring betaalde was ook in die tijd erg hoog. Maar de ventjagers mochten de aanvoer alleen verzorgen in de periode van 24 juni tot 15 juli en de haring moest beslist door een Hollands schip gevangen zijn. Ook zevenhonderd jaar gele den werd als aas voor het vis sen met de beug al een de prik gebruikt. Ook de negenoog ge noemd, een aalachtig visje. De levende prikken werden in gro te korven gedaan, die vervol gens werden uitgezet in de Ronde Weel, het nu bestaande water bij het ziekenhuis. Moes ten de prikken vervoerd wor den, dan moesten de bakken waarin ze gedragen werden, constant in beweging worden gehouden. Klachten over watervervuiling zijn anno heden aan de orde van de dag. Maar ook vierhon derd jaar geleden waren er al klachten in Zierikzee. De be woners van het nabij gelegen Jacobijne-klooster werden door de vissers beschuldigd van het lozen van afvalwater uit de blekerij. Dat afvalwater was in de Ronde Weel terecht gekomen en de prikken legden het loodje. Waren de prikken aan boord van de vissersboot gearri veerd, dan kon de prikkenbij- ter aan de slag. Een bijt in de kop vlak achter de ogen, dood de het visje, dat vervolgens in stukken werd gesneden. De stukken werden aan haken ge slagen en met een beug over boord gezet. Beet de vis in het aas dan was hij gevangen. Dat kon zijn kabeljauw, maar ook schelvis, heilbót, tarbot, rog gen en vleten. De koper, die de vismarkt in Zierikzee bezocht, kon dus al kiezen uit vele soor ten. S. A. Jumelet Azn ZIERIKZEE - Had de in zijn dagen bekende advocaat en procureur mr A. J. Fok ker in deze tijd geleefd, hij zou ongetwijfeld met veel interesse de levendigheid hebben gadegeslagen, die de recreatievaart in Zierikzee met zich meebrengt. Maar hij leefde en werkte hier tot enkele jaren na de eeuwwisseling en wat hij zag was een haven zonder schepen, terwijl juist deze haven, gelegen aan een diep vaarwater, zo uitermate geschikt was om te worden gebruikt als invalspoort voor Zuidelijk Nederland, met als achterland een groot deel van Europa. De meest gewaardeerde Noordzeevis is nog steeds de haring. Hij was zelfs zo bijzonder dat hij diverse keren met een kroontje werd afgebeeld en apart werd genoemd als Handel in haring en vis, alsof de haring geen vis zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5