Koelte te koop De mogelijkheden en onmogelijkheden van 'het parelsnoer van kwaliteit' Nieuwe mogelijkheden om kleine basisscholen ih stand te houden Serieus! bel saman tel. 01110 -1 26 47 voor daikin airconditioning Provincie opent de discussie over de Zeelandboulevard Politie sluit net geopend illegaal casino IEUWSBODE VRIJDAG 14 JUNI 1991 NR 24963 3 juni stede xpositie De Tien Burght. Tijdens 22 juni ng leven en werk Schmidt. Biblio- alpe. Tijdens ope- libliotheek. stede stelling Betty >e Bewaerschole. tot zaterdag van 0 uur. 6 juli ng leven en werk Schmidt. Biblio- ete. Tijdens ope- ibliotheek. 26 juli stede ng leven en werk Schmidt. Biblio- utse. Tijdens ope- ibliotheek. 15 juni ma thema 's otheek De Stolpe. aingsuren biblio- 10 juli en lilderijen A. van ;rgulde Garnaal, jehalve zondags) 12.00 uur en van uur (op maandag uni adering Beatrix- bouw Grachtweg. stede Jeugdcentrum ur. Jeugdsoos De juni nklijke harmonie De Beuze. 15.15 ncert Koninklij- eniging Witte van 6.30 uur eert Duivelands Nederlandse erk. 19.30 uur. sv Ouwerkerk. rrein. Inschrijven uur Start tocht: u,tinggroep Zeka- shuis. 10.00 tot juni Vertrek vanaf 00 uur. z. Gemeentehuis. Helpt Elkander, renigingsgebouw. 19 juni olwassenenonder- Prinses Juliana- ewekken 19. 9.00 -an 19.00 tot 21.00 20 juni- aar Brouwersha- 5-plussers. Vanaf en Hogen Blok. juni i rommelmarkt Oosterlands Fan- ds van de Abee- 10.00 tot 17.00 uur. juni ke dienst De zo- Rooms Katholie- 0 uur. ertentie TIEBEDRIJF Het is het eeuwenoude ver haal, dat zich deze week her haald heeft. Politie en justitie geven dagelijks hun 'nieuws' door aan de pers. Een fiets ge stolen, een auto-inbraak en een mevrouw, wiens porte monnee ontvreemd is. Die be richten hebben een duidelijke functie. Justitie en pers zijn het met elkaar eens, dat open heid van zaken in het belang van iedereen is. Tot zover klopt het verhaal. Maar deze week een huiszoe king in Serooskerke, waar mo gelijk een belangrijke drugs zaak achter schuilgaat, blijft in de lade liggen. De functie van de pers is even vergeten. Niemand wil zijn of haar vin gers branden. En zo gebeurt dat ook met vechtpartijen. Met de regelmaat van de klok wordt er een robbertje gevoch ten in het uitgaanscircuit van Schouwen-Duiveland. Ook de politie is erbij. Maar berichten naar de pers gaan er zelden. Hoe zit het in die gevallen met openheid van zaken? Waar is die belangrijke functie van de pers gebleven? Steevast volgt er een ant woord met begrippen als 'het onderzoek loopt nog' en 'in het belang van de zaak'. Daar is iets voor te zeggen. Maar als justitie/politie en pers dage lijks zaken doen met elkaar en samen richtlijnen voor publi- katie opstellen (landelijk gere geld) dan moet in dit soort wel licht delicate gevallen overleg met elkaar gevoerd worden. Als justitie haar eigen persbe leid gaat voeren, dan is het aan de media om zelf op stap te gaan en de gegevens te verga ren. En dan ontstaat er heel be grijpelijke berichtgeving met bedenkelijke bronnen. Justitie dient de pers (en daar mee haar lezers) serieus te ne men. Want iedereen weet, dat er meer gebeurt dan die ene fiets die gestolen wordt of die kleine auto-inbraak. AvdW STOCKHOLM - Zweden gaat het lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschap aanvragen. Dat heeft premier Ingvar Carlsson vrijdag in een verkla ring tot het parlement bekend gemaakt. Carlsson gaf niet aan op welke datum Zweden de aanvraag zal indienen. „De re gering heeft vandaag besloten om bij de EG-Raad van Minis ters een aanvraag voor een Zweeds lidmaatschap van de Europese Gemeenschap in te dienen", zo verklaarde Carls son. Advertentie DAIKIN Daikin. het meest i programma airconditioners voor kantoren, horeca, utiliteit en woonhuizen. ZIERIKZEE - Wat wil Zeeland met de kuststrook? Kan en mag de recreatie nog verder groeien of moet men juist een stapje terug doen ten gunste van de na tuur? Deze en andere vragen staan centraal in het 'werkdocument' Zeelandbou levard, een parelsnoer van kwaliteit. De Provinciale Planologische Dienst lan ceert in wat zij zelf kenschetst als een eerste oriëntatie een aantal ambitieuze plannen. Plannen die uiteindelijk moeten leiden tot het realiseren van een Zee landboulevard. Een verzamelnaam voor een groot aantal plannen, ideeën en proefballonnetjes die alles te maken hebben met de toekomstige ruimtelijke vormgeving van de kust van Zeeland. Wiiv"lLL f Neeltje Jans kan uolgens de PPD omgetoverd worden tot een aqua-observation-boulevard. Het idee voor het creëren van een Zeelandboulevard dook voor het eerst op in de provin ciale toekomstschets Strategi sche Verkenningen in 1989. In de nota Zeeland aan Zet wordt het als project opgevoerd. Uit gangspunt van de Zeelandbou levard is de relatie tussen wa ter en .land in de provincie Zee land. Dat is hét sterke punt van Zeeland en dat moet uitgebuit worden, zo luidt vrij vertaald de filosofie achter de Zeeland boulevard. Samenhang Het begrip samenhang loopt als een rode draad door het ver haal van de Provinciale Plano logische Dienst (PPD). Overal in de kuststrook van Zeeland zijn campings, bungalowpar ken en toeristische attracties maar, zo stelt de PPD, er is on voldoende samenhang in het toeristisch recreatief aanbod. Onder meer middels een Zee landboulevard zou die samen hang wei aangebracht kunnen worden. Wat de PPD voor ogen heeft is een soort doorgaande route langs de kust van Zeeland. Een autoweg die men kan benutten om van boulevard naar boule vard te rijden, maar ook de mo gelijkheid biedt van een afslag richting duin en strand. Langs de hele kust zou ook een snelle route voor het openbaar ver voer gerealiseerd moeten wor den. Aan de andere kant pleit de PPD ook voor het vergroten van de mogelijkheden voor fietsers en wandelaars. „Er be staat nu nog een sterke afhan kelijkheid van de bereikbaar heid per auto", aldus de PPD, „Openluchtrecreatie is vrijwel onlosmakelijk verbonden met mobiliteit. Aan de ijzeren wet dat dit meteen ook automobili teit betekent moet worden ge tornd". Bootverbindingen Opmerkelijk is de suggestie van de PPD om na te gaan of het mogelijk is een bootverbin ding te creëren tussen de ver schillende boulevards onder ling en van de Zeelandboule vard als geheel met Rotterdam en Antwerpen. Of een dergelij ke bootverbinding uitbesteed zou moeten worden aan com merciële bedrijven of onder de noemer openbaar vervoer zou moeten vallen wordt niet dui delijk uit de notitie van de PPD. Gepleit wordt voor het hand haven van een veerbootverbin ding tussen Vlissingen en Bres- kens, oc k als de Westersehelde Oever Verbinding (WOV) gerea liseerd wordt. Handhaving van die veerdienst wordt zelfs es- sentiëel genoemd voor het creë ren van een goede koppeling tussen Vlissingen en Breskens. Om nog even bij het water te blijven: als het aan de PPD ligt wordt onderzocht of er moge lijkheden zijn om de water sport verder uit te bouwen. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan zeezeilen, zee-kanovaren en catamaran-zeilen. Dat zou dan wel inhouden dat er, om maar wat te noemen, zeejachthavens gecreëerd zouden moeten wor den. Waar dergelijke zeejach thavens zouden moeten komen blijkt niet uit de PPD-notitie. Natuurgebieden Recreatie is een belangrijke bron van inkomsten voor Zee land, maar niet de enige. Land bouw en visserij dragen ook nog steeds een belangrijk steentje bij, zij het dat met na me de akkerbouw in bepaalde gebieden in Zeeland danig in de knel zit. Zeeland dankt haar recreatieve bloei aan de moge lijkheden die de natuur biedt en de aantrekkingskracht die van diezelfde natuur uitgaat. De tijd dat men alleen maar probeerde om nog meer toe risten naar het Zeeuwse te lok ken is voorbij. Beseft wordt dat als Zeeland te vol zou wor den men de kip met de gouden eieren zou slachten. Dat besef is ook terug te vinden in de PPD-notitie. Men constateert bijvoorbeeld dat er steeds meer behoefte bestaat aan op natuur en cultuur gerichte re creatie. Ook wordt gesteld dat een aantal, niet nader genoem de, natuurgebieden bedreigd wordt door landbouw en/of re creatie. In dergelijke gevallen, zo stelt de PPD, zal er iets ondernomen moeten worden om die drei ging weg te nemen. In de prak tijk houdt dat in dat bedrijven gesaneerd dan wel verplaatst zouden moeten worden. Verder zou volgens de PPD de ecologi sche draagkracht van een na tuurgebied versterkt kunnen worden door, bijvoorbeeld middels natuurbouw, zo'n ge bied uit te breiden. In de PPD-notitie wordt in het kort geschetst hoe de Zeeland boulevard eruit zou kunnen zien. De Brouwersdam wordt geafficheerd als mogelijk toe komstige Watersportboule vard. Wil het zover komen dan moet er wel een en ander ge beuren volgens de PPD. De be staande mogelijkheden voor verblijfsrecreatie moeten ver beterd en uitgebreid worden. Als mogelijke plaats voor rea lisering van nieuwe verblijfs- recreatie-mogelijkheden wordt de damaanzet genoemd. Ge dacht wordt aan de aanleg van een landgoed en bos. In de Kop van Schouwen moet volgens de PPD de natuur voorrang krijgen. „De van oudsher in dit gebied aanwezi ge traditionele recreatieve kerngebieden welke met name op het strandtoerisme zijn geo riënteerd dienen landschappe lijk te worden ingepast in de natuurlijke duinachtige omge ving", aldus de PPD. Het voormalig werkeiland Neeltje Jans wordt in de PPD- notitie een aqua-observation- boulevard genoemd. „De hier zo uniek aanwezige recreatieve belevingsmogelijkheid van waterstaatswerk, natuur, na tuurontwikkeling en visserij geeft deze boulevard zijn ge heel eigen identiteit. Neeltje Jans is volgens de PPD ook de aangewezen plaats voor de ont wikkeling van een zeehonden centrum en een natuureduca- tiecentrum over Delta en Voor delta. Boottochten De suggestie wordt gedaan om vanaf Neeltje Jans natuur- observatietochten per boot te ondernemen onder leiding van natuurgidsen. „Het Westelijk deel van de Oosterschelde vormt een belangrijk natuur- kerngebied binnen de delta waar in samenhang met het aangrenzende Voordelta-ge bied onder meer een zeehon denpopulatie tot ontwikkeling kan komen. Tesamen met de vogelkolonies vormen deze een zichtbaar bewijs van de zeer goede natuur- en milieukwali teiten van het gebied", aldus de PPD. De Veersedam is het derde wa terstaatswerk waar de PPD een boulevardfunctie aan toe kent. „Deze boulevard heeft De visie van de Provinciale Planologische Dienst op de Brou wersdam als watersportboulevard. het karakter van een surf- en strandboulevard met aantrek kelijke wandel/flaneermoge- lijkheden aan de zeezijde", al dus de PPD. Men tekent daar meteen bij aan dat herinrich ting de dam nog een stuk aan trekkelijker zou kunnen ma ken. Gedacht wordt aan hore- cavoorzieningen, aanlegmoge lijkheden voor de kleine water sport en surfvoorzieningen. De duinstrook van Walcheren is in de eerste plaats een na tuurgebied en als het aan de PPD ligt blijft dat ook zo. De te creëren boulevard van Dom burg krijgt het predikaat strand- en flaneerboulevard. „Domburg kan zich vanuit historisch perspectief uitste kend richten op het gezond- heidstoerisme", aldus de PPD. Stoere boulevard Liefhebbers van wind en vo gels dienen zich volgens de PPD in de toekomst te vervoe gen op de 'stoere' boulevard van Westkapelle. Bij Zoutelan- ,de zou een strandwandelboule- vard moeten komen. Het Wal- cherse boulevardnetwerk zou dan uit moeten monden in Vlis singen, één van de weinige ste den in Zeeland die al beschikt over een boulevard. Die boule vard loopt dan weer over in de boulevard van Breskens. „Zowel Vlissingen als Bres kens ademen duidelijk de ma ritieme sfeer en vormen geza menlijk de poort van Antwer pen. Dit aspect kan toeristisch recreatief worden benut", al dus de PPD. Met dat in het ach terhoofd wordt gepleit voor het handhaven van de yeerverbin- ding tussen Vlissingen en Bres kens. Ook als de Westersehelde Oever Verbinding gerealiseerd zou worden zou die veerdienst in de ogen van de PPD in het kader van de Zeelandboule vard gehandhaafd moeten blij ven. Voor wat betreft Middelburg stelt de PPD dat deze stad al een heel duidelijke functie heeft als winkel- en monumen- tenstad. Een extra attractie kan volgens de PPD geschapen worden door de Loskade om te toveren tot een boulevard. In Breskens kunnen de ideeën voor de waterfrontbebouwing, naast de al verwezenlijkte Pa- noramaweg, het boulevardka rakter versterken. Cadzand-Bad Als laatste boulevard in het rij tje wordt Cadzand-Bad ge noemd. Het idee wordt gelan ceerd om de relatie met het Belgische boulevardgebied te versterken door goede verbin dingen over land én over water. Voor vrijwel alle boulevards geldt dat een of meerdere aan legplaatsen voor een passa giersboot gerealiseerd moeten worden. Het is de bedoeling dat het werkdocument Zeelandboule vard, parelsnoer van kwaliteit dit najaar tijdens een aantal bijeenkomsten besproken wordt. „De provincie opent de discussie. Ideeën zijn welkom", aldus de PPD. ZIERIKZEE - Voor enkele tientallen kleine basisscholen in Zeeland ziet de toe komst er wat rooskleuriger uit dan enkele maanden geleden. Na overleg met 'mensen uit het veld', besturen en ouderorganisaties van basisscholen, heeft de staatssecretaris van onderwijs Wallage met hen een nieuw akkoord gesloten over schaalvergroting in het basisonderwijs. Uitgaande van de normen die daar in worden genoemd, zouden op Schouwen-Duiveland nog drie kleine basisscho len het gevaar lopen te moeten verdwijnen. Met de normen die tot voor kort wer den aangekondigd waren dat er nog negen. Tot die negen behoorde ook de pro testants christelijke basisschool Johan Louis de Jonge in Zierikzee. „Het zou geweldig zijn voor het hele eiland als de Tweede Ka mer deze nieuwe voorstellen van Wallage zou goedkeuren", aldus, de directeur van deze school C. L. Soeters. Tot voor kort was de Johan Louis de Jongeschool een Van de drie scholen in Zierikzee wiens leerlingenaantal onder de plaatselijke minimumnorm van (toen nog) 141 bleef. „Dat heeft enkele maanden als een zwaard van Damocles boven ons hoofd gehangen", aldus de onderwijzer. Daarvan is inmiddels geen sprake meer. Niet alleen zakt het minimum aantal leerlingen dat een basisschool in Zierik zee moet hebben (op grond van het nieuwe akkoord met Walla ge) van 141 naar 93 leerlingen, de opheffing van een basis school kan ook op andere ma nieren worden voorkomen. Zo kan het gemiddelde leerlingen aantal van verschillende basis scholen die onder éénzelfde be stuur vallen een doorslagge vende rol spelen. Wanneer dat gemiddelde 10/6 procent (of meer) is van de plaatselijke op heffingsnorm mogen al die ba sisscholen blijven bestaan. Ook degene die te weinig leer lingen hebben. Dat is van toepassing op de Jo han Louis de Jongeschool. De school wordt, samen met de protestants christelijke basis school Jan Wouter van den Doel in Zierikzee, bestuurd door de Vereniging tot bevorde ring van het Christelijke schoolonderwijs in Zierikzee. Hoewel de Johan Louis de Jon geschool met zijn 84 leerlingen, momenteel niet voldoet aan de plaatselijke minimumnorm van 93 leerlingen, is het gèmid- delde aantal leerlingen van beide scholen samen ruim 150. Voldoende dus om om beide scholen in stand te houden. Overigens worden de nieuwe normen van Wallage pas van toepassing op de teldatum in oktober 1992. Daarna heeft een school nog drie jaar de tijd om aan de norm te voldoen voor dat ze wordt gesloten. Uiteraard hebben ook de di verse gemeenten op Schouwen- Duiveland, die de bestuurders zijn van de openbare basisscho len, de mogelijkheid om via een optelsommetje na te gaan of het gemiddelde aantal leer lingen zodanig is dat daardoor de kleine basisscholen in hun gemeente in stand kunnen wor den gehoüden. De nieuwe opheffingsnormen van Wallage, die per gemeente zijn bepaald aan de hand van grondoppervlakte en leerling dichtheid, spelen bij zo'n optel som een belangrijke rol. Het gemiddelde aantal leerlingen moet immers 10/6 procent zijn van plaatselijke opheffings norm. Voor de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn die nieuwe opheffingsnormen als volgt. Basisscholen in Zie rikzee moeten minstens 93 leerlingen hebben. In Brou wershaven 25 leerlingen, in Bruinisse 71 leerlingen, in Dui- veland 49 leerlingen, in Mid- denschouwen 23 leerlingen en in Westerschouwen 28 leerlin gen. Fen en ander houdt in dat op dit moment vier basisscholen op Schouwen-Duiveland min der leerlingen hebben dan de plaatselijke opheffingsnorm. Het zijn de openbare scholen in Sirjansland, Serooskerke en Noordwelle en de Johan Louis de Jongeschool. Behalve Jiet gemiddelde aantal leerlingen van scholen die onder eenzelf de bestuur vallen, kunnen ook andere omstandigheden van belang zijn voor het behoud van een kleine basisschool. Zo mag een school met te wei nig leerlingen blijven bestaan wanneer de afstand tot de vol gende school vijf kilometer of meer is. Eveneens wanneer het de laatste school in een kern is of de laatste school van een be haalde signatuur binnen een straal van drie a vijf kilometer. Tenslottè bestaat de mogelijk heid van fusie om kleine basis scholen t.e behouden. Een mo gelijkheid die momenteel voor de scholen in Serooskerke en Noordwelle wordt onderzocht. Ook directeur Soeters heeft de afgelopen maanden serieus een fusie met de Jan Wouter van den Doelschool overwogen. „Als dat de enige mogelijkheid was gebleken om onze school te behouden was dat zeker ge beurd. Maar het is fijner dat we apart mogen blijven. Dat geeft meer ruimte voor het voe ren van een eigen beleid, een eigen image". Daaraan is Soeters druk aan het werken. Nadat hij ruim 15 jaar directeur was van de school met de bijbel De Schouw in Brouwershaven, be gon hij vorig jaar augustus zijn werkzaamheden als directeur van Johan Louis de Jonge school in Zierikzee. Het aantal leerlingen van die school groei- de van 55 in 1990 naar 84 op dit moment. Soeters verwacht in de komende jaren nog meer be langstelling. „Ik ga er van uit dat we vijf a zes jaar nodig heb ben om door te groeien naar de capaciteit die mogelijk is op grond van het aantal inwoners van de binnenstad van Zierik- Daarom is hij blij dat de Johan Louis de Jongeschool, in deze periode dat men nog net onder het minimum aantal leerlingen zit, niet echt wordt bedreigd met opheffing. „De school werd bijna 125 jaar geleden op gericht als de eerste christelij ke lagere school op Schouwen- Duiveland. Hij heeft dus al een lange voorgeschiedenis. We hebben nog allerlei nieuwe plannen die we daaraan willen toevoegen". Verwachting t/m dinsdag 18 juni WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noordw. 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 juni Zon op 05.18, onder 22.01 Maan op 08.47, onder 16 juni Zon op 05.18, onder 22.02 Maan op 10.15, onder 00.21 17 juni Zon op 05.18, onder 22.02 Maan op 11.40, onder 00.41 Eerste Kwartier: 19 juni (06.19) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De afgelopen dag was het relatief rustig weer. Er viel nog wel een enkele bui, maar het was alle maal toch wat minder onstuimig. Helaas, deze weersverbetering was maar van korte duur. Een volgende Oceaanstoring trekt morgen met grote snelheid, via de Britse eilan den, naar ons land. Vannacht zijn er nog enkele opklaringen, maar mor gen overheerst de bewolking en het gaat opnieuw regenen. De voorste begrenzing van de neerslag bereikt waarschijnlijk 's middags de kust. De temperatuur blijft opnieuw ver achter bij normaal, het wordt zo'n 15 graden. De wind is zuidwest tot zuid en neemt overdag toe tot vrij krach tig, aan de kust en op het IJssel- meer tot krachtig of hard. EINDHOVEN - De politie heeft donderdagmiddag in Eindhoven een casino geslo ten, amper twee uur nadat het was geopend. Een woordvoer der van de Eindhovense politie heeft dit meegedeeld. In het casino aan het Stati onsplein werd een variant ge speeld van het Golden Ifen spel. In het arrondissement Den Bosch wordt dat spel be schouwd als een illegale ma nier van gokken. De politie heeft de speeltafel, een grote hoeveelheid fiches en 3.000 gul den in beslag genomen. Tegen de exploitant is proces-verbaal opgemaakt. Het optreden van de politie had plaats in nauw overleg met de officier van justitie. De Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee. (Archieffoto waarop het nieuwe, naambord en de speeltuigen op het schoolplein nog niet aanwezig waren). Z1ERIKZEESCHEE1 NIEUWSBODE^» Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3