Inwoners Middenschouwen bezorgd over de ontwikkeling Brouwersdam LIEVER VERZEKERD ZONDER ZORGEN. IN MIDDELBURG Hindoe-basisschool in Den Haag bezet Vrijheid kansloze asielzoekers niet zonder meer beperken' Grote belangstelling voor commissievergadering Benefiet concert fusie Zuid- afrikaanse studenten bonden Schoon maakster vindt dode man Verdeling regiokorpsen politie bekend Bevolking massaal tegen nieuwe kerncentrales ANWB en Hartstichting gaan nauwer samenwerken ALGEMENE ZEEUWSE 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE \t SCHARENDIJKE - Een groot aantal inwoners van met name Scharendijke is bezorgd over de toeristi sche ontwikkeling van de Brouwersdam. Onder gro te publieke belangstelling werd donderdagavond in de Putmeet te Scharendijke het rapport 'herinrich ting Brouwersdam en damaanzetten' besproken. Die belangstelling werd onder meer gevoed door een vlugschrift met als pakkende kop 'Snoei in de re creatiegroep, dat huis-aan-huis bezorgd was. Het rapport van het onder zoeksbureau Terp (zoals eerder in deze krant beschreven) geeft de mogelijkheden aan voor de ontwikkeling van de Brou wersdam. De gemeente Mid denschouwen heeft aan het rapport meegewerkt, omdat er momenteel een aantal on- Volgens de voorzitter van de ouderraad, L. Ghiraw, hebben de ouders al op 5 mei het ver trouwen in het bestuur opge zegd. ,,Door die schuld kan de school niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen, de re keningen worden niet be taald", zegt Ghiraw. „We heb ben het bestuur gezegd dat het moet opstappen als het geen fi nanciële duidelijkheid kan verschaffen. Aan die eis is niet voldaan, vandaar dat we tot ac- gunstige ontwikkelingen is. Het CDA-commissielid P. W. Berrevoets-Ringelberg noemde in dit verband het illegaal kamperen, het milieu en en het feit, dat „we vallen over de auto's". Dat er iets moet gebeuren staat tie zijn overgegaan." Volgens de voorzitter van de ouderraad zijn de gevolgen van de finan ciële problemen nu al zicht baar. „Vieze toiletten zonder toiletpapier en een gebrek aan leermiddelen. Slechts tien- van de achttienduizend gulden is vorig jaar aan dat doel be steed", aldus Ghiraw. De ou derraad wil een financieel on derzoek naar de bestedingen, uit te voeren door een onafhan kelijk accountant. voor de gemeenteraadsleden buiten kijf. Ook voor J. L. F. Bolleman (SGP) bevat het rap port een aantal goede punten, maar uitbreiding is wat hem betreft uit den boze. „Scharen dijke telt zo'n duizend inwo ners, maar volgens het rapport van Terp zijn die er helemaal niet". Hij voorziet een „ver krachting" van het landschap. G. A. M. Cobussen (PvdA) er kende dat er iets moet gebeu ren, maar het zoeken naar nieuwe doelgroepen is wat zijn fractie betreft uit den boze. Zijn partij wil niet verder gaan dan de eerder vastgestelde re creatie structuurschets. Het was overigens het CDA, dat bij AMSTERDAM - Een groot aan tal Nederlandse jongerenorga nisaties, studentenbonden en anti-apartheidsgroeperingen organiseert een groot benefiet concert om het samengaan van de witte en zwarte studenten vakbonden in juli in Zuid- Afrika te vieren. Het concert, met medewerking van onder anderen Freek de Jonge en Hans Dulfer, wordt op zondag 16 juni in de sleepin in Amster dam gehouden. Volgens de organisatoren vor men de witte National Union of South African Students (NUSAS) en de zwarte South African National Student Con gress (SANSCO) na de fusie de grootste niet-raciale studenten organisatie van het land. De feestelijke dag wordt georgani seerd door onder meer het Ko- mitee Zuidelijk Afrika, de AABN, de Jonge Democraten, Jonge Socialistenen de FNV- jongeren. Een lid van het colle ge van b en w van Amsterdam neemt op 16 juni een doek in ontvangst dat op de Dam door passanten is geschilderd ter ge legenheid van de Soweto-her- denking. AMSTERDAM - Een schoon maakster heeft donderdag in een woning aan de Amster damse Deurloostraat het le venloze lichaam van de 43- jarige heer des huizes aange troffen. De man is door een misdrijf om het leven gekomen, zo maakte een politiewoordvoerder don derdagavond bekend. De sec tie, die vrijdag op het lichaam wordt verricht, moet meer dui delijk maken over de precieze doodsoorzaak van de Amster dammer. De politie wil niet meer kwijt dan dat de groep Ernstige Delicten de zaak in onderzoek heeft. monde van C. W. Boot aangaf, dat de toerist in principe wel moet meebetblent aan de voor zieningen op en rond de Brou wersdam. De voorzitteri^an, de commissie algemene en (bestuurlijke za ken, burgemeester W. den Boer, gaf alle aanwezigen de kans om hun zegje te doen.- Uit de reac ties vanuit de bevolking bleek een grote ongerustheid. Mid denschouwen zit niet te wach ten op recreatieve ontwikkelin gen. In dat verband noemde een van de aanwezigen Renes- sê, dat hij omschreef als een 'frikandellendorp met biertoe- risme'. Een andere aanwezige consta- De reactie van de bewindslie den op wijzigingen in de Vreemdelingenwet sluit niet uit dat „in bepaalde gevallen" beperking van de bewegings vrijheid wordt opgelegd. Dat kan het geval zijn bij asielzoe kers bij wie het verzoek als on- teerde in het rapport van Terp een tegenstrijdigheid. Ener zijds wordt rust nagestreefd, anderzijds moet de verblijfsre- creatie met maximaal 5000 een heden toenemen. Hij betwij felt ook het economische', gewin voor de gemeente. De bezoe kers van de Brouwersdam zijn low-budget-recreanten, die ook wel omschreven worden als koelbox- en kofferbak-toeris ten. Een andere inwoner vroeg zich hardop af of de gemeente zich realiseert, wat ze met het pro ject op de hals haalt. Er zijn voldoende overnachtingsmoge lijkheden op de Zeeuwse eilan den. Waarom zou Midden- schouwen dan extra verblijf s- recreatie creëren? Iemand an ders dacht er net zo over en wil van de gemeente over tien jaar geen geluiden van spijt horen. „U moet straks niet zeggen, dat het toerisme vanzelf geko men is. U werkt het nu in de hand". Rondweg Berrevoets-Ringelberg haalde als enig commissielid een con creet onderdeel uit het rapport. Het CDA wil graag prioriteiten stellen en daarbij komt een rondweg voor Scharendijke als eerste uit de bus. Pas als de rondweg gerealiseerd is, kan over een verdere invulling van het plan gesproken worden. Maar burgemeester Den Boer hield haar voor, dat het stellen van prioriteiten vooralsnog niet aan de orde is. Dat gebeurt in overleg met andere belang hebbenden „want we moeten ons richten op samenwerking". L. C. Hart (wethouder toe risme) ging in zijn reactie op de opmerkingen niet in op details. Hij stelde erg blij te zijn met de •reacties, maar hield een ieder voor dat het plan Terp niet meer en niet minder is dan een reeks aanbevelingen. Hij hield zijn gehoor voor, dat recreatie ook van belang is voor Midden- schouwen. Een rondweg zonder recreatie is economisch niet haalbaar. Samenvattend kan geconclu deerd worden, dat er onder de inwoners van Middenschouwen bezorgdheid leeft over de ont wikkeling van de Brouwers dam. Een bezorgdheid, die ge voed wordt door kreten in het rapport als 'uitbreiding' en dergelijke. Maar burgemeester Den Boer maakte de aanwezi gen ten overvloede duidelijk, dat eventuele plannen middels hoorzittingen enzovoort aan de bevolking worden voorgelegd. gegrond is afgewezen. Zij kun nen, in afwachting van hun uit zetting, het bevel krijgen zich niet buiten een bepaalde ge meente of asielzoekerscentrum te begeven. De beide bewindslieden voelen weinig voor het alternatief dat DEN HAAG - Het kabinet zet zijn plannen voor herverdeling van de politiekorpsen door. Dit blijkt uit een opsomming van de sterkten van de toe-' komstige regionale politie korpsen. Omdat de korpsen in de sommige plaatsen sterk worden ingekrompen, en in an dere weer sterk groeien, is be sloten de hele operatie langer te laten duren dan eerder be paald. In«1995 (was 1993) moeten de re gionale korpsen hun definitie ve sterkte hebben bereikt. Uit de cijfers valt niet op te maken welke steden een veer moeten laten. De grootste politieregio wordt Amstelland met 5006,6 politiemensen. De op een na grootste wordt Rijnmond met 4637,1 mensen. In totaal moet Nederland in 1995 37.160,5 poli tiemensen bij regionale korp sen tellen. LEIDEN' - Als op dit moment een referendum zou worden ge houden over de bouw van nieu we kerncentrales, kunnen de voorstanders het wel vergeten. Verreweg de meerderheid van de bevolking (84 procent) is te gen uitbreiding van kernener gie. Het gebruik van steenkool voor de opwekking van elektri citeit is evenmin populair. De meeste mensen (69 procent van de bevolking) zijn ook daar niet enthousiast over. Dit blijkt uit een meting van de werkgroep Energie- en Milieu onderzoek van de Rijksuniver siteit in Leiden. Zij voerde dit onderzoek naar de houding van het publiek ten aanzien van kernenergie en kolen voor de elektriciteitsvoorziening uit in opdracht van het ministerie van milieubeheer. De peiling geeft aan dat de bevolking nauw betrokken wil zijn bij een mogelijke beleidsbeslis sing over kernenergie. de adviescommissie Mulder heeft aangedragen. Dat voor ziet in een intensieve meld plicht en inneming van de do cumenten. Hirsch Ballin en Kosto vrezen dat de asielzoe kers op die manier gemakke lijk kunnen onderduiken. De kritiek op het apart onder brengen van de „kansloze" asielzoekers wordt door de be windslieden van de hand gewe zen. De vrees dat deze centra straks een bron van onrust worden, achten zij ongege- grond. Hirsch Ballin en Kosto steunen het besluit van minis ter D'Ancona van WVC om tot een scheiding te komen tussen asielzoekers die moeten ver trekken en zij die waarschijn lijk mogen blijven. „Gebeurt dat niet, dan komt van beide weinig terecht", zo vrezen zij. Opvangcentra De bewindslieden houden ver der vast aan de mogelijkheid om in de toekomst ook op an dere plaatsen dan Schiphol ge sloten opvangcentra neer te zet ten. Dit voor het geval de asiel problematiek in de toekomst sterk in omvang toeneemt. DEN HAAG - De ANWB en de Nederlandse Hartstichting gaan nauwer samenwerken op het gebied van gezondheids voorlichting aan vakantiegan gers en recreanten. Maandag 17 juni ondertekenen beide or ganisaties hiertoe een inten tieverklaring. De ANWB heeft dit vrijdag meegedeeld. Bij de samenwerking wordt ge dacht aan projecten als de lan delijke fietsdag, het Toer Ac- tiefprogramma (wandel- en fietstochten) en een voorlich tingscampagne voor ANWB- leden die met de auto met va kantie gaan. De organisaties werken al samen met De Witte Fietsenwagen met daarin 72 witte fietsen die worden inge zet bij fietstochten van bedrij ven, instellingen of verenigin gen. Maandag nemen ANWB en Hartstichting in Den Haag een zogeheten Fittestwagen in ge bruik. In deze wagen kunnen bezoekers binnen tien minuten een beeld krijgen van hun li chamelijke conditie. Hele maand juni Burgh-Haamstede Schilderijenexpositie De Tien Geboden. De Burght. Tijdens kantooruren. Tot en met 22 juni Zierikzee Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Burgh-Haamstede Foto-tentoonstelling Betty Everaers. De Bewaerschole. Van maandag tot zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van 25 juni tot en met 6 juli Bruinisse Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Zaete. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 26 juli Burgh-Haamstede Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Schutse. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Vrijdag 14 juni Zierikzee Bestuursvergadering Beatrix- school. In gebouw Grachtweg. 15.30 uur. Burgh-Haamstede House party. Jeugdcentrum Big S. 20.00 uur. Bruinisse House-party. Jeugdsoos De Pul. 19.30 uur. Zaterdag 15 juni Zierikzee Concert Koninklijke harmonie Kunst en Eer. De Beuze. 15..15 uur. Burgh Openlucht-concert Koninklij ke muziekvereniging Witte van Haemstede. 16.30 uur Dreischor Jubileumconcert- Duivelands Mannenkoor. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ouwerkerk Wandeltocht sv Ouwerkerk. Vanaf sportterrein. Inschrijven vanaf 18.00 uur. Start tocht: 19.00 uur. Nieuwerkerk Fancy-fair scoutinggroep Zeka- to. Ons Dorpshuis. 10.00 tot 16.00 uur Dinsdag 18 juni Renesse Seniorenreis. Vertrek vanaf dorpshuis. 8.00 uur. Nieuwerkerk Commissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkander. Hervormd Verenigingsgebouw. 19.30 uur Woensdag 19 juni Zierikzee Open dag volwassenenonder wijs DAS. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. 9.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 21.00 uur Donderdag 20 juni - Zierikzee Fietstocht (naar Brouwersha ven) voor 55-plussers. Vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.15 uur. Zaterdag 22 juni Oosterland Braderie/mini rommelmarkt ten bate van Oosterlands Fan fare. CTV-loods van de Abee- lestraat. Van 10.00 tot 17.00 uur Zondag 23 juni Zierikzee Interkerkelijke dienst De zo mer is nabij. Rooms Katholie ke kerk. 17.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Tijden en standen volgens getijdetafel H)dro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP J Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 juni 06.30 182 00.05 - 164 18.50 156 12.35 - 139 16 juni 07.25 182 01.05 - 171 19.40 152 13.30 - 136 17 juni 08.10 179 01.55 -176 20.25 147 14.20 - 133 ROOMPOT BUITEN 15 juni 04.30 198 10.55 -143 17.00 166 23.20 -174 16 juni 05.20 194 11.45 - 135 17.55 158 - 17 juni 06.20 186 00.10 -175 18.55 150 12.40 -127 BRUINISSE 1'5 juni 07.00 194 12.20 - 147 19.20 169 - 16 juni 07.45 197 00.50 -178 20.05 167 13.20 -142 17 juni 08.30 195 01.50 - 182 20.45 162 14.15 -138 WEMELDINGE 15 juni 06.25 206 00.05 -179 18.50 182 12.30 - 154 16 juni 07.15 205 01.05 - 184 19.40 177 13.30 - 149 17 juni 08.10 201 01.55 - 188 20.30 171 14.20 -145 Doodtij: 21 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Advertentie VERZEKERINGEN /X ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. Ouders eisen aftreden bestuur DEN HAAG - De ouderraad van de Hindoe-basis- school „Shri Vishnu" in Den Haag houdt sinds don derdagavond het gebouw bezet en eist het vertrek van het schoolbestuur. Dat wordt door hen beticht van financieel wanbeheer waardoor een kastekort van tachtigduizend gulden zou zijn ontstaan. Het on derwijs aan de 230 leerlingen zal geen hinder onder vinden van de bezettingsactie. DEN HAAG - De groep „kansloze" asielzoekers zal niet zonder meer in haar bewegingsvrijheid worden beperkt. Tot een dergelijke maatregel wordt pas be sloten na een individuele toetsing van de asielaan vrage. Dit maakten minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Kosto donderdag duidelijk in een schrijven aan de Tweede Kamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2