'De sleutels legde ik altijd op zonneklepje van de auto' Eigen onderkomen voor Gereformeerde Gemeente TAXA TIE? Open dag van het volwassenenonderwijs Inbraken Nieuwerkerk Gewonden bij aanrijding in polder Expositie Nieuwe kerk Oosterlandse kan kantonrechter niet bewijzen dat ander in haar auto reed Aan de Kromme Elleboog te Zierikzee Opniouw regen O 2 O 3 4 9 PARELSNOER BRANDWEER INTOCHT Beach party bij COC in Middelburg Jazzavond Stad Zierikzee Klasse bewijst zich zelf! Musterring bij voorbeeld! Ook in Zonnemaireü 12,per maand 'n Zomerlang leesplezier voor slechts ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 JUNI 1991 147e JAARGANG NR 24963 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUWERKERK - In de nacht van donderdag op vrijdag wer den diverse inbraken ge plaagd. Bij een woning aan de Zeeas terstraat werd een bedrijfsauto gestolen die vermoedelijk even later bij een inbraak in een ga ragebedrijf te Nieuwerkerk werd'gebruikt. Hier werd een grote partij autobanden, vel gen en autoradio's gestolen. Te vens werden die nacht in Nieu werkerk diverse auto's openge broken en werd de geluidsap paratuur er uit gestolen. De technische recherche van de po litie stelt een onderzoek in. SIRJANSLAND - Op de Dil- lingsdijk nabij Sirjansland vond donderdag een aanrij ding plaats waarbij twee men sen zodanig werden gewond dat ze moesten worden overge bracht naar het Zweedse Rode kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Het .waren de heer M. uit Dui- veland en de heer Van Z. uit Rotterdam. Beiden reden om ongeveer 11.30 uur in een perso nenauto over de Dillingsdijk komende vanuit tegenoverge stelde richtingen. In een on overzichtelijke bocht in de weg waar de auto's elkaar tegen kwamen zouden zij beiden niet voldoende rechts hebben ge houden. De aanrijding die volgde kwam zo hard aan dat beide bestuurders werden ge wond en hun auto's geheel wer den vernield en moesten wor den weggesleept. ZIERIKZEE - Van 29 juli tot 10 augustus wordt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een tentoon stelling gehouden. De tentoon stelling is elke dag (met uit zondering van de zondag) te bezoeken van 10.00 uur tot 17.00 uur. De hobby-tentoonstelling be vat produkten van verschillen de amateurs, waarvan een deel ook te koop is. Tentoongesteld worden onder andere: vlinders, droogbloemen, poppen, siera den, schilderijen, aquarellen, zijdeschilderwerk, houtbewer king en borduurwerk. De op brengst van de tentoonstelling is bestemd voor het onderhoud van het gebouw. ZIERIKZEE - „Als je helemaal niet kunt bewijzen dat een ander in je auto reed, dan blijf je dus zelf verantwoordelijk". Met verbazing trok mevrouw J. van der M. uit Oosterland deze conclusie toen ze tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee een boete van 180 gulden tegen zich hoorde eisen door officier van justitie mr F. D. van Heijningen. Een eis die door kantonrechter mr HBruin conform werd om gezet in een vonnis „Wanneer niet duidelijk is wie bij een overtreding de bestuurder van een auto is, ligt het risico en de strafbaarheid altijd bij de eige naar van het voertuig. U liep risico omdat u Jan en alleman in uw auto liet rijden". Dat laatste werd duidelijk uit hetgeen mevrouw Van der M. tijdens twee zittingen van het kantongerecht vertelde. De zaak kwam ook al voor in okto ber 1990. De Oosterlandse werkt bij een hoveniersbedrijf in. Renesse en parkeert daar bijna dagelijks haar auto. Het voertuig stond meestal wel op slot, maar werd toch regelma tig gebruikt door collega's die even een auto nodig hadden. „De sleutels legde ik altijd op het zonneklepje van de auto". Een argeloosheid die mevrouw Van der M. opbrak toen ze in juni 1989 werd geconfronteerd met een bekeuring vanwege een snelheidsovertreding op de Stoofweg nabij Renesse. „Die was gedateerd op een dag en tijdstip dat ik daar niet heb ge reden", hield de Oosterlandse gedurende twee zittingen van het kantongerecht vol. Zij kon er echter niet achter ko men wie haar auto op 1 juni 1989 had 'gebruikt'. En het proces-verbaal van de politie pleitte eerder tegen, dan voor haar. Daarin stond dat de auto werd bestuurd door een vrouw met zwart krullend haar en dat achterin de auto een kinderzit je was bevestigd waarin een kind zat. De Oosterlandse heeft zulk haar en zij gaf tij dens de zitting in oktober toe dat in haar auto zo'n kinderzit- je is bevestigd en zij een jong kind heeft. „Maar dat neem ik niet mee naar mijn werk. Dus zit het ook nooit achterin als ik over' de Stoofweg bij Renesse rijd". De zaak werd vorig jaar aange houden om de politie-agent die de snelheidsovertreding vast stelde als getuige te kunnen oproepen. Uit zijn onder ede afgelegde verklaring, gisteren (donderdag) tijdens de zitting, liet hij in het midden of me vrouw Van der M. de auto be stuurde. „De auto reed zo hard dat ik er niet voor durfde te springen om hem aan te hou den. Doordat het zo snel ging kon ik niet duidelijk zien of de ze mevrouw de bestuurster Volgens officier van justitie Van Heijningen was het echter niet relevant wie de auto be stuurde. „Mevrouw is eige naar-kentekenhoudster en kan geen andere persoon opgeven die de auto op het tijdstip van de overtreding zou hebben be stuurd. Dus draait zij voor de boete op". Die boete was 180 gulden of vier dagen vervan gende hechtenis. H. S. uit Rotterdam was ook de klos. Maar dan omdat hij in een van zijn vriend geleende auto reed. Toen hij op 24 fe bruari 1990 op de Rijksweg N- 59 bij Bruinisse door de politie werd aangehouden voor con trole bleek het een en ander niet te kloppen. Het voertuig was niet verzekerd en deel III van het kentekenbewijs ont brak op de voorruit. „Ik kon er niets aan doen, ik nam aan dat alles in orde was", aldus de Rotterdammer. Maar omdat hij de auto bestuurde op het mo ment dat de overtredingen wer den vastgesteld, was hij in dat geval de eerst verantwoordelij ke. „U moet het maar zelf met uw vriend uitvechten", aldus kantonrechter Bruin. Hij legde een boete op van 500 gulden voor het onverzekerd rondrij den en 110 gulden voor het ont breken van deel 111. „Als ik in uw restaurant een biefstuk niet helemaal opeet moet ik hem toch ook helemaal betalen". Die vergelijking hield de kantonrechter voor aan M. R. uit Renesse. Hij werd bekeurd omdat hij zijn auto in de garage van zijn bedrijf aan de Hoge Molenstraat te Zierik zee zodanig had geparkeerd dat nog een gedeelte op de weg stond. „Doordat er nog meer auto's binnen stonden was er niet genoeg ruimte", aldus M. R. Hij kreeg een boete van 50 gulden. „Helaas zei Winnetou. Ik had mijn auto daar even neergezet, er staan er zoveel", aldus W. A. H. uit Rotterdam. Ook hij was voor 50 gulden de klos vanwege verkeerd parkeren, dit keer in de Sint Domusstraat te Zierik zee. De Rotterdammer kwam echter naar het kantongerecht om zich te beklagen over een tweede bekeuring die hij kreeg toegestuurd, een foutje van justitie. „Die was voor een vrouw met dezelfde achternaam als ik die ik helemaal niet ken. Maar door die ellende is nu mijn vriendin pleitte. Ze dacht dat ik niet had gezegd dat ik ge trouwd was". De kantonrechter kon niet meer doen dan zijn medeleven betuigen. „Het is nooit mijn bedoeling geweest om met een ongekeur de auto rond te rijden en ik heb al een bekeuring gehad en be taald". P. de R. uit Rotterdam werd in mei 1990 in zijn woon plaats gefotografeerd met een niet gekeurde auto en een maand later in Middenschou- wen. Twee boetes in zo'n korte tijd vond Bruin wat te veel van het goede. Hij vonniste 'Sëhul- dig zonder oplegging van straf. Op woensdag 19 juni in Zierikzee ZIERIKZEE - In het nieuwe onderkomen van de af deling Schouwen-Duiveland van DAS-Zeeland (Dag en Avond Scholengemeenschap) aan het Jannewek- ken te Zierikzee wordt op woensdag 19 juni een open dag gehouden. Daarbij zijn de mogelijkheden voor volwassenenonderwijs op Schouwen-Duiveland te zien. Tevens kan men zich inschrij ven voor deelname aan de les sen van de DAS. Men kan daar bij zelfs kiezen voor een vak op MAVO-, HAVO- of VWO- niveau. Zo is het mogelijk de taal van een vakantieland te le ren, een diploma alsnog com pleet te maken of gewoon uit liefhebberij of vrijetijdsbeste ding weer wat te gaan leren. Examen doen is niet verplicht. Door rijkssubsidie zijn de kos ten laag. Het vakkenaanbod in Zierikzee omvat dit jaar Ne derlands, Engels, Frans, Duits, Spaans, aardrijkskunde, ge schiedenis, wiskunde, tekenen en textiele werkvormen op MAVO-niveau. En Engels, Ne derlands en Frans op HAVO- niveau. Cursussen praktijkdi ploma boekhouden, tekstver werken voor beginners en ge vorderden, DBase en MS-DOS. Tijdens de open dag zijn docen ten aanwezig om inlichtingen te geven over alle mogelijkhe den bij DAS-Zeeland. De open dag is van 9.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. In de school aan het Jannewekken 19. ZIERIKZEE - Vrijwilligers van de Gereformeerde Gemeente in Nederland leg gen aan de Zierikzeese Kromme Elleboog momenteel de laatste hand aan het nieuwe kerkgebouw. Deze ongeveer vijftig leden tellende gemeente vormt een afdeling van de Gereformeerde Gemeente in Nederland in Bruinisse. Met de aankoop en inrichting van het pand is een bedrag van ongeveer 250.000 gulden gemoeid. De Gereformeerde Gemeente in Nederland in Zierikzee komt voort uit een aantal scheuringen. In 1932 werd in de Sint Domustraat de Gerefor meerde Gemeente opgericht. In 1953 volgde er een scheuring en ging de gemeente verder als Gereformeerde Gemeente in Nederland. Maar in 1982 volg de er wederom een scheuring. De gemeente moest een rich ting bepalen, maar deed dit niet. Daarmee was de Oud Ge reformeerde Gemeente een feit. Maar een aantal mensen, waar onder M. de Jonge uit Zierik zee, zag dit niet zitten. En sinds 1982 is er dus weer een Gerefor meerde Gemeente in Neder land. De Jonge legt uit, dat het toen dertig leden tellende ge zelschap te klein was om een zelfstandige gemeente te vor men. Vandaar dat er aanslui ting met de Gemeente in Brui nisse werd gezocht. Nu de Gemeente in Zierikzee een eigen onderkomen krijgt, blijft die band er wel. De Jonge steekt niet onder stoelen of banken, dat een zelfstandige gemeente hem heel dierbaar zou zijn. Als afdeling is er al tijd sprake van enige bevoog ding. Maar met vijftig leden is het nog niet mogelijk om zelf standig verder te gaan. Maar de groep had wel een dringende behoefte aan een ei gen kerkgebouw. Tot nu toe wordt gebruik gemaakt van de Lutherse kerk in Zierikzee. „Daar zijn we altijd erg blij mee geweest, maar door de diensten van de Lutherse kerk kunnen we niet iedere zondag morgen terecht", legt De Jonge uit. De Gereformeerde Gemeente in Nederland komt het liefst om 10.00 en 18.00 uur bijeen. Dat lukt om de week. Maar als de Lutherse Gemeente de kerk nodig heeft, dan wordt de och tenddienst verplaatst naar 13.30 uur. Dat is voor veel men- Het nieuwe kerkgebouw aan de Kromme Elleboog in Zierikzee. (Foto: Joop vansHoudt). sen een moeilijk tijdstip. Daar naast was er gewoon behoefte aan een eigen onderkomen. Het kerkgebouw biedt plaats aan 78 mensen. Er zijn uitbrei dingsmogelijkheden tot 130 zit plaatsen. Maar zo'n sterke groei zit er niet in. De groep is in de afgelopen acht jaar welis waar groter geworden, maar dat komt volledig door de komst van nieuwe gezinnen in Zierikzee. „Het is niet zo, dat hier mensen uit andere kerke lijke gemeenten uit de buurt zijn bijgekomen", aldus De Jonge. Nederland telt in totaal 56 Ge reformeerde Gemeenten in Ne derland. Die moeten het stellen met vier dominees. Zierikzee (en ook Bruinisse) hebben geen eigen dominee. In Zierikzee worden de diensten verzorgd door de beide diakenen. Dat zijn De Jonge en W. Boon. „Daarbij worden we onder steund door Bruinisse". Diensten voor begrafenissen en huwelijken kunnen niet in het gebouw gehouden worden. Daarvoor is het te klein. Maar voor de diensten is het uiter mate geschikt. Dat een en an der betrekkelijk weinig heeft gekost, komt door de bijdragen van de leden. Zo is het orgel bijvoorbeeld geschonken door één van de leden. En datzelfde geldt voor de antieke statenbij bel. De gezamenlijke Gerefor meerde Gemeenten in den lan de hebben 120.000 gulden bijge dragen. Het is de bedoeling dat zóndag 6 juli de eerste dienst wordt ge houden. „Dat wordt een dienst als altijd, want de officiële in gebruikname is waarschijnlijk pas in september. Dan willen we wat sprekers uitnodigen", aldus De Jonge. De overwinnaar heeft steeds het recht aan zijn zijde. Voltaire HET WEER Vannacht enkele opklaringen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Overdag overwegend veel bewolking en vooral in de middag en avond regen. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden. Wind, zuidwest, matig. BROUWERSDAM De inwoners van Middenschouwen zijn bezorgd over de ontwikkeling van de Brouwersdam. De provincie opent de discussie over het parelsnoer van kwaliteit, de Zeef andboulevard. Op de school met de Bijbel in Nieuwerkerk is men be zig met een brandweerproject. In totaal 1600 wandelaars volbrachten de Zierikzeese Avondvierdaagse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDELBURG - De regio Midden-Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Integra tie van homosexualiteit COC houdt zaterdag 22 juni een Beach party. Bezoekers mogen in strandkle ding het pand van de COC aan de Eigenhaardstraat in Mid delburg betreden. Voor de drie leukst geklede mensen liggen geschenkbonnen klaar Advertentie Morgenavond zaterdag 15 juni aan boord van de m.m.v. Rita Reijs trio Pim Jacobs en New Orleans Red Beans. Kaarten verkrijgbaar: Nieuwe Haven 141, Zierikzee Telefoon 01110-13825 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... 2IEKENF0NDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GR0EPSVEFV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. -jrdfeös' Naam Adres Postcode: Plaats: TelefoonHandtekening De ingevulde ondertekende bon, met -wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon- lentenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1