Milieuvriendelijk en honderd procent Zeeuws: Zeeuwse Vlegel Senioren uit regio kiezen voor het eerst het zeegat De hoeve aan de Linge Omnibus Sleeping with the Enemy Nieuw brood resultaat goede samenwerking tussen milieubeschermersboerenmolenaars en bakkers De Concertzaal te Zierikzee Enkhuizen overtreedt gemeentewet Achtste editie Popinfoboek Zeeland 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vertoont 2iJ is een vreemdeling «leen kleine siad. "aar uiiertijlt Haar leien. *«»»toppe„ ™<fc.snaari!jfa[eniaji. ^eajooiionüHoede. Hwechigenoot Advertentie zaterdag 15 juni 20.00 uur zondag 16 juni 20.00 uui Door MIEN VAN 'T SANT 12 Vol spanning drinkt ze haar kopje leeg. Dan staat er ook alweer een andere heer voor haar. Ouder dan de eerste, maar ook hij maakt een vriendelijke indruk. Zo of hij er aleen maar is om speciaal de belangen van 'Zon rondom' te behartigen. 'U wilde een afspraak maken?' valt hij met de deur in huis. En als ze toch even overrom peld is: 'Vanzelfsprekend vrijblijvend. Ik twijfel er niet aan dat het niet zo maar een gril van u is. Daarvoor kennen wij onze klanten te goed'. Dien gaat wat meer rechtop zitten. Ze is al helemaal gewonnen. Dat het hier voorna melijk of misschien wel uitsluitend gaat om de percenten, die er voor een goed verkoper aan vastzitten, dringt absoluut niet tot haar door. De man tegenover haar toont begrip voor haar moeilijkheden, zal haar stellig op een prettige en terzake kundige manier van dienst zijn. 'Ik zou het geweldig vinden', zegt ze, opeens weer met dat weerloze in haar ogen. 'Weet u? Het komt er zo erg op aan, dat. ik niet de verkeerde keus doe'. En als ze in de ogen van de ander een nog meer toegewijde blik meent te bespeuren: 'Ik ben nog niet zo lang weduwe. Mijn man wilde nooit van veranderen weten. Daardoor is alles zo som ber en terneerdrukkend voor me. Ik weet soms niet hoe ik het uithouden moet'. 'Een wat vrolijker behang, lichtere, meer moderne meubels, misschien ook wat meer schemerlampen kunnen wonderen doen, mevrouw De Jong. Ik beloof u dat ik zo gauw mogelijk alles in ogenschouw kom nemen'. 'Overmorgen dan misschien?' vraagt ze, op nieuw met dat hulpeloze in haar ogen. 'Mor gen komt er een architect in verband met het veranderen van de ramen en deuren'. En haar ogen naar hem opslaand: 'O, ik mag werkelijk niet klagen. De mensen zijn aller liefst voor me, willen me graag helpen. U weet niet half hoeveel goed me dat doet'. 'U bedoelt daarmee dat ik daarop geen uit zondering mag maken?' 'Ik zou er verschrikkelijk blij om zijn. Al zal het maar vast die afschuwelijke slaap kamer zijn. Ik wil in ieder geval een nieuw ameublement hebben. Echt vrouwelijk. U weet wel: met een kaptafel en zo'n gezellig krukje ervoor'. En dan toch weer even zake lijk: 'Kan ik het oude misschien bij u inrui len? Het is prachtig eikenhout. En als straks de andere kamers aan de beurt ko men, koop ik stellig nog meer bij u'. 'Daar kan ik nog niets over zeggen, me vrouw. Als het inderdaad waarde heeft, kunt u bij een antiquair stellig beter te recht'. En wat gewichtig in zijn agenda bla derend: 'Het zou kunnen, overmorgen. Mag ik dan vroeg komen? In de middag kan ik dan nog een klant van ons in de buurt be zoeken'. Spontaan steekt ze haar hand naar hem uit: 'Ik ben u reuze dankbaar. Helaas kan ik u niet met de auto van de trein halen'. En haast zoals een kind zijn blijdschap uiten kan: 'Weet u? Ik heb vanmorgen juist een nieuwe wagen uitgezocht. De aankoop loopt over mijn dealer in de stad, waar wij altijd met onze wagen geweest zijn. Maar u zult hem nog wel eens zien. Ik denk dat ik u nog wel vaker nodig zal hebben wat de overige veranderingen betreft'. Hij maakt een wat stijve buiging, maar zijn ogen zijn daarmee in tegenspraak. 'Ook iets vrolijks, die nieuwe wagen? Bij u passen vrolijke kleuren'. Ze knikt enthousiast. 'Warmrood! Vanbin nen zwart. Nee, het staat heus niet somber en het is zo heerlijk neutraal, ziet u? Ik kan haast niet wachten tot hij er zijn zal'. 'Mijn hartelijke gelukwensen er dan mee. Ook onze firma zal alles in het werk stellen om u ten volle te bevredigen Tot over morgen dus, mevrouw De Jong. Rekent u maar om een uur of tien. Met de auto is het niet zo ver'. Opnieuw steekt ze haar hand uit. 'En ik zal zorgen dat de koffie bruin is. Ik weet overmorgen stellig ook meer wat de veranderingen aan het woongedeelte' zijn. (wordt vervolgd) DEN HAAG - De gemeente Enkhuizen overtreedt de ge meentewet stelselmatig door gemeentelijke uitgaven te doen voordat zij door een be grotingswijziging zijn" toe gestaan. Dat schrijven de VVD-parlementariërs Wieben- ga en Koning in schriftelijke vragen aan staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenland se zaken. Zij verwijzen daarbij naar een brief van zes leden van de Enk- huizense gemeenteraad. Voor de twee VVD-ers blijven ge meentelijke uitgaven, gedaan voordat de betreffende begro tingspost is vastgesteld, on rechtmatig. Zelfs als achteraf de benodigde besluiten zijn ge nomen. Zij vragen De Graaff- Nauta of zij het daarmee eens is. Ook vragen zij zich af of de be trokken gemeentebestuurders aansprakelijk zijn voor dit soort onrechtmatige uitgaven. Vrijdag 14 juni NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 13.57 uur Kerkepad, toeristi sche route langs Nederlandse kerken. Herh. 14.23 uur Nocturne, licht klas sieke muziek. 14.53 uur Ja natuurlijk extra, serie natuurdocumentaires. 15.18 uur De zijden draad, 9- delige documentaire serie over mensen en hun keuzes. Afl. 8. 15.49 uur Footrot flats, Nieuw- zeelandse tekenfilm. 16.57 uur Ander nieuws, repor tage over leven en welzijn van ouderen in Nederland. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Disney special, te kenfilmmagazine. 18.25 uur Milieujournaal, mi- lieutips. Vandaag: water. 18.28 uur Kerkepad, toeristi sche routes langs kerken. Afl. 1: Langs de Amstel. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Zicht op zee, serie over de relatie tussen de mens en de zee. 19.45 uur Maak dat de kat wijs, spelprogramma. 20.26 uur Jessica Fletcher (Murder she worte), Ameri kaanse misdaadserie. 21.18 uur Roseanne, Ameri kaanse comedyserie. 21.50 uur Spiegels, gevarieerd magazine. Presentatie Karin de Groot en Joël Batenburg. 22.31 uur De zijden draad, se rie portretten van mensen en hun keuzes. Afl. 9. Herh. 22.56 uur Nocturne, licht- klassieke muziek. 23.25 uur Journaal. 23.30 uur Studio sport, tennis te Rosmalen. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. Presentatie: Wubbo Ockels. Herh. 18.05 uur TROS TV show op reis, presentatie Ivo Niehe. 18.59 uur De TV Dokter, medi sche tips. 19.00 uur Hi de hi, Britse come dyserie. 19.33 uur Dear John, Ameri kaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Op goed geluk, spel programma'. 21.14 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.15 uur America funniest ho me video's, Amerikaanse thuis-video's. 21.41 uur Allo allo, Engelse co medyserie. 22.11 uur Top cops, gedramati seerde verhalen over het dage lijks leven van politieagenten. 22.57 uur Special adventure, verslag van de rally om de Ca mel Trophy 1991 door Tanzania en Burundi. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.05 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, les 32. 17.15 uur Studio sport, met o.a. samenvatting tennistoernooi van Rosmalen. 18.00 uur Paspoort, magazine in het Turkse en Nederlands. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Hotels, documentaire serie over vier hotels met een roemrijk verleden. Vandaag 4: Hotel de Paris. 19.54 uur Uitzending van de PvdA. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport Studio. 21.02 uur Campagne, 6-delige Engelse serie. Afl. 2. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.05 uur Gesprek met de minister president. 23.20 uur Mijn vader is predi kant, Amerikaanse speelfilm uit 1985. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 105. 18.05 uur Haydaze, 12-delige Amerikaanse jeugdserie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. 20.30 uur Weekendfilm: Naakt onder de keerkring, 2-delige Australische tv-film. 22.05 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.35 uur Kunst-Zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 23.00 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.10 uur Weekendfilm: Naakt onder de keerkring, 2-delige Australische tv-film. Deel 2. 00.45 uur Coda, Roland Jooris leest voor uit werk: Hommage. 18.55 uur Nieuwskrant. 19.00 uur Programma van de Vlaams-Nationale Omroep Stichting. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur De eindeloze reis, 6- delige natuurdocumentaire se rie. 21.00 uur Herover de aarde, do cumentaireserie. 21.40 uur Diapason: Frederic Devreese en Het spel van het zoeken, portret van de sonori- sator, dirigent en componist Frederic Devreese. ZIERIKZEE - Ze hadden het in ieder geval veel en veel beter getroffen dan Ketelbinkie die op een oude schuit het zeegat koos en vervolgens zeeziek werd. De Schouwen-Duivelandse ouderen die woensdag voor het eerst samen een bootreis ondernamen hadden dan ook niet te klagen. Een van alle gemakken voorzien schip (de Stad Zierikzee van rederij Den Breejen), 'n prettig briesje, 'n uit stekend diner met aperitief en vooral veel gezelligheid. Deze tocht, georganiseerd door de evene mentencommissie van de Zierikzeese ANBO begon woensdagmorgen bij 't Luitje heel officieel met het hijsen van de vlag, waarna om 10.00 uur het anker werd gelicht en de Stad Zierikzee zich op weg begaf voor een vaartocht over de Oosterschelde. De tocht bracht de senioren naar Veere, waar het schip vroeg in de middag afmeerde en waar doorgewinterde landrotten op leeftijd aan de wal konden uittesten of ze inmiddels al zeebenen hadden gekregen. Daarvoor hadden ze ongeveer een uur de tijd, want om een beetje op tijd in Zierikzee aan te komen (even na vijven) wendde de Stad Zierikzee weer vrij vroeg de steven. Zeeuwse Vlegel mag niet met onkruidbestrijdingsmiddelen worden gespoten en er mag ook geen kunstmest gebruikt wor den. Dat houdt in dat de teelt van tarwe voor de nieuwe brood soort zeer arbeidsintensief is. Ook is het zo dat de opbrengst in kilo's lager is dan 'normaal'. Deze lagere opbrengst en alle extra zorg betekent wel dat de Zeeuwse Vlegel iets meer kost dan een gewoon volkoren brood. ZIERIKZEE - Deze maand ver schijnt de achtste editie van het Popinfoboek Zeeland. Het boekwerkje is een uitgave van het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en jongerenwerk in samenwerking met de Stich ting Popmuziek Zeeland. Het boekje bevat onder meer een inventarisatie van Zeeuwse (pop)groepen, provinciale en landelijke popcollectieven, adressen van podia in Zeeland en informatie voor bands. Het Popinfoboek wordt ter promo tie van de Zeeuwse popmuziek verzonden aan de Servicebu reaus in Nederland, de bij het Servicebureau aangesloten po dia in Zeeland, een selectie van de belangrijkste (pop)belan- genbehartigingsorganisaties in Nederland en verder aan ie dereen die meer wil weten over popmuziek in Zeeland. De Zeeuwse Vlegel. ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN - Het resultaat van goede samenwerking tus sen milieubeschermers, boeren, molenaars en bakkers. Zo omschrijft J. de Koey- er, voorzitter van de Stichting Zeeuwse Vlegel, een nieuw milieuvriendelijk en honderd procent Zeeuws brood: De Zeeuwse Vlegel. Het nieuwe brood wordt ambachtelijk gebakken van volkorenmeel dat op milieuvriendelijke manier is geproduceerd. De produktie van de Zeeuwse Vlegel is een initiatief van jonge Zeeuwse boeren en boerinnen die zich verenigd hebben in de Stichting Zeeuwse Vlegel, voorheen de Stichting Zeeuws Boerenbrood Project. Het idee voor het creëren van een nieuw brood is ontstaan in kringen van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt. Men zocht naar een antwoord op de afbraak van de graanprijzen voor boeren én de groeiende kritiek op het gebruik van on kruidbestrijdingsmiddelen in de landbouw. Milieuvriendelijk Het plan ontstond om op mi lieuvriendelijke manier bak- waardige tarwe te telen en dat zelf op de markt te brengen. „Dat doel is in zekere zin nu al gehaald", aldus De Koeyer in een korte toespraak ter gele genheid van de officiële intro ductie van het nieuwe brood deze week in Goes. Hij vervolgde: „Het afgelopen jaar is de teelt van de tarwe goed gelukt. Er is meel van pri ma kwaliteit, er is een merk naam gekozen en er is een goe de samenwerking tussen mi lieubeschermers, boeren, mole naars en bakkers". Vólgens De Koeyer hebben ook een markt onderzoek en een smaaktest zeer hoopgevende resultaten opgeleverd. De Koeyer ging ook in op de naam Vlegel. ,,U kunt daarin iets van 'tegen de verdrukking in', tegendraads of eigenwijs vinden. Dat is misschien een gemeenschappelijke eigen schap van de betrokken groe peringen: milieubeschermers die tegen de heersende opvat tingen in de noodzaak van mi lieubescherming hebben doen doordringen, bakkers voor wier overleving in de tijd van King Corn en Bums werd ge vreesd zijn er op eigen kracht voor een groot deel in geslaagd hun zelfstandigheid en hun ambachtelijkheid te behouden. En dat er anno 1991 nog men sen zijn die leven van het behe ren van een windmolen mag helemaal wel een wonder van eigenwijsheid heten". Zelfrespect De term tegen de verdrukking in is volgens De Koeyer ook ze ker van toepassing op de ak kerbouwers. Hij verwijst wat dat betreft naar de tractor acties: de climax van een woe de-uitbarsting van de akker bouwers. Een protest tegen de almaar dalende graanprijzen en de voorspellingen als zou er geen toekomst meer zijn voor de akkerbouwers in Neder land. „Terwijl het almaar slechter wordt komen er ook nog eens milieumaatregelen die als be perkingen worden ervaren en daarom onder de boeren de no dige weerstanden oproepen. Dit alles is slecht voor het zelf respect, en zonder zelfrespect is er zeker geen toekomst. Van daar het initiatief van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt", aldus De Koeyer. Hij citeerde één van de mensen achter de Zeeuwse Vlegel, Jea- nette Vermue. „Zij verwoordde het zo: 'Nou eens geen grote verhalen, maar laten we iets concreets aanpakken'. De Koeyer stelde dat het hervon den zelfrespect van de akker bouwer duidelijk terug te vin den is in de aanpak van het Zeeuwse Vlegelproject. „In al le percelen tarwe staat een bord met de tekst 'Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel". De Koey er besloot zijn toespraak met de opmerking dat De Zeeuwse Vlegel nu in een beslissende fa se is. „Het woord is nu aan de consument". Geen chemische middelen Zoals al aangestipt is de Zeeuwse Vlegel niet alleen een puur Zeeuws brood, maar ook nog eens een volledig milieu vriendelijk tot stand gekomen produkt. In de tarwe voor de ZIERIKZEE - Zaterdag 15 juni en zondag 16 juni draait in de Concertzaal in Zierikzee de film Slee ping with the Enemy. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Laura en Martin Burnley lei den een luxe leven in een droomappartement aan het strand vlakbij Boston. Toch is het leven voor Laura, die ge heel in de macht is van haar do minante man, een nachtmerrie. Als ze tijdens een zeiltochtje overboord slaat, zwemt ze naar het strand en vlucht. Ze huurt een appartement naast Ben Woodward die al snel haar sympathie weet te winnen. Laura's man, Martin, komt haar na een tijdje via haar moeder op het spoor. Hij wacht bij haar thuis tot Laura 's avonds thuiskomt. Martin ver toont zich; een voldane glim lach om zijn mond en een gela den pistool in zijn hand. Dan klopt Ben echter aan. Laura wordt gedwongen hem af te wimpelen maar Ben krijgt argwaan en trapt de deur in. Ben is echter geen par tij voor Martin, die hem neerslaat. Toch weet Laura Martin's revolver te bemachti gen. Martin weet dat ze niet in staat is om hem neer te schie ten. Laura weet dat als ze hem nu niet neerschiet, haar hele verdere leven een hel zal blij ven Het bestuur van de Stichting De Zeeuwse Vlegel is zeker niet van plan om af te wachten hoe de verkoop van het brood gaat lopen. Er is nog veel te doen, benadrukt De Koeyer. Om de mensen ervan te over tuigen dat ze de Zeeuwse Vle gel móeten eten bestaan aller lei plannen zoals bijvoorbeeld een dia-serie die op allerlei bij eenkomsten vertoond kan wor den, een lespakket voor scho len en andere methoden om het verhaal van de Zeeuwse Vlegel te vertellen. Het is de bedoe ling dat de afzet op den duur zo'n omvang bereikt dat het produkt op eigen benen kan staan. Beperkt Op dit moment is de Zeeuwse Vlegel nog slechts bij twee bakkers op Schouwen-Duive- land te krijgen, te weten de BB-bakkerij in Zierikzee en bakkerij Kik in Brouwersha ven. Het nieuwe brood werd deze week in Goes officieel geïntroduceerd. De kwaliteit van het nieuwe Zeeuwse brood wordt gecontroleerd door de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4