Commissie geeft groen licht voor banenpools 'Woningen op parkeerterrein bij Nieuwe Haven goed idee' Expositie stadsgezichten en plattegronden van Zierikzee Tot en met 25 oktober in Stadhuismuseum Vergadering commissie ro Wester- schouwen Brouwse adviescommissie ruimtelijke ordening positief over ontwerp-bestemmingsplan Attractie parken vrezen con currentie ZIERIKZEESCHEii nieuwsbode!! DONDERDAG 13 JUNI 1991 NR 24962 3 ZIERIKZEE - Zierikzee in kaart gebracht. Een tref fender titel voor de verzameling historische prenten en plattegronden van Zierikzee die tot eind oktober in het Stadhuismuseum te zien is, hadden de sa menstellers van deze expositie, museummede werkster M. van Meerten en medewerker Streekar- chivariaat J. Pattenier van de gemeente Zierikzee niet kunnen kiezen. Het zijn niet alleen mooie maar vooral ook historisch waardevolle afbeeldingen die zijn tentoongesteld. Tezamen vormen zij als het wa re een stripverhaal van het verleden van de stad, die ooit de tweede stad van Zeeland was. Een paar eeuwen geschiedenis (van ongeveer 1550 tot 1800) door middel van een vrij be perkt aantal plattegronden en prenten (stadsgezichten) op slechts enkele vierkante me ters in beeld gebracht. Het lijkt een onmogelijkheid maar toch is het realiteit. Het kaart materiaal over Zierikzee dat door museummedewerkster M. van Meerten en medewerker Streekarchivariaat J. Pattenier is geselecteerd voor deze wis seltentoonstelling in het Stad huismuseum biedt een schat aan historische informatie. In formatie die door het aandach tig bestuderen en vergelijken van de verschillende kaarten stukje bij beetje naar boven komt. Enig geduld en aandach tig kijken en turen is daarbij wel ben voorwaarde want de begeleidende tekst over de pe rioden van bloei en verval in Zierikzee zijn tot een mini mum beperkt, het gaat immers om de afbeeldingen, die spre ken voor zich! Overeenkomsten Zierikzee in de late Middel eeuwen zag er eigenlijk niet eens zo gek veel anders uit dan tegenwoordig. Vergelijk de plattegrond van Jacob van De venter (één van de eerste kaart tekenaars in de Nederlanden) uit 1560 maar eens met een plattegrond uit deze tijd. Deze vertoont nog duidelijke over eenkomsten met het huidige Zierikzee. De Noord- en Zuid havenpoort, de Nobelpoort en Dikke Toren, de stadhuistoren en de molens, zij bepalen ook nu nog het silhouet van de stad en ook de omtrek van Zierik zee, de grachten- en het straten- patroon zijn nagenoeg onver anderd gebleven. Wie nu door een straat als de BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 18 juni vergadert de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Wester- schouwen. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. De vergadering is openbaar. De op de vergade ring betrekking hebbende stukken kunnen een half uur voor aanvang van de vergade ring ingezien worden. Op de agenda van de vergadering on der meer het plan voor aanpas sing en vernieuwing van de be drijfsgebouwen van Graan- en Meelhandel Krijger. Meelstraat loopt, loopt door een Middeleeuwse straat, die in het verleden echter niet Meel- maar Middelstraat heet te. En wat het inwonertal be treft, rond 1750 bedroeg dat 10.000. Een aantal waar Zierik zee mét Poortambacht nu net onder zit. Natuurlijk zijn er elementen uit het stadsbeeld verdwenen. De bok op het Kraanplein, de kloosters die op de oude platte gronden duidelijk te zien zijn zal men nu tevergeefs zoeken, iets dat ook geldt voor het le prozenhuis dat net buiten de poorten stond, de vroegere ha ven die vanaf de Noord- en Zuidhavenpoort tot aan de Schuithaven doorliep en de stadsmuren. Ook de zes poor ten zijn deels verloren gegaan. Aan de periode dat Zierikzee zichzelf door stadsmuren en poorten beschermde tegen on gewenste gasten herinneren nog drie poorten en een stukje stadsmuur bij het Blauwe Bol werk. De Gouwe, het schei dingswater tussen Schouwen en Duiveland en een voor Zie rikzee belangrijke verbin dingsweg is dichtgeslibt zodat het havenkanaal dat in circa 1600 werd gegraven om Zierik zee een nieuwe verbinding met de Oosterschelde te geven als enige is overgebleven. Dat ha venkanaal zal men op de oud ste kaarten (1560/1570) tever geefs zoeken. Het bestaan van beide waterwegen verklaart echter wel de voor het oog wat grillige verloop van deze wa terweg. Veel van deze verande ringen (onder meer het slech ten van de wallen, de sloop van de West- en Zuidwellebrug en het gedeeltelijk dempen van de vroegere haven) hebben zich in de negentiende eeuw voltrok ken. De door Van Meerten en Patte- Wat de bronnen van welvaart nier uitgekozen afbeeldingen, waaronder een aantal bekende prenten uit de Chronijck van M. Smallegange en een afbeel ding van de kaart van Zachari- as Roman bevatten echter meer dan alleen stedebouwkundige informatie. Ook informatie over het economisch leven is in de plattegronden en prenten van Zierikzee en zijn haven te rug te vinden. In de tijden 'dat het Zierikzee voor de wind ging (15e, 17e en een gedeelte van de 18e eeuw) werden relatief veel afbeeldin gen van de stad gemaakt, ter wijl er in de negentiende eeuw, toen het ver was gedaan met de Zierikzeese welvaart, weinig geld voor het laten maken van plattegronden en afbeeldingen beschikbaar was. Welvaart in Zierikzee waren laten enke le afbeeldingen duidelijk zien. Zo zijn buiten de stadsmuren meekrapstoven en zoutnering aangegeven, terwijl binnen de stad scheepswerven terug te vinden zijn. Visserij en koop vaart zorgden tot in de tweede helft van de achttiende eeuw voor welvaart, daarna werd Zierikzee meer een agrarisch handelscentrum. Ook dit is in de kaarten terug te vinden en wel in de op de kaarten afge beelde cartouches, met eerst at tributen behorende bij de vis serij en later agrarische pro- dukten. Eén van die cartouches waarop een mollig cherubijn tje de wapens van Zierikzee en Zeeland vasthoudt is door de samenstellers gebruikt voor het affiche waarmee de beeld expositie wordt aangekondigd. Behalve zwartwit afbeeldin gen zijn ook een paar optica's in de expositie opgenomen. De ze optica's van J. B. en G. M. Probst waren vooral in de Een van de bezienswaardigheden, een plattegrond van Zierikzee uit het verre verleden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Intergemeentelijke Sociale Dienst voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland mag wat de Zierikzeese commissie sociale zaken betreft verder gaan met het opzetten van een banenpool voor langdurig werkzoekenden. Zonder veel discus sie ging de commissie woensdagmiddag akkoord met een voorstel hiervoor van deze intergemeentelij ke sociale dienst. Begin dit jaar is de rijksbijdra geregeling Banenpools in wer king getreden. Deze regeling is bedoeld om diegenen die lan ger dan drie jaar werkloos zijn aan een arbeidsplaats te hel pen, ongeacht hun opleiding. Daarbij geldt dat alleen diege nen, waarvoor geen andere ar beidsmarktgerichte maatregel kan worden aangewend in aan merking komen voor zo'n ba nenpool. Uit experimenten is inmiddels komen vast te staan dat maximaal een kwart van de banenpoolers uiteindelijk nog een kans heeft om naar de reguliere arbeidsmarkt door te stromen. Voor het realiseren van deze banenpools stelt de rijksover heid geld beschikbaar. Zo wordt door het rijk jaarlijks zevenduizend gulden per deel nemer beschikbaar gesteld. Bovendien neemt de rijksover heid ook een gedeelte van de uitkering van de betrokken werkzoekenden voor haar re kening en moet het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoor ziening een jaarlijkse bijdrage van 3500 gulden betalen. De in stelling die in zo'n banenpool participeert moet via een zoge heten inleenvergoeding even eens meebetalen voor de werk- Stichting Voor het realiseren van deze banenpool moet een aparte stichting worden opgericht met een werkveld dat geheel Noord- en Midden-Zeeland (de Óosterschelderegio) bestrijkt. Het bestuur van de Interge meentelijke Sociale Dienst heeft in november 1990 reeds besloten in principe deel te willen nemen aan het overleg over de vorming van één regio nale stichting banenpool. Dit volgens de wet op de gemeen schappelijke regelingen. Bij deze regionale stichting moe ten ook de werkzaamheden in het kader van het Jeugdwerk garantieplan, dat begin vol gend jaar van kracht wordt, worden ondergebracht. Het verwerven van banen voor deze pool en het begeleiden en adviseren van de deelnemers aan de banenpool moeten ech ter een taak van de Interge meentelijke Sociale Dienst blijven, omdat hiermee de af stand tussen deelnemer en uit voerende instelling zo kort mo gelijk blijft. De Stichting Ba nenpool zal echter formeel als werkgever voor de deelnemers aan de banenpool fungeren. Dit betekent dat deze moet zor gen voor de arbeidscontracten, loonadministratie en de inning van de vergoedingen die instel lingen betalen voor hun .banenpool-werknemer. Kostendekkend De ISD gaat er van uit dat de Stichting Banenpool in ieder geval kostendekkend zal zijn. In geval van onverwachte te genvallers kan een beroep wor den gedaan op de gemeenten. De gemeentelijke bijdrage in het exploitatietekort is voor 1991 maximaal achttien cent per inwoner. De commissie, de dames J. Syswerda-Bos (VVD), C. Klip- pel-Huurling (PvdA) en W. de Oude (CDA) hadden geen enkel bezwaar tegen dit door de ISD geformuleerde voorstel. Direc teur J. A. van de Broeke van de sociale dienst kon dit positieve advies 's avonds aan het be stuur van de ISD overbrengen. Dit in de hoop dat ook de ande re gemeenten zich met deze op zet voor de banenpool kunnen verenigen. De Zuidhoek De resultaten van werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek stem men tot tevredenheid, maar in de toekomst zullen mogelijke minder gunstige landelijke ontwikkelingen hun invloed op het reilen en zeilen van De Zuidhoek hebben. Daar kwam het verhaal van directeur P. J. de Groot op neer toen de begro ting voor 1992 van „zijn" Zuid hoek werd behandeld. Binnen de sociale werkvoorziening geldt het systeem van budgetfi nanciering. Door de stijging van het aantal arbeidsplaatsen - per jaar komen er zestienhon derd arbeidsplaatsen bij - daalt de vergoeding per ar beidsplaats. Gemiddeld geldt een vergoeding van veertig mille per WSW-plaats. Door de ze toename van arbeidsplaat sen zou de vergoeding per WSW-plaats tot 1994 weieens BROUWERSHAVEN - Het idee om op het parkeerterrein achter het Tonnenma- gazijn aan de Nieuwe Haven te Brouwershaven woningen te bouwen is door de Brouwse adviescommissie voor de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met instemming ontvangen. Hoewel de reacties varieerden van voorzichtig posi tief tot ronduit enthousiast, konden alle commissieleden zich vinden in de visie van het Brouwse college van b en w die werd vertolkt door burgemeester L. N. Labruyère. Aan de hand van een platte grond legde de burgemeester uit dat huizen op die lokatie voor een betere verbinding tus sen de Nieuwe Jachthaven en de kern van Brouwershaven (Markt en Oude Haven) zouden zorgen. „Als je bij de Nieuwe Jachthaven loopt, heb je het ge voel dat je tegen de achterzijde van de kern aankijkt. Dat Brouwershaven zich van je heeft afgekeerd". Die sfeer zou volgens de burgemeester kun nen veranderen wanneer aan de achterzijde van het Tonnen- magazijn een aantal woningen komt waarvan de voorgevels in de richting van de Nieuwe Jachthaven staan. Het parkeer terrein-gedeelte voor jachtwerf Kesteloo zou gehandhaafd blij ven. Een en ander kwam aan de or de tijdens de bespreking van het ontwerp voor een nieuw be stemmingsplan Brouwersha ven Kern. Een plan waarin in grote lijnen wordt vastgelegd op welke manier men de in richting van de kern Brouwers haven in de komende tien jaar wil ontwikkelen. Een belang rijke nieuwe beleidslijn daar bij is het versterken van de woonfunctie van de binnen stad. Dat houdt in dat op diverse plaatsen in de kern van Brou wershaven nieuwe huizen wor den gebouwd. Een beleid dat dit najaar al wordt ingezet met de bouw van een aantal luxe dijkwoningen op de havendijk tussen de Haven Zuidzijde en de kleine molen Windlust. Ge zien het unaniem positieve ad vies van de commissie ro lijkt het erop dat de gemeenteraad ook akkoord zal gaan met het bouwen van woningen op een gedeelte van het parkeerter rein aan de Nieuwe Haven. Commissielid P. van der Méide (SGP/RPF/GPV) stelde voor om ook woningen te bouwen op het grote, ronde grasveld dat achter de Sint Nicolaaskerk begint en zich uitstrekt tot de Grachtweg. „Een kerk is van oudsher een gebouw dat cen traal in een woongebied staat. Wat is er op tegen om weer recht te doen aan dat cul tuur/historische karakter van het gebied. Hetgeen er vroeger was en verloren ging weer te rug te brengen". Dat zou vol gens Van der Meide bereikt kunnen worden door de bouw van lage woningen. „Net als in de Voorburglaan. Dat is toch ook bebouwing rond de kerk". Maar hij was de enige die er zo over dacht. De overige drie commissieleden deelden de mening van burgemeester La bruyère. „Bebouwing van het grasveld zou altijd afbreuk doen aan de kerk, welke soort woningen er ook zouden wor den neergezet. Het schitteren de van die lokatie is juist die monumentale kerk, gevolgd door een open gebied en daar op aansluitend het agrarisch gebied rondom Brouwersha ven. Dat moeten we niet door breken". Onderdeel van het beleid om de woonbestemming van de binnenstad te versterken, is het opheffen van het bestem mingsplan Zuidwal. Een, al ja ren geldend, bestemmingsplan dat woningbouw mogelijk maakt in het gebied tussen de Delingsdijk, de Zuidwal en het kerkhof. Daarvan is echter nooit gebruik gemaakt. De commissie was nu unaniem van mening dat het bestem mingsplan Zuidwal maar beter kan verdwijnen. Burgemeester Labruyère vond wel dat de grond in eigendom moet blij ven bij de gemeente. Alleen commissielid R. J. van der Wekken (CDA) protesteer de daartegen door te stellen dat dat nog wel eens veel geld zou kunnen kosten. Tijdens de discussie kwam ook een nieuwe inrichting van het Marktplein aan de orde (die men de komende jaren wil rea liseren). Daarbij waarschuw den diverse commissieleden om voorzichtig te werk te gaan. Onder meer met het weren van auto's uit de binnenstad. „Daar moeten we voorzichtig mee omspringen. Brouwersha ven moet geen museumplaatsje worden. Het moet leefbaar en bewoonbaar blijven", aldus A. de Vlieger (PvdA). Volgens Van der Wekken (CDA) is de moge lijkheid om op de Brouwse' Markt te parkeren zelfs een tweede helft van de achttiende eeuw erg populair in Europa. Deze kaarten werden via een lens op de muur geprojecteerd, daarom ook de felle kleuren. De optica's werden dan ook in spiegelbeeld gemaakt, al zal de oplettende bezoeker van de ex positie tot de conclusie komen dat daarbij weieens vergissin gen werden gemaakt. Zo is bij een van de optica's het op schrift wel maar het silhouet van Zierikzee niet in spiegel beeld weergegeven. Behalve deze optica's en de „gewone" afbeeldingen liggen zijn ook naslagwerken tentoongesteld, zoals de Chronijck van Zeeland van Smallegange, de gemeente atlas van Zeeland van J. Kuy- per en Zeeland in oude kaarten van Gittenberger en Weiss. Algemeen Of het historische verhaal dat de plattegronden en prenten vertellen ook goed over zal ko men bij de bezoeker, daarover bestaat bij de samenstellers van de expositie geen twijfel. Pattenier: „Iedereen heeft wel ervaring met het kijken op een kaart, 'al is het maar een simpe le plattegrond. Bovendien, de plattegronden uit het verleden zijn veel gedetailleerder dan de plattegronden van tegenwoor dig. Elk huisje, elk aanbouwtje is op de oude kaarten aangege ven". Een feit dat niet te ont kennen is, want wie de moeite neemt om goed te kijken ziet rijen huisjes en zelfs zwanen in de grachten afgebeeld. De ex positie biedt de bezoeker bo vendien de vrijheid om de ont wikkeling van Zierikzee te vol gen vanaf het moment dat hij zelf verkiest. Hij kan zijn speurtocht in het verleden be ginnen, maar hij kan ook van uit het heden in het verleden duiken. Hiervoor biedt de eveneens in de expositie opge nomen .luchtfoto van Zierikzee een mooi aanknopingspunt. Zierikzee in kaart gebracht is tot en met 25 oktober van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur te be zichtigen. met 4% kunnen verminderen, rekende De Groot de commis sie voor. Tussenbalans Wat de gevolgen van de Tussen balans betreft noemde de di recteur van De Zuidhoek een bezuiniging van vijftig tot ze ventig miljoen op de sociale werkvoorziening. Gelet op de ze wat sombere en ook nog niet duidelijke toekomstperspectie ven heeft het bestuur van De Zuidhoek een voorzichtige be groting voor 1992 ingediend, waarin voor het eerst sinds ja ren rekening wordt gehouden met een eventueel tekort. Een punt dat de gemoederen momenteel bezighoudt is de discussie over de WAO-uitke- ringen. De Groot bleek het geen goede zaak te vinden dat het beeld overheerst dat de WAO geen perspectief biedt. „De WAO is het einde niet maar kan een zinvol begin van nieuw werk zijn". Op Schou wen-Duiveland wordt dit in vergelijking met het noorden en met Limburg echter nog niet ingezien, getuige het aantal WAO-ers dat binnen de sociale werkvoorziening weer aan de slag raakt. Het imago van een werkvoorzieningsschap speelt hierbij waarschijnlijk een rol. De Gemeenschappelijke Medi sche Dienst zou op dit punt wellicht een meer actieve be middelende rol kunnen spelen, maar deze heeft zich tot nu toe vooral gericht op bemiddeling in de richting van het vrije be drijfsleven. van de charmes van het stadje. „Je kunt met de auto langs de havens rijden, even parkeren, boodschappen doen en weer weg". Duidelijk werd door de com missieleden gesteld dat bij een nieuwe inrichting het open ka rakter van het Marktplein niet mag worden aangetast. „Met het eventueel planten van bo men zou je de historisch ont wikkelde situatie en sfeer te niet kunnen doen", aldus Van der Meide. Het is volgens het ontwerp- bestemmingsplan de bedoeling om recreatiebedrijven en win kels zoveel mogelijk te vesti gen aan de Markt en Haven Noordzijde. Naast het Slinger- bos, nabij de provinciale straatweg is een bedrijventer rein gepland. Dat is bedoeld voor industriële bedrijven, die in de binnenstad van Brou wershaven geen verdere uit breidingsmogelijkheden heb ben of overlast bezorgen. Hoewel tijdens de openbare vergadering alleen nog maar de hoofdlijnen van het nieuwe bestemmingsplan aan de orde kwamen, was het aantal be langstellenden op de publieke tribune al zeer groot. In sep tember of oktober kunnen zij opnieuw meepraten over het nieuwe bestemmingsplan. Dan vindt een inspraakavond plaats die verplicht gehouden moet worden voor de gemeen teraad het plan definitief vaststelt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 15 graden Windkracht zuidw. 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 juni Zon op 05.19, onder 22.01 Maan op 07.18, onder 23.56 Eerste Kwartier: 19 juni (06.19) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het komende etmaal ver andert er weinig in het weerbeeld. Een lagedrukgebied boven het noordelijke deel van de Noordzee voert ineen westelijke stroming koe le en onstabiele lucht aan. Zo nu en dan klaart het even op, maar de be wolking overheerst en van tijd tot tijd vallen er buien. Vannacht daalt het kwik tot een graad of 10 en morgen middag wordt het ongeveer 16 gra den. Dat is nog steeds 4 a 5 graden te koud. Bovendien is het tamelijk winderig. Tijdens het weekeinde bouwt zich bij Ierland een hoge- drukgebied op. De wind zoekt dan weer de noord- tot noordwesthoek op, zodat vanaf zondag de tempera tuur zelfs nog iets verder omlaag gaat. DEN HAAG - De concurrentie positie van de Nederlandse at tractieparken komt in gevaar door de komst van grote par ken in Frankrijk, zoals Euro- disney en het Asterixpark bij Parijs, die onder veel gunsti ger voorwaarden zijn ontwik keld dan de Nederlandse at tracties. Evenals in Frankrijk zou voor de Nederlandse toeristische be drijven een laag BTW-tarief moeten gelden en zou de regel geving versoepeld moeten wor den. Dit verklaarde A. J. J. van Hooff, vice voorzitter van de Club van Elf woensdag in Scheveningen bij de presenta tie van het rapport „Attractief openbaar vervoer". De Club van Elf is een vereniging van directeuren van de grootste Ne derlandse attractieparken. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3