A/ASi (DEEL 3) Haven Burghsluis aangepast aan (milieu)eisen des tijds Commissie verdeeld over plan voor inrichting van museumhaven §3 Huiszoeking in verband met drugs samsn Verhoek I nieuwbouw Verhoek everij - Zierikzee Ilse Biefstuk rschijnt: AN DRUKWERK. HOLLANDS INDVLEES-WEEKI er lappelen 198 Hand- aasappeien Ook voor dekbed overtrekken naar Zonnemaire? Jazeker!! Milieu-ambtenaar K. M. Rouw: ''Werken aan kwaliteit Aanrijding in Zierikzee Diefstal boot met trailer Aanrijding in de polder Diefstal acculader PvdA-commissielid G. Brand: Als we moeten kiezen dan niet voor museumhaven nu Aanhoudend koel 4 STADSGEZICHTEN WONINGEN ZEEUWSE VLEGEL EILANDBOKAAL In Serooskerke Diefstal tuinbank 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand SCHE NIEUWSBODE IMMERWERK. at wij al uw nd bouwbedrijf zijn. 1BOUW MEN E D isstraat 31-18 IS Zierikzee Dn 01110-13682 b.g.g. 16596 sevat zo'n 80 afbeeldingen scentrum van Zierikzee. t 19,75 f 29,75 f45,00 f55,00 70,00 lierikzee - telefoon 12754 600 grom nu voor '5 kilo nu voor f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 JUNI 1991 147e JAARGANG NR 24962 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 on O l/D t»1 BURGHSLUIS - „Natuurlijk deed je vroeger ook je best om te voorkomen dat er troep in het water te recht zou komen, maar helemaal voor 100 procent lukt dat nooit als je de juiste voorzieningen niet hebt". Aan het woord is M. K. Overbeeke, haven meester van de haven van Burghsluis. Met gepaste trots vertelt hij over de jongste aanwinst: een wasplaats voor schepen die aan alle milieu-eisen voldoet. Ook is een container-unit geplaatst waarin de klanten van de haven hun afgewerkte olie, batte rijen en klein chemisch afval kwijt kunnen. Van oorsprong is de haven van Burghsluis een landbouwha- ven. Schepen brachten daar al lerlei landbouwprodukten aan land. De huidige haven werd in 1852 -gegraven. „In eerste in stantie was het toen ook land- bouwhaven en later, na de ramp, heeft de haven van Burghsluis ook de functie van werkhaven gekregen", aldus havenmeester Overbeeke. In 1968 werd de haven in gebruik genomen door Rijkswater staat. „Maar volgens het be stemmingsplan is het nog steeds een landbouwhaven". Vissers Na de afronding van het werk aan de Stormvloedkering is de haven weer vrijgekomen voor recreatie- en beroepsvaart. „Ik denk dat de verhouding onge veer 50/50 is", aldus Overbee ke. En die klanten moeten ook in Burghsluis over voorzienin gen kunnen beschikken om hun schip schoon te kunnen maken. „Vroeger had je natuurlijk net zo goed milieuvervuiling", stelt Overbeeke. ,Toen ge bruikten de vissers ook teer om hun schepen te beschermen en van die teer kwam ook wei eens wat in het water terecht. Nog niet zo lang geleden wer den zandbanken of ondieptes benut om schepen schoon te maken. Met hoog water werd geankerd, men wachtte op eb en het schip lag droog. Gereed om schoongekrabt te worden. Dat 'banken' is inmiddels uit milieu-overwegingen verbo den. Ook aan het schoonmaken van schepen op de wal kleven ech ter nadelen. „Je probeert na tuurlijk altijd te 'voorkomen dat er troep in het water komt, maar helemaal voorkomen kon je dat vroeger niet. Nu kan dat wel", aldus de havenmeester. Het vuil dat bij het schoonma ken van een schip vrijkomt wordt opgevangen in een slib- opvangput. De wasplaats is verder voor zien van een olie/benzine-af- scheider. „Er kan bijvoorbeeld weieens olie langs de schroefas naar buiten lekken. Dan moet je dat op kunnen vangen", al dus Overbeeke. Schepen tot 9 meter lengte en met een maxi mumgewicht van 6 ton kunnen in de haven van Burghsluis op de kant getakeld worden. breekbare anti-fouling te be staan' Hogedrukspuit Als een van de klanten van de jachthaven van Burghsluis zijn of haar schip op de kant wil hebben om het schoon te ma ken en eventueel bij te werken dient hij of zij zich tot de ha venmeester te wenden. Over beeke: „Voor het uit het water takelen wordt wel een vergoe ding gevraagd, maar verder mogen ze gratis gebruik maken van de faciliteiten". Tot die fa ciliteiten waar de havenmees ter over beschikt behoort on der meer een hogedrukspuit. Een en ander geheel volgens de regels zoals die voorgeschreven clubhuis voor de Watersport vereniging Burghsluis". Eigen publiek Als bijzondere service aan de klant van de jachthaven komt drie keer per week een winkel wagen langs en wie op de fiets naar Burgh of Haamstede wil om daar boodschappen te doen kan gratis een fiets lenen. Wie voor langere tijd een fiets tot zijn of haar beschikking wil hebben kan zich tot de haven meester wenden. Men beschikt over een aantal fietsen dat ver huurd wordt. „Het is en blijft een karakte ristiek haventje en dat moet je aantrekkelijk houden voor de gebruiker", legt Rouw uit. Overigens mag de haven zich verheugen in een goede belang- De nieuwe wasplaats op het havenplateau in Burghsluis. (Foto: Joop van Houdt). „Als je je schip goed wilt on derhouden moet het toch zeker één keer per jaar schoonge maakt worden onder de water lijn", aldus Overbeeke. „Ik heb wel schepen gezien waar de mosselen op groeiden". Om hun schip tegen ongewenste aangroei te beschermen werd en wordt gebruik gemaakt van anti-fouling. Dit beschermingsmiddel is schadelijk voor het milieu en men moet dus voorkomen dat het in het milieu terecht komt. „De meeste anti-fouling is ei genlijk puur gif", aldus Over beeke. „Maar er schijnt tegen woordig ook biologisch af zijn in de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater. K. M. Rouw, milieu-ambtenaar in dienst van de gemeente Wester- schouwen: „Het betekent in feite ook een kwaliteitsverbe tering van je haven". Hij kop pelt daar de opmerking aan vast dat er plannen zijn om de haven van Burghsluis nog com pleter te maken. „Het is de bedoeling dat er over een jaar of twee een toilet gebouw komt en dat er voorzie ningen komen voor het ledigen van chemische toiletten", aldus Rouw. Havenmeester Overbee ke vult aan: „En er wordt ge praat over de bouw van een stelling. Overbeeke: „Je ziet steeds meer dat mensen hier meerdere dagen blijven. Het trekt toch een heel ander pu bliek als een jachthaven". De haven van Burghsluis be schikt over 117 ligplaatsen en als het weer een beetje meezit blijven er niet veel plaatsen on bezet. Dertig procent van de klantenkring van de jachtha ven bestaat uit inwoners van de gemeente Westerschouwen. „Voor de rest komen ze uit Bra bant en de omgeving van Rot terdam", aldus Overbeeke. In het drukke seizoen wordt de haven door gemiddeld 1800 passanten bezocht. ZIERIKZEE - Op de kruising Zevengetijstraat, D'Ailly- straat, Hofferstraat in Zierik zee vond woensdagmiddag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's licht wer den beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.15 uur toen de heer M. R. uit Zierikzee met zijn auto vanuit de D'Aillystraat het kruispunt wilde overrijden in de richting Hofferstraat. Bij de kruising zou hij geen voorrang hebben gegeven aan een perso nenauto bestuurd door me vrouw E. T. uit Vlissingen die de kruising naderde vanuit de Zevengetijstraat. Er ontstond een botsing waarbij beide auto's werden beschadigd. BROUWERSHAVEN - Onge veer 40.000 gulden is de waar de van de boot plus trailer die werd gestolen bij de Nieuwe Jachthaven te Brouwershaven. De boot lag bij de haven gestald achter een hek. De ei genaar is J. P. uit Bergschen- hoek. In de nacht van maandag op dinsdag werd werd het vaar tuig en de trailer waarop het stond meegenomen. OUWERKERK - Op de krui sing Oostweg, Middenweg in de polder tussen Ouwerkerk en Nieuwerkerk vond woens dagmiddag een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Het ongeluk vond plaats om ongeveer 15.15 uur toen de heer C. V. uit Vrouwenpolder met een personenauto over de Mid denweg reed komende uit de richting Nieuwerkerk. Bij het oprijden van de kruising met de Oostweg zou hij geen voor rang hebben gegeven aan me vrouw P. B. R. uit Ouwerkerk. Zij naderde het kruispunt met een personenauto komende vanaf de Oostweg. Beide auto's werden beschadigd bij de aan rijding. BRUINISSE - Uit een contai ner aan de Havenkade te Brui- nisse werd een acculader ge stolen. Het apparaat is eigendom van A. L. uit Bruinisse. De accula der werd gestolen in het afgelo pen weekend. ZIERIKZEE - De commissie openbare werken van de gemeente Zierikzee is verdeeld over de plannen voor inrichting van de Oude Haven als museumha ven. „Ik vind het een schitterend plan, ,maar als we moeten kiezen dan zijn wij niet voor een museumha ven nu. Ik denk dat het nu niet verstandig is om deze financiële verplichting aan te gaan". Met die woor den nam G. Brand (PvdA) gisteren, woensdag, tij dens de vergadering van de commissie een voor schotje op de discussie die vanavond gevoerd zal worden tijdens de vergadering van de Zierikzeese commissie financiën. week 24 In overleg met de Stichting Mu seumhaven Zierikzee is door de gemeente Zierikzee een plan ontwikkeld om de Oude Haven in te richten als museumhaven. Men streeft ernaar nog dit jaar de eerste fase van het plan te realiseren. Het gaat daarbij in concreto over de aanleg van een drijvende steiger in het ver lengde van de Paardenstraat en de aanleg van een toegangs- brug vanaf de kade aan de Ou de Haven Noordzijde. Aan de commissie werd advies ge vraagd over deze eerste fase die een investering van 150.000,- vergt. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Roozendaal liet in een eerste reactie weten dat haar fractie in principe achter het plan staat. „We streven naar verlen ging van het toeristisch seizoen en daar past 'dit plan perfect", aldus mevrouw Bij de Vaate. Zij vroeg aandacht voor de be zwaren die omwonenden on langs tijdens een hoorzitting over de plannen naar voren hebben gebracht. Die omwonenden vrezen dat een dergelijke museumhaven hen overlast kan bezorgen. Me vrouw Bij de Vaate stelde dat de gemeente wat dat betreft de vinger nauwgezet aan de pols dient te houden en zich het recht voor moet behouden als er inderdaad sprake zou zijn van overlast voor de omwonen den. Zij deed de suggestie om een soort proefperiode in te bouwen. Wethouder P. de Rijke reageer de op de woorden van me vrouw Bij de Vaate met de op merking dat het zijns inziens wel mee zal vallen met die overlast. „Maar als het nodig zou blijken te zijn dan kunnen wij natuurlijk altijd een tand rad in de kast verdraaien", al dus de wethouder. Kwaliteitsverbetering VVD-commissielid J. J. Ge- leijnse bleek weinig moeite te hebben met de plannen. Wel deed hij de suggestie om de ge plande indeling van de haven nog eens kritisch te bezien. SGP/RPF/GPV-woord voerder W. F. Sprengelmeijer was voor zichtig in zijn reactie op de plannen. „Technisch gezien kan ik hier geen bezwaren te gen aanvoeren", aldus Spren gelmeijer. „Het gaat duidelijk om een kwaliteitsverbetering. Ik zie dit liever als uitbreiding van de horeca". De visie van PvdA-woordvoer- der G. Brand liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Hij stelde dat zijn fractie ande re prioriteiten wenst te stellen. „Er komt nog heel wat óp ons af. Wat het milieu betreft zijn we nu bezig met een grote in haaloperatie". Los daarvan, zo merkte hij op, is het de vraag hoeveel extra toeristen er op een museumhaven af zouden komen. „Ik zou graag iets doen aan de jaarlijkse ramp die Tbe- ristendagen heet en ik denk dat. we meer aan kwaliteit dan aan massa moeten werken". In een tweede discussieronde stelde SGP/RPF/GPV-verte genwoordiger Sprengelmeijer zijn standpunt wat scherper. „Ik denk zeker dat er een be paalde zuigkracht uitgaat van een museumhaven", aldus Sprengelmeijer. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat 'Wij in Zierikzee' zeker niet op meer toeristen zitten te wachten. „Ik vind het ook fi nancieel niet verantwoord om hier nu aan te beginnen", aldus de slotconclusie van Sprengel meijer. CDA-woordvoerder mevrouw Bij de Vaate liet een heel ander geluid horen. Zij reageerde op de woorden van Sprengelmeij er met de opmerking dat het in feite niet gaat om meer toe risten, maar om een betere spreiding. „En bij een betere spreiding heb je ook minder overlast", aldus mevrouw Bij de Vaate. Over de beheersovereenkomst tussen gemeente, Stichting Mu seumhaven en de toekomstige gebruikers van de museumha ven was men vrij kort. Wel pleitte VVD-woordvoerder Ge- leijnse voor evaluatie van die beheersoverkomst na één jaar. Ook liet de liberaal weten niets te zien in al te veel 'bewoning' van de schepen in de museum haven. Hij haastte zich te zeg gen dat niet iedere vorm van bewoning uitgesloten dient te worden. „Ik denk dat dat een goed compromis is", aldus Ge- leijnse. Ir. Ph. van Doorne, voorzitter van de Stichting Museumhaven Zierikzee, reageerde op het geen in de commissie naar vo ren werd gebracht met betrek king tot mogelijke overlast voor omwonenden met de op merking dat zijns inziens veel problemen voorkomen kunnen worden middels een goede, dui delijke overeenkomst met de gebruikers. „En als er iets is kan de havenmeester ook di rect optreden". Hoe menig ding wordt op zijn tijd alleen naar waarde en naar vol komenheid geschat. Shakespeare HET WEER Veranderlijk bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard. In het stadhuismuseum is een expositie stadsgezich ten en plattegronden Zierikzee. In het nieuwe bestemmingsplan Brouwershaven Kern zijn woningen gepland bij de Nieuwe Haven. Er is een nieuw Zeeuws en milieuvriendelijk brood: de Zeeuwse Vlegel. Het toernooi om de Eilandbokaal is toegankelijk voor een groter tennispubliek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SEROOSKERKE - In samenwerking met de officier van justitie heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land maandagmiddag huiszoeking gedaan in een woning aan de Dijkweg te Serooskerke. Daarbij zou een inwoner van Serooskerke zijn gearresteerd en meegenomen voor verder verhoor en onderzoek. De huis zoeking zou verband houden met verdenking van handel in drugs. In opdracht van de officier van justitie, mr S. Tempel uit Mid delburg mag de politie geen na dere mededelingen doen over de huiszoeking die maandag in Serooskerke plaatsvond en de reden daarvan. Mr Tempel zelf bevestigt alleen dat de huiszoe king heeft plaatsgevonden en is in het kader van het onder zoek zeer terughoudend met mededelingen. Huiszoeking Ook de burgemeester van Wes terschouwen en hoofd van de politie in zijn gemeente, H. Tees, is niet op de hoogte ge steld van de huiszoeking, de ar restatie en het onderzoek. NIEUWERKERK - Dieven hebben zelfs belangstelling voor een bank die in de tuin staat. In Nieuwerkerk werd zo'n tuinbank gestolen uit een tuin in de Esdoornstraat. Het betrof het tuinmeubel van P. T. uit Nieuwerkerk. De bank heeft een Waarde van ongeveer 175 gulden. De Nieuwerkerker deed woensdag aangifte van de diefstal. DEN HAAG - De Nederlandse supermarkten boekten vorig jaar een recordomzet van 32 miljard gulden. Advertentie K0NSTRUKTEUR8 INSTALLATEURS DAKBEDEKKING GOTEN IN ZINK OF KOPER TEL. 01110-12647 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon -Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon- nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1