Janita de Ronde; de eerste vrouwelijke agent uit Bru rogum streeknieuws Expositie van collages en objecten in Noordhavenpoort stukken 'Achter elke deur kan iemand staan Scholvangst loopt terug Oorspronkelijk werk in kruissteekkatoen betonijzer en van papier Evolutie Zierikzee Museum haven NIEUWSBODE DINSDAG 11 JUNI 1991 NR 24961 5 ele informatie over |tn vandaag. NOS-Laat, achter- ïatie met om 23.00 vandaag. .tudio sport, met sa- tennistoernooi van Babel, wekelijkse bf voor Marokkaan- :en. Iet Capitool, Ameri- ie. Nieuws. Tik tak, animatiese- 4. Plons, afl.: Plons en Ijter. De geheimzinnige goud, 39-delige Ja- van Bernard Dey- bayubi Tbriumi. Afl. Mooi en meedogen- Irikaanse serie. Afl. |Buren, Australische lededelingen en pro verzicht. Nieuws, iwislijn j zaak voor twee, Duitse misdaadserie, ïagdad Café, Ameri- nedyserie. Panorama. Kunst-zaken. Vandaag Vislijn. De nieuwsjongens, Jïngelse comedyserie. '|Coda, Relax, van en lLootens, piano. |Nieuwskrant Programma van Tele- fnderneming. Mededelingen en na-overzicht. (Nieuws j hand van Stalin, |}cumentaire over het schrikbewind Igenissen van overle- Een portie eeuwig- adese speelfilm. Sport extra, snooker: |>ean Matchroom Lea- |t de Schijnpoort in Ijongerencentrum Bro- ïgrims. De aanvang is tien. De zaal wordt om \ierlandse en wellicht j moeten gaan maken tebuutalbum Once to s maken. Aan de basis s onder andere drum- i-Funky Stuff gitarist Ier is sprake van een Iger van Grote prijs fi llet komt. Zijn unieke n bron van inspiratie \ditie voor een bassist Jeen jong muzikant die lire mee te groeien. De i. één van Nederlands ■indient. Hij heeft on- loots verdiend. Jis na een operatie aan inbreuk. Arrau zou i/ond in het plaatsje ihlag een concert ge- ?legenheid van de ope- het Johannes Brahms maar wegens ziekte I recital afgelast. BRUINISSE - „Op een avond kregen we melding van een inbraak in een gebouw, erop af dus. Daar aangekomen zijn we meteen begonnen het gebouw te doorzoeken. Er bleek inderdaad iemand aanwezig te zijn: de beheerder, maar voordat je dat weet moet je toch in elke kamer kijken, en achter elke deur kan iemand staan: met een gummi-knuppel... of met een pistool", vertelt Janita de Ronde met een ernstig ge zicht. Voor haar was het al snel dui delijk; al op vroege leeftijd werd ze aangetrokken door het vak waarvan de pet ons alle maal past: ze wilde politie agente worden. Door deze inte resse kwam ze er steeds dieper in terecht. Ze raakte met men sen aan de praat en ging steeds meer inlichtingen verzamelen. Vorige week kwam ze aan het eindpunt (of beginpunt): op 4 juni werd ze in Rotterdam beë digd. Na de woorden ,,zo waar lijk helpe mij God" kon ze zich rekenen tot (een van de) eerste vrouwelijke politje-agent uit Bruinisse. Mentaal geschikt Na een zware keuring die drie dagen duurde (de helft valt na de eerste keuringsochtend al af) bleek ze geschikt te zijn voor het beroep van politie agente. Bij deze keuring werd ook erg gelet op mentale aard. De vraag of men wel mentaal voor het beroep geschikt is, werd door psychologen kri tisch bekeken. Voor Janita viel de test positief uit. Ervaring Ze besloot bij de gemeentepoli tie in Rotterdam te solliciteren omdat dat een plaats is waar je verschrikkelijk veel ervaring op kan doen en met heel veel verschillende mensen om kan gaan. ,,Je hebt nu wel een op leiding van ongeveer twintig maanden achter de rug maar in de praktijk gaat het toch alle maal anders", vertelt Janita. De opleiding die Janita geno ten heeft valt uiteen in drie fa sen. Bij de eerste fase gaat het vooral om veel theorie: er komt veel sociologie en psychologie bij kijken. „Hoe ga je met men sen om?" Ook worden geduren de deze één jaar durende fase tal van situaties nagebootst waarbij telkens de vraag hoe met mensen öm te gaan cen traal staat. De tweede vijf maanden duren de fase komt al dichter bij de werkelijkheid. Onder begelei ding van mentoren worden al ledaagse routine-klusjes door de agenten en agentes in wor ding gedaan. De laatste zes we ken wordt al gewoon met het dagelijks programma van de politie meegedraaid: daarbij kan' van alles gebeuren en moet je aan veel situaties het hoofd weten te bieden. Zo kwam Ja nita voor de situatie te staan dat ze gedurende de hele nacht de plaats moest bewaken waar een zwangere vrouw was ver moord. Stress De derde en laatste drie maan den durende fase keerden de leerlingen weer terug naar school. Het grootste deel van de tijd wordt hierbij door de leerlingen zelf ingevuld. Ook worden er tijdens deze fase bij voorbeeld cursussen stresshan tering gegeven. Janita vindt niet dat ze door de vele ervaringen tijdens haar stage en opleiding veranderd is. Wel heeft ze andere inzich ten en kijkt ze anders tegen mensen aan. Politie-agente worden raadt Janita alle meis jes aan. Je moet er echter wel het juiste karakter voor heb ben, vindt ze. Zo moet je bij voorbeeld niet agressief zijn en goed met men.ken om kunnen gaan. De lichamelijke eisen die aan vrouwelijke agenten wor den gesteld vindt Janita niet reëel: „Ik had bijvoorbeeld voor een bepaald sport onderdeel een tien. terwijl het voor jongens onmogelijk is voor dat onderdeel een tien te scoren. De fysieke eisen die ge steld worden aan jongens en meisjes staan dus niet in de goede verhouding tot elkaar." Janita beschouwt, het niet als een nadeel dat ze'in een betrek kelijk klein dorp geboren en getogen is maat toch vindt ze het even wennen. „Je moet con stant opletten wat je doet om dat je in een oribékende omge ving verkeert, ook de levenstijl van de mensen- iri de steden is heel anders; en dat is wel even Janita de Ronde. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Het Rijks- inistuut voor Visserij onder zoek is verbaasd over de terug lopende scholvangsten van de laatste maanden. De in 1985 geboren jaarklasse zou juist nu voor goede vang sten moeten zorgen van 3 tot 6 jarige schollen. Maar daarvan is niets te merken. De laatste jaarklassen waren belangrijk minder. Maar ook van deze op zichzelf niet slechte jaarklas sen, wordt volgens de platvis- bioloog Adriaan Rijnsdorp van het RIVO veel minder gevan gen dan verwacht. Men geeft de aanhoudend kou de noordenwind de schuld, maar de bioloog wil de maan den augustus en september af wachten om te zien of de ver dwenen schollen uit een gebied waarvan de ligging niet be kend is naar de Noordzee terug keert. Aldabi, 10-6 60 no Stockholm naar Skelleftehamn Iver Explorer, 10-6 25 nw Puer to Rico naar Bermuda Nedlloyd Dejima, 10-6 van Hamburg naar Rotterdam Nedlloyd Delft, 10-6 75 zw Kre ta naar Port Said Nedlloyd Hoorn, 10-6 16 zzo messina naar La Spezia Nedlloyd rotterdam, 11-6 te Port Kelang Kaapgracht, 10-6 420 zw Azo- ren naar Las Palmas Pacific Peeress, 10-6 660 z Ran goon naar Seychelles Pietersgracht, 10-6 120 z Soco- tra naar Singapore Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amerongen: B. J. Wiegeraad te De Bilt. Aangenomen naar Oud- Beijerland (deelgemeente Ont- moetingskerk): H. van den Heuvel te Goes; naar Soester- berg (toez.) (part-time): mevr. J. van Marion, kandidaat te Nij megen. Bedankt voor Brielle: G. J. Smit te Chaam; voor Rijssen: T. W. van Bennekom te Goes (buitengewone wijkgemeente); voor Katwijk aan Zee (toez.): R. W. van Mourik te Meeuwen; voor Klazienaveen-Zwarte- meer (toez.): W. J. Rutgers te Raalte (verbeterd bericht). Toegelaten tpt de evangeliebe diening en beroepbaar: K. Bakker, Bilitonlaan 36, 7314 CR Apeldoorn, tel. 055-222591; E. J. van Dalen, Sellingerstraat 78, 9561 TC Tbr Apeol, tel. 05995-1432; E. W. van der Poll, Operaweg 95, 3816 EC Amers foort, tel. 033-757594; J. Rinze- ma, Smitseweg 483, 3754 CN Soest, tel. 02155-26016. Aangenomen naar Klaziena- veen-Zwartemeer (toez.): W. J. Rutgers te Raalte. Gereformeerde Kerken Beroepen te Enschede (Oecu menische Geloofsgemeenschap Helmerhoek, Herv./Geref./ Rooms-Katholiek) en tevens als geestelijk verzorger van het Twents psychiatrisch zieken huis Helmerzijde: drs. H. I. G. Jaspers Focks te Dronten (Herv./Geref.). Aangenomen naar Oldebroek: drs. A. P. de Graaf te Avereerst- Balkbrug. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Musselkanaal- Valthermond: de heer R. W. J. van Ommen, kandidaat te Zwolle. Aangenomen naar Spgken- burg-Zuid: C. J. Mewe te Ter- neuzen die bedankte voor Har- denberg en voor Rotterdam- Oost. Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te Surhuisterveen: G. J. H. Vogel, kandidaat te Apeldoorn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Breukelen: A. Koornneef te Amstelveen, die dit beroep heeft aangenomen. NIEUWERKERK Concert Zaterdag 15 juni verzorgt mu ziekvereniging Corcordia uit Tholen een openlucht-concert op het Koningin Maudplein in Nieuwerkerk. Het concert be gint om 19.30 uur. GOES Uitvoering Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft vrijdag 21 juni onder lei ding van Kees van Eersel een uitvoering in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes. Het koor brengt een gevarieerd programma ten gehore met we reldlijke en geestelijke muziek uit verschillende eeuwen én landen. Grote componistenna men als Praetorius, Schubert en Brahms garanderen muziek van grote artistieke inhoud. Bijzondere medewerking wordt verleend door het klarinet-kwartet Clarté Noire uit Bergen op Zoom. Dit nog jonge kwartet heeft onlangs haar eerste cd uitgebracht en een selectie hiervan is te be luisteren in Goes. Ze speelt on dermeer een bewerking van Vi valdi's Concerto in d en een partita voor houtblazers van Carl Ditter von DittershofHet concert begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Nieuwe huisstijl Gedeputeerde staten van Zee land hebben een besluit geno men over de nieuwe huisstijl van de provincie. Dit is ge beurd op advies van een werk groep, die sinds oktober vorig jaar aan de slag is, in nauwe sa menwerking met het bureau Snelders/Roth in Middelburg, de ontwerper van de huisstijl. Nu de hoofdvorm van de huisstijl vastligt kan het woensdag 19 juni gepresen teerd worden. Gedeputeerde A. Dijkwel geeft tekst en uitleg over het waarom van de nieuwe huisstijl en L. Snelders gaat in op het 'hoe'. De presentatie is om 16.30 uur in de Statenzaal van het Abdijcomplex te Mid delburg. Country toernee Het populaire country-pro- gramma „KRO's Country Time" (door de liefhebbers voor de achtste keer verkozen tot country-programma van het jaar) trekt wederom het land in met een toernee, geor ganiseerd in samenwerking met Tulsa Music. Zaterdag 28 september aan staande is deze Country Toer nee te gast in Middelburg, in evenementenhal De Kruitmo- lenf Kruitmolenlaan 27). De belangrijkste elementen van deze toerneedag zijn con certen en een workshop. De concerten vinden plaats van 20.00 uur tot 24.00 uur, de workshop van 13.30 tot 16.00 uur. Tijdens deze workshop krijgen vier Nederlandse country-acts de kans te laten horen en zien wat ze kunnen. De acts worden hierbij beoordeeld door een deskundige jury die hen advie zen en kritieken geeft, met de bedoeling dat de acts er uitein delijk beter van worden. De winnaar wordt door de jury uitgekozen voor deelname aan de workshop-finale op 23 no vember aanstaande in het KRO-gebouw te Hilversum. De winnaar van de finale krijgt van de KRO een studio concert aangeboden en wordt in 1992 geplaatst op een groot festival. Voorts wordt de winnaar uitge nodigd om als vaste act op te treden in de te verwachten nieuwe editie van KRO's Coun ty Time Toernee in 1992. Geïnteresseerden voor deelna me aan de Country Time Work shop kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de KRO, door toezending van een biografie, foto en geluidsband/cassette. (KRO's country time work shop, Postbus 9000, 1201 DH Hilversum). KORTGENE Veerse Meerdagen Kortgene houdt haar Veerse Meerdagen op 5, 6 en 7 juli. De opening van deze feestelijke dagen gebeurt door Nellie Fiere-Kooman, gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra, de di recteur van het recreatieschap Veere Meer, A. Hoefkens en de burgemeester van de gemeente Kortgene, mevrouw E. J. Hoo- gendijk-van Duijn. De opening wordt op 5 juli verricht om 10.30 uur in restaurant 't Veer huis te Kortgene. JERUZALEM - President Ge orge Bush van de Verenigde Staten heeft Israël gevraagd op te houden met het bouwen van nieuwe nederzettingen in de bezette gebieden. In ruil daar voor is Washington bereid in te stemmen met de Israëlische ei sen aangaande een vredescon ferentie over het Midden- Oosten. Dit heeft de Israëli sche premier Yitzhak Shamir zondag bekendgemaakt. ZIERIKZEE - De kunstenaar als exposant heeft zijn winterslaap beëindigd. Dat blijkt uit het ruime aan bod van exposities. Na de eerste exposities in galerie De Eenhoorn (Havenpark) en in de Dikke Toren be gint Transartica uit Zierikzee het nieuwe seizoen met een tentoonstelling van werk van Diane Steen- lage en Jeroen Clement. Hun werk is vanaf zaterdag 15 juni tot en met zondag 30 juni in de Noordhaven poort te zien. Beeldende kunst in al zijn fa cetten. Dit uitgangspunt heeft in de Noordhavenpoort vorig jaar tot uiteenlopende en vaak ook zeer verrassende exposi ties van zowel professionele kunstenaars als talentvolle amateurs geleid. Die opzet, om beeldende kunst in al zijn fa cetten te tonen blijft ook dit jaar onverkort gehandhaafd in de Noordhavenpoort. De eerste expositie van dit nieuwe sei zoen die vrijdag 14 juni om 16.00 uur wordt geopend vormt het beste bewijs hiervoor. De collages en handwerken van Diane Steenlage uit Vlissingen en de textielobjecten en beton ijzeren frames van haar plaats genoot Jeroen Clement moeten de toeschouwer door vormge ving en uitgesproken kleur keuze wel boeien. Hoe verschillend van aard de werkstukken van beide expo santen ook zijn, er zijn wat vorm- en kleurgeving betreft zeker overeenkomsten aan te wijzen en bovendien geldt voor zowel het werk van Steenlage als Clement dat het persoon lijk en dus oorspronkelijk werk is. Collages Hoe geef je je innerlijke gevoe lens weer als je niet goed met penseel of potlood overweg kunt. Diane Steenlage die zich zelf nauwelijks of geen teken capaciteiten toeschrijft heeft daar in de vorm van uitgekien de collages een antwoord op ge vonden. Die collages, waarvan er in de Noordhavenpoort zo'n twintig tot vijfentwintig te zien zullen zijn geven een mo mentopname weer van het in nerlijke van de autodidakt Di ane Steenlage. Dreigt een werkstuk te verzanden in een eindeloos knippen, vormen, ac centueren en opnieuw vormen dan kiepert de Vlissingse het onvoltooide werkstuk resoluut in de vuilnisbak. Het verwer ken van een momentopname tot een collage duldt alleen een „alles of niets werkwijze". De opvatting dat het maken van een collage niet meer is dan een simpel hergebruik van door anderen vervaardigde vormen wordt gelogenstraft door de collages van Steenlage, waaruit zonder meer een per soonlijke inbreng spreekt. Dat komt omdat Steenlage de uit geknipte vormen dusdanig „aanpakt" dat ze in niets meer op de oorspronkelijke vorm/af beelding lijken en ook de geko zen onderwerpen zoals de bei de gezichten van John Cale, ter reur (naar aanleiding van de Golfoorlog) en de gekte van het voortdurend aan de buis ge kluisterd zijn maken de colla ges tot een persoonlijk iets. Om dit persoonlijke in de col lage tot uitdrukking te laten komen kan Steenlage niet vol staan met het neerleggen en verschuiven van de knipsels totdat deze de juiste vorm heb ben aangenomen. Het afwer ken van deze afbeeldingen door het aanbrengen van vaak in het oog springende details en het geven van soms gedurf de kleuraccenten maken de col lages tot een persoonlijk en ook voor de niet kunstkenner bevattelijk geheel. Zwart Dat levert haar overigens ook weieens wat kritiek op. Zo rea geerde iemand haast ver bijsterd op het samengaan van de kleuren groen en paars. Steenlage laat zich echter bij haar kleurengebruik niet be perken door vaste regeltjes, al richt ze zich wel een beetje naar de adviezen van haar vriend. Opvallend in haar kleurenpalet is het veelvuldig gebruik van zwart (naast her fsttinten en felle contrasteren de tinten). „Wellicht weerspie gelt dit een beetje mijn nega tieve kijk op de samenleving" vindt de Vlissingse, die in te genstelling tot enkele van haar „soortgenoten" opmerkelijk duidelijk ovér' haar werk spreekt. Een andere artistieke bezig heid waarvan de resultaten eveneens in de Noordhaven poort te zien zijn vormen haar handwerken. Hiermee laat zij zien dat de geijkte kruis- jessteek veel meer mogelijkhe den biedt dat vaak wordt aan genomen. In tegenstelling tot de meer persoonlijk getinte collages zijn deze borduurwer ken, waarvan de meeste een af meting van 35 bij 45 centimeter hebben meer een uiting van het vinden van nog niet eerder ge toonde mogelijkheden van het kruissteekje. Dat experimente ren met tot nu toe nog onont dekte vormen van het bordu ren in kruissteek geeft ook haar handwerken een geheel eigen karakter. Een voorbeeld hiervan vormt haar geborduur de weergave van een bestaand schilderij. Hierbij komt het ruitjespatroon van de onder grond in het borduurwerk zelf terug. Objecten Werkt Steenlage in het platte vlak, haar plaatsgenoot, de twintigjarige Jeroen Clement houdt het met zijn objecten meer op driemensionale vor men. Van hem zijn in de Noord havenpoort in totaal acht ob jecten te zien. De helft daarvan is in textiel uitgevoerd, voor de andere vier heeft Clement ge bruik gemaakt van betonijzer. Die objecten beschouwt hijzelf als toegepaste kunst. Bij het ontwerpen van kleding is de ontwerper gebonden door de vormen van het menselijk li chaam. Bij het scheppen van objecten is de maker echter he lemaal vrij in het scheppen van vormen. De vormen die in deze algehele vrijheid ontstaan kunnen op hun beurt weer wor den aangewend bij het ontwer pen van kleding is de filosofie van Clement. In zijn acht objecten die in de Noordhavenpoort te zien zijn de begrippén vrijheid en bewe ging verwerkt. Ze zijn, zo stelt Clement beinvloed door zijn naderend vertrek uit Vlissin gen. Die objecten zijn dan ook te beschouwen als een eerbe toon aan de bewegingen van zee en wind. De expositie van Diane Steenlage en Jeroen Cle ment is van zaterdag 15 tot en met zaterdag 30 juni dagelijks (met uitzondering van maan dag) tussen 13.00 en 17.00 uur te zien in de Noordhavenpoort. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent met dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Dat ook een stadje als Zierik zee niet ontkomt aan de evolu tie, is op zich een gezonde zaak, toch vraag ik mij als inwoner van dit „dorp" wel eens af, of de regenten er wel de juiste kijk op hebben. Dat ik het per soonlijk niet zie, ben ik niet de bet aan, met mij zijn er weke lijks nog tientallen die het ook niet zien. En dat is waar het on derstaande over gaat. Sinds kort is onze binnenstad „opgesierd" met kwartjesvre ters, de zogenaamde parkeer zuilen en automaten, voor de gemeentekas een zeer vriende lijke inkomstenbron, en om de twaalfuur parkeerders te be wegen elders hun heilige koe onder te brengen is ook een goede zaak, maar om de winkeT lende pasant die zijn vihicel netjes parkeerd op het Haven plein bijna te verplichten een bijdrage in de gemeentekas ad 35,- te laten betalen gaat net iets te ver. Het Havenplein heeft de zogenaamde betaalau tomaat met het bonnetjes systeem, dus als je als niets vermoedende shopper je auto parkeerd op het Havenplein en je ziet niet (wat ook niet te zien is) dat hier een bonnetje ge kocht dient te worden, is er ei genlijk niets aan de hand, want bij terugkeer bij de vierwieler hebben onze regenten het zo ge regeld dat je alsnog een bon netje heb. Dat deze wat hoger is, ach wie daar op let is een kniesoor. Niet dus. In het begin van mijn verhaal zei ik het al „dat ik het niet zie" om de parkeerders erop te wijzen dat men een bonnetje moet kopen, hebben onze re genten een bordje aan een paal bevestigd met de opschrift par keerautomaat een keurige pijl geeft aan waar u met uw geld heen moet. Ondanks mijn lengte van 1,90 had ik toch tien minuten nodig om dit bordje te ontdekken, in tussen werden de duurdere bonnetjes onder de ruitewis- sers geplaatst, van hen die het ook niet zagen. Van geen won der want het bord hangt ge makshalve op een hoogte van ongeveer 3.80, nadat ik dat ont dekt had dacht ik, sorry hoor, dat de mens steeds langer wordt okee, maar de gemeente Zierikzee denkt de evolutie te kunnen evolueren. J. W. Meerdink, Zierikzee Als (niet belanghebbende) bur ger van Zierikzee doet het mij genoegen, dat de „Oude Ha ven" nu eens in het (geestelij ke) middelpunt van de stad ge zet wordt met het projekt „Mu seumhaven", dat „gestoffeerd" moet worden met „authentieke schepen". Schepen dus, die in het verleden de Zeeuwse wate ren bevoeren. Welke zijn dat dan? Een goede wegwijzer vindt men in het door de Slave- kas uitgegeven boekje „Zierik zee in de Zeiltijd". Dit betreft dan de Koopvaardijvloot. Edoch, van deze schepen - kof schepen, hoekers, galjoten, brikken, barken en schoener schepen bestaat er geen enkel authentiek exemplaar meer! Gaat men dan over op de (hou ten!) visserschepen, en dan denk ik aan de Arnemuidense Hoogaars, de Tholense Hoog aars (een essentieel verschil!), de Hengst en de Philippinsche Schouw, dan is het merendeel uitgestorven. Een „Officieële" Tholense Hoogaars (waarvan ik hoop, dat diens algemene toestand beter is, dan de staat van onderhoud doet vermoe den), heeft in Vlissingen haar domicilie, en gaat daar - zeker - niet weg. De Arnemuidense Hoogaars „Vrouwe Eliza", die zich in par ticulier bezit bevindt, kiest in de zomer Zierikzee tot haar thuishaven. En toen „was men uitge praat"... Verder zijn er geen „authentieke Zeeuwsche sche pen" meer... (Zie de Schepen lijst van de Stichting Ronde en Platbodemjachten). De rest - voor zover nog aanwezig - is „exploitabel" gemaakt, waar door de authenticiteit verloren is gegaan. Ik vrees dus, dat de plannen van de Stichting „Museumha ven" flink achter het net vis sen, om dat zij - volgens goed Zierikzees gebruik - ruim der tig jaar te laat zijn. Er bestaat natuurlijk de moge lijkheid, bijvoorbeeld via sponsoring, zoals in Amster dam de „Amsterdam" en in Le lystad de „Batavia" een aange past „authentiek schip" te her scheppen, maar ik vrees, dat dit te veel in de papieren van laatstgenoemde stichting gaat lopen. En dan komt nog de post „onderhoud", d.w.z. werk zaamheden, die er eigenlijk da gelijks aan zouden moeten ge schieden, wil ddt schip in een goede conditie blijven. Dit is verschrikkelijk „ar beidsintensief" en kost dus veel. De tweede mogelijkheid is het in bruikleen verkrijgen van een „authentiek schip". Hier over zouden reeds onderhande lingen bestaan met het „Zuid erzeemuseum' te Enkhuizen (dat overigens al langer dan vijftig jaar bestaat en dus wel op tijd was!) Men realiseerde zich echter, dat de post „onder houd" voor rekening van „be leende" komt. En die post is even groot - afgezien van „ach terstallig onderhoud" - als bij een museumschip in eigendom. Blijft dus alleen de mogelijk heid van „de particulier". Maar dan moet je niet met maatregelen komen zoals het verbod tot overnachten aan boord, zoals gesteld werd op de hoorzitting. .Mijn mening betreffende dit gedeelte van het plap „Mu seumhaven" is, dat het - met al le sympathie daarvoor - on haalbaar is. Daarbij komt nog een punt: Er wordt voorgesteld een - in mij ogen ontsierend en onlogisch - drijvend steigerwerk in deze haven te plaatsen, om het getij te kunnen volgen: Bij „Hoog water" nu is het een „kale plas" water - vervalt dat stei gerwerk. De schepen zouden „gewoon voor de wal" gemeerd kunnen worden. Bij „Laagwater" echter valt de Oude Haven droog. Dat wil zeggen: een diepliggend haven bekken, gevuld met blubber en gegarneerd met aile mogelijke rommel - oude emmers, oude fietsen etc. - die volgens de eeuwenoude Zierikzeesche fol klore in de haven gemikt wor den. Dit is dus zeker in deze vorm geen aantrekkelijke om geving, oom „Museumsche pen" in te leggen. Ik zou dus willen voorstellen, de „infrastructuur" van deze haven zo te verbeteren, dat de haven voor welk doel dan ook bruikbaar gemaakt wordt. Concreet betekent dit: Maak van de Oude Haven een door een keersluis afgesloten „dok", zoals het St. Catharine's Dock in Londen, het „Imalsodok" te Antwerpen en het „Havendok" te Oostende, waarin zich het museumschip „Mercator" be vindt. Dat sluisje kan dan des gewenst een uur voor „Hoog water' geopend worden en een uur na „Hoogwater" gesloten. Meer concrete plannen heb ik al eerder aan ons gemeentebe stuur aangeboden. Voor dit werk zou de ter' beschikking gestelde 150.000,— een aardi ge aanzet zijn. Het zou het idee van een „Museumhaven" in pricipe niet uitsluiten. Met dank voor de plaatsing voor dit „uitgebreide stuk". Drs. J. W. F. LOUBERT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5