Ook alcoholvrije dranken verboden in het openbaar 'Zierikzee vooral voor de dagelijkse boodschappen' College Middenschouwen verdeeld over opzetten kinderdagverblijf streeknieuws Taptoe? Gemeente Westerschouwen wil APV aanpassen Onderzoek leerlingen Zeeuwse school voor Middelbaar Handelsonderwijs Wethouder Hart vindt gastouderproject voldoende voorziening Meevaller voor Zierikzee Tracénota Dammen weg ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODES IEUWSBODE id juni istede ^expositie De Tien Se Burght. Tijdens 22 juni jling leven en werk Schmidt. Biblio- Itolpe. Tijdens ope- bibliotheek. istede rstelling Betty |De Bewaerschole. ïg tot zaterdag van 130 uur. Si 6 juli jling leven en werk Schmidt. Biblio- baete. Tijdens ope- bibliotheek. istede jling leven en werk Schmidt. Biblio- fchutse. Tijdens ope- j bibliotheek. t 15 juni oma thema s Jliotheek De Stolpe. eningsuren biblio- ;rdag 13 juni woensdag 10 juli jjiven ichilderijen A. van |Vergulde Garnaal, ■((behalve zondags) it 12.00 uur en van ;00 uur (op maandag |r). 1 juni aven adviescommissie 20.00 uur. 12 juni /ijftig-plussers met szee. Van 10.00 tot vergadering sociale trote commissieka- k. 16.00 uur. vergadering open- en milieu in stad- uur. vergadering ISD. mer ISD. 20.00 uur. st NBvP. Dorps vergadering Rabo- jt-Duiveland B.A. $20.00 uur. g 13 juni Vergadering finan- Ihuisvesting en in leid. In stadhuis. juni rgadering Beatrix- gebouw Grachtweg. 15 juni jninklijke harmonie Eer. De Bduze. 15.15 Duivelands Man- Nederlandse Her- Trk. 19.30 uur. kt sv Ouwerkerk. jtterrein. Inschrijven jo uur. Start tocht: ;rk scoutinggroep Zeka- lorpshuis. 10.00 tot 19 juni DAS. Julianaschool, ken. 9.00 tot 12.00 en ot 21.00 uur. ig 20 juni (naar Brouwersha- 55-plussers. Vanaf Den Hogen Blok. 25 juni likken Flakkee van d van Plattelands afdeling Schouwen). VN. 13.00 uur. ig 27 juni kuur in De Pater- e laatste donderdag land). Van 19.30 tot 6 juli nelmarkt. Beatrix- 9.00 tot 16.00 uur. DINSDAG 11 JUNI 1991 NR 24961 Renesse moet weer een fami liebadplaats worden. Laten we er met z'n allen energie en geld inpompen. Niet alleen discotheeks, maar ook familie activiteiten. Het werd alle maal zo goed bedoeld in Wes- terschouwen een paar jaar ge leden. Maar een intern conflict binnen de Renesser VVV (een aantal jaren botste het met de evenementencommissie) be gint zijn vruchten af te wer pen. De taptoe dreigt verloren te gaan. Omdat het niet attrac tief genoeg zou zijn. Was het niet zo, dat de taptoe in Renes se meer bezoekers trok dan de taptoe in Zierikzee? Dus dat attractieve aspect klinkt wat ongeloofwaardig. Is het niet gewoon zo, dat de huidige organisatoren meer voelen voor theaterachtige ac tiviteiten en muziekGeen idee hoor, maar dat de taptoe niet interessant zou zijn.... De taptoe is voor alles een ge zinsevenement en past alleen daarom al in het Wester- scfioutose beleid. Het is iets te gemakkelijk om de taptoe af te voeren. Ook het aspect 'kostendekkendis niet zwaar wegend. De taptoe heeft in ie der geval nog inkomsten en. dat kan van .de meeste andere activiteiten niet gezegd wor den. Dus, koppen bij elkaar en zorgen dat die taptoe blijft. En zoals het tijdens de jongste commissievergadering ook ge zegd werd:eindelijk eens een activiteit, waar de eigen be volking ook iets aan heeft. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - Nadat het in de gemeente Westerschouwen al ruim vijf jaar verboden is om zich met alcoholhoudende dranken op straat te bevinden, is het deze zomer ook verboden om in het openbaar acoholvrije dranken te nutti gen. De gemeente neemt deze maatregel om op te kunnen treden tegen jongeren die zich op straat stoer en baldadig gedragen met glazen alcoholarm bier. Tij dens de openbare vergadering van de Westerschouwse commissie ABZ (Alge meen Bestuurlijke Zaken) werd unaniem geadviseerd om de APV (Algemeen Plaatselijke Verordening) zodanig aan te passen dat de politie kan optreden te gen tegen dergelijk gedrag. Tevens adviseerde men om de tijden waarop het verbod van kracht is uit te breiden. Tot nu toe mocht men zich volgens de APV tussen 22.00 uur en 8.00 uur niet met alcoholhoudende dranken op straat bevinden. „Met Pinksteren hebben we kunnen zien dat ze al vanaf vijf uur in de namiddag op het grasveld rondom de kerk in Re- nesse bier zaten te drinken", al dus commissielid C. A. Hoor weg (VVD). Evenals de andere drie com missieleden stond hij daarom pbsitief tegenover een tweede aanpassing van de APV die aan de orde kwam. Daarmee wordt het mogelijk de tijden waarop geen dranken op straat mag worden gebruikt aan te passen aan de omstandigheden. „De periodes waarop daartegen mag worden opgetreden zullen in overleg met de politie wor den vastgesteld", aldus ambte naar W. Bitter. Hij stond de nieuwe burge meester van Westerschouwen H. Tees terzijde die voor het eerst een openbare vergade ring leidde. Niet gehinderd door herinneringen aan balda digheden, die vooral in Renes se op straat onder invloed van drankmisbruik kunnen voor komen, bleek de burgemeester nog een optimistische verwach ting te hebben over de wijze waarop met drank kan worden omgegaan. „Er moet een moge lijkheid te vinden zijn om men sen alleen genietend gebruik te laten maken van drank", zei hij tot de commissie. Vooral commissielid J. C. Hen driks (PvdA) drong er echter bij de burgemeester op aan om stappen te ondernemen om meer politie op straat te krij gen. „Alleen wanneer die er is om controle uit te oefenen heb ben de aanpassingen die we in de APV willen aanbrengen zin". Burgemeester TeeS stelde daar tegenover dat'veel politie op straat ook averechts kan werken. „Veel uniformen nodi gen ook uit om eens te laten zien hoe stoer men durft te doen met een bierglas in de hand". Niettemin zei hij toe een en ander te zullen overleg gen met de politie. De wijzigingen in de APV die aan de orde kwamen, betroffen ook het gebruik van crossfiet- sen en mountainbikes in na tuurgebieden. En dan vooral het crossen in de vrije natuur, buiten de reguliere fietspaden. „Die fietsen zijn er speciaal op gemaakt om buiten de verhar de paden te rijden. Ze gaan overal dwars doorheen. Daar door wordt schade aange bracht aan de natuur", legde Bitter uit aan PvdA- commissielid Hendrikse. Uit diens reacties bleek dat hij de specifieke mogelijkheden van een mountain bike nog niet aan den lijve heeft ervaren. Una niem adviseerde de commissie om het bos- en duingebied, par ken en plantsoenen tegen cros sende jeugd te beschermen Met Pinksteren begon men in Renesse al om ongeveer 17.00 uur met bierdrinken op straat. (Foto: Henk Wakkee). door het aanpassen van de APV. „Een preventieve maatre gel", aldus de burgemeester, die overigens toegaf dat ook in dit geval politietoezicht niet zomaar te regelen zou zijn. Aanpassingen van de APV die in een andere vergadering nog aan de orde komen moeten een einde maken aan het parkeren van motoren op de trottoirs (zo als dat in Renesse veelvuldig voorkomt) en overlast van rui ters in gebieden waar veel re creatie is. ZIERIKZEE - „Zierikzee wordt vooral gebruikt voor de dagewlijkse boodschappen. Het is wel een gezellige stad, maar een winkelhart kan het zeker nog niet worden genoemd. Vanaf Beveland en Wal cheren wordt Zierikzee maar icidenteel bezocht. Het toerisme zal toch een belangrijke factor blijven". op korte termijn en geven dat geld aan hun kinderen of klein kinderen of maken dat zelf op. Volgens het onderzoek zijn ou deren over het algemeen tevre den met hun inkomen, de spe ciale dienstverlening voor ou deren die bij banken gebruike lijk is en hun spaargeld. De leerlingen geven als gevolg van hun onderzoek de banken in overweging om het diensten pakket voor ouderen te verbre den door daarin rekeningen en leningen op te nemen die spe ciaal voor ouderen gunstig zijn. Men denkt daarbij aan speciale rekeningen voor oude ren, aangevuld met reizen en brochures met voordeel cou pons voor rekeninghouders. Dat is de conclusie van 160 eer ste jaars leerlingen van de Zeeuwse school voor Middel baar Handelsonderwijs in Middelburg. Zij hielden de af gelopen weken een onderzoek naaj de functie en het imago van de diverse koopcentra in Zeeland. Behalve in Zierikzee waren de leerlingen ook actief in Middelburg, Goes, Vlissin- gen en Terneuzen. De wissel werking tussen school en be drijf is een duidelijk onderdeel van de opleiding die aan de school wordt gegeven. De leerlingen hielden een en- quete onder het winkelend pu bliek en praatten met diverse winkeliers en mensen uit de dienstverlenende sector zoals banken en gemeenten. Daarbij werd bijzondere aandacht be steed aan het koopgedrag van ouderen. De ZOC werkte aan het onderzoek mee door een ge deelte van de onkosten die leer lingen voor hun onderzoek maakten te betalen. Uit het onderzoek blijkt dat-de meeste mensen onder het win kelend publiek die werden on dervraagd een modaal inko men hebben en in vergelijking met vroeger meer kunnen uit geven. De wijze waarop dat ge beurt verschilt tussen ouderen en jongeren. Ouderen kopen minder vaak een huis, wel heb ben zij behoefte aan vakanties. De leerlingen noemden het op merkelijk dat veel ouderen op latere leeftijd nog de inrichting van hun huis veranderen. Ouderen blijken meestal geen behoefte te hebben aan het spa ren van een groot vermogen of geld beleggen op langere ter mijn. Veel ouderen sparen wel Zierikzee is wel een gezellige stad. maar kan zeker nog geen winkelhart in Zeeland worden ge noemd", zo blijkt uit een onderzoek van leerlingen van de Zeeuwse school voor Middelbaar Han delsonderwijs. (Archieffoto). SCHARENDIJKE - Het college van b en w van de ge meente Middenschouwen is verdeeld over de vraag of men al dan niet steun moet verlenen voor het op zetten van een kinderdagverblijf. Burgemeester W. den Boer en wethouder W. G. Renden zijn voor reali sering van een kinderdagverblijf. Wethouder Lr, C. Hart neemt binnen het college een minder heidsstandpunt in. Hij vindt dat realisering van een gastouderproject voldoende soelaas biedt. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeenteraads vergadering van woensdag 19 juni. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Eerder, in november 1990, koos de raad in meerderheid voor kinderopvang in de vorm van alleen een gastouderproject. Ook in andere Schouwse ge meenten werd gekozen voor een gastouderproject in'plaats van het realiseren van een kin derdagverblijf. De Stichting Kinderopvang Schouwen-Dui- veland kwam in april '91 met een nieuw plan voor regionale kinderopvang. Combinatie Dat plan bevat een voorstel voor het in 1991 opzetten van een gecombineerd gesubsi- diëerd Gastouderbureau en een gesubsidieerd Kinderdag verblijf. In eerste instantie bleef men in Middenschouwen bij de keuze voor alleen een gastouderproject. „Nadere bestudering van een en ander is voor ons college aanleiding om dit onderwerp opnieuw aan uw raad voor te leggen", aldus het college. In de nieuwe plannen is sprake van het realiseren van 33 kind plaatsen. In alle eerder plan nen werd uitgegaan van 46 kindplaatsen. Concreet houdt dat in dat de bijdrage van de kant van de gemeenten be perkt kan blijven tot maxi maal ƒ1,- per inwoner. De ge meenten Zierikzee, Brouwers haven en Westerschouwen heb ben inmiddels besloten dat geld beschikbaar te stellen. Het Stichtirigsbestuur heeft la ten weten dat op deze basis de plannen al te realiseren zijn. Men ziet namelijk mogelijkhe den om meer kindplaatsen te verkopen: vijf in plaats van drie. „Wij zijn er ons van be wust dat ook in deze nieuwe opzet een onzekere factor blijft zitten, namelijk de vraag in hoeverre de kindplaatsen in derdaad worden bezet", aldus het college. Desalniettemin stelt men in meerderheid de raad voor maximaal ƒ1,- be schikbaar te stellen. Maximum Concreet houdt dat voor de ge meente Middenschouwen in dat men maximaal 2486,- be schikbaar moet stellen. Zoals al aangestipt is neemt wethou der L. C. Hart binnen het colle ge een minderheidsstandpunt in. Hij is van mening dat met de realisering van alleen het gastouderproject een voldoen de' voorziening wordt ge creëerd en is mede om princi piële redenen niet voor het op zetten van een kinderdagver blijf. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder een principe-besluit toekomstig wegenbeheer. Voorgesteld wordt Ringdijk, Kloosterweg, Kapelleweg en gedeelten van Kuijerdamse weg en Weelweg over te dragen aan het Water schap Schouwen-Duiveland. Ook aan de orde komt een ver zoek om subsidie van de afde ling Middenschouwen van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). Het gaat om een incidentele subsidie groot 315,-. ZIERIKZEE - D'r mag dan fi nancieel gezien zwaar weer op komst zijn voor de gemeenten in Nederland, er zijn toch ook nog weieens financiële meeval lers. Zo heeft Zierikzee in 1990 ruim drie ton overgehouden uit het stadsvernieuwings fonds. Met deze meevaller (315.000 gulden) wil het gemeentebe stuur verstandig omspringen. Maandagavond werd daarom door de commissie ruimtelijke ordening en industrie een goe de besteding voor deze drie ton besproken. De helft van deze meevaller zal worden gereser veerd voor rioleringswerk zaamheden. Het resterende be drag zal deels 100.000) wor den gereserveerd voor het op vangen van de mogelijke kor ting door de provincie op het fonds voor de stads- en dorps vernieuwing en voor knelpunt projecten. Dit betreft de sane ring van het complex in de Manhuisstraat, de sanering van de hoek Verrenieuwstraat/ Hofferstraat/Zevengetijstraat ('t Stoofje) en de verplaatsing van de werkplaats van de dienst gemeentewerken. ZIERIKZEE NCRV-reis Vanwege de samenwerking met de Nederlandse Christelijke Reisvereniging, afdeling Zee land, hebben een aantal PCOB- leden van Schouwen-Duive land kunnen deelnemen aan een dagtocht naar Gouda. Hierbij werd Hollands oudste vrijstaande gothische stad huis, gebouwd in 1450, en de beroemde Sint Janskerk, be roemd om zijn glas-in-lood ra men, bezocht. Na het diner werd 's middags de aardewerk fabriek De Drietand bezocht waar de fabricage van aarde werk uitgelegd werd. De ont dekking werd daar gedaan dat Delfts Blauw een handelsmerk is en genoemd aardewerk voor ongeveer 80 procent uit Gouda komt, waar ongeveer nog 40 fa briekjes functioneren. De vol gende zomeraetiviteit is een fietstocht op donderdag 20 ju ni. Hiervoor kunnen leden zich opgeven bij de Stichting Wel zijn Ouderen (01110-13224, van 9.00 tot 12.00 uur). Geslaagd M. G. den Boer-Minnaard uit Zierikzee is via een opleiding aan de afdeling Schouwen- Duiveland van de DAS (Dag en Avond School Zeeland) ge slaagd voor één MAVO-certifi- caat. Interkerkelijke dienst Op zondag 23 juni wordt in de Rooms Katholieke kerk te Zie rikzee een interkerkelijk dienst gehouden met het thema De zomer is nabij. Voorgangers zijn ds K. Hendrikse, Leger des Heilsmedewerker majoor A. Holland en pastor A. Verdaas donk. De organist is T. Faber en verder werkt het kinder koor Adonai mee aan de dienst. De bijeenkomst kan ook via de kerktelefoon wor den gevolgd en begint om 17.00 uur. DUIVELAND Collecte Rode Kruis In de diverse kernen van de ge meente Duiveland werd een collecte gehouden ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De totale opbrengst hiervan was 4199,90. Een bedrag dat wat lager was dan vorig jaar. In Oosterland haalden de collec tanten 1734,25 op. In Nieu- werkerk 1493,-. In Ouwerkerk 804,80 en in Sirjansland 167,15. Namens de organisato ren van de collecte worden alle gevers en collectanten hartelijk bedankt. BRUINISSE Rode Kruis wandeltocht Aan de jaarlijkse wandeltocht van het Rode Kruis in Bruinis- se werd deelgenomen door 160 wandelaars. Men kon lopen over de afstanden vijf, tien of 15 kilometer, Mede door het uitstekende wandelweer waren de deelnemers enthousiast over de tocht. De start en het eindpunt was bij het dorps: huis. Daar kregen de wande laars die de tocht volbrachten een medaille. Bijeenkomst Helpt Elkander Op dinsdag 18 juni komen de dames van de HVG Helpt El kander in Bruinisse voor de laatste keer in dit seizoen bij een. Maatschappelijk werker in Hernesseroord Joh. Kievit vertelt daarbij over zijn werk. De bijeenkomst vindt plaats in het Hervormd Verenigingsge bouw en kan worden bezocht door leden van de vereniging en andere belangstellenden. Aanvang 19.30 uur. AARDENBURG Weekend Omgaan met verlies. Rond dit thema houdt de volkshoge school Zeeland een driedaagse bijeenkomst. Deze studiebij eenkomst wordt gehouden van donderdag 27 tot en met zater dag 29 juni on het gebouw van de volkshogeschool in Aarden burg. Deze bijeenkomst staat open voor vijftig plussers. De ze bijeenkomst vyordt geleid door M. Ducastel. Ook de schrijfster Jola de Forceville- Van Rossum (Dagen van na bestaan) zal aan dit seminar meewerken. De bedoeling van deze driedaagse is om stil te staan bij de plaats en de bete kenis van het verlies in eigen leven. Verwachting t/m zaterdag 15 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidw. 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 juni. Zon op 05.19, onder 22.00 Maan op 04.44, onder 22.29 13 juni. Zon op 05.19, onder 22.00 Maan op 05.54, onder 23.20 Eerste Kwartier: 19 juni (06.19) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wil niet lukken met de zomer. Ook de komende dagen blij ven depressies en buienstoringen ons weer bepalen. De afgelopen da gen was het, onder invloed van een zwak hogedrukgebied, relatief rustig weer. Boven de Britse eilanden ligt echter alweer een nieuw slechtweer- gebied, dat snel onze kant uitkomt. Het komende etmaal is het dan ook bewolkt en er valt nu en dan regen. Misschien dat het morgen in de loop van de dag vanuit het westen iets op klaart. De minimumtemperatuur wordt vannacht zo'n 10 graden, de middagtemperatuur morgen onge veer 17 graden. DEN HAAG - Prins Bernhard is maandag vertrokken naar de Verenigde Staten waar hij op uitnodiging van de Ameri kaanse luchtmacht een aantal dagen verblijft. MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van de provincie heeft minister J. R. H. Maij- Weggen van verkeer en water staat gevraagd zo vlug moge lijk te tracé-nota/milieu effectrapportage te presente ren voor de Dammenweg op Walcheren, inclusief het aqua duct in het Kanaal door Wal cheren. De minister heeft dit voorjaar aan de provincie laten weten dat, als uit de nota en de daar- op-volgende inspraakprocedu re blij.Ht dat de weg, en..&gt aquaduct noodzakelijk zijn, de aanleg in 1999 kan beginnen. Gs dringen nu met klem op spoed aan om de procedue tij dig rond te hebben. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) t 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3