Reünieconcert Vitesse Vuilstortplaats Weperpolder in Ooststellingwerf weer open Cartoonist Jaap Vegter eist alle tekeningen terug van zaakwaarnemer TNO: toerisme al vijf jaar sterk in opmars Veersemeerdag biedt uitgebreid programma met Zeeuws karakter Utrechters worstelen meer met gezondheid dan rest van Nederland ABN Amro stimuleert elektronisch betalen Padden- oversteek werkt goed AH neemt eigen bronwater uit de handel Commissaris Wiegel heropent reereatiemeer de Spokeplas Kort geding bij Haagse rechtbank 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Volgens een TNO-onderzoek, dat in opdracht van Economische Zaken is verricht, gaat het al vijf jaar uitstekend met de toeristisch- recreatieve sector met zijn nu 40.000 bedrijven. In 1988 was er sprake van een versnelling van de groei, waarmee groeicijfers van andere takken van consu mentendiensten werden voorbijgestreefd. De zeekust- en watersportgebieden gingen voorop in de ontwikkeling. LEEUWARDEN - Friesland kan weer huisvuil gaan storten in de Weperpolder in Ooststellingwerf. Een meerderheid van het algemeen bestuur van het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Friesland (OLAF) heeft zich maandag uitgesproken voor de heropening vdn de vuilstortplaats. Tussen 1986 en 1990 steeg het aantal volledige banen met 11 procent, vooral aan de kust (plus 20 procent; tegen 5 pro cent in de steden). De groei van het aantal deeltijdbanen was 23 procent. De full-time- werkgelegenheid steeg bij de grotere bedrijven (meer dan 10 werknemers) in vijf jaar met 20 procent, die bij kleinere met 5. Ook de omzet en investeringen namen bij grotere bedrijven sneller toe, al was 17 procent van deze bedrijven in 1989 ver liesgevend (kleinere: 9 pro cent). De gemiddelde groei van omzet en investeringen be droeg over vijf jaar tien pro cent. Van alle bedrijven leed in 1985 nog 19 procent verlies, te gen negen in 1989 (vier procent minder dan het hele bedrijfsle ven). Rendement De beste rendementen kwamen voor bij eet- en drinkgelegen- heden en in de amusementssec tor, bij vrijwel gelijkblijvende omzetten. In de reissector ste gen werkgelegenheid, omzet en investeringen sterk, maar ont wikkelden de rendementen zich grillig en lagen op een laag niveau. De onderzoekers waar- Het havenfeest wordt geopend om 13.00 uur met een ballonne- noptocht door het dorp voor de kinderen (start vanaf Casem- broothuis, Nieuwstraat). Het muziekkorps Ons Genoegen begeleidt de optocht. Hierna kunnen alle kinderen van 5-12 jaar meedoen aan kinderspe len. Voor alle deelnemers is een leuke herinnering en een aan tal prijzen voor diegenen die de meeste punten scoren. Hoogaars Iedereen kan eens aan boord kijken van een echte Zeeuwse hoogaars. Ook zal een demon stratie van Zeeuwse kleder drachten te zien zijn. Om circa 16.00 uur kunnen de ouderen een boottocht maken over het Veerse Meer. De vrijwillige brandweer gteeft een spectaculaire de monstratie met een aantal dui kers erbij. Een sterk staaltje hulpverlening op zijn best! Daarna muziek door Ons Ge noegen uit Kamperland. Aan het begin van de avond kan iedereen genieten van een gratis broodje haring. Met deze schuwen tegen het nauwelijks groeien van de arbeidsproduk- tiviteit in de sector. Het is vol gens hen daarom de vraag of de sector jaren van slechter econo misch weer zal aankunnen. AMSTERDAM - ABN Amro heeft een manier gevonden om het elektronisch betalen in winkels een duwtje in de rug te geven. De bank gaat optre den als verhuurder van betaa lautomaten, waardoor winke liers niet langer worden opge zadeld met de hoge aanschaf kosten van zo'n apparaat. ABN Amro heeft een overeen komst gesloten met Datatraffic in Hoofddorp. Dat bedrijf kan de komende jaren enkele dui zenden betaalautomaten plaat sen in Nederland. De bank schaft de automaten aan voor 4000 a 5000 per stuk en ver huurt ze vervolgens voor 75 per maand aan een winkelier. lekkernij in de maag is het des te leuker om de zeskampploe gen aan het werk te zien en na tuurlijk ook aan te moedigen. De meest vreemde spelen zul len de revue passeren. Vuurwerk Na de prijsuitreiking, dan zal het circa 22.45 uur zijn, wordt deze Veerse Meerdag afgeslo ten met een grandioos vuur werk! Op deze Veerse Meerdag zijn er doorlopend de volgende attracties: crazy-cars, een rode ostier, een luchtkussen en een zeephelling. Ook is er een doorlopende motorenshow. ISLAMABAD - In het noorden van Afghanistan zijn de afgelo pen week als gevolg van hevige regenval en overstromingen ze ker 728 mensen om het leven gekomen. Dat heeft het officië le Afghaanse persbureau Dakhtar maandag gemeld. Het persbureau berichtte dat in vijf noordelijke provincies gro te stukken landbouwgrond on der water staan en bijna drie duizend stuks vee is verdron ken. DEN HAAG - Een exploitant van 06-sekslijnen eist bijna vijf miljoen gulden van de PTT. Dit heeft zijn advocaat, mr. J. Galama, meegedeeld. De exploitant eist geld nadat de Hoge Raad hem in het gelijk heeft gesteld in een al jaren du rend geschil. GOES - Dit voorjaar zijn 1628 padden overgezet via de spe ciale paddenoversteek aan de Zuidbevelandse aanzet van de Oesterdam. Dat zijn aanzien lijk meer amfibieën dan het jaar daarvoor, toen er 517 wer den geteld. Voor de voortplanting keren de padden terug naar de plek waar zij zelf ter wereld zijn ge komen. Om de zoete plasjes aan weerskanten van de dam- aanzet te bereiken, heeft pro vinciale waterstaat over een lengte van een halve kilometer fijn gaas gespannen met om de vijftig meter een ingegraven emmer. In de emmer zijn gaten gemaakt, waardoor er geen wa ter in blijft staan. De padden die de oversteek beginnen stui ten op het gaas en in de pogin gen de hindernis te omzeilen, belanden zij in een emmer. Kantonniers van provinciale waterstaat brachten de verza melde padden de weg over. In de weekeinden werd hun dier- en milieuvriendelijke taak overgenomen door vrij willigers van de herpetologi- sche vereniging, afdeling Zee land. De oversteek was van 6 maart tot 7 mei in gebruik. De hoogste aantallen per dag wer den bereikt op warme dagen. De topscore was op 9 maart met 317 padden. Op koude da gen diende zich geen enkele pad aan. Van de 1628 padden trokken er 937 van west naar oost en 691 in de omgekeerde richting. Aan 'bijvangsten' werden één bisamrat en 10 veldmuizen ge rapporteerd. De bisamrat bleek dood, de veldmuizen werden weer vrijgelaten. DEN BOSCH - Milieuinveste ringen en stijgende loonkosten zullen de komende jaren de concurrentiepositie van de Ne derlandse zuivel ongunstig beïnvloeden. Dat schrijft 's lands grootste zuivelcoöperatie Campina Melkunie in het jaar verslag over 1990. Volgens Jaap Vegter mag zijn zaakwaarnemer na de opzeg ging van de overeenkomst op 23 mei 1990, de tekenaar niet meer vertegenwoordigen en diens werk exploiteren. Dat betekent dat Drexhage geen contracten meer voor Vegter mag afsluiten, geen geld meer voor hem in ontvangst mag ne men of aanspraak mag maken op Vegters orgininele tekenin gen ten behoeve van de exploi tatie. DEN HAAG - Het levensmid delenconcern Albert Heijn neemt voorlopig het eigen merk bronwater uit de handel nadat de Consumentenbond in monsters sporen van een mi lieuverontreinigende stof had gevonden. Het gaat om de stof CIS 1-2 dichlooretheen die vol gens Albert Heijn niet schade lijk is voor de volksgezond heid. Het bedrijf heeft dit mee gedeeld. Het onderzochte water staat onder de naam AH Bron Mine raalwater in de schappen van de supermarkten. De Consu mentenbond had enkele fles sen onderzocht die in februari 1991 zijn afgevuld. Daarin werd de genoemde stof ont dekt. Een eigen onderzoek van Albert Heijn in het laboratori um Biochem in Den Bosch wees hetzelfde uit. Volgens Al- bert Heijn is de oorzaak van de vervuiling nog niet gevonden. Het bedrijf heeft daarom be sloten de hele voorraad uit de handel te nemen en voorlopig geen nieuwe flessen in de schappen te zetten. Ook de an dere soorten AH Bron-waters zijn uit de handel genomen. Het bestuur voorkomt daar mee dat de provincie de Com missaris van de Koningin in schakelt om de vuilstortplaats alsnog te openen. „We willen zelf de vinger in de pap hou den", aldus voorzitter L. Westerhof van OLAF. Heropening van de Weperpol der is een van de harde voor- DEN HAAG - Voorzitter De Boer van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (CBA) vreest dat de bezuinigin gen op de arbeidsvoorziening de pogingen om meer mensen aan de slag te krijgen extra zul len bemoeilijken. NOORDWOLDE - Commissa ris Wiegel heeft maandag het reereatiemeer de Spokeplas bij het Friese Noordwolde her opend. Hij deed dit door onder het wakend oog van de aanwe zigen een glas water uit de Spokeplas leeg te drinken. Voor het meer gold geruime tijd een zwemverbod vanwege de vermeende Spokeplas- ziekte. De gemeente Weststellingwerf, de gemeentepolitie en de pro vincie Friesland kondigden op 3 augustus vorig jaar een zwemverbod af voor de Spoke plas. Men vertrouwde het wa ter niet meer, nadat tientallen zwemmers zich na een bad ziek voelden. Na onderzoek van zo'n 500 bloedmonsters kon echter bij geen van de patiën ten de verwekker van de ziekte van Weil worden gevonden. Ook een andere verklaring voor de klachten van de be trokken patiënten werd niet gevonden. Drexhage weigert volgens Veg ter echter gehoor te geven aan deze verzoeken. Daardoor kon de tekenaar bij voorbeeld niet deelnemen aan een internatio naal festival voor cartoonisten in Kuala Lumpur. Als reden voor de opzegging van het con tract met Drexhage voerde Veg ter aan dat de verhoudingen waren verslechterd doordat Drexhage ten onrechte teveel commissiegelden voor zichzelf had berekend en hij „oud waarden van de provincies Groningen, Drenthe en Over ijssel om van Friesland tot 1 oktober nog eens 35.000 ton af val af te nemen. Friesland kampt met fors" overschot aan huisvuil. Het OLAF, een sa menwerkingsorgaan van de Friese gemeenten dat belast is met de verwijdering en verwer- Een en ander staat in het maandag gepresenteerde bro chure van de plaatselijke GG&GD over het „gezond heidsprofiel" van de stad Utrecht. Een flink deel van de grotere kans op hart- en vaat ziekten en op longkanker wordt verklaard door het feit dat de Utrechters gemiddeld meer roken dan andere landge noten: vier op de tien volwasse nen. Van de bewoners van de Domstad van 15 jaar en ouder lijdt 11 procent aan vetzucht. Dat is twee keer zoveel als in de rest van het land. Cholestorol Een te hoog cholesterolgehalte in het bloed komt bij één op de drie volwassen Utrechters voor. Boven de 44 jaar heeft de helft van de mensen teveel cho lesterol. Wat betreft alcohol misbruik doen de Utrechters werk" had verkocht, dat bij teksten werd geplaatst waar Vegter niet meer achter stond. Tijdens de zitting bracht Drex hage, die onder de naam Uni ted Dutch Dramatists (UDD) handelt, naar voren dat er ten aanzien van de afnemers Vrij Nederland, Sijthoff Pers, Con sumentenbond en ministerie van VROM (blad Handhaving) contracten bestaan, waarbij Vegter zich heeft vastgelegd via hem gedurende een aantal jaren tekeningen te leveren. Alleen vertegenwoordiger Zowel Vegter als de betrokken afnemers betwisten echter dat er licentie-contracten zijn gete kend met Drexhage. Zij zagen king van het Friese afval, heeft echter bezwaren tegen de fi nanciering van de heropening. De gemeente Ooststellingwerf wordt ervan beschuldigd mil joenen guldens die bestemd waren voor het stort voor ande re beleidszaken te hebben ge bruikt. Een meerderheid van het bestuur is echter bereid om over deze „ethische bezwaren" heen te stappen, om zo een oplossing te vinden voor het acute afvalprobleem van Fries land. Dinsdag dragen de vier noordelijke gedeputeerden waarschijnlijk suggesties aan, waar het Friese afval op korte termijn kan worden gestort. het weer beter: minder mensen sterven aan leververvetting. Ademhalingsziektes komen in Utrecht meer dan anderhalf keer zo vaak voor als elders. Een verklaring daarvoor blijft achterwege. Voor ziektes van het bewegingsapparaat worden elk jaar 2.600 Utrechters opge nomen: bij Utrechtse vrouwen komt dit vaker voor dan bij an dere Nederlandse vrouwen. Het „gezondheidsprofiel" is een overzicht van alle informa tie die de GG&GD de afgelo pen jaren verzamelde. DEN HAAG - Veronica krijgt geen hogere vergoeding uit de omroepbijdragen. Een verzoek daartoe is afgewezen door de Raad van State, zo heeft de raad bekendgemaakt. Eerder had ook het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur een verzoek afgewezen. Drexhage enkel als vertegen woordiger. Staatsraad Den Hertog bracht bovendien naar voren, dat als er al licentie contracten zouden zijn ge weest, de vertegenwoordigde (Vegter) altijd gemachtigd is de zaak in eigen handen te nemen. Volgens Vegter is de zaak spoe deisend omdat hij beschikking wil hebben over zijn tekenin gen om zich voor te bereiden op een tentoonstelling in Galerie Comic Sense, die over enkele maanden zal plaats hebben. Of Vegter nog commissiegelden aan Drexhage moet betalen (15 procent van de opbrengst uit exploitatie in Nederland en 25 procent in het buitenland) wordt in een bodemprocedure uitgevochten. Hele maand juni Burgh-Haamstede Schilderijenexpositie De Tien Geboden. De Burght. Tijdens kantooruren. Tot en met 22 juni Zierikzee Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Burgh-Haamstede Foto-tentoonstelling Betty Everaers. De Bewaerschole. Van maandag tot zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van 25 juni tot en met 6 juli Bruinisse Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Zaete. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 26 juli Burgh-Haamstede Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Schutse. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Van donderdag 13 juni tot en met woensdag 10 juli Brouwershaven Expositie schilderijen A. van Leeuwen. Vergulde Garnaal. Dagelijks (behalve zondags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur (op maandag tot 16.15 uur). Dinsdag 11 juni Brouwershaven Vergadering adviescommissie ro. Stadhuis. 20.00 uur. Woensdag 12 juni -Zierikzee Vaartocht vijftig-plussers met Stad Zierikzee. Van 10.00 tot 17.00 uur. Commissievergadering sociale zaken. In grote commissieka- me stadhuis. 16.00 uur. Commissievergadering open bare werken en milieu in stad huis. 19.30 uur. Openbare vergadering ISD. Bestuurskamer ISD. 20.00 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Oosterland Algemene vergadering Rabo bank Oost-Duiveland B.A. Oosterhof. 20.00 uur. Donderdag 13 juni Zierikzee Commissievergadering finan ciën, volkshuisvesting en in formatiebeleid. In stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 14 juni Zierikzee Bestuursvergadering Beatrix- school. In gebouw Grachtweg. 15.30 uur. Zaterdag 15 juni Zierikzee Concert Koninklijke harmonie Kunst en Eer. De Bduze. 15.15 uur. Dreisehor Zangavond Duivelands Man nenkoor. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Ouwerkerk Wandeltocht sv Ouwerkerk. Vanaf sportterrein. Inschrijven vanaf 18.00 uur. Start tocht: 19.00 uur. Nieuwerkerk Fancy-fair scoutinggroep Zeka- to. Ons Dorpshuis. 10.00 tot 16.00 uur. Woensdag 19 juni Zierikzee Open Dag DAS. Julianaschool, Jannewekken. 9.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 20 juni Zierikzee Fietstocht (naar Brouwersha ven) voor 55-plussers. Vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.15 uur. Dinsdag 25 juni Zierikzee Excursie Slikken Flakkee van Ned. Bond van Plattelands vrouwen (afdeling Schouwen). Vertrek ZWN. 13.00 uur. Donderdag 27 juni Zierikzee FMV-spreekuur in De Pater noster (elke laatste donderdag van de maand). Van 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 6 juli Kerkwerve Bazar/rommelmarkt. Beatrix- straat. Van 9.00 tot 16.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 juni 03.45 160 09.45 - 154 16.15 160 22.15 -152 13 juni 04.45 169 10.35 -149 17.10 160 23.05 -158 ROOMPOT BÜITEN 12 juni 02.10 177 08.30 - 160 14.35 176 20.55 -158 13 juni 02.55 190 09.20 -157 15.25 176 21.45 -165 BRUINISSE 12 juni 03.25 171 09.50 -165 15.55 167 22.15 -163 13 juni 04.15 175 10.40 -160 17.40 165 23.10 -169 WEMELDINGE 12 juni 03.50 187 09.50 -171 16.20 187 22.20 -169 13 juni 04.40 197 10.45 -166 17.10 187 23.15 -174 Springtij 14 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MIDDELBURG- Een illuster viertal treedt vrijdag 12 juli aan in de Stads Dans Zaal aan de Bedde- wijkstraat in Middelburg: Herman van Boeyen (drums/zang), Rudy de Qoeljoe (solo-gitaar), Jan van der Mey (solo-gitaar) en Wilco toeroe Leerdan (basgitaar). Samen vormden zij in de eind jaren '70 de formatie Vitesse en deze bezetting geldt als de allerbeste. Een drietal elpees werd door het kwartet uitgebracht: Rendez Vous, Out in the Country en Rock Invader. Voor één keertje komt Vi tesse in genoemde bezetting weer bij elkaar voor een reünieconcert in Middelburg onder het motto Rock Invader. Het concert begint om 22.00 uur. Zaterdag 20 juli VEERE - Gratis broodje haring eten, vuurwerk! Dit zijn slechts twee van de vele attracties op de Veerse Meerdag in Kamperland, 20 juli vanaf 13.00 uur tot 23.00 uur. Deze Veerse Meerdag heeft voor jong en oud een uitgebreid programma met een Zeeuws ka rakter. Gepland staat onder meer een presentatie van Zeeuwse hoogaarzen, een demonstratie Zeeuwse klederdrachten, een boottocht voor ouderen op het Veerse Meer, kinderspelen, spectaculaire brand weerdemonstratie met duikers, muziek en een zes kampspel voor zes ploegen. DEN HAAG - Cartoonist Jaap Vegter, die onder meer in Vrij Nederland en de Haagsche Courant pu bliceert, eiste maandag tijdens een kort geding bij de rechtbank in Den Haag teruggave van al zijn te keningen en de administratie door zijn zaakwaarne mer H. Drexhage. UTRECHT - De bevolking van Utrecht lijkt meer te worstelen met de gezondheid dan de rest van de Ne derlanders. Zo sterven er in deze stad iets meer men sen aan hart- en vaatziekten. Er zijn meer Utrech ters met een te hoge bloeddruk, ze hebben gemid deld een hoger cholesterolgehalte en hebben vaker last van vetzucht en ademhalingsziektes. In Utrecht sterven duidelijk meer mensen aan kanker dan in de andere drie grote steden en de rest van het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2