Westerschouwen hard op weg naar integraal natuurlijk groenbeheer VVV-Zierikzee wil nauwere samenwerking met gemeente Rust Roest present op taptoe Firma Garage Kerkwerve Veel positieve reacties op onkruidbestrijding met infra-rood Mogelijk samenwerking met ANWB Inbraak in woning Inbraken in auto's NIEUWSBODE ind juni unstede pnexpositie De Tien [De Burght. Tijdens ït 22 juni Jlling leven en werk Schmidt. Biblio- Stolpe. Tijdens ope- bibliotheek. ini it 6 juli 4 tiling leven en werk ■;GSchmidt. Biblio- |Zaete. Tijdens ope- bibliotheek. ït 26 juli imstede llling leven en werk Ig. Schmidt. Biblio- pchutse. Tijdens ope- i bibliotheek. ït 15 juni imma thema 's pliotheek De Stolpe. peningsuren biblio- jg 6 juni re Slikken Flakkee haf Breedveld. 13.10 juni Inen de Veste. 16.00 nr. [>r schrijfster Gerda pingen. Bibliotheek 119.00 uur. |rtwedstrijd Kiekie- ïingers. Concertzaal. kmstede werkhondenver- terrein aan Hoge- uur. leersspel Kijk goed Irthal. Van 13.30 tot 8 juni arkt verzorgings teken. Baden Powell- I in verband met 60- tileum vrijwillige Zierikzee. In en bij Ikazerne Regen- Van 11.00 tot 17.00 11 juni laven Ig adviescommissie lis. 20.00 uur. 12 juni Ivijftig-plussers met kzee. Van 10.00 tot 15 juni pninklijke harmonie Eer. De Beuze. 15.15 trk scoutinggroep Zeka- Borpshuis. 10.00 tot g 19 juni DAS. Julianaschool, ken. 9.00 tot 12.00 en |ot 21.00 uur. g 3 juli ndconcert. Renesse B. Hervormde kerk. 6 juli ïaven Dag met muziek play- plein en rondom Ou- Van 10.00 tot 18.00 |g 10 juli [ïdconcert. Koor- Hervormde kerk. jig 17 juli ndconcert. Snaren- vormde kerk. 20.00 |g 31 juli lidconcert. Orgel- Hervormde kerk. g 7 augustus idconcert. Musicon- vormde kerk. 20.00 DONDERDAG 6 JUNI 1991 NR 24958 BURGH-HAAMSTEDE - „Het is nu nog veel duurder als onkruidbestrijding met chemische middelen, maar het gaat wel om de leefbaarheid in de toe komst". Aan het woord is S. L. de Feiter, hoofd plantsoenendienst van de ge meente Westerschouwen en verantwoordelijk voor beheer en onderhoud van het gemeentelijk groen. Als eerste gemeente op Schouwen-Duiveland startte Wes terschouwen twee jaar geleden, bij wijze van experiment en in samenwerking met een groenvoorzieningsbedrijf uit Renesse, met onkruidbestrijding met be hulp van infra-rood. Resultaat anno 1991 is dat er in de gemeente Westerschou wen geen chemische onkruidbestrijdingsmiddelen worden gebruikt. En als het aan De Feiter ligt gaat de gemeente nog veel verder. Westerschouwen: hard op weg naar een integraal natuurlijk groenbeheer. deze methode hoopgevend. ,,Het werkt prima, maar het is zeer arbeidsintensief. En daar door liggen de kosten veel ho ger". Ondanks die fors hogere kos ten wint de gedachte terrein dat de gemeente verder moet gaan met deze wijze van on kruidbestrijding. „Dit voor jaar hebben we alle wegen, straten en pleinen in de ge meente met de infra-rood bran ders behandeld en daar hebben we erg veel positieve reacties op gekregen". Hulp bevolking Naast voordelen kleven er ook enkele nadelen aan het werken met infra-rood branders. De machine kan niet overal ko men. „Vlak langs gevels wer ken bijvoorbeeld gaat niet. Dan loop je het risico dat je schade veroorzaakt. Wat dat betreft willen we graag de hulp van de bevolking inroepen", al dus De Feiter. „Kijk, als iedereen het randje .voor zijn of haar woning vrij maakt van onkruid komen de dorpen er piekfijn uit te zien", aldus De Feiter. Hij stelt dat men met een half uurtje werk per veertien dagen in de mees te gevallen al een heel eind zou moeten kunnen komen. „Het is in feite heel simpel, gewoon met een puntmesje tussen de stenen. Op die manier kan de bevolking ons milieuvriende lijke beleid ondersteunen". Overigens is het niet zo dat men per definitie overal komt met de infra-rood brander. Wer ken met het systeem is duur en daarom kiest men er voorals nog voor om selectief te werk te gaan. „Op wegen die druk bereden worden en op trottoirs waarop veel gelopen wordt heb je al veel minder last van on kruid. Dat slijt gewoon door het gebruik". De Daleboutsweg; veldbloemen in allerlei maten en soorten. (Fo to: Joop van Houdt). Enkele jaren geleden klonken in de Schouwse Westhoek al stemmen op om te proberen het gebruik van chemische midde len zoveel mogelijk terug te dringen. Die signalen werden 'opgepikt door de gemeente raad en het uiteindelijke resul taat daarvan was twee jaar ge leden een voorzichtig eerste ex periment met infra-rood bran ders. In plaats van met chemische middelen ging men het on kruid te lijf met hitte. Het ge bruikte apparaat bestaat in fei te uit LPG-gestookte gasbran ders die edelstaal verhitten. Het edelstaal neemt die warm te op en geeft het weer door aan de grond. De temperatuur loopt op tot 950 graden. „De vegetatie wordt als het wa re gestoofd", legt De Feiter uit. „Het eiwit stolt, de vochtcellen zetten uit en barsten. Daardoor kan de plant geen voedsel meer opnemen, droogt uit en sterft af". Volgens De Feiter zijn de resultaten van het werken met Met andere woorden: trottoirs waar veel onkruid tussen de stenen of tegels groeit wordt blijkbaar niet intensief ge bruikt. Aan de hand van dat gegeven kun je als gemeente natuurlijk nog veel verder gaan. „Je kunt je afvragen of onkruid op 'een trottoir dat klaarblijkelijk nauwelijks ge bruikt wordt eigenlijk wel sto rend is en of je als gemeente wel in moet grijpen. Je kunt je bijvoorbeeld ook afvragen of voetpaden die bijna niet ge bruikt worden niet beter weg gehaald of verlegd kunnen worden", aldus De Feiter. Het infra-rood brander systeem is niet geschikt voor gebruik in plantsoenen. De Feiter zoekt dan ook naarstig naar manieren om zonder het gebruik van chemische midde len de plantsoenen waar nodig onkruidvrij te houden. „Watje kunt doen is de beplanting aanpassen", aldus De Feiter. „In het verleden hebben we wel geëxperimenteerd met houtsnippers, maar dat vol doet niet". „Allereerst moet je een laag van minstens tieri centimeter houtsnippers op de bodem brengen eer het effect heeft. Het probleem is dan weer dat de houtsnippers gaan broeien en het onttrekt ook veel stikstof uit de grond", legt hij uit. Een alternatief voor on kruidbestrijding is in sommige gevallen de natuurlijke vegeta tie zijn gang laten gaan. Andere normen „Op zich is dat een verrijking van het leefmilieu, maar het vraagt wel om andere normen van netheid", aldus De Feiter. „Nu moeten we alle zeilen bij zetten om zonder het gebruik van chemische middelen, dus gewoon door schoffelen en wie den, de plantsoenen onkruid- vrij te houden. Wat dat betreft zitten we nog in een overgangs fase". De Feiter doelt met die laatste opmerking op het feit dat de bestaande beplanting vaak niet 'onderhoudsvriendelijk' is. Hij legt uit dat als je lage, dichte beplanting gebruikt in plaats van hoge opgaande be planting je veel minder onder groei, en dus ook onkruid krijgt. Er komt minder licht op de bodem en zonder licht groeit ook onkruid niet. „Als je bijvoorbeeld het Slin- gerbos in Noordwelle neemt, dat bestaat nu voor het groot ste deel uit opgaand groen als els, wilg, esdoorn en vlier. Als je dat vervangt door liguster, hazelaar en kardinaalshoed heb je veel minder last van on kruid", aldus De Feiter. Hij te kent daar meteen bij aan dat omvorming van de beplanting een proces is dat de nodige tijd vergt. Een proces ook dat niet geforceerd kan worden zonder schade aan te richten. Bloeiende bermen Als het aan De Feiter ligt wor den bij de omvorming van de beplanting ook de wegbermen meegenomen. Ook wat dat be treft wordt er in Westerschou wen driftig geëxperimenteerd. De Feiter zelf is erg enthou siast over de resultaten van één van die experimenten. Met ge paste trots vertelt hij over de bermen van de Daleboutsweg bij Haamstede die van grasber men omgetoverd zijn in ber men vol bloemen. ,We hebben daar de bovenlaag en de graszode verwijderd. Ver volgens is er een laag van 20 centimeter zoet zand aange bracht en vermengd met de bo venlaag". Op die manier krijg je een heel schrale bodem, een bodem waarop veldbloemen zich uitstekend thuis voelen. De Feiter: „In het verleden werd die berm gemaaid en dan liet men het maaisel liggen". Het afgemaaide gras verteerde en fungeerde dan weer als mest. „Op die manier krijg je steeds rijkere grond en het ge volg is dat daar vooral grassen groeien. Veldbloemen krijgen daar geen kans". Een blik op de berm van de Daleboutsweg leert dat de veldbloemen daar alle kans hebben gekregen. „We hebben na het verschralen die bermen ingezaaid met een mengsel van graszaad en veld bloemen en het staat er nu prachtig bij", aldus De Feiter. Andere beleving Het is de bedoeling dat de ber men van de Daleboutsweg twee keer per jaar gemaaid gaan worden. „Dat doen we dan als de bloemen hun zaad al hebben laten vallen", legt De Feiter uit. In tegenstelling tot vroeger wordt het maaisel nu wel afgevoerd. Dit met het oog merk om de grond zo schraal mogelijk te houden. Als het aan De Feiter ligt blijft het omvormen van de wegber men niet beperkt tot de Dale boutsweg. „Het gaat niet al leen om een ander beheer maar ook om een ander aanzicht, een andere beleving. Het ziet er ge woon veel leuker uit. Nu is het beheer nog niet goedkoper, maar op langere termijn ver wacht ik wel dat het goedkoper wordt dan het traditionele be heer". Achteraf gezien zegt De Feiter dat omvorming van de bermen en het werken aan natuurlijk groenbeheer eigenlijk al veel eerder had kunnen gebeuren. „Maar als het aan mij ligt gaan we verder met het werken aan een integraal natuurlijk groen beheer. De politiek in Wester schouwen staat erachter. En wat kan erop tegen zijn De gemiddelde wegberm op Schouwen-Duiveland; de grassen overheersen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - „De communicatie met de gemeente Zierikzee is sterk verbeterd maar binnen zowel VVV als Zierikzee Aktief leeft de wens om tot een nauwe re samenwerking met de gemeente te komen". Een hechtere samenwerking met de gemeente was niet de enige wens die voorzitter E. Romijn van de VVV- Zierikzee dinsdagavond tijdens de jaarlijkse leden vergadering in Mondragon uitte. Ook de samenwer king met de ANWB blijkt een vurige wens van het Zierikzeese VVV-bestuur te zijn. Hiervoor is inmid dels een aanvraag bij de ANWB gedaan. Rond het thema VVV in bewe ging schetste Romijn de ont wikkelingen die zich in de loop der jaren binnen de VVV heb ben voorgedaan en die zich nog steeds voordoen. Het voorzich tige begin van het toerisme (toen nog voorbehouden aan een kleine groep welgestelden) was vijfennegentig jaar gele den aanleiding om in Zierikzee een VVV op te richten. De grote doorbraak van het toerisme kwam in het begin van de jaren vijftig, toen de mobiliteit en vrije tijd van de Nederlander toenam. Ook de eigen bevol king maakte bij de invulling van hun vrije tijd soms dank baar gebruik van de VVV. Kortom, de vraag naar VVV- diensten nam aanmerkelijk toe. Mede ook door de ontslui ting van Schouwen-Duiveland in de jaren zestig. Onderkomen Dit was volgens Romijn een van de redenen dat de VVV die aanvankelijk in het stadhuis was gehuisvest, een eigen on derkomen kreeg. En daarmee nam de betrokkenheid van de gemeente bij het VVV-werk af en werd de VVV meer een door ondernemers gedragen instel ling. Tot twee jaar geleden bleef de lokale overheid min of meer uit het gezichtsveld van de VVV. Daarin is vanaf 1989, toen de VVV-Zierikzee een jaarlijkse maximale subsidie van een kleine dertig mille werd toege zegd verandering gekomen. Volgens Romijn groeit het be sef dat zowel lokale overheid als ondernemers en overig be drijfsleven (bedrijven die indi rect van het toerisme als bron van bestaan profiteren) een ei gen verantwoordelijkheid heb ben bij de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Werkdruk Terugblikkend op de voorbije periode constateerde voorzit ter Romijn dat het goed gaat met de VVV-Zierikzee. Dit heeft echter wel een toenemen de werkdruk en hogere finan ciële lasten (onder meer een stijging van de personeels kosten met twintig procent) tot gevolg gehad. Daartegenover staat ook een aanmerkelijke stijging van de inkomsten (bij na dertig mille), hetgeen toe te schrijven is aan een stijging van de contributie-opbreng sten en de hogere opbrengsten van verleende diensten. Samenwerking Niet alleen de toegenomen vraag naar VVV-diensten maar ook de uitbreiding van het aan tal samenwerkingsverbanden heeft de afgelopen tijd volgens Romijn het nodige gevraagd van bestuur en medewerkers van de VVV-Zierikzee. Met de uitspraak dat de laatste jaren echt sprake is van samenwer king doelde de Zierikzeese VVV-voorzitter op de samen werking met de streek VVV en de Stichting Promotie Schou wen-Duiveland, die inmiddels zijn gefuseerd tot de Stiching Streek VVV en promotie Schouwen-Duiveland. Ook wordt met de Zierikzeese on dernemers samengewerkt via het samenwerkingsverband Zierikzee Aktief en onder houdt de VVV-Zierikzee nauwe contacten met de provinciale VVV. Ook wil het bestuur sa men gaan werken met de ANWB. Hiervoor heeft het VVV-bestuur een aanvraag bij de ANWB ingediend. Schril Ondanks die positieve gelui den vroeg Romijn ook aan dacht voor het feit dat de ANVV (de overkoepelende or ganisatie van VVV's) de stelre gel hanteert dat de gemeente de personeels- en huisvestings kosten voor haar rekening neemt. Volgens de functie die het WV-kantoor in Zierikzee heeft (R-kantoor) zou dat glo baal neerkomen op een bedrag van 100.000 gulden. De jaar lijkse gemeentelijke subsidie van maximaal dertig mille steekt daar volgens de verte genwoordiger van de provin ciale VVV, T. van Elsakker wel erg schril tegenaf. Volgens Romijn is het niet te verwachten dat de gemeente Zierikzee dit bedrag op tafel zal leggen. Als „normale finan ciering noemde hij een be drag van 56.000 gulden. Zorg bestond er over het plan bin nen de ANVV om aan de VVV- kantoren hogere eisen te gaan stellen. VVV-kantoren die niet aan die bijgestelde eisen vol doen zouden dan aansluiting moeten zoeken bij andere VVV- kantoren in de regio die wel aan die ANVV-eisen voldoen. Mocht dit plan worden uitge voerd dan zou het weieens kun nen betekenen dat de VVV Zie rikzee, die geen geld heeft om aan die strenge eisen te vol doen in de toekomst een fili aalkantoor van de kantoren in Renesse of Burgh-Haamstede zou worden. Huisvesting Los van deze problematiek leeft binnen de VVV de wens om tot een betere huisvesting van het VVV-kantoor te ko men. Dit ofwel door het aan passen van het huidige kantoor dan wel door een nieuw onder komen voor de VVV te zoeken, (een kiosk op het Kraanplein of een onderkomen bij het busstation?). Het bestuur is daar nog niet helemaal uit, zo bleek uit de woorden van Ro mijn, die de wens uitte om hierover overleg te voeren met de gemeente om zodoende tot een goede oplossing te komen. In dit verband deed Ria Geluk de suggestie om deze huisves tingsproblematiek en de hoge werkdruk te verwerken in een nota en deze in verband met de begrotingsbehandeling' nog in juni aan het gemeentebestuur aan te bieden. Over dit onder werp zal het VVV-bestuur op korte termijn een gesprek met het college van b en w hebben. OOSTERLAND - A. d. B. uit Duiveland deed bij de politie aangifte van inbraak in een woning in Oosterland. De dieven verschaften zich dinsdagavond toegang tot de woning aan de Bredeweg. Er is nog niet precies bekend wat er ontvreemd is. AMSTERDAM - De Nederland se popgroep The Nits treedt op tijdens de openingsavond van het New Music Seminar in het Palladium in New York. NIEUWERKERK/BRUINIS- SE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in Bruinisse en Nieuwerkerk een-personenau to opengebroken. De auto in Nieuwerkerk is van mevrouw J. G. en stond gepar keerd in de Stekelstraat te Nieuwerkerk. De dieven bra ken het voertuig open en stalen er de tennisspullen uit. In de zelfde nacht werd in Bruinisse de auto van de heer A. K. open gebroken en vervolgens werd de radio-cassettespeler ont vreemd. Het voertuig stond ge parkeerd in de Kerkstraat. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 15 graden Windkracht noord 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht zuidw. 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 juni Zon op 05.21, onder 21.56 Maan op 02.13, onder 15.48 Nieuwe Maan: 12 juni (14.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De middagtemperatuur gaat de komende dagen geleidelijk omhoog en bereikt zondag een waarde van ongeveer 19 a 20 gra den. Deze omslag naar een norma ler weerbeeld voor juni wordt dan veroorzaakt door het instellen van een zuidwestelijke luchtstroming boven onze omgeving. Tot zondag wordt het weer eerst nog bepaald door twee depressies. De eerst trekt vandaag via ons land naar het noordoosten. Depressie nummer twee wordt morgen, vrijdag, boven Frankrijk verwacht en verplaatst zich vervolgens verder naar het oos ten. Morgen en zaterdag is het daar om overwegend bewolkt weer en vooral morgen vallen er enkele bui en. De middagtemperatuur ligt bei de dagen in de buurt van de 16 gra den. Advertentie ZIERIKZEE - Zaterdag 22 juni is het weerzover. Dan beleeft muzikaal Zierikzee de zesde editie van de inmiddels traditionele taptoe Na een intro door Kunst en Eer genen nog vier bands acte de pre sence. Een daarvan is de Zierikzeese band Rust Roest (zie foto). De taptoe begint om 20.00 uur en vanaf 13 juni zijn de kaarten verkrijgbaar in de Vou, verkoop. APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 HILVERSUM - De Landelijke Inspectiedienst van de Dieren bescherming in Hilversum ver moedt dat in Nederland op gro te schaal honden worden mis handeld door de stembanden van de dieren in te korten. ZIERIKZEESCHEP8 NIEUWSBODES Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3