149 'Rrosw 195 195 LIiiiiiii 'Het zingen van de stenen, dat moet iedereen komen horen' 'Volgend jaar willen we ook kramen in Meelstraat zetten' §3 «schrapte Krieltjes Fietstocht voor senioren van Schouwen-Duiveland GEUZE ST. LOUIS eekreklame: irdwelle Telefoon 01116-1168 '991 Ook Zevenslaper in Zonnemaire? Absolute top- matrassen? Jazeker!! Elvin Haak maakte met zijn vader maatwerk voor Brouwse molen Windlust Belangstelling door marktkooplui overtreft verre de hoeveelheid kramen op de Paardenmarkt Veel bewolking 8 INFRA-ROOD UITBREIDING BESTEMMINGSPLAN AVONDVIERDAAGSE 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand ESCHE NIEUWSBODE jGIE avontuur in België, in speciaalbier bier met een fluweel zurige smaak door lange rijping in eiken vaten alc. 5% flesje 25 cl. VLEESWAREN orst Him Ti Gebraden Gehokt Ti Pallngwont m Boteihamwont 298 AKKETTE N UtfBURGERS JEBURGERS ;PVAPCICi8ÜRGERS SBÜRGERS AVINKEN i voor.... 25,- LEEGEMATE UWKOSTSAIADES snse Salade HELE WEEK nieuwe oogst, per kilo 38 week 23 t IIIIJ iiiiiii TELEFO VO< L\ ABONN 1 DE ZIEF NIEU 0111 HET ONNUMMER DR EEN EMENT OP IIKZEESCHE WSBODE 0-16551 IHIIIWIf GROENTE - FRUIT banita pers sinaasappels ƒ2,25 'S peen f 2 50 bosJ ^'DU >oie komkommers stuk 0,95 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 6 JUNI 1991 147e JAARGANG NR 24958 sO O oo WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BROUWERSHAVEN - „Een molen die alleen maar draait is binnenin leeg. Maar als er eenmaal graan in wordt gemalen ontstaat een heel specifieke sfeer. Dan zit er leven in, dan is de molen produktiefHet meel dat er met kracht uit stroomt, het stuiven van het meel door de molen als het tocht en het zingen van de stenen. Dat moet iedereeen komen horen". Elvin Haak uit Nieuwerkerk is 19 jaar en sinds twee jaar vrijwillig molenaar van molen Windlust te Brouwersha ven. De kleine molen bij het Slingerbos, zoals hij in Brouwershaven wordt aan geduid. Door de inzet van Elvin en zijn vader D. Haak heeft deze molen sinds kort weer een volledig functionerend maalwerk en wordt er graan mee gemalen. prins draait is onvolledig want je gebruikt de wind niet". De houten onderdelen van het maalwerk maakte D. Haak zelf en de stenen onderdelen kreeg men in bruikleen. In 1989 kwam er een spoorwiel; een houten tandwiel voor het aan drijven van de maalstenen. En een luiwerk waarmee de zak ken graan konden worden op gehesen. Een feit dat Elvin tot groot en thousiasme brengt. „Het is een echte molen, al is hij wat klei ner van afmetingen dan de meeste andere molens. Dat houdt ook in dat hij binnen wat knusser is en dat men daar in een keer een overzicht heeft van het complete maalwerk. We kunnen nu weer aan de mensen laten zien hoe er vroe ger werd gemalen". Dat vroeger is ruim een halve eeuw geleden. Molen Windlust werd in 1935 gebouwd door de Brouwse molenmaker J. van de Hamer, die bekend stond als een inventief vakman. Hij ge bruikte de ongeveer tien meter hoge molen, die een volledig maalwerk had en een wieken- kruis van 7,5 meter, voor het demonstreren van zijn vindin gen. In de Tweede Wereldoor log wekte hij er stroom mee op om naar de radio te kunnen luisteren. Windlust werd in 1955 vanuit de polder (waar nu de Brouwse nieuwe jachthaven is) ver plaatst naar de huidige stand plaats og de wal bij de haven. In 1971 wèfjfcfe'rn'oleiTvoor het laatst gerepareerd door molen maker Van de Hamer, die de molen aan de gemeente Brou wershaven schonk. Daarna werd het stil rondom de kleine molen. Hij stond als een sil houet op de Brouwse wal, het originele maalwerk werd eruit gehaald en hij werd door de Brouwse jeugd illegaal als jeugdhonk gebruikt. Gedraaid en gemalen werd er niet meer. „Tbt de viering van 500 jaar smalstad Brouwershaven in 1986". „Toen dat feest in aantocht was, werd mijn vader door de gemeente Brouwershaven be naderd met de vraag of hij Windlust tijdens de feestelijk heden zou kunnen laten draai en". D. Haak is al lange tijd vrijwillig molenaar van de mo len in Nieuwerkerk en zoon El vin ging in 1989 al ruim tien jaar met hem mee. Via een grondige opruimactie en wat kleine, provisorische, repara ties slaagden vader en zoon er in Windlust tijdens de feeste lijkheden in Brouwershaven 'voor de prins' te laten draaien. „Het was hartstikke leuk om die molen weer te zien draaien. Maar hij was nodig aan onder houd en restauratie toe". Vader en zoon Haak werden zo en thousiast dat ze vrijwillig de taak op zich namen om dat te doen. Van het geld dat de ge meente jaarlijks voor het on derhoud plande, knapten zij Windlust op en sinds 1989 is El vin vrijwillig molenaar in Brouwershaven. Afhankelijk van de weersomstandigheden is hij op zaterdagmiddag en - avond en in de schoolvakanties aanwezig in Windlust. Vader en zoon vatten het plan op om Windlust helemaal in oorspronkelijke staat terug te brengen, mét maalwerk dus. „Een molen die alleen voor de Toen kwam de orkaan nuari 1990. Een storm van ja- waarbij Elvin Haak, de molenaar van Windlust. (Foto: Joop van Houdt). Windlust werd omgeblazen en behoorlijk beschadigd. Samen met een molenmaker hadden vader en zoon Haak handenvol werk om de schade te herstel len. Werkzaamheden die het vervaardigen van een maal werk op de achtergrond dron gen. Dat werk kon pas na vele maanden weer worden opge pakt en afgerond. Eind april 1991 werd voor het eerst proef- gemalen en na het aanbrengen van nog wat kleine wijzigingen is het maalwerk nu goed-. Van tarwe, die hij betrekt via de Zierikzeese molenaar Teun van der Bok, maalt Elvin Haak regelmatig meel met 'zijn' molen. „Ik doe dat vooral wanneer mensen komen kijken die wel een zakje meel willen kopen. Anders krijg ik veel te veel meel". In de vakanties en in de weekends is de molenaar bijna dagelijks present in Windlust. „Het is mijn grote hobby. Ik vind het fascinerend om met de molen te werken. Ik ga er naar toe zoals een ander uit gaat. Het is een heel andere manier van ontspanning. Door het omgaan met natuurkrach ten voel je jezelf ook één met de natuur. Er gaat een bepaal de rust van uit". Vader en zoon Haak zijn door de gemeente Brouwershaven benaderd om ook molenaar te worden op de Korenbloem, de stellingmolen van de gemeente die aan de Molendreef te Zon nemaire staat en momenteel wordt gerestaureerd. „Dat wil ik graag doen. Ik wil, in elk ge val in mijn vrije tijd, in molens blijven werken", aldus de stu dent technische informatica. HoeWel het mdalwerk van de Windlust nu in orde is, zijn va der en zoon Haak nog niet klaar met al hun werkzaamhe den aan de Brouwse kleine mo len. „Toen door de storm in ja nuari twee wieken braken, hebben we besloten om op de molen fokwieken met een stroomlijnneus en remkleppen te zetten. Daardoor kan ëèn ho ger rendement worden bereikt. Dat werk is nog niet afgerond. Een gedeelte is provisorisch uitgevoerd met postelastieken. Dat gaan we nu op de juiste manier doen. Dan hoeft de mo len niet meer te worden stilge zet om de instelling van de wie ken te veranderen". ZIERIKZEE - Lopende en dansende pandaberen, tweedehands blouses uit de ja ren 50, Zeeuwse boterbabbelaars die ter plaatse werden gemaakt, klompen, aardbeien en IJsselmeerpaling. Het was allemaal te koop tijdens de jaarlijkse Paardenmarkt in Zierikzee die traditiegetrouw plaatsvond op de woensdag voor de eerste donderdag in juni. Als marktmeester G. P. de Masier was inge gaan op alle aanvragen die bij de gemeente binnenkwamen, was het aanbod van produkten nog veel en veel groter geweest. Niet minder dan 300 marktkooplui vanuit heel Nederland meldden zich dit jaar aan voor een plaatsje op de Paar denmarkt. En dat terwijl er 130 kramen beschikbaar waren. „Volgend jaar wil len we er zo'n 20 a 30 kramen extra bijzetten. Dan gaan we met de kramen de Meelstraat in", aldus de marktmeester. Om drie uur 's morgens was hij al op de Balie en in de omrin gende straten aanwezig „Om de kramen in te delen en de marktkooplui die aankwamen naar hun plaats te brengen". De marktmeester constateerde daarbij dat ook het aantal mee lopers dit jaar groter was dan ooit tevoren. „Meelopers zijn marktkooplui die op de bonne fooi komen, die geen toewij- Niet alleen de kraampjes, maar ook de levende have mocht zich verheugen in een goede belangstel ling. (Foto: Joop van Houdt). zing voor een marktkraam hebben gekregen. Zij specule ren op de plaatsen van markt kooplui die op het laatste mo ment niet komen". De eerste meelopers dienden zich al om vijf uur 's morgens aan en daarna volgden er nog zo'n 40. Bijna 20 van hen moest de marktmeester weer terug stu ren. Hij schreef de enorme belang stelling van handelaren voor de Paardenmarkt toe aan mond-tot-mond reclame. „En we zetten elk jaar een adver tentie in het blad Koopman van de Centrale Vereniging van ambulante handelaren. Ze ko men nu vanuit het hele land naar de Paardenmarkt in Zie rikzee". Er bleef dus geen kraam onbe zet en daarnaast opereerden ongeveer twaalf standwerkers vanonder de enorme parasols die ze zelf meebrachten. „Dit is smikkelen en smullen. Vraag niet hoe het kan, maar profi teer ervan. Deze bonbons zijn niet om dik van te worden. De ze bonbondoos is om thuis aan de muur te hangen, dan heb je een schilderij". Met radde tong en in sappig Brabants probeer de een van hen de mensen over te halen tot het kopen van vele dozen lekkernijen. Camenbert. Knaekebrdd en koekjes. „Dat is de nummer vijf, dat is de nummer zes. Dan doe ik nog een doos bonbons erbij en de badtas waar het allemaal in zit is gratis". 'Onverwoestbaar, onverslijt baar en ongenaakbaar'. Zo prees een andere standwerker de tas aan die hij aan de man trachtte te brengen. Een tas van forse afmetingen die door enkele vouwbewegingen en het dichttrekken van een ritsslui ting kon worden omgetoverd in een elegant handtasje. „En het is niet alleen een mooie, maar ook een gepantserde tas. Je komt er niet met een mes, zelfs niet met een bajonet door heen", speelde de standwerker handig in op de algemene ge voelens van onveiligheid op straat. En niet zonder succes. „Het is dat ik net een tas heb gekocht, anders had ik er wel een genomen", verzuchtte een van de toeschouwsters. Nog sneller dan een tas werden de vele lekkernijen gekocht die op de Paardenmarkt werden aangeboden. Een internatio naal assortiment dat varieerde van een broodje gyros en Viet namese loempia's tot verse do nuts. Maar er waren ook Zeeuwse babbelaars te koop. Babbelaars die ter plaatse wer den gemaakt door suikerwer ker A. Ruysschers uit Bres- kens. „Van echte boter, blanke stroop en een beetje azijn". Be halve de echte Zeeuwse babbe laars maakte hij ook variaties op het folkloristische snoepje dat vroeger bij de koffie werd gegeten. Zo werden in de kraam ook kaneelbrokken, babbeluten, chocoladebabbe laars en flokkers ofwel stroopknotsen verkocht. „Die maakte de bakker vroeger wanneer de strooppot per on geluk was omgevallen. Er zit veel stroop en suiker in en de rest van het recept is geheim", aldus mevrouw Ruysschers- Westdorp. Zij hakte de babbelaars van de lange, hete, stroperige streng die haar man fabriceerde van het mengsel dat hij uit een ho ge pan goot. „Ja, dat is 130 gra den Celsius als het net uit de pan komt. Daar kun je je han den aan warmen, maar je kunt het laten ook". De Zeeuws- Vlaamse verkocht op de Paar denmarkt vooral veel Zeeuwse babbelaars. „Dat is altijd zo hier op Schouwen-Duiveland". Sinds enkele jaren doet de Paardenmarkt in Zierikzee zijn naam weer eer aan doordat tijdens de jaarmarkt ook weer echt in paarden wordt gehan deld. Dat gebeurde dit jaar voor het eerst op de plaats waar dat ook van oudsher vervolg pagina 5 Wie koopt heeft honderd ogen nodig, wie verkóópt heeft aan één genoeg. Spreekwoord HET WEER Overwegend veel bewolking en een enkele bui. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Veranderlijke wind, zwak tot matig. l: In Westerschouwen wordt het onkruid bestreden via infra-rood straling. Het Bruse CDA betwijfelt of het gemeentehuis wel moet worden uitgebreid. Er komt een nieuw bestemmingsplan Brouwershaven Kom. De Zierikzeese Avondvierdaagse gaat maandag weer van start. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Met de fiets kom je nog eens ergens en bovendien is het een prima activiteit voor het soepel houden van lijf en leden. Vanuit die gedachte wordt er donderdag 20 juni op Schouwen-Duiveland een fietstocht voor 55-plussers verreden. Aanvang 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee. Deze tocht wordt georgani seerd door een comité, waarin de beide ouderenbonden AN-' BO en PCOB, de Unie van Vrij willigers (UW) en enkele en thousiaste én geroutineerde senioren-fietsers zijn vertegen woordigd. Dit initiatief, be doeld om 55-plussers die min der vaak fietsen de mogelijk heid te bieden om samen met elkaar een fietstocht te maken over Schouwen-Duiveland wordt ondersteund en gestimu leerd door de Stichting Welzijn Ouderen en de Dienst Meer Be wegen voor Ouderen. Het ge zellig samen fietsen staat bij deze tocht voorop. Naar Brouwershaven De tocht heeft een lengte van circa twintig kilometer en voert de seniorenfietsers vanaf de Blokweg en over Schudde- beurs naar Brouwershaven. Hier wordt de tocht onderbro ken voor een rustpauze. Onder het genot van een kopje koffie (voor eigen rekening) of iets fris kunnen de fietsers daar even op adem komen. Vandaar voert de tocht de fietsers via 't Schutje (Nieuwerkerke) en Kerkwerve terug naar Zierik zee. Bezemwagen De tocht start bij sportpark Den Hogen Blok om 13.30 uur, nadat de fietsers zich een kwartier eerder hebben verza meld. De deelnemers aan deze tocht die over een in goede staat verkerende fiets (een tan dem mag ook) moeten beschik ken worden op hun tocht verge zeld door enkele vrijwilligers en EHBO-ers. Ook zal een be zemwagen met daarin een re- paratieploeg de stoet begelei den. Deelname aan de tocht is gratis en geschiedt voor eigen risico. Tbt en met maandag 17 juni kunnen 55-plussers zich voor deze tocht tussen 09.00 en 12.00 uur opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen in Zierikzee (telefoon 01110-13224). In geval van slechte weersomstandighe den kan men via dit nummer informeren of de tocht al dan niet doorgaat. Dit kan tot kort voor de start. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon- Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1