DE HOEVE AAN DE LINGE Kiekietes naar kampioenschappen Kindernet op Zeeuwse kabel Jeugd ver keersspel in sporthal Oosterland Gerda van Wapeningen in bibliotheek Zierikzee Mini- expositie over vlinders in Zeeuws Biologisch Museum Expositie in Blauwe Keet 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dr. C. Boertien met de mini-schotelatenne die de aansluiting van KinderNet op de Zeeuwse kabel symboliseert. MIDDELBURG - De Zeeuwse kabelexploitant Zeka- tel brengt nu ook KinderNet op de kabel. Dat houdt in dat elke morgen tussen 7.00 en 10.00 uur via de zender BRT 2 kinderprogramma's worden uitgezon den. Het gaat om kinderprogram ma's waarin geen geweld voor komt en die interessant zijn voor kinderen uit verschillen de leeftijdsgroepen. Onder an dere Bassie en Adriaan, Alfred Jodocus Kwak, de Snorkels en diverse educatieve series. KinderNet is het enige Neder landstalige satellietkanaal voor kinderen. De aansluiting van het kanaal op het kabelnet van Zekatel houdt in dat nu in drie miljoen Nederlandse huis houdens KinderNet kan wor den ontvangen. Dat werd vrij dag gevierd in Miniatuur Wal cheren te Middelburg waar de aansluiting officieel in gebruik werd genomen. Dat gebeurde doordat kabel- Net-directeur drs H. L. Krop aan de Zeeuwse Commissaris van de Koningin C. Boertien een schotelantenne aanbood voor miniatuur Walcheren. Tij dens zijn toespraak ging Boer tien onder meer in op het gege ven dat KinderNet totaal ge weldloos is. ,,Dus niet alleen in de programma's wordt geweld vermeden, maar ook in de ad vertenties". Zoals bekend is wordt momen teel door Zekatel gewerkt aan de aansluiting van alle huis houdens op Schouwen-Duive- land op de kabel. Naar ver wachting zijn die werkzaamhe den eind 1992 of begin 1993 ge reed. OOSTERLAND - In restaurant De Blauwe Keet in Oosterland is een expositie te zi>n van olieverfschilderijen vsm R. Roon uit Brouwershavtn en aquarellen van N. Gootjts uit Groesbeek. Rinus Roon begon 15 jaar gele den te schilderen in Zuid- Afrika door toedoen van ajn broer die daar nog steeds woont en tot de best betaalde kunstenaars van het land be hoort. Roon begon in zijn vrije uren te schilderen onder het deskundig toeziend oog var. zijn broer en had geen enkele moeite om zijn schilderijen aan de man te brengen. Hij denkt met gemengde ge voelens terug aan Zuid-Afrika. Aan de ene kant werd hij enorm geïnspireerd door het landschap en aan de andere kant had hij de grootste moeite met de apartheid. Uiteindelijk zorgden die gevoelens, gekop peld aan heimwee naar Neder land, voor zijn terugkeer. In Nederland kwam hij in continue-dienst te zitten bij de bouw van de Stormvloedke ring. Schilderde hij in Zuid- Afrika bijna uitsluitend land schappen, in Nederland begon het water een steeds grotere rol te spelen in zijn werk. Nel Gootjes begon ongeveer 10 jaar geleden met olieverf schilderij en. De onderwerpen kwamen hoofdzakelijk uit de natuur. Wat later ging zij stillevens schilderen en probeerde af en toe een aquarel. In restaurant De Blauwe Keet hangen alle maal aquarellen van haar, daar deze techniek haar meer boeit en de kleuren haar meer aan trekken. De werken van beide kunstenaars zijn dagelijks (tot september) te bewonderen in De Blauwe Keet. ZIERIKZEE - Op vrijdag 7 juni komt de schrijfster Gerda van Wageningen naar Zierikzee voor een le zing over haar werk in bibliotheek De Stolpe. Van de lezing worden televisie-opnamen gemaakt. Die opnamen worden gebruikt voor een gezamenlijk televisie portret dat wordt gemaakt van Gerda van Wageningen en de schrijver Maarten 't Hart. De schrijfster is landelijk, maar vooral ook op Schouwen- Duiveland bekend vanwege haar historische streekromans die zich afspelen op Schouwen- Duiveland. Vooral in Schudde- beurs aan het eind van de vori ge eeuw. Gerda van Wagenin gen deed als voorbereiding voor romans als Rosegaert, de Rode freule van Rosegaert en Romance op Rosegaert histo risch onderzoek in de archie ven in Middelburg en Zierik zee. Ook praatte zij met men sen die zich Schuddebeurs aan het eind van de vorige eeuw nog konden herinneren. De schrijfster werd geboren in Zwijndrecht en groeide op in Rotterdam. Als kind bracht zij de schoolvakanties vaak door bij familie in Kerkwerve. Daar ontwikkelde zij haar liefde voor de natuur die later een in spiratiebron bij het schrijven van menig boek was. Gerda van Wageningen debu teerde in 1979 met de roman Rijpend geluk. Behalve histo rische streekromans schrijft zij ook hedendaagse romans waaraan actuele thema's als medicijnverslaving of eetbuien ten grondslag liggen. In bibliotheek De Stolpe ver telt zij over haar werk en de wijze waarop het tot stand komt. De lezing vindt plaats op vrijdag 7 juni en begint om 19.00 uur. Belangstellenden die de lezing willen bijwonen kun nen bij De Stolpe gratis toe gangsbewijzen afhalen. Maar het aantal kaarten is beperkt. Gerda van Wageningen komt naar Zierikzee. Door MIEN VAN 'T SANT 'Ik dokter! Vóór mijn huwelijk was ik hoofdzuster in een ziekenhuis. Ook daarna heb ik nog jaren in de wijk gewerkt; heb zelf mijn man verpleegd. Ook hartpatiënt. Hij is er altijd dankbaar voor geweest, dat hem het ziekenhuis bespaard bleef'. De specialist had vaag geknikt. 'Ik had het toch liever. Bloedonderzoek, eventueel zuurstoftoediening 'Ik begrijp het', had ze zakelijk gezegd. 'Al leen de keerzijde van de medaille. Een hartpatiënt, die zich in een ziekenhuis als een gekooide leeuw voelt. Ook niet goed voor de zo noodzakelijke rust'. 'U moet het zelf weten'. 'Dank u! U kunt er verzekerd van zijn, dat als het voor de patiënt noodzakelijk mocht worden, ik alles in het werk zal stellen hem alsnog te laten overbrengen'. Tien dagen later was het er toch van geko men. Bertus moest in een zuurstoftent lig gen. Mevrouw Van Rossum had hem ervan weten te overtuigen, dat zijn leven ervan af hing. Wat niemand nog verwacht had, Ber tus knapte al na een paar weken ziender ogen op. De taaie leeuw was nog niet moe gestreden. Tben hij een maand in het zie kenhuis lag, waren er al drie gegadigden aan zijn bed geweest, die mevrouw Van Ros sum goed genoeg achtte om de boer van 'Zon rondom' te vervangen en ook, als hij weer op honk zou zijn, te blijven bijstaan. Ja, ja! Ze had zich in een korte spanne tijds aardig weten in te werken in het wel en wee van de boerderij en van de hoofdbewo ner stellig nog meer. Dien, die een kantoorbaan in Rotterdam had, werd voor een deel trouw op de hoogte gehouden door haar zoon. Voor Arie geen kunst het dorpsnieuws te achterhalen. Overdag bleef hij in de stad, maar hij sliep thuis, hoorde en zag daar genoeg. Wat hij in de loop der jaren ook geleerd had? En vader èn moeder handig tegen el kaar uit te spelen, zodat hij het meeste voordeel trok uit de talrijke ruzies, toen ze nog samen woonden en later uit het feit, dat hij de weekends in Rotterdam kon door brengen. Wat zoveel betekende als door de week een weliswaar stugge vader, maar die geen tijd of belangstelling voor zijn huis werk toonde; op zaterdag en zondag een vrolijke moeder, die maar al te graag met haar uit de kluiten gewassen en bepaald niet onknappe zoon wilde pronken. Toen Arie's verhalen Dien de Jong té alar merend werden, besloot ze zelf het heft in handen te nemen. Bertus knapte op; stellig zou hij en mevrouw Van Rossum beslist ook doordrijven, dat hij weer naar het dorp terug zou mogen. Dan zou de boot aan zijn. Een voor een groot deel van die vrouw afhankelijke Bertus de Jong betek-mde een tastbaar gevaar. Ze zou hem in de korte spanne tijds, die hem nog beschoren zou zijn, wel zó inpalmen, dat hijzelf alsnog op een scheiding zou aandringen. Eer het zover zou komen zou zij, Dien, laten merken dat ze nog altijd meer rechten op haar man had. Toen ze welbewust haar gang naar het zie kenhuis vastgesteld had, kwam daarvóór nog een bezoek aan kapper en modehuis. Ze wilde zich op haar voordeligst aan de zieke voordoen. Ze had mevrouw Van Rossum een doodenkele keer gezien. Klein, blozend en niet bepaald slank. Over luttel jaren zou ze stellig een onmogelijk figuur hebben. Zijzelf dan? Ze was nog altijd slank. Ze was haast even lang als Bertus. Een mooi paar, had het dorp indertijd geoordeeld, toen ze elkaar in de kerk trouw beloofd hadden. De stad en de modehuizen daar en in minde re mate ook de smaak en het oordeel van Herman van Woensel hadden haar in het kiezen van haar garderobe kieskeuriger ge maakt. Het toch wel inspannende werk op kantoor en de vaak verwaarloosde maaltij den daarna waren haar lijn ten goede geko men. Zeker vijftien pond was ze afgevallen; alleen in haar gezicht was ze niet veel ma gerder geworden. (wordt vervolgd) OOSTKAPELLE - Vlindert u Mee? is de naam van de mini- vlindertentoonstelling die tot en met 30 juni te zien is in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De expositie is ingericht in de educatieve ruimte van het mu seum en is tot stand gekomen in samenwerking met de Vlin derstichting uit Wageningen. Deze stichting zet zich in voor behoud en herstel van de vlin derstand in Nederland. Vlin dert U mee? is met name ge richt op de basisschool. Vele basisscholen in Zeeland zijn in juni dan ook bezig met het opkweken van vlinders en het verzorgen van lessen over vlinders. Op de tentoonstelling komen vooral de dagvlinders aan bod. Levende rupsen, pop pen en vlinders zijn van dicht bij te bekijken. Foto's, een boe kenhoek, een video over de Atalanta en planten ontbreken niet. i Door middel van doe-activitei- ten wordt het geheel verleven digd. Er staan reukpotjes, een microscoop en er is ook een zoekplaat. Het verschil tussen dag- en nachtvlinders wordt uit de doeken gedaan en ook wordt een en ander verteld over de zintuigen van de vlin der en de ontwikkeling van ei via rups tot vlinder. Dinsdag 4 juni NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Elly en Jools, Austra lische jeugdserie. Afl. 4. 18.03 uur VARA's kindermenu met om: 18.06 uur De tovenaar van Oz, tekenfilmserie. 18.29 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Brainstorm, quiz. 19.50 uur De baas in huis? Amerikaanse comedyserie. 20.19 uur Laat maar zitten, Ne derlandse comedyserie. 20.52 uur Tien voor taal, spel- programma. 2L37 uur In het nieuws, actua liteitenmagazine. 22.23 uur Golden Girls, come dyserie. 22.48 uur Impact, actuele docu mentaire. 23.33 uur Natuurmoment 23.43 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Santa Barbara, serie. 15.20 uur Angel and the bad man, Amerikaanse speelfilm. 17.00 uur Captain Planet, te kenfilmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur Zorro, Amerikaanse serie. 18.10 uur Countdown, poppro gramma gepresenteerd door Jeroen van Inkel en Rob Sten- ders. 19.00 uur Sledge Hammer, se rie. 19.25 uur Veronica sport, sport - magazine. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Wiseguy, Amerikaan se serie. 21.20 uur Tycoons, serie por tretten van magnaten. 22.15 uur Tuff turf, Ameri kaanse speelfilm. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 10.00 uur Warreltaai, les 13. 11.30 uur Nieuws uit de natuur, les 25. 12.00 uur Studio sport, tennis Roland Garros. 14.00 uur Skoalle-tv: De Re- boeljebaarch. 14.30 uur Studio sport, met tennis Roland Garros. 18.00 uur De illegalen, docu mentaire over de leef- en ar beidsomstandigheden van ille gale werknemers in de kassen van het Westland en De Kring. Deel 1. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Monopolie, Deense serie in 28 delen. Afl. 14. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur De bezetting, docu mentaire serie over Nederland in bezettingstijd. Afl. 2. 21.12 uur Rotonde, Frank Groothof zingt teksten van John Lennon. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Klassieke mechanica 2. Les 18. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 95. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de sjamfoeter. 18.10 uur Black Beauty, Britse jeugdserie. 18.40 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 196. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De drie wijzen 100, quiz met Kurt van Eeghem. 20.40 uur Gelieve aan uw toe stel te blijven, wekelijkse talk show live vanuit studio 3. Aansl. Baraka-trekking vanuit Zandhoven. 21.35 uur Ruth Rendell - myste ries, 8-delige Engelse serie naar de verhalen van Ruth Rendell. Afl. 5. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur De vrolijke dokters van St. Swithin's, Britse come dyserie. 23.15 uur Coda, Adagio uit so nate nr. 1 in g, Bach. Uitge voerd door Edith Volckaert, viool. BRT 2 18.55 uur Nieuwskrant. 19.00 uur Stoppen met roken, 6-delige serie over stoppen met roken. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Hairspray, Ameri kaanse speelfilm. 21.30 uur Programma van de Socialistische Omroep. 22.20 uur De werkzoekers, 10- delige serie over de Vlaamse Dienst van Arbeidsbemidde ling en Beroepsopleiding (VDAB). Afl. 2. Vrijdag 7 juni OOSTERLAND - Leerlingen uit de hoogste groepen van het basisonderwijs in de gemeenten Duiveland en Bruinisse kunnen vrijdag 7 juni hun verkeersken- nis en -inzicht verbeteren met het jeugdverkeersspel Kijk goed uit. Dit spel dat wordt uitgevoerd onder auspiciën van VVN wordt vrijdag in de sporthal van Oosterland gespeeld. Aanvang 13.30 uur. Het spel Kijk goed uit, dat in Oosterland wordt gepresen teerd door de regionaal consulent Zuid-Holland-zuid van de VVN, P. van der Wee, is zo opgezet dat deelnemers en supporters (leerlingen van de bovenbouw van het basison derwijs) hun verkeerskennis en -inzicht op speelse wijze kunnen vergroten. Kijk goed uit is opgebouwd uit verschillende onderdelen waarbij zowel verkeerskennis als verkeersvaardigheden wor den geoefend. De verkeersken nis wordt met een drietal quiz spelletjes (teamquiz, superquiz en zaalquiz) geoefend. Daar naast moeten ook het werk stuk en de puzzel tot een grote re verkeerskennis bijdragen. De vaardigheidstest bevat on derdelen als slalomrijden, plankrijden, het „nemen" van een aantal poortjes en een stop test. Het spel Kijk goed uit vormt de afsluiting van een pe riode van verkeersonderricht, die de basisschoolleerlingen hebben ontvangen. DEN HAAG - In hun woning in Kijkduin heeft vrijdag een 83- jarige man zijn 79-jarige echt genote met een kandelaar zo hard op het hoofd geslagen dat zij aan haar verwondingen is overleden. HILVERSUM - Televizier, de actualiteitenrubriek van de Avro-televisie, heeft maandag een reportage over het roof- bijstandsteam van de Amster damse politie. Het speciale team werd in het leven geroe pen na het aantal grote roofo vervallen op winkels en kios ken in het begin van dit jaar. Hoe gadt dit team te werk en hoe succesvol is het. Van 21 tot en met 23 juni in Nijmegen ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse thea- tersportgroep Kiekieres is genomineerd om deel te nemen aan de Nederlandse Theater Sport Kam pioenschappen. In totaal mogen zeven groepen deel nemen aan het evenement. De kampioenschappen worden van 21 tot en met 23 juni gehou den in het Steigertheater te Nijmegen. Kiekieris werd ge nomineerd door dertien andere Nederlandse theatergroepen. De afvaardiging die naar Nij megen gaat bestaat uit vijf spe lers en twee rechters. Zij treden drie dagen lang in de strijd te gen theatersportgroepen uit Nijmegen, Alkmaar, Enschede, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Leeuwarden en Brus sel. Bij theatersport dagen twee teams van meestal vier spelers elkaar uit tot het spelen -van scenes. De onderwerpen, perso nages en situaties worden aan het publiek gevraagd. Twee rechters letten op de spelregels en blazen af als ze het bijvoor beeld saai vinden. Het publiek bepaalt welke partij het beste, mooiste of ontroerendste heeft gespeeld. Een presentator is de verbindende schakel tussen spelers, publiek en rechters. Vrijdag 7 juni speelt Kiekieres in de Concertzaal te Zierikzee de laatste improvisatiewed strijd van dit seizoen. Zij ne men het dit keer op tegen een team van theatersport Blauw- fingers uit Zwolle. De Concertzaal wordt voor de gelegenheid ingericht als klei ne zaal. De wedstrijd wordt op de vleugel begeleid door pia nist Kees Torn. Belangstellen den kunnen de wedstrijd bij wonen. Aanvang 20.00 uur. De regionale theatergroep Kiekieres is een van de zeven Nederlandse groepen die zijn genomineerd voor deelname aan de Nederlandse kampioenschappen. (Foto: Pieter Honhoff).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4