F TAXA TIE? §2 'Het trekt me dat nog allerlei onderdelen moeten worden ingevuld' Omvangrijk openingsprogramma voor nieuwe Bruse sportzaal Zomerbus gaat langs de hele Zeeuwse kust rijden innen en mooi naf f 24.850,—. van uw oude [t zoveel voor- ir verwacht u! iment. Wieken Omroep Stichting ROMMELMARKT W&sc'llOok voor isolerend fifev/ ondertapijt naar Zonnemaire? Jazeker!! Tanja Speijer heeft als zorgcoördinator van het Brouwse woonzorgcentrum een unieke baan in Nederland Inbraken in auto's Kop/staart- botsing Twee auto's beschadigd Wijziging weekend dienst Kouder 0 3 4 10 ONTSLAGEN EXAMEN SCHOLEN BILJARTEN IEESCHE NIEUWSBODE r ME 15 8 juni Heeft u nog leuke spullen? Bel dan 01110-16455 of 14964 «G l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 31 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24955 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 PO O BROUWERSHAVEN - „Het is natuurlijk fantas tisch wanneer je gelijk na je studie bij zo'n project kunt gaan werken. Ik zie het als een enorme uitda ging. Het woonzorgcentrum in Brouwershaven is een nieuwe vorm van ouderenhuisvesting, een proef project. Dus allerlei onderdelen moeten nog vorm krijgen". Tanja Speijer is 21 jaar en nog bezig met haar eindexamen HBO Bejaardenwelzijnswerk in Den Haag. Toch heeft ze al een baan en zelfs een baan die uniek is. Zij is de eerste, en tot nu toe enige, zorgcoördinator in Nederland. Dat werk doet Tanja Speijer in Brouwershaven waar de bouw van het woonzorgcentrum voor ouderen aan de Poortdijk- straat gestadig vordert. Naar verwachting nemen in oktober van dit jaar de eerste bewoners hun intrek in deze vorm -van ouderenhuisvesting, die zo nieuw is dat ze nog nergens an ders in Nederland voorkomt. Maar naar de stellige overtui ging van Hm ja Speijer zal dat niet lang het geval zijn. „Ik denk zeker dat deze manier van ouderenhuisvesting zal aanslaan en in de toekomst veel zal worden toegepast. De ouderen van tegenwoordig zien een verzorgingshuis niet meer zo zitten. Ze willen niet gebon den zijn aan voorschriften en huisregels maar hun vrijheid en zelfstandigheid behouden, ook als ze huishoudelijke of verzorgende hulp nodig heb ben". De kersverse zorgcoördinator is daarom van mening dat ou deren zich via hun woon- en leefomstandigheden niet meer moeten aanpassen aan de zorg die ze nodig hebben, maar om gekeerd. „De zorg dient te wor den aangepast aan de mens. Daarom moet de huishoudelij ke en verzorgende hulp die via het woonzorgcentrum wordt gegeven heel flexibel zijn". Thnja Speijer gaat daarbij via haar nieuwe baan een belang rijke rol spelen. Zij wordt het aanspreekpunt voor de bewo ners van het woonzorgcentrum. Zij signaleert welke hulp de di verse mensen nodig hebben en organiseert dat ze die krijgen. Van bestaande organisaties als de gezinzorg, het kruiswerk, de fysiotherapeut, de pedicure. Zorgverlening op maat dus. Want behalve het gevaar dat ouderen te weinig zorg krijgen bestaat volgens de Thnja Spei jer zeker ook de mogelijkheid dat ze te véél zorg krijgen. „Bijvoorbeeld in verzorgings huizen waar de voorzieningen meer gelijk zijn voor alle bewo ners. Dan bestaat het gevaar dat ouderen te afhankelijk worden. Dat ze op een stoel Tanja Speyer, de zorgcoördinator van het woonzorgcentrum in Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt). gaan zitten en afwachten wat er voor ze wordt geregeld". Bij de nieuwe manier van ou derenhuisvesting stimuleert men de ouderen juist om zo veel mogelijk zelf te doen. „Mensen zijn al gauw geneigd om te zeggen: dat kan ik niet. Het is dan niet de bedoeling om gelijk iets van ze over te ne men, maar om mogelijkheden aan te geven over een manier waarop ze het ook zouden kun nen proberen". Tijdens een informatie-avond die dinsdagavond in het Ton- nenmagazijn te Brouwersha ven werd gehouden bleek dat er veel belangstelling bestaat voor de nieuwe vorm van ou derhuisvesting. Ruim honderd ouderen (en jongeren) lieten zich over het proefproject voor lichten. Op dit moment zijn er 32 aanmeldingen binnen van alleenstaanden of echtparen die graag een woning in het woonzorgcentrum willen be trekken. Financieel budget Het financiële budget biedt het centrum de mogelijkheid om 15 bewoners intensieve verzor gende hulp te geven. De overige groep bewoners moet in een zo danige conditie zijn dat ze zich zelf beter kunnen redden. De toewijzingscommissie, die be paalt wie een woning krijgt toegewezen houdt daar reke ning mee. Hoeveel en welke verzorgende hulp de aanvra gers nodig hebben wordt eerst onderzocht door de indicatie commissie bestaande uit een arts, verpleegkundige en maat schappelijk werkster. De toewijzingen vinden plaats in augustus. Het is daarna de taak van Thnja Speijer om voor elk van de nieuwe bewoners een zorgplan op te stellen en er vervolgens voor te zorgen dat de diverse hulpinstanties die zorg komen geven. Zorg op maat, want elk mens is uniek. En daar moet volgens de nieu we zorgcoördinator recht aan worden gedaan. Ook als men wat.ouder. is. ZIERIKZEE/HAAMSTEDE - L. S. uit Bruinisse deed bij de politie aangifte van diefstal van de radio-cassettespeler uit zijn auto. De auto stond geparkeerd aan de Mosselboomgaard in Zierik- zee. S. claimt een schade van 300,- In de nacht van donder dag op vrijdag werd ingebro ken in de auto van C. v. d. U. uit Fijnaart. Uit de auto wordt niets vermist. De auto stond geparkeerd aan de Hogeweg in Haamstede. SEROOSKERKE - Bij een kop/staart-botsing op de Stoofweg ter hoogte van Se- rooskerke raakten gisteren twee auto's beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. W. F. uit Serooskerke stond met zijn auto stil op de Stoof weg en wilde linksaf de Dorps weg in. Automobiliste G. v. W. uit Scharendijke merkte de stilstaande auto te laat op en kon een botsing niet meer voor komen. Zij botste achterop F. De auto van F. liep schade op aan de achterbumper. Van de auto van v. W. werd de linker zijkant beschadigd. NIEU W-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding gisteren in Nieuw-Haamstede raakten twee auto's zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen J. J. B. uit Gent komende uit de richting van de vuurtoren over de Torenweg reed. H. W. uit Castrop Rauxel reed met zijn auto over de Larixweg en wilde rechtsaf de Torenweg inslaan. Hij verzuimde daarbij voor rang te verlenen aan B. die over een voorrangsweg reed. BRUINISSE - Sportminnend Bruinisse is er klaar voor. Reeds geruime tijd staat de nieuwe veelbesproken sportzaal uitdagend te blinken aan de Dr. de Kockstraat. Met nog slechts enkele bestratingswerkzaamheden voor de boeg wordt de nieuwe ruim 1,5 miljoen kostende hal zaterdag 15 juni middels een om vangrijk feestprogramma officieel geopend. Maandag 3 juni aanstaande heeft badmintonvereniging Netovertnet de eer als eerste Bruse club de sportzaal in gebruik te nemen. Een speciaal in het leven geroe pen openingscommissie heeft als taak gehad de officiële ope ning van de nieuwe sportzaal niet stilletje voorbij te laten gaan. De heren Peter Wehrmei- jer, Ad Fluyt, Kees Arensman, Peter van Zanten en Jaap Hui- zer hebben een aantrekkelijk en omvangrijk openingspro gramma weten op te stellen. De komst van twee eredivisie vol leybalclubs, te weten het Bre dase Brevok en Delta Loyd uit Amstelveen, die een wedstrijd tegen elkaar spelen, wordt als hét klapstuk omschreven. Stichting Met het gereedkomend van de nieuwe sportzaal is tevens een splinternieuwe stichting ge vormd, welke in de toekomst voor de exploitatie en het be heer gaat zorgdragen. Voorzit ter van deze zogenaamde Stich ting Multifunctioneel Centrum (SMC) is geworden de uit de volleybalvereniging Kwiek af komstige Kees Arensman. Tij dens de opening zaterdag 15 ju ni wordt het gebouw meteen officieel aan de SMC overge dragen. BRUINISSE - In de rubriek weekenddiensten is donderdag abusievelijk vermeld dat dok ter Pet dienst heeft in Duive- land. Dat is onjuist. Weekend dienst heeft dokter Dorrestein. Nadat vanaf 11.00 uur in de grote zaal van het dorpshuis deze overdracht en andere offi ciële plichtplegingen zijn afge rond, vindt om 12.00 uu-r de openingshandeling plaats. Met het onthullen van de naam, welke de nieuwe sportzaal van af die datum gaat dragen, wordt de langverwachte sport accommodatie door burge meester Vogelaar officieel ge opend. Aan die naamgeving was overi gens een prijsvraag verbonden, waarbij de openingscommissie als jury optrad. De persoon die de treffendste en meest origi nele naam heeft verzonnen ont vangt hiervoor een bedrag van 100 gulden. Hoewel de commis sie al wel een naam uit de vele inzendingen gekozen heeft, blijft deze tot 15 juni aanstaan de geheim. Aktie Terwijl (09.45-10.45 uur) door Aktie '88 (welke een bedrag van 50000 bijeen diende te brengen ter - gedeeltelijke - financiering van de inrichting) nog de laatste centjes bijeen worden gelopen, vinden er in de middag een achttal demonstraties plaats. Telkens één uur lang komen ondermeer voor het voetlicht: het turnen, badminton, voet bal, schaken, tafeltennis, rol stoelbal en topvolleybal. De turndemonstratie (13.00 uur) wordt verzorgd door de Zierikzeese gymnastiekvereni ging Delta Sport, welke inmid dels tot de top van Nederland behoort. De badmintonde- monstratie (15.00 uur) wordt verzorgd door een enkele leden van BC Zierikzee, welke op het hoogste Zeeuwse niveau mee draaien, zoals Sander Melieste, Hanco de Vos, Jacqueline Alte- na en Angelique van der Have. in de ochtenduren De F'jes van voetbalvereniging Bruse Boys spelen zaterdag 15 juni een partijtje tegen hun leeftijdsgenoten van het Rot terdamse Feyenoord (16.00 uur). Hoewel de schaaksport een weinig dynamische sport betreft, wordt daar in het dorpshuis wel veel tijd aan be steed. Hiertoe is de Zeeuwse schaakkampioen 1990, René Tiggelman, uitgenodigd voor een simultaanschaak tegen le den van schaakvereniging TOG (17.00 uur). Tafeltennis Hoewel Bruinisse geen tafel tennisvereniging binnen haar gemeentegrenzen heeft, is de nieuwe sportzaal uitermate ge schikt voor deze sport. Dit was dan ook de reden een tafelten- nisdemonstratie (18.00 uur) te laten verzorgen door de Mid delburgse vereniging MZ, wel ke uitkomt in de ere-divisie. Aangezien de Bruse sportzaal geheel is aangepast voor de invalide-sport ontbreekt ook daarvan geen demonstratie. De gehandicaptensportvereniging d'Antilopen brengen het rolstoelbal voor het voetlicht (19.00 uur). Het omvangrijke openingspro gramma wordt afgerond met een ere-divise volleybal wedstrijd tussen de nummers vier en vijf van Nederland, Brevok en Delta Loyd. Deze topontmoeting begint om 20.00 uur en duurt ongeveer tot 22.00 uur. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVENTELEFOON 01119-2015 Bruinisse heeft eindelijk haar eigen sportzaal. (Foto: Joop van Houdt). Tijd is geld, heet het. Toch wordt het meeste geld weggesmeten om de tijd te verdrijven. Fliegende Blatter HET WEER Wolkenvelden, ook nu dan zon en vrijwel overal droog. Min. temp. on geveer 7 graden. Middagtemp. van 13 graden op de Wadden eilanden tot 18 graden in het zuid oosten van het land. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot n.west. 1 Bij de Schelde in Vlissingen moeten tweehonderd ar beidsplaatsen verdwijnen. Honderdzeventien scholieren hebben in Bruinisse met succes het verkeersexamen gedaan. Zeeuws onderzoek wijst uit, dat kleine scholen min stens zo goed zijn als de grotere. Jan van Almkerk wint het Groene Laken driebanden- toernooi in Zonnemaire. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Doorgang project nu zeker ZIERIKZEE - Het is nu zeker dat nog dit jaar het Zo- merbusproject van start gaat. Nadat in februari dit jaar de plannen werden gepresenteerd is er nu toe stemming van het ministerie van verkeer en water staat voor het project. Het project is een initiatief van Streekvervoersmaatschappij ZWJ^ en Carlier Tours uit Middelburg. rit Het initiatief van beide beroeps-vervoerders wordt ge steund door subsidies van di verse ministeries, de provincie Zeeland, een fors aantal Zeeuwse gemeenten en het re creatieve bedrijfsleven. „Een unieke samenwerking", aldus de initiatiefnemers. Concentraties De Zomerbus richt zich met na me op de drukste toeristische concentraties: de kust van Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren en Schouwen. De Zomer bus rijdt daarom zeven dagen per week langs de gehele Zeeuwse kust: van Knokke in België tot de Brouwersdam in het noorden. Aparte snel- diensten worden ingezet ten behoeve van de marktdagen in Middelburg en Zierikzee. De sneldiensten zullen volgens de initiatiefnemers de parkeer druk op de historische stad scentra van de deze steden ver minderen. Op de Zomerbus en de Marktexpres is de strippen kaart niet geldig. De Zomerbus kent een eigen kaartsysteem waarbij rekening gehouden is met de prijs van de variabele autokosten. Volgens de initia tiefnemers is de automobilist daardoor in veel gevallen duur der uit dan de busreiziger. Zeeland is, vervoerstechnisch gezien, verdeeld in drie regio's: West Zeeuws-Vlaanderen, Wal cheren en Schouwen-Duive- land. Per regio zijn kaartjes te koop als de dagtripper en de kleine en grote vakantiekaart. Ook is sprake van een onder verdeling in éénpersoons en ge- zinskaarten. Logo Deze kaarten zijn niet alleen geldig op de speciale zomer- bussen, maar ook op de meeste andere lijnen van het streek vervoer. De dagkaart en het strandkaartje zijn verkrijg baar op de bus. De meerdaagse kaarten zijn alleen verkijgbaar in de voorverkoop op de meestet campings, bungalow parken en VVV's langs de rou te. Het materieel dat op de Zomer- buslijn en de Marktexpres-lijn wordt ingezet os duidelijk her kenbaar aan het opvallende lo go dat ook weer terugkomt op dienstregeling, halteborden en in folders. Er wordt gereden met van extra bagageruimte voorziene streekbussen en tou ringcars. Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIËKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER KLEINBUS - ROLSTOELVERVOER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1