Westerschouwen trekt bijna 21 mille uit voor de recreatiebus Huis dakbedekker helemaal bedekt Vreemde vogelen en fraeije insecten" j Kroonberoep Duinpoldergebied Brouwse Oort-gelden én eigen bijdrage voor kinderopvang [o. |n, Twijfels bij CDA over nut en noodzaak Studiedag Confessionele Vereniging Alleen klein rechts-raadslid tegen Plan Lievense stap dichterbij \p- HE NIEUWSBODE DINSDAG 28 MEI 1991 NR 24953 verslag van de tweede amse verkiezingen le militaire staatsgreep ïr Sesamstraat, ïr Jeugdjournaal, ïr Het klokhuis, ïr Hurray for today, Lu- ambton en de moderne ztuur, 12-delige docu- re serie. Afl. 10. ir Bekijk het maar, co- trie. rr Journaal. iur Negen romans van >n, serie tv-films naar jrk van Georges Sime- fl. 5. lur De baard, Engelse fefilm uit 1978. ïr Journaal. lur Studio sport jour- [ctuele informatie over van vandaag, lur NOS-Laat, achter- ïformatie met om 23.00 Haag vandaag, [ur Nieuws voor doven ïthorenden. uur Babel, wekelijkse 'brief voor Marokkaan- ranten. ur Het Capitool, Ameri- serie, ur Nieuws. |ur Tik tak, animatiese- 90. ur Plons, afl.: Plons en Ivisietoestel. ur Prikballon, kleuter- ne. ur Carlos Co, magazi- arin poppen vertellen [ïderen willen weten, uur De geheimzinnige eden (Mysterious cities j), Japanse serie, ur Buren, Australische ur Mededelingen en pro- a-overzicht, ur Nieuws, ur Kwislijn ur Een zaak voor twee, ge Duitse misdaadserie, ur Bagdad Café. ur Panorama, ur Kunst-zaken, ur Vandaag Kwislijn. lur De nieuwsjongens, ge Engelse comedyserie, ur Coda, Die Mainacht, nr. 2, Brahms, uitge- ioor Louis Landuyt, ba- In Catherine van Loo, ur Nieuwskrant ur Mooi en meedogen- [l. 193. ur Programma van de ^che tv- en radio-om- ur Koningin Elisabeth- kjd 1991 voor piano, reeks verslag van deze (wedstrijd voor piano het Paleis voor Schone enden van het plaatse- Industrieterrein waar in voor eventuele ram- 1 het terrein. :r aan, buiten gaan. ten kon!!! ld wee, uerikzee! dinsdag-uitgave van de tuis-dichters uit de streek groter publiek te presen te gedichten te hebben :he Nieuwsbode, Postbus thoudt zich het recht sen. Wijzigingen worden naam van de schrijver of BURGH-HAAMSTEDE - Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Westerschouwen zich tij dens de gemeenteraadsvergadering gisteravond, maandag, achter het voorstel van het college ge schaard om 20.960,- uit te trekken voor een recrea- tiebusproject. Een en ander ging niet zonder Slag of stoot. Met name de CDA-fractie bleek zeer sceptisch tegenover het plan te staan. Vorig jaar werd op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen al geëxperimenteerd met een re- creatiebusproject. Het is de be doeling om nu ook op Schou- wen-Duiveland een dergelijk experiment op poten te zetten. Er zou dan van 29 juni tot en met 1 september een 1-uurslijn- dienst moeten gaan draaien die naast de kernen Renesse, Nieuw-Haamstede, Burgh, Haamstede en Westenschou- wen ook langs campings aan Rampweg, Hoogenboomlaan, J. J. Boeijesweg, Kloosterweg en Hogeweg zal rijden. Daar naast zal op dinsdag (Toe ristendag) en donderdag (weekmarkt) een extra bus naar Zierikzee rijden. Het busproject is een initiatief van Streekvervoersmaatschappij ZWN en Carlier Tours uit Mid delburg. Eén van de gedachten achter het project is dat als men de re creant zover kan krijgen dat hij of zij met de bus naar het strand gaat in plaats van met de eigen auto dat een belang rijke bijdrage kan zijn aan het terugdringen van het autoge bruik. „Het is een unieke gele genheid om te laten zien dat het u ernst is bij uw streven om het autogebruik in onze ge meente terug te' dringen", al dus het college. Alles bij elkaar is met het pro ject een bedrag van ruim 1,1 miljoen gulden gemoeid. Van de gemeente Westerschouwen wordt een bijdrage van 20.960,- gevraagd. Een hoop geld, zo stelde PvdA-woord- voerder J. C. Hendrikse in een eerste reactie op het plan. „Ik vind het een heel duur experi ment", aldus de sociaal democraat. Hij bleek zo zijn twijfels te hebben over het effect van een dergelijke recreatiebus.' „Is hier wel behoefte aan?', zo vroeg Hendrikse zich af. „Ten slotte kan een bus op de smalle wegen in de Westhoek ook een obstakel zijn voor het ander verkeer". Hendrikse deed de suggestie om te bezien of het niet mogelijk is om als ge meente zelf een dergelijk bus experiment op te zetten met ge bruikmaking van kleine bus sen. VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuylen liet een heel ander geluid horen. Hij zei heel blij te zijn dat het college bereid is het experiment te wagen. „Ik hoop dat het werkt", aldus de liberaal. „Ik ben alleen bang dat het ministerie dit soort lij nen niet permanent in haar budget zal willen opnemen". Met andere woorden: voor een experimenten is altijd wel geld, maar hoe loopt het als je van een experiment een struc turele voorziening gaat maken. Ook de fractie SGP/RPF/GPV reageerde bij monde van J. van den Berge positief op het voor stel van het college. Wel maak te Van den Berge de kantteke ning dat hij, net als Hendrikse, zicht wil hebben op de effecten van het recreatiebusproject op het autogebruik. „En ik wil ook de druk op de parkeerter reinen in de gaten houden", al dus Van den Berge. CDA-woordvoerder A. J. Pad mos stelde zich zeer sceptisch op. Allereerst stelde hij vast dat het college verzuimd heeft het voorstel eerst aan verschil lende commissies voor te leg gen terwijl daar in zijn ogen toch voldoende mogelijkheden voor zijn geweest. „Ik zie dit ook niet als een onderdeel van het automobiliteitsscenario waar u het altijd over heeft. Want de raad weet wat dat be treft nog van niks", aldus Pad mos. Behalve kritiek op de route van het voorstel kwam Padmos ook met kritiek op de route die de bus zou moeten gaan rijden. „Ik vind het jammer dat de bus de recreanten juist weer naar de drukke strandgedeelten brengt. Ik had liever gezien dat ze juist naar de rustige stuk ken strand gebracht zouden worden", aldus de christen democraat. Padmos zei ook te twijfelen aan de haalbaarheid van de dienstregeling zoals die in het plan vermeld staat. Loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek reageerde op de kri tiek van Padmos met betrek king tot de route van de bus met de opmerking dat de re créant in de ogen van het colle ge juist naar de drukke strand gedeelten vervoerd dient te worden. „Ik denk dat we ver keerd bezig zijn als we de rusti ge strandgedeelten drukker gaan maken", aldus de loco burgemeester. Wel zei Veerhoek net als Pad mos twijfels te hebben over de haalbaarheid van de dienstre geling. „Die is inderdaad zeer, krap", aldus de loco-burge meester. „Ik ben zelf ook be nieuwd of ze dat allemaal waar kunnen maken", aldus Veer hoek. Hij voegde daar, in reac tie op opmerkingen van Hen drikse, aan toe dat het de be doeling is dat de recreatiebus wat bescheidener afmetingen heeft dan een touringcar of normale lijndienstbus. Padmós bleek niet bijster on der de indruk van de reactie van de loco-burgemeester. „Ik weet alleen dat het automobili- teitsscenerario er nog steeds niet is. Ik heb alleen maar ge hoord dat het goed is voor de gemeente", sneerde Padmos richting Veerhoek. „Ik blijf sceptisch staan tegenover dit project. Ik denk gewoon dat het niet werkt", aldus Padmos. NIEUWERKERK - Hoewel hij zich dagelijks vanwege zijn werk bezig houdt met dakbedekken, keek de 24-jarige Robert Hans nan Donk vreemd op toen het dak plus de rest van zijn huis aan de Esdoornstraat te Nieuwerkerk helemaal was bedekt met zwart plastic. Dat gebeurde vrijdag naar aanleiding van zijn huwelijk met de 20-jarige Marleen van den Hoek uit Nieuwerkerk. De collega's van het dakbedekkingsbedrijf in Haamstede waar Robert Hans werkt, hadden ongetwijfeld het nodige werk met het inpakken van de woning in de vele meters plastic. Het jonge paar vermoedde al dat ze te pakken genomen zou worden toen ze vrijdag bestelauto's van het Haamsteedse bedrijf door Nieuwerkerk zag rijden. Maar pas in de nacht van vrijdag op zaterdag ontdekten ze op welke manier. Via de stoep van de buurman en met behulp van een stanleymes slaagden ze er in hun wo ning binnen te komen. Zaterdag werd de grote plastic lap met behulp van de buren op straat opge vouwen. Hij ligt nu in de schuur bij de ouders van Marleen die een landbouwbedrijf hebben. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en in van Westerschouwen is optimistisch over de uit komst van het door de Vereniging van Eigenaren van Gronden in de Duinpolder ingestelde Kroon beroep tegen het bestemmingsplan Duinpolder. Volgens het college is het zelfs niet nodig om een gemeentelijke pleitnota ter verdediging van het bestemmingsplan op te stellen. ,,De adviseur van de Raad nan State komt tot het advies om het ingestelde beroep op enkele punten niet- ontvankelijk en overigens ongegrond te verklaren. Gelet op deze advisering kan het opstellen van een pleitnota achterwege blijven", aldus het college. (Archieffoto). AMSTERDAM - De Rijkslucht vaartdienst (RLD) gaat een soepeler financiële norm han teren bij het isoleren van wo ningen in Zwanenburg bij Schiphol. HAAMSTEDE - De afdeling Zeeland van de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk houdt woens dag 5 juni een studiedag in de Hervormde kerk te Haamste de (ingang achterzijde). De bij eenkomst begint om 15.00 uur. Dr C. Vermeulen uit Valken burg houdt een inleiding over het onderwerp New Age, nieu we mensen op weg naar een nieuwe toekomst? Na de kof fiemaaltijd (omstreeks 18.30 uur) houdt ds N. de Boo uit Zie rikzee eAn referaat over Zon dag 34 uit de Heidelbergen: 'Wat gebiedt God in het eerste gebod?'. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De ontvangst is vanaf 14.30 uur. Aanmelden kan bij secre taris G. Steenaard, 01106-2014 (zo mogelijk voor 1 juni). Het verschuldigde bedrag kan tij dens de bijeenkomst voldaan worden. BROUWERSHAVEN - „Het vervolgverhaal over kinderopvang op Schouwen-Duiveland nadert zijn happy end. Eindelijk hebben ze elkaar gevonden". Opgewekt reageerde de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA), tijdens de raadsver gadering maandagavond, op het besluit van de ge meenteraad om de opzet van een combinatie van gastouderproject en kinderdagverblijf op Schou wen-Duiveland financieel te steunen. Met uitzondering van het GPV/SGP/RPF-raadslid P. van der Meide besloot de raad una niem om de Oort-gelden die men van de rijksoverheid kan krijgen voor de opzet van kin deropvangvoorzieningen be schikbaar te stellen. Plus een extra jaarlijkse bijdrage van uit de gemeente zelf van maxi maal een gulden per inwoner. Ofwel 3.650,- per jaar, of zo veel minder als nodig is. P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV) stemde tegen omdat in de nota Kinderopvang Schouwen- Duiveland (het plan voor de op zet van kinderopvang) sprake is van een koppeling van gast ouderproject en kinderdagver blijf. Van der Meide kon uit principiële overwegingen al leen achter een gastouderpro ject staan. De overige raadsleden lieten alleen positieve reacties horen. „Kinderopvang is een must. Na een aarzelend begin zal het waarschijnlijk een voorziening worden die niet meer is weg te denken. Net als de peuterspeel zalen. Daarom moeten er nu maar eens knopen worden doorgehakt", aldus G. J. van de Velde-de Wilde (VVD). Wethouder S. C. J. B. Loscha coff-de Kanter (PvdA) vertelde naar aanleiding van vragen vanuit de PvdA-fractie dat de ouderbijdrage voor de kinder opvangvoorzieningen naar ver wachting zal worden bepaald aan de hand van een landelijke tabel die daarvoor komt. M. P. Ketting-Koopman (PvdA) was niet zo enthousiast, maar de overige Brouwse raadsleden reageerden positief op het plan om in de zomermaanden een recreatiebuslijnnet op Schou wen-Duiveland op te zetten. Hierdoor zouden de vakantie gangers kunnen worden gesti muleerd om hun auto bij het vakantieverblijf te laten staan en uitstapjes te maken via het openbaar vervoer. Een plan waarmee de rust en het milieu op Schouwen-Duiveland ge diend zouden zijn. Het PvdA- raadslid was bang dat er wei nig gebruik van de dienst zou worden gemaakt. Maar burge meester L. N. Labruyère wees er op dat dergelijke diensten altijd wat langer tijd nodig hebben om bij het (toeristen)- publiek bekend te worden. „Het gaat om mensen die hier altijd maar een paar weken zijn. Onder het motto: het voor deel van de twijfel stemde het PvdA-raadslid in, zodat de Brouwse raad unaniem besloot om een eenmalige subsidie van 4.120 gulden bij te dragen aan het project. Een tienvoud daarvan, 41.000 gulden, stelde de raad beschik baar om een actualiserings rio leringsplan te laten maken. Een onderzoek waarbij precies wordt bekeken welke uitbrei dingen en capaciteit nog moge lijk is met hgt huidige riole ringstelsel in de gemeente. „De verdere verbetering van de rio lering in de gemeente zal nog veel geld vragen, maar heeft een hoge prioriteit", aldus de burgemeester. Het is onder meer de bedoeling om de pol der Beldert in de toekomst ook van riolering te voorzien. Nog veel meer geld, 200.000 gulden stelde de raad beschik baar voor de aanschaf van een bedrijfsauto met laadkraan en driezijdige kieper. Een nieuw voertuig voor de buitendienst gemeentewerken. Wethouder J. K. Goemans (VVD) sprak de verwachting uit dat mede door de aanschaf van deze grote en dure auto in de toekomst wel licht meer vanuit de werk plaats in Brouwershaven ge werkt kan worden. Dan zou de bouw van een nieuwe gemeen tewerkplaats in Zonnemaire misschien niet meer nodig zijn". „Wat aan de hoge kant", zo om schreef J. W. Heinen (CDA) het voorstel om de stichting Musi Voca uit Dreischor een garan tiesubsidie van maximaal 4.000 gulden toe te kennen. De stichting organiseert in het zo merseizoen concerten in de kerk van Dreischor. „De subsi die omvat 50 procent van de ge raamde kosten, 25 procent of wel een maximum van 2000 gulden lijkt me meer reëel", al dus Heinen. Het CDA ging niet zover om ook tegen te stemmen en aangezien vanuit de andere fracties alleen positieve op merkingen kwamen over Musi Voca ging de raad unaniem ak koord met het subsidie- voorstel. Ook stemde men unaniem in met een nieuwe verdeelsleutel voor de gemeentelijke finan ciële bijdrage aan het werk voorzieningschap De Zuidhoek en het laten verrichten van groot onderhoud aan 19 na oorlogse huurwoningen. Het betreft 6 woningen in de Wet houder den Boerstraat, 3 wo ningen aan de Schendersweg te Brouwershaven en 10 wonin gen aan de Heshuijzenstraat te Dreischor. ZIERIKZEE - De realisering van het Plan Lievense om een pompaccumilatiecentrale te bouwen voor het opwekken van elektriciteit is weer een stapje dichterbij gekomen doordat men de vestigings plaats enkele kilometers heeft opgeschoven van vlak voor de Brouwersdam, naar een plaats bij de Haringvlietsluizen. Ir. W. Lievense baarde een tien tal jaren geleden al opzien door zijn plan, om een bassin (of pol der) aan te leggen, met daar rond hoge dijken. Door eerst het bassin vol te pompen en daarna het water door turbines op nader geplande tijden weer te laten weg stromen, kan scho ne elektriciteit worden opge werkt. Lievense is geboren in Nieuwerkerk in Duiveland. Door de dijken te bouwen van Rotterdams havenslib kan het werk goedkoop worden uitge voerd, want juist om de ver werking van dat havenslib en de andere plannen die vervat zijn in het plan Waterman, in poldering en landaanwinning door het leggen van een buiten dijkse waterkering op de Maas vlakte, (het zogenaamde plan Waterman) werd een symposi um gehouden. DEN HAAG - Het verbruik van aardgas is vorig jaar met 2,2 procent toegenomen tot ruim 29 miljard kubieke meter. ZIERIKZEE - In de lange reeks opvallende persoon lijkheden die in de loop der eeuwen binnen het ste delijk gebied van het afgelegen Zierikzee hebben ge woond neemt de medicus dr Job Baster (1711-1775) een eervolle plaats in. Hij was een talentrijk en zeer veelzijdig man met een welhaast onbegrensde inte resse voor allerlei zaken waar de doorsnee-burger achteloos aan voorbij ging. Kort na zijn promotie (1731) wist Baster tijdens verblijf buitenslands, respectievelijk te Parijs (1731) en te Londen (1732) zijn blik nog aanmerke lijk te verruimen. Teruggekeerd in zijn geboor testad Zierikzee waar hij zich in 1732 blijvend als medicus zou vestigen was het ongetwij feld voor hem wel even wen nen. Het eilandisolement heeft hem naderhand wel eens be nauwd en geremd; niettemin kon zijn grote wetenschappelij ke aanleg er tot volle wasdom komen... Wie zich bezig houdt met leven en werken van Job Baster zoals destijds (1967) Van Benthem Jutting en Van Hoorn hebben gedaan, staat versteld van zijn buitengewoon grote veelzijdig heid. Naast ziin medische praktijk voerde hij een omvangrijke - ~V correspondentie met tal van 'wetenschappers' in binnen- en buitenland. In 1758 verkreeg Baster door erfenis een zeer grote tuin met boomgaard, het Zonnehof bij het Vrije. Hij maakte er ten dele een sier- tuin, ten dele een proeftuin van. De door hem in een paar vijvers gekweekte goudvissen zijn overbekend. Maar hij deed meer. Thlrijke uitheemse en zeldzame planten werden er door hem gekweekt. Boven dien experimenteerde Baster met allerlei planten en krui den, bestemd voor huishoude lijk en/of geneeskrachtig ge bruik. Pokkenepidemie In het jaar 1773 had Zierikzee te lijden onder een pokkenepi demie. Tijdens deze periode deed Baster zich kennen als l C A'C. '</ZrrVe- o A. ffy ,(?)<.- - t/. /ft £-0 tYra+4— •Ojlt.vY 'U-rJcf eY-~YY) 1 O-*.- tvvi^rt êl <jt- //cZï^' ATO JR> Cc <r. Brieffragment met handtekening van Job Baster, gedateerd Zierikzee den 22 juni 1770." een medicus die veel zorg had voor zijn patiënten. Wél diende men zijn voorschriften stipt op te volgen; zo niet dan bleef hij in het vervolg weg. Hij begon zijn visites al vroeg in de ochtend, zo tussen zes en zeven uur! Uit hygiënische overwegingen had hij dan al speciale kleding aangetrokken die na afloop door zijn huis knecht in de buitenlucht werd opgehangen. Job Baster heeft zeker geen ge makkelijk leven gehad. Zijn eerste echtgenote Jacoba de Kok met wie hij in 1734 was ge trouwd overleed al na drie jaar. Dit huwelijk bleef kinderloos evenals zijn tweede verbintenis in 1741 met Jacoba Vink (1721- 1794). Hoewel hij door zijn intensieve briefwisseling met velen con tact onderhield heeft hij zich in zijn woonomgeving toch wel eens 'opgesloten' gevoeld blij kens een passage in één van zijn brieven: „in dit afgelegen hoekje van de wereld hoort men noijt iets nieuws..." Laatste jaren Aan erkenning heeft het Baster niet ontbroken; hij werd be noemd in diverse binnen- en buitenlandse geleerde genoot schappen. Ook in materieel op zicht ging het hem voor de wind. In Schuddebeurs kon hij er zelfs een buitenplaatsje op na houden. Zijn laatste levensjaren waren verre van gemakkelijk. Zijn krachten namen af en hij werd geplaagd door gedeeltelijke blindheid. In de nacht van 6 op 7 maart 1775 kwam het einde. Zijn bezittingen - hij was in middels een vermogend man geworden - raakten verspreid: na zijn dood „heeft de weduwe in snel tempo alle roerende en onroerende bezittingen van de hand gedaan." (W. S. S. van Benthem Jutting en C. M. van Hoorn). Aart de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haarlem liet Job Baster enkele curieuze objecten na: „zekere drie Schilderijtjes of liever hangende kastjes met vreemde vogelen, capellen en andere fraeije insecten seer cierlijk ge schikt." WIEBE KEIKES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5